Prinses Irene niet naar Mexico vertrokken Vier Turkse Cyprioten neergeschoten dienen staking te heffen Artsen op Prinses Irene trouwt in het buitenland RADIO DË KOOR Sensatie op Schiphol HET WEER GRIEKENLAND GEWAARSCHUWD Nieuwe klacht na sterfgeval in Bray Seniorenconvent bijeengeroepen VORSTELIJK BEZOEK AAN MEXICO Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Makariosfcmds „Shaken van het vuren" Premier Lefévre: Leedwezen Seniorenconvent komt vandaag bijeen Ernstig incident in Nicosia Turki je waarschuwt Griekenland Makarios naar Athene Frankering abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaeteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maanc" 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 8 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6184 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „AdteS Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 urn- v.m. Geheel onverwacht heeft Prinses Irene op Schiphol verstek laten gaan bij het vertrek voor het officiële koninklijke bezoek aan Mexico. Koningin Juliana, Prins Bernhard en Kroonprinses Beatrix vertrokken zonder Prinses Irene. Zij vertrokken kort na half twee dinsdagmiddag per DC-8 van de K. L. M. De Prinsessen Margriet en Christine deden de vertrekkende leden van de Koninklijke Familie uitgeleide. Prinses Margriet was in haar eigen kleine personenauto naar het vliegveld gereden. Met verloofde en a.s. schoonvader op Soestdijk Maandag was Prinses Irene per vliegtuig op Schiphol terugge keerd van haar bezoek aan haar verloofde. In haar gezelschap bevonden zich Don Carlos en haar aanstaande schoonvader, Prins Xavier. Bij de Paus Prinses Irene en Don Carlos waren 's morgens in audiëntie ontvangen door de Paus. De prin ses bezocht haar verloofde te Rome, waar de familie Bourbon- Parma vertoefde. Een zegsman van het Vaticaan heeft tegenover het persbureau „Reuter" niet anders willen ver klaren dan dat „de Prinses voor kwam op de lijst van voorgeno men Pauselijke audiënties. Een woordvoerder van de Nederland se ambassade ontkende, dat de prinses door de Paus was ont vangen. Wel werd van deze zijde bevestigd, dat de vader van Don Carlos zaterdag in privé-audiën- tie was ontvangen door de Paus. Het Vaticaanse blad „Osser- vatore Romano" heeft het be zoek van de prinses aan de Paus niet aangekondigd in de lijst van audiënties, zoals dit blad die pleegt af te drukken. Het nieuws over de audiëntie werd in Rome bekend door een foto, die van de Paus en de Prinses met Don Carlos was gemaakt. Koninklijk paar op Schiphol Nadat Prinses Margriet giste ren als eerste op de luchthaven was gearriveerd, kwamen om streeks kwart over één de Ko ningin, de Prins en Prinses Bea trix per hofauto het platform op gedraaid. De Prins droeg de wit te anjer op zijn revers; de Ko ningin hield ondanks de kou haar mantel over de arm toen zij uitstapte. Niemand der vele belangstellenden bemerkte op op dat moment nog iets bijzonders. Pas toen de minuten verstre ken en de sportwagen van Prin ses Irene niet arriveerde, begon zich onder de journalisten enige achterdocht af te tekenen. Intussen verstreken de minuten en precies om half twee traden Koningin, Prins en Prinses Bea trix naar buiten. Prinses Irene en haar verloofde zouden kenne lijk niet meer komen. Minister Luns volkomen op zijn gemak. Temidden van de gespannen atmosfeer bleef één lange figuur volkomen op zijn gemak en min zaam naar alle zijden glim lachend zijn gemoedsrust bewa ren: minister Luns, die zoals steeds ook dit staatsbezoek mee maakt. De reis naar Mexico is ruim 9200 km lang. De DC8 met de hoge gasten zou er dinsdagavond om 21 uur arriveren. Dan is het in Nederland al 4 uur 's och tends, want in totaal vergt de vlucht ruim 14% uur. Prinses Irene zou vlak vóór het vertrek besloten hebben van de reis af te zien. Geen minister-president In het vliegtuig namen de ver trekkende leden der koninklijke familie afscheid van de Prinses sen Margriet en Christine, die daarna hand in hand de lange vliegtuigtrap afdaalden. De deuren van het vliegtuig gingen dicht, de motoren sloegen aan en het toestel vertrok zon der Prinses Irene. Kerk vraagt advies over vlaggen op huwelijksdag De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente van Voor burg heeft besloten aan de gene rale synode advies te vragen over het uitsteken van de nationale driekleur op de trouwdag van Prinses Irene. Men zal de synode verzoeken dit advies te geven voor heel de kerk. KRIMPENDE WIND Een gebied van hoge lucht druk dat het doordringen van depressie-activiteit tot onze om geving verhinderde, verplaatste zich van de Britse eilanden naar West-Europa. Langs de noord flank van dit hogedrukgebied beweegt een frontale storing via Schotland naar de Noordzee. Het ziet er naar uit dat dit front tot dicht bij ons land zal naderen. In verband hiermee wordt ver wacht dat de bewolking in de loop van de dag zal toenemen, en in de noordelijke provincies later wat regen of motregen zal vallen. De wind krimpt van noord west naar zuidwest en neemt toe tot matig of vrij krachtig. De middagtemperaturen zullen wat hoger zijn dan gisteren. WOENSDAG 8 APRIL v.m. n.m. 10.55 11.25 11.30 0.10 12.40 0.20 12.50. 9 APRIL v.m. n.m. Breskens 11.27 12. Terneuzen 0.02 12.35 Hansweert 0.42 1.15 Walsoorden 0.52 1.25 ZON MAAN medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Toenemende bewolking Toenemende bewolking en la ter in de noordelijke helft van het land wat regen of motregen. Matige tot vrij krachtige wind draaiend naar zuidwest. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden DONDERAG op onder op onder Apr. 8 5.59 19.25 4.54 14.07 9 5.57 19.27 5.19 15.24 Wat vooral opzien baarde was, dat Prinses Irene en Don Carlos niet ter uitgeleide naar het vliegveld waren gekomen. Er was geen minister-presi dent en er was geen enkele mi nister om het koninklijke gezin te groeten. Terwijl in de ontvangkamer de directeur van de R.V.D., dr. Lammers, in spoedberaad bijeen kwam met mej. Wijnen en mr. Van der Hoeven, installeerden de verslaggevers van pers en radio zich in de perskamer en wachtten daar op de verklaring van de opzienbarende gang van zaken. Zij moesten lang wachten, want juist nadat de Prinsessen Mar griet en Christine de terugweg naar Soestdijk waren ingeslagen, belde minister-president Marij- nen op en vroeg dringend dr. Lammers te spreken. Het werd een lang gesprek, waarbij ook mr. Van der Hoe ven, de particulier secretaris van de Koningin, minutenlang met de heer Marijnen overleg pleegde. Eenmaal in de perskamer deel de mr. Van der Hoeven mede, dat hij twee verklaringen zou voorlezen, die zojuist waren op gesteld en die hij dus slechts in enkelvoud, met pen en inkt ge schreven, op een papiertje voor zich had. Gemakshalve las hij ook de verklaring op, die feite lijk afkomstig was van mej. Wij nen namens Prinses Irene zelf. Deze verklaringen vindt men el ders afgedrukt. Er werden na het voorlezen ettelijke vragen op mr. Van der Hoeven afgevuurd, maar hij ont trok zich hieraan en verliet lakoniek de perskamer. De reactie in Mexico City Van de zijde van de persdienst van de Mexicaanse president, Mateos Lopez, werd een ver slaggever van het A. N. P. dins dagochtend in Mexico-City ver zekerd dat de Mexicaanse auto riteiten het ten zeerste betreuren dat Prinses Irene haar moeder niet zal vergezellen tijdens het staatsbezoek aan Mexico. De berichten over Prinses Irene werden er dinsdagmorgen via de radio-nieuwsuitzendingen vernomen en veroorzaakten uiteraard onder de direct bij het bezoek betrokkenen een minder plezierige verrassing. Om tien uur plaatselijke tijd was de Nederlandse ambassa deur in de Mexicaanse hoofdstad niet officieel op de hoogte van wat er zich in Nederland had af gespeeld. Ook hij had zijn infor maties van de radio. Later werd vernomen dat de Koningin een verklaring over haar dochter had afgelegd. Men verwacht dat het programma op verschillende punten zal moeten worden ver anderd, waarbij gedacht wordt aan tafelschikkingen, de plaatsen in de auto's en dergelijke. De commandant van de V. N.-troepenmacht op Cyprus, de In dische generaal Gyani, heeft hulp geweigerd voor het zenden van levensmiddelen en de noodzakelijkste medicamenten naar „een hon derdtal Turkse Cyprioten, die letterlijk sterven van honger", zo heeft de voorzitter van de Turks-Cyprische kamer op het eiland, Sjamsi Kazin, in een telegram aan secretaris-generaal Oe Thant gemeld. Kazin deelde mee, dat de betrokkenen zich bevinden in negen dorpen die omsingeld zijn en worden aangevallen door Griekse Cy prioten. Een weigering van deze aard vergemakkelijkt het herstel van de orde op het eiland niet, aldus Kazin. „Wij vragen ons nu af, wat de reden mag zijn van de komst van de V. N.-troepen naar ons eiland". Het bureau van president Ma- karios heeft meegedeeld, dat een Cyprische zakenman in Nigeria een cheque van honderdduizend pond sterling aan het Cyprische staatshoofd heeft gezonden, te gebruiken voor „nationale belan gen". Uit dit bedrag zal een „Ma- kariosfonds" worden gesticht, waarin ook andere gefortuneerde Griekse Cyprioten een bijdrage kunnen storten. In het gebied van het Turks- Cyprische dorp Kokkina en het nabijgelegen Grieks-Cyprische De Belgische minister-president, Th. Lefèvre, heeft verklaard, dat een hervatting van het overleg met de geneesheren alleen mo gelijk is, nadat de artsen hun staking hebben beëindigd. Na een speciale kabinetszitting las premier Lefèvre een rege ringscommuniqué voor, waarin wordt gezegd dat „de ongelukkige gebeurtenissen van de jongste dagen de ernstige verantwoordelijk heid bevestigen, die de artsenorganisaties op zich hebben genomen door het afkondigen van een staking, die leidde tot het in de steek laten van de zieken, zelfs in ernstige gevallen." „Eerst na beëindiging van deze toestand, die in strijd is met de beroepsplichten van de artsen, zal de regering een hervatting van de besprekingen onder ogen kunnen zien." W etsovertreding In antwoord op vragen ant woordde Lefèvre, dat de rege ring nog niet het „opvorderen" van de artsen overweegt, maar wel de noodzakelijke maatrege len tracht te nemen om de leem ten in de „wachtdiensten" op te vullen. Zo werden militaire me dische diensten, die bij het Bel gische leger in Duitsland zijn ge stationeerd, naar Brussel over gebracht. Lefèvre bevestigde, dat het verlaten van de zieken een wets overtreding is. Hjj wilde zich niet uitlaten over de arrestatie van de twee Belgische artsen, omdat de gerechtelijke autoritei ten deze kwestie in onderzoek hebben en een uitspraak zullen doen. „Geen verband" Op een persconferentie heb ben woordvoerders van de fede ratie van Belgische artsen elk verband ontkend tussen de dood van een 18 maanden oude baby in Tongerlo en de artsenstaking. Zij verklaarden, dat geen enkele beschuldiging is ingediend tegen de twee artsen van de wacht dienst, die in voorlopige hechte nis werden genomen. Het overlijden van de baby werd toegeschreven aan de „normale ontwikkeling van de ziekte," waaraan het kind leed. Dat er zoveel tijd verliep tussen het oproepen van de wachtdienst en de aankomst van een arts, was volgens de woordvoerders een gevolg van het feit, dat de toestand van het kind aanvanke lijk niet als een dringend geval werd beschouwd. De woordvoerders verklaarden voorts, dat de regering zich ver gist indien zij denkt, dat de sta king zal doodbloeden. „Weer eens onderschat de regering de syndicale macht van het Belgisch medisch korps," aldus de artsen. Twee artsen in staat van beschuldiging Tegen de twee artsen, die maandag in hechtenis zijn geno men, is dinsdag een aanhou dingsbevel uitgevaardigd. Beide geneesheren, Robbrechts en Geens, worden er van beschul digd geen hulp te hebben ver leend aan een persoon in levens gevaar en overtreding van het desbetreffende artikel, dat in 1961 in het wetboek van straf recht werd opgenomen. (Zie verder pag. 3) Naar haar particulier secre taresse mej. M. C. C. Wijnen, gisteren op Schiphol officieel heeft medegedeeld, zal het huwelijk van Prinses Irene niet in Nederland maar in het buitenland worden voltrokken. De particuliere secretaris van de Koningin, mr. J. van der Hoeven, en de particulier secretaresse van Prinses Irene, mej. M. C. C. Wijnen, hebben kort na het vertrek van de Koninklijke Familie tijdens een haastig geïmproviseerde persconferentie het volgende verklaard: „Prinses Irene heeft over eenkomstig de uitdrukkelijke wens van haar aanstaande echtgenoot besloten reeds nu in zijn werk te delen met alle consequenties van dien. Daar om zal zij niet meegaan op het staatsbezoek naar Mexico, ten einde volledig de persoonlijke verantwoordelijkheid van haar handelingen te scheiden van de verplichtingen der Konink lijke familie, met name om voor de Koningin generlei staatkundige moeilijkheden te scheppen. In verband met een en an der zal hun huwelijk buiten Nederland worden voltrok ken". Geflankeerd door mej. Wij nen en de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, dr. G. J. Lammers, legde mr. Van der Hoeven daarna de volgen de uit slechts één zin bestaan de officiële verklaring af: „De particulier secretaris van de Koningin deelt in aan sluiting hierop mede, dat H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins met leedwezen van de beslissing van hun dochter kennis hebben genomen". De minister-president heeft aan de voorzitter van de Tweede Kamer verzocht de senioren van deze Kamer bij een te roepen in verband met de verklaringen afgelegd na mens Prinses Irene en na mens de Koningin en de Prins. De voorzitter heeft de se nioren bijeengeroepen tegen elf uur in zijn kabinet. dorp Pakhyammos, waar in de afgelopen paar dagen reeds werd gevochten, hebben zich maandag opnieuw schietpartijen voorge daan. De Turken bliezen een tus sen beide dorpen gelegen brug op, waarvoor zij in de vooraf gaande nacht de nodige voorbe reidingen hadden getroffen. Ook bij het dorp Ayios Theo- dhoras kwam het opnieuw tot in cidenten, waarbij een Griekse Cyprioot werd gedood. In de afgelopen dagen vielen bij de gevechten in een vijftal dorpen in het noordwesten van het eiland twee doden en elf ge wonden. Naar een woordvoerder van de V. N. in Nicosia maandag avond meedeelde, werd voor het gehele gebied, waarin de vijf dorpen zijn gelegen, over eenstemming over een staken van het vuren bereikt. Een Turks-Cyprische voorlich tingsambtenaar heeft maandag avond in Nicosia meegedeeld, dat Griekse Cyprioten bij de toegang tot het oude, ommuurde gedeelte van de Cyprische hoofdstad vier Turkse Cyprioten hebben aange houden, meegevoerd en ergens „op een rij hebben gezet en neer geschoten". De Turks-Cyprische zegsman had dit vernomen van een van de vier betrokkenen, die door drie kogels was getroffen maar toch ontsnapt was. Volgens hem wa ren twee van de anderen gedood en was de derde gewond. Een verbindingsofficier van de Verenigde Naties heeft bevestigd, dat Britse militairen de lijken van twee Turkse Cyprioten heb ben gevonden. Naar de vierde man werd nog gezocht. Volgens de Turks-Cyprische zegsman werden de vier mannen bij de Famagusta-poort aange houden door een aantal gewa pende Griekse Cyprioten, van wie enkelen in uniform waren. De vier Turken, die uit Limassol op zuidwest-Cyprus kwamen, waren eerst afgeranseld met ijzeren staven voor ze werden neergeschoten. Een aanval op het Turkse detachement op Cyprus zal worden beschouwd als een aanval op Turkije zelf. Dit staat in een nota, die dinsdag morgen vroeg door de Turkse ambassadeur in Athene is overhandigd aan de Griekse minister van Buitenlandse Za ken. President Makarios heeft dins dag in een vraaggesprek met het Cyprische persbureau gezegd dat hij de zaak voor de Veiligheids raad zal brengen als Turkije zijn militairen niet van Cyprus te rugtrekt. Hij wil deze militairen en de faciliteiten, die zij op grond van het door Cyprus opgezegde bijstandsverdrag bezitten, ont houden. Makarios gaat donder dag voor besprekingen met de Griekse regering naar Athene. (AOV.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 In de étalages van vele win kels in de Mexicaanse hoofd stad zijn grote kleurenfoto's van Koningin Juliana en Prins Bernhard opgehangen en wordt de vorstelijke bezoe kers een welkom toegeroepen. Verder is er van versierin gen op straat nog niets te zien. „U moet dit niet uitleg gen als een blik van koelheid tegenover dit bezoek," zo ver klaarde men van officiële zijde. Voor dit ontbreken van versieringen zijn twee rede nen aan te voeren. Als men de versieringen te vroeg aan brengt, kan een onverwachte tropische regenbui grote schade veroorzaken. Wat be langrijker is: een Nederland se vlag is een unicum voor de souvenir jagers in Mexico en het te vroeg uitsteken van Nederlandse vlaggen zou tot gevolg kunnen hebben dat al die vlaggen bij het passeren van de koninklijke stoet ver dwenen zouden zijn. Daarom begonnen gisteravond tien uur plaatselijke tijd grote groepen arbeiders met het aanbrengen van vlaggen en versieringen langs de route die zal worden gevolgd. Woensdagochtend is men daarmee tijdig gereed. Verder verwacht men dat op de dag van aankomst van het ko ninklijk gezelschap de post zegels in omloop zullen komen met de beeltenis van de Ko ningin. Mexico, venvacht veel eerste maal is dat een ge kroond staatshoofd het land officieel zal bezoeken. ALBANEES BLAD BESCHULDIGD CHROESJTSJOV „Chroesjtsjov en de moderne revisionisten zijn afgegleden naa rde posities van de sociaal democratie, broeinest van het kapitalisme, waarvan zij het trouwloze spoor volgen. Zij wil len de arbeiderspartijen maken tto burgelijke partijen van de arbeidersklasse. Het werkelijke doel van de moderne revisionis ten is eenvoudig „de liquidatie van de communistische partijen". Dit staat in een hoofdartikel van het blad van de Albanese com munistische partij „Zeri y Popu- lit". Het artikel dat 20.000 woor den bevat, kan worden be schouwd als een antwoord op het onlangs gepubliceerde rapport van de Russische partijtheoreti cus Soeslov. Lijk Britse raketspecialist in zee gevonden Een Britse raketdeskundige is dood in zee aangetroffen voor de kust van het eiland Wight, niet ver van een proefterrein voor Britse raketten. Het is de 35- jarige Michael William Wrang ham, de hoogste technisch advi- van dit bezoek, omdat het de seur van het proefterrein.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1