Geschenken voor Mexikaanse president Hevige gevechten in Zuid-Celebes FRANCO BLIJFT DE KOCK V.S. trekken 7.500 militairen terug uit West-Duitsland „Leve de Koningin van de republiek Nederland" Ruby krijgt nieuw proces HET WEER BELGISCHE ARTSENSTAKINS BRAZILIAANSE PRESIDENT KRIJGT UITGEBREIDE VOLMACHTEN ZATERDAG 11 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6187 Hst koninklijk bezoek aan Mexico BEZOEK AAN DE PYRAMIDEN Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden DON CARLOS TERUG IN PARIJS Amerikaanse vliegtuigen door Vietcong neergeschoten Felle Britse persstem tegen de Cariisten NOG GEEN BESLISSING OVER Vrijlating van Chinese gevangenen gevraagd Deense coaster in nood op de Noordzee Boring in Noordzee begonnen STAKINGSACTIE VAN AMERIKAANS SPOORWEGPERSONEEL UITGESTELD Frankering bij abonnement: Terneuzen Dlrecteur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maant' ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en Prinses Beatrix hebben donderdag het Mexicaanse pre sidentiële gezin geschenken aan geboden. De president kreeg een Nederlandse klok met carillon, bestemd om op zijn lessenaar te worden geplaatst. Mevrouw Lo pez Mateos ontving een kristal len vaas, terwijl de Mexicaanse presidentsdochter een houten ju- welendoos kreeg. Donderdagmiddag waren de koninklijke bezoekers de gasten van de Mexicaanse president aan een lunch in het nationale paleis. Hierna begaven zij zich naar het antropologisch museum in de hoofdstad, waar overblijf sel te zien zijn van de Azteken, van wie de Mexicanen afstam men en waarop zij zeer trots zijn. Ook hier boden kleine meis jes weer bloemen aan, ditmaal grote boeketten rozen. Drie van hen kregen in dank daarvoor van Koningin Juliana een kus. De rondgang door het museum ver liep ongedwongen. De toelich ting- werd in het Frans gegeven. De hoge gasten toonden veel be langstelling en stelden vele vra gen. De goede sfeer, die zo teke nend is voor het bezoek dat Ko ningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix aan Mexico brengen, dreigde even te worden verstoord, toen de Koningin vrij dagochtend bij een bezoek aan de pyramiden van Teotihuacan temidden van een grote groep fotografen en televisie-opera teurs stond, de handen in wan hoop omhoog geheven. De kranten in de Mexicaanse hoofdstad, die gehele met foto verluchte pagina's aan het be zoek wijden, waren ongetwijfeld van plan ook vandaag weer eens goed uit te pakken. Het gevolg goed uit te pakken. Het gevolg Koningin ieder uitzicht werd ontnomen door tientallen ijve rige fotografen, die natuurlijk met de beste bedoelingen waren bezield. Prins Bernhard, die achter was gebleven, voegde zich snel bij zijn echtgenote die bezig was de ca meramensen te overreden haar een beetje ter wille te zijn, om dat ook zij wel iets van de over blijfselen uit hei verleden wilde zien. Men kwam tot een compro mis en de koninklijke familie stelde zich met mevrouw Lopez Mateos en haar dochter bij een pyramide op. De fotografen kon den toen hun gang gaan. Zou de Koningin toen geweten hebben dat zij over meer energie be schikte dan haar „plaaggeesten", dan had zij haar verzoek achter wege kunnen laten. Toen Konin gin Juliana namelijk onvermoei baar pyramide na pyramide be keek, daarbij tvap-op, trap-af klauterend, lietei:. journalisten en fotografen haar al spoedig alleen met een deskundig gevolg, dat bestond uit de Mexicaanse mi nister van Onderwijs en de direc teur van het nationale instituut voor antropologie en historie. De pyramiden van Teotihuacan liggen 50 km van de hoofdstad. Zij werden 2.000 jaar vóór Chr. gebouwd door de oorspronkelijke bewoners van Mexico, de Azte ken. De bouwwerken liggen aan een groot plein. Sommige be staan uit steeds kleiner worden de blokken van flinke afmetin gen en hebben aan de voorzijde een trap. De bouw verschilt van de pyramiden w Egypte hetgeen zijn oorzaak i w* het feit dat de Mexicaanse bouwsels bestand moesten zijn tegen aardbevingen. In en om de pyramiden speelde zich het religieuze leven van de Azteken af. Nog dagelijks zijn historici bezig met opgravingen en de musea van Mexico City tonen de resultaten van hun ar beid. Op de plaats, die de Koningin, 1 Prins en Prinses bezochten, be vindt zich onder meer de pyra mide van de zon, die hoger zou zijn dan enige. Egyptische pyra mide. Evenals op vele andere plaatsen in Mexico hebben de Spanjaarden in 1521 ook hier danig huisgehouden. Latere gene raties en ook de huidige tracht ten de cultuurmonumenten hun. oude aanzien terug te geven. „LEVE DE KONINGIN VAN DE REPUBLIEK NEDER LAND" Ook vrijdag was de publieke belangstelling voor de Neder landse bezoekers groot. Een geestdriftige Mexicaanse riep, toen het gezelschap passeerde, luidkeels: „Lang leve hunne Ma jesteiten van de Hollandse repu bliek". Iemand bracht de vrouw snel iets meer kennis van ons land bij, waarop zij reageerde met de uitroep: „Oh, nou, lang leve de Koningin van het konink rijk Nederland dan". (Adv.) Fabrieken Zevenbergen De advocaat van Jack Ruby, Phil Burleson, heeft bij rechter Brown in Dallas een verzoek om een nieuw proces ingediend. Ruby is ter dood veroordeeld wegens moord op Lee Oswald, de vermoedeMike moordenaar van president Kennedy. Het verzoek om een nieuw proces is slechts een formaliteit. Een dergelijk verzoek is tot nu toe altijd ingewilligd. Een militaire woordvoerder in een zekere luitenant-kolonel Mat- de Indonesische hoofdstad heeft bekendgemaakt, dat in het zui den van Celebes hevige gevech ten aan de gang zijn, waarbij In donesische regeringsstrijdkrach ten een gewapende opstand trachten neer te slaan. De Indonesische woordvoerder, kolonel Ibnoe Soebroto, heeft verder meegedeeld, dat Indone sische militaire vliegtuigen de opstandelingen, ongeveer 3000 man sterk, bestoken. De strijd speelt zich voorna melijk af in de buurt van de plaats Pinrang ten noorden van Makassar, die een bevolking heeft van 8000 zielen. De gevechten zijn begonnen nadat twee Indonesische officie ren en enkele manschappen in een hinderlaag waren gevallen en gedood. Onmiddellijk waren versterkingen naar de plaats van de overval gezonden. Kolonel Soebroto verklaarde dat de in opstand gekomen mi litairen onder bevel stonden van tola. Kolonel Joesoef, de bevelheb ber van het betrokken militaire district, was vergezeld door een aantal militairen, op weg naar luitenant-kolonel Mattola om met hem over de veiligheid in Zuid-Celebes te spreken. Mat tola liet toen zijn kolonel en de hem vergezellende militairen in een hinderlaag lopen. Joesoef wist ongedeerd te ontkomen. 630 GEVANGENEN Het officiële Indonesische pérs bureau „Antara" meeldde vrij dag dat ongeveer 630 militairen, die onder bevel van Mattola stonden, gevangen zijn genomen of zich hebben overgegeven. Anderen, die nog op vrije voe ten zijn, hebben te kennen ge geven zich ook te willen over geven. rAdr.» Hoofdstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 DROOG WEER Boven de Noordzee en West- Europa bevindt zich een rug van hoge luchtdruk waarin de lucht- drukverschillen gering zijn. De lucht is ook tamelijk droog, zodat er in het algemeen weinig bewol king is. Aangezien de aanvoer van de lucht over zee plaatsvindt bestaan er belangrijke verschil len tussen de temperatuur in de kustprovincies en in het binnen land. Zo waren vrijdag de tem peraturen vlak aan de kust om streeks 7 graden Celsius, terwijl in het oosten en zuidoosten van het land het kwik opliep tot 17 a 18 graden. De rug van hoge luchtdruk be weegt langzaam naar het oosten en wordt gevolgd door het fron tensysteem van een depressie bij IJsland. Dit zal in de komende 24 uur dicht bij ons land komen te liggen en later wat bewolking medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Iets lagere temperaturen Licht tot half bewolkt en droog v/eer. Aan de kust hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. veroorzaken. Regen wordt niet verwacht, terwijl de temperatu ren ongeveer dezelfde zullen zijn als vrijdag of iets lager. In de kustprovincies bestaat kans op zeemist. ZATERDAG 11 APRIL v.m. n.m. Breskens 0.20 12.48 Terneuzen 0.55 1.23 Walsoorden 1.45 2.13 Hansweert 1.35 2.03 ZONDAG 12 APRIL v.m. n.m. Breskens 1.51 2.09 Terneuzen 2.26 2.44 Hansweert 8.06 3.24 Walsoorden 8.16 3.34 MAANDAG 13 APRIL v.m. n.m. Breskens 2.16 2.45 Terneuzen 2.51 3.20 Hansweert 3.31 4.00 Walsoorden 3.41 4.10 ZON MAAN op onder op onder Apr. 10 5.55 19.29 5.47 16.44 11 5.53 19.31 6.01 18.06 12 5.50 19.32 6.21 19.30 13 5.48 19.34 6.42 20.56 14 5.46 19.36 7.06 22.22 Generaal Franco heeft donder dagavond in een rede in Madrid gezegd dat hij zich aan het land zal blijven wijuen zc.ang God hem de kracht daartoe geeft. De 71-jarige caudillo ontzenuwde daarmee de geruchten over zijn aftreden. „Veel bevoegdheden die in mijn persoon zijn verenigd kunnen door hun aard onmoge lijk worden overgedragen. Voor de toekomst is het noodzakelijk 'n regeling te treffen waarin de functies worden vastgelegd van het staatshoofd, de regeringslei der en het hoofd van de bewe ging en waarin het systeem wordt vastgelegd hoe zij moeten worden aangewezen," aldus Franco. De nationale beweging moet in de toekomst liet brede kanaal zijn van politieke promotic. Het Spaanse staatshoofd sprak op een bijeenkomst van de fa- langistische nationale raad, die uit 150 leden bestaat. Tevoren had deze raad een motie aange nomen waarin werd voorgesie.d de fundamentele wetten van het land in de vorm van een grond wet samen te vatten. De voor naamste falangisten vroegen tevens de macht van de bewe ging te vergroten door deze fe doen vertegenwoordigen in lichamen zoals de rijksraad. REDE VAN FRANCO De 71-jarige Spaanse staatshoojd generaal Franco tijdens zijn rede op 'een bijeenkomst van de ƒ«- langistische nationale raad, don derdagavond in Madrid. Don Carlos, die een bezoek van 24 uur aan Madrid heeft ge bracht, is vrijdagochtend per vliegtuig in Parijs teruggekeerd, waar hij zich weer bij zijn ver loofde heeft gevoegd. Prinses Irene bracht donder dag een bezoek aan mode-ont werper Pierre Balmain, naar men vermoedt om haar bruids kleed te bestellen. Het was de eerste maal dat de Prinses zich op straat begaf sinds haar aan komst in Parijs. Op haar tocht naar het modehuis was zij in ge zelschap van twee lijfwachten. Een woordvoerder van de fami lie Bourbon Parma verklaarde desgevraagd dat omtrent plaats en tijdstip van het huwelijk nog geen besluit was genomen. Twee Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen en een Vietnamese jachtbommenwerper zijn na een hevig treffen in de Mekongdelta tussen Vietcong-opstandelingen en regeringstroepen neergescho ten, aldus heeft een militaire woordvoerder in Saigon meege deeld. Het treffen volgde op een aan val van de Vietcong op een Zuid- Vietnamese post op 80 km ten zuidwesten van Saigon. Bij het treffen na de Vietcong-aanval zijn volgens de woordvoerder in Saigon aan Vietcong-zijde 42 man gesneuveld. De Zuidvietnamese troepen hebben 2 doden en 27 vermisten. Onder de vier kolomskop „Het is niet verwonderlijk dat Konin gin Juliana zin had om te hui len" schrijft het Britse blad „Evening Standard" dat het po litieke ver'eden van de „Xavier- isten" (aanhangers van prins Xavier, de vader van Hugo) „weerzinwekkend" is. Zij hebben, aldus het blad. in de burgeroor log blijk gegeven van grote wreedheid. „Terwijl de erfgenamen van koning Alfonse XIII zich afzij dig hielden van de politiek van Franco, hebben de Cariisten hem geestdriftig gesteund. Het is dit aspect van het verleden van Hugo en niet het feit dat deze zich de naam Carlos heeft aangemeten dat de Neder landse koninklijke familie zo zeer tegen de borst stuit. Noch het feit dat hij Katholiek is noch de luchtkastelen die hij bouwt, verontrusten Koningin Juliana, maar wel de geruchten dat Hugo van plan zou zijn de bruidsschat die hij eist, te gebruiken voor Carlistische propaganda. Deze mogelijkheid moest in Nederland wel onoverkomelijke moeilijkhe den scheppen," aldus de „Eve ning Standard". - Verscheidene andere Britse bladen, zelfs de „Financial Ti mes", hebben artikelen gewijd aan het verleden en de politieke ambities van de Cariisten. De Belgische regering is er vrijdagavond nog niet in geslaafd met de geneesheren overeenstemming te bereiken over het be ëindigen van de reeds 10 dagen durende artsenstaking. De Braziliaanse minister van Oorlog admiraal Costa de Silva heeft donderdag een „institutio nele wet" afgekondigd, krach tens welke de president de ko mende zestig dagen leden van het congres hun mandaat kan ontnemen. De wet, die is onder tekend door de drie ministers van de strijdkrachten, werd af gekondigd nadat het congres eer der op de dag een wet van de zelfde streking niet had willen goedkeuren. Intussen richtte het Chinese parlement zich in een boodschap tot het Brazilianse congres met het verzoek zijn invloed aan te wenden om de vrijlating te be- werksteligen van de negen Chi nezen die verleden week in Bra zilië zijn gearresteerd. Volgens deze boodschap, verspreid door het persbureau Nieuw-China, hielden de gearresteerden zich slechts bezig met economische vraagstukken „en de ontwikke ling van de handelsbetrekkingen tussen Brazilië en de Chinese volksrepubliek". Na een vergadering, die vrijdag middag om half vijf op het con ferentie-oord Hertoginnedal aan de rand van Brussel was begon nen en kort na middernacht ein digde, werd slechts medegedeeld, dat het overleg hedenmiddag zal worden voortgezet. Terwijl de artsendelegatie wei gerde mededelingen te doen over 't verloop der besprekingen, her haalde de Belgische minister van Binnenlandse Zaken, Gilson, dat hij „nogal optimistisch" was ge stemd en begin volgende week het einde van de staking ver wachtte. Premier Th. Lefèvre, die de mi nisteriële delegatie leidde, ver klaarde echter „noch optimis tische noch pessimistisch" te zijn. De artsen legden geen enkele Gisteren verkeerde de 226 b.r.t. metende Deense coaster „Maj- lith" uit Aeroskobing op de Noordzee voor Hoek van Hol land in moeilijkheden. Vier sleep boten en de reddingsboot „Pre sident Wierdsma", die tijdelijk in Hoek van Holland is gesta tioneerd, voeren naar de „Maj lith", die water maakt. Er was op de coaster machi- neschade ontstaan. Daarom be sloot de kauitein de dichtstbij zijnde haven binnen te lopen. De pompen van de coaster kunnen het water niet verwerken. verklaring af. Op de vraag wat zij dachten over de mededeling van minister Gilson, zeiden zij „deze niet te hebben gehoord." De vergadering van vrijdag avond was de tweede sinds de Belgische regering donderdag be sloot „contact" op te nemen om de mogelijkheden na te gaan van een hervatting der onderhande lingen, die in de nacht van 1 april werden afgebroken omdat geen overeenstemming over de eisen van de Belgische artsen kon wor den bereikt. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft vrijdag be kendgemaakt, dat de laatste een heden van de strijdkrachten wel ke in 1961 met het oog op de crisis om Berlijn naar West- Duitsland werden overgebracht, naar de Verenigde Staten terug keren. Het gaat om drie bataljons ar tillerie, een bataljon tanks en 'n regiment pantserwagens, teza men ongeveer 5100 'man. Het ministerie deelde voorts mee, dat de eenheden welke in het raam van de oefening „Long Thurst" naar Europa waren ge zonden omstreeks 2400 man inmiddels naar Amerika zijn weergekeerd. „Voor het ogenblik" wordt geen nieuwe oefening van dit soort overwogen. Van de zijde van de Westduit- se regering zijn geen bezwaren tegen deze terugtrekking inge bracht, aldus de Amerikaanse bekendmaking. De betrokken militairen behoren niet tot het normale contingent, dat de V. S. in het raam van de NAVO in Europa hebben gestationeerd. De bondsregering is er van over tuigd, dat Washington dit con tingent onverminderd zal hand haven, zolang dit in het belang van de gemeenschappelijke ver dediging wordt geacht, zo besluit het Amerikaanse ministerie zijn bekend-making. Het strijdvermogen van de Amerikaanse strijdkrachten in West-Duitsland is als gevolg van de recente reorganisatie aan zienlijk toegenomen. „De V. S. nemen voortdurend maatregelen om de sterkte van de lands- krachten te vergroten. Zo zijn er bataljons met Pershing- en Sergeant-raketten naar Europa gekomen, evenals gemotoriseer de kanonnen van 175 mm, nieu we laneeerinstallaties en 155 mm artillerie in de plaats van het 105 mm-geschut." Met inbegrip van ondersteuningseenheden be schikken de Amerikaanse strijd krachten in Europa over 250.000 man, hetgeen meer is dan het ut sistra ep jooa tptz tejUEB Europa bevond. Vrijdagmorgen om 07.00 uur is de „American Overseas Petro leum Limited", de exploratie maatschappij van de Caltex- groep, begonnen met de boring vanaf het booreiland „Mr. Cap" in de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog. Het booreiland wordt bemand door een permanente staf van 40 50 man en wordt bevoorraad per helikopter van het vliegveld Êelde en per 'schip uit de Duitse zeehaven Emden. President Johnson heeft don derdagavond iaat voor de Ame rikaanse radio en televisie mee gedeeld, dat de dreiging vdn een nationale spoorwegstaking voor lopig voor vijftien dagen is afge wend. De vakbondsleiders had den erin toegestemd hun actie zolang uit te stellen, daarmee 't verzoek van de president, die twintig dagen uitstel had ge vraagd, gedeeltelijk inwiPigend. President Johnson maakte het uitstel van de staking slechts anderhalf uur vóór middernacht, toen de staking van het spoor wegpersoneel zou ingaan, be kend. De president had vertegen woordigers van de vakbonden en van de spoorwegmaatschappijen naar het Witte Huis ontboden, nadat bemiddelingspogingen van de minister van Arbeid waren mislukt. De vakbonden hebben, ernstige bezwaren tegen een be zuinigingsprogramma van de spoorwegmaatschappijen, dat deze vriidas wilden laten ingaan r

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1