De besprekingen tussen de ministers Luns en Soebandrio E.E.G.-maatrege!en legen inflatie RADIO DE KOCK BEZOEK VAN S0EKARN0 MOET ZORGVULDIG WORDEN VOORBEREID POLITIEKE MYSTIFICATIE ONTMASKERD BELGISCHE ARTSEN WENDEN ZICH TOT PARLEMENTSVOORZITTERS Ml STIKKER TREEDT AF ALS SECRETARIS-GENERAAL VAN DE N.A.V.0. HET «EER ZATERDAG 4 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6182 BEVREDIGENDE RESULTATEN President van Guinee met vliegtuig vermist Repatriëring Ambonnezen Landingsrechten K. L. M. KAMERLEDEN ZOEKEN SCHRIJVER VAN VERVALSTE BRIEF MEVROUW PEABOBY OP VRIJE VOETEN Beraad in vakraad metaalindustrie geschorst AUSTRALISCHE HUISVROUW NAAR DE GAULLE BEPERKING LOONSVERHOGINGEN EN.VERHOGING BELASTINGEN VAKBONDEN ORGANISEREN BETOGINGEN TERUG UIT ZUID-A MERIK A Kardinaal Alfrink sprak met Ned. TIerv. Kerk Br. Vondeling stelt vragen ©ver de coiflg^Emsnte^prijs van melk Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater JTrankering bij abonnement: Terneuzen Dlrerteur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Tijdens het bezoek dat dr. Soebandrio op uitnodiging van de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr. Luns aan Nederland brengt, hebben beide ministers een diepgaande en openhartige gedachtenwisseling gehad betreffende de nieuwe verhouding tussen beide landen. Ten aanzien van de volgende punten werd overeenstemming bereikt. Zo mogelijk nog dit jaar zal tot uitwisseling van am bassadeurs worden overgegaan. De ministers hebben een over eenkomst ondertekend, waarin is vastgelegd dat hun regeringen technische samenwerking tussen beide landen zullen bevorderen. Deze samenwerkig zal omvatten de uitwisseling van kennis en er varing in ruime zin, al dan niet vergezeld van materiële hulp. In het kader van de overeenkomst zullen experts beschikbaar wor den gesteld en concrete projecten van uitgebreide technische bij stand worden uitgevoerd. De ministers beschouwen deze overeenkomst als een belangrij ke basis, waarop een toekomstige samenwerking ter bevordering van dé wetenschappelijke en economische vooruitgang, kan worden ontwikkeld. Voorts werd overeengekomen dat binnen drie maanden ambte lijke delegaties van Nederland en Indonesië in Den Haag of Djakarta zullen bijeenkomen om de tussen beide mogendheden hangende financiële vraagstuk- I vredigende ken te bespreken. Bij dit over- I bereikt. leg zullen de financiële vraag stukken ten gevolge van politie ke gebeurtenissen in het verle den worden besproken. De Indonesische minister nam op zich de nodige rege lingen te treffen voor de her vatting van de repatriëring van nog in Nederland woon achtige Indonesiërs uit de Mo- lukken en hun gezinnen, die near Indonesië wensen terug te keren. Indonesië heeft in principe in gestemd met het Nederlandse verzoek om landingsrechten te verlenen voor een tweede weke lijkse vlucht van de K. L. M. op Djakarta. Nederland heeft inge stemd met het Indonesische ver zoek tot het verlenen van lan dingsrechten in Nederland ten behoeve van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda. Beide ministers verklaren gaarne dat de besprekingen en onderhandelingen op hartelijke wijze zijn gevoerd en dat zij be- resultaten hebben Dit is een archieffoto van de president van Guinee, Sekoe Toure, die met zijn vliegtuig waarin hij op weg was van Tunis naar zijn hoofdstad Cona kry, loordt vermist. Nadat het vliegtuig donderdagmiddag even na twee uur nog radiocontact had geh^d met de verkeerstoren van Oedzja in Marokko, is er niets meer van vernomen. Dr. Soebandrio heeft vrijdag middag op een persconferentie in Den Haag gezegd dat een bezoek van de staatshoofden over en weer heel zorgvuldig dient te worden voorbereid. Men is het erover eens dat 'n goede voorbereiding noodzakelijk is, omdat een wanklank schade kan doen aan de ontwikkeling van de betrekkingen. Een staats bezoek moet een hoogtepunt zijn van de verbetering in de betrek kingen. Bij de besprekingen die minis- Op het nippertje is een poli tieke mystificatie, waarvan de fractieleider van de V.V.D. in de Tweede Kamer mr. W. 3. Geertsema en het socialistische Kamerlid de heer J. J. Voogd slachtoffers zouden zijn gewor den, ontmaskerd. De heer Voogd was initiatief nemer voor een door 91 parle mentsleden, onder wie vier libe ralen uit de Tweede en Eerste Kamer, ondertekende verklaring, waarin ongerustheid werd uitge sproken over de apartheidspoli tiek in Zuid-Afrika. In deze aan de Zuidafrikaanse ambassadeur in Den Haag gerichte verklaring werd verzocht zijn regering te verzoeken „met representatieve vertegenwoordigers van de niet- blanke bevolking in overleg te treden teneinde gezamenlijk een uitweg te vinden uit de thans perspectiefloze situatie. Verleden woensdag ontving de heer Voogd een achteraf ver valst gebleken brief van mr. Geertsema, waarin onder refer te aan twee voorgaande brieven van de heer Voogd werd mede gedeeld, dat veertien van de zestien liberalen uit de Tweede Kamer zich achter de verklaring stelden. De brief bevatte tal van details, zoals fel verzet van twee met name genoemde leden van de V.V.D.-fractie en moeilijk heden met een bepaald deel van de „achterban" waarvoor de fractie niet op zij zou gaan. „Enfin", zo verklaarde de heer Voogd vrijdagavond, „deze en dergelijke details, de ontwape nende openhartigheid inzake een verdere regeling van samenwer king na de vakantie van de af zender alsmede de verzekering, dat ik gemachtigd was tot publi- katie, heeft mij geen ogenblik doen twijfelen". Daarom zond de heer Voogd te goeder trouw een mededeling aan het A.N.P. met de essentie van de ontvangen gegevens. Het A.N.P. vroeg mr. Geertsema hoe veel leden van zijn fractie zich achter de verklaring stelden. Toen kwam uit, dat de brief, getikt op papier van de Tweede Kamer met de naam van mr. Geertsema er boven en een (ver valste) handtekening er onder, door een of andere politieke on rustzaaier of grappemaker (1 april?), maar zeker niet door mr. Geertsema was geschreven. Nadere beschouwing leerde, dat de brief niet was gedateerd. De enveloppe droeg het poststempel „Amsterdam Centraal Station, 31 maart, 21 uur". De heren Geertsema en Voogd hebben vrijdagavond een lang gesprek met elkaar gehad. Zij overwegen mogelijkheden om de schrijver van deze vervalste brief, die bij publikatie waar schijnlijk veel politieke stof zou hebben doen opwaaien, te ach terhalen. De ambassadeur van Zuid- Afrika is inmiddels van deze mystificatie door mr. Geertsema persoonlijk op de hoogte gesteld. ter Soebandrio hier heeft gehad, is gebleken dat de politieke ge schillen tot het verleden beho ren. Er zijn alleen nu nog maar aangename herinneringen. Over Maleisië is niet gespro ken. Hij zei te weten dat Neder land een strikte neutraliteit na streeft. Over de technische samenwer king zei de minister dat Neder land van Indonesië kan leren, bijv. op het gebied van de tropi sche geneeskunde. Hij zei te ho pen dat in de loop van dit jaar nog Indonesische studenten naar Nederland kunnen komen. Wat de plaats van de Neder landers in Indonesië betreft 2ei hij dat zij in principe dezelfde p'aats blijven innemen als a"e andere buitenlanders, maar het is nu eenmaal zo dat Nederlan ders en Indonesiërs elkaar in stinctief begrijpen. Over het plebisciet dat in West-Irian moet worden gehou den, is niet gesproken. Die kwes tie is geregeld, zei de minister die zich thans nog niet kon uit laten over de wijze waarop In donesië deze zaak denkt aan te pakken. Mevrouw Mary Peabody, de 72-jarige moeder van de gouver neur van de staat Massachusetts, heeft de gevangenis van St. Augustine in Florida verlaten, waar zij enkele dagen geleden werd opgesloten wegens deelne ming aan een betoging tegen de rassenscheiding. Mevrouw Peabody heeft twee nachten in de gevangenis door gebracht, voordat zij zich bereid verklaarde 450 dollar te storten om voorlopig op vrije voeten te worden gesteld. Het vrijdagmorgen in de vak- raad voor de metaalindustrie voortgezette beraad over de on dernemingsgewijze differentiatie is op verzoek van werkneiners geschorst. Er is geruime tijd tus sen de werkgevers- en de werk nemersafgevaardigden in de vak- raad gediscussieerd. De werknemersafgevaardigden zullen hun standpunt nader per brief aan de werkgevers mede delen. Mochten de pogingen van werkgeverskant voor een voort gang van het beraad in de vak- raad succes opleveren, dan zal dat op zijn vroegst volgende week zijn beslag kunnen krij gen. Maandag komen werk nemers bijeen om aan de daar voor geëigende bestuursorganen verslag uit te brengen en hun standpunt te bepalen. Een Australische huisvrouw is op weg naar Parijs om president De Gaulle te bewegen af te zien van het nemen van kernproeven in het gebied van de Stille Oce aan. Mevrouw Jean Richards uit Beecrott, een voorstad van Syd ney, hoopt dinsdag in Frankrijk aan te komen en dan spoedig een onderhoud te hebben met het Franse staatshoofd. Mevrouw Richards is lid van de Quakers. Ruim 1.000 mensen van verschil lende geloofsovertuiging hebben haar reis mogelijk gemaakt. Bij haar vertrek zei ze president De Gaulle te willen bewegen, het denkbeeld dat Frankrijk een kernmogendheid moet worden op te geven en in plaats daar van een leidsman in de wereld te worden in moreel opzicht. In hun bijeenkomst van twee dagen hebben de ministers van Financiën van de zes landen der Europese Economische Gemeen schap (E.E.G.) besloten over te gaan tot maatregelen ter bestrij ding van inflatie in de gemeenschap. Dit heeft de Luxemburgse premier Pierre Werner vrijdag na afloop van de conferentie mede gedeeld. Viee-voorzitter Robert Marjo- lin van de E. E. G.-commissie zal op 13 of 14 april voorstellen in dienen bij de raad van ministers in Brussel. Premier Werner verklaarde dat de maatregelen in de landen van de E. E. G. op verschillende manieren kunnen worden toegepast. Uit de conferentiekringen wordt vernomen dat de heer Marjolin voorstellen over de vol gende vier punten aan de minis ters van Financiën heeft uiteen gezet: 1. Beperking van de staatsuit gaven in de leden-landen: 2. Beperking van loonsverhogin gen in samenwerking met werkgevers en werknemers. 3. Beperking van het krediet. 4. Verhoging van belastingen, dan wei invoering van nieuwe belastingen indien begro tingsmaatregelen niet vol doende blijken te zijn.' Verder zullen drie afzonder lijke aanbevelingen worden ge daan. In de eerste aanbeveling, die wordt gericht aan de E. E. G. als geheel maar in het bijzonder (Adv.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 8128 De Belgische artsen hebben vrijdag de voorzitter van de Kamel en van de Senaat verzocht mede te werken aan het vinden van een oplossing voor de „dramatische" problemen, die op het gebied van de sociale verzekering en de volksgezondheid zijn gerezen. Mr. D. U. Stikker, de Neder landse secretaris-generaal van de N.A.V.O.heeft vrijdag zijn voornemen bekend gemaakt om in de loop van deze zomer af te treden. Hij deed de mededeling op een bijeenkomst van de per manente Navoraad in Parijs. De heer Stikker, die 67 jaar is, leidt sinds 12 april 1961 het al gemeen secretariaat van de Noordatlantische verdragsorga nisatie. In 1962 onderging mr Stikker in het Walter Reed-hospitaal in Washington een darmoperatie. Sindsdien hebben herhaaldelijk geruchten de ronde gedaan dat hij zijn functie bij de Navo zou neerleggen. Mr. Stikker heeft deze geruchten steeds tegenge sproken. Volgens Navo-kringen in Parijs trekt mr. Stikker zich terug, om dat zijn artsen hem hebben ge waarschuwd dat hij niet voor onbepaalde tijd zijn werkzaam heden zal kunnen voortzetten, hoewel Hij niet ziek is. Mr. Stikker is de derde secre taris-generaal van de Navo. Zijn voorgangers waren de Brit lord Ismay (19521957) en de Belg Paul Henry Spaak (19571961). Aangenomen wordt dat het besluit van mr Stikker geen verandering zal brengen ten aanzien van de voorjaarsbijeen komst van de Navo-raad van ministers, die midden mei in Den Haag zal worden gehouden. Mr. STIKKER WAS DE OPVOLGER VAN SPAAK Mr. D. U. Stikker werd op 5 februari 1897 te Winschoten ge boren. Na een gymnasiumoplei ding studeerde hij rechten aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen. Toen hij afgestudeerd was, ging mr Stikker in het bankwe zen, waarna hij in 1935 directeur van Heinekens Bierbrouwerij te Amsterdam werd. Van 1946 tot 1948 was hij lid van de Eerste Kamer, eerst voor de Partij van de Vrijheid en daarna voor de V.V.D. Van 1948 tot 1952 is mr. Stikker minister van Buiten landse Zaken geweest, Zowel de Kamervoorzitter en oud-premier A. van Acker als de president van de Senaat, P. Struye, worden eerst de volgen de week van hun paasvakantie in Brussel terugverwacht. Er wordt niet verwacht, dat nog vóór of tijdens het weekeinde een wending in de dokterssta king zal komen. De nationale artsenfederatie van België heeft vrijdagmiddag op een persconferentie in Brus sel medegedeeld, dat een 26-tal artikelen van de nieuwe ziekte en invaliditeitswet buiten wer king moeten worden gesteld, vóór de staking zal worden op geheven. Ook de derde stakingsdag ver liep zonder incidenten. Er waren plaatselijke betogingen tegen de artsen in Wallonië. Deze zul len het komende weekeinde worden gevolgd door demon straties, die gezamenlijk door de drie grote vakbonden worden georganiseerd. Met uitzondering van Brussel, waar het leger 200 bedden in het militaire hospitaal beschik baar heeft gesteld om het tekort aan ruimte op te heffen, schijnt het systeem van wachtdiensten, dat door de artsen is ingesteld, gedurende zes jaar ambassadeur te Londen en vervolgens perma nent vertegenwoordiger bij de Navo en de organisatie voor Europese Economische Samen werking (O.E.E.S.) te Parijs. In 1961 volgde hij Spaak op als se cretaris-generaal van de Noord atlantische verdragsorganisatie. Mr. Stikker is gehuwd en heeft daarnatwee kinderen. te functioneren. De grote toeloop van patiënten in de Brusselse ziekenhuizen wordt veroorzaakt door het feit, dat zieken niet meer thuis door artsen worden behandeld, tenzij het „dringende gevallen" betreft. Volgens sommige berichten zou Kamervoorzitter Van Acker zich bereid hebben verklaard als bemiddelaar in het conflict op te treden. Hij was het ook, die een bemiddelende rol ver vulde bij het beëindigen van de grote stakingen in België in de winter van 1960/1961. SLACHTOFFERS VAN DE ARTSENSTAKING Donderdag zijn in België drie zieken overleden, waarbij in de Belgische pers de oorzaak wordt bedoeld is voor Frankrijk, Ne derland en België, zal worden aangedrongen op herstel van de economische stabiliteit binnen vijftien maanden en op beper king van de vergroting der na tionale begrotingsuitgaven tot 4 5 5 procent gedurende die pe riode. Als de uitgaven méér stij gen, dienen de belastingen te worden verhoogd om het ver schil te dekken. STRENGERE MAATREGELEN TEGEN DUITSLAND Aan Italië en West-Duitsland zullen afzonderlijke aanbevelin- gen worden gedaan. In het ge val van Italië zal de E. E, G. strengere maatregelen aanbeve len dan tot dusver zijn geno men, terwijl de bondsrepubliek het dringend verzoek zal krijgen de invoer van kapitaal te beper ken. Deze invoer is een van de oorzaken van de tegenwoordige monetaire labiliteit in Europa. De Westduitse, Italiaanse en Franse ministers hebben bezwa ren geuit tegen het voorstel tot verhoging der belastingen, met name de inkomstenbelasting. Dahlgruen van de bondsrepu bliek verklaarde dat de Duitse regering de inkomstenbelasting sedert 1958 niet heeft verlaagd Koning Leopold en prinses Li- liane zijn donderdagmiddag op het vliegveld van Brussel uit Zuid-Amerika aangekomen. Op de luchthaven werden zij be groet door prins Charlej (l.) en prinses Marie-Christine (r.). en voor de naaste toekomst een belastingverlaging in gedachten heeft. Naar aanleiding van de tussen kardinaal Alfrink en het mode- ramen van de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk gevoerde correspondentie heeft een gesprek plaats gevon den dat de bedoeling had tot meer klaarheid te komen ten. aanzie» van de vragen, die gere zen zijn na de overgang van Prinses Irene naar de R. K. Kerk en die betrekking hebben op de verhouding tussen de kerken, al dus een communiqué verspreid door het persbureau van de N. H. Kerk. Het gesprek, dat nog niet tot een bepaalde afsluiting is geko men, legde de grondslag voor een voortgezet contact, zo besluit het communiqué. Het moderamen, zo vernemen wij bij informatie nader, heeft nog steeds geen antwoord ont vangen op de vragen, die het in verband met de overgang van Prinses Irene aan de kardinaal had gesteld. Het Tweede Kamerlid dr. A. Vondeling (P.v.d.A.) heeft aan de ministers van Landbouw en van Economische Zaken vragen gesteld over de consumenten prijs van melk. Hij vraagt of het juist is dat de me^veehouders in het komende melkprijsjaar voor een liter melk met 3,7 pro cent vet 32 cent zullen ontvan gen, terwijl de consumenten voor zo'n liter (geleverd in een fles) het dubbele van dit bedrag zullen moeten beta'en. „Kunnen de ministers op een voor iedereen begrijpelijke wijze duidelijk maken waarom dit ver schil zo groot moet zijn?" Tot slot vraagt de heer Vonde ling hoe groot het verschil is tussen producenten- en consu mentenprijs in Duitsland, Frank, rijk, Denemarken en Engeland. NOG GEEN LENTEWEER Tussen een gebied van hoge luchtdruk dat zich op de Oceaan ten westen van de Britse eilan den handhaaft en een gebied van lage luchtdruk boven midden Europa staat een noordoostelijke stroming die gisteren met krach tige in het Waddengebied harde winden onverminderd koude lucht aanvoerde. Het lagedrukgebied is aan het aardoppervlak gevuld met warme lucht. De begrenzing hiervan toegeschreven aan de artsensta- strekt zich van Luxemburg naar king. In een radiorede had de Belgische minister van Volksge zondheid, J. Custers, reeds ge zinspeeld op „betreurenswaar dige" ongevallen, die met de doktersstaking verband hielden. Volgens de „Gazet van Ant werpen" overleden een vrouw uit Turnhout, een arbeider in Neuville en een vierjarig meisje in Aarschot omdat medische hulp óf te laat kwam öf helemaal uit bleef. In de Belgische kranten wordt ook met grote verontwaardiging melding gemaakt van een po ging van vier artsen om in de St. Jozefkliniek in Oostende een chirurg te beletten een operatie uit te voeren. Zij drongen door in de operatiezaal, waar een heftige discussie ontstond. Het ziekenhuispersoneel slaagde er in de artsen te verwijderen. Daarna werd de ingang van de kliniek bewaakt. midden-Duitsland uit. Aan de noordzijde ervan komt veel be wolking voor waaruit het in ons land langdurig regende, plaatse lijk vermengd met sneeuw of ijs- regen. Het regengebied strekte zich tot over België, noordwest- Frankrijk en Engeland uit. De huidige luchtdrukverdeling ondergaat nog geen veranderin gen. Van een weersverbetering is ZON MAAN op onder op onder MAANDAG Apr. 4 6.08 19.19 2.09 9.57 Breskens 5 6.06 19.20 3.02 10.47 Terneuzen 6 6.04 19.22 3.47 11.47 Hansweert 7 6.02 19.24 4.23 12.54 Walsoorden dan ook nog geen sprake, al hoewel voor vandaag wat minder wind en een geringe regeninten siteit wordt verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Nog steeds koud -ft Zwaarbewolkt met plaatselijk nog regen of motregen. In het zuiden hier en daar mist in de ochtend. Noordoostelijke wind, zwak in het zuiden en vrij krach tig in het Waddengebied, elders merendeels matig. Aanhoudend koud weer, maar in Limburg iets zachter. ZATERDAG 4 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.13 7.44 Terneuzen 7.48 8.19 Hansweert 8.28 8.59 Walsoorden 8.38 9.09 ZONDAG 5 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.13 7.44 Terneuzen 7.48 8.19 Hansweert 8.28 8.59 Walsoorden 8.38 9.09 v.m. n.m. 8.25 8.58 9.00 9.33 9.40 10.13 9.50 10.23

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1