De aardappelsüuatie in Nederland PRINSES IRENE IN PARUS MORGHAN DE MAGIËR CONSUMPTIETOESTAND I FRANKRIJK KATASTROFAAL Oommisiqué voorgelezen door Markies De Valets AMERIKAANS ONBEMAND RUIMTESCHIP GELANCEERD PRIJZEN OP DE STIJGEN RUNDVEEMARKT NEDERLANDSE PERS OKER PRINSES IRENE DE VRIfE ZEEUW Pagina 5 Verloofde paar jaagt chimères ma Duits varkensvlees wordt belast: 23 cent per kg Donderdag 9 april 1964 De prijzen die in ons land voor de aardappelen worden gemaakt, zijn wel laag, maar steken nog gunstig af bij de prijzen in de ons omringende landen. Het secretariaat van bet Produktseliap voor Aard appelen deelde dit mede in Kwekelingen als bromfietsendieven De officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam mr. H. van Renesse heeft tegen twee leerlingen van een kweekschool te Amsterdam, de 19-jarige J. P. H. en de 18-jarige A. H. P. A. wegens een reeks bromfietsdief stallen gevangenisstraffen van resp. 12 maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar, en tien maanden met aftrek waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. De kwekelingen namen alleen of samen in Amsterdam 13 tot 15 bromfietsen weg, die in Bus- sum werden verkocht. Vaak wer den daarbij jongere vrienden in geschakeld, wat de president vooral voor kwekelingen een kwalijke zaak vond. Tegen drie andere verdachten die de gestolen bromfietsen had den gekocht of doorverkocht, eiste de officier wegens heling gevangenisstraffen van - een maand voorwaardelijk meteen proeftijd van drie jaar en geld boeten van 75,en 100, de bestuursvergadering, die gisteren is gehouden. Nederland dankt deze naar verhouding gunstige positie aan de sinds midden februari bestaande prijsbodem in de markt zoals bekend heeft 't Produktschap driemaal de gelegenheid opgesteld aard appelen tegen een vastgestel de prijs ter overname aan te bieden en aan zijn betere kwaliteit, waardoor het de export gaande heeft kunnen houden. In april en mei wordt onze kwaliteitsvoorsprong nog iets groter door de dooreen- genomen betere bewaarmo- gelijkheden die in ons land bestaan. Toch is en blijft ook de hoogte van de prijs van invloed op de omvang van onze uitvoer. Verder zullen het aanbod van vroege aardappelen uit de landen rond de Middel landse Zee en de hiervoor be dongen prijzen van betekenis zijn. Het Produktschaps- secretariaat leidt uit ver schillende informaties af, dat de beteelde oppervlakte in die landen kleiner is dan vorig KATASTROFE Van de toestand in andere Europese landen geeft het secretariaat het volgende overzicht: in België lage prij zen als gevolg van de grote Franse invoer van vóór 1 jaar, toen bovendien de hec tare-opbrengsten gunstig waren. ft De Tjjd-Maasbode ziet de oorzaak van de staatkundige moeilijk heden vooral in de eigenzinnigheid, waarmede het verloofde paar reeds voor het huwelijk Spaanse chimères najaagt, zelfs nog voor het de moeite heeft genomen zich een Spaans paspoort te ver schaffen. Deze moeilijkheden, aldus het blad, worden niet opgeheven doordat de Prinses niet meegaat naar Mexico. Zij kan zich niet distanciëren van haar positie van Nederlandse Prinses. Grondwet telijk is zij tweede troonopvolgster totdat zij is gehuwd. Commu nique's of geen communiqué's; als zij ongehuwd in Spanje rond loopt met een Carlistenbaret. op het hoofd en het noodlot zou haar plotseling roepen tot de Nederlandse troon, dan is zij grondwette- )Mk onz^-fCHrlistische) Koningin. Een krankzinnige positie, aldus hét blad. „Zij had, zolang zij de tweede troonopvolgster is, zich moeten onthouden van Spaanse politiek." „ONGEWENSTE VREEMDELING." Het „Haarlems Dagblad" is van mening, dat Prinses Irene een teleurstellend gebruik heeft gemaakt van haar recht de stem van haar hart te volgen. Zij en haar aanstaande man jagen nu een koningschap na in angstwekkende onderdanigheid aan een du bieuze politieke actiegroep met tendentieuze principes. Carlos de Bourbon heeft zich doen kennen als een voor Nederland onge wenste vreemdeling. OPERETTE-ACHTIG „Het Parool" schrijft o.a.: Er is slechts bevestigd wat wij al wis ten: Prinses Irene is in feite uit ons midden vertrokken. Haar hart en haar belangen of althans belangstelling liggen buiten de sfeer van het Nederlandse volk en buiten de sfeer van het koninklijk, gezin bij een antiquarische beweging waarvoor in ons land vrij- j wel geen sympathie bestaat. De kleine feiten, die dat ten over- vloede nog eens demonstreren, zijn eerder symptomatisch dan kenmerkend voor een nieuwe ontwikkeling en eerder wat operet- te-achtig dan dramatisch. Het is te betreuren dat dit alles zich vol trekt voor de ogen van een verbaasd Nederland en een schampere beluste wereld. HERSENSCHIM De „Haagsche Courant" schrijft over de gebeurtenissen in ons -koninklijk huis onder meer, dat een conflicsituatie is ontstaan doordat de aanstaande gemaal van de Prinses zijn hersenschim wenst na te jagen. Door dit besluit heeft don Bourbon-Parma de Prinses van het Nederlandse volk en haar familie vervreemd. „De Prinses is teruggetreden in het zwarte tijdperk van een absolute monarchie, van opvattingen die met de democratie waarin zij is opgevoed niets te maken hebben." „Het Vrije Volk" schrijft: Het moge haar goed gaan. Bij onze goede wensen is inbegrepen de wens dat zij en haar man hun leven mogen wiiden aan ernsti ger zaken dan het najagen van de troon van Snanie. Want wie zo graag koning wil zijn, is voor die taak waarschijnlijk in hoge mate ongeschikt. Ook in Spanje zijn de middeleeuwen voorhij. Scherp ook laat de „Nieuwe Rotterdamse Courant" zich uit. LEVE DE KONINGIN Het is bijna navrant dat Prinses Irene begin mei in de Neder landse bevrijdingsdagen met haar verloofde een grote Carlisten- bijeenkomst gaat bijwonen. Het werpt een fel licht op de afstand die zich tussen de Prinses en Nederland aan het vormen is. Het is op z'n minst om wrevelig van te worden als men ziet hoe don Carlos dwars door de belangen van Nederlands koninklijk huis marcheert. Is dat koninklijk voor een man met koninklijke pre tenties. „Het Nederlandse volk moet als één man achter zijn Koningin staan, zeker nu een vreemdeling met een hoofd vol buitenlandse politieke intriges door zijn optreden de Koningin en haar familie op een verbijsterende manier bejegent. Leve de Koningin." BRITSE PERS OVER IRENE De Britse ochtendbladen besteedden woensdag vrij veel aandacht aan de gebeurtenissen rond Prinses Irene. Enkele kranten brach ten het nieuws uit Nederland op de voorpagina met koppen waar in zonder meer van een breuk tussen de Prinses en de andere leden van het koninklijk gezin werd gewaagd. De (onafhankelijke) „Times" schreef: „Voor veel Nederlanders die de houding van Prinses Irene als een aantasting van het vorstenhuis hebben ge voeld, vormden de gebeurtenissen van gisteren een nieuw hoofd stuk van een pijnlijke geschiedenis. Eén ding is duidelijk gewor den: de breuk tussen het koninklijk gezin en zijn tweede dochter is nu openlijk". In een artikel in de (conservatieve) „Daily Mail" stond: „Zij heeft gedurende tien weken woordvoerders van het paleis, minis ters, Nederlandse protestanten en haar eigen ouders geërgerd door haar vastbeslotenheid zich niet te storen aan het protocol van het hof waar het haar romance betreft. Nederlandse ambtenaren die haar trachtten te beschermen, hebben een ellendige tijd achter de rug, waarin ze hun eigen onjuiste mededelingen moesten herroe- non on +«a"onsDreken". maart. Nadien is in dit land een minimumprijsregeling van kracht geworden, die de Franse invoer heeft gestopt maar die niet geldt voor Ne- derland. Naarmate de voor raden Franse aardappelen in België geruimd worden, zal er meer vraag naar Neder landse ontstaan. De toestand op de Franse consuniptie-aardappelmarkt is volgens 't Produktschaps- seeretariaat katastrofaal. Re delijk klaargemaakte Bin tjes, geleverd op vervoermid del, zouden er omstreeks ƒ5 per honderd kg opbrengen. De Franse aardappelmeelfa brieken kunnen nog onge veer twintigduizend ton ver werken, maar een regeling om dertigduizend ton te sto men en voor veevoeder te bestemmen bleek niet uit voerbaar. Al sinds het najaar liggen er in Frankrijk zestigdui zend ton bij de overheid inge leverde aardappelen, waar voor in het binnenland geen afzet te vinden is. De uit voer is zeer beperkt. In West-Duitsland is de si tuatie eveneens verre van rooskleurig, Italië en Zwe den kampen ook met een overschotsituatie en ook in Denemarken zijn de prijzen slecht. UITVOER WAT OPGELEEFD In Engeland venvacht men dat de eigen oogst toereikend zal zijn, terwijl in de landen buiten Europa de vraag naar Europese aardappelen ver mindert naarmate de aan voeren van nieuwe aardappe len uit de subtropische ge bieden groter worden. Onze uitvoer, die in de pe riode van december tot en met februari tegenviel, is in maart wat opgeleefd. Toch is er ten opzichte van de voor gaande jaren een achter stand van rond honderddui zend ton. Van oogst 1963 werden tot en met maart 153.000 ton geëxporteerd, te gen 271.000 ton van oogst '62 en 233.000 ton van oogst '61. De groothandelsprijzen zijn de laatste weken duidelijk wat vaster. De gemiddelde telersprijzen, die in januari nog ƒ12,15 per honderd kg voor klei-aardappelen en f8,85 voor zandaardappelen bedroegen, waren in februari gedaald tot resp. 9,80 en 8. De gemiddelde consumenten prijzen in de drie grote ste den gaven tussen midden INCIDENT VOOR PALEIS SOESTDIJK Een incident ontstond dinsdag avond voor paleis Soestdijk, toen daar om acht uur een wagen langs de hekken reed en uit het open dak een spandoek werd ontvouwd. Direct liepen politie mannen toe; het doek werd in beslag genomen. De maandagsluiting in de detailhandel De Mitex, federatie vön mid denstandsorganisaties in de tex- tieldetailhandel, zet haar streven voort naar een vijfdaagse werk week door een algemene win- kelsluting op maandag. In de hoofdstad hebben zich volgens het bestuur van de fede ratie reeds 600 van de circa 1000 zaken voor deze sluiting uitge sproken. Ook in de lederbranche is men een actie met hetzelfde doel begonnen. De grootwinkelbedrijven in de hoofdstad en ook de grote meer derheid van de zaken in het cen trum stellen zich op het stand punt dat „voor het publiek, het tourisme en de detailhandel deze sluiting in een bij uitstek leven de binnenstad onaanvaardbaar is". januari en midden maart de volgende daling te zien: Bintjes in Amsterdam en Rotterdam van 23 tot 21 cent per kg; in Den Haag van 22 tot 18 cent. Eigenheimers in Amsterdam van"28 tot 26, in in Rotterdam van 25 tot. 24 en in Den Haag van 25 tot De Verenigde Staten hebben woensdag een onbemand ruimtevoertuig in een baan om de aarde gebracht als voor bereiding voor een bemande vlucht naar de maan. Het ruimtevoertuig dat plaats biedt aan twee personen, weegt 3.175 kg. Het werd met behulp van een tweetraps raket van het type Titan-2 van Cape Kennedy in Florida gelanceerd. De proef heeft ten doel zowel de doeltreffend heid van de Titan-2 als de aërodynamische kwaliteiten van het ruimteschip na te gaan. Later in dit jaar wil men in het raam van het Gemini- program een dergelijk ruimtevoertuig, maar dan met twee mensen bemand, in een baan om de aarde brengen. De baan van het ruimteschip is zodanig dat de kleinste afstand tot de aarde 160 km en de grootste afstand 304 km bedraagt. Het Gemini-program is een voorbereiding op het Apollo- project, dat de landing van een mens op de aarde vóór het einde van 1969 beoogt. Als de proef van woensdag een succes blijkt te zijn. is het mogelijk, dat in november of december twee Amerikaanse ruimtevaarders waarschijnlijk Alan Shepard en een van de „nieuwe" groep samen drie omwentelingen om de aarde zullen gaan maken. In de komende jaren zal dit aan tal worden uitgebreid, totdat een tweetal astronauten twee weken in de ruimte blijft. Om een vlucht naar de maan te maken, moet het ruimteschip in de ruimte contact kunnen maken met een Agena-raket die het voertuig uit zijn baan in de richting van de maan moet stuwen. Illll Prinses Irene heeft woensdag middag in Parijs een communi qué uitgegeven waarin zij o.m. zegt dat de betrekkingen met haar familie „geen enkele wij ziging hebben ondergaan". Het communiqué werd op een persconferentie voorgelezen door een woordvoerder van de fami lie Bourbon-Parma, de markies Guy de Valous. Gezegd werd dat er onjuiste lezingen van het Haagse communiqué dat de Prin ses dinsdag had uitgegeven, wa ren gepubliceerd. Zo werd er geen gewag in gemaakt van een besluit van de Prinses haar hu welijk in het buitenland te zul len sluiten en evenmin werd er in gesproken over „constitutio nele problemen" waarbij Konin gin Juliana betrokken zou zijn. ONJUISTE PUBLIKATIE? De woordvoerder zei: „In de eerste plaats wil ik er de nadruk op leggen dat de Prinses deze persconferentie in Nederland had willen houden, maar dat dit door gebrek aan tijd onmogelijk bleek. Met het oog op de on juiste publikaties van de tekst van het communiqué dat de Prinses door middel van haar particuliere secretaresse heeft verstrekt, wil zij de oorspronke lijke en volledige tekst herha len." Deze tekst luidde als volgt: „Prinses Irene heeft besloten het leven van haar aanstaande echtgenoot te delen met alle gevolgen van dien. Daarom zal zij niet meegaan op het staats bezoek naar Mexico teneinde volledig de persoonlijke ver antwoordelijkheid van haar handelingen te scheiden van de staatskundige handelingen van haar. familie en om te voorko men dat er staatkundige moei lijkheden worden geschapen voor de Koningin en de rege ring van haar land", aldus de woordvoerder. „Zoals men uit deze verklaring kan afleiden hebben de verhoudingen in het Koninklijk gezin geen veran dering ondergaan", zei de woordvoerder. „Het besluit van de Prinses is het gevolg van op haar uit geoefende druk inzake ener zijds haar toetreden tot de Katholieke kerk, en aan de an dere kant haar vastbesloten heid haar aanstaande echtge noot bij te staan bij ziin ver plichtingen tegenover Spanje. Zij is naar Parijs gegaan om enkele dagen uit te rusten. Ik zal u erkentelijk zijn wanneer u de Prinses helpt deze dagen in volledige rust door te ko men. Zij is van plan begin van de volgende week naar Neder land terug te keren." GEEN OFFICIEEL COMMEN TAAR OP UITLATINGEN VAN PRINSES IRENE Besloten is dat geen enkel of ficieel commentaar zal worden gegeven op in het buitenland ge dane uitlatingen of mededelin gen van of namens Prinses Ire ne. Dat antwoord werd door de regeringswoordvoerder gegeven op een verzoek van het A.N.P. om opheldering over verschillen in de teksten van het authentie ke communiqué van Prinses Ire ne, dat dinsdag op Schiphol werd uitgegeven en de in haar aan wezigheid te Parijs afgelegde verklaring. De afwijkende tekst werd als de „originele tekst" te Parijs ge presenteerd. Aan deze „originele tekst" zouden op Schiphol toe voegingen zijn gedaan. De „Pa- rijse tekst" maakt o.a. geen mel ding van een huwelijk buiten Nederland en ook niet van de verklaring „overeenkomstig de uitdrukkelijke wens van haar aanstaande echtgenoot" in de aanhef. Nadat de markies het com muniqué had voorgelezen, stond de Prinses op en liep naar een aangrenzende kamer. Slechts een paar verslaggevers en fotogra fen waren toegelaten. De pers vertegenwoordigers, die de hele dag hadden staan wachten voor de woning van prinses Frangoise de Lobkowitz, werden door dè politie en lijfwacht tweemaal gecontroleerd voor zij in het ver trek in het witte gebouw op de Avenue Marceau werden toege laten. Prinses Irene zag er vermoeid uit. De markies zei: „Zij is op de rand van een zenuwinstor ting en heeft rust nodig". Op de vragen waar en wanneer de Prinses zal huwen zei de mar kies: „Er is nog niets vastge steld". Meer wilde hij hierover niet zeggen. J Het bestuur van het Produkt schap voor Vee en Vlees is be zorgd over de consequenties die het besluit van België om de in voer van rundvlees en rundvee te gaan subsidiëren, voor de Ne derlandse concurrentiepositie kan hebben. Op de vergadering van het Produktschapsbestuur zei de waarnemend voorzitter, de heer J. B. Dinkla, gisteren dat de Bel gen de import sinds 31 maart subsidiëren met 3 frank per kilo voor rundvlees, dat uit lidstaten van de E. E. G. wordt ingevoerd en met 5 frank voor vlees uit derde landen. Voor het vee lig gen deze subsidies iets lager. De Belgen kunnen nu dank zij deze maatregel goedkoper importeren, hetgeen een ongewenste extra- concurrentie kan betekenen, met name voor de vleesverwerkende industrie. Aangezien er nog geen E. E. G.- rundvleesregeling bestaat, zijn de 30. Snel haastten Aram en het meisje zich terug naar het huis en toen ze toesnelden werden de driftige kreten luider, tot ze doc tor Ambrosius zagen, die Morghan beschuldigde van ai het slechts sinds het bestaan van de wereld. „Ge zijt een beunhaas," brulde Ambrosius met een geducht stem geluid. „Ge zijt een zeer gevaar lijk onderkruiper, heer. Een ern stig knoeier! Een aardworm! Dat zijt ge! 'Ge wordt hoe langer hoe gevaarlijker. Ge zijt doordrenkt van zondigheid! En uw einde zal verschrikkelijk wezen!" „En waaraan dank ik al deze schone onderscheidingen?" vroeg de ander spottend. „Waaraan? Vraagt ge nog waaraan?" brulde de geneesheer, dansend van woede. „Amuseert ge u nog door te vragen waaraan! Ah, wilt ge misschien ontkennen dat ge onophoudelijk een ernstig discipel der geneeskunde zoals ik, tegenwerkt? Eerst hebt ge me uit de kamer van graaf Alwyn ge jaagd. En nu moet ik vernemen, dat ge een knecht genezen hebt met een van uw onbeschaamde pillen! Als er iemand pillen moet toe dienen, in dit huis, dan ben ik het, begrepen?! Als er dan beslist een knecht genezen moet worden zal ik dat doen! Ik, doctor Am brosius! Begrepen? Houd u dit voor gezegd, onderkruiper die ge bent, tovenaar!" Bij dit laatste woord scheen Morghan te huiveren. Z'n gelaat was getekend door een trek van duivelse razernij, toen hij de hand ophief en siste: „Dwerg, )ioe durft u me zo te behandelen. Ge vraagt er om, de deur gewezen te wor den!" Belgen met deze subsidiëring niet in overtreding. De verwachting is, dat de Bel gische export naar andere lan den groter zal worden, nu het rundvlees dank zij de subsidie goedkoper kan aanbieden. De prijzen op de rundveemarkt vertonen een stijgende tendens die dit voorjaar waarschijnlijk nog wel verder zal doorzetten In de afgelopen week zijn uit voervergunningen afgegeven voor 689 ton rundvlees en 1767 ton kalfsvlees en importvergun ningen voor 2025 koeien. Op de varkensmarkt is de han del flauw. Het bestuur besloot de overnameprijs voor baconvar- kens weer vast te stellen op ƒ2,65 per kilogram geslacht ge wicht, waarmee deze prijs dan vijf cent boven die van de var kens in de opvolgende gewichts klasse komt te liggen. In de week van 30 maart tot 4 april zijn uitvoervergunningen aangevraagd voor 172 ton var kensvlees, 14.455 slachtvarkens en 329 ton spek. Het grootste deel van de varkensexport gaat naar Frankrijk en Italië. In ver band met de restitutie die in Duitsland bij de uitvoer van var kensvlees wordt gegeven, be sloot het bestuur de import van Duits varkensvlees te belasten met een heffing van 23 cent per kilo. Jongens van veertien jaar richtten ravage aan in Haagse huishoudschool Twee Haagse scholieren van veertien jaar zijn de daders ge weest van de inbraak in het af gelopen weekeinde in een huis houdschool aan de Linaeusstraat in de residentie. Zij hebben daar een grote ra vage aangericht: alle kasten wer den leeggehaald, dossiers ver trapt en overhoop gesmeten, inktpotten kapot gegooid en pak jes boter tegen de muren gesme ten. Bovendien hebben zij de mu ren en tafels met schutting woorden beklad en de afvoer van een gootsteen met lappen dicht- gestopt en een pot met rode verf onder de kraan gezet waardoor het gehele lokaal werd be smeurd. Deze rode verf leidde dinsdag tot de aanhouding van een van de scholieren, die evenals de andere in de omgeving van de school woont. Een rechercheur zag een jongen lopen, wiens jas besmeurd was met rode verf. Aanvankelijk ontkende de knaap maar later viel hij door de mand. Zij hadden daar ook reeds eer der ingebroken, zonder dat dit werd gemerkt. Toen de inbraak zondagavond weer niets oplever de, gingen zij vernielingen aan richten.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5