LEER ze de WAARDE van hef GELD Met In het lakenstraaije pronken roze bloemetjes HOOFDPIJN? VOOR HUISVROUW EN GEZIN een nieuwe hoed het voorjaar tegemoet Zaterdag 11 april 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 - OPVOEDING - LAAT ONZE WELVAART NIET DE BRON WORDEN VAN TOEKOMSTIGE DEPRESSIE EN SOCIALE ONRUST Wie zijn dat Arbeidsprestatie De cirkelgang Pastel en bloemen Romantisch beddegoed Geld en rust CONSU-NIEUWS ASPERGEKOOL ZWEEDSE DIEPVRIESIMPORT WEES GERAFFINEERD IN BROODBELEG Een groot deel van de huidige jeugd gaat de kern vormen van een toekomstige groep van arbeidsschuwe volwas senen, die de toekomst van ons land en volk be dreigen. Het klinkt drei gend en velen zullen het misschien als overdreven beschouwen, maar dat is het helaas niet. Het is bittere realiteit. We kennen ze alle maal, de jongelui die in hun vrije tijd niets beters weten te doen dan la- waaerig op hoeken van straten te hangen, straat schenderijen te plegen, met knallende, glanzen de brommers over de wegen te racen en patat te eten. Jonge mensen, die met hun vrije tijd geen raad weten, flink wat geld op zak hebben, dat ze op een veel te makkelijke wijze verkrij gen, en ontevreden zijn Gedeeltelijk zijn dit middelbare scholieren of jongelui die hun eerste betrekking hebben en die over het algemeen niet tot de uitblinkers behoren waar het op werken aankomt. Hun motto is: zoveel mogelijk geld voor zo weinig mogelijk werk, veel vrije tijd en dan maar loltrappen. Een en ander wordt in de hand gewerkt door de krappe arbeidsmarkt, waar werk gevers al blij zijn als ze een .kracht kunnen krijgen en bereid zijn een vele te hoog loon te betalen voor een te geringe pres tatie. Daarnaast beschikken de volwassenen over het alge meen ook over een redelijk inkomen en aangezien een ieder het zijn kinderen nu eenmaal beter wil geven, dan hij of zij het vroeger zelf heeft gehad, wordt de jeugd in deze welvaarts- tijd ontzettend verwend. Niet op de goede manier, maar door het verstrekken van veel te veel geld, waarvoor ze geen enkele prestatie hebben geleverd. Op deze manier leert de jeugd de waarde van het geld niet kennen. Dat is de grote fout die veel ouderen maken. Natuur lijk is het normaal dat een kind zakgeld krijgt. Vergeleken bij vroeger veel hogere prijzen is het ook normaal dat de jeugd van tegenwoordig meer zakgeld krijgt dan ons vroeger werd verstrekt. Het is niet erg, dat de jeugd wat meer heeft dan wij had den. Zij mag natuurlijk mee genieten van de welvaarts tij d waarin we leven, zoals wij indertijd mochten „mee genieten" van de crisistijd, maar wat veel ouders verzui men is, de jeugd bij te bren gen, dat voor elke gulden ge werkt moet worden. Dat die gulden maar niet zo aan waait, maar een stuk arbeids prestatie vertegenwoordigt en dat hij daarom waarde heeft. Dat het daarom ook belang rijk is en de moeite loont, al vorens zo'n gulden uit te geven, wel te overwegen of dat wat men er voor terug krijgt wel die arbeidsprestatie waard is. Dit is iets dat we onze kinderen moeten bij brengen, omdat het voor hen van het allergrootste belang is voor hun geluk en toe komst. Het is veel belangrijker dan de meesten van ons wel den ken. Jonge mensen die de waarde van het geld hebben leren kennen, zullen bereid zijn er voor te werken. Zij zullen blij zijn met dat wat zij weten te verdienen en zij zullen het zo goed mogelijk besteden, omdat ze zich be wust zijn van de prestatie die zij ervoor hebben moeten leveren. Wanneer we onze kinderen maar geld toestoppen zonder dat zij de waarde ervan leren kennen, dan zullen ze het maar al te gemakkelijk laten rollen en verkwisten. Ze ra ken gewend aan zoveel ge makkelijk verkregen geld en wanneer ze dat later in de maatschappij niet kunnen krijgen, worden ze ontevre den. Veel verdienen en wei nig doen, dat wordt dan de leuze. Sociale onrust zal er voortkomen uit deze groep van arbeidsschuwe elemen ten. Zij zullen de arbeidspro- duktie schaden met hun ge brek aan werklust en hun onredelijke looneisen. Het ge volg van dit alles kan niet anders zijn dan een economi sche depressie, teruggang van de welvaart met alle gevol gen van dien als werkloos heid, overheidszorg, armoede, ontevredenheid en neiging naar politiek extremisme. De aandachtige lezer zal reeds zelf iets hebben opge merkt. Op die manier zorgt de mensheid er voor, dat we steeds in een kringetje blij ven ronddraaien. Want uit een dergelijke depressie en politiek extremisme groeit weer een oorlog met alle desastreuze gevolgen van dien. De narigheid en armoe de hebben de mens gelouterd en men begint weer aan de opbouw. Is er weer welvaart bereikt, dan dreigt weer het spook van de morele degene ratie en zo zouden we kunnen doorgaan. Het kan slechts de wijsheid van de ouders zijn die deze vicieuze cirkel doorbreekt. Wij moeten er met man en macht aan werken, dat onze jeugd niet verslapt. Dit kun nen we alleen bereiken door zelf het voorbeeld te geven en voldoende aandacht aan dit punt te schenken. Vol doende aandacht is heel be langrijk ook voor onze kin deren. Geeft ze niet het ge voel alleen te staan, maar leef mee! De moeilijkheden beginnen juist, wanneer ze zien dat de ouders geen tijd voor ze hebben en ze met een tientje op zak de deur uit sturen. met hun lege bestaan. Dat zijn de ergsten. Maar zij zijn niet al leen, want naast hen staat de groep jongelui, die niet in het openbaar optreedt, waarvan we weinig bemerken, maar die eveneens over veel te veel geld beschikt, rondhangt in espresso bars en grammofoonpla tenzaken, besloten club jes bezoekt, waar het soms „ruig" toegaat. Schenk uw aandacht en uw tijd aan uw opgroeiende kin deren, leer ze met geld om te gaan, alsof we nu nog in een crisistijd leven, waarin elke cent moet worden omgekeerd alvorens te worden uitge geven. Zorg ervoor dat ze op de een of andere manier echt hun zakgeld verdienen. Laat ze er iets voor doen. Dat kan in de vorm van boodschappen doen, alle mogelijke kar weitjes opknappen, uiteraard passend bij hun leeftijd. Er zijn ouders, die er voor hun kinderen een speciaal boekje op na houden, waarin alle verrichte werkzaamheden worden genoteerd met de daarbij behorende beloning. Aan het eind van de week wordt de balans opgemaakt en volgt de uitbetaling. Op die manier leren de kinderen al jong» te werken voor hun geld en ze groeien automa tisch in wat wij arbeidsver houdingen noemen. Ieder kan dit uiteraard op zijn eigen wijze doen, maar belangrijk is, dat er voor het verstrekte zakgeld ook iets wordt gedaan. Dat is dé basis waarop wij hen kunnen leren wat de waarde van geld is. Volkomen fout is natuurlijk het zonder tegenprestatie schenken van dikwijls veel te grote bedragen. Ouders die zich daaraan bezondigen, moeten geen klachten uiten over „die jeugd van tegen woordig", want in zeker op zicht werken ze mee aan het misvormen van de jeugd en vernietigen ze bewust of on bewust hun kansen op een gelukkige toekomst! N. VAN HEEMSTEDE. (Nadruk verboden.) TANDEN POETSEN OP SCHOOL De kinderen aan de lagere i.ajj-.'H school in Hel sinki, krijgen onderricht M tanden poetsen hetgeen ge.uk- kig al meer voorkomt. De Finse school heeft een grote Kop aange schaft, zodat de kinderen ook visueel het hoe en waarom van goed tan den poetsen kan worden bijgebracht. Als regel liggen er witte lakens op onze bedden. Een voudige, onversierde lakens met een geborduurde- of cor- donrand. De meeste zijn van katoen, omdat katoen zo ge makkelijk handelbaar is en als het nodig is, gekookt kan worden. Voor de winter zijn er dan de katoenflanellen lakens, die ons een extra warme bescherming geven. Het idee van witte lakens is waarschijnlijk gebaseerd op het feit, dat schoon, hygiënisch, huishoudelijk linnen altijd wit moet zijn. Waarom eigenlijk? Bij witte lakens zien we inderdaad eerder dat ze vuil zijn dan bij gekleurde. Maar dat behoeft geen beletsel te zijn gekleurde lakens aan te schaffen, want we verschonen onze bedden toch geregeld en op een vaste dag. Vele dames menen, dat voorjaar en zomer geen seizoenen zijn voor het dragen van een hoed. In die tijd van het jaar laat je de wind vrolijk door je haar spelen. Inderdaad is het warmere jaargedeelte heel geschikt om zonder hoofd deksel te lopen, maardaar staat tegenover, dat het lopen zonder hoed ook nadelen heeft. Er zijn nu eenmaal gelegenheden waarbij iedere vrouw er keurig en wel gekleed wenst uit te zien en het blijft nu eenmaal een feit, dat men slechts gedistingeerd gekleed is, wanneer men er ook een hoed bij draagt. Voor die gelegenheid die bij de ene vrouw misschien meer voorkomen dan tfj de andere, zal iedere vrouw toch wel een geschikte hoed willen bezit ten. Daarom is het van het grootste belang dat we onze hoeden met zorg uitkiezen. Er is keuze genoeg en een ieder zal ongetwijfeld met een hoedje kunnen slagen. Wat denkt u bijvoorbeeld van deze beeldschone hoed van een geraffineerde verfijnde eenvoud Het is een relevé van antilope, uit de collectie van mevrouw Frikke-Molenaar. De ontwerpster gebruikte voor dit model juist ar. I lope, omdat deze viltsoort zo'n bijzondere, soepele valling heeft. Zelfs een leek valt dit al dadelijk op. Barnsteen is de kleur van deze hoed van allure, die iedere goedgeklede vrouw zal weten te appreciëren. De even opgeslagen rand van voren en ook de opgeslagen rand in de nek, zijn met zwart tegengevoerd. Een lakpen vormt de enige, zeer simpele garnering. Een buitengewoon interessant model, dat gekleed en sportief tegelijk is (Nadruk verbotten} Betty Teeling Gekleurde lakens en slopen, hoewel nog niet door ieder een vlot geaccepteerd, komen er hoe langer hoe meer in. Ieder jaar opnieuw is er ook iets nieuws, nu eens pastel kleuren, dan weer grappige borduursels of randjes op een stralend witte onder grond. Er worden ook ge kleurde flanellen lakens ge bracht en zelfs flanellen la kens met bloemmotieven. Bij het aanschaffen van lakens is het in de eerste plaats na tuurlijk van belang een dege lijke kwaliteit te kiezen. Met een goed bedgarnituur doet u zoveel langer, dat een ho gere aanschafprijs op den ctuur toch het voordeligst blijkt te zijn. Waar u vooral ook op moet let ten bij het kopen, zijn de af metingen van het laken. Een éénpersoons laken is natuur lijk duidelijk te onderschei den van een tweepersoons, maar dan is er nog de lengte! Een te kort laken is afschu welijk. En moet u aan een bijna nieuw laken een stuk zetten, dan is dat in de eerste plaats niet zo'n mooi gezicht, in de tweede plaats is het nog een heel werk en in de derde plaats wordt het laken er maar weer duurder door. Uitkijken is dus de bood schap. Een prima houvast is zeker het merkje „Goedge keurd Ned. Ver. van Huis vrouwen", dat in de vorm van een rond plakzegeltje op goede lakens zit. Veel jonge vrouwen, die lakens voor haar uitzet gaan kopen, nemen geheel witte exempla ren als onderlaken, maar kiezen verder wat meer ro mantisch beddegoed. Mooie, witgeborduurde, een streep jesgarnituur, witte lakens met effen lichtblauwe rand en applicatiewerk in dit zelfde blauw of lakens met alleen een snoezig bloemmotief in verschillende kleuren gebor duurd. Heel mooi zijn ook geschulpte randen in de kleur van een geborduurde bloemenrand, bijv. in roze. Roze is een heel geliefde kleur op het ogen blik. Hoe snoezig zijn niet de lakens met een aangezette, brede rand roze katoen, waar dan Engelse broderie over heen is gezet. Linnengoed moet net als kleding met zorg worden gekozen. Wel is de tijd voorbij, dat alle jonge echtparen met een uit zet voor het leven beginnen. De meesten schaffen tegen woordig slechts het hoogno dige aan, niet alleen om fi nanciële redenen, maarzeker ook omdat de kleine behui zing vaak weinig bergruimte biedt. Ook gaan veel jonge vrouwtjes van het standpunt uit, dat ze beter elk jaar met een paar stuks het linnenuit- zet kunnen aanvullen, zodat ze steeds de nieuwste snufjes in de kast hebben. Deze mening is natuurlijk erg persoonlijk en het beschik bare geld spreekt ook een woordje mee. Er is zoveel geld nodig als je gaat trou wen. Maar verliest niet uit het oog, dat het heel plezierig en nut tig kan zijn als er de eerste jaren van een huwelijk niet al te veel geld aan vernieu wingen of aanvullingen be steed behoeft te worden. Er zijn dan immers weer kosten van andere aard. Misschien een baby, een andere, grotere woning of wellicht een eigen huis. Vergeet ook niet, dat kleine uit zetten veel sneller slijten, omdat alles veel intensiever wordt gebruikt en de weef sels daardoor 'geen tijd krij gen zich te herstellen. Weei- sels hebben namelijk behoef te aan rust, dat komt hun levensduur zeker ten goede. Het is dus altijd gunstig, alle beschikbare lakens om beurt te gebruiken. Daartoe kan men het laatst gewassen la ken onder aan de stapel leg gen, of men kan zich tot ge woonte maken bij het pakken van een schoon laken dit steeds onder uit de stapel te trekken. BETTY TEELING. (Nadruk verboden.) (Adv.) H-NU OOK IN VOORDELIGE GEZINSDOOS VAN WO TABL. a f 2.40 Aspergekool is voor Nederland een vrij nieuwe groente. Het merkwaardige is, dat deze groen te haar intrede in Nederland met deed als verse groente, doch als diepvriesprodukt. Broccoli is een soort groene bloemkool, kleiner en minder vast dan de algemeen bekende soorten. Deze groente wordt vooral in zuid-Zweden gekweekt. Deze fijne koolsoort, die vers hoogstens 24 uur goed blijft en dan ontoonbaar wordt, bleek haar smaak en kleur bij diep vriezen geheel te houden. Broc coli viel bijzonder m de smaak bij de Amerikanen. Het was naar aanleiding van de grote vraag in dat land, dat werd besloten, broccoli ook in Nederland te im porteren in diepvries. Nu heeft men er in Nederland ook een Nederlandse naam voor gevon den: aspergekool. Broccoli is, evenals asperges een nogal dure groente. Aspergekool behoeft, na ont dooid te zijn, slechts 810 minu ten op een laag pitje te stoven in een bodempje water met wat zout. Opdienen of als onze bloemkool, of met gesmolten bo ter en wat nootmuskaat erover. Ook met kaas gegratineerd in de oven is het een ware lekker nij. Wat hebben we vandaag op brood? In vele huisgezinnen zal die vraag telkens weer opnieuw worden gesteld, wanneer de jeugd hongerig uit school thuis „Er is weer grasboter", we lezen het op aanplakbiljetten en ook hierdoor worden we er aan herinnerd, dat het weer voor jaar is. Het vee is weer in de wei en de consistentie van de boter wordt door de andere voeding van de koeien zachter. Met Pasen konden we in som mige winkels het Paaslammetje kopen, gemaakt naar een aloude traditie, van de eerste grasboter. Laten wij huisvrouwen ons ge zin eens verwennen met deze heerlijke verse roomboter. Op crackers, toast en roggebrood zo, zonder meer, al een tractatie. ZONDAG: Nierbroodjes; bief stuk, spinazie, aardappelen; koffievla met hazelnoten en slagroom. MAANDAG: Aardappelpuree met kaasragout, bloemkool; broodschotel met appelmoes. DINSDAG: Groentesoep; prei met kaassaus, aardappel koekjes. WOENSDAG: Harde eieren met kerriesaus, komkommersla, rijst; hangop met geraspte appel. DONDERDAG: Gebakken bloed worst met appel, rode kool, aardappelen; griesmeel met tutti frutti. VRIJDAG: Gestoofde visfilets, aardappelpuree, worteltjes, öf kaasomelet, aardappelpu ree, worteltjes; Spaanse ap pelen. vai ile wiek SPAANSE APPELEN 4 appels, een paar vijgen, amandelen, klontje boter, 3 eetlepels honing, kaneel. Schil de appels en boor het klokhuis eruit. Vul de holtes met een mengsel van de in stukjes gesneden vijgen en gesnipperde amandelen. Voeg er wat kaneel aan toe. Doe de appels in een beboterde vuurvaste schotel. Overgiet ze met een stroopje, gemaakt van water, een klontje boter en een paar lepels honing. Plaats de schotel in een matig verwarmde oven en bedruip de appels af en toe met het vocht. Warm serveren. BLINIS Meng 30 g gist met wat suiker aan tot een gladde massa. Voeg dit bij 200 g boekweitemeel en roer dit met 4 dl lauwe melk tot een glad mengsel. Laat het be slag 2 uur rijzen. Splits 4 eieren en roer de dooiers met 2'h dl Imuwe melk, 2 eetlepels gesmol ten boter en iets zout. Voeg dit mengsel 'al roerende bij het ge rezen beslag, met nog eens 150 g boekweitemeel. Eventueel nog iets melk toevoegen. Opnieuw 30 minuten laten rijzen. Bak in een koekepan kleine, dunne pannekoekjes en serveer deze heet met zure room en wat pa prikapoeder. komt. Ook de kunst van de keuze van het beleg vertoont tal van fijne puntjes, al is het wel zo, dat normaal witbrood tegen woordig een zodanig uitgebalan ceerde samenstelling heeft, dat men er met alle soorten van be leg een goede combinatie mee kan vormen. Bruinbrood echter heeft een eigen karakter: kaas, bacon en leverworst verdienen als beleg op bruinbrood de voorkeur. Bruinbrood verdraagt jam niet zo goed: wil men er toch zoet be leg bij gebruiken, dan neme men keukenstroop. Een ei smaakt be ter bij wit- dan bij bruinbrood. Er zijn speciale combinaties, die in Nederland tot dusver on gebruikelijk zijn, maar die men eens moet proberen. Een verras sing zal blijken te zijn: krenten brood met ei, een maanzaad broodje met smeerleverworst. Andere goede samenstellingen zijn: een luxe-broodje met roast- bief of Gelderse worst met pe kelvlees, een waterbroodje met oude kaas. Neem de proef! TIPS u a KUNT NIET ALLES WETEN VERFKWASTEN moeten na het gebruik direct uitgewas sen worden in petroleum, om ze zacht en soepel te maken. Daarna naspoelen in water en goed laten drogen. GEPOLITOERDE meubelen wrijven we bij voorkeur niet met was, maar met een scho ne wollen doek. Een even tuele waslaag op deze meu belen kunt u verwijderen met een zacht lapje met petro leum. WITKALKVLEKKEN ver wijdert u met schoon koud water; nawrijven met een doekje gedrenkt in petro leum en tenslotte het „was"- lapje er overheen. 9 TINNEN THEEPOTTEN mag u niet op een elektrisch of waxme theelichtje plaatsen. Er bestaat namelijk kans op smelten. Hier is de theemuts op z'n plaats. 0 INDIEN UW TELEVISIEAN TENNE het hoogste punt in de omgeving is, verdient het aanbeveling deze te aarden. Hiervoor neemt u een aan de onderzijde van de metalen mast verbonden koperdraad van minstens 4 mm door snede. Deze draad moet zon der bochten of "hoeken aan een zich in het grondwater bevindende pijp worden be vestigd. MAAK HET DE IN BED LIG GENDE ZIEKE gemakkelijk door hem of haar een ge kleurde zakdoek te geven. De patiënt kan deze namelijk ge makkelijker terugvinden. 0 MOET U kleine pofmouwtjes strijken, neem hiervoor dan een hete gloeilamp, het brede strijkvlak van een strijk ijzer is hiervoor niet zo ge schikt. (Nadruk verboden.)

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9