Het bezoek van staatssecretaris Bakker aan Zeeland Artsen dienen staking op te heffen Vestiging van Woolcombers in Zuidsloegebied niet zeker meer Hl ■IIJIIUIIUIJJJ.UJIIIM' matrassen margriet UW Een persoonlijke groet van Keizerin Farah ZUIDSLOE EN KANAALZONE BIJ TERNEUZEN VAN BELANG VOOR ZEELANIS INDUSTRIËLE ECONOMIE BE KLACHT VAN JEMEN VOOR DE VEILIGHEIDSRAAD DE SLUITING VAN DE GREVELINGEN PRINS RAINIER MET ZIJN JACHT UIT VLISSINGEN VERTROKKEN Aardschok trof Sumatra PERSCONFERENTIE IN WOLPHAARTSDIJK De Braakman internationaal vakantiegebied U krijgt post van MARGRIET. Een fleurige folder, die geld waard is! Want het grootste en gezelligste damesblad van Nederland geeft elke nieuwe abonnee een kostbaar boek cadeau. Als tastbaar bewijs dat MARGRIET een échte vriendin is,die niet met lege handen komt! Woensdag 8 april 1964 DE VRTTE ZEEUW Pagina 3 De staatssecretaris van Econo mische Zaken, drs J. A. Bakker, heeft tijdens zijn tweedaags be zoek aan Zeeland heel wat te zien gekregen. In een nog niet zo lang achter ons liggend ver leden stond zo'n departementaal uitstapje naar ver afgelegen ge westen meestal gelijk met een „bliksembezoek", maar daarin is gelukkig een verandering ten goede gekomen. Drs Bakker heeft in die twee dagen een schesrpe indruk ge kregen van wat er in Zeeland leeft en wat er nodig is. Zijn besprekingen met Gedeputeerde Staten, met de vertegenwoordi gers van de middenstand, met de voorzitters van de Kamers van Koophandel en vooral zijn bezoeken aan de kerngemeenten Terneuzen en Goes en de ge sprekken over het Zuid-Sloe zul len hem een indruk hebben ge geven van een naar vooruitgang strevende provincie die van de zijde der regering aanspraak mag maken op steun in de ruimste betekenis van het woord. Het bezoek van Zeeuws-Vlaan- deren begon in Breskens, waar drs Bakker kennis maakte met de nieuwe strandboulevard en met de ontworpen jachthaven. WONINGBOUW Mr. Rijpstra, de burgemeester van Terneuzen, heeft na de be zichtiging van de Braakman en van de Dow Chemical in de Nieuw-Neuzenpolder voor de staatssecretaris een helder beeld geschetst van de ontwikkeling zijner gemeente. Van de water toren af kon drs Bakker met eigen ogen aanschouwen wat in Terneuzen tot stand kwam en wat op verwezenlijking, wacht. Naar verluidt was de staats secretaris tot de slotsom geko men dat de kernaanwijzing van Terneuzen in elk opzicht geslaagd mag heten. Dat burgemeester Rijpstra daaraan de woningnood vastknoopte, was begrijpelijk. De woningsituatie begint voor deze snel groeiende gemeente zodanig nijpende vormen aan te Bij een aardbeving die vorige week donderdag het noordelijkste gedeelte van Sumatra trof, zijn honderden mensen gewond en een aantal winkels en huizen verwoest, aldus dinsdag in Dja karta ontvangen berichten. nemen, dat maatregelen van re geringszijde niet langer kunnen uitblijven. Met belangstelling heeft drs Bakker kennis genomen van Terneuzens industrialisatie, van de woningbouw, de wegenaan leg en de sportveldencomplexen. Wij mogen hopen dat dit be zoek vruchten zal afwerpen. In Goes heeft de staatssecre taris weer velerlei desiderata kunnen beluisteren. Misschien heeft hij de gelegenheid gekre gen vast te stellen hoezeer het tempo in de ene kerngemeente dat van een andere kerngemeen te kan overtreffen. HET SLOE Gisteren hebben de gemeente besturen van Middelburg en Vlissingen hun verlangens ken baar gemaakt. Het is duidelijk dat de gemeenten met hun uit eenlopende wensen van zo'n zeldzaam bezoek moeten profi teren. Of hun verlangens voor het volk promp gerealiseerd zul len worden, houdt de toekomst voorlopig in zijn veilige schoot verborgen. Het Zuid-Sloe vormde het sluitstuk van het bezoek van drs Bakker. Er zal daar uitvoe rig gesproken zijn over de eigenaardige gang van zaken met de Wolkammers, die om redenen van financiële en(of) andere aard hun voorgenomen vestiging op losse schroeven heb ben gezet. Tja, zei van de week een zakenman in Terneuzen, als die Wolkammers in het Sloe niks zien, laat ze dan maar naar hier komen... Waarop een col lega prompt repliceerde: Ga ze 't eens vragen DODE BIJ RASSENBETOGING Tijdens een betoging tegen rassenongelijkheid in Cleveland is dinsdag een deelnemer onder een bulldozer terechtgekomen en dodelijk gewond. De man zou zich voor de machine hebben ge worpen, toen de aandacht van de bestuurder door andere beto gers werd afgeleid. Hij overleed op weg naar het ziekenhuis. De betogers, ongeveer twee honderd mensen, protesteerden op een terrein waar een school in aanbouw is. Zij waren van mening dat deze school de ras senscheiding zal voortzetten. Eerder op de dag wierpen vier betogers zich voor een rijdende betonmolen. Zij werden door de politie weggesleept. De overre den man was een blanke predi kant. Tevoren waren betogers op de machine geklommen en hadden de bestuurder bedreigd. Op de bouwplaats waren politie mannen om de arbeiders bij hun werk te beschermen. Na het on geluk trokken de betogers af. Het is niet zeker meer, dat in het Zuidsloe gebied een vestiging van Woolcombers komt. De staatssecretaris van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker, zal binnenkort een gesprek hebben met de buitenlandse en Nederlandse directie van het bedrijf. Wanneer Woolcom bers zich niet in het Sloegebied vestigen, heeft dit zeker niet gelegen aan het Rijk of aan de activiteiten van het Provinciaal Be stuur van Zeeland, aldus drs. Bakker op een dinsdagavond in Wolphaartsdjjk gehouden persconferentie aan het slot van zijn twee daags werkbezoek aan Zeeland. De staatssecretaris deelde verder mede dat het Sloegebied, Zeelands grootste industrie gebied in opkomst, grote indruk op hem Hij juichte het ten zeerste heeft gemaakt. Over het regionale industrie beleid in Zeeland voor de komende vijf jaar zei hij dat waarschijnlijk het Zuidsloe en de Kanaalzone bij Terneuzen „de twee trekpaar den zullen zijn, die de wagen van Zeelands Industriële economie zullen voorttrekken." De ontwikkeling van het Sloe zal volgens de staatssecretaris belangrijke economische gevolgen hebben voor de steden Middelburg en Vlissingen en, op wat langere termijn, waarschijnlijk ook voor Goes. Drs. Bakker heeft met het Provinciaal Be stuur ook uitvoerig de toeristische aspecten van Zeeland besproken. Het Veerse Meer achtte de staatssecretaris een recreatiegebied van nationaal belang, terwijl hij de Braak man, met het oog op België, een internatio naal vacantiegebied noemde. lüi L' (Adv.) Verkrijgbaar bij alle goed gesorteerde zaken. De veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft het debat over de klacht van Jemen tegen Groot-Brittannië voortgezet. Je men heeft dit land beschuldigd van agressie naar aanleiding van een aanval van Britse vliegtui gen op het Jemenitische fort Harib op 28 maart. De Amerikaanse afgevaardig de Adlai Stevenson verklaarde tijdens het debat, dat alle leden van de veiligheidsraad het ge bruik van geweld, van welke kant ook, als middel om geschil len te regelen afkeuren. Naar het oordeel van de Verenigde Staten moet de veiligheidsraad in het geschil tussen Jemen en de Zuidarabische federatie het oog gericht houden op de toe komst en langs constructieve weg een vermindering van de spanning zien te bewerkstelligen. De Verenigide Staten geloven niet, dat de veiligheidsraad de beschuldigingen op hun juiste waarde kan schatten, omdat er verschillende met elkaar in te genspraak zijnde lezingen zijn. Volgens Stevenson is er sprake geweest van aanvallen in beide richtingen. De afgevaardigde van Jemen, Jahja Geghman, beschuldigde Stevenson ervan, te pogen „de Britse agressie in een stroom van gebeurtenissen te verdoezelen". Niet het gehele complex van grensincidenten wordt nu be handeld, maar alleen de Britse agressie tegen Jemen, zo zei hij. De Rus Morozov verklaarde, dat de veiligheidsraad de Britse agressie moet veroordelen. De Sowj et-Unie is tegen elke poging „de verantwoordelijkheid van de agressor te verwateren". Stevenson drong aan op her vatting van de onderhandelingen tussen Groot-Brittannië en Je men over de instelling van een ged«nüitariseerde zone langs de grens tussen Jemen en de Zuid- Arabische federatie, waarover in december reeds in beginsel over eenstemming was bereikt. Hij stelde tevens voor, een bemidde laar te laten aanwijzen door secretaris-generaal Oe Thant. toe dat binnenkort de be. heersvorm voor het Veerse Meer tot stand zal komen. Over deze beheersvorm zal in de Provinciale-Staten- zitting op 17 april een be slissing worden genomen. Hij liet duidelijk doorscheme ren dat het niet uitgesloten is dat waarschijnlijk 50 procent van de kerngemeenten en -gebieden zal afvallen. Dit houdt echter niet in dat de gemeenten en gebieden, die afvallen, als stiefkinderen zullen worden behandeld, zo ver zekerde hij. Tijdens het bezoek aan Goes hebben de moeilijkheden, die de ontsluiting van het industrie gebied hier met zich meebrengt grote aandacht van de staats secretaris gehad. De staatssecretaris heeft ook een bespreking gevoerd met de leden van de Zeeuwse Kamer van Koophandel, diverse gemeente besturen en vertegenwoordigers van de middenstand in, onder meer, Veere en Breskens. Tijdens deze gesprekken is gebleken, al dus de staatssecretaris, dat de winkeliers zich voortreffelijk we ten aan te passen aan de nieuwe middelen van bestaan, ontstaan door onder meer de dijken van het Deltaplan en de steeds meer toenemende industrialisatie. (Vervolg van le pagina) Dr. Robbrechts is tevens bur gemeester van de plaats Olen. De justitie had een onderzoek ingesteld, nadat een klacht was ingediend tegen de artsen van de wachtdienst, die pas na twaalf uur naar de baby kwamen kij ken. Het kind overleed in een ziekenhuis. Inmiddels wordt in enkele bladen melding gemaakt van een nieuwe klacht. De 42-jarige Ray mond Donnen, onderwijzer in Bray, overleed aan een hartaan val, nadat zijn echtgenote 'n uur lang had getracht de hulp van een dokter te krijgen. De burgemeester van Bray heeft een klacht ingediend bij het parket in Bergen, dat een ge rechtelijk onderzoek heeft inge steld. Acht dagen gewacht De nationale artsenfederatie heeft na het bekendworden van de aanhouding van de twee art sen medegedeeld over inlichtin gen te beschikken, dat de dood van de baby zou zijn te wijten aan het gezin zelf, dat „acht da gen heeft gewacht alvorens een arts te waarschuwen." „Indien men onze wachtdienst verantwoordelijk stelt voor een fout, die niet door deze is ge maakt en er tegen de genees heren: willekeurige gerechtelijke maatregelen worden genomen, zullen de artsenorganisaties ern stige maatregelen treffen," aldus verklaarde een woordvoerder in een vraaggesprek voor radio- Brussel. De Nederl. Mij tot bevordering der geneeskunst heeft het ver zoek ontvangen om de Belgische artsen in hun strijd te steunen door tijdens het conflict geen Belgische patiënten in behande ling te nemen. Het dagelijks bestuur heeft na een uitvoerige bespreking schrif telijk geantwoord tot de overtui ging te zijn gekomen dat het niet in staat is zich een gefun deerd oordeel te vormen over de GHANESE POLITIE FUNCTIONARIS TER DOOD VEROORDEELD Het hooggerechtshof in Accra (Ghana) heeft dinsdag de poli tiefunctionaris Seth Kwame Ametewee ter dood veroordeeld wegens moord, in verband met en revolveraanslag tegen presi dent Kwame Nkroemah in ja nuari. Ametewee, die zelf pleitte zei niet schuldig te zijn aan de moord op hoofdofficier van de veilighedispolitie Salifu Dagarti. Hij zei drie schoten gelost te heb ben op president Nkroemah, die alle drie misten, maar niet op Dagarti geschoten te hebben. Na een kwartier sprak de jury una niem het schuldig uit. Leden van de commissie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer, zo blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting 1964 van het de partement van Verkeer en Waterstaat, willen weten waarom de levering van de kabelbaan, welke is aange legd over de Greveliagen, aan een Franse firma was opgedragen. Werd geen en kele Nederlandse firma, zo informeerden zij, tot de aan leg van een dergelijke baan in staat geacht? Is de mi nister van mening, dat een Nederlandse onderneming lenjinsej aa3i;sun3uo uee zou hebben bereikt? Was de Franse firma aan een tijd schema gebonden, waarin een boetebepaling was op genomen en zo ja, is deze bepaling dan toegepast en tot welk bedrag? Deze leden informeerden verder, of de minister met het oog op de verdere af sluiting der zeearmen, met name van de Oosterschelde, reeds tot een conclusie is gekomen ten aanzien van de vraag, of aan het kabel systeem dan wel aan het gebruik van caissons de voorkeur dient te worden gegeven. lifiiiiiiiiiüiimiiiiiiitiiiiniiiintiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiifiimHiiiiiTmtiiiiiiiiiTiiiiiitiititfiiiiiiinHiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiiimHiiiiiiiii 38) Weer zei ze: „Ik weet het niet, werkelijk niet. Ik heb gister avond geen dienst gehad, en vanavond heb ik nog praktisch niemand gesproken.". „En zijn dokter, is dat die Adamson?" informeerde Streep- lip. Ze knikte. „Dan moet de knaap aardig opgeknapt zijn" wist de Schele. „Adamson zou nooit weggegaan zijn, als die knaap niet aan de beterende hand was". „En de politie is nog niet ge weest?" vroeg Streeplip nog eens. „Ik weet het niet; maar als dat wel het geval was geweest had het waarschijnlijk ook wel in de krant gestaan", vertelde Sally hun, in de hoop, dat ze daarmee tevreden zouden zijn. De Schele keek op naar zijn grotere metgezel. „Zie je nou wel, ik heb je wel gezegd dat ze hem tot woensdag met rust zou den laten. Die jongen van Simes zei dat ook al, maar jij, jij ver trouwt nooit iemand". Streeplip lachte weer. „Van daar dat ik wat bereikt heb, Spud. Nooit iemand vertrouwen snappie? Goeieavond, dame." Sally liet zich op haar stoel vallen; ze trilde over haar hele lichaam, doch goed beschouwd hadden ze zich betrekkelijk cor rect gedragen. Ze hadden alleen naar Nick gevraagd, maar dat deed iedereen in het ziekenhuis. Ze wiste zich met haar zakdoek je het gezicht af, ofschoon het in de zaal nog fris was van de nachtwind, die de mannen bij hun vertrek naar binnen hadden laten stromen. HOOFDSTUK XIII Toen Sally de volgende och tend werd afgelost moest ze even naar de administratie. Op weg erheen kwam ze langs de operatie-afdeling en botste bijna tegen dokter Mac op, die bezig was zijn rubber handschoenen uit te trekken. Zijn witte schort was met bloed besmeurd. Nog nooit had ze hem zo vermoeid gezien. „Wat bent u vroeg, dok ter Mac! En hebt u nu al geope reerd?" Hij knikte afwezig. „Ja, een geval, waarvan we dachten dat het de tijd had, is vannacht in eens verergerd. Maar ik geloof wel, dat alles goed gaat. Ik zag je al aankomen kind, en heb me gehaast om je even te kunnen spreken. Wist jij, dat Quenton weggaat? Hij heeft gisteren zijn ontslag aangeboden". Het meisje bloosde, alsof ze zelf iets verkeerds had gedaan. „Ja, dokter Mac, ik wist het", gaf ze toe. „Maar toen we elkaar zondag middag bij de moeder thuis heb ben gesproken heeft hij me er niets van verteld. Dat had hij toch wel even kunnen doen. Dan wasdan was het niet zo hard aangekomen". Zijn stem klonk gegriefd. „Maar hij is toch nog niet weg?" vroeg Sally bezorgd. Bob zou het ziekenhuis toch niet zo hals over kop verlaten? Ongeduldig knikte de dokter van neen. „Hij houdt zich aan de gebruikelijke termijn van twee weken. Maar het is wel lastig voor ons. Assistent-chirurgen zijn bijna niet te krijgen, zeker niet voor onshet kan im mers best voor slechts een paar maanden zijn!" Zijn gezicht leek magerder te zijn geworden; om zijn mond lagen diepe plooien. Ook Sally keek zorgelijk. Ze schaamde zich diep. „Ik zou het ook niet op die manier hebben gedaan, dokter Mac, en Bob weet precies, hoe ik over de hele zaak denk. Maar we kunnen niet van hem eisen, dat hij evenzeer ge hecht is aan het ziekenhuis als wij; hij is ambitieus en hij heeft al zo'n strop doordat hij onder dienst is geweest. Hij wil liever niet naar een baan gaan zoeken als de markt overladen is na het eind van het lopende studie jaar enen na het sluiten van het Memorial. Dokter Ro berts heeft hem die positie in 't Doctor's aangeboden en hij meende dat hij die niet kon af wijzen. Er is zelfs ajrake van, dat hij Roberts' eerste assistent zal worden wanneer het eenmaal goed en wel klaar is". Dokter Mac knikte bedacht zaam. „Als hij niet bang was, dat het Memorial zou sluiten, was hü wél gebleven dokter Mac", ver volgde Sally. „Maar hij vond, dat' hfj dit moest doen". „Ja, ja natuurlijk", beaamde dokter Mac, maar het was net of hij in zichzelf sprak en niet tegen Sally. „Ze zullen allemaal wel vertrekken, denk ik; Peter Adamson ook". „Peter Adamson?" herhaalde Sally. „Hoe komt u daar nu bij! Die gaat hier niet weg die is veel te erg aan het Memorial gehecht." Dokter Mac wreef zich over zijn baardstoppels; in zijn ogen lag nog diezelfde gegriefde blik. „Hij heeft anders twee weken vakantie gevraagd, daarin wil hij natuurlijk een andere baan zoeken. Ik neem het hem niet kwalijk, ze moeten aan hun toe komst denken en Peter heeft grote schulden. Ja, de jonge ge neratie heeft gelijk, alleen wij, oudjes, houden vast aan het ver leden". Dokter Mac zag er deze ochtend oud uit. .(Wordt yervolgd.) ontstane situatie en dat het ook niet juist zou zijn zich te men gen in een Belgische aangele genheid. In zijn schrijven zegt het dage lijks bestuur dat de Nederlandse artsen uit traditie en overtuiging zich verplicht achten in Neder land gevraagde medische hulp onder alle omstandigheden te waarborgen. De Nederlandse artsen die aan of over de Belgische grens werken, werd geadviseerd hun werk normaal voort te zetten, derhalve ook Belgische patiën ten te bezoeken die tot hun eigen praktijk behoren en voorts hulp te verlenen in noodgevallen, wel ke hulp een arts niet mag wei geren." Ook het episcopaat dringt aan op beëindiging der staking In naam van het Belgische episcopaat heeft kardinaal Suenens dinsdag aangedrongen op een hervatting van het over- lec tussen de regering en de ge neesheren om een einde te ma ken aan de reeds zeven dagen durende artsenstaking. In een telegram aan minister president Lefèvre en de federatie van geneesheren wordt gevraagd „absolute voorrang te geven aan de eisen van een voldoende ver zorging van de zieken." Verder wordt in het te'egram aangedrongen op een hervatting van de besprekingen om een op lossing te bereiken, die „beant woordt aan het algemeen wel zijn en die de rust kan herstel len." Artsen dreigen met stopzetten „wachtdiensten" De stakende artsen hebben dinsdag gedreigd de „wacht- diensten" stop te zullen zetten, indien hun twee gearresteerde co'lega's niet worden vrijgelaten. Op een persconferentie in Brussel verklaarden woordvoer ders van de federatie zich soli dair met hun twee collega's. Zij herhaalden, dat de „wachtdienst" perfect functioneerde en zeiden de aanhouding te betreuren, waarvoor „geen voldoende rede nen" aanwezig zouden zijn. Zij eisten de „onmiddellijke vrijla ting". Indien dit verzoek niet wordt ingewilligd, „zal de rege ring worden verzocht de wacht diensten zelf te organiseren," al dus de woordvoerders. Regeringsmaatregelen verwacht Belgische regeringskringen reageerden dinsdagavond onmid- del'ijk op de eis van de stakende geneesheren tot vrijlating van hun twee collega's. „Een bewijs van gemis aan kennis van de werking der Belgische instellin gen en de scheiding der mach ten," zo werd de eis van de sta kers hier genoemd. De minister van Binnenlandse Zaken, Gilson, sprak dinsdagavond van een „ge vaarlijke toestand" die in som mige ziekenhuizen in Brussel is ontstaan doordat de artsen wei geren patiënten in particuliere klinieken te behandelen. i. dv.) Van vrouw tot vrouw vertelt Keizerin Farah in Margriet over haar huwelijk, haar moederschap, haar taak als Majesteit. Een verhaal dat U van week tot week zal boeien als een roman. Het is één van de vele hoogte» punten uit het blad.waarvan U méérdan ooit hoortzeggen: is VÉÉL GEZELLIGER! 5 s Na een streng incognito-verblijf van vier dagen in Vlis- g g singen is prins Rainier de Derde, de 40-jarige vorst van g B Monaco, dinsdagmorgen om zes uur aan boord van zijn g J jacht de „Albecaro-2" vertrokken uit de Vlissingse marine- g jj binnenhaven. De Albecaro zette koers naar Lissabon waar g g prinses Gracia, haar moeder mevrouw Kelly, prins Albert g 1 en prinses Caroline zich zullen inschepen om met de prins 1 g de reis naar de haven van Monaco te maken. Het was oor- 1 spronkelijk de bedoeling dat prinses Gracia met haar echt- g g genoot mee naar Vlissingen zou komen. Vermoedelijk was g g het koude weer in Nederland er de oorzaak van dat de prin- g ses niet mee kwam. jj g De Albecaro voer uit onder escorte van een marinesleep- g g boot. Het schutten nam 20 minuten in beslag. De prins g g stond naast de kapitein, Ive Caruso, in het stuurhuis. Af g g en toe vertoonde hij zich aan dek om toe te zien hoe zijn g g nieuwe jacht werd geschut. Er was een Nederlandse loods g g aan boord. jj g Terwijl de prins maandag de gehele dag in Brussel ver- g g bleef, Is er nog druk geschilderd op het schip dat enige g g forse krassen had opgelopen, toen het afmeerde in de g g marinebinnenhaven na een proeftochtje te hebben gemaakt g g om het zeekompas te testen. IlllllllHlllllllllllllllllllilllllllllllilllllillliiilllilllllilUIMtillllllllilllllililililllllliililllllllllllilllllIM

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3