SPORTNIEUWS Binnenlands nieuws mmmam op cvpros MORGHAN OE MAGIËR VOETBAL Wielrennen BEURSOVERZICHT Duivensport Gemoenteraad van Retranchement HONDERD- MEGATONBOM VOOR AfVIERfiKA Woensdag 15 april 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 7 (Adv.) HOOFDSCHOTEL? VLEES T.V.-REPORTAGE BORUSSIA—MILAAN Vanavond neemt de N.T.S. van 19.30 tot 21.15 uur 'n rechtstreek se Eurovisie-reportage over van de voetbalwedstrijd Borussia DortmundInter Milaan, die in de halve finale van het tournooi om de Europa-cup in Dortmund wordt gespeeld. Herman Kuip hof voorziet de uitzending van commentaar. Het N.T.S.-journaal wordt in de pauze van de wedstrijd (van 20.15 tot 20.30 uur) uitgezonden. TRAINER KMENT NAAR FEIJENOORD Willy Kment, de 48-jarige Oostenrijkse trainer van het Utrechtse DOS, zal per 1 juli a.s. in dezelfde functie in dienst treden bij de Rotterdamse ere divisieclub Feijenoord. Dinsdagmorgen zijn 'het be stuur van Feijenoord en Kment hierover tot overeenstemming gekomen. Vóór Kment bij DOS kwam, was hij o.a. trainer van het Noorse elftal en van V. V. V. te Venlo. DE „RONDE VAN BELGIë" Belg Scrayen wint 1ste rit De eerste rit in de „Ronde van België", BrusselOostende (206 km), is maandag gewonnen door de 21-jarige Belg Hugo Scrayen, een leerling van Rik van Steen bergen en ploeggenoot van Rik van Looy. Tweede werd de wereldkam pioen 1963 Benoni Beheyt en derde Theo Mertens. Ook de vierde en vijfde plaats waren voor Belgen, n.l. Gilbert Desmet en Noël Foré. Hun tijd was 5.56.47. De verdere uitslag luidde: 6. Boelke (Did)7. Jean Stablinsky (Fr.); 8. Kees van Espen (Ned.); 9. Henk Nijdam (Ned.); 10. Gil bert Desmet (B.). Deze kopgroep van tien had een voorsprong van ongeveer IV2 minuut op een peloton van circa 20 renners, waarin Rik van Looy tel Rudi Altig. De Duitser Boelke was de eer ste uit het veld van 99 renners (onder wie 17 Nederlanders), die de vrije ruimte zocht. Hij ont snapte na 23 km en kreeg spoe dig gezelschap van 12 man, on der wie Henk Nijdam en Sta blinsky. Het peloton reageerde: Rik van Looy zette zich op kop. Hij trok zó hard, dat de meute, uit- eenvoel. Van Looy, Beheyt, Foré, Post en vier anderen begonnen aan de achtervolging. Nog zes renners, bij wie Junkermann, Rudi Altig en Van Espen, ver- sterkten de gelederen van de achtervolgers en bij de binnen komst van Antwerpen streek de groep van 16 neer op de 13 kop lopers. Zeventien kilometer vóór de finish ontsnapten een tiental renners uit de kopgroep van 29 •en bereikten met lichte voor sprong Oostende. Het grote peloton, met o.a. Jo de Roo, Planckaert en Melcken- beek, eindigden op meer dan tien minuten. Tweede rit voor Rudi Altig Jo de Roo tweede De Belg Hugo Scrayen heeft in de tweede etappe, die werd ge ding in de algemene rangschik king behouden. Vier kilometer vóór de finish sprongen Altig, De Roo en de Belg Monty weg. Altig ging als eerste over de streep. Beheyt won de sprint van het peloton, dat slechts tien seconden later over de eindstreep ging. De uitslag van de tweede rit van Oostende naar Chatelet over een afstand van 206 km was: 1. Rudi Altig (Did) 4.43.48 met bon. 4.43.18 2. Jo de Roo (Ned.) 4.43.48 met bon. 4.33.33 3. Monty (B.) 4.43.48 4. Beheyt (B.) 4.43.58 5. Gustave Desmet (B.) z.t. 6. Gilb. Desmet 1 (B.) z.t. 7. Verachtert (B.) z.t. 8. Van Wijnsberghe (B.) z.t. 9. Seis (B.) z.t. 10. Mertens (B.) z.t. 13. Piet van Est (Ned.) zt. 22. Rik van Looy (B.) z.t. 24. Maliepaard (Ned.) z.t. 30. Enthoven (Ned.) z.t. 39. Van Espen (Ned.) z.t. 41. Post (Ned.) z.t. 51. Geldermans (Ned.) 4.44.53 Het algemeen klassement na de tweede etappe luidt: 1. Scrayen (B.) 10.20.15 2. Beheyt (B.) 10.20.30 3. Gilb Desmet 1 (B.) 10.20.45 4. Mertens (B.) z.t. 5. Stablinsky (Fr.) z,t. 6. Van Espen (Ned.) z.t. 7. Boelke (Did) z.t. 8. Nijdam (Ned.) 10.20.50 9. Gilb. Desmet 2 (B.) 10.20.55 10. Foré (B.) 10.21.54 11. Rudi Altig (Did) 10.22.27 15. Maliepaard (Ned.) z.t. 21. Rik van Looy (B.) z.t. 34. Jo de Roo (Ned.) 10.34.25 48. Piet van Est (Ned.) z.t'. 55. Geldermans (Ned.) z.t. 63. De Haan (Ned.) 10.37.42 Er zijn nog 86 renners in dé strijd. VLUCHTEN UIT MOESKRÓEN Nog Sneller - Breskens Snelheid eerste duif 1616 m; laatste prijw. duif 1358 m. 1, 2 en 6. Jn van Gijs; 3. J. Buijze; 4. J. van Gijs; 5. M. Quaars; 7. J. Datthijn; 8. J. Oos- tenbrugge; 9. W. Quekelberghe; 10. J. Quaars. Strijd in Vrede - Groede Snelheid eerste duif 1610 m; laatste prijsw. duif 1265 m. 1 en 6. L. v. d. Wege; 2 en 5. J. de Roeck; 3 en 8. J. v. d. We ge; 4, 9 en 10. J. van Haneghem; 7. J. Versprille. BRAND IN STUDENTEN SOCIËTEIT Gisteren is de mensa van de studentensociëteit „Ilium" aan de Parklaan te Eindhoven door brand verwoest. Deze mensa be staat uit een paar houten lood sen achter de sociëteit. Zij waren pas een paar maanden in ge bruik. De oorzaak is niet bekend. De studenten hadden sinds een week de mensa tegen brand verzekerd. Behalve de houten loodsen is ook de hele inventaris verloren ge gaan, waaronder een kartonnen doosje met credietbrieven van studenten. SLACHTOFFER VAN KOLENDAMPVERGIFTIGING Dinsdagmiddag is de 71-jarige tuinier G. Griffioen te Woerden levenloos te bed aangetroffen. Hij was tengevolge van kolendamp vergiftiging overleden. De alleenwonende man was zondagavond nog op familiebe zoek geweest. Hij heeft vermoe delijk na het bijvullen van de nog vrij nieuwe haard niet opge merkt dat er kolengruis tussen de klep van de vultreehter zat, waardoor deze ongeveer 1,5 cm open bleef staan. De man 'sliep in de kamer, waar zich de bran dende haard bevond. BOERDERIJ EN TWEE VEESTALLEN UITGEBRAND. Een boerderij en twee veestal len, gelegen aan de Rijndijk in Hazerswoude zijn gisteren door brand verwoest. Het vee en een deel van het gereedschap kon den worden gered. De inboedel ging vrijwel geheel verloren. De boerenhoeve, eigendom van de weduwe Kouwenhove en ver pacht aan de heer J. H. Kom pier, raakte in brand als gevolg van een schoorsteenbrandje. De boerderij dateert uit het begin van de 19e eeuw en had een rieten dak. Door de sterke wind breidde het brandje zich uit en sloeg het over naar twee naast wonnen door Rudi Altig, de lei- gelegen veestallen. De hooiber- Maandagavond kwam de ge meenteraad van Retranchement in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemees ter J. A. Leenhouts. Naar aanleiding van door de heren Lauret en Van de Sluis ge stelde vragen werd besloten ook van de geheime punten notulen aan de leden toe te zenden. De voorzitter deelde mede, dat mevr. S. van LangeveldeLako te Cadzand door B. en W. is be noemd tot tijdelijk handwerk- onderwijzeres aan de openbare school. De zo juist ontvangen regeling voor een gemeenschappelijke op haaldienst van huis- en straat- vuil in West Zeeuws-Vlaanderen zal in een vSgende zitting wor den behandeld. Op verzoek van het oranje comité werd voor 1964 een sub sidie van 100 verstrekt voor het organiseren van een Oranjefeest op 30 april a.s. Op voorstel van de A.N.W.B. werd besloten aan de Oude Tol twee voorrichtingsborden te plaatsen. De kosten zullen ƒ593,21 bedragen. Zonder hoofdelijke stemming werd een nieuwe kampeerver- ordening vastgesteld naar het model van de Nederlandse Kam- peerraad. Blijkens deze verorde ning kunnen B. en W. in het be lang van de openbare orde, vei ligheid, gezondheid en welstand nadere voorschriften vaststellen. In de te verlenen exploitatiever gunningen zal bepaald worden, dat het kamperen in autobussen, carrosserieën of andere vehikels verboden is. De heer Kornelis informeerde of kamperen buiten de kampeer terreinen nog geoorloofd is. Dit blijkt nog in beperkte mate mo gelijk te zijn, mits goedkeuring is verkregen van B. en W. Op een door hem gestelde vraag vernam de heer Versprille dat het aantal kampeerders op één terrein is gebonden aan een maximum, dat door B. en W. wordt bepaald. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een vraag van de heer Lauret mede, dat het onder houd van de weg Retranchement Cadzandhaven in handen is van het Waterschap. De heer Lauret wees op de ge vaarlijke situatie bij het kruis punt te Terhofstede. Dit heeft de aandacht van B. en W. De aldaar aanwezige heg dient te worden ingekort. gen achter de boerderij konden worden behouden. De brandweer van Hazers woude had met het oog op het gevaar van overslaande vlam men assistentie van de brand weer van Alphen aan de Rijn ingeroepen. DE ONTMOETING WAS EEN KLAP. Twee kapiteins ter koopvaar dij, de een uit Berkel en Roden rijs en de ander uit Den Haag, hebben het als automobilisten wat te bont gemaakt volgens de normen van de Rotterdamse politie. Beiden hadden zij wat gedronken en waren toen achter het stuur van hun auto gaan zitten. De ontmoeting was een klap, maar de schade viel nogal mee en de beide zeelui vonden dat er nog best een borreltje „op de goede afloop" af kon. Zo ver kwam het niet. De politie greep in en inplaats van een feestelijk glaasje werd het een tocht naar het politiebureau. De een had zijn rijbewijs bij zich en moest het inleveren. De an der niet. Het was hem juist toe gezonden door de provinciale griffie en het lag nog thuis in de brievenbus. Het is hem met een afgenomen. DEMONSTRERENDE BOUWVAKKERS WORDEN ONTSLAGEN. In een dinsdagmiddag in Am sterdam gehouden vergadering van aannemers, die in deze stad grote werken uitvoeren met het bestuur van de samenwerkende patroonsverenigingen, is met het oog op de voortdurende onrust onder de bouwvakarbeiders en in verband met de strikte toepas sing van de nieuwe C.A.O. beslo ten werknemers, die eventueel aan een demonstratie tijdens de werktijd deelnemen, op staande voet té ontslaan wegens onwet tig verzuim. Waar stakingen in de hoofd stad zijn geëindigd, zo werd ver der meegedeeld, zijn de stakende werknemers weer aan het werk gegaan op de voorwaarde van de thans geldende nieuwe C.A.O. Geruchten als zouden werkge vers in Amsterdam hier en daar weer boven de C.A.O. uitgaan met de loonbetaling, zijn, zo stel de de vergadering vast, van elke grond ontbloot. Ljrvciaiiuimugcix in Hongarije Militairen dichten met stenen en zakken zand een gat in de dijk van de rivier de Tisza. Een beeld van de overstromin gen in de Hongaarse wijnstreek Tokaj, waar de wereldbekende Tokajer-wijn wordt verbouwd. (Advertentie) INTERNATIONALS GEMAKKELIJKER De stemming voor de interna tionale waarden is gistermiddag gemakkelijker geweest met wei nig zaken. Het teleurstellende slot waarmede Wall Street maan dag af kwam, ook voor de Neder landse hoofdfondsen, was oor zaak van de min of meer lustelo ze stemming op het Damrak. Er werden, zoals gezegd, weinig za ken tot stand gebracht. Het pu bliek hield zich grotendeels afzij dig, de arbitrage kon internatio naal moeilijk tot zaken komen, terwijl daarnaast de beroepshan- del een kansje waagde door stukken af te geven in de hoop deze vandaag goedkoper te kun nen terugkopen (speculatie a la Sowjet-Unie loopt achter stand in. De chef-staf van de Ameri kaanse luchtmacht, generaal Curtis E. Lemay, is van mening dat de Verenigde Staten een honderd-megatonbom moeten ontwikkelen omdat de Sowjet- Unie op het punt staat de ach terstand op militair gebied in te lopen. Generaal Lemay heeft dit op 25 februari voor de begrotings commissie van hét huis van af gevaardigden verklaard. Deze verklaring werd dinsdag vrijge geven. De generaal meende dat de minister van Defensie, McNama- ra, de toestand op het gebied van de verdediging met raketten te rooskleurig had 'weergegeven. Een verdedigingssysteem dat ge. heel op raketten is gebaseerd, kan de verdediging van de Ver enigde Staten in dé toekomst ver lammen, zo meent hij. Een der gelijk systeem is niet flexibel ge noeg. Lemay's verklaring betekent 'n aanzienlijke steun voor senator Goldwater, één der kandidaten voor het presidentschap, die de strategische opvattingen van mi- EsïgeSasïd tegesi „ibwrgerpelitce" Bij een schietpartij in Nicosia is dinsdagmorgen een Griekse Cyprioot om het leven gekomen, zo heeft een woordvoerder van de Ver. Naties meegedeeld. Twee Griekse Cyprioten werden ge wond. De strijd brak uit bij de zoge naamde „groene lijn", de be- standsgrens in het centrum van de stad. nister McNamara steeds heeft aangevallen. Goldwater heeft in een brochure g-ezegd dat de Ver enigde Staten niet alleen kun nen vertrouwen op hun raket- tensysteem. Sinds 1S61 is er geen enkel nieuw wapen in gebruik genomen, zo schreef Goldwater. Minister McNamara had, op 19 februari voor de commissie de opvattingen van Goldwater in direct aangevaTon door te ver klaren dat het van gebrek aan verantwoordeliikheid getuigde, voor het Amerikaanse voik en voor de Russen te beweren dat de Amerikaanse raketten niet geheel doelmatig zouden zijn. „Dat is de beste manier om de afweerkracht van de Verenigde Staten te vernietigen, de enige kracht die de Sowjets ervan weerhoudt Amerika met kern bommen aan te vallen." Een van de twee gewonden overleed later. Een Britse een heid van de strijdmacht der V.N. werd met spoed naar het strijd toneel gedirigeerd. De woord voerder van de volkerenorgani satie zei ook, dat er in Onorphi- ta, een voorstad van Nicosia, ge plunderd werd. Er wordt verder nog steeds overlegd- tussen ver tegenwoordigers van de Ver. Naties en leiders van de Turkse Cyprioten over de bezetting van een heuvel bij het Grieks-Cypri sche dorp Katodhi.komo. De V. N. willen dat de Turkse Cyprioten, die de heuvel bezet houden, zich terugtrekken. HET VERZOEK OM BURGFRPOLITIE VOOR CYPRUS Engeland zal waarschijnlijk af wijzend beschikken op een ver zoek van secretaris-generaal Oe Thant om een klein contingent burgerpolitie naar Cyprus te zenden. Dit is dinsdag van ge zaghebbende zijde in Londen verklaard. De wijze waarop de Britse militairen in dienst van de Ver. Naties op het eiland door Griekse Cyprioten worden behandeld heeft in Engeland aanleiding gegeven tot veel ver ontwaardiging. Het zenden van een contingent politiemannen zou onder deze omstandigheden weinig sympathie ontmoeten. 34. Terwijl Aram, hevig ongerust over Silvia, de trap opsnelde, na derde doctor Ambrosius Morghan die een dreigende blik wierp op de avonturier. „Wel .deugniet!" brulde de doc tor met donderende stem. „Nu weet ge hoe wü over u denken! Ik ben tevreden dat die dappere jon geman u een ruwe schets gegeven heeft van uw onverdragelijkheid. Als ik meer tijd had zou ik u geen enkel weerzinwekkend détail be sparen Maar ge kunt u gelukkig prijzen: de plicht roept!" en met een vernietigende blik ging hij vóór Morghan de trap op, trots met zijn staf zwaaiend. De ander volgde hem met de ogen die schit terden van gemene spotternij. „Wacht maar, muskiet!" mom pelde hij. „Ge zijt de dwaze veron derstelling toegedaan, dat ge zich meten kunt met Morghan! We zullen zien wat ik u te zeggen heb als ik met Aram klaar ben, beste doctor..." „Ge zijt zelf een muskiet!" brul de Ambrosius paars van woede. „Ha, ge zijt een kwalijk riekende damp! Ge zijt van een stomheid vermengd met een zondig karak ter ge zijt zo schreeuwend bereikte hij de kamer waarin Sil via gevlucht was. Verlegen had de avonturier zich gebogen over het bed, waarop het meisje zich snikkend had laten neervallen en de kreten van de ge leerde deden hem het hoofd ophef fen. „Stil, Ambrosius!" beval hij zacht „Stoor haai- niet! Ze is op van zenuwen. Ik vraag me af wat die ellendige Morghan tegen haar gezegd kan hehben..." baisse). AKU ging twee punten naar omlaag tot 536. Hoogovens eenzelfde aantal punten lager op 671. Philips een paar dubbeltjes lager op 154,50; Unilever prac- tisch onveranderd met een eerste notering van ƒ144,70; terwij- Kon. Olie bijna een gulden moest prijsgeven op ƒ153,60. Later op de middag kreeg het marktbeeld een licht verdeeld karakter. Hoogovens ontmoette toch weer enige vraag voor Westduitse re kening, waardoor de prijs kon oplopen tot 674. Kon. Olie verbe terde tot 153,80. Daarentegen daalde Philips tot ƒ153,90; Unile ver tot 144,40. Dit alles met zeer weinig zaken. Wall Street was maandag te rughoudend op de aangekondigde spoorwegstaking. De Westduitse beurzen gaven gisteren koersver liezen van vijf tot tien punten te zien. De stemming op de overige Europese beurzen was Iüsteloos. Evena's maandag viel er ook gisteren in de scheepvaartsector weinig te beleven. De koersen ga ven een lichte afbrokkeling te zien. Van de leidende cultures werden certificaten Delj weer eens in een open hoek verhan deld. Na een opening op 129 daalde de prijs tot 128,50. Eer gisteren noteerde Deii ƒ130. Aan wijsbare redenen voor het, zij hot geringe aanbod, waren niet aan wezig. Ook Amsterdam Rubbers lagen aangeboden in de markt, venals HVA. De staatsfondsen- hoek gaf geen veranderingen van enige betekenis te zisn. Ook gisteren werd in de lokale afdelingen, op verzoek van het beursbestuur, geen notering op gemaakt in aandelen Simplex'. Maandag werd nog volstaan met een biedkoers op 165. De laa'st- gedane notering was 125. Offi cieel is thans bekend gemaakt dat een bod op de aandelen Sim ei ex wordt gedaan van 165. Aan delen Ned. Exportpapierfabriek reageerden praktisch Vliet op ue scherpe winstdaling het afgelo pen boekjaar a'smede hét divi- dendvoorstel van 14 pet, waarvan 10 pet in agio-aanclelen (14 pet in contanten). De dividendverlaging tot vier (zeven) pet had aanbod tot gevoig in aandelen Demka. De koers werd geadviseerd op 135 laten (1731a). Gisteren werden claim Homburg voor het laatst verhandeld. De adviesprijs was Int. conc. Industrie Scheepvaart Banken Handel, enz. Algemeen Beursindices 10/4 584.4 350.8 155.5 237.2 171.5 412.6 13 '4 586.0 351.1' 154.7 236.6 171.9 413.3 14/4 583.4 350.2 154.3 236.6 171.7 411.8 Nabeurskoersen AKU: (536) Hoogovens: 671 (6711/:) Kon. Olie: 153.50—153.70 (153.80) Philips: 153.50 gb—153.80 (153.70) Unilever: 144.20144.40 (144.10) Stemming: prijshoudend. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier,vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engelse pond 10.0510.15 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.30V23.35'/a Franse frank (100) 73.45—73.95 Belgische fr. (100) 7.20l/2—7.25Va Duitse mark (100), 90.4590.95 Zweedse kr. (100) 69.5570.55 Deense kroon (100) 49.9450.95 Zwitserse fr. (100) 83.20—83.70 Italiaanse lire (10.000) 56.85—58.85 Oostenrijkse schilling (100) 13.93—14.03 Portugese escudo (100) 12.55—12.70 Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.95—6.ro

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 7