Voorlopig Radio- en Televisieverslag Provinciaal nieuws BLOEDIG INCIDENT OP CYPRUS MEVR SOEBANDRIO BEZOCHT RIJKSINSTITUUT IN BILTHOVEN Staatsecretaris Bakker komt naar Zeeuws Vlaanderen Zondagdiensten RECHTBANK MIDDELBURG AGENDA Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW EERSTE KAMER TURKEN BLIJVEN IN STELLINGEN HUN INDONESIË HEEFT SPECIALISTEN NODIG DE TOESTAND VAN MAC ARTHUR Met de nieuwe „Prinses Margriet" naar Breskens Terneuzen Hulst IJzetidilke Zaamslag Zuidzande Vrijdag S april 1964 In het voorlopig verslag stellen vele leden de vraag, waarom nog altijd geen maatregelen zijn genomen tegen Radio-Veronica. Gaar ne zouden zjj vernemen, waarom in Zweden, Denemarken en Bel gië wel, maar in Nederland geen stelling is genomen tegen „niet ongevaarlijke uitzendingen, welke bovendien het peil der uitzen dingen zeker niet verhogen". Vele andere leden hebben er begrip voor, dat de minister de vraagstukken van radio en tele visie aan zich had gehouden. Im mers, deze vraagstukken zullen juist in deze regeringsperiode zeer veel aandacht vragen, nu zowel voor wat betreft maatrege len, nodig voor het bezetten van het tweede televisienet en van het derde radionet als voor wat betreft de totstandkoming van de Omroepwet. Dezelfde leden juichen het toe, dat de minister maatregelen had genomen met betrekking tot de voorlopige bezetting van het tweede televisienet in oktober a.s. en tot experimentele uitzendin gen vóór die tijd. Het is deze leden niet duidelijk, hoe de uit eindelijke regeling voor de bezet ting van dit net, waaromtrent de z.g. pacificatiecommissie advies zal uitbrengen, gescheiden kan worden gehouden van de regeling van de omroep in zijn totaliteit. Zij wijzen erop, dat de samen stelling van de bedoelde commis sie reeds vrij willekeurig is nu het uitsluitend gaat over het tweede televisienet, maar in ge nen dele representatief is als het sienetten toestanden groeien, welke niet zullen passen in de tot stand te brengen omroepwet. Wil de bewindsman dan tevens diligent blijven met betrekking tot de belangen van buitenlandse auteurs en kunstenaars bij het openbaar maken van hun pres taties via de draad-televisienet- ten? 'Verscheidene leden wilden con stateren, dat een zeker tekort aan zelftucht en normbesef van hun, die voor de televisiepro gramma's verantwoordelijk zijn, ertoe dreigt te leiden en er reeds toe heeft geleid dat mede door zucht naar sensatie en z.g. hardheid in de program ma's, tekort wordt gedaan aan het respect voor andersdenken den en aan de zorgvuldigheid, welke er moet worden betracht ten aanzien van de eer en de goede naam van personen. Dit klemt te meer, zo zeggen zij, doordat de televisie een zeer in dringend karakter heeft en de getroffenen zich niet kunnen verweren. Op Cyprus heeft zich woens dag het eerste bloedige incident voorgedaan sedert de V. N.- macht op het eiland in actie kwam. Griekse Cyprioten beschoten nabij Selemani in het noordwes ten van Cyprus enige bewoners betreft de omroep in zijn geheel. Jkvan Turkse afkomst die op het Ligt het in de bedoeling van de bewindsman voor dit tweede net een wettelijke regeling voor te bereiden, welke afwijkt van de regeling van de omroep in het algemeen? Voorts stellen deze leden de vraag, waarom het derde radio net pas in gebruik zal worden als dit net geheel voltooid is. zulks in tegenstelling tot het tweede televisienet, dat reeds in gebruik genomen wordt als de televisiezender Lopik gereed is. Staat, zo vragen zij verder, reeds vast wanneer de radiozender vnnr het derde net te Lopik zal zijn en wanneer het gehele net? Dezelfde leden wijzen erop, dat met het centraalantennesysteem, waarmede de P.T.T. te Den Haag nu proeven neemt, de ontwikke ling van ruimere technische mo gelijkheden voor de omroep nauw betrokken is. Immers, het begrip centraalantennesysteem is voor hetgeen wordt beproefd niet ge heel juist en het gaat vér uit ho ven centrale antennes, zoals die elders in het lancl zijn opgericht. Het systeem waarmede thans te Den Haag wordt geëxperimen teerd, kan zelfs verder gaan dan de z.g. draadomroep. Zij zouden gaarne vernemen, of de minister de belangen, wel ke daarmede voor de omroep in binnen- en buitenland samen hangen, in het oog wil houden en er tegen zal waken, dat te dezer zake door het beschikbaar komen van nieuwe programma mogelijkheden via draad-televi- veld werkten. E-.n Turk werd gedood en twee gewond. De mededeling is afkomstig van het hoofdkwartier der V. N. in Nicosia. De V. N.-bemiddelaar, Sakari Tuomioja, heeft meegedeeld dat de V. N.-troepen thans over het gehele eiland zijn verdeeld. Bin nenkort komen nog Finse, Ierse en Zweedse contingenten aan. Grieken naar hun kampen Griekenland heeft zijn op Cy prus gelegerde militairen op dracht gegeven zich uit de stel lingen die zij nu innemen, terug VRIJDAG 3 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Alleman". Gebouw „De Schakel", 7.30 u.: Ontspanningsavond G.J.V. ZATERDAG 4 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Alleman". Axel: Het Centrum, 8 uur: „De jacht op de verborgen goudschat". Sportterrein Buitenweg: 3 uur: AZVVSpui. Mevr. Soebandrio, de echtge note van de Indonesische minis ter, die een bezoek aan ons land brengt, heeft de hoop uitgesspro- ken dat een periode zal worden ingeluid van uitwisseling tussen Nederland en Indonesië van in zichten op het geb'sd der volks gezondheid. Voorts zeide zij dat Indonesië behoefte heeft aan specialisten. Een en ander bracht zij naar voren tijdens haar rondleiding in het rijksinstituut voor de volks gezondheid in Bilthoven, waar aan zij op uitnodiging van de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid een be zoek bracht. In Bilthoven waren ter be groeting aanwezig de secretaris generaal van het ministerie mr, J. H. Klatte en de directeur- generaal voor de volksgezond heid prof. dr. P. Muntendam, die mevr. Soebandrio persoon lijk kent uit beider contacten in de wereldgezondheidsorganisatie in Genève. Mevr. Soebandrio werd rondgeleid door de alge meen directeur van het R. I. V., dr. J. Spaander. 3500 INDONESISCHE ARTSEN. Mevr. Soebandrio, die vice- minister van Volksgezondheid is, schetste de situatie op het gebied van de volksgezondheid in In donesië. Indonesië, zo vertelde zij, telt momenteel 3500 Indonesische artsen. In 15 jaar is hun aantal van 900 tot 3500 aangegroeid. Verder werken er nog 200 bui tenlandse artsen op kort ver band. Geen nieuwe zullen meer worden aangetrokken, maar wel heeft Indonesië behoefte aan specialisten. Op het ogenblik zijn er 12 medische scholen, die jaar lijks 500 dokters afleveren. Hun aantal wordt ieder jaar groter. Voorts gaf zij een overzicht van de in Indonesië gevestigde in stituten, waaronder in Bandoeng het Pasteurinstituut dat koepok stof en vaccins bereidt, en het voedingsinstituut in Djakarta, vroeger Eijkmaninstituut gehe ten. Verder zijn er ruim 3500 centra voor zuigelingen- en moederschapszorg. Hoewel de volksgezondheid in Indonesië kampt met personeels gebrek, vooral van bevoegde krachten, gaat de ontwikkeling van de medische dienst, zo zeide zij, met snelle schreden vooruit. Dr Spaander gaf mevr. Soe bandrio een beeld van hetgeen in het R. I. V. wordt verricht. Zoals bekend wordt daarin o.m. het D. K. T. P.-vaccin bereid, dat als „cocktail" viermaal bij baby's tussen drie en twaalf maanden wordt ingespoten en de weer stand verhoogt tegen difterie, kinkhoest, tetanus en polio. BEZOEK VAN SOEKARNO „ONGEWENST". De Federatie van Nederland se oudstrijdersorganisaties heeft zo deelt de secretaris, de heer Ego, mede, aan Soebandrio een telegram gezonden, waarin zij een bezoek van president Soe- karno aan Nederland „hoogst ongewenst" noemt. De toestand van generaal Dou glas MacArthur, die in 3 weken tijds evenzoveel grote operaties heeft ondergaan, was donderdag nog steeds slecht. Artsen dien den 's nachts de 84-jarige mid delen toe om zijn te laag gewor den bloeddruk op te voeren en de werking van de nieren te ver beteren. te trekken en naar hun kamp terug te keren. Dit werd donder- g bekendgemaakt door de Griekse minister van Buiten landse Zaken, Stavros Kostopoe- los, die woensdagavond een tele foongesprek over deze kwestie met president Makarios had. In Nicosia werd een brief van premier Ismet Inonu van Tur kije aan president Makarios ge publiceerd, waarin de Turkse premier stelde dat de Turkse mi litairen op Cyprus in hun hui dige stellingen moeten blijven omdat hun veiligheid wordt be dreigd. De Turken bevinden zich momenteel langs de weg van Nicosia naar Kyrenia. Het schieten op vluchtelingen uit Oost-Duitsland Het ministerie van Binnen landse Zaken van Sleeswijk- Holstein heeft donderdag meege deeld van gevluchte Oostduitse militairen te hebben vernomen dat de Oostduitse grenswachten het bevel hebben gekregen op vluchtelingen naar West-Duits- land te blijven schieten, ook als zij Westduits grondgebied heb ben bereikt. De gevluchte mili tairen hadden dienst gedaan in het noordelijke grensgebied. Door het schieten op vluchte lingen zouden geen andere per sonen op Westduits gebied in gevaar mogen worden gebracht. Genoemd ministerie heeft de Westduitse minister van Binnen landse Zaken verzocht, te on derzoeken of dit nieuwe bevel behalve in het noorden ook op andere punten langs de zóne- grens werd gegeven. Pierre Monteux viel De 88-jarige dirigent Pierre Monteux is woensdagavond tij dens een concert in Rome onwel geworden en van het podium gestort. Ondanks tegenwerpin gen van het publiek ging hij twintig minuten later op een stoel gezeten verder met diri geren tot het gehele concert was afgelopen. SPAARCIJFERS RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de Rijkspostspaarbank is in maart 1964 ingelegd ƒ98,9 min en terugbetaald ƒ91,3 min het geen een positief spaarversehil opleverde van 7,6 min (vorige maand 31,8 min en in maart vorig jaar ƒ22,6 min). Het inleggerstegoed ultimo maart bedroeg ƒ3.629,1 min (ul timo maart vorig jaar ƒ3.340,6 min). Duikboot je voor twee personen Dit is een nieuw Duits duik- bootje, de „Tiger-Shark", waar in twee personen plaats kunnen nemen. Het vaartuig weegt 2.000 kg en heeft een motor van 2 pk. De snelheid aan de oppervlakte bedraagt 10 km/uur, onder wa ter 7,2 km/uur. De duikboot zal ongeveer 25.000 mark gaan kos ten. Zij is speciaal ontworpen voor de onderwaterinspectie van schepen, sluizen, dammen, pij lers van bruggen, enz. Nieuwe kerkbouwactie van de Gereformeerde Kerken De Gereformeerde 'Kerken in ons land zullen dit jaar een nieu we kerkbouwactie voeren onder het motto: „Werk elke dag vijf minuten voor uw kerk". De (Ge reformeerde) Stichting „Steun Kerkbouw" wil van de opbreng sten van de actie ook steun bie den aan kerkbouw voor Gerefor meerden in België, Nieuw-Gui- nea en andere delen van de wereld. Dit heeft de voorzitter van de stichting dr. P. G. Kunst uit Am sterdam meegedeeld op de alge mene vergadering van de Ver eniging van Predikanten van de Geref. Kerken in Nederland, die in Utrecht wordt gehouden. De twee jaar geleden gevoer de actie had als resultaat dat 85 kerken konden worden gebouwd en 55 uitgebreid of verbouwd. Voor de komende jaren staan 420 projecten op stapel, waar mee tientallen miljoenen gul dens zijn gemoeid. Bij het depar tement van Volkshuisvesting en Wederopbouw liggen aanvragen voor dit jaar betreffende 52 nieuwe projecten, aldus dr. P. G. Kunst. SPECIAAL VOOR STADSVERKEER Op de Brusselse uit- vindersbeurs was dit miniatuurscootertje van Italiaanse make lij te bewonderen. Het voertuigje is spe ciaal bestemd voor stadsritjes. Het heeft vier wielen, zodat het geen moeite kost om het evenwicht te be waren. ZEELAND GAAT IN 1965 BENELUX-MANIFEST ATIES HOUDEN Mr. W. F. Lichtenauer, voor zitter van *het landelijk hoofdbe stuur van het Comité Benelux, heeft gistermiddag in een bijeen komst te Vlissingen een provin ciaal werkcomité „Benelux-mani- festaties Zeeland 1965" geïnstal leerd. Het is de bedoeling van dit comité de mogelijkheid te onderzoeken voor het houden Staatssecretaris J. A. Bakker zal op 6 en 7 april een bezoek brengen aan Zeeland. Na een bespreking met het provinciaal bestuur over de eco nomische ontwikkeling van Zee land vertrekt de staatssecretaris 's maandags rond het middaguur met de nieuwe „Prinses Mar griet" naar Breskens, waar een bezoek aan het strand en de jachthaven op het programma staat. Via het recreatiegebied van de Braakman arriveert het ge zelschap omstreeks drie uur op het stadhuis te Terneuzen. Het gemeentebestuur zal daar met drs.fBakker besprekingen voeren over de industriële ontwikkeling van Terneuzen, waarna bepaal de „kernpunten" worden be zocht. Over Perkpolder vertrekt de staatssecretaris naar Goes, waar hij rond 6 uur hoopt aan te komen. Op dinsdag 7 april zal de heer Bakker te Middelburg confe reren met vertegenwoordigers van de middenstand. Een bezoek aan Vlissingen- Oost en een vaartocht over het Veerse meer besluiten het pro gramma. Het ligt in de bedoeling dat de staatssecretaris in het veer huis te Wolphaartsdijk de pers te woord zal staan. van een aantal Benelux-mani- festaties in 1965. De eerste stappen zijn geno men om tot een expositie te ge raken in Middelburg, die tot on derwerp zal hebben „Zeeland als verbinding tussen Zuid- en Noord-Nederland", terwijl ook nagegaan wordt of een grote Beneluxtaptoe met medewerking van België en Luxemburg mo gelijk zal zijn. Het comité bestaat uit een aantal werkgroepen, die naast de genoemde evenementen nadere activiteiten zal uitwerken. Het geheel zal zich afspelen in de maanden juni, juli en augustus 1965. Voorzitter van het comité is mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land. DODELIJK VERKEERSONGELUK IN 'S HEERENHOEK In 's-Heerenhoek op Zuid-Be veland is de 49-jarige J. Verburg uit Kortgene bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Hij werd op de bromfiets aangereden door een personenauto, werd ge schept en kwam in de sloot langs de weg terecht. De man was op slag dood. De auto werd zwaar bescha digd. De bromfiets werd enige tientallen meters meegesleurd en totaal vernield. Het slachtoffer was getrouwd en vader van twee kinderen. Gerard Walschap over zijn werk. Onder auspiciën van de Z.V.U. zal de Antwerpse literator Ge rard Walschap a.s. dinsdag 7 april in hotel „Rotterdam" alhier een letterkundige lezing geven. Hij zal spreken over De weg van een romanschrijver. Kampeerwagen-show in het Veilinggebouw Gisteravond had de opening plaats van de in het veilingge bouw georganiseerde auto-kam- peerwagenshow van de Garage Kerckhaert te Hulst en Terneu zen. De smaakvol ingerichte ten toonstelling geeft o.a. een over, zicht van hetgeen de heden daagse vakantieganger aan com fort en schoonheid ter beschik king staat. Het is goed te be grijpen dat velen, in het bezit van een auto, de vaderlandse bodem ontvluchten om zeker te zijn van een zonnige (en onbe zorgde) vakantie wanneer men de prachtige, tot in de kleinste details verzorgde kampeerwa gens ziet, die van alle comfort zijn voorzien, in roestvrij metaal zijn uitgevoerd en waarvan de banden bovendien nog geïso leerd zijn. Steeds groter wordt het aan tal mensen dat er eens „uit" wil gedurende een paar weken van het jaar. Steeds meer ook is er behoefte aan rust en stilte en wenst men niet meer in vaak overvolle pensions te verblijven. Een kampeerwagen biedt het grote voordeel dat men iedere plaats, rustig of druk, kan op zoeken. En of men nu een wagen neemt voor vier personen of de indrukwekkende voor 7 a 8 per sonen, zij zijn allemaal even comfortabel, licht in gewicht en heel gemakkelijk met een per sonenwagen te vervoeren. Bo vendien zijn alle kampeerwagens voorzien van een oplooprem, zo dat ook de kampeerwagen afge remd wordt wanneer de chauf feur de rem van zijn auto moet gebruiken. Garage Kerckhaert heeft ook de vertegenwoordiging van de Johnson-buitenboordmotoren en dat zal de watersportliefhebbers interesseren. Deze aantrekkelijke vakantie show wordt gedecoreerd met kampeerbenodigdheden van de firma Van der Sneppen te Ter neuzen. Vandaag en morgen is de show van tien uur af toe gankelijk, en is een bezoek aan deze show voor alle auto-bezit ters die van hun zomervakantie met hun echtgenote en kinderen ten volle willen genieten, ten zeerste aan te bevelen. Tennisclub jubileert. Op 22 maart j.l. was het 25 jaar geleden dat de tennisclub „Hulster Ambacht" te Hulst werd opgericht. Dit feit zal op zondag 12 april a.s. worden herdacht. Er zullen op deze dag op de baren aan !tet sportpark demonstratiewedstrij den worden gehouden waaraan enkele prominente spelers hun medewerking hebben toegezegd. Zo zullen o.a. in enkel en dubbel spel tegen elkaar uitkomen: a. Fr. de Kort uit Breda (kam pioen senioren Noord-Bra bant) b. Paul Clessens uit Antwerpen (B-l speler in België); c. Karei Thijsse (jeugdkampioen van Noord-Brabant en 2e in het kampioenschap van Ne derland) d. Paul Hermsen (kampioen van Zeeland senioren). Gezien deze unieke gelegenheid om in Zeeland eens „top-tennis" te kunnen zien, verwacht men voor deze wedstrijden grote be langstelling, zowel uit Nederland als uit België. De wedstrijden vangen aan om 1.30 uur. 8e Internationale Zeehengel- wedstrijd. Zondag 12 april zal voor de achtste maal de grote zeehengel- wedstrijd worden gehouden. Daar IJzendijke niet aan de zee ligt, wordt deze gehouden aan de boorden van de Schelde .tus sen Hoofdplaat en Nummer Eén en wel tussen 13 en 16 uur. Dit zeehengelconeours is in deze acht jaren uitgegroeid tot een der grootste internationale concour sen op dit gebied en is gegroeid van 300 vissers in het begin tot ruim 800 hengelaars in 1963. Vo rig jaar waren er zelfs deelne mers uit Duitsland, Frankrijk, Luxemburg en zeer veel Belgen. De vele en mooie prijzen die er ieder jaar te winnen zijn, zullen hieraan niet vreemd zijn. Na af loop zullen de afgevaardigden op het gemeentehuis worden ont vangen. Aan iedere deelnemer zal een mooi Delfts blauw herinnerings tegeltje worden uitgereikt, waar op de oude uit 1612 daterende Ned. Herv. kerk staat afgebeeld. Voor de vrolijke noot zorgt de muziekvereniging van Sint Kruis. Badinrichting. Het aantal baden in dfe 'ge-'"* meentelijke badinrichting be-:LL droeg over maart in totaal 646. Benoeming. De heer J. C. Hoftijzer, volon tair ter gemeente-secretarie van Zuidzande, is met ingang van 1 mei 1964 benoemd tot klerk ter secretarie der gemeente Papen- drecht. Ophokgebod. De Zuidzandse duivenliefheb- bers zullen de eerstkomende we ken hun duiven weer moeten op houden. Op advies van het Landbouw schap hebben B. en W. besloten tot en met 25 april een ophokge bod uit te vaardigen, waardoor de duiven van 1 uur na zonsopgang tot 2 uur vóór zonsondergang niet zullen mogen uitvliegen. TERNEUZEN. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter A. C. S. van Breda Vriesman, Herengracht 11, telefoon 2003. Apotheek geopend: Hamann, Noordstraat 69, telefoon 2060. Zondagdienst Kruisverenigin gen Groene- en Wit Gele Kruis: mevr. J. M. A. Kolijn-Burger, v. Steenbergenlaan 68, telef. 3360. AXEL. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur wordt de praktijk der artsen waargeno men door dokter A. Kats* Oranje straat 19, telef. 555. len zijn met een proeftijd van 3 jaar. Tevens besloot de recht bank tot ondertoezichtstelling. De officier van Justitie had een jaar en drie maanden onvoor waardelijk geëist. EEN WEEK EEN SCHRALE TROOST Een ietwat heetgebakerd jong mens in Boschkapelle, zekere A. M., had een dienstdoende func tionaris van de Rijkspolitie met een bierfles bedreigd. Bovendien zou hij een meisje hebben mis handeld. Het een was al even dom als het ander en het kwam hem nu duur te staan. Wegens de bedreiging van de politieman legde de rechtbank hem twee maanden celstraf op met bevel tot onmiddellijke ge vangenneming. Dit geschiedde overeenkomstig de eis van de officier van Justitie en het was een schrale troost voor M. dat de rechtbank hem van de tenlastegelegde mishan deling vrijsprak. ZWARE STRAF Wegens diefstal van levensmid-1 delen werd J. W. te Terneuzen veroordeeld tot een jaar met af trek. Hierbij werd 'bepaald dat drie maanden voorwaardelijk zul- Midden november 1963 had J, V. uit Harelbeke (België) op de weg Biervliet—Schoondijke een aanrijding veroorzaakt, waarbij een slachtoffer was gevallen, n.l. de Belg L. Westerling uit Brug ge. De plaats van het ongeluk was de kruising van de weg van Wa terlandkerkje met de weg van Schoondijke naar Biervliet. Deze laatste weg is een voorrangsweg en V. was deze weg opgereden zonder voorrang te verlenen, met de noodlottige botsing als ge volg. De rechtbank veroordeelde V. tot een week celstraf plus een half jaar ontzegging, hetgeen precies de helft was van wat de officier van Justitie had geëist.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2