Belgische artsen demonstreerden in Valkenburg Makarios zegt het verdrag van Zurich op Generaal MacArthur overleden HET WEER GRIEKSE CYPRIOOT IN HKC0S1A DOODGESCHOTEN TWEE BELGISCHE ARTSEN GEARRESTEERD MISPLAATSTE APRILGRAP JOHNSON: „EEN VAN AlERIKA'S GROOTSTE HELDEN" Weekendverlof Kon. Marechaussee ingetrokken Weerbericht Hoogwater BRITSE V. N.-TROEPEN ONDER ZWAAR VUUR 15 maanden oude baby overleden DUITS SCHIP VERGAAN BRIEFSCHRIJVER „BEDOELDE' HET NIET ZO KWAAD Zon- en Maanstanden Buitenlandse reacties Frankering bij abonnement: Terneuzen Direeteur-Hoofredaeteur: T. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 6 Dinsdag 7 april 1964 20e Jaargang - No. 6183 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek ..Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. I Zaterdagnacht hebben de 300 stakende Belgische artsen die in Valkenburg verblijven, onrustige uren doorgebracht. Uit Luik kwam de mededeling, dat Belgische betogers zouden trachten met bussen door te dringen tot Valkenburg om zo mogelijk dokters te ontvoe ren. Zij zouden op deze manier de doktersstaking willen doorbre ken. De politieversterking zal op verzoek van de burgemeester voorlopig gehandhaafd blijven. Stakende artsen demonstreerden Belgische artsen hadden zater dagmorgen voor het stakings hoofdkwartier „Motel Oranje- Nassau" gedemonstreerd. Zij reden in lange autocolonnes met gillende toeters langs het motel om op deze wijze hun misnoegen over de Belgische regering uit te drukken. De stakingsleiders, dr. Block (secretaris) en dr. J. de Clerck (administrateur van de artsen kamer), hadden een persconfe rentie belegd, waarvoor o.a. ook van Duitse zijde belangstelling bestond. Naar het oordeel van het in Valkenburg gevestigde comité zou de staking nog min stens tot woensdag duren. Betoging in Antwerpen In Antwerpen is zaterdag een betoging gehouden tegen de art senstaking. De demonstratie, waaraan ongeveer 3.000 mensen deelnamen, verliep zonder inci denten. Op de spandoeken die werden meegedragen, stonden leuzen als „De syndikale Kamer van de geneesheren vecht tegen de zieken" en „Wij vechten vóór de zieken". In het weekeinde werden ook in andere Belgische plaatsen be togingen tegen de staking ge houden. De rijkspolitie te Valkenburg en omgeving werd gealarmeerd en op noodsterkte van 75 man gebracht. Men legde een kordon om Valkenburg. Burgemeester F. Breekpot stelde zich in de nacht persoonlijk op de hoogte van de situatie. Hij liet tevens de brandweer alarmeren om desnoods ongewenste gasten met waterstralen te lijf te gaan. Tegen de vroege ochtend wa ren de politiemannen op het hoofdbureau van politie terug getrokken. De socialistische jongeren uit Maastricht, Valkenburg en om geving wisten de politie-afzet- ting te omzeilen om in Valken burg bij de hotels, waar Belgi sche artsen verblijven, spandoe ken op te hangen met de tekst: „Belgische artsen, ga naar huis". Deze spandoeken werden door de rijkspolitie verwijderd. Het weekendverlof van de mannen van de marechaussee te Maastricht werd ingetrokken. De manschappen werden aan de grensposten geconsigneerd. De burgemeester van Valken burg (gemeente Houthem) heeft zondagmiddag als hoofd van de plaatselijke politie een delegatie van de in zijn gemeente verblij vende Belgische artsen bij zich geroepen. De burgemeester heeft de art sen erop gewezen, dat Nederland met het Belgische artsenconflict niets te maken heeft. Als gasten zijn de artsen in Valkenburg van harte welkom, mits zij de open bare orde niet verstoren en zich onthouden van manifestaties of demonstraties. De weersverwachting medege deeld door het K. N. M. I., geldig van vanavond tot morgenavond NOORDELIJKE WIND Nu en dan bewolkt met later enkele verspreid voorkomende buitjes. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Van nacht opnieuw kans op nacht vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. MAANDAG 6 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.25 9.00 9.40 9.50 n.m. 8.58 9.33 10.13 10.23 DINSDAG 7 APRIL v.m. n.m. Breskens 9.40 10.16 Terneuzen 10.50 10.51 Hansweert 10.55 11.31 Walsoorden 11.05 11.41 BEWOLKT Gedurende het weekeinde is de wind naar noord tot noord west gedraaid. Daarbij is zondag een wolkenvrije zóne ons land gepasseerd. Na een koude nacht met in het oosten van het land op de meeste plaatsen 1 tot 2 graden nachtvorst, is het op nieuw bewolkt weer geworden. Een Oceaanstoring, die vanmor gen begeleid door een regenzone de Ierse zee bereikte, verplaatst zich in zuidoostelijke richting naar het Kanaal, maar zijn in vloed op het weer bij ons is ge ring. Verwacht wordt dat in ons land met oplandige wind gelei delijk iets vochtiger Noordzee lucht blijft binnenstromen waar in bewolking voorkomt met daarbij enkele locale buitjes. De kans op nachtvorst is de komen de nacht niet groot meer. Over dag worden ongeveer dezelfde temperaturen bereikt als van- WOENSDAG 8 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.55 11.30 0.10 0.20 12.50. n.m. 11.25 1240 ZIEKENHUIZEN OVERBEVOLKT De overbevolking van de Brus selse ziekenhuizen neemt volgens een mededeling van de natio nale federatie van artsen steeds ernstiger vormen aan. De 200 bedden, die beschikbaar waren gesteld in het militaire hospitaal, zijn bijna alle bezet en overwo gen wordt een aantal militaire patiënten over te brengen naar hospitalen in Oostende en Bever- loo om meer plaatsen voor bur gers te krijgen. In een vakschool in Anderlecht werd een noodzie kenhuis ingericht. Een woordvoerder van de libe rale vakbond veroordeelde in Antwerpen de artsenstaking, om dat hij „voor de vrijheid, maar tegen de anarchie" is. De woord voerder van de socialistische vakbond sprak van „kwaadwil lige opzet" van de artsen, „die niets anders dan de staking wil den omdat zij een krachtproef wensten". P.v.d.A. OVER STAKENDE ARTSEN Het gewest Limburg van de Partij van de Arbeid heeft zon dag omstreeks middernacht een verklaring uitgegeven betreffen- lOp vele plaatsen in België zijn zaterdag door de vakbonden uit geroepen demonstraties tegen de artsenstaking gehouden. Deze foto laat zien hoe in Leuven arbeiders met spandoe ken door de straten trokken. de de aanwezigheid van de drie honderd stakende Belgische art sen in Valkenburg. Deze verkla ring luidt als volgt: „Het dagelijks bestuur van de P.v.d.A. in Limburg, verontrust over het verblijf van de staken de Belgische artsen in Neder land, waardoor ons land op on gewenste en wellicht gevaarlijke wijze kan worden betrokken in een buitenlands conflict, spreekt de hoop uit, dat deze artsen hun ergerniswekkende actie, die in strijd is met de christelijke en humanitaire beginselen, zullen beëindigen en dat ze spoedig zul len terugkeren naar de zieken die door hen in de steek werden gelaten". Deze verklaring werd uitge geven na lang beraad. Aanvan kelijk was men van oordeel dat men in de verklaring moest eisen dat de artsen ons land zouden verlaten, maar men zag hier ten slotte vanaf. De president van de Cyprische republiek, aartsbisschop Makarios, heeft de Turkse eerste minister Inonu in een nota medegedeeld dat Cyprus zich niet langer gebonden acht aan de overeenkomst van Zurich, waarbij Engeland, Griekenland en Turkije de territoriale onschendbaarheid van de nieuwe republiek waarborgen. Bij dit verdrag kregen Griekenland en Turkije het recht om militaire een heden van een bepaalde sterkte (voor beide beneden de duizend man) te handhaven, terwijl Engeland enkele militaire bases behield. De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken, Erkin, ver klaarde desgevraagd over de be slissing van Makarios dat de Turkse regering deze verwerpt. Hij voegde hieraan toe dat de aartsbisschop niet het recht had een dergelijke beslissing te ne- TURKIJE VERWERPT MAKARIOS' ACTIE Turkije heeft zondag de „ille gale poging" van aartsbisschop Makarios om eenzijdig het in 1960 gesloten bondgenootschaps verdrag tussen Cyprus, Grieken land en Turkije op te zeggen, van de hand gewezen. De Turkse regering noemde de mededeling van het Cyprische staatshoofd, dat zijn land zich niet meer aan de overeenkomst gebonden acht, „zowel juridisch als feitelijk zonder waarde." De Turkse minister van Voor lichting, Ali Ihsan Gogus, ver klaarde na afloop van een kabi netsvergadering, welke vier uur had geduurd, dat Turkije zijn recht om 650 militairen op Cyprus te handhaven, blijft uit oefenen. Premier Inonu sprak van een „nieuwe poging van Makarios, die evenals de vorige zal mislukken". Naar verluidt heeft het Turk se kabinet besloten aan de vloot- eenheden die zaterdag met troe pen aan boord van de vlootbasis Iskendrun naar Istanbul waren vertrokken, opdracht te geven naar hun bases terug te keren. Iskendrun is de haven van waar een eventuele Turkse lan- dingsvloot naar Cyprus zal ver trekken. De Turkse minister van Bui tenlandse Zaken heeft medege deeld, dat Turkije de kwestie onder de aandacht zal brengen van Engeland en van Oe Thant. Ook zou de Navo op de hoogte Twee Belgische artsen zijn vandaag aangehouden naar aan leiding van het overlijden van een 15 maanden oude baby. Beide geneesheren waren be last met de regeling van de wachtdienst tijdens de artsensta king in Herentals. De vader had zaterdagochtend zijn huisarts gewaarschuwd, dat zijn zoontje ernstig ziek was. Deze weigerde als gevolg van de staking zelf het patiëntje te be zoeken en hij gaf het ziektegeval door aan de wachtdienst, die door de stakende artsen is inge steld. Het kind werd naar een ziekenhuis vervoerd. Daar over leed het zondagochtend als ge volg van een ontsteking in de borstholte. De justitie stelde onmiddellijk een onderzoek in, hetgeen er toe leidde dat de twee geneesheren voorlopig in hechtenis zijn geno men en zijn ondergebracht in de gevangenis. Het onderzoek wordt voortgezet. Vanmorgen vroeg is een Griekse Cyprioot doodgeschoten in een straat in de Cyprische hoofdstad die grenst aan de be- standlijn, welke de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen van de stad scheidt. Volgens een woordvoerder van de Verenigde Naties werd de man gedood bij een woordenwis seling toen hij de Turks-Cypri sche barrière in de bewuste straat naderde. Van welingelichte zijde is ver nomen, dat de man, die een ge laden pistool droeg, een Grieks- Cyprische politie-agent was. Hij In de nacht van vrijdag op za terdag is ter hoogte van het lichtschip Borkum het 282 ton metende Duitse schip Nordmark vergaan. Het schip zond om streeks vier uur een s.o.s. uit, waarop acht schepen te hulp snelden. De loodsboot Castor borg drie lijken en trof twee lege reddingsboten van de Nordmark aan. Naar het zoeken naar de overige bemanningsleden werd ook deelgenomen door een vlieg tuig van de Nederlandse marine opsporingsdienst en drie hef- schroefvliegtuigen van het West- duitse leger. De Nordmark was met stuk goed onderweg van Hamburg naar Huil. De oorzaak van het vergaan is onbekend. werd gedood door een salvo uit een machinegeweer opgesteld aan de Turks-Cyprische zijde. Het lijk van de Griek is door een officier van een Britse pa trouille weggehaald. worden gesteld, aangezien hei Turkse bataljon op Cyprus deel uitmaakt van de Navo-strijd- krachten. Eerder had Turkije al geen gehoor gegeven aan een verzoek van president Makarios om dit bataljon van het eiland terug te trekken. OPNIEUW GEVECHTEN Grieks-Cyprioten hebben in de nacht van zaterdag op zondag een tegenaanval gedaan in de richting van het Turkse dorp Massoura, in antwoord op de door Turkse Cyprioten gedane aanval op het Grieks-Cyprische dorp Pingenia, aldus heeft men op het hoofdkwartier van de V.N.-vredesmacht op Cyprus meegedeeld. Het was voor het eerst sedert de crisis op het eiland ontstond, dat een gevecht van een derge lijke grote omvang 's nachts plaats had. Een woordvoerder van de V.N. deelde zondagmorgen mede, dat in vijf dorpen in het noordwes ten van het eiland gevechten waren uitgebroken. Hevig vuren werd gemeld uit Piyenia, een Grieks-Cyprisch dorp in het heuvelachtig kust gebied, waarheen zaterdagavond uit Nicosia Britse militairen wer den gedirigeerd. Bij Mansoura duurde het schie ten de gehele nacht voort. Griek se Cyprioten namen stellingen in op een heuvel, die Mansoura beheerst. Tijdens het nachtelijke ge vecht kwamen Britse troepen onder zwaar vuur te liggen, wat zij uit zelfverdediging beant woordden. In het nabijgelegen dorp Ayios Theodhoras, waar de gevechten twee dagen geleden weer op laaiden, kwamen twee V.N.- voertuigen in een kruisvuur terecht. Dit vuur werd echter niet beantwoord. Generaal Mike Carver, de Britse ondercommandant der V.N.-macht heeft het toneel van de strijd bezocht. Intussen rukten Grieks-Cypri sche versterkingen in de rich ting van Pakhyammos op, waar onder een gepantserde bulldozer. Het was echt niet zó bedoeld, zei de heer J. Bosman, perS' secretaris van het studenten comité Zuid-Afrika, dat o.m. de sinaasappelboycot organiseert. Hij maakte tegenover het A.N.P, bekend, dat hij de auteur is ge weest van de brief, zogenaamd van mr. Geertsema, fractieleider van de V.V.D. in de Tweede Kamer, aan het socialistische Kamerlid de heer J. J. Voogd. „Ik vind het jammer dat het zo uitgegroeid is", zei de heer Bosman. „Ik had niet gedacht dat het in de openbaarheid zou komen". De heer Bosman zou mr. Geertsema en de heer Voogd zijn verontschuldigingen aan bieden, maar wilde ook in het openbaar zijn spijt betuigen over het gebeurde. Hij is het enige liberale lid van het studentencomité Zuid- Afrika en had nogal wat kritiek te verduren gehad van zijn mede-comitéleden over het ge ring aantal V.V.D.-Kamerleden, dat bereid was geweest het ZON MAAN op ondei op ortdei Apt. 6 6.04 19.22 3.47 11.47 7 6.02 19.24 4.23 12.54 Generaal Douglas MacArthur is zondag in Washington overleden. MacArthur was 84 jaar. Het einde kwam na een lange strijd. De oorlogsheld werd namelijk driemaal binnen 24 dagen geopereerd. Het waren zware operaties. Zijn levenswil verbaasde de artsen, die een permanente waakdienst hadden georganiseerd bij het bed van de patiënt. Op 6 maart werd MacArthur voor het eerst geopereerd. Zijn galblaas werd toen weggenomen om hem van geelzucht af te hel pen. Op 23 maart moest hij weer geopereerd worden en om een in wendige bloeding te stuiten. Op 29 maart werd tenslotte een stuk van een darm verwijderd. Bij die gelegenheid werd zijn mill weg genomen. Als doodsoorzaak ga ven de artsen op: het plotseling lin gebreke blijven van lever en I nieren. De laatste dagen waren jMacArthurs vrouw en hun 26- I jarige zoon vrijwel voortdurend bij de zieke. I Een woordvoerder van het Walter-Reedhospitaal, waar Mac Arthur is verpleegd, zei dat het lijk met een autocolonne naar New York zal worden gebracht, iwaar het eend ag lang opge baard zal liggen in het arsenaal van het zevende regiment. Daar na zal het per trein naar Wa shington worden gebracht, waar het een dag lang opgebaard zal blijven in de rotonde van het Ka- pitool. Dan zal het stoffelijk overschot naar Norfolk in Virgi nia worden gevlogen. Hier zal het zaterdag worden bijgezet in het gedenkteken voor generaal Dou glas MacArthur. President Johnson heeft op dracht gegeven „generaal Mac Arthur te begraven met alle eer die een dankbaar volk een over leden held kan geven". Een van Amerika's grootste helden is dood, aldus Johnson, maar in de harten van zijn land genoten en op de bladzijden van de geschiedenis zullen zijn dap pere daden nooit sterven. Johnson gaf bevel de Ameri kaanse vlag halfstok te laten waaien in de V. S. en de Ameri kaanse ambassades en militaire installaties in het buitenland. De Britse veldmaarschalk Montgomery zei dat MacArthur de beste soldaat was die de V. S. in de tweede wereldoorlog had den voortgebracht. Ex-president Eisenhower ver klaarde, dat MacArthur in zijn militaire loopbaan het gehele Amerikaanse volk bewondering en respect heeft afgedwongen. Degenen die hij ten strijde voer de raakten aan hem verknocht. „Zelf een der bevoorrechten die eens rechtstreeks onder zijn bevel stonden, deel ik met al zijn vrien. den in een gevoel van grote droefheid", aldus Eisenhower. (Eisenhower heeft voor de oor log geruime tijd onder MacAr thur gediend). Keizer Hirohito van Japan heeft na het overlijden van gene raal MacArthur een telegram van rouwbeklag gezonden aan president Johnson. De Japanse regering heeft oud-premier Sji- geroe Josjida aangewezen voor het bijwonen van de begrafenis adres-Voogd te steunen. „Zelf vond ik de brief nogal doorzichtig en ik had er niet op gerekend dat de heer Voogd die au sérieux zou nemen. Ik had de brief gefrankeerd, terwijl Kamerleden hun post ongefran- keerd kunnen verzenden. „Een ander onderwerp voor een aprilgrap was wat gelukki ger geweest", zei het Kamerlid de heer J. j. Voogd, toen hij hoorde over het démasqué van de z.g. brief-Geertsema. Hij vond n.l. zijn adres aan de ambassa deur van Zuid-Afrika over de apartheid geen zaak voor een april-grap, omdat er spoedig vonnissen zullen vallen in een rechtbank tegen overtreders van de speciale wetten die in Zuid- Afrika zijn uitgevaardigd. „Er staan doodvonnissen op het spel", aldus de heer Voogd. Mr. Geertsema vond het op treden van de heer Bosman zeer bepaald misplaatst". Hij had duidelijker moeten laten uitkomen dat het een aprilgrap was. De V.V.D.-fractieleider zei dat de brief geschreven is met ken nis van de gang van zaken in zijn fractie. Een Kamerlid met meer poli tieke ervaring dan de heer Voogd zou zeker naar de telefoon heb ben gegrepen om de brief te verifiëren, aldus de liberale fractieleider. „Als de heer Bosman zijn exe- cuses aanbiedt, staat er voor mij een punt achter", aldus mr. Geertsema. van de man, die na de oorlog in Japan zulk een grote populari teit verwierf. De president van de Philippij- nen, Diosdado Macapagal, heeft uiting gegeven aan de droefenis van zijn volk naar aanleiding van de dood van MacArthur, de be vrijder van zijn land. In een boodschap aan mevr. MacArthur zegt de Philippijnse president: „Het Philippijnse volk treurt om het overlijden van uw echtgenoot, een groot man wie de piiilippi- no's zeer dankbaar zijn voor de opmerkelijke diensten die hij tal van jaren aan ons land heeft be wezen". In een boodschap aan president Johnson zegt president Macapagal: „Het verlies dat de Amerikanen heeft getroffen is ook het onze".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1