SPORTNIEUWS BEURSOVERZICHT Leert a de V.S. kennen PETER POST REGEERDE WOENSDAG IN DE RONDE VAN BEJL6IE VOETBAL wielrennen de sporttoto in tm „smrwmmAM" Pagina 7 INTERLANDVOETBAL Zwitserland—België 2—0 DE EUROPA-CUP VOOR LANDSKAMPIOENEN Borussia Dortmund— Inter Milaan 2—2 AMERIKAANS KLEIN RUIMTEVOERTUIG GELANCEERD DE EUROPA-CUP VOOR BEKERWINNAARS PHILIPS GEVRAAGD Nabeurskoersen MONUMENT VOOR CHURCHILL Donderdag 16 april 1964 DE VRIfE ZEEUW Op niet mis te verstane wijze heeft de Amstelvener in de uit twee gedeeltes bestaande derde étape gedemonstreerd, dat hij overwinningen van vorig jaar graag wil laten volgen dor een nieuwe triomf. Vooral door een zege in de des morgens verreden 170 km lange rit van Chatelet naar Namen boekte Post belang rijke winst op zijn concurrenten, van wie wereldkampioen Benoni Beheyt de leiding in het a'ge- meen klassement overnam van de Belg Schayen. Beheyt had een voorsprong van 23 seconden op Post en dit verschil bleek in de des avonds gehouden 2,1 km lan ge tijdrit o pde Citadel van Na men juist iets te groot voor een 'volledige succesvolle aanval De winst van Beheyt liep echter terug tot 7 seconden, zodat er Peter Post nog volop kans is. Leider Scrayen kon zich op 't traject van Chatelet naar Namen dus niet handhaven. Aanvanke lijk liep alles voor de man jn de b'auwe trui nog naar wens. De actieve Jan Hugens kreeg Scray- ens ploeggenoot Proost mee en dat betekende, dat hij zich in ztin vlucht duidelijk geremd zag toen de winst eenmaal de moeite waard was geworden. Het liep dan ook allemaal op niets uit en een nieuwe vlucht van Proost ditmaal alleen maakte zelfs, dat Scrayens positie tot in Di- nant (112 km) helemaal geen ge vaar liep. In de volgende 30 a 40 km maakte de leider zelf een paar aanvallen van zijn voornaamste tegenstanders onschadelijk en niets wees er toen nog op, dat hij in Namen zijn trui zou moe ten afstaan. Een goed getimede aanval van Peter Post zorgde voor een spectaculair slot. Post demarreerde 13 km voor de aan komst alleen en liep met groot machtsvertoon snel weg van het peloton. Terwijl achter hem de\ onderlinge strijd ontbrandde, vr- grootte Post zijn winst gestadig en tenslotte finishte hij met een voorsprong van 1 minuut en 24 •seconden op de sterk rijdende Belg Willy Monty, die de sprint om de tweede plaats won. Wan neer Scrayen zich in de voorste linies van het uiteengevallen pe loton had kunnen handhaven, zou er voor hm og niets aan de hand geweest zijn. De leider be zat echter die kracht niet en moest zodoende in Namen zijn trui afstaan aan Benoni Beheyt, die wèl goed was meegekomen en ondanks een duidelijk nederlaag in de sprint om de tweede plaats breed kon lachen. De uitslag van de eerste helft van de derde etappe luidt: 1. Peter Post (Ned.) 4.39.20 2. Monty (B.) op 1.40 3. Hellemans (B.) op 1.46 4. Melckenbeek (B.) 5. Maliepaard (Ned.) 6. Jo de Roo (Ned.) 7. Hermans (B.) 8. Beheyt (B.) 9. Gilb. Desmet 1 (B.) 10. Bocklandt (B.), allen dezelf de tijd als Hellemans. De uitslag van de tijdrit, die naar later werd meegedeeld, 2 km en 100 m lang was, luidde: 1. Peter Post (Ned.) 4 min. 29,4 sec. 2. Rudi Altig (Did) 4.33,4 3. Bocklandt (B.) 4.34,8 4. Willy Monty (B.) 4.36,6 5. Geldermans (Ned.) 4.38,8 6. Mertens (B.) 4.39,2 7. Maliepaard (Ned.) 4.44,8 8. Lefèvre (Fr.) 4.44,8 9. Beheyt (B.) 4.45,6 10. Gilb. Desmet 1 (B.) 4.45,8 13. Enthoven (Ned.) 4.46,8 25. Piet van Est (Ned.) 4.53,8 27. Jo de Roo (Ned.) 4.55,4 28. Hugens (Ned.) 4.56,8 37. Nijdam (Ned.) 5.00,8 Het algemeen klassement ziet er na de derde dag als volgt uit: 1. Beheyt (B.) 2. Post (Ned.) 3. Gilb. Desmet 1 (B.) 4. Scrayen (B.) 5. Boelke (Did) 6. Mertens (B.) 7. Nijdam (Ned.) 8. Van Espen (Ned.) 9. Gilb. Desmet 2 (B.) 10. Stablinsky (Fr.) 13. Maliepaard (Ned.) 16. Enthoven (Ned.) 28. Jo de Roo (Ned.) 36. Piet van Est (Ned.) 15.06.19 15.06.26 15.06.34 15.06.51 15.06.59 15.07.07 z.t. 15.07.11 15.07.13 15.07.34 15.08.55 15.09.03 15.20.24 15.21.26 Het Zwitsers nationaal voet balelftal heeft woensdag in Ge- nève voor dè verrassing gezorgd. De Zwitsers versloegen in een vriendschappelijke interland het Belgische team met 20. Bij de rust hadden de Helveten een 10 voorsprong. Het was de eerste overwinning van het Zwitserse elftal, dat in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1966 o.a. tegen Nederland uitkomt, sedert 12 nov. 1961. In Berlijn versloegen de Helveten toen het team van Zweden, waar door zij de eindronden van het toernooi om de wereldbeker 1962 bereikten. Ruim 25.000 toeschouwers wa ren getuige van het kunstlicht duel tussen Zwitserland en Bel gië. Vooral in de eerste helft speelden de Zwitsers een sterke wedstrijd. Na 40 minuten opende linksbuiten Schindelholz de sco re (10). Een kwartier na rust bracht linksbinnen Bertschi de stand op 20. Een verwoed Bel gischoffensief volgde, doch de rode duivels, die na een half uur spelen al hun troef Van Himst moesten missen Claessen ver ving hem zagen geen kans de Zwitserse doelman te passeren. In Dortmund is gisteravond de eerste wedstrijd in de halve fi nales van het Europese beker toernooi voor landskampioenen gespeeld. De ontmoeting tussen Borussia Dortmund en Interna- zionale Milaan eindigde in een gelijkspel: 22, welke stand reeds Mj de rust was bereikt. Twee doelpunten, op psycholo gisch uiterst belangrijke momen ten gescoord, hebben de Italiaan- s kampioensploeg Internazionale Milaan een gerede kans ver schaft zich voor de finale van het Europees voetbaltornooi te plaat, sen. De eerste treffer van de wed strijd tegen Borussia Dortmund, Duitslancl's nieuwe „Helden- mannsehaft", viel al in de derde minuut. Een snelle, schijnbaar Amerikaanse geleerden hebben dinsdag vanaf Kaap Kennedy in de Amerikaanse staat Florida een klein klokvormig ruimte voertuig, dat negentig kilogram weegt, met behulp van een twee- traps raket gelanceerd. Men wil met behulp van deze lancering nagaan aan welke gevaren ruim tevaarders bloot staan, wanneer zij met een snelheid van veertig duizend kilometer per uur van een reis naar de maan naar de aarde terugkeren. De lancering geschiedde met een „Atlas"-raket, waarop een „Antares-ll"-raket was aange bracht. Het ruimtevoertuig moest een vlucht van achtduizend kilometer volbrengen. Na een half uur zou het door middel van de „Antares ll"-raket naar de aarde worden teruggevoerd. De vluoht van het ruimtevoer tuig en de reusachtige vuurbal, die het bij zijn terugkeer zou ver oorzaken, zouden worden ge volgd door speciale telescopen, die op het in de Atlantische Oceaan gelegen Britse eiland As cension waren opgesteld. Precies 32 minuten na de lan cering stortte het experimentele ruimtevoertuig op 8.320 kilome ter afstand van Kaap Kennedy in de Atlantische Oceaan neer. Met behulp van camera's en andere optische instrumenten werd de duik in de Oceaan gere gistreerd. Het uitwerken der door de vlucht verkregen gegevens zal enige weken in beslag nemen. doelloze rush van de ongrijpbare Braziliaanse rechtsbuiten Jair werd besloten met een even ver rassende als sublieme voorzet. Midvoor Mazzola was eerder ter plaatse dan rechtsback Sturm en stootte de bal in duikvlucht hard en onhoudbaar langs de Duitse doelwachter (01). Deze waarlijk sublieme treffer sloeg Borussia's hoop een snelle en afdoende voorsprong te ne men abrupt de bodem in. De 43.000 opvallend fanatieke toe schouwers werden er stil van Niet lang echter. Toen zweepten zij Borussia, momenteel slechts vijfde op de ranglijst van de Bundesliga, weer op tot een on gekende felheid. Zelfs de gerou tineerde Inter-ploeg wankelde onder de snelle en in verbluffend hoog tempo uitgevoerde aanval len van Borussia. Voorlopig redde de uitsteken de doelman Sarti zijn ploeg nog enkele malen, doordat hij van dichtbij afgvuurde schoten van de Duitsers knap uit zijn doel hield. Maar intussen was de gro te man in de voorste linies van de Italianen, virtuoos Jair, door enkele grove en onbeheerste tackels van het toneel verdwe nen. En in de periode dat Inter, slechts met tien man speelde, sloeg Borussia toe. In de 23ste minuut werd een nonchalant ge nomen vrije trap van de voor Inter, spelende Duitser Szyma- niak de Italianen noodlottig. Uit een pass van Konietzka scoorde Brungs tussen twee Italianen door de ge'ijkmaker. Laag langs de uitgelopen Sarti verdween zijn schot tussen de palen (11). Vijf minuten later zorgde de zelfde Brungs voor een soort massa-hysterie. Hij kopte op zeer fraaie wijze een voorzet van Ko nietzka langs Sarti. Dat beteken de 21 en het scheen dat de Duitsers linea recta naar en sen sationeel hoge zege zouden lopen. En toen kwam de tweede klap voor Borussia die het in feite niet meer te boven gekomen is. In die periode van volstrekte superiori teit maakt Corso enkele minuten vóór rust gebruik van een af schuwelijk misverstand in de Duitse verdediging, door de bal uit een zeer moeilijke hoek in het door de Duitse doelwachter ver laten doel te werken (2—2). Het was te veel voor de Duit sers, die hun moordend „alles-of- niets"-offensief slechts met een 22 gelijke stand hadden be loond gezien. In de tweede helft, waarin Milanezen hun verde- ging nog versterkten, kwamen de Duitsers eigenlijk niet meer toe aan het scoren van een derde treffer. Wèl bleven zij proberen met lange ballen de Italiaanse de fensie te verschalken, maar ver der dan enkel gevaarlijke situa ties bracht de dapper strijdende Duitse kampioen het niet. Over twee weken, op woensdag 29 april zal in het San Siro-sta- dion van Milaan de returnwed strijd worden gespeeld. Celtic—Boedapest 3—0 De Schotse club Celtic heeft sedert woensdag een goede kans om de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars te bereiken. Cel tic won in Glasgow de eerste wedstrijd tegen M.T.K. Boeda pest met 30. Bij de rust was de stand 10. De aandelen Philips zijn gis» termiddag van vele kanten uit de markt genomen. De stem ming voor deze aandelen was vast. Dit hoofdzakelijk op een bericht van het Philipsconcern ten aanzien van een door deze maatschappij gesloten overeen komst met vier vooraanstaande buitenlandse maatschappijen over een technische samenwer king op het gebied van spoor wegsignalisatie. Dit bericht werd ter beurze als zeer gunstig voor Philips gekenmerkt, waardoor dan ook de kooporders voor dit fonds los kwamen. Dekkingsaan kopen van de beroepshandel droegen er toe bij dat de elek- tro-aandelen opliepen van 155,60 tot 156,20. De slotkoers van dinsdag was 153,70. De handel in de Philipshoek was gedurende de gehele beursduur actief. Het zag er dinsdagavond, toen Philips als laagste prijs 153,50 deed, niet naar uit, dat Aan de sporttoto van de af gelopen week namen 471.557 personen deel. Voor prijzen kwam beschikbaar 177.783. Aangezien er geen meldingen waren van 12 punten, werd de eerste prijs van 97.780,65 toe gevoegd aan de tweede. Hiervoor kwamen negen gegadigden in aanmerking, die ieder bruto 16.790,60 ontvangen. De extra-prijs van 26.667,45 gaat naar sporttoto nr. 34, aan gezien er meer dan tien gelijke spelen waren. de stemming gisteren voor dit föftds zo vast zou zijn. Ook in de overige hoeken van de interna tionals ging gisteren meer om dan de voorgaande beursdagen het geval is geweest. Unilever steeg van 144,70 tot 145,10 144,10). Kon. Olie verbeterde van 153,90 tot 154,40. AKU en Hoogovens bleven wat achter op resp. 535 (536) en 670 (671V2). Philips, Unilever en Kon. Olie verlieten de beurs op vrijwel het hoogste punt van de dag. Be moedigend voor het Damrak was dat Wall Street dinsdag aan het slot geringe koersverbeteringen te zien gaf. Van de Nederlandse hoofdfondsen lag K. L. M. er goed in de markt. In de scheepvaartsector was de handel gering bij een goed- prijshoudende stemming. Aan delen Van Nievelt liepen op van 115% tot 116% (115V2). Holland- Amerikalijn haalde het koers verlies van de vorige dag prak tisch geheel in. Kon. Boot ver beterde 1 punt op 154'/2. Met de leidende cultures blijft het nog steeds kwakkelen. HVA was fractioneel lager, Amsterdam Rubbers iets hoger. De staats- fondsenhoek gaf een licht her stel te zien echter met weinig zaken. In de lokale afdelingen blijft de handel aog steeds rustig. Aandelen Furness lagen wat ho ger in de markt als gevolg van de dividendverhoging tot 25 (23) procent. Lijm en Gelatine lag eveneens iets beter in de markt op het gunstige dividendvoor- stel. Ook Gebrs. Schuitema werd hoger geadviseerd op het onver anderde dividend van 8 procent over het verhoogde kapitaal. Smits Kleding gaf weinig ver andering te zien op de dividend verhoging tot 11 (10) procent. Beursindices 13/4 14/4 15/4 Int. conc. 586.0 583.4 585.7 Industrie 351.1 350.2 350.2 Scheepvaart 154.7 154.3 154.7 Banken 236.6 236.6 237.7 Handel, enz. 171.9 171.7 172.0 Algemeen 413.3 411.8 413.1 AKU: (535%) Hoogovens: 669Vï Kon. Olie: 154.50—154.70 gl (154.40) Philips: 156.00—157.50 gl (155.80) Unilever: 144.80—145.70 gl (145.00) Stemming: verdeeld. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0510.15 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.313.36 Franse frapk (100) 73.4573.95 Belgische frank (100) 7.21—7.26 Duitse mark (100) 90.45—90.95 Zweedse kr. (100) 69.55—70.55 Deense kroon (100) 69.5570.55 Zwitserse fr. (100) 83.2583.75 Italiaanse lire (10.000) 56.85—58.85 Oostenrijkse schilling (100) 13.93—14.03 Portugese escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.95—6.10 President Johnson van de V.S. heeft woensdag een campagne geopend om anderhalf miljoen dollar bijeen te brengen voor de bouw van een monument voor sir Winston Churchill, die hij „een groot nationaal leider, een groot wereldstaatsman en bo venal een goed mens" noemde. Het gedenkteken zal komen bij het Westminster College te Ful ton in de staat Missouri, waar sir Winston in 1946 zijn beroemde rede over het „ijzeren gordijn" hield. Het is de bedoeling om de overblijfselen van de uit 1667 daterende kerk van St. Mary the Virgin uit de Londense wijk Al- dermanbury naar Fulton over te brengen. De kerk werd destijds door een Duitse brandbom ge troffen. 5 HET NIEUWE „RIJKSMUSEUM" TE WASHINGTON HERBERGT 800.000 NATIONALE SCHATTEN Washington (P P) - Toen president Johnson verleden maand het nieuwe Smithsonian Museum in Washington opende, beschreef hij het als een plaats, waar vreemdelingen kunnen zien „wat voor soort mensen wij eigenlijk zijn". Het prachtige nieuwe museum, dat niet minder dan 38 miljoen dollar aan bouwkosten vergde, is waarlijk een schrijn van de groei van de Verenigde Staten tot een natie. De vijftig hallen van het gebouw (alles onder één dak) herbergen de gehele schat aan historie en cultuur van de Verenigde Staten vanaf de koloniale tijd. Wij spraken daarover met de directeur Mr. Frank A. Taylor en hij wist ons heel wat interessante dingen over zijn unieke instelling te vertellen. ERFENIS VAN EEN ENGELSMAN De „Spirit ol St. Louis" het legendarische vliegtuig vau kolonel Lind- berg, waarmee h(j ais eerste over de Atlantische Oceaan vloog, vond een plaatsje in het museum. De vorm waarin de collecties van dit museum worden gepresen teerd, beoogt de bezoeker een duidelijk beeld te geven van de- invloed die de ontwikkeling van wetenschap en techniek hebben gehad op het leven van de mens en wel in het bijzonder op de A- merikaan. Tot nu toe zijn nog slechts twaalf zalen van het nieuwe gebouw voor het publiek toeganklijk, wanneer het geheel is ingericht en openstaat, zal het museum on geveer 800.000 nationale schatten bevatten, waarvan een groot deel tot nu toe nooit werd getoond, omdat deze stukken waren opge slagen wegens gebrek aan expo sitieruimte. The Smithsonian dankt, merk waardig genoeg, zijn ontstaan aan de Britse geleerde, James Smith- son, die in weerwil van het feit dat hij nooit de Verenigde Staten bezocht, bij zijn overlijden zijn gehele vermogen (groot 100.000 pond ofwel ongevee een miljoen gulden) aan de Verenigde Staten naliet met de opdracht voor dit geld in Washington een instel ling te bouwen onder de naam Smithsonian Instituut, die tot taak zou hebben bij te dragen tot verspreiding van cultuur en we tenschap onder de mensen. Grootse visie Het is niet bekend wat Smith- son er toe dreef zijn vermogen aan de U.S.A. na te laten, maar vermoedelijk heeft hij iets gezien in dit toen nog zo jonge volk en heeft hij voorvoeld dat hier la ter een centrum van wetenschap in de wereld zou groeien. Dat zijn visie juist is geweest, werd wel bewezen door denorme groei van het instituut en het brede terrein van activiteiten waarop het zich beweegt. In het begin ging alles natuur lijk op bescheiden voet en ope reerde het instituut voorzichtig met de gelden uit het fonds van de stichter. Alles was onderge bracht in een keurig rood bak stenen gebouw, dat ook nu nog het hart is van het gehele com plex gelegen rond Washington's Mall dat zich uitstrekt van Lin coln Memorial tot het Capitol. Langzamerhand breidden de ac tiviteiten van het instituut zich uit en toen er een tijd kwam waarin ook de overheid tot het besef kwam, dat zy diende mee te werken aan de bevordering van de wetenschap in het alge meen, ontwikkelde zich een in teressant samenspel. Het congres ging steun verlenen aan verschillende projecten van het instituut, maar tenslotte voel de de regering er wel iets voor, het geheel onder haai' hoede te nemen. Eigen onderzoek Het gevolg van dat alles is, dat The Smithsonian veel meer is geworden dan .alleen maar een museum waar een enorme col lectie schatten op het -ebied van historie, kunst en techniek wor den geëxposeerd. Het instituut is ook zelf actief bezig. Er worden studies gemaakt van de cultuur van verschillende in Amerika in heemse volken en dergelijke. Men doet aan fundamenteel on derzoek op velerlei terrein, e>r worden vooral veel wetenschap pelijke boeken uitgegeven en daarin ziet het instituut ook een belangrijke taak, namcljk de re sultaten van het wetenschappe lijke werk over de gehele wereld openbaar te maken door publici teit in boeken, brochures of der gelijke. Door het zich bewegen op zoveel terreinen, heeft er noodgedwon gen een decentralisatie plaats ge vonden en zo bestaat het gehele instituut uit verschillende onder delen, waarvan we noemenhet Nationale museum van de Ver enigde Staten, de International Exchange Servioe (uitgave van boeken e.d.), the Astrophisyoal Observatory, the National Gal lery of fine arts (beeldende kun sten), the Bureau of Ar-.erican Ethnology, the National Zoologi cal Park (dierenpark), the Freer Gallery of Art, the National Air Museum (speciaal luchtvaartmu seum), the Canal Zone Biologi cal Area, the National Portrait Gallery en the National Cultural Centre. The Smithsonian trekt jaarlijks 13 miljoen bezoekers Sinds in 1848 het eerste weten schappelijk werk door het insti tuut werd uitgegeven, nam dit werk steeds uitgebreider vormen aan. Tot op heden werden 10.000 wetenschappelijke werken door het instituut gepubliceerd en de gemiddelde uitgave bedraagt de laatste tijd 100 titels per jaar. Kortgeleden werden in 1 enkel jaar 800.000 exemplarc - van haar uitgaven verkocht en gaf het 325.000 antwoorden op d' erse we tenschappelijke vragen die bij haar binnenkwamen. Modernisering Een aantal jaren geleden werd besloten het geheel te moderni seren. En het nieuwe gebouw voor de Smithsonian Instituut is de eerste grote stap op deze nog lange weg. Voor de toekomst staat er nog meer op stapel. Men wil zo graag komen tot de bouw van een nieuw nationaal lucht vaart museum waarin alles kan worden ondergebracht wat de Verenigde Staten op dit gebied presteerden en wel speciaal op dat van de ruimtevaart. Het nieuwe museum- gebouw van The Smithsonian Instituut. In het nieuwe museum hangt de originele sterren en strepen vlag vaw de Verenigde Staten, uitge spreid in de 15 meter in door snede metende óentrale rotonde. Het is de oude vlag van het gar nizoen van Fort Mac Henry m Maryland, die Francis Scott Key daar op een avond beschilderde. De viag kwam 50 jaar geleden in het bezit van het museum en wordt er nu voor het eerst ten toongesteld. De enorme ontwikkeling op we tenschappelijk en technisch ter rein die de Verenigde Staten mo menteel doormaken, dwingt het Smithsonian Instituut er toe steeds meer ruimte voor expositie ter beschikking te krijgen, aan gezien haar collecties zich bij zonder snel uitbreiden. Zo kwam er enige maanden geleden een enorme partij van pl.m. een mil joen vissen uit de Indische Oceaan aan, die nader zullen worden onderzocht en waarvan de be langrijkste en meest interessante exemplaren moeten worden ten toongesteld. Het staat wel vast, dat James Smithson bijzonder verheugd en tevreden zou zijn wanneer hij in staat was eens te zien wat er ge groeid is uit zijn plan om een dergelijke instelling te stichten. Niemand weet nog waartoe het geheel in de loop van de komen de jaren zal uitgroeien, maar het is absoluut zeker dat het doel van de stichter in elk geval werd bereikt. (Nadruk verboden). fF" lü*§ Qftk.fe C»h*ulc „Freedom-T" wuurmte de eerste Amerikaanse i «emaakt prinses irene (verlengt haar ver blijf in frankrijk ji Prinses Irene, die ver- (blijf houdt in een familie kasteel van de Bouribon- Parma in midden-Frank rijk, heeft besloten haar verblijf in Frankrijk te verlengen. Dit heeft een woordvoerder van de fami lie, markies Guy de Valous gisteren meegedeeld. Hij verklaarde ook, dat Parijs voor de prinses „niet om uit te houden" is geworden wegens de vele fotografen en filmjourna. listen in de Franse hoofd stad, die haar onvermoei baar achtervolgen. Toen Prinses Irene vori ge week woensdag in Pa rijs aankwam om zich bij haar verloofde te voegen, had de markies gezegd, dat zij in het begin van deze week naar Nederland zou terugkeren. Woensdag zei hij, dat Prinses Irene besloten had waarschijnlijk nog 'n week in Frankrijk te blijven. De Prinses en haar ver loofde verblijven in het negentiende-eeuwse kasteel van Bostz bij Besson. Zij hebben ook een bezoek ge bracht aan het zeventiende- eeuwse familiekasteel van Lignières, ongeveer 100 km van het kasteel van Bostz verwijderd. De markies De Valous zei nogmaals, dat het tijdstip en de plaats van het'hu welijk nog steeds niet be paald zijn. nederlandse watermolen voor new york Namens de A.N.V.V. zal de Amsterdamse burge meester, mr. G. van Hall, zijn New Yorkse collega op 16 april een echte Neder landse watermo'en aan bieden, die een plaats zal krijgen in New York. Mr. Van Hall zal burgemeester Robert Wagner een geheel op schaal vervaardigd mo del van de watermolen van Hazerwcude overhandigen. Dit model is (toeva1 lig) ge maakt door een inwoner van deze Zuid-Hollandse ge meente. Waarschijnlijk in mei zal de echte watermo len in New York arriveren in een grote container. Als de wieken in de hoogste stand staan, heeft de na bootsing van de molen van Hazerwoude 'n lengte van 14 meter. De molen is ge heel volgens het oorspron kelijke bouwprincipe tot stand gekomen. Het enige verschil met het voorbeeld is, dat het materiaal nieu wer is en de schaal iets kleiner. Waarschijnlijk krijgt de molen een plaats in de New Yorkse wijk Flushing Meadows, naast het terrein van de were'dtentoonstel iing. Als deze tentoonstel ling is afgelopen, worden alle paviljons hier afge broken en komt er een groot park. New Yorks eerste watermolen zal dan aan de rand van dit park staan. De achtergrond van hei geschenk is in herinnering te brengen dat Nederland één van de eerste landen was die zich met de water huishouding bezig hield. Er zal op gewezen worden dat dit een rijke traditie is ge worden en dat Nederland op 't ogenblik de grootste waterwerken van de gehele wereld uitvoert (het Delta plan),

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7