De reis van het koninklijk paar naar Mexico Alarm op Schiphol hij vertrek van prinses Irene Nederlandse Belgische artsen helpen patiënten DINSDAG WAARSCHIJNLIJK IRENE-DFBAT IN TWEEDE KAMER HET HEER Luchthaven in rep en roer na alarm telefoniste mem ii Kamerlid vraagt ruimte in ziekenhuizen voor Belgische patiënten Neem geen risico-verf met Weerbericht Hoogwater Boeing-707 niet 149 inzittenden scüioot van landingsbaan Zon- en IVÜaansfansfen BOM OF GEEN BOM..? Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maanc 2,—; per week 50 et. Losse nrs 10 ct. DONDERDAG 9 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6185 Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels f 1,10. Iedere regel méér 22 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en Prinses Beatrix zijn woensdagmorgen vroeg op door reis naar Mexico voor een offi cieel bezoek van 10 dagen aan dat land in Houston in de Ame rikaanse staat Texas aangeko men. Het persoonlijke toestel van president Lopez Mateos van Mexico stond sinds maandag op het vliegveld van Houston om de koninklijke familie naar de Mexicaanse hoofdstad te bren gen. Bij hun aankomst werden de Koningin, de Prins en de Prin ses begroet door de Nederlandse zaakgelastigde in Washington, de heer E. Schiff, en een tiental Amerikaanse functionarissen, on der wie de burgemeester van Houston, Louis Welch. Twee meisjes van 10 jaar bo den de Koningin en de Prinses bloemen aan. Het waren de twee ling Yvonne en Thera, dochter tjes van de voorzitter van de Hollandse club in Houston, de heer N. Voorthuysen. Het koninklijk gezelschap is na de begroeting per auto naar een hotel gereden om er de nacht door te brengen. Koningin Juliana, Prins Bern- hard en Prinses Beatrix zijn in de loop van de dag in Mexico aangekomen. Het toestel met de vorstelijke personen landde om 18.02 uur (Ned. tijd) op 't vlieg veld van Mexico-City. Fier rechtop, een houding, die de Mexicanen respect afdwong, zo stond Koningin Juliana onder de warme zon op het vliegveld van Mexico-City, terwijl zij wel kom werd geheten door presi dent Adolpho Lopez Mateos. Om elf uur pl. tijd (het was toen in Nederland zes uur des avonds) scheerde het vliegtuig van de Mexicaanse president bo ven de luchthaven. Dit vliegtuig had Koningin Juliana, Prins Bernhard en Prinses Beatrix en het gevolg van Houston in Texas overgevlogen naar het 2400 m hoog gelegen Mexico City. Aan haar aankomst waren uitgebrei de plechtigheden voorafgegaan, die volkomen aangepast leken aan de vrolijke aard van de Mexicanen en aan het prachtige zomerse klimaat. Er was een zes verdiepingen hoge tribupe, gevuld met Mexi caanse muzikanten in kleurige costuums, de z.g. mariachi's (af geleid van het Franse woord mariage, omdat deze muzikan ten op huwelijksfeesten plegen te spelen). Aan de tegenoverge stelde zijde stonden orgeldraai ers, die met hun buikorgeltjes het stadsleven opfleuren. Een groep kinderen van een school, die door de Nederlandse kolonie is geadopteerd, juichte de gas ten toe. Toen Koningin Juliana als eerste het vliegtuig verliet, wer den saluutschoten afgevuurd en nauwelijks waren de rookwolken daarvan weggedreven, of de volksliederen weerklonken. Hierna sprak de Mexicaanse president, die in gracieus Spaans herinnerde aan de banden tussen beide landen en de gasten wel kom heette. Vervolgens trad onze vorstin voor de batterij van microfoons van radio en televisie en tot grote verrassing van alle aan wezigen beantwoordde zij de toe spraak van de president in het Spaans. Op d* slotwoorden „Viva Me xico" volgde een warm applaus. Op dat moment scheen het of het gehele ceremonieel haar een ogenblik te machtig werd. Haast ongemerkt opende zij haar tasje, haalde er een zakdoekje uit en maakte een snelle beweging over het gelaat, een gebaar van en kele seconden. De Koningin begroette mevr. Lopez Mateos en haar dochter, de leden van de Mexicaanse re gering en het corps diploma tique. Aan de zijde van de Me xicaanse president inspecteer de onze vorstin de erewacht van kadetten, waarna per auto naar de presidentiële residentie werd gereden. Langs het eerste gedeel te van de route stonden solda ten, politiemannen en brand weerlieden. Ook was er vrij veel belangstelling van de zijde van het Mexicaanse publiek, hoewel die volgens ooggetuigen niet te vergelijken was met de begroe ting die onlangs president De Gaulle ten deel viel. Grote span doeken droegen het Nederlandse opschrift „Welkom in Mexico". Voor woensdagavond stond een bezoek aan een voorstelling van het wereldberoemde Mexicaan se folkloristische ballet op het programma. De koninklijke gasten logeren in de presidentiële residentie. Een gereserveerde kamer blijft ongebruikt. De plaatselijke bla den besteedden woensdag veel aandacht aan het bezoek en er werden pagina's gewijd aan ons vorstenhuis, de economische be trekkingen tussen beide landen en Prinses Beatrix. Beleefdheids halve werd over Prinses Irene gezwegen. President Mateos bracht in zijn begroetingswoord de hartelijke ontvangst in herinnering die hem bij het bezoek dat hij vorig jaar aan Nederland bracht ten deel was gevallen. Hij achtte derge lijke bezoeken van grote beteke nis voor het scheppen van een goed klimaat voor de vrede in de wereld. Nadat mevrouw Lopez Mateos de Nederlandse vorstin en Prin ses Beatrix op hartelijke wijze had omhelsd, stelde de Koningin alle leden van het Nederlandse gezelschap aan de Mexicaanse president voor. Daarna volgde de kenissmaking met de leden van het Mexicaanse kabinet dat voltallig aanwezig was. Toen het gezelschap bij de presidentiële residentie „Los Pinos", aankwam was de auto, waarin de Nederlandse vorstin en de Mexicaanse president ge zeten waren, bedekt met bloe men, die de juichende menigte langs de route hen had toege worpen. Lanes de gehele 15 kilometer lange weg van het vliegveld naar de residentie bracht de be volking de Nederlandse bezoe kers een spontane hulde. Toen de auto's het grote Zo- caloplein en de straten in de binnenstad passeerden daalde een regen van papiersnippers in vele kleuren op de stoet neer. Talrijke straten waren versierd met de nationale kleuren van Nederland en Mexico, terwijl spandoeken de gasten een wel kom toeroepen. Bij de ingang van Chapultepechos wachtten de „charros" en de amazones van Mexico City om de gasten van Mexico te paard tot aan de residentie te begeleiden. Dit ge baar had men in het bijzonder voor Prins Bernhard gemaakt, wiens liefde voor de paarde- sport ook in Mexico niet onbe kend is. Nadat men de fotografen ge legenheid had gegeven hun werk te doen, trok het gezel schap zich in het presidentiële buitenverblijf terug. Een anoniem telefoontje van een man, die de telefoniste van de luchthaven Schiphol op belde en haar even dreigend als veelbeteke nend ietwat fluisterend toevoegde: „Laat Tl de machine van 9 uur tot half tien onder zoeken" heeft daarmee bereikt, dat liet ver trek van Prinses Irene naar haar jarige ver loofde in Parijs een uur vertraagd werd. Met man en macht ging de dienst lucht vaart van het korps Rijkspolitie aan het werk om de K. L. M.-EIectrn, waarin de Prin ses zou vertrekken, grondig te doorzoeken. Bovendien werd alle passagiers-bagage ge ïnspecteerd. Dodelijk verkeersongeval De 61-jarige Amsterdammer P. van Es is gisteravond om het leven gekomen toen hij fietsend in de Marnixstraat aldaar in aanraking kwam met een hem inhalende vrachtauto. Het slacht- reed op een onverlichte fiets. In enkele grensdorpen hebben Belgische patiënteh zich tijdelijk onder behandeling van een Ne derlandse dokter gesteld. Een arts in Nispen kreeg be zoek van twee Belgische colle ga's die hem vroegen geen visi tes te maken bij patiënten in het aangrenzende Belgische dorp Essen. De betrokken Nederlandse arts dokter Van der Meer, verklaarde wel bij enkele patiënten te zijn geweest, maar deze had hij ver wezen naar de Belgische wacht dienst. Dat de Nederlandse artsen, on der meer in Nispen en Putte door toeloop van Belgen een druk spreekuur hebben, verhindert hen niet ook de Belgische pa tiënten thuis de nodige hulp te bieden, dit conform het stand punt van de maatschappij tot be vordering van de geneeskunst niemand hulp te weigeren die daarom vraagt. De Belgische artsen zijn met deze situatie niet gelukkig. Ze vrezen er nadelen in hun prak tijk van wanneer de actie voorbij is. Overigens hebben niet alle in de buurt van de grens wonende artsen het stakingsparool opge volgd. Van Brugge begint de victorie De staking van de 12.000 Bel gische artsen ging gisteren de achtste dag in. De artsenvereni ging in Brugge heeft haar leden nu toestemming gegeven patiën- Dinsdag 14 april zal de Tweede Kamer waarschijnlijk opnieuw debatteren over de kwestie rond Prinses Irene. Dit bleek uit een mededeling die na afloop van een bijna drie uur durend seniorencon vent samen met minister Ma- rijnen werd uitgegeven. De minister-president heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij voornemens is zo spoe dig mogelijk een brief aan de Kamers te richten. Deze brief handelt over de op dinsdag 7 april uitgegeven verklaringen namens Prinses Irene en na mens de Koningin en de Prins. De voorzitter zal aan de Kamer voorstellen deze brief op 14 april aan de orde te stellen. Aan het seniorenconvent namen deel de Kamervoorzit ter mr. Van Thiel en de frac tieleiders Vondeling (Arb.), Geertsema (WD), Beernink (CHU), Smallenbroek (AR) en Schmelzer (KVP). Minister-president Marijnen zei dat zijn brief aan de Ka mers niet lang zal zijn. „Ik houd niet van het schrijven van lange brieven", aldus de premier. Hij ontweek een stortvloed van vragen, omdat hij ook nog wat voor de Ka mer wilde overlaten. Hij noemde de besprekingen in het seniorenconvent nuttig en bevredigend. Gevraagd naar het aan staande huwelijk van Prinses Irene zei mr. Marijnen onder meer, dat dit nu geheel een kwestie van haar en haar ver loofde is geworden. ten thuis te bezoeken in plaats van hen te verwijzen naar de wachtdiensten in de ziekenhui zen. Kamerlid vraagt ruimte in ziekenhuizen voor Belgische patiënten Het Tweede Kamerlid de heer Suurhoff (P. v. d. A.) heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid gevraagd of hij wil bevorderen „dat op de kortst mogelijke termijn Nederlandse ziekenhuizen en andere inrich tingen, die daartoe desnoods tij delijk kunnen worden ingericht, bedden beschikbaar stellen voor opname van patiënten uit België, nu er in dit land slachtoffers dreigen te vallen ten gevolge van de staking der artsen". Ook vraagt de heer Suurhoff of de minister in overleg met zijn amtgenoot van defensie voor zieningen wil treffen voor een snel en medisch verantwoord vervoer van patiënten uit België naar Nederlandse inrichtingen, als de Belgische overheid zelf niet in staat blijkt dit vervoer te organiseren en van Nederland se faciliteiten gebruik zou wil len maken. Wachtdiensten functioneren goed Van het ministerie van Bin nenlandse Zaken en van de' sta kende artsen kwamen woensdag vrijwel gelijkluidende berichten over het stakingsbeeld, In het aantal stakers komt weinig ver andering. Het grote vraagstuk blijft de overbevolking van de ziekenhuizen, vooral in Brussel, waar thans meer dan 50 zieken een plaats hebben gevonden in het militaire hospitaal. Dat de staking zo lang kan duren, zo verklaarden woord voerders van de artsenfederatie niet zonder trots, komt doordat de wachtdiensten zo perfect func tioneren". Inmiddels heeft het kabinet zich beraden over de maatrege len, die zullen worden getroffen indien er geen spoedig einde aan de actie komt. Hoe lang de actie van de art sen kan voortduren, zonder dat het tot moeilijkheden in de me dische verzorging zal komen, is een vraag die minister Leburton, wiens naam de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet draagt, op een oersconferentie onbeantwoord liet. Over de mogelijkheden van verdere onderhandelingen met de artsen zei hij slechts, dat het de geneesheren zijn die het ge- (Adv sprek hebben afgebroken en tot een staking besloten. „Het gezag in een democratische staat is in het geding", voegde hij hier aan toe. Hij sprak geruchten tegen, dat koning Boudewijn' een bemidde lende rol op zich heeft genomen. De geruchten werden verspreid nadat de Belgische vorst een aantal bij het conflikt betrokken ministers en een Gentse hoog- naar mate de fractie groter is. |U yarf mfit fleX^blIltClt* leraar van de medische faculteit *»e vc' '""l MWMMmiWU in audiëntie had ontvangen. Ook zou er contact zijn geweest tus sen het paleis en een bestuurs lid van de artsenfederatie. Minister Leburton noemde het normaal, dat de koning zich laat voorlichten. Hij ont kende echter niet, dat daarvan een „grote morele invloed" kan uitgaan. IETS HOGERE TEMPERATUREN Aan de flank van een hoge- drukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren tot Frankrijk, stroomt met zuidwestelijke win den zachte lucht van de oceaan naar West-Europa. In Engeland stegen woensdag de temperatu ren plaatselijk tot 15 a 16 gra den, en ook in Frankrijk bereik ten in de middag temperaturen deze waarden. Een oceaandepres sie trekt naar de Britse eilanden. Hierdoor zal de aanvoer van zachte lucht versterkt worden. De wind zal geleidelijk naar zuidwest tot zuid krimpen en in kracht toenemen, waardoor dro gere lucht uit Frankrijk zal bin nenstromen. Aanvankelijk zal er veel bewolking zijn, maar later zijn ook opklaringen te verwach ten. De temperaturen komen op een iets hoger niveau en de regenkansen zijn klein. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Opklaringen Van het zuidwesten uit opkla ringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot ma tige, in het noorden van het land later matige tot krachtige wind tussen zuidwèst en zuid. In het algemeen iets hogere temperaturen dan gisteren. DONDERAG 9 APRIL v.m. n.m. 11,27 12.— 0.02 12.35 Voor de toch al ietwat geëmotioneerde Prinses betekende dit on verwachte oponthoud een extra spanning. Het protocol is te haren aanzien op hol geslagen. Niets schijnt meer volgens de gemaakte plannen te verlopen. Reeds om tien voor acht was zij in de hofauto AA 85, waarin haar verloofde de avond tevoren naar Schiphol was gebracht, van paleis Soestdijk vertrokken om geen risico te lopen, dat zij door de drukte van het spitsuur te laat op Schiphol zou arriveren. Om half negen draaide de wagen het platform op, waar uitgebreide maatregelen waren getroffen om tonelen als die bij het vertrek van don Carlos te voorkomen. Met ijzeren hekken was een breed pad afgezet, waar binnen zich een cordon van politiemannen bevond: Rijkspolitie, ge meentepolitie, marechaussee en K. L. M.-politie. K. Bischoff van Heemskerck, eerste stalmeester van het paleis, samen met de particulier secre taresse der oudste twee prinses sen, mej. M. C. C. Wijnen. Op het platform verzamelden zich buiten de hekken vele jour nalisten, persfotografen en film operateurs. Om vijf minuten voor negen werden de overige passagiers per bus naar de Electra gebracht en stapten in. Onder hen bevonden zich nogal wat journalisten, die Prinses Irene op deze reis wilden volgen. De 24-jarige telefoniste van de luchthaven mej. Jantina Kok waarschuwde intussen de inspec tiedienst, die onmiddellijk alarm sloeg. Onder de hoogste politie chefs en de aanwezige lucht haven-autoriteiten werd druk ge confereerd. Onbekende personen renden de trap op, doken het vliegtuig in en niemand wilde verklaren wie het waren en Vijf minuten later arriveerde in zijn eigen wagen baron W. F. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 10 0.42 1.15 0.52 1.25 APRIL v.m. n.m. Een Boeing707 van de Pan- American Airways met 140 pas sagiers en negen bemannings leden aan boord schoot dinsdag avond laat op het Newyorkse vliegveld Kennedy Airport van de landingsbaan en kwam in een greppel tot stilstand. Het straal vliegtuig kwam uit Portorico. Er is geen brand uitgebroken. Het ongeluk gebeurde doordat het toestel een te lange" landing maakte. Nadat het toestel om 23.04 uur plaatselijke tijd had gemeld te zullen landen, werd er niets meer van vernomen. De verkeerstoren gaf het toestel als vermist op en men vreesde het ergste, tot bleek dat de Boeing van de landings baan was geschoten. Later werd gemeld, dat alle 149 inzittenden ongedeerd zijn gebleven. De brandweerlieden die terstond na het ongeluk bij het vliegtuig arriveerden, hiel pen de passagiers uit het toestel en spoten er direct koolzuur- schuim op om brand te voor komen. Dordrecht verhoogt havengeld met 25 procent Het gemeentebestuur van Dordrecht wil de havengelden per 1 juli met 25 procent verho gen. Het volgt hiermee het ini tiatief van Rotterdam, dat hier toe reeds eerder besloot. B. W. en de gemeenteraad van Dordrecht menen, dat het streven naar coördinatie en har monisatie in de Rijn-Maasdelta met zich meebrengt dat alle ha vensteden in de delta de haven gelden verhogen. ZON waarom. Dit schouwspel duurde circa 5 minuten. De Prinses bleef binnen. Om 9.07 uur ging de deur van de Electra dicht, maar de trap bleef staan. Binnen stelden re chercheurs een haastig onder zoek in en men wilde dit naar buiten niet laten blijken. Toen na enkele minuten de deur weer openging en alle pas sagiers het toestel verlieten werd het duidelijk, dat er vertraging was. Het gerucht van een ano niem telefoontje werd spoedig officieel bevestigd en zo begon het bliksemonderzoek, hoewel niemand in de ernst iets van do melding geloofde. Haastig ontruimde K. L. M.- personeel het vrachtruim. De koffers werden naar de intercon tinentale hal gebracht, waar de passagiers ze zelf moesten ope nen om de Rijkspolitie gelegen heid te geven ze grondig te door zoeken. De overige vracht en de post liet men om nog meer tijd verlies te voorkomen opslaan in een vrachtloods. Prinses Irene zelf had slechts één koffertje bij zich, dat men met rust liet. Overbodig te zeg gen, dat nergens een bom of iets dergelijks werd gevonden, ook niet in het vliegtuig zelf, dat grondig werd geïnspecteerd. Met een uur vertraging kon de machine het luchtruim kiezen. Om vijf voor tien stapten de pas sagiers in en ais laatste begaf Prinses Irene zich naar het toe stel. 0.20 0.55 1.35 1.45 12.48 1.23 2.03 2.13 Apr. 9 10 11 12 13 14 op onder op 5.57 19.27 5.19 5.55 19.29 5.47 5.53 19.31 6.01 5.50 19.32 6.21 5.48 19.34 6.42 5.46 19.36 7.06 MAAN ondei 15.24 16.44 18.06 19.30 20.56 22.22 Voordat het vliegtuig dat Prin ses Irene naar Parijs zou brengen woensdagochtend, opsteeg van Schiphol kwam er een medede- lingling door dat er een bom aan boord van het toestel zou zijn verborgen. Onmiddellijk moest iedereen het vliegtuig ver laten en werd alle bagage uit het ruim gelost en terdege gecon troleerd. Er werd echter geen bom gevonden, en het toestel kon de reis met enige vertraging be ginnen. Brand in Rotterdam Op de eerste verdieping van een pakhuis aan de Havenstraat te Rotterdam, waarin een bouw en aannemingsbedrijf is geves tigd, heeft gisteravond een kor te, maar felle brand gewoed. De brandweer, die tegen negen uur werd gewaarschuwd, was het vuur een uur later nagenoeg meester. Het vuur woedde in aanzienlijke hoeveelheden afge werkte houtprodukten, vooral raamkozijnen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1