Verticale prijsbinding onverbindend verklaard Een pittige zuster INTERPELLATIE OVER DE WONINGBOUW REGERING LAAT INDIVIDUELE PRIJSBINDING ONGEMOEID GE lEHLISlil MD PRINSES IRENE DE MINISTER-PRESIDENT '^p Lijm hout met plezier en met BEVER CETAFLEX^? AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 15 april 1964 TWEEDE KAMER Geen overheids- bouwbedrijf AARDSCHOK IN ZUID-SLAVIë Chubby Checker en Rina Lodders getrouwd PLANNEN VOOR OPRICHTING VRIENDENKRING CHU-ARP" In september komt koning Olaf van Noorwegen naar Nederland NA DE CYCLOON IN PAKISTAN OPSTAND IN ZUID-CELEBES BEDWONGEN „Het ziet er naar uit, dat er in het lopende jaar rond 8.0D0 woningen uit de fabrieken zullen komen. Dit betekent bijna een verdubbeling ten opzichte van het gemiddelde niveau in 1962 en in 1963. Ook voor 1965 mag gerekend worden op een behoor lijke verdere groei van de pro- duktiecapaciteit in deze sector", aldus minister Bogaers. Hij sprak na een interpellatie van het Kamerlid T. Jager (C.P. N.), die de bewinsman vragen stelde over de mogelijkheden, die de industriële woningbouw biedt voor de oplossing van de woningnood. De bewindsman deelde mee, dat het aantal systemen voor ge- industrialiseerde bouw, die reeds ontwikkeld zijn, acht bedraagt. Als rekening wordt gehouden met het in aanbouw zijn van en kele fabrieken en met de thans bekende plannen tot stichting van andere fabrieken, kan wor den gesteld, aldus minister Bo gaers, dat al spoedig meer fa brieken, uiteindelijk zelfs 14, ter heschikking zullen staan. In de jaren 1962 en '63 werden tezamen ruim 8.600 woningen voltooid, die afkomstig waren uit reeds bestaande fabrieken. Sommige hiervan waren toen nog in een aanloopperiode, zodat mag worden verwacht, dat nu langzamerhand de produktie vol ledig op gang komt. De minister vestigde er de aandacht op, dat initiatieven worden ontwikkeld om wonin gen te vervaardigen met ge bruikmaking van bedrijven, die voorheen niet aan de woning bouw deelnamen. Het is, zo' zei de minister, moeilijk aan te geven, welke systemen het meest geschikt zijn voor verdere ont wikkeling. Indien een produkt aan de vereisten voldoet, waar bij met name gedacht moet wor den aan de woontechnische, de bouwtechnische en de fysische kwaliteit van de woningen, dan moet de betrokken initiatief nemer een kans krijgen. Voor 1964 is de afzet van 6.500 geïndustrialiseerde woningen, verspreid over het gehele land, gegarandeerd, omdat over de wijze, waarop waarborgen zullen worden verkregen ten aanzien van kwaliteit en prijs, overeen stemming is bereikt. Minister Bogaers zei, dat de regering geen plannen in over weging heeft tot het verstrekken van financiële garanties voor het oprichten van nieuwe wo- ningfabriëken en het uitbreiden van bestaande. Ook heeft de re- (Adv.l van die romig-jonge, geurig-belegen, pittig-oude -i kaas uit het gering geen plannen tot de op richting van een overheidsbouw- bedrjjf of tot een eventuele deelname in een bouwbedrijf samen met de particuliere sector. WOENSDAG 15 APRIL Terneuzen: Café De Vriend schap, 7.30 uur: Bijeenkomst „Oud-Terneuzen". DONDERDAG 16 APRIL Sluiskil: Café De Krijger, 4 uur: Openbare verkoping van twee woonhuizen. (Adv.) 'n Man die het altijd druk heeft, steeds tijd tekort komt. Maar hij vindt telkens' weer rust bij dat 'sprankelend prachtpils.Heerlijke ontspanning zo'n glas Amstel bier. In het Staatsblad is een algemene maatregel van bestuur afge kondigd die op 15 juni a.s. in werking treedt en waarbij bepalingen betreffende collectieve vertikale prijsbinding in mededingingsrege lingen onverbindend worden verklaard. In principe zijn straks alle bepalingen van collectieve vertikale prijsbinding verboden, bestaan de bepalingen en eventueel te maken bepalingen. De maatregel houdt een z.g. generieke onverbindendverklaring in. Tijdens het beraad tussen het bestuur van de Stichting van de Arbeid en een delegatie uit het kabinet over lonen en prijzen had minister Andriessen zijn voornemen tot generiek onver bindend verklaren van collectieve vertikale prijsbinding reeds aan gekondigd. Als gevolg van de aardschok die maandag het noordelijke deel van Zuid-Slavië trof, is een 13-jarig meisje om het leven ge komen. Meer dan 70 personen lienen verwondingen op. Volgens het seismologisch in stituut in Belgrado bevond het epicentrum van de beving zich ongeveer 200 km ten westen van Belgrado, halverwege Zagreb. Op de richterschaal, waarvan het maximum twaalf bedraagt, sloeg de wijzer uit tot acht. Radio-Belgrado onderbrak het programma om mededeling van de aardschok te doen. In Slavonski Brod werden 30 personen gewond van wie tien ernstig. Dertien gebouwen wer den yerwoest terwijl de energie voorziening uitviel. Dit was ook het geval in Novi Sad, een plaats op ongeveer 74 km ten noord westen van Belgrado. Radio-Boedapest meldde dat een aardbeving Szekszard ten zuiden van Boedapest had ge troffen waarbij het plaatselijke hoofdkwartier van de commu nistische partij werd beschadigd. Ook werden twee aardschok ken gevoeld aan de Italiaanse oostkust. Zondagavond vernielde een aardbeving de muren van een kerk in Ariano Irpino in de omgeving van Napels. Daar is in de kringen van d; middenstand, consumenten, in dustrie en handel veel over te doen geweest. In de toelichting op de alge mene maatregel van bestuur (on dertekend door de staatssecreta ris van Economische Zaken cn door de ministers van Onder, van Volkshuisvesting, van Land bouw en Visserij en van Sociale Zaken, wordt o.m. gezegd dat vertikale prijsbinding remmend kan werken op de ontplooiing van efficiënte distributieonderne mingen en dat zij de tendens heeft de verkoopprijzen hoger te doen liggen dan economisch noodzakelijk wordt geacht voor efficiënt werkende handelaren. De bezwaren worden volgens de bewindslieden niet weggeno men door prijsconcurrentie tus sen de producenten op de consu mentenmarkt. ONTHEFFING MOGELIJK Wanneer zonder collectieve vertikale prijsbinding de concur rentieverhoudingen tussen leve ranciers op ernstige wijze zou den worden verstoord, kan een ontheffing worden overwogen. De algemene maatregel van bestuur die nu in het Staatsblad is afgekondigd, richt zich tegen de collectieve vormen van verti kale prijsbinding, maar laat de zuivere individuele vertikale en de zuivere horizontale vormen ongemoeid. De uitzondering der individue le vertikale prijsbinding geldt niet, als bij de handhaving daar van een rol is toebedeeld aan an deren. Wat de opsporing van prijs- overtredingen betreft, mogen derden wel optreden, maar al leen als zij voor elk geval afzon derlijk zijn gemachtigd. Bij het opleggen van sancties mag slechts de gewone rechter worden ingeschakeld. Bedrijfs- rechtspraak bij wijze van arbi trage of bindend advies is niet toegestaan. Een stralend bruidspaar na de huwelijksvoltrekking. Zanger- twistkoning Chubby Checker en de voormalig Miss WorldRina Lodders uit Haarlem, zijn in de echt verbonden in de Lutherse kerk in Pennsauken, New Jer sey (V.S.). De commissie samenwerking A.R.P.C.H.U. Velsen heeft ad- haesiebetuigingen gevraagd om te komen tot het oprichten van een z.g. „vriendenkring C.H.U. - A.R.P.". De vriendenkring wil nauwere contacten verkrijgen en het streven tot samengaan bevorderen. Op een brief aan alle A.R.- en C.H.U.-kiesverenigingen, waarin werd gesteld dat het mogelijk moet zijn elkaar met op bepaal de punten genuanceex-de stand punten te aanvaarden, kreeg de commissie vorig jaar 355 reac ties binnen. Vier ervan waren tegen samengaan, negen stonden er gereserveerd tegenover en de overige 342 waren voor samen gaan. Tot deze reacties behoor den 269 van kiesverenigingen, 52 van jongerengroepen, vijftien van politici, het studentenwerk, de Kamerkring, de vrouwen groep etc. Naar aanleiding van deze reacties en de contacten over dit onderwerp is besloten te ijveren voor oprichting van de „vrien denkring C.H.U.-A.R.P.". Komen voldoende positieve reacties op de oproep binnen, dan zal op de oprichtingsvergadering een be stuur worden gekozen en zal er worden overlegd over het ont plooien van activiteiten. De data van het statiebezoek dat koning Olav van Noorwegen dit jaar aan Nederland zal bren gen, zijn 9, 10 en 11 september. De koning die het bezoek op zijn verzoek en op uitnodiging van Konigin Juliana brengt, zal op de laatste dag van zijn verblijf Rot terdam bezoeken. Hij zal dan aanwezig zijn bij de inwijding van de Noorse kapel, die voor Noorse zeebeden in het Europoortgebied is gebouwd. De inwijding van dit typisch Noorse kerkje geschiedt door de luther se bisschop van de stad Bergen, mgr Juvkamp, die speciaal voor deze plechtigheid naar ons land overkomt. Het bezoek aan Rotterdam is tevens het hoogtepunt van een Noorse manifestatie in de Maas stad, die o.m. een tentoonstelling van Noorse produkten zal om vatten. De Olavskapel, waarvan de bouw uiterlijk vrijwel gereed lijkt, is een typisch Noors ge bouw. De inwijding valt samen met het honderdjarig bestaan van de organisatie van Noorse zeemanskerken. De financiën werden bijeenge bracht door Noorse rederijen waarvan de schepen geregeld Rotterdam en de Europoort aan doen. De korte lostijden van de tankers die Europoort aandoen, maken het de buitenlandse zeelie den moeilijk naar Rotterdam zelf te gaan. Daarom ontstond er be hoefte aan een Noorse kerk in de directe omgeving van de ha vens van Europoort. De cycloon die het Pakistaanse district Jessore trof, heeft 128 doden en 570 gewonden geëist, aldus heeft gouverneur Abdul Monem Khan van Oost-Pakistan, na een bezoek aan het rampge bied meegedeeld. Hij zei dat nog 131 personen worden vermist. De militaire opstand die op 5 april in Zuid-Celebes begon, toen regeringstroepen in een hinderlaag vielen, is vrijwel neergeslagen, zo heeft een leger- woordvoerder in Djakarta mee gedeeld. Hij zei dat de regerings troepen in totaal 13 man aan do den hadden verloren en 9 ge wonden. In de hinderlaag op 5 april sneuvelden 12 man. De opstandelingen zouden in het geheel 250 man hebben ver loren, terwijl er 150 gevangen zijn genomen. Volgens de woordvoerder had men aanvankelijk gedacht, dat de opstandelingen onder de voormalige luitenant-kolonel Matolla 3.000 man sterk waren, maar nu werd aangenomen dat zich nog slechts ongeveer 250 rebellen op vrije voeten bevin den. 43) Nog wankelend op de benen draaide ze zich om, zich onder wijl stevig vasthoudend aan haar bureau. Daarna leunde ze er tegen aan en durfde zich los te laten. Als ze eens probeerde naar de grote behandelkamer te lopen en te doen of ze nog be wusteloos was? Maar dat haalde ze nooit, die leek kilometers ver weg.En terwijl ze nog stond te overwegen wat ze kon doen kwam Spud de kamer binnen. Hij had iets over zijn schouder, dat op het eerste gezicht een matras leek. Toen hij haar zag begon hij een stortvloed van scheldwoor den uit te braken. „Die meiden ook!" zei hij vol walging. „Je kunt nooit zeker weten of ze blijven waar je ze neerlegt!" Streeplip kwam achter hem aan; hij had zijn revolver nog steeds in de hand. „We nemen haar mee," besloot hij. Spud mopperde opnieuw. „Moeten we d'r nu nog een mee sjouwen, Vin? Dat kan niet, we hebben aan dit hier al meer dan genoeg. Nee, geen meiden, daar heb je niets dan last van." „Als we d'r hier laten geeft ze de politie een beschrijving," antwoordde Vin. „Dat kunnen we niet riskeren." Hij liet zijn vuist op Sally's kin neerkomen en terwijl ze eenzakte zwaaide hij haar over zijn schouder. De buitendeuren zwaaiden nog een paar minuten heen en weer. Daarna was in de helder verlichte ruimte alles doodstil. HOOFDSTUK XV. Het was of Sally twee hoof den had. Het ene draaide duize lig midden in de kamer a-ls een wereldje op zichzelf, en het an dere lag, gebarsten en wel, rus- stig op een ongewoon hard kus sen. Zodra Sally de ogen open de kwamen die twee hoofden met elkaar in botsing en spat ten in duizend stukken uiteen. Langzamerhand maakten de waanbeelden plaats voor de wer kelijkheid. Sally kwam tot het besef dat die vreselijke hoofd pijn geen droom was, geen on derdeel van de nachtmerrie die ze doorleefde, niet iets, dat zou zijn verdwenen zodra ze ont waakte. Ze kon zich niet her inneren ooit zo'n hoofdpijn te hebben gehad. Zich nog verzet tend tegen het ogenblik waarop ze de ogen moest openen haalde ze diep adem. Maar de benauw de, verschaalde lucht welke ze opsnoof kwam haar allerminst bekend voor. Tenslotte was er geen ontko men meer aan. Langzaam sloeg ze de ogen op. Ze bevond zich in een kleine kamer met wan den van onbeschulderd board. Het plafond bestond uit ruwe planken en hoog in een van de muren zat een klein, smerig raampje, dat gedrapeerd was met spinnewebben. Toen ze voorzichtig haar hoofd omdraaide omdat ze ook de rest van het vertrek wilde bekijken, had ze het kunnen uitschreeu wen van de pijn, die ontstond achter haar oor en dan als een bliksemschicht door haar gehele verdere lichaam schoot. Toen ze eindelijk weer de moed had ver der te kijken constateerde ze dat het kamertje geen ander meu bilair bevatte dan het ijzeren ledikant waarop men haar ge deponeerd had. Het was dag maar of het ochtend dan wel middag was kon ze niet uitma ken, daarvoor was het raam te smerig. Terwijl ze doodstil bleef lig gen golfden steeds nieuwe vla gen van duizeligheid over haar heen. Berustend wachtte ze tot het onverkwikkelijke gevoel zou afnemen. Geleidelijk aan keer de haar geheugen terug. de klap achter haar oor, de bedrei ging van die twee mannen Ze was dus ergens waar Tony Amando's volgelingen haar had den heen gebracht. Met pijnlijk vertrokken ogen staarde ze naar de deur, die ook uit board be stond, en die aan boven- en on derkant vastgespijkerd leek te zijn. Dat raampje en die deur, meer mogelijkheden om door te ontsnappen waren er niet. Sally had zich altijd laten voorstaan op haar lenigheid, doch ze besefte maar al te goed, dat ze nu, in de toestand waar in ze thans verkeerde, nooit of te nimmer door een raam kon klimmen. Misschien kon ze de deur open krijgen maar wat zou ze aan de andere zijde vin den? Hoe ellendig ze zich ook voel de ze wist dat het noodzaak was zo veel mogelijk over haar omgeving te weten te komen, zolang ze daartoe tenminste nog de gelegenheid had. Misschien hadden Amando's wachten haar opgesloten en wilden ze haar hier laten doodhongeren. Het leek haar echter waarschijnlij ker, dat ze straks weer binnen zouden komen. Bevend, duizelig en slap dwong ze zich tot op staan. Maar ze was minder hul peloos dan de vorige avond in de behandelkamer en nadat ze even had rond geschuifeld kon ze weer beter zien en werden haar knieën minder zwak. Met haar ene hand aan haar hoofd liep ze naar de deur. Hij was niet voorzien van een kruk of een slot. Ze duwde er tegen met beide handen eerst voorzichtig, maar toen hij niet meegaf zette ze er haar schou der tegenaan. Hoezeer ze zich ook inspande, de deur wilde niet wijken. Waarschijnlijk zat er aan de andere kant een plank voor. Nogmaals doorzocht ze met haar blikken de kamer. De vloer was smerig en stoffig, net of hij in geen maaden geveegd was. Op het bed lag een dunne ma tras met een gescheurde tijk, waarover een smoezelige, ver sleten donzen deken was gewor pen. Het bed zag er stevig uit en Sally betwijfelde of ze er een poot zou kunnen afbreken, teneinde die als wapen te ge bruiken. De muren schenen nog al wankel, maar toen ze er eens tegen drukte, bleek dat alle stukken board stevig zaten vast- getimmerd. Ze zat veilig opge sloten (Wordt vervolgd) TWEEDE KAMER (Vervolg van pag. 1) HOOFDKWARTIER De heer Lankhorst van cïe P.S. P. had waardering voor het 'juis te standpunt, dat de regering heeft ingenomen. Van regerings zijde moet worden bevestigd, dat de voltrekking van het huwelijk in ons land onder deze omstan digheden niet kan worden toege staan. De Koningin zal de huwe lijksvoltrekking niet kunnen bij wonen. De heer Lankhorst sprak er zijn verbazing over uit dat het blijkbaar mogelijk is geweest on middellijk na het vertrek van de Koningin het paleis Soestdijk te herscheppen in een soort carlis- tisch hoofdkwartier. In het slot van zijn betoog be pleitte hij een commissie van brede samenstelling in het leven te roepen, die zich bezig zal hou den met de vraag, welke grond wettelijke voorzieningen moeten worden getroffen om de positie van het staatshoofd en van diens gezin aanvaardbaar te maken binnen het raam van een modern democratisch staatsbestel. WAAR LIGT DE SCHULD? De heer Jongeling van het G.P.V. merkte onder meer op, dat de schuld van de vreemde ge beurtenissen voor een groot deel ligt bij de familie de Bourbon- Parma die zich tegenover ons Oranjehuis weinig vorstelijk heeft gedragen. Wanneer de Prinses Rooms- Katholiek wordt, dan kunnen we daar persoonlijk diep verslagen onder zijn, maar dan overschrijdt zij niet de grenzen van haar grondwettige vrijheid. Maar het is moeilijk te lijmen met de con stitutionele positie van de Prin ses dat die overgang angstvallig geheim wordt gehouden. Van de constitutionele plichten heeft de Prinses zich losgemaakt. Haar rechten op de troon heeft ze behouden tot de dag van haar huwelijk. VERBODEN ORGANISATIE De heer M. Bakker van de C.P.N. herinnerde er aan dat hr op 11 februari reeds had gezegd dat de zaak als afgedaan moest worden beschouwd en dat er an dere dingen waren die dringender in de belangstelling zouden moe ten staan. De weg die de regering moest volgen was duidelijk, maar die weg is door de regering niet ge volgd. Dit heeft z.i. geleid tot de situatie van de afgelopen week. Als de carlistische organisatie in Nederland zou zijn ongericht, zou zii een verboden organisatie zijn. De regering moet aan de praktijken van de carlisten on dubbelzinnig een einde mak-en, aldus spreker. Tegen vijf voor halfvier be klom de heer Koekoek van de Boerenpartij het spreekgestoelte. Hij wilde opmerken waardoor de deuk in het koningshuis is ontstaan, maar werd door de in terruptie: „Door het Landbouw schap" even van het goede spoor gebracht. Er klonk een hartelijk gelach. De heer Koekoek noemde de ontwikkeling rondom het ko ninklijk huis onprettig. Hij uitte kritiek op de onvoldoende en te late voorlichting van de bevol king. Ook spreker ontwikkelde bezwaren tegen de voorlichting door de minister-president in het seniorenconvent. Hij betuigde zijn instemming met de inhoud van de door premier Marijnen aan de Kamer gerichte brief. De minister-president, mr. V. G. M. Marijnen, constateerde dat vrijwel de gehele Kamer zich achter de inhoud van de brief stelt. Hij herinnert er aan dat de brief zich tot staatkundige vra gen beperkt. De vorige maal heeft hij gesproken over de „af geleide" verantwoordelijkheid. Het is goed onderscheid te ma ken tussen de omvang en de werking van de verantwoorde lijkheid. Voor de leden van het konink lijk huis heeft de regering aan dr. Drees en prof. Oud verzocht intern van advies te dienen over de omvang en de werking van de ministeriële verantwoordelijk heid. Zou een wijziging van de grondwet noodzakelijk zijn, dan zal de commissie van binnen landse zaken nagaan hoe dat kan worden bereikt. Uit de lucht gegrepen is het verhaal dat de prins van Bour- bon-Parma zou hebben gevraagd de reis naar Mexico mee te ma ken. Over het in één vliegtuig rei zen zei de heer Marijnen, dat het niet juist is vol te houden dat het vliegen grotere risico's in houdt dan het verkeer over de weg. Dit kabinet deelt in het al gemeen de bezorgdheid voor het gezamenlijk reizen. Anders dan in de pers is be richt kon de heer Marijnen me dedelen, dat Prinses Beatrix op 17 en 18 april een bezoek aan Ottawa zal brengen en daardoor' een dag na haar ouders zal te rugkeren. Over het bezoek aan de Paus wist het kabinet noch de ambas sade iets. Het was een particulier be zoek, waarvan van tevoren geen kennis is gegeven. Over de bespreking met het seniorenconvent merkte hij op. dat dit een instituut is dat be staat. Hij ziet een bespreking met dat convent bepaald niet als een bespreking met de Kamer. Na een interruptie van de heer Vondeling over het communiqué te Parijs, zei de heer Marijnen, dat de inhoud van het communi qué op Schiphol de regering be kend was. Welke uitleg men daar in Parijs aan geeft, daar heeft hij geen boodschap aan. Bij velen leeft het verlangen bij de aankomst van het konink lijk paar te getuigen van aan hankelijkheid en trouw. De heer Marijnen is het daarmee eens, maar desondanks vraagt hij ma tiging. Het volk zal moeten be grijpen dat het voor de Koningin zware tijden zijn. Wij allen moe ten de Koningin wonden bespa ren. Over half vijf beëindigde de heer Marijnen de beantwoording. Niemand wenste meer het woord. De brief werd voor kennisgeving aangenomen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2