Communistisch China wil Chroesjtsjov liquideren HANDZETÏERS I J F. VERDEELT MUM 3 MILJOEN VAN SP0RTT0T0 DRUKKERIJ VAN DE SANDE MET ULTRA-WASWERKlNG Weer nozemrel in Roermond DE ARBEIDSTIJDVERKORTING IN DE DETAILHANDEL GUNSTIGE ONTWIKKELING VAN WESELDSCHEEPSB06W Pagj'na 4 FRANSEN BEGRIJPEN HET GELE GEVAAR NIET Het sigaretten- verbruik in de Ver. Staten sMASSRUii ©p olympische spelen m toüs© GEEN SLUITING OP ZATERDAGMIDDAG PRIJZEN VAN CONSUMPTIEMELRC EN CONSUMPTIEMELKPRODUKTEN DE VRIJE ZEEUW Donderdag 2 april 1964 Het in Hongkong in de Chinese taal verschijnende communisti sche dagblad Wen Wei Pao drong woensdag aan op dé „onmiddel lijke liquidatie" van Sewjet-premier Chroesjtsjov. Dit is volgens het blad noodzakelijk op de volgende „gronden": Chroesjtsjov heeft de Sowjet-Unie „verkocht" en zijn land en volk benadeeld. wezigen hadden hun standpunt en dit waren mensen uit hun land waren verban en van het geld der Chi- leven, aldus Gafoerov. Volgens de New York Times hebben de Russen eind februari en medio maart mislukte pogin gen gedaan om een ruimtevaar tuig naar Venus te lanceren. In beide gevallen zou de mislukking te wijten zijn geweest aan het niet functioneren van één der trappen van de gebruikte raket. Gezien de gunstige positie van Venus in de komende weken kan volgens het blad worden ver wacht, dat de Sowjet-Unie in die tijd nog een nieuwe poging zal wagen. Hij heeft nog grotere die zaal re schade toegebracht aan die zaak van de communistische wereldbeweging door een „revisionistische" rich ting im te slaan. Het blad stelde de vraag; „Is het niet hoog tijd, dat Chroesjtsjov geliquideerd wordt? Waarom nog langer wachten?" Op het Parijse vliegveld Orly zei Alexei Adzjoebei, schoon zoon van Chroesjtsjov, dinsdag tot verslaggevers dat de Sowjet- Unie wel heeft besloten zich te .onthouden van elke polemiek met China, maar haar passieve houding niet eeuwig kan be waren. In antwoord op vragen zei Adzjoebei, die een bezoek brengt aan- Frankrijk: „Bij een bokswedstrijd gebeurt het vaak, dat de ene bokser de taktiek volgt' enkele ronden alleen maar te incasseren. Zijn tegenstander wordt dan overmoedig, over schat zijn kracht, bekommert zich niet meer om zijn dekking en stelt zich bloot aan een plot selinge tegenaanval". Nikita Chroesjtsjov sprak gis teren te Boedapest tot 4.000 fa brieksarbeiders smalend over lieden die zich Marxisten-Leni nisten noemen en die zeggen dat men niet moet streven naar een beter leven, maar naar revolu tie". „Als Lenin het Russische volk een revolutie had voorgesteld voor een niet beter maar mis schien slechter leven, zouden de boeren en arbeiders zich achter de oren hebben 'gekrabd over deze verwarde woorden", aldus de Russische premier. China voert op het ogenblik een racistische en chauvinisti sche politiek die niet van het nazisme verschilt. De dolzinnige anti-communisten in de V. S. willen een oorlog van rechts; de dolzinnige Chinezen willen een oorlog van links; er is geen ver schil. Dit verklaarde de vice- voorzitter van het Sowjet-comité voor Afrikaans-Aziatische soli dariteit, Gafoerov, die als voor zitter van de Sow jet-delegatie de conferentie voor Afrikaans- Aziatische solidariteit in Algerië had bijgewoond in Parijs. Over dë erkenning van com munistisch China door Frankrijk Naar het Amerikaanse minis- Sic transit gloria Constantino De leerling-matador Constantino Sanchez droomde eens van een glansrijke carrière in de Spaan se arena's. Tot deze Pasen: toen werd hij in Madrid door een fikse stier op de horens genomen, in de lucht gesmakt om vervol gens, genezen van zijn dromen, het strijdperk te verlaten. Con stantino, „de vos van Toledo", was verslagen. Gafoerov; „Begrijpen, de Fransen niet dat de Chinezen de en zwarte rassen tegen de tegen de blanken verenigen? Het propa- van het nationalisme en chauvinisme door de Chr is niet alleen gevaarlijk voor de Sowjet-Unie^ maar voor alle landen. Hij was van mening dat de Chinezen zich tijdens de confe rentie in Algerie als echte her rieschoppers en nozems hadden gedragen. Slechts enkele aan- terie van Landbouw heeft mede gedeeld, heeft het jongste in de Verenigde Staten verschenen medische rapport over de ge varen van het roken van siga retten geleid tot een daling in het sigarettenverbruik van 5,75 procent. In 1963 werd het re cord-aantal van 524 miljard si garetten gerookt. Het rapport verscheen op 11 januari en de daling deed zich in de rest van die maand voor. In dezelfde periode steeg de vraag naar si garen met 25 procent en die van sigaartjes van sigarettenformaat was 3,5 maal zo groot als in januari 1902. Het zal nog verscheidene maanden duren, alvorens vol doende gegevens beschikbaar zijn om een betrouwbaar inzicht te hebben in de invloed van het rapport op het tabaksverbruik, aldus het ministerie. (Adv.) Aanslag op do Belgische ambassade te Parijs In een toilet op de vierde etage van de Belgische ambassade in Parijs is dinsdagmiddag een kneedbom ontploft, waarbij drie personen werden gewond. Van de zijde van de ambassade werd meegedeeld, dat de aanslag het werk zou zijn van de O.A.S. Gisteravond is het in Roer mond opnieuw tot een hardhan dig treffen gekomen tussen de politie en een horde baldadige jongelui. Vorige week donderdag was de verwijdering van een friteskraam op het Munsterplein de aanleiding tot een demonstra tie van enkele honderden jonge lui, voornamelijk middelbare scholieren. Gisteravond, de dag dat de friteskraam verwijderd zou worden was het doel van een kleine duizend jongelui, die zich op het plein hadden verzameld en waarbij nozems en herrie schoppers de toon aangaven, uit sluitend gericht op het treiteren van de Roermondse gemeente politie. Omstreeks half acht begon de herrie rond de tot verdwijning gedoemd friteskraam, die overi gens gisteren gewoon haar klan ten bediend heeft. De berrie schoppers, belust op een rel, be gonnen met het op de rijweg de poneren van fietsenrekken, ban ken en afval, dat zij in brand staken. De politie, die reeds uren paraat was, reed met twee wa gens tot voor de barricade, ruim de deze op en verdween zonder tot verdere daden over te gaan. Tot vijfmaal toe volhardden de jongelui en versperden weer de rijweg. De zeer clement optreden de politie maakte aanvankelijk steeds de rijweg schoon en stak geen hand naar de treiterende jongelui uit. Om klokslag tien uur vond de politie het echter welletjes en ging over tot het schoonvegen van het Munster plein. Op dat tijdstip arriveerden er vijf wagens tegelijk op het plein met dertig agenten. Hardhandig de gummiknuppel kwam er aan te pas werd in de kortste tijd iedereen van het Munster plein verwijderd Nederlandse Sportfederatie heeft- voor 1964 ruim drie miljoen gulden verdeeld onder de sport bonden, waarbij de nadruk ligt op de komende Olympische Spelen in Tokio. Het is dan ook het Ne- derlandsch Olympisch Comité dat zicli dit jaar de grootste slok op toonde. Aan het N.O.C. werd een siotuitkeving van 500.009 verstrekt ten behoeve van de uit zending van Nederlandse ploe gen naar de Olympische winter en zomerspelen. In de voorgaan de jaren ontving bet N.O.C. reeds ƒ300.000 voor dit doel, zo dat in totaal 800.000 aan het N.O.C. is gevoteerd. In de aan de bonden toegewe zen bedragen is voor wat betreft de „Olympische bonden" mede begrepen een bedrag van totaal 460.940 voor training, wedstrij den, medisch onderzoek en trai ners ten behoeve van de topspo> t. Toegekend werden o.m. aan het Mederl. Olympisch Comité 583.COO; aan de Nederl. Cultu rele Sportbond 44.500; de Ne der'. Kath. Sportbond ƒ182.500; de Kon. Nederl. Automobielclub 27.000: de Medisiche Sportkeu ring 63.000; het Kon. Ned. Gym. nastiekverbond 137.000; de Kon. Ned. Zwembond ƒ225.000; de Kon. Ned. Korfbalbond ƒ62.300; de Kon. Ned. Hokeybond 53.000; de Kon. Nederl. Athletiekunie 131.000; de Kon. Ned. Schaat- senrijdersbond f 112.985de Kon. Ned. Wielerunié'85.000; de Ned. Boksbond ƒ33.690; de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen 10.000 en de Ned. Politiesport- bond ƒ14.000. Vluchtpogingen in het Paasweekeinde In Neder-Saksen zijn zeventien Oostduitsers er in het Paasweek einde in geslaagd naar het wes ten te vluchten. Zij kwamen op verschillende plaatsen de grens over. De Westberlijnse politie meld de dat dinsdagmorgen vroeg aap de Oostberlijnse kant van de muur bij de Franse sector scho ten waren gehoord en dat men later een ziekenauto had zien wegrijden. Op Goede Vrijdag hadden Westduitse douane-beambten ge zien dat een man, die bij Kas sei (Hessen) de grens trachtte over te vluchten, door Oostduit sers werd neergeschoten en be wegingloos bleef liggen. Ook hij werd later met een ziekenauto weggehaald. Het is niet bekend of de man werd gedood. verweerden zich niet en kozen het hazenpad. Tot ver in de bin nenstad zette de politie de her rieschoppers na. daarbij links en rechts fikse slagen uitdelend. Omstreeks elf uur was in het Roermondse centrum de rust weergekeerd. President Johnson wenst een onderzoek naar de voedselprijzen President Johnson heeft woens dag het Amerikaanse Congres verzocht een speciale commissie te benoemen, die een onderzoek zal moeten instellen naar de voedselprijzen. Deze commissie zou in het bijzonder tot taak krijgen een onderzoek in te stel len naar het verschil tussen wat er door verbruikers voor voed- selprodukten betaald wordt en dat wat de boeren er voor ont vangen. De president kondigde verleden week zijn voornemen tot het doen van deze stap al aan en zei toen, dat in sommige geval len de producenten 25 tot 30 minder voor hun produkten ont vangen dan een jaar geleden en dat de huisvrouwen meer beta len dan toen. De Sociaal-Economische Raad De jongelui heeft in een besloten vergade- Een jaar geleden waren de optimisme ten aanzien van de VRAAGT VOOR DIRECTE INDIENSTTREDING: of jongemi die tot handzetter wensen te worden op geleid Sollicitaties mondeling of schriftelijk te richten aan Drukkerij VAN DE SANDE, Noordstraat 55, Terneuzen. vooruitzichten voor de scheeps bouwindustrie somber, maar thans is de situatie beter, zo staat in het jaarverslag van Lloyd's Register of Shipping. In 1962 ging een toeneming van de produktie vergezeld van een toeneming van het aantal opge legde schepen, een situatie die naar het zich liet aanzien nog ernstiger zou worden als gevolg van de verwachte grotere pro duktie door een toeneming van de bouworders. Het begin van 1963 betekende een vrij plotselinge ommekeer in de ontwikkeling van nieuwe orders en opgelegde scheeps- ruimte. In beide gevallen heeft de ontwikkeling zich nog ver sneld, ondanks de toegenomen produktie. Dit is van grotere be tekenis als men er rekening mee houdt dat het aantal voltooide schepen groter was dan het aan tal van stapel gelopen schepen. De opleving van de orderont vangst houdt de belofte in dat het huidige produktiepeil in 1964 gehandhaafd zal worden. Het is zelfs mogelijk dat het record van 1958 wordt geëve naard, aldus Lloyd's. Gewaar schuwd wordt echter dat het ge vaar van overproduktie nog steeds bestaat. Over Nederland wordt in het jaarverslag gezegd dat 1963 geen wijzigingen in de scheepvaart situatie heeft gebracht en even min reden heeft gegeven voor naaste toekomst. De nadelige omstandigheden bestaan nog steeds en de Nederlandse vloot is slechts bescheiden toegeno men. De ontwikkeling in Japan wordt zeer bijzonder genoemd. Een indrukwekkende produktie gaat vergezeld van een groei' percentage dat tweemaal zo hoog is als in de meeste andere landen, uitgezonderd West-Duits- land en Zweden, waar de toe-* neming van de produktie welis waar niet die van Japan kan evenaren maar toch veel snel ler verloopt dan in de rest van de wereld. ring op 20 maart j.l. een advies vastgesteld over de verkorting van de arbeidstijd in de detail handel. In dit advies is de raad unaniem van mening dat er voor de overheid geen reden bestaat maatregelen ten aanzien van een verplichte sluiting te nemen, daar er inmiddels in het vrije bedrijfsleven tussen een aantal direct betrokkenen overeenstem ming over deze materie is be reikt. De S.E.R. kan zich geheel stel len achter de leidende gedachte van het in het vrije bedrijfs leven begin 1964 getroffen ak koord, n.l. dat voor de werkne mers in de detailhandel een 45- rxige en een vijfdaagse werk week zal gelden zonder dat tot sluiting van de winkels op zater dagmiddag behoeft te worden overgegaan. De Christelijke Middenstands bond en de Nederlandse Chris telijke Beambtenbond zijn de enige organisaties die geen mede werking aan de overeenkomst hebben kunnen geven, omdat zij van oordeel zijn dat de zaak van de arbeidstijdverkorting in de detailhandel niet kan worden opgelost zonder sluiting van de winkels op zaterdagmiddag. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" TERNEUZEN Veiling van 1 april 1964. GROENTEN Per 100 stuks; Glassla II 11,20 23,30. Per stuk: Knolsederij 2—4 ct. Per bos: Selderij 3639 ct. Per kg: Rode kool 15—20 ct; Savoye kool afw. 2628 ct, Wit te kool 12 ct; Breekpeen 5—7 ct; Prei A II106113 ct; Knolselde rij 3 ct; Spruiten 95 ct, afw. 67 ct; Uien II 37 ct; Witlof A I 93—95 ct, A II 74—94 ct, B 81—93 ct, B II 78—87 ct, afw. 46—63 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg: Meerlanders I 9,80. De minister van Economische Zaken kan instemmen met de volgende prijsverhogingen per 5 april voor consumptiemelk en consumptiemelkprodukten: Een cent per liter gepasteuri seerde en gesteriliseerde melk, karnemelk en melkprodukten, zowel los als in literflessen; Een cent per halve-literfles gepasteuriseerde melk, onder voorwaarde dat geen prijsverho ging wordt toegepast op karne melk en taptemelk, beide in halve-literflessen, en op gepas teuriseerde melk in kwart-liter- flessen; Een cent per halve-literfles melkyoghurt en ondermelk- yoghurt, onder voorwaarde dat geen prijsverhoging wordt toe gepast op vanillevla en choco ladevla, beide in halve-liter- flessen. De minister heeft, omdat de nieuwe prijzen reeds op 5 april moeten ingaan, geen advies van het Produktschap afgewacht. Het bestuur van het Produkt schap bleek daar in zijn gisteren gehouden vergadering niet erg mee ingenomen. Het was van mening dat er nog wel tijd was geweest voor het uitbrengen van advies. Het door 'het vrije bedrijfs leven bereikte akkoord betekent o.m. dat de werknemers naast de zondagen, de twee weken vakantie, de snipperdagen en de op een werkdag vallende feest dagen nog 50 vrijwdageU" per jaar zullen hebben. Vpn rjjje 50 dagen zullen zeven üele' vrije dagen vallen op zaterdag en 13 hele vrije dagen op maandag. Er wordt naar gestreefd die verordening op 1 juli a.s. gereed te doen zijn, opdat de gedetail leerde regeling op 1 maart van het volgende jaar kan ingaan. Voorschoiuitkeringen Landbouw Egalisatiefonds en Zuivelfonds De voorschotuitkering, die de veehouders uit het Landbouw- Egalisatiefonds ontvangen, blijft in het op 5 april a.s. aanvangen de nieuwe melkprijsjaar onge wijzigd: ƒ2,25 per honderd kg melk en 55 cent per procent vet per honderd kg melk. De voorschotuitkering uit het Zuivelfonds zal voorlopig lager zijn dan zij in de afgelopen periode was, omdat het Produkt schap enige voorzichtigheid ge wenst acht, nu er nog geen be groting voor het nieuwe Zuivel fonds is. Deze voorschotuitkering die 1,60 per honderd kg melk en 35 cent per procent vet per honderd kg melk was, komt voorlopig op resp. ƒ1,en 25 cent. Minister Biesheuvel heeft de tekst van zijn beschikking be treffende de toeslag uit het Landbouw-Egalisatiefonds iets gewijzigd, om een eind te maken aan de moeilijkheden die zich in vorige jaren hebben voorge daan toen 't Landbouwschap bij zuivelfabrieken beslag legde op melkgeldtegoeden van boeren die weigerden hun heffing te be talen. In de nieuwe tekst wordt gesteld dat het Produktschap de melkprijstoeslag aan de vee houders verleent, dat het Pro duktschap de toeslag ter beschik king van de zuivelfabrieken stelt en dat de zuivelfabrieken haar namens het Produktschap aan de veehouders uitbetalen. Verder is in de beschikking bepaald dat de toeslag alleen mag worden uitbetaald door zui velfabrieken, die aangesloten zijn bij een orgaan voor melk hygiëne, dat op zijn beurt is aangesloten bij de Stichting Cen traal Orgaan voor Melkhygiëne. Vorig jaar heeft de minister al te kennen gegeven, dat hij op deze' wijze de uitbetaling van de melk naar hygiënische kwali teit wil bevorderen. if Naar aanleiding van over stromingen zijn in het midden en zuid-oosten van Polen ruim 400 mensen geëvacueerd. Te Jaros- low, 300 km ten zuidoosten van Warchau, is 120 vierkante kilo meter land onder water komen te staan en moesten zes dorpen tijdelijk worden ontruimd. Ook in andere delen van Polen, waar onder de grote industrkstad Lodz, dreigen overstromingen.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 4