Scherpe Nederlandse aanval op Duits graanprijsbeleid in E.E.G. 't is 'n 6 Donderdag 16 april 1964 Beslag op melkprijstoeslag van 28 boeren Het mysterie van de „Christine" Fiscaal onderzoek bij tweedehands- auto-miljonair Samenzwering in Syrië Veiligheidsgordels moeten ook worden gebruikt Arrestaties in Boethan DE VRIJE ZEEUW UW EIGEN MUZIEKSTATION VOOR 378.- De nieuwe Philips bandrecorder van 378.-. Geheel getransistoriseerd, dus direct klaar voor gebruik. Compact en smaakvol model. Eenvoudig te bedienen. Snel favoriet voor het hele gezin, want een Philips bandrecorder is één van de gezellige zenders ter wereld. Zendt alleen uw lievelingsmuziek uit. Serveert uitsluitend de artiesten van uw keuze. De Philips bandrecorder is het klankvolle middelpunt op feestjes, is onmisbaar bij muziek- en talenstudies en gesproken brieven, verlevendigt uw dia's en vakantiefilms. Neem een luister-kijkje bij uw leverancier. mi/p B Hl B Wgp De fijne Engelse Meiangel Douwe Egberts „Politiek bedenkelijk" heeft dinsdag de Nederlandse minister van Landbouw, mr. B. Biesheu vel, in de ministerraad van de Europese Economische Gemeen schap de houding van de Duitse bondsrepubliek jegens het „plan- Mansholt" voor de éénmaking van de graanprijzen in de „zes" genoemd. De Duitse minister van Landbouw, Schwarz, bleek niet alleen vastberaden in zijn standpunt, te volharden, dat de bondsrepubliek nog geen beslis sing over de kwestie van de Europese graanprijs wil nemen, doch deed daarbij een voorstel, dat een scherpe aanval van mi nister Biesheuvel uitlokte. Doelende op het feit, dat na de le januari 1966 bij het ingaan van de „derde étappe" van de uitvoering van het E.E.G.-ver- drag beslissingen mogelijk wor den met een gekwalificeerde meerderheid en het vetorecht voor een aantal kwesties gaat vervallen, deed hij formeel het voorstel de beslissingen over de graanprijzen in de ministerraad te blijven nemen met eenstem migheid en dus de mogelijkheid van een Duits veto te handha ven. Dit zou volgens hem „bij dragen tot rust in de openbare mening". Minister Biesheuvel noemde dit voorstel een afwijking van het E.E.G.-verdrag en „een terugkeer naar de intergouver nementele samenwerking". Het was de bedoeling, dat de ministerraad van de E.E.G. zich zou bezighouden met het „plan- Mansholt" en in verband daar mee met de op 4 mei in Genève beginnende onderhandelingen over de verlaging van de doua netarieven en maatregelen voor de wereldhandel in landbouw- produkten. Voor dit laatste punt Het Produktschap voor Zuivel heeft van het Landbouwschap bericht ontvangen dat dit schap beslag zal laten leggen op de melkprijstoeslag van 28 veehou ders, zo werd gisteren in een openbare vergadering van, het Produktschap meegedeeld. Zoals bekend wordt de uit kering van de melkprijstoeslag aan de veehouders geregeld door het Produktschap voor Zuivel. Naar het Landbouwschap ons mededeelde heeft het besloten tot deze beslaglegging omdat deze 28 veehouders ook na her haalde aanmaning het heffings bedrag niet hebben betaald. De advocaat van Edward An derson, de eigenaar van het in januari op mysterieuze wijze verdwenen Britse jacht „Chris tine", heeft, dinsdag de eerder door Anderson afgelegde ver klaring als zou het jacht zijn gebruikt voor het overbrengen naar Frankrijk van een deel van de buit van de beruchte over val op de posttrein van Glas gow naar Londen, ingetrokken. Aanvankelijk had Anderson tegenover journalisten ver klaard, dat zich aan boord van de „Christine" twee onbekende mannen hadden bevonden, die twee koffers met een bedrag van tien miljoen gulden bij zich had den. Wel erkent Anderson thans volgens zijn advocaat dat het de bedoeling was dat hij na het tot zinken brengen van het vaartuig als vermist zou worden opge geven, zodat zijn medeplichtigen de uitkering van een op hem gesloten levensverzekering in de wacht zouden slepen. Op het laatste moment werd hij echter bang dat deze hem voor goed zouden laten verdwijnen. Bekend is geworden, dat de fiscale inlichtingen- en opspo ringsdienst (Fiot) een onderzoek instelt naar de gangen van de Wassenaarse handelaar in twee dehands auto's en miljonair Jan van der M. (46 jaar). Deze wordt ervan verdacht voor grote bedragen aan invoerrech ten te hebben ontdoken. Hij zou auto's frauduleus hebben inge voerd en geknoeid met motor en chassisnummers en zg. ver lofgangers- en diplomatenwa' gens. Van der M. bevindt zich al enige dagen niet meer in zijn bungalow te Noordwijkerhout. De Fiot heeft de zaak (nog) niet in handen van het Openbaar Ministerie gesteld. Boerenzoon Van der M. begon na de oorlog aan de Wassenaar- seweg een handel in tweede handswagens. In enkele jaren tijds groeide het bedrijf enorm uit. Thans bezit Van der M. naast het hoofdbedrijf in Wasse naar nog een dozijn andere be drijven. De Wassenaarse recherche heeft niets van frauduleuse han delingen bemerkt en is tot nog toe niet bij het onderzoek inge schakeld. „Als er iets fout zit", zo zei men, „dan moet het zich hoofd zakelijk aan de grens hebben afgespeeld. Hij heeft in Wasse naar geen enkele slechte wagen staan, daar kennen we hem te goed voor. De oudste wagens zijn van 1962," is de graanprijs in de Europese gemeenschap een basis, waarop de besprekingen kunnen worden gevoerd. Door de Duitse houding kwa men de ministers aan een diep gaand overleg niet eens toe en zij moesten hun debat zonder beslissing afbreken. Op 29 en 30 april zullen zij de graanprijs kwestie wederom behandelen en waarschijnlijk op 8 mei komt dit onderwerp weer aan de orde in een vergadering van de minis terraad, waaraan ook de minis ters van Buitenlandse Zaken zul len deelnemen. Minister Biesheuvel noemde de Duitse houding teleurstellend, ook omdat uit de verklaringen van minister Schwarz „geen en kel perspectief" was gebleken om op korte termijn tot een op lossing te komen. De Syrische ministerraad heeft gisteren een spoedvergadering gehouden, nadat bekendgemaakt was dat een samenzwering tegen de staat in Hama (Midden-Sy- rië) was verijdeld. Volgens de bekendmaking zijn 19 „feodalisten en reactionairen" gearresteerd, die voor een krijgs raad terecht zullen staan. In Hama is een uitgaansver bod van kracht en de ordetroe pen mogen onmiddellijk schieten op iedereen die zich hieraan niet houdt. In de bekendmaking van het ministerie van Binnenlandse Za ken heet het nog, dat voorbe reidingen voor een „imperialis tische opruiing" in de kiem zijn gesmoord. In Hama zou het thans rustig zijn. Enkele samenzweerders- worden achtervolgd na gewa pende botsingen die zich dins dagavond en woensdagochtend hadden voorgedaan, aldus is uit gezaghebbende bron vernomen. De gevechten hadden enkele slachtoffers geëist. Ongeval bij raketlancering op Kaap Kennedy Elf ingenieurs en technici lie pen dinsdag brandwonden op, toen zich tijdens de voorberei dingen voor het lanceren van een Delta-raket een ontploffing voordeed. De toestand van twee der gewonden is levensgevaar lijk. Terwijl men bezig was een met instrumenten uitgeruste capsule op de derde trap van de door vaste brandstof aange dreven raket te bevestigen en deze van een beschermende plastieklaag te voorzien,-,: -begon plotseling de motor,, yan .-.deze derde trap te werken. Direct daarop ontstond brand, gevolgd door een explosie. Het platform van de lanceer- toren werd volkomen in vlam men gehuld, die de zich daarop bevindende mensen bereikten. Door de ontploffing werd de capsule op de grond gesmakt, waarbij grote schade werd aan gericht. Onmiddellijk na het ongeluk werd de omgeving afgezet en begonnen deskundigen van het bureau voor lucht- en ruimte vaart een onderzoek naar de oorzaak. Eén der mogelijkheden is dat de raketmotor bij vergis sing door een radiosignaal in werking werd gesteld. Het Zwitserse bureau voor on gevallenpreventie merkt in zijn jaarverslag over 1963 op, dat veiligheidsgordels in auto's door slordigheid of gemakzucht veel te vaak niet worden gebruikt. In de steden gebruikt slechts 15 procent en buiten de steden slechts 25 procent van de inzit tenden de veiligheidsgordels. Op de snelwegen duidt een percen tage van 55 procent op een veel- vuldiger gebruik. Uit een onderzoek, dat in 1963 is ingesteld, is gebleken, dat in Zwitserland ongeveer 30 procent van de particuliere auto's met een catalogusprijs beneden 12.000 francs en ongeveer 45 procent van de auto's met een catalo gusprijs van meer dan 12.000 francs, van veiligheidsriemen is voorzien. In september 1961 was 10 pro cent van de auto's met veilig heidsgordels uitgerust. In verband met de moord op de eerste-minister van Boethan zijn ongeveer 40 personen ge arresteerd, onder wie de plaats vervangende bevelhebbers van het leger Bahadoer en een aantal officieren, aldus in de Indiase pers verschenen berichten. Volgens het blad „The States man" heeft de Boethanees die was gearresteerd wegens de moord op eerste-minister Dorji, toegegeven dat hij en 15 samen zweerders door Bahadoer wer den betaald om diens opdrachten uit te voeren. De „Times of India" schreef dat de arrestaties wellicht het begin zijn van een krachtmeting tussen de familie en Llehndoep Dorji, broer van de vermoorde premier en zwager van de ko ning, en andere vooraanstaande families die brigade-generaal Bahadoer steunen. NIEUW! Model EL 3551. Compleet met gevoelige, abba dynamische microfoon, verbindingssnoer, M B MW 13-cm spoelen met 270 m langspeelband. K m M MB Bandsnelheid 9.5 cm/sec. Vier-sporen- B g ff I techniek. Programma-indicator. W a 1 PHILIPS /py Ook achter dit model staan duizenden vakkundige leveranciers Gt-garjj én de Philips Technische Diensten in 18 plaatsen in Neder- 'anC'' Want"' Philips biedt u keuze uit 7 bandrecorders van 248.- tot 928.-. Alle band- B|^k B B B B B HBDk recorders worden speelklaar geleverd met microfoon, band, spoelen en B^B |&Jfl BB B Hnffi B 44025 T«3 Melange 86 ct Ceylon Melange 104 et Douwe Egberts Pickwick Tbee! U proeft bet zo: dat Is eeri thee met een eigen karakter. De smaak is bijzonder fijn en verkwikkend, de geur zo zeldzaam krachtig, Een verrassing apart is wel de afschenk: diep van kleur, zeer rijk en royaal. Niet voor niets heeft deze fijne Engelse melange zich bij zo vele gezinnen als een echte tractatie ingeburgerd.,.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 6