Koningin en Prins zaterdag terug Chroesjtsjov valt opnieuw de Chinese leiders aan Hef koninklijk bezoek aan Mexico HET WEER „GRIVAS HET mm CYPRUS" Sabotageproces in Kaapstad VAKANTIEDAGEN IN ACAPULCO Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden „BROEIENDE VULKAAN IN MIDDEN-EUROPA" Opnieuw aarcSscüickken ia Zuid-SBavië SOBERE BEGROETING OP SCHIPHOL LIEVER OVERREDING DAN GEWELD EVEN WACHTEN MET DEMONSTRATIES Frankering bjj abonnement: Terneuzen Direeteur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan? 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 16 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6190 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40 Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adïe; Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. waar zich moeilijkheden voor deden, hebben moeten schieten. Ook in verscheidene districten van Nicosia werd geschoten. Er hebben zich echter geen gevech ten op grote schaal voorgedaan. Een 42-jarige Turks-Cyprische inwoonster van Nicosia kreeg een schotwond in de borst. Zij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Andere slachtoffers zijn er niet gevallen. Dr. Neville Alexander een dok tor in de wijsbegeerte van ge mengd bloed en vier anderen zijn woensdag in Kaapstad, op be schuldiging van sabotage, tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Twee anderen werdén tot 7 jaar, vier anderen tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Allen waren eerder op de dag, zoals gemeld, schuldig bevonden aan sabotage. Zij zouden door een revolutie, guerrillastrijd en sabotage de regering hebben wil. len omverwerpen, waarbij „per sonen zouden worden gedood en staatseigendom zou worden be schadigd en vernield." Koningin Juliana, Prins Bern- hard en Prinses Beatrix zijn dinsdagmiddag begonnen aan hun drie vakantiedagen in de befaamde Mexicaanse badplaats Acapulco. Bij hun aankomst werden de koninklijke gasten hartelijk ver welkomd door burgerlijke en militaire autoriteiten. Tijdens een korte plechtigheid bood de burgemeester van Acapulco Ko ningin Juliana symbolisch de sleutels van zijn stad aan en verklaarde hij de Nederlandse Vorstin tot eregaste. Het Koninklijk Paar en Prin ses Beatrix logeren in het bui tenverblijf van de raad van be stuur van de Mexicaanse petro- leummaatschappij, gelegen aan de vijftien kilometer lange baai. Men heeft er de beschikking over een privé-strand. Dinsdagavond werd het diner gebruikt bij de vroegere presi dent Miguel Aleman, die een prachtige villa bezit. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, die tot nu toe het koninklijk gezelschap heeft vergezeld, is woensdag uit Aca pulco vertrokken om in Cuer- navaca enkele dagen bij zijn neef, de gewezen Nederlandse ambassadeur Van Houten door te brengen. Minister Luns zal eind deze week naar Suriname reizen en daar een bijeenkomst leiden van in Latijns-Amerika werkende Nederlandse diplomaten. Vorstelijk geschenk voor Mexicaanse president Tijdens haar bezoek aan Mexico heeft H. M. de Koningin een fraaie Hollandse klok aan presi dent Lopez Mateos ten geschen ke gegeven. De foto toont de uit 1780 stammende tafeïklok met hei carillon, dat tien verschillende melodietjes kan spelen. Generaal Branco als president geïnstalleerd Generaal Humberto de Alen- car Castelo Branco heeft woens dag voor het parlement in Bra silia de eed afgelegd als presi dent van Brazilië. José Maria Alkmin werd geïnstalleerd als vice-president. ZUIDOOSTELIJKE, WIND Boven Oost-Europa ontstond een hogedrukgebied, terwijl een Oceaandepressie zich uitbreidde in de riohting van de Golf van Biscaje. Als gevolg van deze ont wikkeling draaide bij ons de wind naar zuidwest tot zuid en werd zachte continentale lucht aange voerd, waarin de middagtempe- raturen tot omstreeks 16 graden opliepen. Boven de Britse eilanden bevin. den zich enkele frontale storin gen die zich evenwel in de rich ting van Noorwegen bewegen. Het ziet er dan ook naar uit dat ze het weer bij ons niet zuilen beïnvloeden. De wind zal over wegend matig zijn uit richtingen tussen zuid en zuidoost, waarbij een verdere temperatuurstijging kan worden verwacht. medegedeeld door het K.N.M.T., geldig tot hedenavond. Zuidoostelijke wind Matige zuidoostelijke wind en verdere stijging van tempera tuur. Bewolking, afgewisseld door opklaringen en op de mees te plaatsen droog. DONDERDAG 16 APRIL v.m. n.m. Breskens 4.15 4.38 Terneuzen 4.50 5.13 Hansweert 5.30 5.53 Walsoorden 5.40 6.03 VRIJDAG 17 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.01 5.24 Terneuzen 5.36 5.59 Hansweert 6.16 6.39 Walsoorden 6.26 6.49 ZON MAAN op onder op onder Apr. 16 5.42 19.39 8.13 17 5.39 19.41 9.01 1.04 18 5.37 19.42 10.00 2.09 19 5.35 19.44 11.09 3.01 In een rede van anderhalf uur heeft Chroesjtsjov tijdens Rus sischPoolse besprekingen in Moskou opnieuw een aanval ge daan op de Chinese leiders die door hun „scheurmakende activi teit" het socialistische kamp „op de rand van een scheuring" heb ben gebracht. Volgens de Russische premier was de huidige situatie niet ,de schuld van de Russische commu nistische partij en andere socia listische partijen. Deze hadden getracht de Chinese leiders er toe te bewegen het socialistische kamp niet te verdelen. De Russi sche communistische partij was niet de aanstichter van het ge schil met de Chinese leiders, dat nu een „openlijk conflict" is ge worden. „De situatie is nu echter nog veel ernstiger", aldus de Russische premier. „Het lijdt in het geheel geen twijfel, dat de Chinese leiders aansturen op een breuk in het socialistische kamp". GEEN BUIKRIEMEN. Na opgemerkt te hebben dat de houding van de Chinese lei ders met genoegen door de im perialisten wordt gezien, zei de Russische premier dat deze lei ders een beschamend aandeel hebben in de internationale are na van de communistische bewe ging. „De Chinese leiders hebben „ernstige moeilijkheden gescha pen voor de communistische we reldbeweging en deze op de rand van een splitsing geplaatst", al dus Chroestsjov. „Zij hebben zich niets aangetrokken van het ge duld en de goede wil van de Sowjetrussische communistische partij en andere Marxistiseh-Le- ninistische partijen, die wilden voorkomen dat de geschillen gro ter werden. De Chinezen willen „buikrie men fabrieéren, om de buik van het volk in te binden. Wij willen geen buikriemen maken voor onze medeburgers", riep hij, „en wij vragen de Chinese arbeiders en boeren: „Wat hebt u liever, de oorlog die door uw leiders wordt aangeboden, of rijst? Ik denk dat de Chinese arbeiders liever rijst willen." De Chinese volkscommunes waren een fiasco, evenals de in- 'dustriahsatie. Hij vergeleek deze toestand met die van 1930 in de Sowjet-Unie, toen Stalin zijn be roemde artikel schreef onder de kop; „Wij duizelen van onze successen". „Om welke successen ging het toen? Ons hoofd duizel de omdat we stierven van de hon ger." DE WREEDHEDEN VAN JOSEF STALIN. Chroesjtsjov zei het niet eens te zijn met de Chinese opvatting dat „men de misbruiken en wreedheden van Stalin niet open. baar aan de kaak moet stellen". De grote vraagstukken die door het 20ste Partijcongres zijn op gelost, „verhinderden de vooruit gang van de internationale com munistische ideologie". „Stalin had veel kwaad gedaan aan de Hongaarse en Poolse communistische partijen. De Chi nezen kunnen er zeker van zijn dat zij ons niet van de rechte weg zullen afbrengen", aldus de Rus sische premier. Ten aanzien van de kapitalis tische landen zei hij, dat daar de wet van de jungle heerst: wanneer je rijker en machtiger bent, pak de zwakkere dan bij de keel en wurg hem. En zij wur gen elkaar, terwijl zij dat beleefd omschrijven als vrije mededin ging. Het gevaar van oorlog is nog niet voorbij. In het hart van Europa bevindt zich een broeien de vulkaan in de vorm van het Westduitse militarisme. „Wij zeg gen nogmaals dat iedere poging die de autoriteiten in Bonn zul len doen om de kaart van Europa te veranderen een uitdaging is van de revanchisten die volledig zal mislukken." ATOOM-ARSENAAL. Hij beschuldigde de Verenigde Staten erVan kernwapens te wi1- len leveren aan West-Duitsland. „Wanneer de Bundeswehr toe gang krijgt tot het atoomarse naal, zal dit de toestand in Euro pa verslechteren en de wraak- zuehtigen in de kaart spelen. Zo lang een Duits vredesverdrag nog niet is gesloten, blijft in Europa het oorlogsgevaar be staan." Wat de Sowjetrussische eco nomie betreft, zei Chroesjtjov dat het volk met recht ontevre den is over de tot nu toe bereik te economische vooruitgang. Bij zijn laatste bezoek aan Frankrijk had hij de levensstandaard daar. vergeleken met die in de Sowjet- Unie. De Franse kleding is mis schien beter van snit, maar in de Sowjet-Unie wordt meer kle ding vervaardigd en die zal bin nenkort niet voor die in de ka pitalistische landen onderdoen", aldus de Russische premier. „DRANG NACH OSTEN". Na Chroesjtsjov sprak de Poo'- se partijleider Gomu'ka, die zich uitsprak voor het bijeenroepen van communistische partijen. Zijn delegatie is tevreden over de re sultaten van het bezoek aan Moskou. Het hernieuwde Pools— Russische vriendschapsverdrag garandeert „de veiligheid en on schendbaarheid van onze grenzen aan Oder en Neisse", zei hij. Gomulka dankte voor de Rus sische hulp. Ook Polen is begon nen aan vreedzame mededinging met de kapitalistische wereld. „Wij zijn voor vreedzaam naast elkaar bestaan, voor oplossing van de Duitse kwestie, tegen her-., ziening van de huidige grenzen en tegen de koude oorlog. Wij zijn voor vreedzame regeling van grensgeschillen. Wanneer de im perialisten de wereld niet naar him hand kunnen zetten, komt dit doordat zij door Russische atoombewapening aan handen en voeten gebonden zijn. Daarom gaan er in leidende Amerikaan se militaire kringen stemmen op die herziening van de Ameri kaanse politiek eisen. De Westduitse regering is ech ter de agressiefste ter wereld en wil de Europese grenzen herzien. Minister Strauss heeft ,,'n harde kop" en de opvolger van Adenau. er wil de politiek van „Drang naoh Osten" voortzetten, aldus Gomulka. Gomulka oefende kritiek op de Chinese communisten wegens hun aanval op de koers van de internationale communistische beweging, die zij aanvankelijk hadden goedgekeurd. „De Chinese partij heeft een eigen programma opgesteld, dat onwezenlijk van, inhoud is en doortrokken van dogmatische. Russisch-Poolse besprekingen in Moskou Deze foto van het Russische persbureau „Toss" van premier Chroesjtsjov (links) en de Pool se partijleider Gomoelka (rechts) aan de conferentietafel is dins dag verspreid, gedateerd 14 april 1964. leerstellingen. De kracht en de internationale positie van China zijn, evenals die van elk ander communistisch land, in de een heid en de samenhang van de communistische gemeenschap gelegen. Hoe eerder de Chinese kameraden zich dit voor ogen ste'len, des te meer zullen zij zelf en de gehele communistische gemeenschap hierbij winnen", al dus Gomulka. Na de RussischPoolse bespre kingen werd in het Kremlin een gemeenschappelijke bekendma king uitgegeven, die volgens Tass werd ondertekend door de Russische eerste-minister en par tij-secretaris Chroesjtsjov, de Poolse partij'eider Gomulka, en 1e Pöolsë premier Cyrankiewicz. Verscheidene Sowjetleiders, on der wie president Brezjnev, eer ste vice-premier Mikojan, de voornaamste partijtheoreticus Soeslov en de gehele Poolse af vaardiging hebben de onderteke ning bijgewoond. Twee aardschokken richtten woensdag nog meer schade aan in 't gebied van Slavonski Brod ongeveer 200 km ten westen van Belgrado waar een aard beving twee dagen geleden aan twee mensen het leven kostte en een 70-tal gewonden veroor zaakte. Woensdcg zouden geen slachtoffers te betreuren zijn ge weest. Bij de aardbeving van maandag zijn volgens persbe richten ruim 2.000 huizen be schadigd. Er zijn tenten naar het gebied gebracht om ongeveer 4500 mensen onderdak te ver schaffen. Reizen van het koninklijk huis „Er bestaat geen algemene regeling omtrent het aandeel in de reiskosten van leden van het koninklijk huis, dat ten laste van het land kan worden gebracht, indien deze reizen niet het ka rakter dragen van een officieel staatsbezoek", aldus minister mr. J. M. A. H. Luns in zijn memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van buitenlandse zaken. Inciden teel plegen de nodige regelingen te worden getroffen bij de voor bereiding van de betreffende reis. De reizen die Prinses Beatrix in 1962 en 1963 naar verschei dene Aziatiscse landen maakte, kostten resp. rond 185.000 en 135.000. Onder deze bedragen vallen ook de uitgaven die wer den gedaan voor de voorlich- tingsaktiviteiten die met de reis verband hielden. MAKARIOS: normaal verschil van mening tussen een moeder en een doch ter op huwbare leeftijd. Er zijn vele redenen om te veronder stellen, dat er slechts sprake is van een tijdelijk conflict en nog veel meer gronden om te hopen, dat dit kind spoedig weer in de schoot der familie zal terug keren. Er zullen misschien nog enkele tranen worden geplengd, maar noch in de momenten van boosheid, noch in die van de in keer zullen wij ons mogen men gen. Dit kleine familiedrama mag niet uitlopen op een natio naal spektakel, opgevoerd in een arena van opgewonden toeschou wers, omdat dan het gevaar be staat dat de gevoelens vóór de ene partij een ongewenste stem ming zouden kweken jegens an deren. En die stemming is al niet zo best. Daarom is net verstandiger ons te onthouden van demon straties. Ons Koninklijk Huis is niet in gevaar als in 1919. Onze Koningin wordt niet bedreigd. Voor hoera-geroep en vlaggen bestaat niet veel aanleiding, voor nieuwsgierige gezichten zal H. M. juist nu weinig belang stelling kunnen opbrengen. Laten wij daarom met aanhankelijk heidsbetuigingen en vreugdebe toon even wachten tot de fami lie in goede harmonie is her enigd. Dat zal niet lang uitblij ven. President Makarios van Cy prus heeft woensdag in Athene gezegd dat „er geen sprake van is dat generaal George Grivas, de voormalige leider van de Eoka, naar Cyprus zal gaan". Op een persconferentie zei hij: „Bij mijn gesprekken met gene raal Grivas heb ik de indruk ge kregen dat hij het niet de juiste tijd vindt om naar Cyprus te gaan, waarschijnlijk omdat de toestand niet ernstig is". De aartsbisschop verklaarde, absoluut niet van plan te zijn op de Turkse minderheid op Cyprus druk te oefenen. Het Grieks-Cyprische leger kan de „opstand" van de Turk se Cyprioten neerslaan, maar „wij gebruiken liever overreding dan geweld. Wij hopen dat zij ons geduld niet te zwaar op de proef stellen". De bedreigingen van de regering in Ankara vor men een aanmoediging van de Turkse minderheid. Turkije heeft getracht het eiland te doen ver delen. „Wij zijn bereid de rech ten van de minderheid te be spreken", maar „wij kunnen geen enkele politieke formule aan vaarden die onrechtvaardig zou zijn", aldus Makarios. BESCHERMING VAN BURGERS Volgens een dinsdagavond dn Nicosia uitgegeven officiële ver klaring heeft de Cyprische rege ring besloten zelf maatregelen te nemen om burgers te bescher men tegen „aanslagen van Turk se Cyprioten" om vrede en orde te herstellen. Naar de mening van waarne mers zal de toestand op het eiland, indien deze maatregelen worden uitgevoerd, nog slechter worden. Volgens de officiële verklaring openden de Turken dinsdag in Nicosia op acht plaatsen het vuur. „De regering wil de na druk er op leggen dat zij der gelijke aanslagen niet duldt". Een woordvoerder van de Ver enigde Naties heeft woensdag te Nicosia verklaard dat V. N.-troe- pen op twee plaatsen in Cyprus king van muziekkorpsen. Het worde een sobere maar harte lijke begroeting. MOEILIJKE EN VER MOEIENDE DAGEN Dr. Lammers antwoordde des gevraagd, dat de heer Norden de gedachtenwisseling in grote trekken juist heeft weergegeven. Zijnerzijds wilde hij aan het bovenstaande nog toevoegen, dat de Koningin moeilijke en tijdens haar bezoek aan Mexico ook ver moeiende dagen achter de rug heeft. Alles wat een hartelijke begroeting of ontvangst een emotioneel karakter kan geven, dient te worden vermeden. Tegen een sobere betuiging van trouw en aanhankelijkheid bestaat niet het minste bezwaar. In zoverre aanwijzigingen en/of ordemaat regelen wenselijk lijken, zal de regeringsvoorlichtingsdienst daar over mededelingen doen. De Tweede Kamer heeft zich achter de regering geschaard en via de volksvertegenwoordiging heeft ons volk zich daarmede duidelijk uitgesproken over het besluit van Prinses Irene in de (Carlistische) politiek te gaan nog vóór zij gehuwd is en af stand heeft gedaan van haar rechten op de Nederlandse troon. Moeten wij daarom echter zaterdag a.s. gaan demonstreren voor Koningin Juliana, zoals en kele organisatoren menen? De betreurenswaardige moei lijkheden in ons Koninklijk Huis zijn terug te brengen tot een De heer B. Norden uit Am sterdam, een der initiatiefnemers voor een hartelijke begroeting van Koningin en Prins bij hun terugkeer zaterdagmorgen uit Mexico, had in verband met de vele op zijn initiatief ingekomen reacties, voor woensdagmiddag zen onderhoud aangevraagd met de minister-president. Deze was evenwel door druk ke bezigheden verhinderd, wes halve de heer Norden zijn ini tiatief en de reacties daarop heeft besproken met dr. G. J. Lammers in diens kwaliteit van woordvoerder van de minister president. Na dit gesprek heeft de heer Norden daarvan verslag uitge bracht. De heer Lammers heeft hem er op gewezen, dat de wens tot matiging, dinsdag in de Tweede Kamer uitgesproken door de minister-president, niet negatief is bedoeld. Deze streeft er geenszins naar spontaniteit af te remmen. De door hem uitge sproken wens werd alleen in gegeven door redenen van vei- 'igheid en het welzijn der hele koninklijke Familie. De minis ter-president, aldus gaf de heer Norden de woorden van dr. Lam mers weer, heeft alle begrip voor de reacties op het idee. In aansluiting hierop sprak de beer Norden, die op grond van de vele adhaesiebetuigingen die hem bereikten, zeer velen op Schiphol verwacht en mogelijk nog grotere aantallen bij Soest- dijk, de wens uit dat iedereen zich zal houden aan de orde maatregelen van de politie en dat men geen vlaggetjes, span doeken, bloemen of wat dan ook zal meevoeren. Er wordt geen beroep gedaan op de medewer-

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1