Koningin Juliana Mexico verovert Artsen in Seraing beëindigen de staking GESCHENK VAN NEDERLAND: VIER MOTORBOTEN BEZOEK AAN HET ONAFHRNKELUKHEIDSMONIMENÏ BRIEF VAN PREMIER MARIJNEN OVER PRISES IRENE MN DE KAMERVOORZITTERS Errig ontlok oj Navo-sckiet- terrsin in West-Dnitsland CAMPING-, CARAVAN- en AANHANGWAGENSHOW van SPORTHUIS MEIJER VRIJDAG 10 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6186 Kostbare Mexicaanse geschenken Nederlandse geschenken voor Mexico OVERWELDIGE INTOCHT IN MEXICO CITY MacArthur wordt zaterdag begraven CHROESJTSJOV NAAR CYPRUS? Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan' ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén bandels- advertenties): 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adfe; Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 nnr. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Woensdagavond heerste er grote drukte om het „Palacio de Bel les Artes" in de stad Mexico, waar Koningin Juliana, Prins Bern- hard en Prinses Beatrix een uitvoering bijwoonden. Mexicaanse kadetten vormden in him kleurrijke uniformen een erehaag tot de loge, waarin de vorstelijke bezoekers een voorstel ling van het folkloristische ballet van Mexico gadesloegen. handigde de Koningin vervol gens een oorkonde en de sleutel van zijn stad. Koningin Juliana die in het Engels antwoordde, zei het een groot voorrecht te achten om zelf datgene te mo gen zien waorover de Prins haar zo dikwijls heeft verteld. Zij uitte haar bewondering voor het geen in Mexico op velerlei ge bied tot stand was gebracht. Haar toespraak, die zij besloot met „mil gracias", duizend maal dank, ontlokte de aanwezigen 'n warm applaus. Het Nederlandse gezelschap gebruikte, alvorens verdere be zoeken af te leggen, de lunch in het presidentiële huis. Het was een twee uur durende Voorstelling van regionale dan sen die het Mexicaanse leven van vroeger en nu uitbeelden. De Koningin genoot zichtbaar, ter wijl „zij zorgen genoeg heeft", zo hoorden wij iemand van het ge volg opmerken. De leden van het ballet boden Koningin, Prins en Prinses grammofoonplaten aan, waarop de muziek en zang van het ballet is vastgelegd. Ook kregen zij fraai bewerkte houten dozen. Het optreden van de Koningin Wekte alom bewondering en een van de grootste kranten „Excel sior", bracht de aankomst van de koninklijke familie onder een kop over de gehele breedte: „Juliana, de sympathieke Konin gin en moeder verovert Mexico". President Lopez Mateos, zijn echtgenote en hun dochter heb ben de koninklijke gasten uit Ne derland ter gelegenheid van het staatsbezoek een aantal geschen ken aangeboden. Het presiden tiële paar schonk de koninklijke familie een schilderij van twee naast elkaar gelegen Mexicaan se vulkanen, de ene genaamd „De Slapende Vrouw", de ander „De Ridder" (die de vrouw bewaakt). Verder gaf de president aan Koningin Juliana een bokaal van onyx en ontving onze vorstin van tnevrouw Lopez Mateos een ju welendoosje van goud-filigrain, vervaardigd in Chiapas. Tevens gaf mevrouw Lopez Mateos aan Prinses Beatrix een typisch Me xicaans kostuum, zoals gedragen Wordt in de staat Vera Cruz. Het presidentiële gezin heeft Verder aan ieder lid van onze koninklijke familie een fraai Zijden hangmat gegeven en bo vendien een ring aan Prinses Beatrix. Zaterdag zullen Koningin Ju liana en Prins Bernhard de Mexi caanse president een viertal mo torboten aanbieden, die plaats bieden aan een vijftiental per sonen en bestemd zijn voor het vervoer opde rivier de Candela- tïa in de Mexicaanse staat Cam- pèche. In dit gebied wordt een landbouwproject van de Mexi- :aanse regering uitgevoerd. Ruim 850 landbouwers en hun gezin nen zijn uit een noordelijke droge streek, die geen bestaansmoge lijkheid bood, naar Campèche overgebracht. Dit land wordt nu In cultuur gebracht en reeds zijn de eerste oogsten binnengehaald, die de verwachtingen overtrof fen. Twee van de aangeboden boten zijn een geschenk van Ko ningin Juliana en Prins Bern hard. De twee andere komen van Nederlandse bedrijven, die vesti gingen in Mexico hebben, te we ten Philips en Werkspoor. Tijdens een plechtigheid in de raadzaal van het stadhuis van Mexico City werd onze Vorstin uitgeroepen tot ereburgeres. Aan de tientallen meters hoge gevels van het gebouw, dat aan een historisch plein is gelegen, wa ren reusachtige spandoeken met welkomstwoorden bevestigd. Burgemeester Uruchurtu sprak zijn bewondering uit voor de moderne industrialisatie in Ne derland. De burgemeester over- Terwijl een confettiregen neer daalt, maken president Lopez Mateos en zijn gasten H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Bern hard en H. K. H. Prinses Beatrix een overweldige intocht in het versierde Mexico City, De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, vindt de beschuldiging dat Groot- Brittannië tijdens de strijd in Korea geheime gegevens aan communistisch-China verstrekt zou hebben, „de grootste non sens". Dit is donderdag van de zijde van het Amerikaanse mi nisterie meegedeeld. De beschul diging was vervat in een tien jaar oud vraaggesprek met ge neraal MacArthur, dat woensdag in het blad „World Telegram" werd gepubliceerd. De artsen in Seraing hebben besloten hun staking op te heffen als gevolg van een overeenkomst, die zij met de twee grote vak bonden de socialistische en de katholieke hebben gesloten. Het akkoord houdt de opschorting in van een aantal artikelen van de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet, waartegen de geneesheren het „onaanvaardbaar" hadden uitgesproken. Volgens het Engelstalige blad „Cyprus Mali" zal premier Chroesjtsjov de volgende maand naar Cyprus komen na zijn be zoek aan Egypte. Er is geen officiële bevestiging te verkrijgen, aldus het blad, maar het plan bestaat de Sowjet- premier binnenkort uit te nodi gen. In regeringskringen wordt er op gewezen dat president Maka- rios onlangs in een vraaggesprek verklaarde dat Cyprus gaarne de Sowjet-Unie zal ontvangen in dien deze het eiland wil bezoe ken. Het vriendelijke optreden van de Koningin, de belangstelling die zij toont voor alles wat zij ziet en de eenvoud die zij ten toon spreidt heeft de Mexicanen veroverd. Donderdag, de tweede dag van het staatsbezoek, bewees dat de belangstelling hand over hand toeneemt. Toen de koninklijke gasten 's morgens bij het onafhankelijk heidsmonument op de Reforma, een boulevard gemaakt naar mo del van de Champs Elysees in Parijs, arriveerden, stonden om dit gedenkteken honderden men sen en iedereen juichte en ap- plaudiseerde luid bij het pas seren van de stoet auto's waarin de gasten van president en me vrouw Lopez Mateos waren ge zeten. Aangekomen bij het monument, bestegen Koningin Juliana, Prins Bernhard in burger met de tra ditionele anjer in het knoopsgat, en president Lopez Mateos de twintig treden naar het punt waar in bloemen de Nederlandse driekleur tegen het 30 meter hoge monument was bevestigd. Daar legden Koningin en Prins een krans bij de voet van het monument, dat herinnert aan de Mexicaanse revolutie van 16 september 1810, toen Mexico zich losmaakte van Frankrijk. Daar na weerklonken de volksliede ren, waarbij het wederom op viel, hoe perfekt het Mexicaanse militaire korps ons Wilhelmus uitvoerde. Terwijl het gezelschap de trap van het gedenkteken afdaalde, bleek hoe de Koningin genoot van alles wat zich om haar heen afspeelde. Af en toe greep zij Prins Bernhard bij de mouw, trok hem naar zich toe om hem iets te zeggen of te vragen. Het gezelschap reed vervol gens naar een van de vele insti tuten, werkzaam op sociaal ge bied. In december 1958 trad pre sident Adolpho Mateos Lopez in functie. Kort tevoren was zijn echtgenote begonnen met een campagne voor nationale kinder bescherming, gegrondvest op haar ervaring in het onderwijs, dat kinderen niet kunnen leren wanneer zij dit met een lege maag moeten doen. Op haar ini tiatief ontstond een instituut van schoolvoeding en dit werkte aan stekelijk. Overal in Mexico ver rezen de kindertehuizen uit de grond met daaraan verbonden fabrieken, waar de schoolvoeding werd gefabriceerd. Mevrouw Ma teos Lopez begreep dat men ver der moest gaan en overal in den lande verschenen centra waar aanstaande moeders werden on derricht en voorlichting op voe- dingsgebied werd gegeven. Dit jaar zullen op de scholen in Me xico dagelijks 3 miljoen maal tijden worden gebruikt. VOLENDAMS KOSTUUM Thans bestaan in het gehete land 121 centra voor voorlich ting. Er zijn 71 fabrieken voor schoolvoeding constant in bedrijf en werken 40.000 personen, meestal vrouwen, zonder enige beloning aan de uitbreiding van het project. Bij het nationale in stituut voor kinderbescherming, waar de leiding van de organi satie zetelt, stonden velen, die De minister-president mr. V. G. M. Marijnen heeft aan de voorzitters van de Eerste en de Tweede Kamer de volgende brief gezonden: Op 7 april j.l. heeft de secretaresse van Prinses Irene het volgende communiqué bekendgemaakt: Prinses Irene heeft overeenkomstig de uitdrukkelijke wens van haar aanstaande echtgenoot besloten in zijn werk nu al te delen, met alle consequenties van dien. Daarom- zal zij niet meegaan bij het staatsbezoek naar Mexico, teneinde volledig de persoonlijke verantwoordeliik- heid voor haar handelingen te scheiden van de staatkundige verplichtingen van de koninklijke familie, met name om voor de Koningin geen staatkundige moeilijkheid te schep pen. In verband met een en ander zal hun huwelijk buiten Nederland worden voltrokken. De minister vervolgt: „Ik stel het on prijs U het standpunt van de regering om trent de staatkundige aspecten van deze verklaringen mede te delen. Ik moge er aan herinneren, dat de regering bij haar be sluit geen wetsontwerp tot goedkeuring van een huwelijk van Prinses Irene met de Prins de Bourbon in te dienen, zich heeft laten leiden door een drietal overwegingen. Met name het feit, dat de aanstaande echtgenoot van Prinses Irene mij had medegedeeld, dat hij ieder beroep, dat op hem als prins van zijn huis zal worden gedaan, zal opvolgen met alie consequenties van dien, was voor de regering een zwaarwichtig gegeven voor dat besluit tot niet-indiening van een goedkeuringsontwerp. Immers, de pplitieke activiteit van de echtgenoot van de Prinses, voor het geval zij wel tot de troon geroepen zou kannen worden*,? onverenigbaar met onze staatkundige verhoudingen. De regering staat op het standpunt, dat Prinses Irene, zolang zij niet gehuwd is, zich dient te onthouden van poli. tieke activiteiten. Het werd echter steeds duidelijker, dat de Prinses en haar aanstaande echtgenoot deze opvatting niet konden aanvaarden. Met name bleek de Prinses reeds vóór haar huwelijk te willen deelnemen aan de activiteiten op politiek terrein van haar aanstaande echtgenoot. Bovendien werd het gevaar voor politieke demonstraties bij het huwe lijk daardoor groter. De regering heeft deze ontwikkeling met bezorgdheid gevolgd. Zij heeft gemeend onverminderd vast te moeten houden aan bovengeschetste beleidslijn. Uit het communiqué van de Prinses blijkt nu, dat zij in ziet, dat haar wens deel te nemen aan het werk van haar aanstaande man niet in overeenstemming is met onze staat kundige verhoudingen. Zij wenst de persoonlijke verant woordelijkheid voor haar handelingen te scheiden van de verplichtingen der koninklijke familie, met name om voor de Koningin generlei staatkundige moeilijkheden te schep pen. De regering betreurt de houding, door de Prinses inge nomen. Zij heeft deze als een feitelijk gegeven moeten aan vaarden en trekt daaruit de staatkundige consequenties". De premier besluit zijn brief als volgt: „Ik heb op 11 februari j.l. in de Tweede Kamer een uit eenzetting gegeven over de zienswijze van de regering ten opzichte van de ministeriële verantwoordelijkheid voor het handelen van leden van het koninklijk huis. Met betrekking tot hetgeen Prinses Irene doet en gaat doen, kan deze ver antwoordelijkheid niet meer werken. Haar woorden en han delingen kunnen derhalve het kabinet niet meer worden toegerekend. De Rijksvoorlichtingsdienst zal geen berich ten, afkomstig van Prinses Irene, meer aan de pers door geven. De regering was van mening, dat, indien het huwelijk m Nederland gesloten zou worden, daarbij geen demonstraties van politieke aard zouden mogen plaatsvinden. Deze zou den de waardigheid van de huwelijkssluiting kunnen aan tasten. Ook zouden dergelijke demonstraties tot politieke moeilijkheden aanleiding kunnen geven. Waar de huwelijks sluiting ook plaats heeft, de Koningin mag in geen geval aan het gevaar worden blootgesteld in politieke acties be trokken te geraken". een glimpje wilden opvangen van Koningin Juliana en haar dochter. Prins Bernhard maakte dit bezoek niet mee. Bij hun bin nenkomst wachtte de gasten een verrassing, want toen de Konin gin naar voren trad, stonden daar twee kindertjes, twee en drie jaar oud, het jongetje in Mexi caanse kleding, het meisje in een prachtig Volendams pakje en imitatie-klompjes. Zij boden de Koningin een boeketje aan en ongetwijfeld heeft deze begroe ting langer geduurd dan proto collair was voorzien. Fotografen konden niet genoeg krijgen van dit tafereeltje. Achter het Mexi- caans-Volendamse paartje ston den nog zes meisjes in Volen- damse kostuumpjes: één van de kinderen, een Nederlandse, was bijzonder trots: immers haar klompjes waren helemaal echt. De rondleiding door het gebouw was een succes. Uitvoerig liet de Koningin zich inlichten door mevrouw Lopez Mateos, wier dochter Avecita onze Prinses op de hoogte stelde. Bijna twee uur duurde de bezichtiging, die werd besloten met kinderzang. Prinses Irene bood Mexicaanse president verontschuldigingen aan Prinses Irene heeft president Lo pez Mateos in een telegram haar verontschuldigingen aan geboden voor het op het laat ste ogenblik annuleren van haar bezoek aan Mexico, zo heeft het Mexicaanse minis terie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. ,Het spijt mij oprecht, mijn ouders op het laatste moment niet naar Mexico te hebben kunnen, vergezellen", zo staat in het met „Irene" onderteken de telegram. „Deze laatste maanden droomde ik er niet alleen van, mijn dierbare vrienden in die ogenblikken van persoonlijke blijdschap weer te zien, maar vooral hen terug te zien in uw land, waar ik van houd en dat ik altijd in mijn hart mee zal dragen. Ik hoop Carlos spoedig te kunnen laten delen in de vreugde, u te kennen en uw -land dat, totdat het tegendeel bewezen wordt, het mooiste ter wereld is", al dus Prinses Irene. De overeenkomst, die op een nachtelijke vergadering tussen afgevaardigden van de vakbon den en de artsen werd bereikt, moet nog worden goedgekeurd door de minister van Sociale Zaken, Leburton. De artsen in Seraing zijn niet de eersten, die een voorwaarde lijke overeenkomst hebben ge sloten. Naar minister Leburton mededeelde, hebben tot dusverre 900 artsen een „conventie" on dertekend voor de uitoefening van hun beroep onder de nieuwe wet. In Brussel heeft donderdag ochtend een afvaardiging van de christelijke volkspartij bij mi nister-president Lefèvre aange drongen op een spoedige hervat ting van de besprekingen met de nationale federatie. Een tweede teken van door breking van de impasse kwam uit Luik, waar vertegenwoor digers van vakbeweging en artsenbond het eens zijn ge worden over een basis waarop de onderhandelingen met de overheid kunnen worden her vat. Een delegatie onder leiding van Joseph Merlot, ex-minister en vakverenigingsleider, is in Brus sel aangekomen om de regering van het voorgestelde compromis op de hoogte te brengen. CONTACT MET DE REGERING De Belgische minister van Bin nenlandse Zaken, A. Gilson, heeft donderdagochtend afgevaardig den ontvangen van de nationale artsenfederatie. Deze ontmoeting zou worden gevolgd door een gesprek van de minister met afgevaardigden van de vakbonden. Volgens het Brusselse blad „Le Soir" zou de ontmoeting de be tekenis hebben van een „eerste contact met het oog op de her vatting van de onderhandelin gen". Het blad weet verder te mel den, dat de voorwaarde van de regering ophefing van de sta king voor verdere besprekin gen zou zijn ingetrokken, maar dat de artsen hunnerzijds de be staande wachtdiensten zouden uitbreiden en hun patiënten weer aan huis zouden gaan bezoeken. Ook zouden de geneesheren hun medewerking moeten verlenen om de overbevolking van de zie kenhuizen tegen te gaan door niet meer op grote schaal pa tiënten op te nemen, ook daar waar dit niet noodzakelijk is. Na afloop weigerde minister Gilson een verklaring af te leg gen. „Men moet op een bepaald ogenblik kunnen zwijgen om de ontwikkeling van de toestand te vergemakkelijken", zei hij. NIEUWE ONDERHANDELINGEN Volgens nadere berichten heeft de Belgische regering besloten met de geneesheren contact op te nemen met het oog op het be ginnen van nieuwe onderhande lingen. DE TWEE ARTSEN VRIJ GELATEN De twee artsen, die maandag werden aangehouden naar aan leiding van het overlijden van een anderhalf jaar oude baby, zijn donderdag in voorlopige vrijheid gesteld. Dinsdag was tegen hen de be schuldiging uitgebracht, dat zij hadden nagelaten hulp te ver lenen aan een persoon in levens gevaar. Het besluit tot invrijheidsstel- ling werd genomen door de raad kamer bij de Turnhoutse recht bank. (Zie verder pag 2.) Op het schietterrein van de Navo te Bergenhohne in Neder- saksen is donderdagmiddag tij dens een schietoefening een ern stig ongeluk gebeurd waarhij waarschijnlijk negen personen om het leven zijn gekomen. Volgens een woordvoerder van het Westduitse leger zou tijdens de schietoefening een vrachtauto, waarop een groep Duitse en bui tenlandse toeschouwers de ge vechtshandelingen gadesloeg, door een of meer mortiergrana ten zijn getroffen. Vijf toeschouwers, onder wie een Nederlandse en een natio- nalistisch-Chinese officier, zou den op slag zijn gedood. Vier an deren werden ernstig gewond en zouden inmiddels zijn overleden. Volgens de laatste gegevens werden bij het ongeluk negen personen gedood. Twee personen werden zwaar gewond. Vermoe delijk zes anderen liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde kort na het begin van de schietdemon- stratie, die door ongeveer 100 toe. schouwers werd bijgewoond. On der hen bevonden zich verschei dene buitenlandse waarnemers en gasten van de kaderopleiding van de Duitse „Bundeswehr" in Hamburg. Het blijkt dat de vrachtauto waarop de buitenlandse waarne mers stonden, door één granaat werd getroffen. Om het leven kwamen een Nederlandse offi cier, een Indonesische officier, twee Westduitse officieren en vijf Westduitse soldaten. Onder de gewonden bevindt zich een Cana dese officier. Naar de Legervoorlichtings- dienst heeft medegedeeld, is het Nederlandse slachtoffer de ma joor van de generale staf L. van der Spek uit Katwijk aan Zee, die gedetacheerd was bij een Duitse krijgsmachtsehool in de omge ving van Hamburg. Hij woonde de demonstratie als gast bij. 'Adv.) langs de Rjjksweg Axel—Hulst, nabij le Verkorting Telefoon 01155—795 Iedere dag geopend van 9—18 uur.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1