Nieuwe president in Brazilië EERST STAKING BEÈINDISEN, MN ONDERHANDELEN ONDERTEKENING VAN EEN NEDERLANDS-INDONESISCH AKKOORD CAMPING-, CARAVAN- en AANHANGWAGENSKOW van SPORTHUIS MEIJER HET HEER HEEFT GOULART ZIJN NEDERLAAG GEACCEPTEERD? REGERING MINDER STAKENDE ARTSEN IN VLAANDEREN INDONESÏSCftE AUTORITEITEN VOEREN ECONOMISCHE BESPREKINGEN Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maant" 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW VRIJDAG 3 APRIL 1964 20e Jaargang - No. 6181 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adfe' Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De voorzitter van het Braziliaanse Huis van Afgevaardigden, Ranieri Mazzilli, is in het Planalto-paleis in de federale hoofdstad Brasilia beëdigd als voorlopig president. De kabinetschef van Goulart, Darci Ribeiro, had tevoren een boodschap aan het congres gezonden, dat president Goulart zich genoodzaakt zag uit Brasilia te vertrekken maar de macht zou blijven uitoefenen. De voorzitter van de senaat, Andrade, heeft geen kennis genomen van deze bood schap. In kringen van het Braziliaan se parlement staat men nogal gereserveerd tegenover de door Andrade gevolgde procedure. In de ogen van een aantal parle mentsleden heeft Brazilië nu twee presidenten. POLITIEK BOLWERK In de staat Rio Grande do Sul is de toestand bijzonder verward. Het derde legerkorps, dat woensdag nog Goulart scheen te steunen, heeft nu volgens be richten uit Rio de Janeiro de zijde van de opstandelingen ge kozen. Gouverneur Meneghetti, die een beroep op de bevolking heeft gedaan de opstand tê steu nen, heeft zijn zetel uit Porto Alegre naar Santamaria moeten verplaatsen, vermoedelijk om dat in de hoofdstad van de staat de macht in handen is van Gou- larts zwager Leonel Brizola, een uiterst-links congreslid. Rio Grande do Sul is het politieke bolwerk van Brizola. Volgens radioberichten zijn troepen uit Santamaria naar Porto Alegre onderweg „om de laatste resten van verzet op te ruimen". WIL GOULART DOOR VECHTEN Volgens een te New York op gevangen bericht van een Brazi liaans radiostation zou Goulart in de hoofdstad Brasilia hebben meedegedeeld dat hij de strijd met de hulp van het derde Brazi liaanse leger wil voortzetten. Goularts zwager Brizzola, lid van het Braziliaanse congres, heeft op een bijeenkomst te Por to Alegre, die was uitgeschreven om de regering-Goulart te steu nen, verklaard: „II: zal te Bra silia met Joao Goulart gaan spre ken. Hij is niet afgetreden en hij zal niet aftreden". Ook het Uruguese radiostation Colonia meldt dat Goulart in Brasilia heeft tegengesproken dat hij is afgetreden. Hij ver klaarde volgens de radio dat hij nog steeds de macht uitoefent. In de stad Sao Paulo was het rustig. Alle zaken, behalve de banken, werkten normaal. VERWARDE BERICHTEN Goulart wendde zich dinsdag nacht via een clandestien radio station ergens in Rio Grande do Sul tot het Braziliaanse volk. In zijn boodschap gaf hij agenten van internationale trusts de schuld van het gebeurde. Hij zei dat zijn vooruitstreven de maatregelen, waardoor bui tenlandse belangen werden be dreigd, tot de huidige toestand hadden geleid. GOULART UIT BRAZILIË VERTROKKEN Volgens in Londen uit goede bren ontvangen inlichtingen is de echtgenote van president Goulart met haar twee kinderen per vliegtuig uit Brazilië naar Spanje vertrokken. De Braziliaanse radio heeft gemeld, dat Goulart volgens on bevestigde berichten in Asun cion, de hoofdstad van Paraguay, is aangekomen. GOULART EEN RIJKE VEEFOKKER Joao Goulart, een rijke vee fokker, werd in september 1961 president, na zes jaar als vice- president in de „politieke scha duw" te hebben gestaan. In 1954 was Goulart door het leger ge brandmerkt ais een beschermer van het communisme, maar dit verhinderde niet dat hij het jaar daarop bij de verkiezingen tot vice-president werd gekozen. Hij werd herkozen in 1960, toen zijn politieke tegenstander Janio Quadros president werd. Toen Quadros in augustus 1961 aftrad, kwam Goulart krachtens de grondwet in aanmerking voor het presidentschap, maar toen grepen de Braziliaanse militaire leiders in, die hem zijn linkse neigingen en sympathieën voor communistische landen verwe ten. Tenslotte keurde het Congres op 1 september 1961 zijn benoe ming tot president goed. Er wer den wijzigingen in de grondwet aangebracht, die de macht van de president beknotten en de premier met de uitvoerende macht belastten. Goulart was 28 jaar oud en een welgesteld veefokker, toen hij in 1946 Getulio Vargas ont moette, die bijna twaalf jaar als dictator over Brazilië had ge regeerd. Toen Vargas in 1950 weer tot president werd geko zen, klom Goulart, die hem in de verkiezingsstrijd had ge steund, snel op. In juni 1953 werd hij minister van Arbeid. Het leger dwong Vargas echter hem te ontslaan en de presi dent pleegde in datzelfde jaar zelfmoord toen hij zelf werd af gezet. Goulart, een succesvol volks menner, die vaak spreekwoor den en populaire uitdrukkingen bezigt, huwde in 1955 Maria Terese Fontela. Zij hebben twee kinderen. GOUVERNEURS AFGEZET Miguel Arrais, de socialistische gouverneur van de staat Per- nambuco, is woensdag door het leger afgezet. Hij zit gevangen op het hoofdkwartier van het vierde leger. Bij de relletjes rond de afzetting van de gouver neur zijn twee doden gevallen. Een tiental mensen is gearres teerd. President Mazzilli heeft sena tor Milton Campos tot minister van Justitie benoemd. Campos, een vooraanstaand jurist, is lid van het „nationale democrati sche verbond", de voornaamste oppositiepartij onder Goulart. De toestand in de staat Rio Grande do Sul is gespannen en verward. De bevelhebber van het derde leger en het garnizoen van Porto Alegre zijn trouw aan Goulart. De garnizoenen in het binnenland van de staat erken nen het gezag van generaal Ladario Telles, de bevelhebber van het derde leger, niet meer. Ook de socialistische gouver neur van de staat Badger Sil- veira, is afgezet. GEVECHTEN IN BRAZILIË In de zuidelijkste staat vap Brazilië, Rio Grande do Sni, hebben zich hevige gevechten voorgedaan tussen troepen die Goulart trouw gebleven zijn en eenheden van het nieuwe be wind, zo wordt in Porto Alegre vernomen. Er zouden vele doden en gewonden zijn gevallen. In Rio de Janeiro doet voorts het gerucht de ronde, dat het parlementslid Francisco Juliao, de leider van de Castro-gezinde beweging van boerenbonden, is vermoord. Uit Porto Alegre wordt voorts gemeld, dat de vakbonden in de provincie Rio Grande do Sul hun leden bewapenen. Zij wil len met behulp van de gewa pende arbeiders Goulart weer aan de macht helpen. De politie zou intussen 150 vakbondsleiders hebben gearres teerd. GOULART ACCEPTEERT NEDERLAAG President Goulart heeft zich donderdag hij de bestaande toe stand in zijn land neergelegd en besloten zich over te geven aan de constitutionele strijdkrachten van generaal Kruel, comman dant van het leger van Sao Paulo. Volgens een in Rio de Janei ro opgevangen radio-uitzending heeft de burgemeester van Por to Alegre het besluit van Gou lart bekendgemaakt. Generaal Ladario Telles, de commandant van het derde leger en een van de laatste getrou wen van president Goulart, is volgens het ministerie van Oor log gearresteerd. Het radiostation van Porto Alegre, dat zijn uitzendingen in de loop van donderdag had on derbroken, kwam donderdag middag weer in de lucht. In een nieuwsuitzending werd bekend gemaakt dat het station niet lan ger onder controle van Goulart- gezinde strijdkrachten stond. Een ander radiostation meld de dat het derde leger, dat aan vankelijk president Goulart had gesteund, Porto Alegre had be zet zonder dat er een schot was afgevuurd. De vroegere com mandant van dit leger werd ge arresteerd en generaal Cordeiro de Farias werd tot commandant benoemd. BERICHTEN BLIJVEN VERWARD Volgens berichten uit Porto Alegre zou oud-president Gou lart donderdag om 11 uur plaat selijke tijd naar Paraguay zijn vertrokken. Hij was vergezeld door vijftien generaals en en kele andere personen. Het be richt werd door bevoegde mili taire kringen in Rio de Janeiro bevestigd. Tegelijk met de bekendmaking van Goularts vertrek deed de gouverneur van Porto Alegre de mededeling dat Goulart na zijn verantwoordelijkheden te heb ben overwogen tot de conclusie was gekomen onmogelijk de op offering van zijn aanhangers te kunnen verlangen. Het congreslid Lionel Brizzola, zwager van oud-president Gou lart, heeft zijn activiteit gestaakt en is verdwenen. Dit werd don derdag door de minister van Buitenlandse Zaken van de staat Rio Grande do Sul in een boodschap aan de Senaat mee gedeeld. Op de tweede dag van de artsenstaking in België blijkt, dat in enkele streken in Vlaanderen het aantal stakende geneesheren terugloopt. Uit het Waalse gedeelte van België is daarvan geen melding gemaakt. Uit de plaats Genk in de Belgische provincie Limburg kwamen donderdagochtend berichten, dat de meeste huisartsen hun praktijk hebben hervat en dat slechts in enkele plaatsen de staking wordt voortgezet. Bij de tandartsen is de staking algemeen gebleven. Volgens officiële mededelingen zou ook in Brugge en omgeving de staking afnemen. Van de 225 artsen in deze streek houden nog 70 zich aan de oproep van de na tionale federatie. In de loop van woensdag hebben honderden Waalse artsen zich naar 't groothertogdom Luxem burg begeven, waar in Clervaux een „hoofdkwartier" van de sta kers is ingericht. Door naar het buitenland te gaan willen zij zich hij voorbaat onttrekken aan een eventuele opvordering door de regering van stakende artsen. De minister van Justitie, P. Vermeylen, heeft woensdag ver kaard, dat de vordering van art sen niet aan de orde is en dat „de toestand niet zo alarmerend is". VERONGELIJKT Op een persconferentie ver klaarde de voorzitter van de Luikse federatie van geneeshe ren. dat „niemand er belang bij heeft de door de staking ontstane toestand, die alleen maar kan verslechteren, te laten voortdu ren". De artsen voelen, zich echter verongelijkt en er moet niet wor den gerekend op een verslapping van hun actie. In regeringskringen in Brussel werd donderdagochtend ver klaard, dat het overleg met de artsen over de Ziekte- en Invali diteitswet alleen kan worden hervat, indien de geneesheren daarom verzoeken en zij hun sta king beëindigen. De staking van de Belgische artsen werd donderdag vrijwel algemeen door de Belgische pers veroordeeld. Het fe'st reageren de socialis tische kranten. Het blad „Voor uit" betoogt, dat het de artsen slechts gaat om „grof geld", waarbij de staat voor extra-uit gaven van 72 miljoen gulden per jaar zou komen te staan. „De rest is literatuur om de gemeen schap zand in de ogen te strooi en". De „Volkgazet" sprekt van een misdadige actie", die geen enkele concessie rechtvaardigt. Het Katholieke blad „Het Volk" noemt de staking „onverant woord". Het is onmogelijk de klok van de sociale vooruitgang in de ziekteverzekering Jn kwart eeuw terug te zetten", zegt dit blad. Het Antwerpse blad „La Mé- tropole" betreurt dat de artsen „voor een rechtvaardige zaak een onrechtvaardig middel" hebben gegrepen. De liberale bladen „La Derniè- re Heure" en „Het Laatste Nieuws" achten het optreden van de regering de oorzaak van het besluit van de artsen om in staking te gaan. De staking heeft tot dusver 'n rustig verloop. In Wallonië heb ben arbeiders in enkele plaatsen tegen de staking gedemonstreerd, zonder dat het tot incidenten kwam. De Ingestelde wachtdien sten blijken volgens in Brussel ontvangen berichten over het al gemeen te functioneren en van ernstige gevolgen voor zieken als gevolg van de staking is geen meMing gemaakt. Twee Brusselse avondbladen „Le Soir" en „Het Laatste Nieuws", maakten donderdag melding van de mogelijkheid dat de besprekingen tussen de rege ring en de artsen zullen worden hervat. „Le Soir" wist te mel den dat er al geheime contacten waren gelegd. Een niet-politiek beroep op de artsen werd donderdag gedaan in een door 300 jeugdige moeders ondertekende petitie. Hierin ver zoeken de moeders namens de 15.000 leden van het Verhond van Katholieke Arbeidersvrouwen in Luik en Seraing het „medische korps, bekend om zijn kunde en toewijding", zo spoedig mogeiij-k een einde te maken aan de sta king." 300 ARTSEN „ONBEREIK BAAR" IN VALKENBURG. In Valkenburgse hotels en pen sions hebben meer dan driehon derd Belgische artsen, voorna melijk uit de provincie Luik hun intrek genomen. Zij zijn er „on bereikbaar" voor him patiënten. De artsen zitten in Valken burg niet volkomen geïsoleerd. Velen zijn vergezeld van hun vrouwen en kinderen en maken het zich gezien de omstandighe den Zo prettig mogelijk. Over het geschil ze'f zijn zij van uur tot ■uur op de hoogte door een regel matig telefor'contact met het „stakingshoofdkwartier" te Brussel. Onder de „onbereikba- ren" is ook de secretaris van de Artsenkamer voor de provincies Luik en Luxemburg, de heer G. Block uit Luik. De heer Block deelde mede, dat in Aken en omliggende gebieden duizend Belgische artsen vertoe ven. De meerderheid echter ver blijft in het hertogdom Luxem burg, aldus de heer B'ock. Van de circa 9.000 artsen en specialisten is slechts tien procent ech'erge- bleven voor noodgevallen. prn< behi iandeling der Wij staken met een bl~edend hart. maar wat ons betreft, mag het zo l°ng duren m'n's'er Theo Lefèvre wil. Wij iat n ons door de min'ster niet in sl-ver- nij brengen", aldus secretaris Block. Hij vatte de bezwaren tegen de regeringsplannen samen als: een inbreuk op het ambtsgeheim, een te grote bemoeizucht der zie kenfondsen en een bedreiging van het vrije beroep. „Bovendien wil ons de regering tweesoortige patiënten opdrin gen, de eerste die wij normaal en behoorlijk mogen behandelen, en de tweede wij a^ tweederangs moeten afwerken." „Wij hebben na twee jaar ver geefse strijd teneinde -raad naar het wapen van de staking moe ten grijpen. Het ongerief dat wij door onze afwezigheid onze pa tiënten moeten bezorgen weegt niet op tegen de overheidsdivin- gelandij die hen in de toekomst te wachten zou kunnen staan." Toekomstig Schiphol Een foto van de door de K. L. M. vervaardigde maquette van het toekomstige stationsgebouw van Schiphol. Men hoopt het nieuwe complex over enkele jaren in gebruik te nemen. Geen wijziging van de Arbeidswet De Sociaal-Economische Raad heeft de staatssecrearis van So ciale Zaken geadviseerd onder de huidige omstandigheden geen wijziging te brengen in de Ar beidswet 1919. Een wijziging zou overwogen kunnen worden als een verdergaande verkorting van de arbeidstijd daartoe aanleiding zou geven. Een Nederlands-Indonesisch akkoord over technische samen werking is één van de resultaten van de besprekingen die de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de twee landen, dr. Soeban- drio en mr. Luns, donderdag in Den Haag hebben gevoerd. De ministers zullen het ak koord vandaag ondertekenen. Na de besprekingen bestond de indruk dat de partijen tevreden Kolonel Joesoef, stafchef voor de ontwikkeling van de grens gebieden van Indonesië, en de ambassadeur van Indonesië in Tokio, de heer Harsono Reksoat- modjo. zullen volgende week in Nederland economische bespre kingen voeren. Deze besprekingen zijn het vervolg van die welke een Indo nesische economische missie naar West-Europa in het laatst van het vorige jaar met een groot aantal maatschappijen in Neder land heeft gevoerd. Kolonel Joesoef was voorzitter en de heer Harsono Reksoatmod- jo vice-voorzitter van de missie. Laatstgenoemde, niet lang gele den benoemd tot ambassadeur in Tokio, maakt thans deel uit van de Indonesische delegatie van de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio. Hij zal een vijftal dagen langer in Nederland blij ven dan de rest van de delegatie, die, zaterdag vertrekt. De heer Harsono Reksoatmod- jo heeft in december kort vóór zijn terugkeer naar Indonesië ge zegd tevreden te zijn over de be zoeken van de missie aan West- Maleisië en Indonesië kunnen niet samenwerken Maleisië en Indonesië kunnen niet samenwerken, zolang presi dent Soekarno aan de macht is. Dit heeft de Maleisische vice- premier Abdoel Razak donder dag op een verkiezingsbijeen komst in Koeala Loempoer ver klaard. Hij zei dat het Maleisië spijt dat miljoenen Indonesiërs hon ger lijden. Dit was de schuld van president Soekarno die door de Indonesische communistische partij „onder de duim wordt ge houden". Op een andere verkiezingsver gadering herinnerde de Maleisi sche eerste-minister, Abd. Rah man, eraan dat hij niet lang ge leden „veel tijd en geld had be steed om Indonesië te helpen bij het bereiken van een regeling van het conflict om West-Irian". „Ik had gehoopt de harten van het Indonesische volk te winnen, maar alles wat wij terug hebben gekregen was Soekarno's uit spraak, dat Indonesië Maleisië zal verpletteren", aldus Abdoel I Rahman. Duitsland, België en Frankrijk en wel in het bijzonder over dat aan Nederland. SCHEEPSRAMP OP STILLE OCEAAN Twee overlevenden van de 33 ton metende schoener „Kada- voelevoe", die zondagavond op de Stille Oceaan is vergaan, zijn donderdag op één der Fidji- eilanden aan land gekomen na bijna vier dagen op een geïm proviseerd vlot te hebben rond gedreven. De ramp heeft, naar van officiële zijde is meegedeeld, aan ruim 70 mensen het leven gekost. Aan boord van het schip bevonden zich bewoners van de Fidji-eilanden die de boot had den gecharterd voor een Paas- bezoek aan een eiland. De over levenden die donderdag werden aangetroffen, waren een vrouw van middelbare leeftijd en een tienjarig jongetje. De vrouw vertoonde ernstige uitputtings verschijnselen, maar de jongen bleek in opmerkelijk goede con ditie te verkeren. Al eerder was op een naburig eiland een dren kelinge aan land gekomen. zijn over de gang van zaken. Naar verluidt zijn de ministers tevens overeengekomen dat er binnen een bepaalde tijd een ge mengde commissie in het leven zal worden geroenen, die zal na gaan op welke wijze de financiële vraagstukken tussen de twee landen kunnen worden afgewik keld. Wat de in Nederland wonende Indonesiërs uit de Molukken be treft, is van Indonesische ziide gezegd dat de regering te Dja karta zal streven naar verder gaande repatriëring van hen die dat wensen. Minister Luns heeft een uitno diging van minister Soebandrio voor een tegenbezoek aan Indo nesië aanvaard. Het wordt als vaststaand aan genomen dat in de loop van dit jaar over en weer ambassadeurs zullen worden benoemd. 'Adv.) langs de Rijksweg Axel—Hulst, nabij le Verkorting Telefoon 01155795 Iedere dag geopend van 9—18 uur. NOG GEEN VERANDERING Tussen een hogedrukgebied dat zich van de Azoren naar IJsland uitstrekt en een gebied van lage barometerstanden bo ven Spanje en Frankrijk, hand haafde zich een noordoostelijke stroming. Hiermede hield de aanvoer van koude lucht onver minderd aan. Deze lucht bevatte veel bewolking waaruit voorna melijk in het noorden van Neder land wat regen en natte sneeuw viel. Boven West-Frankrijk ont wikkelde zich een nieuw regen- gebied dat zich langzaam via België naar Nederland ver plaatst. Aan het aardoppervlak blijft de stroming ook het ko mende etmaal weer noordooste lijk. Het blijft dan ook koud. De voorste begrenzing van zachtere lucht strekt zich van Midden- Frankrijk via Midden-Duitsland naar het oosten uit. Zij maakt praktisch geen vordering in de richting van Nederland. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond, ■ft Aanhoudend koud weer Veel bewolking met plaatselijk regen, in het noorden mogelijk vermengd met wat natte sneeuw. Matige tot vrij krachtigs, in het Waddengebied tijde'ijk krachtige noordoostelijke wind. Aanhou dend koud weer. VRIJDAG 3 APRIL v.m. n.m. Breskens 5.30 5.54 Terneuzen 6.05 6.29 Hansweert 6.45 7.09 Walsoorden 6.55 7.19 ZATERDAG 4 APRIL v.m. n.m. Breskens 7.13 7.44 Terneuzen 7.48 8.19 Hansweert 8.28 8.59 Walsoorden 8.38 9.09 ZON MAAN op onder op onder Apr. 3 6.11 19.17 1.10 9.17 4 6.08 19.19 2.09 9.57 5 6.06 19.20 3.02 10.47

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1