ONTKNOPING VAN ARTSENCONFUCT IN ZICHT RADIO DE KOCK NACHTELIJKE UBTKITTM ONDERSCHEIDINGEN VOOR CHROESJTSJOV PRESIDENT DE GAULLE GEOPEREERD HET KONINKLIJK BEZOEK AAN MEXICO HET WEER -I».-. i <j j SOWJ ET PREMIES WERD ZEVENTIG JAAR TOESTAND BEVREDIGEND Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Wereld tentoonstelling •Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal -V Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan-" 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. E VRIJE ZEEUW ZATERDAG 18 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6192 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 urn- v.m. Na een nachtelijke kabinetsvergadering is gisteren bekend ge worden, dat de Belgische regering haar standpunt heeft bepaald op een memorandum van elf punten van de artsen, hetwelk de regering verleden week niet in behandeling wenste te nemen. De bevindingen van de besprekingen van het kabinet zijn met tegen voorstellen overgebracht aan de leiders van de artsenfederatie. Om tien uur begon een nieu we kabinetsvergadering. MAANDAG EINDE VAN DE STAKING? Rond het middaguur was he1 kabinet nog steeds in vergade ring bijeen. De rectores van de vier Bel gische universiteiten waren in bespreking met tien afgevaar digden van de artsenfederatie over een document dat tijdens de kabinetsvergadering is opge steld over de eisen der artsen. Deze eisen werden in de nacht van vorige week zaterdag op zondag tijdens een conferentie in „Groothertoginnedal" gefor muleerd. Premier Lefèvre wei gerde toen deze eisen, vervat in een nota van elf punten, te be spreken. Het gevolg was, dat de staking doorging. Inmiddels zijn tientallen aan biedingen tot bemiddeling ge daan. De regering liet door schemeren, dat ze geen poli tieke of anderzins hij de af faire betrokkenen wilde aan vaarden. BEZADIGDE MINISTER De premier en minister Spinoy van economische zaken hebben het antwoord van de regering aan de rectores overhandigd. Nadien zijn deze met een korte onderbreking doorlopend met de leiders der artsen, onder wie dr. Thone, voorzitter van de art- senfederatie, alsmede de heren Wijnen, Farber, Mundeleer en Jousse, geassisteerd door juridi sche adviseurs, in conferentie. In Brussel wordt deze gang van zaken met optimisme beoordeeld. Indien de rectores er in slagen een compromis tot stand te brengen, dan zullen maandag rechtstreekse besprekingen wor den gehouden. Deze zullen wel licht onder leiding staan van de minister van landsverdediging, de heer Paul-Willem Segers, die om zijn bezadigdheid bekend staat. Men hoopt vurig, dat de staking dan achter de rug zal zijn en dat de geneeskundige verzorging dan binnen enkele dagen weer op normale wijze zal worden gegeven. GEMOBILISEERDE ARTSEN SCHULDIG AAN SABOTAGE? Het parket in Brussel stelt een onderzoek in naar een ver meend geval van sabotage in een Brusselse kliniek. Twee gemobi liseerde artsen en een elektricien worden ervan verdacht, elektri citeitskabels te hebben vernield om de operatiezaal van de par ticuliere Edith Cavell-kliniek on bruikbaar te maken. Aanwijzingen hiervoor kwa men naar voren uit een onder zoek van de militaire autoriteiten naar het overlijden van een pa tiënt in de kliniek. Bij de lijk schouwing bleek, dat gebrek aan medische zorg niet de oorzaak van de dood kon zijn geweest. Wèl echter kwamen zekere feiten aan het licht die verdenking wierpen op twee artsen van de militaire medische reserve die zondag j.I. waren opgeroepen. Daar hierbij ook een burger, de elektricien, is betrokken, werd de zaak overgedragen aan het parket te Brussel. Eén van de be trokken artsen zou volgns onbe vestigde berichten reeds een be kentenis hebben afgelegd. HOFFELIJK-TECHNISCH Vrijdag werd aan het begin van de avond duidelijk, dat de conferentie tussen de vier be middelende rectores van de uni versiteiten en de afgevaardigden van de artsenfederatie tot laat zou duren. De toon der bespre kingen was volgens een der be trokkenen „hoffelijk doch zeer technisch". In de loop van de dag kwam de kabinetschef van de minister president Lefèvre enige malen overleg plegen met de bemidde laars. In het regeringsmemorandum wordt naast een opsomming van de stand van zaken een reeks suggesties gedaan die tot oplos sing van de belangrijkste ver schillen van mening kunnen bij dragen. Voorgesteld is het me morandum als basis van nieuwe onderhandelingen te aanvaarden, waardoor naar de mening van de regering de staking zou kunnen worden opgeheven. Een vereniging van tandtech nici beval haar leden het werk neer te leggen tot aan het einde van de staking. De tandheelkun dige groothandelren kondigden indien nog nodig voor 20 april een waarschuwingsstaking af. Uit auto's werden in Brussel strooibiljetten gegooid met het opschrift: „Uit eigenliefde laat de regering het volk zonder dokters. Ontslag Radio-reportage aankomst koninklijk paar De reportagedienst van de VARA zal vandaag om 8.15 uur een verslag brengen van de aan komst van het koninklijk paar op Schiphol. T.V.-reportage aankomst koninklijk paar De N.T.S. zal hedenmiddag om drie uur aan het begin van het middagprogramma van de T.V. in een extra-uitzending een reportage geven van de aan komst van het koninklijk paar op Schiphol. DE P.T.T. OP 30 APRIL Op 30 april (Koninginnedag) zal de P.T.T. de diensten uitvoe ren als op zondagen. Er zullen die dag geen postbestellingen worden uitgevoerd en in de nachten van 29 op 30 april en 30 april op 1 mei rijden geen nachtposttreinen. Ook voor de telegraaf- en telefoondienst geldt de zondagsdienst. W&r f V- (AöV.> Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 President De Gaulle is vrij dagmorgen in het Cochin-hospi- taM te Parijs geopereerd, zo is meegedeeld in kringen rond het kabinet van de Franse premier. Men zei, dat de generaal don derdagavond al naar het zieken huis was gegaan. Er bestond geen reden voor ongerustheid. Tot operatie was al enkele maan den geleden besloten. Premier Pompidou werd van het ver loop op de hoogte gehouden. Men verwacht niet dat het zie kenhuis een bulletin over de toestand van de generaal zal „verstrekken. Volgens het radiostation „Euro pa nummer één" zou De Gaulle een „lichte operatie" aan zijn prostaat hebben ondergaan. A.F.P. meldde dat de operatie „aan de urinewegen" vrijdag morgen om tien minuten over acht begon en een uur duurde. Het was geen spoedoperatie ge weest. De operatie werd verricht door de uroloog prof. Aboulker en prof. Roger Gouvelaire. Van de zijde van het zieken huis werd meegedeeld, dat de operatie „bevredigend" was ver lopen. Men had het personeel van het ziekenhuis verzocht niets over de operatie los te laten. De Gaulle is 73 jaar. ANDERE PATIËNTEN MOESTEN WIJKEN Het radiostation meldde dat de president in de modernste af deling van het hospitaal ligt en dat de patiënten, die daar lagen, naar andere zalen zijn overge bracht. Twee politie-inspectuers en twee mannen in burger staan op wacht voor de kamer van de afdeling waar de president ligt. De Gaulle hield donderdag avond nog een rede voor de radio en televisie, waarin hij het be twijfelde of de Amerikanen wel in staat zijn Frankrijk te hulp te komen bij een Russische aanval op het westen. Een jaar geleden verklaarde een van De Gaulles adjudanten, dat de generaal een onverwoest bare gezondheid geniet dank zij de militaire discipline die hij zich oplegt. De generaal had een uitstekende eetlust en sliep 's nachts zeven uur in één ruk. In april 1959 kreeg De Gaulle griep. Van gaullistische zijde is meegedeeld, dat de generaal in januari 1953 voor grauwe staar aan zijn ogen werd geopereerd. In 1957 stopte hij met roken. De Gaulle laat zich eens per drie maanden medisch contro leren. Na de laatste controle zou tot operatie besloten zijn. Uit goedingelichte kringen werd vernomen dat de president naar verwachting tien dagen in het ziekenhuis zal verblijven. De directeur van het Cochinhos- pitaal, die zich stipt aan de of ficiële geheimhouding omtrent de operatie hield, antwoordde op de vraag of de Franse president zich in het hospitaal bevindt: „Ik weet niets. De naam komt niet op onze lijst van patiënten voor". President Bresjev en een aan tal Russische ministers en par tijfunctionarissen hebben vrij dagochtend een bezoek gebracht aan premier Chroesjtsjov, die 70 jaar is geworden. „Held van de Sowjet-Unie President Bresjnev bood Ni- kita Chroesjtsjov de orde van Lenin aan, alsmede de „gouden ster" in verband met zijn be noeming tot „held van de Sow- jet-Unie". De plechtigheid werd bijgewoond door regerings- en jjartijiunctionarissen, alsmede aeiegaties van de Sowjet-repu- uiieken, en vond plaats in de jekatennazaal van het Kremlin. In de „Prawda" verklaarden ruim tweeduizend partijvetera nen dat partij en voik een een- neid vormen en dat de princi pes van Lenin zijn hersteld. In een door hen ondertekend ar tikel, dat een volledige pagina van het blad besloeg, spraken ze hun „verontwaardiging over de argumenten van de Chinese demagogen" uit. De oude bolsje wisten, die langer dan 50 jaar lid van de partij zijn, brachten m herinnering „de grote rol, die -iiroesjtsjov in de opstelling van ,et nieuwe partijprogramma .eeft vervuld". Felicitaties uit vele landen De Russische bladen drukten vrijdag de volledige tekst af van gelukwensen die Chroesjtsjov uit het buitenland ontving, maar zij maakten geen melding van het lange telegram dat hij van de Chinese communistische leider Mao Tse-Toeng kreeg en waarin deze hem „nog vele jaren in goede gezondheid" toewenste en zei dat hun twist over de com munistische leer „slechts tijde lijk" was. In de Russische pers waren ook geen gelukwensen te vinden uit Cuba, Albanië, Zuid- Slavië en Noord-Korea. Wel trof men er felicitatieboodschappen aan van president De Gaulle, president Johnson, president Soe- karno, premier Nehroe en presi dent Zahir van Afghanistan. Chroesjtsjov heeft voorts de titel „held van de Bulgaarse volksrepubliek" gekregen, als mede de orde van „George Dimi- trov". Ook Roemenië bedacht de Russische leider met een onder scheiding. Hij kreeg de ster van de Roemeense republiek. Het Chinese gelukstelegram werd wel in de Chinese pers ge publiceerd. „Leven voor de gemeenschap" Nadat hem de onderscheidin gen waren uitgereikt, hield de jarige regeringsleider een toe spraak. Hij zei daarin dat zijn ouderdom hem niet zou hinde ren bij zijn krachtsinspanningen voor het welzijn van zijn land. „Niemand moest zijn taak om zijn ouderdom opgeven", zei hij. Iemands vreugde ligt niet uit sluitend in het leven op zich, maar in het gewetensvol leven in en vóór de gemeenschap, al dus Chroesjtsjov. Deze opmer king wordt gez&t als een aan wijzing dat de huldiging die hem deze dag ten deel is gevallen, niet mag uitdraaien op een nieu we persoonsverheerlijking, zoals bij Stalin het geval was. Geen ereburger meer van Tirana De „Volksraad" van de Alba nese hoofdstad Tirana heeft vrij dag besloten, premier Chroesjt sjov het ereburgerschap van de stad te ontnemen. Moskou zal betrek kingen met Peking niet verbreken Chroesjtsjov heeft in een toe spraak een in zekere zin vrien delijk gebaar aan het adres van de Chinezen gemaakt door te beloven, dat de Sowjet-Unie de betrekkingen met hen niet zal verbreken. Maar hij zei ook, dat de Sowjet-Unie, terwijl zij de deur altijd zou openlaten voor toenadering en begrip, nimmer zal toegeven waar het grondbe ginselen betreft. Nadat hem onderscheidingen waren uitgereikt, zei de jarige regeringsleider dat gewetensvol leven in en voor de gemeen schap iemand de grootste vreug de schenkt. Vervolgens ver klaarde hij: „Wij hebben altijd vastgehouden aan onze stand punten en zullen dat ook blijven doen. Wij zullen ons niet op de borst slaan over onze successen, maar wij zullen vechten en doorgaan, niet om de betrekkin gen af te breken met hen waar mee wij nu niet in volledige een heid leven, maar om altijd een gelegenheid te behouden voor toenadering en begrip". „Dit kan echter niet worden bereikt door concessies in begin selen maar door een juiste ver klaring en interpretatie van de marxistische leer", zo voegde hij eraan toe. Een gedeelte van Chroesjtsjovs toespraak werd uitgezonden door radio-Moskou, maar de passage over China werd pas enkele uren later door het persbureau „Tass" openbaar gemaakt. China werd niet met name genoemd. Flessen wijn en een motorboot President Kekkonen van Fin land heeft de Russische premier een album ten geschenke ge geven met foto's van plaatsen in Finland die Lenin heeft bezocht. Ook overhandigde de Finse president een door Lenin ge bruikte wandelstok met zilveren knop. Hij kondigde aan dat het Finse volk Chroesjtsjov een mo torboot zal aanbieden. Bondskanselier Ludwig Erhard van West-Duitsland heeft de jarige 48 flessen wijn als ver jaardagsgeschenk toegezonden, zo deelde een Westduitse re geringswoordvoerder vrijdag in Bonn mee. i m. m Hhwwh INBRAAK EN ONTPLOFFING IN TANKSTATION In een tankstation aan de rijksweg UtrechtAmsterdam, vlak bij het industrieterrein Lage Weide, heeft een explosie gister nacht een enorme ravage ver oorzaakt. De ontploffing was het werk van één of meer inbre kers die er de kluis mee open wilden krijgen. Hun methode bleek echter niet zo efficiënt; niet alleen het tankstation werd half geruïneerd, maar ook van het geld in de kluis in totaal 5413,35 gulden plus ongeveer 600 gulden aan buitenlands geld bleef vrijwel niets over. De da ders zijn zelf waarschijnlijk zó geschrokken, dat ze zonder buit ijlings de benen hebben geno men. Ze waren het tankstation bin nengekomen door een raam waarvan ze een ruit kapot had den gemaakt. De politie neemt aan dat dit niet lang na midder nacht was; de elektrische klok is namelijk om vijf over half een stil blijven staan. De ingemetselde muurkluis van 40 bij 20 bij 30 centimeter heeft een gecombineerd sleutel en cijferslot dat alleen kan wor den geopend door de exploitant zelf, de heer E. W. van Leusden uit Breukelen. De pompbediende die het station 's avonds afsluit doet het geld dat hij heeft ont vangen in een plastic buisje en gooit dat door een stalen koker in de kluis. Door deze koker moet gisternacht ook de spring stof in de kluis zijn aangebracht. De lading is waarschijnlijk met een lont aangestoken. Bij de explosie schoot de muur- kluis gedeeltelijk open. De ravage in het station was ontzettend. Zo werden alle ruiten, die alleen al een waarde van 3000 gulden ver tegenwoordigen, vernield. Zelfs de telefoon lag aan diggels op de grond. Bij de foto: De pompbedien de, die het station 's avonds af sluit, doet het ontvangen geld in een plastic kokertje en gooit dat door een opening in de kluis. Waarschijnlijk moet ook de springstof op deze manier zijn aangebracht. Koningin Juliana, prins Bern- hard en prinses Beatrix hebben donderdag, de laatste dag van hun verblijf in Mexico, de gele genheid waargenomen om nog zoveel mogelijk mooie plekjes in Acapulco te bezichtigen. Zij boden 's avonds de directeur van de nationale raad voor toerisme, oud-president Miguel Aleman, een diner aan, waarbij ook de echtgenote van het Mexicaanse staatshoofd, mevrouw Lopez Mateos en haar dochter Aveeita aanwezig waren. Vrijdagochtend om 9 uur plaat selijke tijd, dat is om 17 uur in Nederland, verliet het gezel schap Acapulco op weg naar de Mexicaanse hoofdstad. Het ver trek uit Mexico was op half elf in de ochtend plaatselijke tijd gesteld. President Adolfo Lopez Mateos en alle functionarissen die bij de aankomst van de Nederlandse bezoekers aanwe zig waren, bevonden zich ook thans op het vliegveld. HET VERTREK UIT MEXICO Van de grote luchthaven van Mexico-stad zijn Koningin Julia na, Prins Bernhard en Prinses Beatrix per vliegtuig naar Ne derland via Montreal vertrokken na een bezoek van negen dagen aan Mexico. Gezien de recente ontwikke lingen was besloten dat Prinses Beatrix in Montreal het vliegtuig zal verlaten om in Ottawa bij een Kans op buien Het K.N.M.X. deelt mee: Een frontale zóne, die over West-Europa ligt, scheidt voor de tijd van het jaar zeer warme continentale lucht van koelere oceaanlucht. De scheidingszöne heeft zich vrijdag tijdelijk tot over ons land uitgebreid, maar de regen activiteit ervan was zeer gering. Hoe groot de temperatuurstegen- stellingen zijn tussen de eerder genoemde luchtsoorten blijkt wel uit de bereikte maximumtempe raturen, die vrijdag in Noord- west-Duitsland in de continen tale lucht opliepen tot omstreeks 25 graden, terwijl in het westen van Frankrijk in de koelere oceaanlucht het kwik niet ver der kwam dan tot omstreeks 14 graden. In de scheidingszöne ko men storingen voor, waarvan de activiteit sterk uiteenloopt. Vrij dagavond lag er een vrij actieve storing ten noorden van Parijs. In Midden-Frankrijk bracht deze storing plaatselijk meer dan tien millimeter neerslag. De koers van deze storing was echter noordnoordwest, zodat uitslui tend het zuidwesten van het land ZON MAAN op onder op onder Apr. 18 5.37 19.42 10.00 2.09 19 5.35 19.44 11.09 3.01 20 5.33 19.46 12.24 3.40 21 5.31 19.48 13.40 4.10 22 5.29 19.49 14.54 4.33 23 5.27 19.51 16.07 4.53 van deze storing enige invloed zal ondervinden. Boven Spanje is een nieuwe storing ontstaan, die eveneens een noordelijke koers volgt. Het weer in ons land zal later op de dag door deze tweede storing kunnen worden beïnvloed. De kans op buien blijft daarbij het grootst voor de zuidwestelijke helft van het land. De temperaturen zullen waar schijnlijk op een iets lager ni veau komen. medegedeeld dor het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Iets minder warm Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidelijke richtingen. Iiets minder warm. ZATERDAG 18 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.52 6.23 Terneuzen 6.27 6.58 Hansweert 7.07 7.38 Walsoorden 7.17 7.48 ZONDAG 19 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.02 77.39 Terneuzen 7.37 8.14 Hansweert 8.17 8.54 Walsoorden 8.27 9.04 MAANDAG 20 APRIL v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 8.29 9.04 9.44 9.54 9.06 9.41 10.21 10.31 vriendin te overnachten en dan zaterdag per K.L.M. ook naar Ne derland te vliegen. De laatste dagen in Acapulco zijn voor de koninklijke bezoekers werkelijk vakantiedagen ge weest: zwemmen, autotochtjes en voor de Prins (die ter plaatse als don Bernardo wordt aange duid) een vistooht (met succes) en dat alles bij temperaturen schommelend tussen de 80 en 90 graden Fahrenheit. Het afscheid ging gepaard met het gebruikelijke ceremonieel. DE TERUGKOMST VAN KONINGIN EN PRINS De firma Maarse en Kroon liet vanmorgen van 6 uur af voor de terugkeer uit Mexico van de Ko ningin en Prins Bernhard uit alle windstreken extra bussen naar Schiphol rijden. Belangstellenden konden in stappen bij de stations van Utrecht, Haarlem en Leiden en voorts op vier punten in Am sterdam. Hoewel volgens de verwach ting van het K.N.M.I. het weer lang niet zo mooi zou zijn als gisteren, verwachtte men grote drukte op de toevoerwegen naar Schiphol. Vrijdagmiddag om half twee kon Schiphol de generale repe titie van de autorit gadeslaan. Vergezeld van enkele andere po litiechefs reed kolonel H. A. van Steennis, territoriaal inspecteur van het ressort Amsterdam der rijkspolitie, in een grote per sonenauto langzaam het vlieg veld af, voorafgegaan en gevolgd door een kordon van motoragen ten. Hij maakte een proefrit langs de gehele route naar het paleis teneinde de laatste maat regelen voor een goed verloop te treffen. Naar bekend werden Konin gin en Prins deze morgen om half acht met het DC-8 lijntoe- stel van de K. L. M. op Schiphol verwacht. DE MAANDAGSLUITING IN DE DETAILHANDEL Het bestuur van de afdeling AmsterdamNoordholland van de Nederlandse consumenten bond is eenstemmig van mening dat een winkelsluiting op maan dagmiddag de consument ernstig zou duperen. Het bevreemdt de consumentenbond dat de voor standers van maandagsluiting weinig rekening houden met de belangen van de consument", aldus een communiqué van het genoemde bestuur. Het Libanese paviljoen van de Newyorkse wereldtentoonstel ling, die op 22 april wordt ge opend, zal pas op 6 mei kunnen worden ingericht wegens be schadiging van enige voorwer pen van culturele en historische waarde tijdens het vervoer van Beiroet naar New York. Tot de beschadigde voorwer pen behoren een visfossiel uit het tijdperk van de dynosaurus en een duplicaat van het deksel van de beroemde sarcofaag van koning Ahiram, met de inscrip tie „voorvader" van alle alfabet ten.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1