Let op uw brievenbus l Voor de zondag VAN ZAAMSLAG GEMEENTERAAD Een persoonlijke groet van Keizerin Farah Gemeentesecretaris van Zaamslag gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum AGENDA Zaterdag 4 april 1964 DE VRTTE ZEEUW Pagina 3 PAASPUZZEL doi-'an^kain'taren de S^ederlasids- U krijgt post van MARGRIET. Een fleurige folder, die geld waard is! Want het grootste en gezelligste damesblad van Nederland geeft elke nieuwe abonnee een kostbaar boek cadeau. Als tastbaar bewijs dat MARGRIET een échte vriendin is,die niet met lege handen komt! Vrijwillager van Kon. Luchtmacht vermist De nestor van de gemeenteraad, de heer H. de Feijter, overhandigt de jubilaris het geschenk van het gemeentebestuur. De gemeentesecretaris van Zaamslag, de heer J. W. Kusee, is behalve een voortreffelijk ambtenaar de spil rond wie hef openbare en verenigingsleven van die gemeente zich voltrekt. Dit bleek over duidelijk uit de warme en spontane huldiging die hem met zijn gezin gisteren ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum ten deel viel. Talrijke sprekers gaven uiting aan hun waardering en een rijke verscheidenheid aan waardevolle geschenken waren mede de tol ken van de gevoelens die men ten opzichte van de persoon en het werk van de heer Kusee in de gemeente Zaamslag koestert. Elders in dit Wad treft men het verslag aan van de gemeen teraad, die aan de huldiging voor afging. Behalve de voltallige gemeen teraad waren in de raadszaal aanwezig vertegenwoordigingen van het Zaamslagse verenigings leven, burgerlijke en kerkelijke gezagsdragers, waarmede de ge meentesecretaris, hetzij uit hoofde van zijn funktie, hetzij als be- stuuslid contacten onderhoudt. Uit de vele toespraken konden wij beluisteren dat het de heer Kusee nimmer gelukt is van een vereniging gewoon lid te blijven. De jubilaris met zijn gezin en zijn moeder werden de raadszaal binnengeleid door het burge meestersechtpaar. Bij punt negen van de agenda: Herdenking van het feit dat de heer J. W. Kusee 25 jaar geleden werd benoemd tot secretaris de zer gemeente werd de rij van sprekers geopend door burge meester J. van Wijk. Het gemeentebestuur heeft het bewust en beslist nodig geoor deeld aan dit feit niet ongemerkt voorbij te gaan, maar uiting te geven aan zijn waardering en u temidden van familie en perso nen waarmede u in- andere be sturen samenwerkt in de zon te zetten en duidelijk te laten uit komen wat u voor de gemeente Zaamslag geweest bent en nog zijt, aldus de heer Van Wijk. Aan vankelijk werd de heer Kusee be noemd tot ambtenaar ter secreta rie, maar slechts twee jaar later in 1937 volgde zijn benoe ming tot secretaris. De verdien sten van de heer Kusee bracht de burgemeester onder in adjectie ven naar de letters van diens ge slachtsnaam. Hij is korrekt in zijn houding tegenover het colle ge van B. en W. en de gemeente raad en treedt nimmer op de voorgrond en geeft ook nooit on gevraagd zijn mening of oordeel. Hij bezit een uitermate grote bekwaamheid, waardoor het col lege hem vaak om advies vraagt. Hij werkt secuur en hij is voor de volle honderd procent eerlijk. En tenslotte is eenvoud een ken merk van het karakter van de heer Kusee. De burgemeester schreef al die goede eigenschap pen toe aan de opvoeding die de jubilaris van huis uit meekreeg en zeide het te appreciëren dat ook de moeder van de heer Kusee aanwezig was. Dat de secretaris zijn gaven heeft kunnen ontplooi en is mede te danken aan zijn echtgenote, die bij zijn werk ge heel achter hem staat. Als man van Zeeland bent u kind in huis geworden in Zeeuws-Vlaanderen en niet alleen getrouwd met uw vrouw maar ook met de gemeen te Zaamslag, voor welks belan gen u altijd pal hebt gestaan. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de heer Kusee nog vele goe de jaren geschonken zullen wor den en de prettige verstandhou ding met alle instanties besten digd zal blijven. De burgemees ter besloot zijn toespraak met de woorden van het gezangvers: Dat 's Heren zegen op u daal. Zijn gunst uit Sion blijvend u bestraal. DE NESTOR VAN DE GEMEENTERAAD SPRAK Als nestor van de gemeente raad sprak hierna de heer H. de Feijter, die de taak waarvoor de heer Kusee aanvankelijk stond vlak voor oorlog en bezetting verre van gemakkelijk noemde. De evacuatie van bewoners van Zuid-Beveland bezorgde hem heel wat werk en ook de bezetting eiste heel veel van hem. Hierna was het de watersnoodramp 1953 waardoor de secretaris weer een zware taak kreeg om de gevolgen ervan zoveel mogelijk te ver zachten en het herstel te bevor deren. Terloops haalde de heer De Feijter de plannen voor de op heffing van de gemeente Zaam slag aan. Hij dankte de jubilaris voor de welwillende voorlichting die deze steeds aan de gemeente raad geeft. DE JUBILARIS De heer Kusee, die thans zelf het woord kreeg, zeide voor deze dag een bepaling in de gemeente wet gewenst te hebben waarin was vastgelegd, dat het de secre taris verboden was het woord te voeren. Hij was vandaag liever gewoon naar zijn werk gegaan. Vijf en twintig jaar is een hele tijd, zei de heer Kusee verder, maar terugziende, is het kort. Hij wilde hierin gaarne het bewijs zien, dat het een goede en pret tige tijd is geweest. ook voor de goede verstandhou ding met de bevolking, de gemoe delijke en vriendelijke omgang en het volledig opnemen in de dorpsgemeenschap. Het feit van het teruglopen van het bevol kingscijfer der gemeente Zaam slag zeide de heer Kusee te be treuren, hoewel het er nu alle schijn van heeft, dat het diepte punt bereikt is. De dreiging van het in stukken delen van de ge meente had eveneens zijn aan dacht. Hij eindigde zijn .toespraak met het uitspreken van zijr. dank aan de Schepper voor de kracht die hij bij de vervulling van zijn taak had ontvangen. HULDIGING De openbare raadsvergadering werd hierna gesloten, waarna in een ongedwongen sfeer de huldi ging van het verenigingsleven en de bevolking een aanvang nam. Als eerste werd het woord ge voerd door de waarnemend secre taris de heer C. Dees. Deze dank te voor de prettige manier waar op de heer Kusee het secretarie- personeel steeds tegemoet treedt. Uit naam van het actie-comité dat de jubilaris namens de bevol king huldigde, nam hierna het hoord van de Hervormde school, de heer P. de Leeuw, het woord. Uit deze toespraak kwamen tot uiting de warme gevoelens en de grote hartelijkheid die de Zaam slagse burgerij de heer Kusee toedraagt. Niet in het minst bleek dit door de grandioze ge schenk, en een volautomatische niet in de bedoeling lag van de organisatoren. De heer De Leeuw richtte zich tenslotte tot de echtgenote van de heer Kusee als inleiding voor het geschenk, dat hij ook aan haar aanbood. Weest overtuigd van de spontane waardering van de burgerij en de oprechte wens, dat God u allen bij het voortzet ten van uw taak moge bekwa men en sterken tot zegen van de ganse gemeente. Het geschenk aan mevr. Kusee, de gouden sierarmband, werd haar overhandigd door dokter M. Elenbaas. DE RIJKSPOLITIE Namens de rijkspolitie werden gelukwensen aangeboden door de postcofnmandant de heer A. de Jager. Deze sprak over de goede sfeer die er op de gemeen tesecretarie te Zaamslag heerst en waarvan hij de jubilaris dé stuwende figuur noemde. De po litie kan altijd naar de secretaris om raad gaan. Daar weet men het wel en hierdoor voelt de po litie zich opgenomen in de kring van het gemeentepersoneel. De heer De Jager noemde ook riog de activiteit van de heer Kusee bij de schoolverkeersexamens. ANDERE SPREKERS Namens het Groene Kruis leg de de heer A. Dees de nadruk op het vele werk dat de heer Kusee voor deze vereniging verricht. Sedert 1944 heeft deze ais be stuurslid gefungeerd, waarbij vanaf 1956 als voorzitter. De heer F. de Kubber sprak namens de kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeen te en dankte voor de brede be langstelling en het hartelijk me deleven on kerke! ük gebied. Ook hier kon de heer Kusee geen ge woon gemeentelid bliiven, maar verricht thans een dienende taak als president-kerkvoogd. Ds. Becht voegde daar als voorzitter van de kerkeraad gaarne een persoonlijke geluk wens bij. Kerk en overheid zijn twee brandpunten van een ellips, zei deze en het is typerend voor de persoon van de heer Kusee dat hij deze beide dient en be halve het onderscheid ook duide- liik de band ziet, die beide samen bindt. Ds. Becht noemde het een „verrukking" om te zien, hoe de jubilaris beide taken waarneemt. Hij wenste hem nog" jaren de zelfde frisheid en vreugde bij zijn werkzaamheid toe. De brandweer werd vertegen woordigd door de heer L. W. Hamelink, de Oranjevereniging door de heer W. van Vessem. Ook zij spraken woorden van waar dering voor de prettige en spon tane wijze van samenwerking. Burgemeester R. A. J. den Boer uit Sas van Gent, die sprak namens de vereniging van bur gemeesters en secretarissen in Oost Zeeuws-Vlaanderen, noem de een zilveren ambtsjubileum van een gemeentesecretaris een zeldzaamheid. Uit het vele dat hij hier had beluisterd, kwam de heer Kusee naar voren als een gemeenschapsmens. Hij is ook een actief lid en tevens bestuurs lid van de ver. van B. en S. Spre ker wenste hem toe dat hij hier nog lang zou mogen werken en GOD ROEPT JACOB NAAR HUIS TERUG Daarna zeide God tot Jacob: „Maak u reisvaardig trek naar Bethel." Genesis 35 1 Wie niet horen wil, moet voe len. Nu, Jacob heeft het dan ge voeld. Die heeft in Sichem Gods zweepslagen over zijn rug ge voeld. God heeft Jacob met harde slagen uit Sichem uitgedreven. Jacob werd daar in Sichem ge troffen in zijn gezin. Het gezin is doorgaans de barometer van het geestelijk leven der ouders. Na tuurlijk heeft hij het wel gemerkt. Misschien heeft hij zelfs weieens geraasd op zijn jongens. „Woor den'.' met zijn vrouwen gehad over „de vreemde goden", die ze nog altijd stiekem aan de hand hiel den. Hoe minder we bidden, hoe meer we „razen". Maar daar liep het dan ook mee af. In Sichem be handel je zulke dingen niet gron dig. Dat kon Jacob ook niet. Want dan had hij zichzelf eerst moeten behandelen. Jacob was de man,van de Jabbok niet meer. Jacob wor stelde niet meer met God en daar om ook niet met zichzelf en met zijn jongens. Totdat ineens het hele dak bo ven hem instortte. Ik zal u het tafereel van Dina's thuiskomst be sparen, toen Jacobs enige dochter als een geschondene de achterkant van het tentenkamp binnensloop. En van het een komt het ander. Dan worden zijn beide jongens moordenaars. Neen, dat zijn geen kleine zaken: Ontucht en moord. En dat in het huis van de man, die God gezien had „van aange zicht tot aangezicht". En zo wordt die hele valleibevolking een zie dende pot. De goede grond in Si chem wordt hem heet onder de voeten. Zó roept God Jacob naar huis terug. Welk een genade, dat God hem nog uit het moeras haalt, waar hij zichzelf had inge werkt. En dat Hij voor zo'n fami lie nog weer Zijn Bethel opent. God roept Jacob naar huis te rug. God roept u ook naar huis te rug. Bethel staat ook voor u open. U moogt thuiskomen. Ook al komt u uitSichem. ZATERDAG 4 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Alleman". Axel: Het Centrum, 8 uur: „De jacht op de verborgen goudschat". Sportterrein Buitenweg: 3 uur: AZWSpui. ZONDAG 5 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 2, 4.30 en 8 uur: „Alleman". Axel: Het Centrum, 3.45 uur: „De jacht op de verborgen goudschat": 8 uur: „Melodie en Sous-Sol". MAANDAG 6 APRIL. Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Alleman". Gemeentehuis, 10 uur: Ver gadering Kringraad Bescher ming Bevolking. De plaatjespuzzel die wij daags vóór Pasen aan onze lezers ter oplossing hebben gegeven, heeft blijkbaar niet al te veel moeilijk heden opgeleverd. Een stroom van inzenders hebben wij moeten controleren, waarbij weinig foutieve oplos singen uit de bus zijn gekomen. Het feit dat er in onze lezers kring zo'n ongekende puzzel woede heerst, heeft ons doen be sluiten in de toekomst van lijd tot tijd een moeilijke puzzel ter oplossing aan te bieden. De in onze Paaspuzzel ge vraagde zinnen luiden: 1. Als er één schaap over de brug is, volgen er meer. 2. Krakende wagens duren het langst. Na loting onder de vele goede oplossers zijn de prijzen toege kend aan de heren C. G. Meijer te Terneuzen (le prijs)J. Meer- tens te Hoek (2e prijs) en J. P. de Feijter te Terneuzen (3e prijs). De boeken zullen aan de prijswinnaars worden toegezon den. Aanbieding van de prachtvolle geschenken van de ingezetenen door het Actie-comité. Van links naar rechts: de heren J. Oppe; W. van Vessem; M. Elenbaas; P. de Leeuw, en de heer en mevr, Kusee. De heer Kusee memoreerde in het kort zijn ambtsperiode. Hier in viel te beluisteren, dat de oor- logs- en bezettingsperiode wel eens aanleiding gaf tot gewe tensconflicten. De na-oorlogse periode was er aanvankelijk een van chaos op velerlei gebied, maar mondde tenslotte uit in grote veranderingen en verschui vingen die veel eisten om bij de tijd te blijven. Het ambt van gemeentesecre taris biedt mogelijkheden om met veel mensen in contact te komen en ook gelegenheid iets voor de gemeenschap te doen. Beide fa cetten hebben de heer Kusee van jongsaf aangetrokken en zodoen de was het zijn streven gemeen tesecretaris te worden. De heer Kusee zei dankbaar te zijn voor de prettige en goede sa menwerking in de verschillende bestuursorganen en de steun van secretariepersoneel en overige ambtenaren, Dankbaar was hjj diaprojector en een gouden arm band, de laatste uiteraard voor mevr. Kusee bestemd. Met dankbaarheid mogen wij terugzien op een intensieve amb telijke werkperiode ten behoeve en ten bate van alle inwoners dezer gemeente, zei de heer De Leeuw, die verder de hulpvaar digheid, vriendelijkheid en wel willendheid van de jubilaris roemde. Deze trad soms op als belastingdeskundige, notaris in zakformaat en nog vaak als be middelaar en adviseur in cultu reel en maatschappelijk werk en als contactpunt voor velerlei plaatselijke activiteiten. De oproep, door het actie-comi té tot de bevolking gericht U dusdanig aangeslagen, dat w" dit op ondubbelzinnige wijze ko nen laten blijken. Zó sponta-- werd hierop gereageerd, dat zeU dit hem een bron van vreugde zou zijn. Als woordvoerder van de sta- tenkring Hulst van de C. H. U. bood de heer J. de Feijter uit Terneuzen zijn gelukwensen aan. Dokter J. Verboom deed dit in een geestige speech namens het kraamcentrum. Hij noemde de heer Kusee een goede manager en hoopte dat deze nog vele ja ren een hulp en steun zou mogen zijn. De leidster-docente van het kraamcentrum, zuster Van den Hoogen, sloot zich bij deze woor den aan en voegde eraan toe te hopen, dat de bevolkingsaanwas van Zaamslag bij de geboorte zou beginnen. Dokter M. Elenbaas zeide, dat het bestuurslidschap van het K. W. F.-fonds een der laatste 'oten aan de stam van de vrije tijdsbesteding van de heer Kusee aan het huisadres van de jubila i was en bood namens de afdeling ris enveloppen met inhoud wer-1 Zaamslag gelukwensen en een den bezorgd, hetgeen natuurlijk I geschenk aan. De heer J. L. Hamelink uit Terneuzen sprak namens de ring O. Z.-Vl. van de C. J. M. V. De heer C. Scheele sloot de rij van sprekers namens het Burger lijk Armbestuur. Het heeft mij geduizeld, zei de heer Kusee, zichtbaar getroffen, in zijn dankwoord. De huldiging overtrof alle verwachtingen en zou een onvergetelijke herinne ring voor hem en zijn familie blijven. Ondoenlijk is het alle gesehen- ken op te noemen, die de heer Kusee in de loop van deze mid dag ontving. Ze waren van een indrukwekkende hoeveelheid en stuk voor stuk de moeite waard. Er waren ook veel bloemen en op bovenvermelde bijeenkomst volgde een drukbezochte recep tie. Om half zeven trad het mu ziekkorps „De Volharding" onder leiding van de heer J. Meijers voor het gemeentehuis aan. Staande op het bordes nam de familie Kusee deze muzikale hul de en de felicitaties van voorzit ter R. J. v. d. Veke in ontvangst. Een maaltijd met de gemeente raad in hotel „Zomerlust" te Axel besloot de grootse huldiging van gemeentesecretaris J. W. Kusee ter gelegenheid van diens zilveren ambtsjubileum, blijft een te kleine ruimte, vond deze. Het voorstel de paden met grint te bestrooien kon evenmin zijn instemming krijgen. Hij vond het lopen over een grintpad op een begraafplaats een sinis ter geluid. De voorzitter zeide dat aan de bezwaren van de heer Florussen wel enigszins tegemoet is geko men. Aan de zijkant wordt het gebouwtje wei enigszins ver ruimd. Grint op de paden noem de de voorzitter de „geëigende' stoffering.'In tuinen ziet men dit toch ook en dat is toch ook niet sinister. „Maar een tuin is geen kerk hof," wierp de heer Florussen nog tegen. De heer De Kraker dankte voor de toegekende subsidie aan de Oranjevereniging. Van de rondvraae wenste nie mand gebruik te maken. BeSspSCÜI!© STSÏIS De staatssecretaris van Finan ciën en de Belgische minister van Financiën zijn overeengeko men de douanekantoren aan de Nederlands-Belgische grens lan ger open te stellen. De maatregelen, die waar schijnlijk medio mei zullen in gaan, zullen een bekorting van de wachttijden en ook een efficiën ter gebruik van het vervoersappa- raat mogelijk maken, zo heeft het ministerie van Financiën gis teren bekendgemaakt. Het gaat hier zowel om het vervoer over de landwegen als om het scheepvaartverkeer. De grensovergang Wernhout Wuustwezel, die de belangrijkste is voor het wegverkeer, zal dag en nacht voor alle goederenver keer worden opengesteld. Een zelfde maatregel zal worden ge troffen voor de grensovergang EijsdenMoelingen. Ook de grensovergang Ittervoort-Kesse- 'nich zal voor 't tinvervoer dag en nacht worden opengesteld terwijl het andere goederenverkeer tot middernacht aan deze grensover gang de formaliteiten zal kunnen vervullen. Tot eenzelfde tijdstip zal de grensovergang Nispen Essen geopend ziin voor alle goe derenverkeer. Het sluitingsuur voor de grensovergangen Lom meiBergeijk, GoirlePoppel en Kapellebriig1Kemzelre zal voor alle goederenverkeer worden ver schoven naar 22 uur. Voor het scheepvaartverkeer zal de overeenstemming leiden tot een dag- en nachtonenstelling van de belangrijke grensovergan gen Hansweert, Sas van Gent Zelzate en Terneuzen voor verre weg het grootste gedeelte van het verkeer. Vóórdat de huldiging van de gemeentesecretaris, de heer J. W. Kusee, plaatsvond, kwam de raad der gemeente Zaamslag in een korte openbare vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken was een verzoek van het fruit teeltproefbedrijf te Philippine om een subsidie van ƒ100, waar op gunstig werd beschikt. Naar aanleiding van een inge komen stuk van de gemeente Utingeradeel inzake afschaffing van de gemeenteclassificatie vond de heer Florussen (P.v.d. A.) dat de gemeente hieraan adhesie moest betuigen. Er was volgens hem geen enkele reden meer voor indeling van gemeen ten in klassen. De voorzitter antwoordde, dat dit verzoek wei nig zin heeft, aangezien de mi nister zich bezighoudt met de af schaffing van de classificatie. De Oranjevereniging heeft het plan ter gelegenheid van de 55ste verjaardag van de Konin gin enige feeste'ijkheden te or ganiseren. De vereniging vroeg een garantie in de kosten tot een bedrag van 5000. De raad stem de hierin, zonder discussie, toe. Een voorstel tot herstel van het lijkenhuisje op de algemene begraafplaats ondervond kritiek van de heer Florussen. Het is en De kortverband-vrijwilliger van de Koninklijke luchtmacht de 18-jarige Rotterdammer D. Vijgeboom wordt op de vlieg basis Gilze-Rijen vermist. De marechaussee dee'de mee dat de verdwijning een volkomen raad sel is en dat het vrijwel vast staat dat Vijgeboom de basis ge wapend met een machinepistool heeft verlaten. Woensdagavond was V. met een collega de wachtronde gaan doen. Hij is ingedeeld bij het luchtmachtbewakingskorps dat met de beveiliging van militaire objecten is be1 ast. Tijdens derge lijke ronden kan het voorkomen dat de dienstdoende militairen even uit elkaar gaan en daarna weer samenkomen. Zo'n geval heeft zich woensdagavond voor gedaan. Aangenomen wordt dat Vijge boom is gedeserteerd. Men ver onderstelt niet dat een psyehi sche storing aanleiding tot zijn verdwijning is geweest. Van vrouw tot vrouw vertelt Keizerin Farah in Margriet over haar huwelijk, haar moederschap, haar taak als Majesteit. Een verhaal dat U van week tot week zal boeien als een roman. Het is één van de vele hoogte punten uit het blad.waarvan U méérdan ooit hoortzeggen:

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3