PROVINCIAAL NIEUWS Einde van de slaking in zicht? fiets! Don Carlos in Madrid HET WEER WOOLCOMBERS NAAR BELG1E Zuid-Sloe afgedaan LANDBOUW NOTEERT TWEE RECORDS BIJ LOONBESPREKINGEN MENSEN MET LANGE VINGERS BIJ DE P T T Britse verkiezingen in de herfst Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Terneuzen Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Axel Breskens Zaamslag blijf jong. blijf fit.. Ruim 3(5 km tres si voor 240 km aardgasnet „De West" over Prinses Irene Vrijdag 10 april 1964 (Advertentie) Verkeersongeval Gistermorgen te kwart over 9 reed de heer P. J. van V. uit Ter- neuzen met de door hem be stuurde personenauto over de Zeven Triniteitsstraat in de rich ting Lindenlaan. Bij het kruispunt van de Zeven Triniteitsstraat met de Linden- laan gekomen ontstond een aan rijding doordat de heer M. van H. uit Zaamslag-Spui, die op zijn brommer in de Lindenlaan reed in de richting van de Axelse- straat, geen voorrang verleende aan de heer Van V. Tengevolge van de botsing kwam de heer Van H. te vallen en bloedend verwond in het ge laat. Nadat dokter Hoving de eerste hulp had verleend kon de heer Van H. huiswaarts keren. Beide voertuigen hadden mate- riële schade. Interessante forumavond van „Klimop". Voor woensdagavond had het bestuur van de middenstands vereniging „Klimop" in de bo venzaal van café „De Commer ce" een forum georganiseerd waarbij een aantal dames en heren consumentenvragen beant woordden die door de aanwezige handeldrijvende middenstanders konden worden gesteld. In het eerste gedeelte konden na het welkomstwoord van de voorzitter van „Klimop", de heer J. A. v. d. Plank, de talrijke aanwezigen luisteren naar het geen de heer P. J. van der Goes, rechercheur bij de gemeente politie, te zeggen had over win keldiefstallen. Dit werd daarna gevolgd door een kijkgenot, want de aanwezigen werden ver gast op een aantal fraaie dia's over oud- en vooi'al nieuw Ter- neuzen. De heer Van der Goes had zijn inleiding duidelijk afgestemd op Terneuzen en hij kwam daarbij tot de conclusie dat, landelijke cijfers in aanmerking genomen, in Terneuzen moet gerekend worden op ongeveer 100 winkel diefstallen per jaar. Verder gaf spreker een aantal bruikbare tips, niet alleen nuttig voor de winkeliers maar ook voor de consumenten, die soms, zonder het zelf te weten, aanleiding tot diefstal geven. Na een korte pauze werd het forum gevormd en de Terneu- zense winkeliers hebben hierbij kunnen vaststellen dat zij over het algemeen bij de klanten in een goed blaadje staan. Direkt van belang voor hen waren b.v. vragen, speciaal gesteld aan leden van het forum die nog maar enkele jaren te Terneuzen wonen en uit 'n „grote stad kwamen over kwaliteiten en prijzen. De mening was dat de kwaliteit der aangeboden goede ren goed is en dat de prijzen niet hoger liggen dan in de steden. De forumleden, die vroeger in de grote warenhuizen kochten, von den het persoonlijk contact met de winkelier en de geboden ser vice iets wat men in de stad niet aantreft. Over sommige vragen nepen de meningen wel eens uiteen maar vertrouwen heeft de con sument blijkbaar wel in de Ter- IETS LAGEKE TEMPERATUREN Het K.N.M.I. deelt mede: Een trogvormige storing, die samenhangt met een depressie voor de kust van midden-Noor- wegen, trekt over de Britse eilanden naar het oosten. De sto ring is niet erg actief. Op de na dering hiervan zal in de loop van de dag de bewolking van het westen uit toenemen. De wind blijft overwegend matig en ruimt later naar west tot noord-west. Aangezien de lucht dan van zee aangevoerd wordt, zullen de mid dag temperaturen over het alge meen iets lager zijn dan giste ren. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot hedenavond. Meer bewolking Tijdelijk meer bewolking met slechts enkele verspreid voorko mende buien. Meest matige wind, aanvankelijk zuidwestelijk, later ruimend naar west tot noord west. In het algemeen iets lagere temperaturen. VRIJDAG 10 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG APRIL v.m. 0.20 0.55 1.35 1.45 n.m. 12.48 1.23 2.03 2.13 11 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.13 1.48 2.28 2.38 n.m. 1.31 2.06 2.46 2.56 neuzense handeldrijvende mid denstand. De heer Van der Plank was in zijn slotwoord van mening dat deze avond leerzaam was ge weest voor beide partijen. Hij hoopte in de toekomst meer zul ke bijeenkomsten te kunnen or ganiseren. Aanrijding. Donderdagmiddag om 16.10 uur reed de heer W. W. uit Axel met zijn personenauto komende uit de richting Kerkdreef door de Prins Hendrikstraat. Bij de kruising met de Julianastraat verleende hij geen voorrang aan een van rechts naderende perso nenauto, bestuurd door de heer W. L. I. M. uit Soest, waardoor een botsing ontstond. Beide auto's werden beschadigd. Per soonlijk letsel deed zich niet voor. Brandje in de duinen Doordat kinderen met vuur speelden, is woensdagavond in de duinen nabij de opgang van de promenade brand uitgebroken. Ondanks spoedig ingrijpen van de brandweer kon niet voor komen worden dat ongeveer 120 m2 helm verloren ging. Aanrijding. Donderdagmiddag vond op de rijksweg nabij de veerhaven een aanrijding plaats tussen een brommer, bestuurd door J. van H. uit Niuwvliet, en een vracht auto van de firma Cambier, be stuurd door R. C. uit Breskens. De vrachtauto wilde rechts af slaan in de richting Breskens, maar verleende daarbij geen voorrang aan de brommer, die ernstig werd beschadigd. Vereniging voor Veilig Verkeer Woensdagavond is in Zaam slag een afdeling opgericht van de landelijke Vereniging voor Veilig Verkeer. Dat geschiedde na een inleiding van de heer D. van Ooyen, de korpschef van de Terneuzense gemeentepolitie. De heer Van Ooyen sprak er zijn voldoening over uit dat zo- velen aan de oproep gehoor had den gegeven. De gevaren van 't verkeer vragen dan ook in toe nemende mate onze aandacht. In 1961 deden zich 19.780 verkeers ongevallen voor, waarvan 1997 met dodelijke afloop. Dit laatste aantal heeft in 1963 zeker de 3000 overschreden. In dat jaar werden ruim 30.000 personen bij verkeersongelukken ernstig en 19.000 licht gewond. Voor Zeeuws-Vlaanderen wer den 790 ongevallen geregis treerd, waarbij dertien mensen werden gedood, 66 zwaar en 90 lioht gewond. In 1963 gebeurden er in de gemeente Zaamslag; 32 aanrijdingen, waarbij drie doden vielen. Het deed spreker genoegen dat men ook in Zaamslag de nood zaak van een Vereniging voor Veilig Verkeer inziet. Een voor lopig bestuur heeft zich bereid verklaard de zaak aan te pak ken. Het bestaat uit de heren J. van Wijk, burgemeester: J. W. Kusee, F. Die'.eman, P. de Leeuw en de dames C. Knijff en C. de Blaay. Bij acclamatie wordt dit bestuur gekozen verklaard. De heer De Leeuw gaf ver volgens namens het bestuur een uiteenzetting van de plannen die op het gebied der nieuwe afde ling bestaan. De contributie werd vastgesteld op ƒ2,50 per jaar. Met enige instructieve verkeersfilms werd de avond be sloten. (Vervolg van pag. 1.) De Belgische regering heeft definitief besloten tot onderhan delingen met de artsen om een einde te maken aan de dokters staking, die nu al negen dagen duurt. Donderdagavond zouden besprekingen worden gehouden Woolcombers Ltd in Bradford (Engeland) en Hart Organisation in Amsterdam hebben medegedeeld dat zij tezamen een bod hebben de machinerieën en de gebouwen uitgebracht op de wolkammerij, van Hauzeur-Gêrard in Verviers (België). Dit bod is aanvaard en nu worden bijzonderheden van de transactie uitgewerkt. Hauzeur-Gérard is verworven in plaats van een wolkammerij te vestigen in het ontwikkelingsgebied van Vllssingen, omdat een vestiging aldaar ondanks de waardevolle medewerking van de Nederlandse autoriteiten onmogelijk is geworden als gevolg van een wijziging in de omstandigheden in Nederland. Het is de bedoeling van de Woolcomber/Har't-groep de bestaande bedrijven van Hauzeur-Gérard te verbeteren door middel van een moderniserings- en uitbreidingsprogramma. Blijkens de mede deling zal het grootste gedeelte van het personeel in dienst worden gehouden. De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. P. A. H. Bos, heeft tegen een P. T. T.-besteller gezegd dat het de laatste tijd vrij vaak voorkomt dat brieven of pakketten, die door de P.T. T. moeten worden bestek om onverklaarbare reden zoek raken. Mr. Bos zei dit naar aan leiding van de feiten (het stelen van de inhoud van een aantal brieven en postpakketten), waarvoor de 31-jarige R. van W. zich moest verantwoorden. „Het is te vrezen dat dergelijke delic ten zich in de toekomst zullen herhalen," zo zei mr. Bos. Deze sombere vooruitzichten had hij opgetekend uit de mond van een P. T. T.-rechercheur. Deze had als oorzaak van de diefstallen opgegeven het personeelsgebrek waarmee de P. T. T. te kampen heeft, „waardoor dikwijls mensen met té lange vingers in dienst van het bedrijf komen." Besteller Van W. moest te rechtstaan omdat hij vele malen brieven of postpakketten had geopend en de inhoud in eigen zak had gestoken. Hij deponeer de de geopende poststukken in papierbakken met het opschrift „opgeruimd staat netjes". Mr. Bos, die de tenlaste geleg de feiten bijzonder ernstig noem de, vorderde een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proef tijd. (Advertentie) De Nederlandse spoorwegen zijn ingeschakeld bij het transport van de buizen voor de eerste 240 kilometer aardgasnet in ons land. Voor de uitvoering van de eerste secties van het bouwplan 1964 van de Neder landse Gasuni 130 km van Hoogezand via Ommen naar Zutphen en 110 km van Rave- stein naar Geleen zijn 11.500 resp. 9500 buizen nodig. De uit Duitsland afkomstige buizen komen al sinds januari naar ons land. Ze gaan eerst naar Tiel om een conserverende werking te ondergaan. Nu is 't transport naar de plaats van bestemming begonnen. De spoorwegen brengt de buizen- treinen naar één van de bijna 30 stations en losplaatsen in noord en zuid, die bij deze eer ste fase betrokken zijn. De buizen hebben een gezamen lijk gewicht van ruw geschat 50.000 tan* Met dit bijzondere transport zijn ruim 2600 bela den wagons gemoeid. Tezamen vormen ze een „treintje" van ruim 36 km lengte, 27 kilo meter voor de eerste sectie en van het bouwplan en 8,5 kilo meter lengte voor de tweede sectie. Ook u kunt een flets cadeau krUgenl Lees de advertenties in de 'damesbladen. om de voorwaarden na te gaan, waaronder het gesprek kan wor den hervat. De beslissing werd genomen na een speciale bijeenkomst van het „kernkabinet" onder voor zitterschap van premier Lefèvre. Naar minister Gilson na afloop van de kabinetsvergadering meedeelde, verliepen de bespre kingen met de artsen bevredi gend voor beide partijen. De re gering heeft vastgesteld, dat het geen werd bereikt een bewijs van goede wil is, dat in het be lang van het land moet worden beantwoord". Terwijl het „kernkabinet" zich over de nieuwe onderhandelin gen beraadde, hielden de staken de artsen in Brussel' hun dage lijkse persconferentie, waarop zij op alle vragen over de mogelijk heid van nieuwe onderhandelin gen ontwijkende antwoorden ga ven. De staking brak uit op 1 april, nadat de onderhandelingen over de geschillen tussen de regering en de artsen over de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet de nacht daarvóór in een misluk king waren geëindigd. Volgens de artsen had de con ferentie met minister Gilson slechts tot doel gehad om op diens verzoek een overzicht te geven van de organisatie, die de stakers in het leven hebben ge roepen om in dringende gevallen medische hulp te kunnen ver lenen. Zij deelden zelfs mede te heb ben besloten de kraamafdelingen uit een aantal particuliere klinie ken in Brussel te hebben over- De algemene verkiezingen wel ke dit jaar in Engeland worden gehouden, zullen in de herfst plaats vinden, zo is donderdag officieel te Londen bekendge maakt. In een verklaring van premier Douglas-Home werd gezegd: „Ten einde de huidige onzeker heid omtrent de datum van de verkiezingen weg te nemen, acht de eerste-minister het juist het land in kennis te stellen van zijn besluit om niet vóór de herfst de koningin te verzoeken het parle ment te ontbinden". De verkiezingen moeten wor den gehouden vóór 5 november, de dag waarop het mandaat van de regering afloopt. Politici ne men aan dat het kiezerskorps in oktober naar de stembus zal wor- den geroepen. Op 8 oktober zal het vijf jaar geleden zijn, dat de conservatie ven onder Harold MacMillan een grote overwinning behaalden. Men verwacht dat Labour felle kritiek zal oefenen op de beslis sing van de conservatieven om de stembusstrijd nog een half jaar uit te stellen. De voornaam ste argumenten van labour zul len waarschijnlijk zijn, dat uit stel niet in het belang van het land is, en de omstandigheid dat in vredestijd nog nooit een rege ring haar ambtstermijn heeft uit gediend, sinds in 1911 het man daat op vijf jaar werd gesteld. De socialistische partij heeft het besluit van de premier ge hekeld als zijnde niet in het be lang van het land. „Als eerste- minister was het zijn taak, zo als hij weet, te verzekeren dat de regering de steun heeft van de natie, zowel in haar binnenland se als haar buitenlandse poli tiek", aldus Wilson. Dé leider van de liberalen, Jo Grimond, verklaarde: „Dit be sluit betekent dat de conserva tieven zich realiseren, dat zij on vermijdelijk een verkiezing in juni a.s. zouden verliezen". gebracht naar de centrale zie kenhuizen. In antwoord op een vraag, of dit geen „verharding" van hun standpunt was ant woordden woordvoerders: „Zo zou u het kunnen opvatten". Minister Gilson weigerde even eens te antwoorden op vragen over de voorwaarden, waaronder de regering bereid is gevonden tot een hervatting van het ge sprek. Nog deze week heeft mi nister-president Lefèvre uitdruk kelijk verklaard, dat eerst een einde aan de staking zou moeten komen. „Ik wil niet op de gebeurtenis sen vooruit lopen", aldus Gilson. „Het nieuwe belangrijke feit is de hervatting van de contacten met de artsen. De betrokken par tijen wensen, dat dit gebeurt on der zo discreet mogelijke om standigheden. Het is het beste, dat men naar buiten zwijgt. Het algemeen belang legt een zekere terughoudendheid op. Het is nut teloos verklaringen uit te lokken, die later verschillend kunnen worden uitgelegd en een oplos sing van het conflict moeilijker kunnen maken". Dat de regering de voorwaar de, dat de artsenstaking wordt beëindigd vóór het overleg kan worden hervat, niet volledig heeft gehandhaafd bleek ook uit een verklaring van de woord voerders van de artsen, dat „geen enkele voorwaarde door één dei- partijen is gesteld". De voorwaarde van de rege ring was blijkbaar teruggebracht tot een door de artsen te geven verzekering, dat de organisatie van de medische hulp in drin gende gevallen goed verloopt. Op hun persconferentie ver klaarden de artsen daarover, dat de „wachtdiensten" worden uit gevoerd door ongeveer 2000 art sen, „dat is meer dan het nor male aantal op feestdagen en in vakantieperioden". Tijdens de negen dagen van staking heeft zich geen ernstig ongeval voorgedaan", aldus de woordvoerders, die reeds eerder de verantwoordelijkheid van de wachtdienst in Herenthals voor het overlijden van een ander half jaar oude baby van de hand hadden gewezen. Tegengesproken werd, dat gro te aantallen stakende artsen uit het buitenland terugkeren. Wel worden steeds geneesheren te ruggeroepen om hun collega's in de wachtdiensten af te lossen, die dan op hun beurt naar het bui tenland gaan. Inmiddels zijn reeds een uur nadat de regering het besluit tot nieuwe contacten bekend had gemaakt de inleidende bespre kingen tussen een regeringsdele gatie onder leiding van premier Lefèvre en de artsenfederatie begonnen. De conferentie werd gehouden in het bekende confe rentieoord Hertoginnedal aan de rand van Brussel. ZON MAAN OP onder op onder Apr. 10 5.55 19.29 5.47 16.44 11 5.53 19.31 6.01 18.06 12 5.50 19.32 6.21 19.30 13 5.48 19.34 6.42 20.56 14 5.46 19.36 7.06 22.22 In februari 6.047 nieuwe woningen In februari zij n volgens gege vens van- het bureau voor de statistiek 6047 nieuwe woningen gereedgekomen. In februari '63 werden 799 nieuwe woningen opgeleverd. Het aantal in de eerste twee maanden van 1964 gereedgeko men woningen bedraagt 11.232, tegen 2080 in de overeenkomsti ge periode van 1963. Van de in februari voltooide woningen werden er 788 uitge voerd in systeembouw. Sedert juni 1945 zijn nu in to taal 1.104.859 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 114.283 werden uitgevoerd in systeem bouw. In februari 1964 werd een begin gemaakt met de bouw van 7293 woningen (in februari 19963 met 659 woningen). In de eerste twee maanden van 1964 werd begonnen met de bouw van 14.358 woningen, tegen 1956 woningen in de eerste twee maanden van 1963. Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in februari groter was dan dat van de ge reedgekomen woningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde wonin gen tot 139.404. De voorzitter van de bij het N. V. V. aangesloten agrarische bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, heeft op de landelijke voorjaarsvergadering van de vakgroep zuivelwerkers blijk ge geven van een gematigde tevre denheid over de bij de C. A. O.- onderhandelingen in de land bouw bereikte resultaten. Over eenstemming is reeds bereikt over 75 van de 84 C. A. O.'s, waarbij 150.000 werknemers zijn betrokken. De percentages der reële loonsverhogingen bedroe gen in alle C. A.O.'s meer dan 10 procent. Tevens werd over eenstemming bereikt over uit breiding van de vakantie met twee dagen. Volgens de heer Van der Ploeg zijn daarmee twee records in de landbouw genoteerd, want nog nimmer na de oorlog was de loonsverhoging zo hoog en be reikte men voor 1964 evenmin zo vroeg in het jaar overeen stemming over zoveel C.A.O.'s in de landbouw. De door de regering vastge stelde richtprijs voor melk van 31 cent per kilogram (het Land bouwschap had 33 cent ge vraagd) noemde de heer Van der Ploeg uit een oogpunt van zui- velafzetteehniek niet onverstan dig, maar nog nimmer na de oor log was het verschil tussen vraagprijs en vastgestelde richt prijs zo groot. Volgens de spre ker moesten de toenmalige mi nisters Mansholt en Vondeling heel wat meer kritiek verduren, ais er een verschil was tussen vraagprijs en richtprijs. Toen ging het om tienden van centen, maar wat men nu aan kritiek van de landbouworganisaties verneemt, is mild en matig ver geleken bij vroeger, hoewel het verschil nu driemaal hoger is, al dus de heer Van der Ploeg. TANKER RAMT BRUG OVER MEER VAN MARACA1BO Het 24.727 ton metende Venezo laanse tankschip „Esso Maracai- bo" is tegen de brug over het meer van Maracaibo gevaren. Een gedeelte van de brug is in gestort. Een vrachtwagen en drie personenauto's zijn in het meer terechtgekomen. Er zijn twintig doden. Foto: De tanker met een deel van een brugoverspanning op 't voorschip. Rechts is te zien waar de brug is weggeslagen. Rotterdam 732.052 inwoners Rotterdam had op 29 februari j.l. 732.052 inwoners, namelijk 361.118 mannen en 370.934 vrou wen. Dat zijn er 527 meer dan op 31 december 1963, het gevolg van een geboorte-overschot, want er vertrokken meer men sen uit Rotterdam dan er zich vestigden in die twee maanden. Don Carlos van Bourbon Parma is donderdagochtend per vliegtuig uit Parijs naar Madrid vertrokken. Zijn zuster, prinses Fangoise Lobkowitz, verklaarde tegenover Reuter dat zij de reden niet kent. Don Carlos reisde al leen, zei zij. Van officiële zijde werd in Ma drid meegedeeld, dat de rege ring een verzoek van don Car los in behandeling heeft om hem als Spaans staatsburger te er kennen. Prinses Irene heeft de nacht doorgebracht in de woning van prinses Lobkowitz bij de Are de Triomphe. Zij is er gekomen om uit te rusten, aldus de gastvrouw. Don Carlos zei bij aankomst in Madrid op de vraag van jour nalisten wat hij kwam doen: „Elke keer dat iemand naar Spanje komt, is het voor iets be langrijks". Hij werd afgehaald door een twintigtal Carlisten, onder wie de leider van deze beweging in Spanje, José Maria Valiente. De weinige journalisten die van de komst wisten, kregen te horen dat don Carlos liever geen ver klaring aflegde. Wel zei hij dat hij naar Madrid was gekomen voor persoonlijke aangelegenhe den, die niets met zijn huwelijk te maken hadden. Het dagblad „De West" in Pa ramaribo geeft naar aanleiding van het optreden van Prinses Irene het volgende commentaar: „Het optreden van Prinses Ire ne heeft in en buiten Nederland wederom de aandacht getrokken. De Prinses schijnt zich waar schijnlijk onder invloed van haar verloofde niets meer aan te trekken van haar familie noch van de regering van het konink rijk. Haar toekomstige echtge noot veroorlooft zich in Neder land praktijken, welke thuisho ren in een of andere wildwest film, maar niet in een geordende staat. Het komt wel vaker voor, dat een jonge vrouw die verliefd is, dwaze dingen doet. Er zijn ech ter grenzen. Prinses Irene had vooral haar moeder, die reeds zoveel zorgen heeft, dit verdriet niet mogen aandoen." BRITS BLAD OVER PRINSES IRENE Het Britse conservatieve dag blad „Daily Telegraph" schreef donderdag, dat Prinses Irene en haar verloofde door hün op treden veel van de sympathie die men eerst voor hen voelde, hebben verspeeld. „Om nog maar niets te zeggen over haar plichten heeft de prinses zich jegens haar moeder gedragen op een wijze, die zowel indruist tegen de kinderlijke liefde als tegen de koninklijke waardig heid. Beging Koningin Juliana misschien zelf een vergissing toen zij eerst poogde de verlo ving en geloofsovergang van haar dochter als zuiver persoon lijke aangelegenheden te behan delen, zij handelt nu volkomen in overeenstemming met de grondwet. Als gevolg daarvan zijn de geschillen tussen Prinses Irene en de Nederlandse regering uitgelopen op een pijnlijke breuk met haar familie. Een groot deel van de schuld hieraan zal op haar verloofde rusten. Don Carlos schijnt vastbesloten te zijn, haar te laten delen in po litieke activiteiten die de aan spraken van zijn familie op de Spaanse troon moeten verster ken". Instituut voor consumentenvoorlichting Bij notariële akte is in Den Haag gepasseerd de stichting Nederlands instituut voor consu- mentenvoorlinchting (N. I. C. Doel van de stichting is „het ko pende publiek de weg te wijzen naar die winkelbedrijven waar het gezinsinkomen zo economisch mogelijk kan besteed worden en die in alle opzichten een goede service verlenen". Anderzijds maakt het instituut voor de „ge selecteerde" bedrijven reclame bij de consumenten. Winkeliers die zich bij deze geen winst beogende belan gengemeenschap willen aanslui ten, ontvangen een bezoek van een inspecteur van het instituut. Voldoet het bedrijf aan de ge stelde eisen, dan krijgt de win kelier een raamembleem met het opschrift „erkend en aanbevolen door het N. I. C.".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2