HOGERE SCHADELOOSSTELLING VOOR TWEEDE-KAMERLEDEN SOMMIGE PATIËNTEN HADDEN INVLOEDRIJKE DESCHERMERS GASTH19ISKERK TE MIDDELBURG WORST GERESTAUREERD d.w.z. méér voedzame opbouwstoffen waar u niet dik van wordt en zuinig in het gebruik dank zij de hoge concentratie. De meest gebruikte koffiemelk in Nederland Donderdag 9 april 1964DF, VRTTE 7,EEUW Pagina 3 Van 15.000 naar 20.000 per jaar Onlusten in India kostte 346 mensen het leven De nationaliteit van don Carlos In Panamese Kanaalzone dreigde een nieuw viaggenincident Het euthanasieproces in W.-Duitsiand OPNIEUW PROCES TEGEN DUITSE OORLOGSMISDADIGER WERK AAN RIJKSWEG I VORDERT De gehaaste automobilist, die zich over de rijksweg 1 van Am sterdam naar Baarn spoedt, moet gelaten ondergaan, dat zijn hon ger naar snelheid over grote de len van de route ingetoomd wordt. De reden voor deze snel heidsbeperking staat echter als een reusachtige troost langs de weg: het nieuwe kunstwerk, dat eens de tocht sneller en veiliger zal maken: het viaduct bij de legerplaats Crailo. De bouw vordert snel genoeg, al zal het nog wel even duren voor het verkeer de kronkelige vent- weg kan verwisselen voor de nieuwe vierbaansweg. De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld de schade loosstelling van de leden dezer kamer te verhogen en voor de fractievoorzitters een hogere schadeloosstelling dan voor de andere Kamerleden in te voeren. De schadeloosstelling, die op 1 juli 1962 was verhoogd tot 15.000 per jaar, moet onder de huidige omstandigheden onvol doende worden geacht. Daarom wordt voorgesteld de schade loosstelling met ingang van 1 januari j.l. te verhogen tot 17.500 per jaar en met ingang van 1 januari 1965 tot 20.000 per jaar. De schadeloosstelling van de fractievoorzitters wordt hoger naarmate de fractie groter is. De parlementaire taak van de fractievoorzitters is volgens de Pauselijke gift voor Anchorage Paus Paulus de Zesde heeft een bedrag van 10.000 dollar (ongeveer 35.000 gulden) be schikbaar gesteld voor de slacht- 'oUcrs van de aardbevingsramp in Alaska. De aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman, zond 5,000 (tollat. regering zwaarder dan die van de andere leden en hun taak wordt zwaarder naarmate de fractie een grotere omvang heeft. Door toekenning van een basis bedrag van 1000 boven de nor male schadeloosstelling en dit met ƒ300 per fractielid van het tweede lid af te laten klimmen totdat een bedrag van maxi maal 10.000 is bereikt wat het geval is bij een fractie van 31 of meer leden wordt naar het oordeel van de regering een differentiatie verkregen, welke tot een redelijke schadeloosstel ling voor de fractievoorzitters leidt. FRONTALE BOTSING Op de rijksweg Den Bosch Nijmegen ter hoogte van de ge meente Schaijk is dinsdagmiddag omstreeks vijf uur een personen auto frontaal in botsing gekomen met een vrachtauto. De bestuur der van de personenauto, de 40- jarige J. Vertogen uit de ge meente Zeeland (N.-Br.), was op slag dood. Het ongeluk gebeurde doordat' de vrachtwagen een stilstaande trekker met aanhanger passeer de. De wagen kwam hierdoor op het linker weggedeelte, juist toen de heer Vertogen in zijn auto naderde. Een botsing was niet te vermijden. Het slachtoffer was gehuwd j en vader, ym drie feipderen, HET MOEST ER WEL VAN KOMEN En een Duitse firma is er dan ook mee gekomen: handdoeken, bedrukt met het portret van de Beatles! Beatle-fans zeggen, dat de doek beter, sneller en prettiger droogt. Dat zal dan ook wel De Indische minister van Bin nenlandse Zaken heeft in het parlement meegedeeld dat er bij de recente onlusten in Roerkela, Djamsjedpoer en Raigarh in centraal en oostelijk India 346 mensen zijn gedood en 458 ge wond. Er waren meer dan 2000 mensen aangehouden. De Spaanse regering heeft een aanvraag van don Carlos de Bourbon-Parma om erkenning als Spaans staatsburger in be handeling, zo wordt van offi ciële zijde in Madrid meegedeeld. Waar het om gaat, is of hij door zijn afstamming automatisch Spanjaard is. De Spaanse pers gaf gisteren uitgebreide berichten uit Den Haag en Parijs over de verwik kelingen rondom het verloofde paar, maar zonder commentaar. Dinsdag dreigde een nieuwe „vlaggenkwestie" te ontstaan in Panama, waarin de kanaalzone de Amerikaanse en Panamese vlaggen halfstok waren gehan gen als teken van rouw om het overlijden van generaal Mac- Arthur. Hiertegen protesteerden linkse Panamese studenten die dreigden nieuwe betogingen op touw te zullen zetten als presi dent Chiari geen maatregelen zou nemen om de Panamese vlaggen in top te laten hijsen, omdat in Panama geen rouw was afgekondigd. Als gevolg van stappen van president Chiari bij de Ameri kaanse autoriteiten in de kanaal- zóne hangt daar nu de Ameri kaanse vlag halfstok naast het in top gehesen Panamese dun doek. De Gasthuiskerk in Middel burg is een onderdeel van het uitgestrekte gasthuiscomplex, dat vroeger op de hoek van de Lam ge Delft en de Nieuwstraat lag. Verschillende gehouwen van dit grote, oude „ziekenhuis" zijn in de loop der eeuwen verloren ge gaan, maar de kapel is behou den gebleven. Tot voor kort was de fraaie middeleeuwse kapel niet van de straat af zichtbaar, daar zij werd omsloten door een aantal huizen Niettemin vormde de kerk een accent in het stadsbeeld doordat zij dank zij haar hoogte ruim schoots boven de omringende be bouwing uitstak. Toen na het Duitse bombardement van 1940 besloten werd tot verbreding-van de Lange Delft, had dat als con sequentie dat ook het gedeelte, waaraan de Gasthuiskapel staat, moest worden verbreed. Daartoe is het gebouw aan voor- en zij kant ontdaan van de belendende behuizingen, zodat het thans op de hoek van de straat is komen te liggen. Hoewel het gebouw niet voor deze situatie is ontwor pen, vormt het in het nieuwe stadsbeeld een belangrijke hoek steen. Als gevolg van de nieuwe situatie is het gebouw, dat enige jaren geleden inwendig werd gerestaureerd, thans ook uitwen dig opgeknapt, wederom onder toezicht van Monumentenzorg. Hierbij is de gelegenheid aange grepen, de koorpartij, die van latere wijzigingen ernstig ge leden had, te herstellen. Deze koorpartij, die het oudste gedeel te van de kerk uitmaakt, vormt een interessant fragment van de vroege baksteenarchitectuur van de Zeeuwse kerken, die sterk on der invloed stond van de Vlaam se bouwmeesters. Vermoedelijk mag men in de koorpartij van de Gasthuiskapel de signatuur zien van de archi tect van het monumentale koor van de Abdijkerk. Het uit- en inwendig herstel en de ontman teling verrijken de Zeeuwse hoofdstad thans met een fraai specimen van vroeg-gotische kerkarchitectuur. Het laat-goti- sche ingangsportaal, dat vroeger tussen de gevels van de straat- wand van de Lange Delft was opgenomen, is teruggelegd en opgenomen in de vrijgelegde westgevel. Als architect treedt op de heer M. J. J. van Beveren te Middel burg; aannemer is de firma D. M. Geuze te Middelburg. LEDIGHEID IS. Uit pure verveling hebben vier jonge mannen, twee 19-jarige stoffeerders, een 20-jarige ban ketbakker en een 19-jarige elek tricien, broer van de banketbak ker, allen afkomstig uit Tilburg, vier jaren lang 's avonds inbra ken gepleegd en vernielingen aangericht. Het viertal, dat dezer dagen werd ingesloten, heeft reeds 24 inbraken bekend. Niet altijd gingen zij gezamenlijk op pad. De banketbakker fungeerde als leider. Behalve in bedrijven en particuliere woningen dron gen zij onder meer binnen in het paleis-raadhuis, het wethouders huis en een museum. Aan geld werd voor enige duizenden gul dens buitgemaakt. Bovendien werden allerlei goederen gesto len. In vele gevallen werd uit pure baldadigheid een ravage aangericht in de bezochte per celen. Tijdens het euthanasieproces in de Westduitse plaats Limburg zijn woensdag verklaringen voor gelezen van professor Werner Heyde, de enige hoofdbeklaagde in dit proces. Heyde, die zich kort voor het proces begon, in de gevangenis van het leven heeft beroofd, zegt in deze verkla ringen dat patiënten met invloed, rijke beschermers zich aan de euthanasieactie, waaraan meer dan 100.000 veelal ongeneeslijke zieken ten offer vielen, hadden kunnen onttrekken. In de op 19 februari 1947 door Heyde gedane verklaringen deelt hij mee dat dit het geval is ge weest met een familielid van Hermann Göring. Zoals Heyde destijds heeft ver klaard, heeft tijdens de bespre kingen van psychiaters niemand zich verzet tegen het voornemen om de zwaarste patiënten in de inrichtingen om het leven te brengen. Heyde zegt dat hij steeds meer tot de overtuiging was gekomen dat het euthanasieprogramma betreffende geesteszieken ook op wettelijke gronden praktisch niet uitvoerbaar was. In zijn verkla ring zegt hij dat het aantal ge dode geesteszieken 70.000 be draagt. Hij ontkende aan soort gelijke acties in de concentratie kampen te hebben deelgenomen. In de Westduitse stad Bochum is het proces begonnen tegen Hermann Blache, voormalige S.S.-leider van het getto in de Poolse plaats Tarnow. Hij wordt beschuldigd van medeplichtig heid aan moord op minstens 6110 mensen in 1943. Hij zou zelf meer dan honderd Joodse mannen, vrouwen en kin deren hebben doodgeschoten en enkele kinderen hebben doodge trapt. Hij zou ook zijn zoon, die toen pas zestien jaar was, .op dracht hebben gegeven „bij wij ze van oefening" op mensen te schieten.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3