Hopen op een wonder in Genève Gedeserteerde marinemonteur terug uit Libië BINNENLANDS NIEUWS Meer dan 3^2 miljard! MORGHAN DE MAGIËR BEIRSOÏERZICHT kjgjl Theo van Eijck op Schiphol door Kon Marechaussee gearresteerd Burgerlijke Stand 'Zaterdag 11 april 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Opstandelingen vallen Vietnamees kamp aan Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK öe gigantische handelsconferentie van de Verenigde Naties in Genève is zo langzamerhand klaar met de grote redevoeringen waarin de plannen worden uiteengezet. Daarna begint het eigen lijke werk pas, namelijk bepraten of van die plannen ook iets uit gevoerd kan worden. Het zinnigste plan is bepleit door de Britse minister Heath, die een reeks maatregelen voor stelde om de industriële produk- ten van de onderontwikkelde landen wat gemakkelijker wat minder belast toegang te geven op de markten der wel varende naties. Hij kon dit niet zonder meer poneren als een be- loite: wat Engeland betreft zou er zeker eerst overleg moeten komen met de landen van het gemenebest die er hun bevoor rechte positie in Groot-Brittan- nië door zouden verliezen, wat ze misschien zouden aanvaarden ais daar voordelen bijv. in de V. S. en in de Euromarkt tegenover zouden staan. Met an dere woorden: veel hangt af van wat de anderen doen. En wat Willen die? Frankrijk heelt weliswaar de redevoeringenreeks ingezet met veelbelovende plannen, maar veel indruk maakte dat niet om dat daar vrij wat in voorkwam wat van tevoren tot mislukken gedoemd was omdat andere „rijke" naties niet zouden in stemmen. Maar daarna heeft Frankrijk zich opvallend kalm gehouden waarschijnlijk omdat het in eigen land niet erg ge waardeerd wordt al te royale be loften aan de arme naties te doen op een moment dat men binnen lands tot forse bezuinigingen moet over gaan. Noord tegen Zuid Opvallend op de conferentie was ook de geringe bijval die de Cubaan Guevara oogstte met zijn scheldpartijen op de V. S. Ken nelijk beseften de anderen dat OPLOPENDE MARKT De stemming voor de inter nationale waarden was gister middag, voor de laatste dag van deze beursweek, bij de opëning licht verdeeld geweest. Later liepen de koersen wat op. Hoger openden Hoogovens en Philips, lager AKU en Kon. Olie, terwijl Unilever onveranderd bleef. K. L. M. werd hoger geadviseerd. De handel was beginoeurs, mede in verband met het nadrende weekeinde, kalm. Hoogovens lag op 674 op het hoogste officiële koerspeil van deze week. De siotkoers van donderdag was 672'/2. Gedurende de niet-offici- ele avondhandel van donderdag werd voor Hoogovens zelfs 681 betaald. Gistermiddag vonden in deze hoek wat winstnemingen plaats, terwijl de vra_ag voor Westduitse rekening ditmaal achterwege bleef. Philips ont moette goede vraag waardoor veertig cent hoger werd geopend op 153. Daarna werd 152,80 ge daan. AKU en Kon. Olie wat la ger op resp. 533 (533V2) en f 154,50 15'4,90). Unilever onveranderd op f 143,30. Middenbeurs kwam er een koopgolfje van publieke- zij de in de meeste hoofdfondsen piet als gevolg dat de aandelen jPhilips in koers aantrokken tot 153,70, Hoogovens tot 674, AKU tot 536, Unilever 144 en Kon. Olie van 154,30 tot 154,80. Vergeleken met de siotkoers van de voorgaande week boekte Hoogovens deze beursweek een koerswinst van ca. tien punten. AKU verbeterde met eenzelfde aantal punten. Philips steeg bij na vier, Kon. Olie bijna vijf en Unilever eveneens bijna vijf gul den. Wall Street was donderdag on geanimeerd lager. De Nederland se hoofdfondsen sloten er meren deels iets hoger, waarvan K.L.M. met dollar. De Westduitse beurzen waren gisteren aan de zwakke kant. In de scheepvaarthoek viel bitter weinig te beleven. De stemming was er doorelkaar prijshoudend tot iets gemakke lijker. Ook in de leidende cultu res kwamen weinig zaken tot stand. De koersveranderingen in deze afdeling, ten opzichte van het voorgaande slotniveau, wa ren gering. De staatsfondsenhoek schommelde rond het slotniveau van donderdag. In de lokale afdelingen werden aandelen Thomassen Motoren hoger geadviseerd. Dit op de sa menwerking van deze maat schappij met de Engelse machine- en verpakkingsindustrie „Foley Packaging and Insulation ltd.". Op de incourante markt konden aandelen Mulder Vogem het sterk verhoogde niveau van de voorgaande beursdagen gister middag goed handhaven. Wilton Feijenoord en machinefabriek Breda gaan nauw samenwerken voor de fabricage van stoomke tels voor elektrische centrales Vihamy lag hoger in de markt als nawerking op het gepubli ceerde jaarverslag. Advieskoersen Buitenlands Bankpapier De advieskoersen voor bui tenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag luiden: Engelse pond 10.0510.15 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.303.35 Franse frank (100) 73.5074.00 Belgische fr. (100) 7.20Vi—17.25Va Duitse mark (100) 90.4590.95 Zweedse kr. (100) 69.5570.55 Deense kr. (100) 49.9450.95 Zwitserse fr. (100) 83.20—83.70 Italiaanse lire (10.000) 56.85—58.85 Oostenrijkse schilling (100) 13.93—14.03 Portugese escudo (100) 12.52Va12.67Vs Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.95—6.10 Beursindices men met zulke tirades geen stap verder komt. Ook de Sowj et-Unie heeft wei nig van zich laten horen, waar schijnlijk omdat in handelsop zicht Rusland net als de weste lijke landen behoort tot de rij ken. Het vreemde is dat de te genstelling oost-west haast is verbleekt door de veel grotere tegenstelling tussen de rijke, grondstoffenkopende, industriële naties op het noordelijk half rond en de arme, grondstoffen exporterende, weinig geïndustri aliseerde landen op het zuidelijk halfrond. Eén ding wordt wel duidelijk: wat de ontwikkelingslanden voor de geest stond een soort ga rantieprijzensysteem voor hun voornaamste agrarische export- produkten komt er niet. Geen van de industriestaten voelt er voor. Op niet onlogische gron den: hoe duurder men deze pro- dukten maakt hoe kleiner de kans dat ze eens een keer goed koop zullen zijn ook, hoe meer reden de chemische industrie heeft te zoeken naar goedkope vervangingsprodukten. En daar mee zijn de ontwikkelingslanden vraag het de katoenverbou wer en de rubberplanter wei nig gediend. Maar wat dan wel zal gebeu ren, is onbekend. De voornaam ste hoop van de ontwikkelings landen is, dat wel algemeen er kend wordt dat er iets behoort te gebeuren. Maar gezien de me ningsverschillen lijkt het een beetje hopen op een wonder. (Adv.V sat,,. POHERS MEkTWOLPtttCVS Tepen hoest en Keelpijn Uitwerking frappan^^^ Nieuw reddingsmateieel voor koninklijke luchtmacht De koninklijke landmacht krijgt dit jaar de beschikking over enige tientallen voertuigen die bestemd zijn om, zo die ge vallen zich mochten voordoen, vliegers te redden van op of in de directe omgeving van vlieg- bases neergekomen toestellen. Deze voertuigen komen in de plaats van verouderd materieel. De nieuwe voertuigen, bemand met vier personen, zijn uitgerust met een installatie waarmee in iets meer dan een minuut een brand om het stuurhutgedeelte van een vliegtuig kan worden geblust. Die blussin'g geschiedt met poeder dat de plaats van de brand verstikt. Een andere bijzonderheid van dit nieuwe materieel is dat het in ongeveer een derde gedeelte van een minuut van stilstand tot een snelheid van tachtig km per- uur kan komen. Deze reddings ploeg zal vooraf gaan aan de brandweerauto's. Het gaat in de ze gevallen eerst om de redding van de vlieger. Het prototype van dit naar Nederlands ontwerp op een Amerikaans chassis gebouwd vierpersoons compartiment met daarachter de bluspoederinstal- latie van Duits fabrikaat, is enige tijd „geprobeerd" op enige ba ses in ons land. Theo van Eijck, de 21-jarige vliegtuigmaker bij de marine, die op 7 maart j.l. op Malta in een Grummantracker-toestel kroop en daarmee over de Middelland se Zee naar Libië vloog, is vrij willig teruggekeerd naar Neder land. Vrijdagmiddag tegen half vijf arriveerde hij in het K. L. M.- lijnvliegtuig uit Benghazi. Hij werd bij zijn aankomst terstond door de marechaussee gearres teerd. Naast een wachtmeester op de vliegtuigtrap staande, ge kleed in burger en met een K. L. H.-tas om de schouder, po seerde hij zonder een zweem van nervositeit met een glimlach om de lippen voor een legertje pers fotografen en werd vervolgens in een busje weggebracht naar de marechausse-kazerne te Bad hoevedorp. De in het Noordbrabantse dorp Riel woonachtige monteur werd een maand geleden na zijn op zienbare vlucht door de auto riteiten van Libië in een kamp geplaatst. Aanvankelijk over woog hij de mogelijkheden om nimmer naar Nederland terug te keren, omdat hem daar hoogst- OP SLAG GEDOOD Vrijdagmorgen is de 67-jarige fabrieksarbeider N. Zendveld, te Heilo, tijdens werkzaamheden bij Wassana en Laan te Wormer- veer, om het leven gekomen. Hij is tussen de lift en de zolder ge raakt en daarbij op slag gedood. De heer Zendveld was na zijn pensionering blijven werken om voor een vakantie naar Austra lië, waar hij kinderen heeft wo nen, te kunnen sparen. VERDIEPING VAN HOOFDKANTOOR WATERLEIDINGMÏJ UITGEBRAND Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is de gehele bovenverdieping van het hoofdkantoor van de waterleidingmij „Noord-West Brabant" in Oudenbosch volledig uitgebrand. De brand is ontstaan toen een van de ambtenaren be zig was een ofsett-drukmachine te reinigen. Het reinigingsprepa raat vatte onverwachts vlam en veroorzaakte een steekvlam. De kleren van de ambtenaar zelf, de heer K. uit Breda, vatten vlam. Hij kon ze zelf doven. In een ommezien stond het ge hele vertrek in lichte laaie. Door het verlies van vele nieuwe machines en een grote voorraad drukpapier beloopt de schade vele duizenden guldens. De vrij willige brandweer van Ouden bosch, korte tijd later geassis teerd door de brandweer van Hoeven, was in een uur tijd de fel uitslaande brand meester. WOONARK UITGEBRAND In Utrecht is gisteren de woonark van de 34-jarige auto verkoper J. G. van der Made uit gebrand. Zijn vrouw was in de huis kamer bezig met het verwisselen van de gasfles. Toen zij de slang op de volle fles wilde aansluiten, volgde er een ontploffing. Ver moedelijk heeft er een lek in de fles gezeten en is het vloeibare gas verdampt en door de hitte van de brandende haard geëxplo deerd. De huiskamer stond in 'n oogwenk in lichte laaie en mevr. Vian der Made kon zich maar net met haar negen maanden oude zoontje in veiligheid brengen. De woonark verbrandde hele maal tot op de stalen onderbouw. De schade wordt geraamd op ƒ35.000. (Adv.) Van gezaghebbende zijde in de Zuidvietnamese hoofdstad is meegedeeld, dat sterke gevechts eenheden van de Vietcong-op- standelingen 30 kilometer ten zuidwesten van Saigon een Zuid- vietn-amees militair kamp heb ben aangevallen. De verliezen van de regeringstroepen bedra gen 28 doden, 36 gewonden en 37 vermisten. 110 stuks wapens gingen verloren. De verliezen van de Vietcong zijn niet bekendgemaakt. De overval was zorgvuldig voorbereid en werd vakkundig uitgevoerd. In militaire kringen in Saigon werd -het waarschijn lijk geacht dat de communisten zijn geholpen door verraders uit het overvallen kamp. Vele regeringsmilitairen wer den in hun slaap doodgeschoten. De verzetslieden bliezen een van de voornaamste kazernege bouwen op. Zij vernielden drie bunkers en een betonnen onder komen op de hoofdweg naar Saigon, dat 90 km van het kamp was gelegen en dat door de po litie als controlepost werd ge bruikt. Na de overval liet de Vietcong- bevelhebber zijn manschappen aantreden, waarna hij ze telde. Inwoners van een naburig dorp hoorden hem zeggen: „Uitste kend, geen slachtoffers; Wij gaan weg." Regeringstroepen zijn een grootscheepse operatie begonnen om de overvallers op te sporen. Hierbij is een bataljon van deze troepen, op een kleine 60 km ten zuidwesten van het overvallen kamp, op klaarlichte dag in een hinderlaag van de Vietcong ge vallen. Er zijn nog niet veel bij zonderheden over dit gevecht bekend, maar een regeringscom pagnie zou hierbij zware verlie zen hebben geleden- 8-4 9-4 10-4 Int. conc. 579.3 582.9 584.4 Industrie 348.4 349.6 350.8 Scheepv. 155.7 155.5 155.5 Banken 237.1 237.2 237.2 Handel enz. 169.2 170.1 171.5 Algemeen 409.3 411.4 412.6 Nabeurskoersen AKU: (536) Hoogovens: (672) Kon. Olie: 154.80—155.30 (154.80) Philips: 154.50—156.20 (153.70) Unilever- 144.00—144.50 (144.10) Stemming: Speciaal voor Phi lips aan de zeer vaste kant. (ƒ3.500.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- feisenbank te Utrecht. Ruim 3% miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de Walstraat 7 TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL KIND AANGEREDEN EN GEDOOD In de Thomas it Kempisstraat in Rotterdam is de 4-jarige Ca roline van Goch bij het overste ken aangereden door een vracht wagen. Zij werd in ernstige toe stand naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar bij aankomst bleek dat zij was overleden. PATIËNT DOET IN ZIEKENHUIS DOCTORAAL EXAMEN Vrijdagmorgen was een van de kamers in het Cannisius-zie- kenhuis in Nijmegen omge bouwd tot examenzaal van de Nijmeegse universiteit. De 23- jarige P. Smeets uit Maas tricht deed er zijn doctoraal examen in de psychologie. De heer Smeets overkwam enige tijd geleden een verkeersonge luk en hij moest in het zieken huis worden opgenomen met o.m. een gebroken been. Daar door werd het onmogelijk exa men te doen op de afgespro ken datum. Dank zij de wel willendheid van zijn professo ren: dr. J. G. Pryck, dr. F. J. T. Rutten en dr. P. J. A. Calon kon het examen doorgaan. Tegen tien uur kwamen de pro fessoren in het ziekenhuis aan. Zij gingen direct naar de spe ciaal ingerichte examenkamer. Zij voelden de kandidaat, die op een bed lag, een uur aan de tand. Zij beraadden zich vervolgens ongeveer een half uur. Daarna deelden zij mee dat de heer Smeets was ge slaagd. Ter gelegenheid van deze ge beurtenis was zijn familie uit Maastricht overgekomen. Een groot aantal studenten, vrien den en vriendinnen had zich eveneens in de ziekenhuisgang verzameld. De uitslag van het examen werd met gejuich ont vangen, waarna een toast op de jonge doctorandus werd uitgebracht. waarschijnlijk een straf van de krijgsraad boven het hoofd hangt, maar later veranderde hij van gedachten en nam hij vrij willig het besluit terug te gaan, Zo kreeg hij voor één dag zijn vrijheid terug. De autoriteiten van Libië lieten hem rustig gaan. Gm 9 uur vertrok Theo met het K. L. M.-vliegtuig uit Benghazi. Hij werd door niemand begeleid en was een vrije passagier. In Tripoli, Tunis en Frankfort maakte de machine tussenlandin gen, waarbij de passagiers en dus ook Theo even van boord gin gen. Maar hij bleef nergens ach ter, hoewel hij wist, dat hij bij zijn aankomst op Schiphol zou worden gearresteerd. Zodra de vliegtuigtrap voor 't toestel was geplaatst, ging een opperwachtmeester naar boven en zegde Theo zijn arrestatie aan. De „opper" hield de marine monteur in het toestel, tot alle passagiers waren uitgestapt. Er was niemand van zijn fa milie om hem te begroeten, hoe wel hem hier een korte gelegen heid zou worden geboden voor een weerzien met zijn vrouw en ouders. Ook de burgemeester van Riel zou hierbij aanwezig zijn. Door een onbegrijpelijk misverstand was dit gezelschap echter pas om half vier per auto uit Riel (ten zuiden van Tilburg) vertrokken- Adjudant F. Veltman van de marechaussee besloot nog korte tijd te wachten vóór hij de mon teur zou overbrengen naar de commandant van de marinebasis op Valkenburg. Om kwart voor zes arriveer de familie in Badhoevedorp in de auto van de burgemeester van Riel, mr. D. Osse, die zelf achter het stuur zat. Met de burgemeester waren de ouders en de 22-jarige echtgeno te van Theo meegekomen. De laatste noemt zich echtei nog bij haar meisjesnaam: mej. Corrie Pijnenburg uit Nuenen (bij Eindhoven), want Theo en Corrie zijn nu ruim een jaar geleden weliswaar voor de wet maar nog steeds niet voor de kerk getrouwd. Zij werden in de marechausse- kazerne door adjudant Veltman in diens kantoor toegelaten bij Theo. Na een hartelijk weerzien, waarbij de ontroering de beide ouders te machtig werd liet men de familieleden geruime tijd al leen bij Theo in de kamer, vijf kwartier duurde dit weer zien. Toen kwam het afscheid. Theo pinkte tersluiks haastig een traantje weg en trachtte voor het forum van journalisten onver schillig te fluiten. Ook de ouders en Corrie hiel den zich goed. Zij stonden nog even de journalisten te woord voor ze met de burgemeester te rugkeerden naar Brabant. Volgens Corrie was er geen voorbedachte rade geweest. Bij ingeving was Theo op 7 maart op Malta in de machine gestapt en weggevlogen. Hij belandde in Libië zonder dit van te voren als doel te hebben gehad. In brieven had ze Theo tot het besef gebracht dat hij naar zijn vaderland moest terugkeren en door de zure appel heenbijten. Verwacht wordt dat hij zich voor de krijgsraad zal moeten verant woorden wegens desertie. PROCES WENNERSTROEM HEROPEND In Stockholm is donderdag het proces tegen de Zweedse super spion Stig Wennerstroem her opend. Op de foto zien we de be schuldigde bij zijn aankomst aan het geréchtgebouw. 32) „Ik vraag me af waarom Morghan Silvia verzocht heeft met hem naar de tuin te gaan!" overpeinsde Aram, toen hij hen onder-de bomen zag verdwijnen. Doctor Ambrosius snoof vol minachting. „Die man heeft een geest vol kwaadaardigheid!" ver klaarde hij bitter. „Hij bezit geen enkele deugd en ook geen gees telijke aantrekkelijkheid. Hij heeft geheel geen eerbied voor de geneeskuii.de, waarvan ik een uitnemend dienaar ben. Ik ver trouw hem helemaal niet!" „Hij heeft mijn sympathie evenmin", bekende de avontu rier. „Ik heb zo'n gevoel dat hij zijn best doet Silvia en onze gast heer Graaf Alwyn, in het onge luk te storten!" „Wel m'n vriend, dan begrijpen we elkaar!" zong de doctor op gelucht. „Is het dan niet onze bescheiden plicht het kwaad te verijdelen? Zijn we niet verplicht ons te verenigen, om deze Mor ghan te ontmaskeren als een on waardig oplichter?" Snel vulde hij twee glazen en bood er Aram een aan. „Klinkt met mij op ons ver bond". „Op de ondergang van Mor ghan", herhaalde Aram vurig. En terwijl Ambrosius gulzig zijn glas leegdronk en het op nieuw vulde, vervolgde hij: „En ik zou er heel wat voor geven om te weten wat hij van Silvia wil." Snelle passen deden hem het hoofd keren, en vol verbazing zag hij Silvia uit de tuin komen snéllen, duidelijk ten prooi aan een hevige opwinding. Snikkend rende ze de trap op, Morghan die achter haar opge doken was wilde haar nog tegen houden. „Ga heen!" riep het meisje met schrille stem. „Oooch - ik haat U ik haat U!" De goede Ambrosius verslikte zich in een slok wijn. HOEK Huwelijksvoltrekingen4 mrt. Hendrik J. Dieleman (van Zaam- slag), 27 j., jm. en Sara Tolle naar, 22 j., jd.; 20 mrt. Francois Baker (van Hontenisse), 25 j., jm. en Clara Adriana de Jonge, 22 j„ jd. Geboorten: 11 mrt. Wilhelmina, d. van F. Neels en A. de Pooter; 21 mrt. Catharina Maria, d. van J. J. Mieras en C. J. Deij; 25 mrt. Janna Elisabeth Jozina, d. van W. Hamelink en J. van Tatenho- ve. ZAAMSLAG Geboorten: 18 mrt. Wilhelmina d. van J. Bakker en J. Roose. Overleden: 13 mrt. Janna Su- zanna Kolijn, 80 j„ dochter van J. Kolijn en A. Verpoorte, Axel- sestraat 79. Huwelijksaangiften: 19 mrt. Willem Marinus Wisse van Ter- neuzen), 26 j„ en Suzanna Plad- det, 21 j Molenstr. 4; 20 mrt. Pieter van Langevelde (van De Lier), 22 j. en Elizabeth Faas, 19 jaar, Polderstr. 20. NEDERLANDER IS EEN MATIGE KIPFENETER De Nederlander gaat geleidelijk meer kip eten, maar hij zal erg zijn best moeten doen, als hij zijn op één ha onderste plaats op de Europese ranglijst (net voor Zwdeen, maar na Grie kenland) wil verlaten. In 1961/62 consumeerde de Ne derlander gemiddeld twee kip pen per jaar, iets meer dan de anderhalve kip die de Zweed tot zich nam, maar veel min der dan onze naburen: Frank rijk 8,8; België-Luxemburg 7,8; Groot-Brittannië 6,7 en West- Duitsland 5,3. Vergeleken met de Amerikanen, die op 17,1 kip per hoofd per jaar kwamen en de Canadezen 10,6 zijn ook dit* slechts matige kippeneters. Uit de cijfers blijkt, dat Neder land zijn kippen liever expor teert dan eet: in 1961/62 ging bijna twee-derde van onze produktie de grens over. De Denen exporteerden iets meer dan de helft van hun produk tie, de Fransen slechts een twintigste en de Amerikanen, met wie vorig jaar een kippen- handelsoorlog dreigde te ont staan, ongeveer een vijfde.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5