Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws ZOMERPOSTZEGELS DE BINNEN GEMEENTELIJKE DECENTRALISATIE Terneuzen Axel Hoek Sas van Gent Sluiskil KERKNIEUWS SPECIALE AANBIEDINGEN! BIJ UW KRUIDENIER r DRAGEN VOOR DE 25e KEER HIT „STEMIPEL VAN LEVENSVREUGDE" Jubileumserie in teken van Dierenbescherming KORTE BERICHTEN TWEEDE KAMER Radio uitzendingen over bouwbeleid Donderdag 16 april 1964 DE VRTTF ZEEUW DE HERINDELING VAN ZEEUWS-VLAANDEREN Binnen drie maanden krijgen de dertig gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen van het- college van Gedeputeerde Staten een ont werp toegezonden met betrek king tot de toekomstige herin deling. Dit geschiedt op verzoek van minister Toxopeus die het desbe treffende wetsontwerp met snoed aan de Tweede Kamer zou willen voorleggen. De gemeenten krijgen nu nog maals de gelegenheid hun ver langens en bezwaren kenbaar te maken, maar of dit in tweede in stantie nog veel effect zal sor teren, valt te betwijfelen. Het schijnt dat de minister zijn stand punt na de van Ged. Staten ver kregen adviezen heeft bepaald. „Irena" bijna gelost. Het Griekse vrachtschip „Ire na" ligt nu reeds voor de zesde week ter lossing in het Zevenaar- dok. Het kwam naar Terneuzen voor het lossen van een lading pek uit China die onderweg eerst vloeibaar werd en daarna weer stolde tot een granietharde massa. Momenteel verloopt het lossen wat vlotter. Men haalt er ongeveer 400 ton per dag uit. Er wordt op gerekend dat het schip a.s. zaterdag zal kunnen ver trekken. Paraatheidsoefening B. B. De Bescherming Bevolking in Zeeuws-Vlaanderen organiseert op zaterdag 25 april a.s. een pa raatheidsoefening, waaraan door drie pelotons zal worden deelge nomen. De route dezer pelotons loopt van Terneuzen via de Braakman en Biervliet resp. naar Breskens, Hulst en St. Jansteen v.v. De appèls worden gehouden te Oostburg, Terneuzen, Axel en in de Braakman. Aan de oefening nemen deel de geneeskundige dienst, de brand weer en de reddingsdienst. De paraatheidsoefening duurt van 8 tot ongeveer 16 uur. K. A. V. vierde 15-jarig bestaan. De afdeling Terneuzien van de K(atholieke) A(rbeiders) V(rouwen) heeft haar 15-jarig bestaan gevierd. 's Morgens was er een Mis uit 'dankbaarheid die druk werd bezocht, waarna de 'dames aan een koffietafel aan zaten. Gedurende het „avond feest" dat eveneens met een kof fietafel begon, hebben velen door persoonlijke gelukwensen of bloemen blijk van belangstelling gegeven. Het parochiehuis waar het fejgfc.werd gevierd, was op smaakvolle wijze met bloemstuk ken versierd. Van de receptie die van acht uur tot half negen werd gehou den 'werd een druk gebruik ge maakt. Onder de aanwezigen waren o.m. deken J. J. van Me- chelen, kapelaan Lazeroms en de geestelijk adviseur van de K. A V., kapelaan Krijnen. Vertegen woordigers van verscheidene or ganisaties gaven eveneens acte de présense. Bestuursleden van de Katholieke metaaalbewerkers- bond „St. Eloy", van de trans portarbeidersbond „St. Rafaël", van de bouwvakarbeiders, de Kabo, Herwonnen Levenskracht en van het vrouwengilde afd. Terneuzen kwamen het bestuur hun gelukwensen aanbieden. Sommigen van hen boden een ge schenk aan. Verscheidene gasten voerden hierbij het woord. Ook de voor zitster, mevr. Duurinck, vierde een jubileum. Van de oprichting af bekleedt zij deze functie en dat was voor de leden aanleiding haar een persoonlijk geschenk aan te bieden. Tijdens het verslag dat werd voorgelezen door de secretaresse, werden belangrijke feiten uit de voorbije 15 jaren aangehaald. Toen de geestelijke adviseur ten slotte aan het woord kwam, me moreerde deze dat vooral de wijk- leidsters zich al die jaren bijzon der hebben beijverd. Hij spoorde de leden aan de geboden avon den altijd te blijven bezoeken en hij sprak de hoop uit dat er nog betere wegen zullen worden ge vonden om de belangen van de hedendaagse Katholieke vrouw te behartigen. Het kwartet L. Dobbeleir ver zorgde het muzikale gedeelte van de avond en de zanger José Lucardo had een groot aandeel in het welslagen van deze dag. In de pauze werd een verloting met veel fraaie prijzen gehouden. Veilig verkeer voor bejaarden. Woensdagmiddag waren ruim 50 bejaarden naar het Toren lokaal van de Herv. kerk geko men om een lezing met dia's bij te wonen, welke gegeven werd door de heer Joh. Borrie uit Goes, secretaris van het district Zeeland van het Verbond van Veilig Verkeer. De heer A. Schieman heette allen welkom en zeide blij te zijn dat de heer Borrie bereid was geweest voor de ouderen te vertellen en te laten zien hoe men zich wèl en hoe niet in het verkeer moet gedragen. De heer Borrie begon met een korte inleiding over het verkeer in het algemeen maar in het bij- zonder over de ouderen in het verkeer, voor wie het nog wel eens moeilijk is aan de drukte het hoofd te bieden. Hierna werden enkele series dia's vertoond, o.a. de fouten in het verkeer en de ouderen in het verkeer. De lezing vond een goed en aandachtig gehoor. De heer Schieman dankte de heer Borrie voor zijn leerzame en interessante lezing. Boomplantdag. Woensdagmiddag waren de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen van Axel en Spui met de hoofden der scholen naar de jeugdherberg gekomen om deel te nemen aan de jaar lijkse boomplanting. De heer A. Goossens van het staatsbosbeheer verwelkomde onderwijzers en de jongeren op deze nationale boomplantdag, waarna hij een uiteenzetting gaf van de totstandkoming van het bos. De grond is eigendom van de Koningin en de gemeente Axel heeft toestemming gekre gen hierop een bos te planten. Dit bos is nu twaalf jaar oud. In 1951 en 1952 is het beplant. Verder sprak de heer Goossens over de vernielzucht die nog on der de jeugd bestaat. Spreker hoopte dat ook dit jaar weer vele goede opstellen over de boom planting zouden worden gemaakt. De twee beste zullen hiervoor een boekenbon ontvangen. Nu trok het gezelschap naar de plaats waar de boom moest wor den geplant. Dit gebeurde door twee leerlingen van iedere school. Voor de Openbare school wa ren dit Sylvia Sanderse en Jopie Orlebeke, voor de Chr. school Annie Overdulve en Kees de Pooter; voor de Katholieke school Mariëtte de Caluwé en Johnie Vernimmen en voor de Chr. school te Spui Carla Koe koek en Jaap Colijn. Aan elk der scholen werd het boomplantvaantje uitgereikt door de waarnemend secretaris, de heer C. Smies. Hierna volgde een rondwande ling door het bos waarbij de heer Goossens een uiteenzetting gaf van de verschillende boomsoor ten en struiken. Terug bij de jeugdherberg ge komen kregen de leerlingen een reep chocolade. De hoop werd uitgesproken dat ieder zal mee werken om vernieling van bomen en planten tegen te gaan. Ledenvergadering Coöpera tieve Diepvriesvereniging. Maandag 13 april hield de coö peratieve diepvriesvereniging te Axel een ledenvergadering in hotel „De Stadsherberg". De leiding was in handen van de heer J. de Pooter, die in zijn openingswoord de snelle groei schetste van de pas enkele jaren oude vereniging. Hij lichtte dit toe aan de hand van het feit dat zowel de capaciteit van het ge bouw als van de motor momen teel ten volle wordt benut. Slechts voor enkele personen be staat nog de mogelijkheid deel te nemen in de coöperatie en zo doende te profiteren van het nut van de vereniging. Zowel uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Verstra tenScheele, als van de penning meester, de heer W. van Cad- sand, bleek dat de vereniging kan terugzien op een gunstig jaar. De kascommissie, bestaande uit de heren S. de Putter en J. Verplanke, deelde mede dat bij de penningmeester alles in orde was bevonden. Tijdens de vergadering deelde de voorzitter mede, dat als ge volg van de gunstige resultaten de prijs voor het huren der koel cellen een verlaging zal onder gaan. Bij acclamatie werden tot be stuursleden herkozen mevr. Ver stratenScheele en de heer A. Heijens. De heer C. Verhulst was niet herkiesbaar als lid van de com missie van toezicht en in zijn plaats werd gekozen de heer J. Tollenaar te Sluiskil. Gemeenteraad. De vergadering van de ge meenteraad van Hoek die was vastgesteld op hedenavond, kan wegens bijzondere omstandig heden niet doorgaan. De gemeenteraad is nu bijeen geroepen tegen donderdag .23 april a.s. om 19.30 uur op het ge meentehuis. Algemene vergadering Boe renleenbank Sas van Gent. De boerenleenbank te Sas van Gent hield dezer dagen haar zeven en dertigste ledenvergade ring. De voorzitter, de heer J. C. Audenaert, sprak een kort ope ningswoord. De heer P. J. M. Coene werd herkozen als lid van het bestuur en de heer A. van Driessen als lid van de raad van toezicht. De kassier, de heer G. van den Hemel, las een verkort jaarver slag voor en belichtte enkele cij fers over het afgelopen boekjaar. In 1962 werd bij de boerenleen bank 2 miljoen gulden aan spaargelden overschreden en in 1963 zat men zelfs over de drie miljoen. Het gemiddelde spaarte goed per inlegger bedroeg op 31 december 1963 3.472,37. Er was in het jaar 1963 een aanmerkelijke vooruitgang te be speuren wat betreft de omzet. De vermeerdering bedroeg niet minder dan 6 miljoen gulden. Het jaar 1964 zal voor de boe renleenbank een groots jaar zijn want in september a.s. hoopt men het nieuwe bankgebouw in ge bruik te kunnen nemen. Er zullen safeloketten komen en er is in het nieuwe bankgebouw ook een kluisinrichting aanwezig. Rijwiel- en Bromfietsenshow Het afgelopen weekend werd in het jeuedgebouw „De Ark" te S^iskii een bromfiets- en rijwie lenshow gehouden, georganiseerd door J. DiericxksSmet en Zo nen. Deze show, waarvoor vooral zaterdag veel belangstelling be stond, wordt al enige jaren rond Pasen gegeven. Er waren een veertigtal bromfietsen en een vijftigtal fietsen in de modernste uitvoeringen te bewonderen. De opvouwbare fiets van Union was het nieuwste snufje op het ge bied van ruimtebesparing. De sportbromfietsen van Avaros en Cyrus trokken vooral bij de jon gelui veel belangstelling. Vrij dagavond werden een aantal Union-bromfietsen aan een zwa re test onderworpen. De „stunt rijders" vergden het uiterste van hun vervoermiddelen, die op hun beurt de toets bleken te kunnen doorstaan. Gedurende de rond gang langs de verschillende mo dellen en merken konden alle in lichtingen worden ingewonnen, die men maar wenste. Deze ma nier van reclame maken, aange past aan de tijd en de behoefte van de aspirantkoper, werd, ge zien het grote aantal bezoekers, gewaardeerd. (Advertentie) CHR. GEREF. KERK Tweetal te Zaamslag: ds. N. de Jong te Katwijk aan Zee en M. S. Roos te 's-Gravenzande. (Advertentie) BOERDER1JBRAND De boerderij van de heer E. Bleuning te Wachtum (gem. Dalen) is woensdag door brand verwoest. De brand ontstond op de zolder van de juist gerestau reerde boerderij. Twee jonge kal veren kwamen bij de brand om. Het overige vee werd gered. Een schuur en enige belendende per celen wist men te behouden. Van het huisraad ging veel verloren. De schade wordt op 50.000 ge schat. De heer Bleuning is tegen brandschade verzekerd. Dor de brand werden zes' per sonen dakloos. DOOR GASVERSTIKKING OM HET LEVEN GEKOMEN De 76-jarige weduwe P. M. WeinholtHulscher uit de Go- vert Flinckstraat te Amsterdam is woensdagmorgen dood in haar woning aangetroffen. De vrouw bleek door gasverstikking tenge volge van een verstopte leiding in 't gasfornuis om het leven te zün gekomen. DRIE BOUWVAKKERS BIJ AUTO-ONGEVAL IN DUITSLAND GEDOOD Drie Nederlandse bouwvak arbeiders zijn om het leven ge komen en een vierde werd ge wond toen hun auto in de nacht van dinsdag op woensdag in Grundsteinheim bij Paderborn uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De omgekomen ar beiders zijn afkomstig uit Goirle en Tilburg. Zij werkten in Kas sei en waren op de terugweg naar Nederland. De slachtoffers zijn P. Vro- mons (Goirle), B. Hendriks (Goirle) en A. D. de Rooy (Til burg). In een ziekenhuis werd opgenomen H. J. Vromans, een broer van de overleden P. Vro mans. Hij is ernstig gewond. MOEDER EN ZOON OP OVERWEG GEDOOD Mevr. A. StevensStörzer en haar 18-jarige zoon B., beiden uit Budel, zijn gisteravond om het leven gekomen, toen hun auto op de niet-beveiligde over weg in Weert gegrepen werd door een lege personentrein. De trein was om 19.26 uur uit Weert vertrokken in de richting Eind hoven. De vrouw en de jongen werden uit de auto geslingerd en op slag gedood. Zij laat 8 kinderen na. De auto werd volkomen vernield. Het treinverkeer ondervond drie kwartier vertraging. Het treinstel was zó bescha digd, dat het naar Weert moest worden teruggesleept. FIETSER ONDER VRACHTAUTO In Delft is gistermiddag een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan de 21-jarige A. de Groot uit Nootdorp. De jon gen fietste op de Brasserskade te Delft met naast zich zijn 11-jarig zusje. Op het moment dat zij werden ingehaald door een vrachtauto, begon het meisje te slingeren en raakte de fiets van haar broer. De jongen viel en kwam onder één der achterwie len van de vrachtauto terecht. Tijdens zijn overbrenging naar het ziekenhuis is hij overleden. VERKEERSONGELUK Woensdagmiddag omstreeks 5 uur is op de Oranjelaan te Beek en Donk een ernstig auto-onge luk gebeurd, waarbij een per soon werd gedood en twee ern stig gewond in het Lambertus- ziekenhuis te Helmond moest worden opgenomen. Een zware expeditiewagen met aangekoppelde aanhang wagen moest op een gegeven ogenblik plotseling afremmen, ten gevolge waarvan de chauf feur van deze auto zijn voer tuig niet meer in het spoor kon houden en op de linker weg helft terechtkwam. Op hetzelfde ogenblik passeerde uit tegen overgestelde richting een be stelwagen met vijf inzittenden. Een frontale botsing was niet meer te voorkomen. Tot over maat van ramp werd de bestel wagen daarna nog tegen een langs de weg staande boom ge drukt. De chauffeur, de heer Van Lith, werd uit de wagen geslin gerd. Hij overleed tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. Ernstig gewond werden de heren Van Dooremalen en Mari- nus, beiden uit Schijndel. Twee Boliviaanse boerenlei ders, Felipe Flores en Arturo Loayza, hebben elkaar bij een korte ruzie over politieke zaken met revolverschoten gedood, vóór het gebouw van het ministerie van Plattelandszaken in La Paz. De Boliviaanse regering heeft extra veiligheidsmaatregelen ge nomen omdat zij vreesde dat door dit voorval de politieke spanning met het oog op de ko mende verkiezingen sterk ver hoogd wordt. Van dinsdag 21 april tot en met 13 juni zijn de nieuwe zo- merpostzegels weer verkrijgbaar. Dit is in meer dan één opzicht een bijzondere gebeurtenis, want het is de 25e serie: een zilveren jubileum De zomerzegels waar van de opbrengst altijd ten goe de komt aan organisaties voor volksgezondheid, maatschappelijk werk en cultuurbevordering, to nen dit jaar in verband met het honderdjarig bestaan van de Nederlandsche vereniging tot be scherming van dieren afbeel dingen van dieren: een blinden-' geleidehond, herten, poesen en een wisent met kalfje. De zomerzegels zijn één van de twee series liefdadigheidsze- gels die de P.T.T. ieder jaar uit geeft (de andere zijn de kinder zegels, die in het najaar ver schijnen). Als brengers van „meer levensvreugde" hebben de zomerzegels gedurende dc ach terliggende jaren een goede naam verworven bij het Neder landse volk. De jaarlijkse terug keer van deze postale inzame lingsactie heeft de zegels een vast plaatsje bezorgd op het lijstje van uitgaven voor chari tatieve doeleinden. DE NIEUWE ZEGELS In verband met de recente wij ziging van de posttarieven be staat de serie nu uit vier waar den; in vorige jaren waren het er vijf. Het zijn in offset gedruk te zegels van 5, 8, 12 en 30 cent, die zijn ontworpen door resp. Jan Stroosma te Leeuwarden, Peter Jansen en Jos van den Berg te Den Haag en Theo van Amstel te Son. •k Engeland heeft anderhalf miljoen gulden toegezegd als eerste storting in het internatio nale fonds voor kankeronderzoek, waartoe Frankrijk het initiatief heeft genomen. Het wetsontwerp tot spreiding in het bestuur van een gemeen te (de binnen-gemeentelijke decentralisatie) is woensdag in de openbare vergadering van de Tweede Kamer aan de orde ge komen. Het ontwerp bepaalt, dat de raad van een gemeente commis sies kan instellen „met het oog op de behartiging van een of meer belangen" van de gemen- te, dan wel voor een deel der gemeente. Te denken valt aan de instelling en toekenning van adviserende- en/of bestuursbe voegdheden aan wijkraden en bijzondere raden. Door middel van zulke raden kunnen belang stellende burgers, die geen deel uitmaken van de gemeenteraad, bij het bestuur van de gemeen te worden betrokken", aldus de memorie van toelichting. Daarnaast kan ook worden gedacht aan het opnemen van niet-raadsleden en niet-ingeze- tenen in (bestaande) raadscom missies, die volgens het wets ontwerp eveneens met andere dan adviserende bevoegdheden zullen worden toegerust. Het ontwerp van wet behelst één regeling, die zowel wijk- en functionale (bijzondere) raden als raadscon' oi ies omvat. Voorgesteld wordt, dat de samenstelling van de wijkraden aan de gemeenteraad wordt over gelaten. Voor de aanwijzing van niet-raadsleden in de commis sies wordt aan de gemeenteraad een zo groot mogelijke vrijheid gelaten. Zo zal de gemeenteraad kunnen besluiten dat deze leden worden benoemd door het ge meentebestuur, dat zij worden aangewezen door bepaalde or ganisaties of instellingen of zelfs dat zij rechtstreeks zullen wor den verkozen. Aan de beraadslagingen werd achtereenvolgens deelgenomen door de afgevaardigden Bode (C.H.U.), J. J. Voogd (Arb.), Scheps (Arb.), Kolfschoten (K. V.P.), Visser (V.V.D.) en Kieft (A.R.). Er werden enkele amen dementen ingediend. Een ervan was afkomstig van de socialisti sche woordvoerder Voogd, in houdende dat „indien aan een commissie andere dan advise rende bevoegdheden worden toe gekend, de raad van de gemeen te een lid van het college van B. en W. als voorzitter van de commissie -aanwijst, alsmede uit zijn midden een of meer leden. Bijna overeenkomstig amendeer de de heer Kolfschoten. In zijn amendement werd voorgesteld dat in de functionele commis sies tenminste één lid gekozen wordt uit de leden van de ge meenteraad. Een tweede amen dement van de heer Voogd be oogde de verplichte openbaar heid van de commissie-verga deringen. Minister Toxopeus (Binnen landse Zaken, die het wetsont werp verdedigde, schetste de achtergrond ervan. Als redenen tot indiening noemde de be windsman enerzijds de groter wordende afstand tussen be stuurder en bestuurden en an- derszijds de overbelasting van de bestuursorganen. Terzijde merkte de minister op, dat „alles wordt gedaan" om te komen tot een spoedige her ziening van de gemeentewet. Hij voegde hieraan evenwel toe, dat deze herschrijving een omvang rijke en lastige zaak" is, waar voor veel bouwstenen moeten worden aangedragen". De bewindsman stelde dat door de instelling van de „com missies van advies" de eenheid van gemeentelijk bestuur niet doorbroken zal worden. Hij be streed de amendementen over de samenstelling van de raden. „Het wetsontwerp zou daardoor ernstig aan waarde inboeten". Hij zei zich te kunnen vereni gen met het amendement-Voogd betreffende de openbaarheid van de commissie-vergaderingen. De Kamer zal vandaag over het wetsontwerp beslissen. Nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" overgedragen In Rotterdam is dinsdag het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" door de werf overgedra gen aan de Ned. Vereniging ten behoeve van Zeelieden van elke nationaliteit. De foto toont de fraaie boeg lijn van het schip. De minister van Volkshuisves ting en Woningbouw zal vrijdag (12.5013.00 uur) spreken in de eerste van een serie van drie uit zendingen van de N.C.R.V.-radio over het bouwbeleid. De volgen de uitzendingen zijn op maandag 20 en woensdag 22 april (in de rubriek actuatliteiten). Allerlei personen, die nauw bij de bouw activiteiten zijn betrokken, zoals aannemers en architecten, zullen hun mening geven over het hui dige bouwbeleid. DAGGELD VERHOOGD Ingaande woensdag 15 april is het tarief voor daggeld (call mo ney) met een half procent ver hoogd tot 2% procent. Dit houdt verband met de krapte op de geldmarkt als gevolg van de storting op de staatslening. Op 9 april werd het tarief met een kwart procent verlaagd tot 1% procent. De Europese organisatie voor kernonderzoek (CERN) zal de beschikking krijgen over een nieuwe elektronische rekenma chine de grootste van Europa voor het analyseren van de resultaten van haar proefnemin gen, zo werd woensdag in Gene ve bekendgemaakt. De Ameri kaanse rekenmachine, die meer dan een miljoen rekenkundige handelingen per seconde kan verrichten, kost ruim twintig miljoen gulden. ir Tengevolge van het buiten haar oevers treden van de rivier de Acu zijn in de Braziliaanse staat Rio Grande do Norte naar schatting 30.000 mensen uit hun huizen verdreven. Honderden wo ningen zouden zijn vernield. Ongeveer twintigduizend stu denten hebben in Djakarta ge protesteerd tegen twist-dansen, die „contra-revolutionaire agen ten" in een -hotel in de Indonesi sche hoofdstad hebben uitge voerd. Zij lieten de eigenaar van het hotel beloven dat „agenten" niet meer de gelegenheid zouden krijgen om op een dergelijke ma niet de geleidelijke ontwikkeling van Indonesië te verstoren. Dr. Manuel Schreiber van de Amerikaanse keuringsdienst voor waren heeft vastgesteld dat de sporen arsenicum, aangetroffen in de levers van varkens en kip pen in de Ver. Staten, afkomstig zijn uit het voedsel dat de dieren krijgen. De doodstraf tegen de 49-jari- ge dr. Maurice Berin, lector aan de universiteit in Perth, wegens het doden van zijn vier-jaxig achterlijk zoontje, is omgezet In een gevangenisstraf van tien jaar:

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3