Koninklijke Familie woont Protestantse kerkdienst bij Generaal Branco president van Brazilië Onderhandelingen in België mislukt VELE DUIZENDEN JUICHTEN DE KONINGIN TOE Wervelstorm eist veel slachtoffers in Pakistan HET WEER ARTSENSTAKING UUURT VOORT De regering grijpt in RUSSEN LANCEREN MANOEUVREERBAAR RUIMTESCHIP Maandag 13 Dinsdag 14 april 1964 20e Jaargang - No. 6188 Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden diepe ontroering" Belgische artsen gevorderd Koning Boudewijn 3600 reserve- officieren F*>nkering bij abonnement: Terneuzen Dipecteur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Zondagmorgen hebben Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prin ses Beatrix een Protestantse kerkdienst in Mexico City bijgewoond. Zij deden dit in de United Evangelical Church. De dienst werd ge leid door dominee Frank H. Wood en de tekst van zijn preek was Lucas 10, de verzen 25 tot 37. Motorboten aangeboden Prins Bernhard heeft zaterdag middag namens Koningin Juliana in de residentie Los Pinos te Mexico-City aan prof. A. Barrios, directeur van agrarische aange legenheden, een viertal boten, plaatsbiedend aan ongeveer 17 personen» aangeboden. De boten zullen dienst doen in het district Campèche, waar aan de rivier Candeiaria zes nederzettingen zijn gebouwd. Het land is daar, zo zei Prins Bernhard, aan het oerwoud ont rukt en hij legde verband met Nederland, dat veel land aan de zee heeft onttrokken. De Prins merkte op, dat de Koningin en hij hadden gehoord van de ver bindingsmoeilijkheden daar, het geen resulteerde in de gedachte om twee boten met aanhangmo- tor ter beschikking te stellen. Twee in Mexico gevestigde Ne derlandse ondernemingen heb ben de andere twee boten ge schonken. Eèn der vaartuigen was op het bordes van Los Pinos neergezet. Prof. Barrios bood voor Konin gin Juliana en Prinses Beatrix een gouden penning met de beel tenis van onze Vorstin aan. „De mosselman woont in Scheveningen" Koningin Juliana bracht een be zoek aan één der woonwijken in Mexico-stad, die door het insti- tuur voor sociale zekerheid zijn gebouwd. Deze ongeveer 20.000 inwoners tellende wijk was ver sierd met Mexicaanse en Neder landse kleuren. Duizenden men sen waren op de been om Konin gin Juliana, Prinses Beatrix en Generaal Humberto Castello Branco is tot president van Bra zilië gekozen. Branco, die de afgezette Gou- iart opvolgt, verwierf 361 stem men. Zijn medekandidaten, maarschalk Juarez Tavora en maarschalk Enrico Dutra kregen samen niet meer dan vijf stem men. Er waren 72 onthoudingen. Tot vice-president werd geko zen José Maria Alquimin. Vóór hem stemden 256 afgevaardig den. Wét ingetrokken De waarnemende president, Ranieri Mazzili, heeft het veel omstreden besluit van Goulart ingetrokken, waarbij land dat tien kilometer aan weerskanten van verkeerswegen en spoorlij nen lag, ten behoeve van bezit loze boeren onteigend zou wor den. De minister van justitie verklaarde dat de landhervor- mingswet die thans bij het con gres is ingediend, de kwestie zal regelen. President Branco zal het res terende gedeelte van de ambts verkiezingen van ovlgend jaar, uitdienen. Branco, die een voor name rol speelde bij de staats greep waarbij Goulart werd af gezet, is stafchef van het leger. Vuurgevecht in Braziliaanse parlement Zaterdag zijn in een der gan gen van het Braziliaanse parle mentsgebouw drie schoten ge vallen. Zij werden afgevuurd door de voormalige minister van landbouw in de regerings-Gou- lart, Oswaldo Lima Filho, die het gemunt had op een afge vaardigde van de arbeiderspar tij, Milton Cabral. Deze werd niet geraakt. Filho schoot op het parlementslid tijdens een hoog lopende ruzie, waarbij de voor malige minister hem van ver raad betichtte. De voorzitter van de Kamer heeft een onderzoek gelast. Het is leden van het Bra ziliaanse parlement sedert enige tijd verboden in het parlements gebouw wapens te dragen. Russische tankboot aangehouden De Braziliaanse politie heeft Dit is de Braziliaanse chef-staf generaal-majoor Humberto Cas tello, die als opvolger van waar nemend president Ranieri Maz zili, president van Brazilië is ge worden. in de haven Sao Sebastio de Russische tankboot Ljoebotin aangehouden. Het schip werd aangehouden omdat men ver moedde dat het documenten aan boord had die verband hielden met communistische activiteiten in Brazilië. De gezagvoerder stond enkele officieren toe aan boord te komen maar hij wei gerde hen een blik in de scheeps- kluis te laten werpen en ver scheurde een vel papier waarop de cijfercombinatie van de kluis stond. Toen de Brazilianen een smid wilden laten halen om de kluis te forceren, dreigde de Russische gezagvoerder dat hij zijn schip zou laten zinken. Hij weigerde te voldoen aan de opdracht van de Brazilianen zijn schip naar Santos te varen. De officieren vertrokken maar lieten mariniers en havenpolitie op de tankboot achter, terwijl een torpedojager langszij bleef. De Ljoebotin had elf uit Odes- sa gerepatrieerde Brazilianen aan boord. de echtgenote van de Mexicaanse president toe te juichen. Koningin Juliana bezichtigde een der woonhuizen en wel de woning van het gezin Mendoza, bestaande uit 7 personen. Gabi- no Hernandez Mendoza is werk zaam in de filmindustrie. Daarna begaf het gezelschap zich tussen rijen jongens in uni form, de jeugdbeweging van de wijk, naar een tribune, waarbij duizenden kinderen haar met H. M. de Koningin en mevr. Lo pez Mateos, echtgenote van de Mexicaanse president, tijdens een bezoek aan de pyramiden van Teotihuacan, 50 km van Mexico City. Mexicaanse en Nederlandse vlag getjes toezwaaiden en met con fetti wierpen. Op de tribune gezeten volgde het gezelschap een uitvoering van Mexicaanse zang, dans en mu ziek alles Mexicaans op één nummer na het lied „De mos selman, die woont in Schevenin gen." Dit werd in het Nederlands gezongen. Na een ontvangst en een rond leiding in het hoofdgebouw werd aan de Koningin een fraaie met zilveren motieven bewerkte schaal ten geschenke gegeven. Prinses Beatrix ontving een hanger van goud en Prins Bern hard een mooi bewerkte doos. Koninklijk gezelschap in Merida Het koninklijk gezelschap is zondag omstreeks het middag uur in Merida aangekomen. Toen zij uit het presidentiële vliegtuig stapten werden zij begroet door de gouverneur van de staat Yucatan, Luis Torris Mesias, de burgemeester van Merida, Ar mando Carriho Tenorio, en bur gerlijke en militaire autoriteiten van de staat. De koninklijke familie zal on der meer een bezoek brengen aan de Maya-ruïnes in Yucatan, de beroemdste in Mexico. Eerste steenlegging door Prins Bernhard Prins Bernhard heeft zondag de eerste steen gelegd voor een suikerfabriek die door Werk spoor zal worden gebouwd. De fundamenten liggen op een pas ontgonnen terrein, waar de ver brande boomstammen nog te zien waren. Van een in de buurt gelegen vliegveld bereikten de Prins en zijn gezelschap met een tiental sportvliegtuigen de plaats van bestemming, waar voor deze gelegenheid een landingsstrip was aangelegd. De fabriek, die dertig miljoen gulden zal kosten, zal verrijzen in Chetumal, in de staat Quin- tana Roo. Prins Bernhard, die het hem ter beschikking gestelde vlieg tuig zelf bestuurde, werd verge zeld door de Mexicaanse minis ter van Landbouw, de vice-minis ter van Industrie en Handel en nog zes andere hoge Mexicaanse autoriteiten. T.V. GEEFT RECHTSTREEKSE REPORTAGE VAN 1RENE-DEBAT Morgen (dinsdag) zendt de N. T. S. van 13.00 uur af een rechtstreekse reportage uit van de zitting van de Tweede Kamer waar de brief aan de orde komt, die minister-president Marijnen aan de Kamer heeft gericht met het standpunt van de regering ten aanzien van toekomstige handelingen van Prinses Irene. Het debat zal geheel worden uit gezonden. Commentator is Jan de Visser. Mocht het debat tot na 14.00 uur voortduren, dan zal de voor dit tijdstip aangekondigde uit zending van d<* schooltelevisie vervallen. Dit programma zal dan op een nader te bepalen tijdstip worden uitgezonden. Door een wervelstorm die zaterdagavond het zuidelijk deel van het district Jessore in Oost- Pakistan teisterde, zijn volgens officiële cijfers 75 mensen om het leven gekomen en vijfhon derd gewond. In Naral zijn tweehonderd mensen zwaar gewond in zieken huizen opgenomen. Verscheidene dorpen hebben grote schade opgelopen. De ver bindingen met het gebied zijn verbroken. Huizen werden ver nield, bomen ontworteld. De storm maakte veel slachtoffers onder het vee. Zware schade werd toegebracht aan de gewas sen. Op 2 april kwamen twee men sen om door een wervelstorm In het gebied. KANS OP BUIEN Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een krachtig hogedruk- gebied dat van de Amerikaanse oostkust over de Azoren tot bij Portugal reikt, en een depressie- gebied bij IJsland is op de oceaan een krachtige westelijke lucht stroming ontstaan. De westelijke winden hebben de vochtige lucht die zondag boven ons land aan wezig was weer verdreven en drogere lucht aangevoerd. In deze lucht kwam hedenmorgen echter nog veel bewolking voor, maar waren boven Engeland ook opklaringen. In Schotland vielen DINSDAG 14 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.54 3.21 Terneuzen 3.29 3.56 Hansweert 4.09 4.36 Walsoorden 4.19 4.46 WOENSDAG 15 APRIL v.m. n.m. Breskens 3.33 3.58 Terneuzen 4.08 4.33 Hansweert 4.4S 5.10 Walsoorden 4.58 5.20 buien, hier en daar met hagel. Over de oceaan komt een zwak ke storing snel naar West-Euro pa. Onder invloed hiervan kun nen morgen plaatselijk enkele buien vallen en zal de wind weer toenemen. In de temperatuur komt niet veel verandering. Weersverwachting, medege deeld door het K. N. M. I„ geldig van maandagavond tot dinsdag avond. MEER WIND Wisselende bewolking met p'aatselij'k enkele buien. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. ZON MAAN op onder op onder Apr. 13 5.48 19.34 6.42 20.56 14 5 46 19.36 7.06 22.22 16 5.42 19.39 8.13 17 5.39 19.41 9.01 1.04 De Belgische artsen hebben in de nacht van zaterdag op zondag na een dramatische conferentie met de regering geweigerd hun staking te beëindigen. Zij hebben de 2.000 artsen, die sinds 1 april tijdens de staking de wachtdiensten hebben waargenomen, ter be schikking van de regering gesteld en de verantwoordelijkheid daar voor aan de regering overgedragen. Minister-president Lefèvre heeft zondagochtend uiting gegeven aan de vrees, dat België „een periode van geweld" tegemoetgaat. Onmiddellijk na het mislukken van de conferentie is het kabinet zondagochtend om half zes in spoedvergadering bijeengekomen tpneinde maatregelen te treffen om aan de nieuwe situatie het hoofd te bieden. Naar de minister van Justitie, P. Vermeylen, na afloop van de kabinetsraad mededeelde, is het niet uitgesloten, dat de regering het medische korps zal mobiliseren. „Met Min.-president Lefèvre maakte „met diepe ontroering", zoals hij zei, het mislukken van de con ferentie bekend. Na een vergadering, die veer tien uur had geduurd op het con ferentieoord Hertoginnedal, las hij een communiqué voor, waar in werd gezegd dat de standpun ten van de regering en de artsen over de principiële kwesties in de nieuwe ziekte- en invaliditeits wet „gemakkelijk" tot elkaar hadden kunnen worden gebracht. Hij nodigde namens de rege ring „alle geneesheren" uit de staking te beëindigen en de eigenlijke onderhandelingen in de komende week te beginnen. Namens de artsen werd een communiqué voorgelezen door dr. Wynen, waarin werd gezegd, dat de regering een voorstel over de basis, waarop de onderhande lingen kunnen worden hervat, had geweigerd te bespreken. „Daar de federatie geen enkele ernstige garantie heeft verkre gen, heeft zij het bevel tot beëin diging van de staking niet kun nen geven". Dr. Wynen ontkende voorts, dat de artsen hebben gedreigd de medische hulp volledig te zullen staken. „Ik wens dat de dokters in België hun koelbloedigheid zullen bewaren. De houding, die wij hebben aangenomen, heeft alleen ten doel de toekomst van de zieken en de te verstrekken hulp te garanderen. De deur voor nieuwe onderhandelingen is echter niet gesloten", aldus dr. Wynen. De Belgische regering heeft zondagochtend besloten de ge neesheren, verbonden aan zie kenhuizen, op te vorderen. De artsen-reserve-officieren zijn onmiddellijk opgeroepen. Dit besluit werd genomen tij dens een spoedvergadering van het Belgische kabinet en bekend gemaakt door de minister van Volksgezondheid, J. Custers, in 'n speciale uitzending van radio Brussel. Minister Custers deelde mede, dat het besluit was genomen na dat de artsen hadden medege deeld met ingang van zondag 12 uur de medische wachtdiensten niet langer onder hun verant woordelijkheid te zullen nemen. „Tot dusver had de regering gemeend te mogen rekenen op het beroepsgeweten van de lei ders van de artsenfederatie en heeft zij zich onthouden van enige dwangmaatregel", aldus de minister. „Thans ziet zij er zich toe verplicht alle maatregelen te treffen, die de toestand vereist. Het besluit tot oproepen van de artsen is zondagochtend ter on dertekening aan koning Boude wijn voorgelegd. Het zal vandaag in het Belgische staatsblad wor den gepubliceerd. Namens de regering deed mi nister Custers ook een dringend beroep op alle artsen, die niet worden opgeroepen en niet val len onder het hevel tot „opvor dering", zich eveneens ter be schikking te stellen van de zie kenhuizen. „De maatregelen, die ik heb aangekondigd, zijn hoogst be- Z ondagochtend heeft koning Boudewijn van België een be sluit ondertekend, waarbij de ongeveer 3.600 Belgische artsen reserve officieren worden gemobiliseerd en de in de Bel gische ziekenhuizen werkzame artsen worden „opgevorderd". Het besluit viel kort nadat in de langrijk. Wanneer het gaat om het heipen van kinderen, vrou wen en mannen, die ernstig ziek zijn en wier toestand dringende geneeskundige hulp vergt, is de regering van oordeel dat men nooit genoeg voorzorgen kan ne men. Het gaat om de gezondheid en wellicht het leven van landge noten. Wanneer dergelijke belan gen op het spel staan, heeft iedere arts de morele en wette lijke plicht zich te onderwerpen aan de getroffen maatregelen", Naar de minister van Defen sie, P. W. Segers, aan journalis ten mededeelde, vallen theore tisch 3600 medische reserve-offi cieren onder de „noodoproeping", ongeacht hun rang of leeftijd. De militaire artsen zullen zich onmiddellijk na het ontvangen van een oproepingsbevel in uni form moeten melden bij de com mandanten in de negen provin cies. De regering heeft een verbod uitgevaardigd aan de artsen, die in een ziekenhuis een wacht dienst verzorgen, hun post te verlaten voordat zij zijn afge lost. Namens de artsenfederatie verklaarde dr Wynen, dat aan de artsen, die de wachtdiensten ver zorgen, een bevel is uitgegaan op hun post te blijven. Volgens het besluit van de re gering dienen de geneesheren, verbonden aan een ziekenhuis, zich onmiddellijk daar te melden. Het niet nakomen van dit bevel is strafbaar. OUDSTE MAN VAN NEDERLAND OVERLEDEN Te Zwolle is overleden de heer J, A. Hesseling, die 104 jaar is geworden. Hij was de oudste man van Nederland. nacht van zaterdag op zondag de onderhandelingen tussen rege ring en de stakende artsen op niets waren uitgelopen. Foto: Een reserve-officier arts op krukken en op één pantoffel komt aan bij het provinciale hoodkwartier in Brussel. De man had een gebroken been. De Russen hebben zondag hun tweede manoeuvreerbaar ruimte schip, de „Poljot 2", gelanceerd, zo heeft radio-Moskou gemeld. Het ruimtevoertuig is niet be mand. Aan boord bevinden zich meetinstrumenten en andere ap paraten voor wetenschappelijke doeleinden. Ook het eerste ruimtevoertuig van deze serie, dat op 1 novem ber van het vorige jaar de ruim te werd ingeschoten, was onbe mand. De Poljot 1 was ook be stuurbaar. Het ruimtevoertuig kon zowel verticaal als horizon taal van koers veranderen. Op grond van de door de Poljot 2 verstrekte gegevens wil men nieuwe ruimtevoertuigen con strueren, die in alle richtingen manoeuvreren, en de problemen oplossen inzake de ontmoeting in de ruimte. Als men deze proble men onder de knie heeft, heeft men belangrijke vorderingen ge maakt op de weg naar de bouw en lancering van grote ruimte stations, die, terwijl ze om de aarde draaien, gebruikt kunnen worden als bases voor vluchten naar planeten door de mens. De Poljot 2 heeft een speciaal besturingssysteem. De radiozen der werkt op een golflengte van 19,895 megacycles. Nadat de Poijot 2 door de draagraket was afgeschoten, werd het voertuig in zijn eerste baan om de aarde gebracht. Het is inmiddels al diverse malen van koers veranderd. De verste af stand tot de aarde bedraagt nu 500 km, de kortste 310 Jun.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1