Provinciaal nieuws Verkoudheid MORGHAN DE MAGIËR DE WERELDHANDELSCONFERENTIE IN GENEVE S LR. OVER DE KINDERBIJSLAG DE TIDERCDLOSEEESTRMDINS IN NEDERLAND blijf jong, blijf fit. AGENDA Donderdag 2 april 1964 DE VRITE ZEEUW Pagina 3 JAPANS PROTEST TEGEN DISCRIMINATIE Het proces in Brunswijk Russen fokken Europese bisons Negers voor Amerikaanse rechtbanken VERMINDERING MET 20 VOOR KINDEREN TOT VIJF JAAR Twee ton dynamiet Terneuzen DE RADIOZENDER „CAROLINE" Breskens Stoppeldijk Vogelwaarde Het UEFA- jeugdtoernooi IJzendijke De aanslag op de Belgische ambassade in Parijs KORTE BERICHTEN NEDERLANDSE PROFESSOREN EN STUDENTEN HELPEN SKOPJE In de ochtendzitting van gis teren van de wereldconferentie over handel en ontwikkeling van de Verenigde Naties in Genève heeft de Japanse minister van Planning, K. Mijazawa, de vol gende zeven punten naar voren gebracht: 1. Japan protesteert tegen de discriminatie van de Japanse produk ten die nog in de wereld bestaat 2. De vooruitgang in de ontwik kelingslanden is afhankelijk van een blijvende welvaart in de industrielanden en van de inspanningen van de ontwik kelingslanden zelf. 3. Japan wil de wereldovereen komsten voor grondstoffen beperken tot tropische pro- dukten en maakt bezwaar tegen dergelijke overeenkom sten voor produkten uit de gematigde zóne. 4. Japan keert zich tegen een „kunstmatige verhoging" van de grondstoffenprijzen en geeft de voorkeur aan het vrije spel van vraag en aan bod. 5. Japan staat gereserveerd tegenover de mogelijkheid van verlenen van unilaterale preferenties aan de ontwik kelingslanden voor de export van hun fabrieksprodukten en halffabrikaten. 6. Japan maakt bezwaar tegen een toeneming van het aantal economische groeperingen van onderontwikkelde lan den. 7. Japan is tegen, de oprichting van een nieuwe wereldhan delsorganisatie en dringt aan op uitbreiding van de werk zaamheden der bestaande or ganisaties. De verhoging van de grond stoffenprijzen tot een lonend peil voor de productielanden en de stabilisatie van de wereld grondstof fenmarkten zijn vol gens de minister van Handel van Cambodja de vraagstukken die het eerst moeten worden opge lost. Ghana stelde een „nieuw Marshall-plan" voor ten gunste van de ontwikkelingslanden, dat gefinancierd zou moeten worden uit de besparingen die de ont wapening van de grote mogend heden oplevert. De Ghanese mi nister van Buitenlandse Zaken Botsio sprak zich uit voor een nieuwe ^wereldhandelsorganisatie onder auspiciën van de Verenig de Naties. Hij zei verheugd te zijn over de „nieuwe politiek van president "De Gaulle tegenover de ontwikkelingslanden". Hij ci teerde een recente verklaring Een vrouwelijke getuige in het proces tegen vijf voormalige S.S.-officieren, die in Brunswijk terecht staan op beschuldiging in augustus 1941 in Pinsk dui zenden Joden te hebben ver moord, verklaarde woensdag dat op 6 km buiten Pinsk, dat vroe ger tot Polen behoorde, onge veer zesduizend Joden werden doodgeschoten. De getuige, die in Israël woont en.wier verkla ring woensdag werd voorge lezen door de rechtbank, zei dat zelfs uit een vliegtuig met een machinegeweer op de bijeenge dreven Joodse bevolking was geschoten. Verscheidene Duitse getuigen, die vroeger tot de S.S. hadden behoord, verklaarden dergelijke massaterechtstellingen te hebben gezien. Zij hadden deelgenomen aan het bijeendrijven van de Joden, maar zij verklaarden niet zelf te hebben geschoten. Eén der Duitse getuigen ver klaarde dat vele Joden vóór hun terechtstelling hadden gezongen en gebeden. Vandaag zal de voormalige Duitse staatssecretaris, H. Glob- ke, worden gehoord. Moskouse fokkers zijn van plan grote kudden Europese bisons op te fokken. Dit dier, dat nog een tijdgenoot is geweest van de al lang van de aardbol verdwenen mammoet, wordt met uitsterven bedreigd. Op de ge hele aarde leven nog maar 502 exemplaren. Het blad „Linins- koje Znamaja".meldt, dat op een reservaat bij Moskou 51 Euro pese bisons leven. Zij zijn de nakomelingen van een viertal dat vijftien jaar geleden hier heen werd gebracht. De dieren zwerven door een groot bos de Europese bison is een bos- dier terwijl zijn Amerikaanse broer een steppedier is en worden verzorgd door een groep fokkers, die de bisons tweemaal per ctag hun geliefd voedsel geven, dat bestaat uit eikels, ge hakte biet en hooi. Men ver wacht dat de kudde in 1972 zal zijn aangegroeid tot 2000 stuks. Op het reservaat leven ook Amerikaanse bisons, de nazaten van dieren die een tiental jaren geleden uit Noord-Amerika wer den geïmporteerd. Deze bisons, aldus het blad, krijgen ook wat zij het lekkerst vinden, zoals jonge twijgen van de esp. Men tracht nu de Europese bison te kruisen Biet de Amerikaanse, van president Nkroemah, die heeft gesproken over „de snelle en drastische zwenking van de Franse politiek als gevolg van de overtuiging dat de Franse welvaart afhankelijk is van de vooruitgang en de stabiliteit van het Afrikaanse continent". Wijzend op de noodzaak van stabiele prijzen van grondstof fen van de ontwikkelingslanden, zei hij voorstander te zijn van een stelsel van financiële com pensatie om de schommelingen van de prijzen tegen te gaan. Het hooggerechtshof in Wash ington heeft bepaald dat negers door de Amerikaanse rechters niet langer bij hun voornaam moeten worden aangesproken, maar met mevrouw, meneer of juffrouw. Dit besluit werd ge nomen bij de behandeling van het hoger beroep van Mary Ha milton, secretaresse van de ver eniging voor rassengelijkheid in Alabama, die in deze staat wegens belediging van de rech terlijke macht was veroordeeld. Zij had geweigerd op vragen van de rechter te antwoorden omdat deze haar steeds bij haar voor naam aansprak. Het hoogge rechtshof heeft het vonnis ver nietigd en bepaald dat dit von nis een duidelijke schending was van de plicht van iedere Ameri kaanse staat, alle burgers gelijk te achten voor de wet. In een advies aan de minister van Sociale Zaken spreekt de Sociaal-Econominsehe Baad als zijn mening uit dat in de periode 1959-1960 de feitelijke kinderbijslagen een redelijke tegemoetkoming hebben gegeven in de kosten van het levensonderhoud en de op voeding van de kinderen in het gemiddelde arbeidersgezin. De raad is van mening dat de kinderbijslagvoorziening moet blijven berusten op twee uit gangspunten en wel enerzijds een correctie op de primaire in komensvorming door middel van een kinderbijslagvoorziening, an derzijds het ook in materieel op zicht niet geheel wegnemen der verantwoordelijkheid van de ouders voor het levensonderhoud en voor de opvoeding der kinde ren. Een kinderbijslagbeleid dat op deze twee uitgangspunten rust, leidt tot kinderbijslagen die geen volledige vergoeding zijn voor de last die op het gezinsbudget rust als gevolg van de zorg voor het levensonderhoud en voor de op voeding der kinderen. Het wel vaartspeil van een gezin met kin. deren is lager dan dat van een gezin zonder kinderen met een zelfde basisinkomen. De raad meent de uitgaven per kind in 1959-1960 voor een gezin met twee kinderen bij een basis inkomen van ƒ5135 te mogen stellen op ƒ750 per jaar. Bij stijging van de welvaart ne. men de uitgaven voor de kinde ren in gelijke mate toe als de uitgaven. Progressie. De raad acht de progressie van de kinderbijslagen een noodzake lijk instrument om voor gezinnen van verschillende omvang tot een redelijke tegemoetkoming te ko men in de kosten van opvoeding en levensonderhoud. Voorshands is een verhoging van de algemene leeftijdsgrens van 15 tot 16 jaar voor kinderen die volledig of partieel onder wijs genieten, niet nodig. Geble ken is n.l. dat in het schooljaar 1961-1962 32 procent van de 16- jarige jongens en 60 procent van de 16-jarige meisjes geen volle dig of partieel onderwijs genoot. De raad geeft in overweging een nader onderzoek te laten instellen naar de mogelijkheid om de kinderbijslagen gedurende de eerste vijf levensjaren van de kinderen met twintig procent te verminderen en van het elfde tot en met het vijftiende jaar te verhogen met het bespaarde be drag. Vacantietoeslag. Bij besprekingen over de vast stelling van lonen en andere ar beidsvoorwaarden is de wens ge uit, zo is de S. E. R. gebleken, de vakantietoeslag te berekenen over het gezamenlijke bedrag van loon en kinderbijslagen. Deze wens is gegrond op de overwe ging dat de vakantiekosten voor gezinnen met kinderen -hoger zijn dan voor alleenstaanden en voor gezinnen zonder kinderen. De S. E. B. onthoudt zich van een oordeel over deze zaak. Wèl geeft hü de overweging, of het geen aanbeveling' zou verdienen' de differentiatie van de vakantie toeslagen te effectueren via de kinderbijslagenregeling, bijv. door de uitkeringen over het tweede kwartaal met zestien procent te verhogen. Deze spectaculaire opname van een pantsertrein, op het moment, dat deze opgeblazen wordt, werd dinsdag gemaakt in Garangeville in Frankrijk. Het was allemaal niet zo erg als het er uitziet: de ontploffing behoorde n.l. bij het scenario van een nieuwe Ameri kaanse film, welke op het ogen blik gemaakt wordt. In de film, „De trein" geheten, speelt o.m. Burt Lancaster een rol. De regie is in handen van John Franken- heimer. Voor de kenners: er was twee ton dynamiet nodig om het ge wenste effect te verkrijgen. In Oostenrijk zijn in het Oetztal-gebergte woensdag min stens zes mensen door een la wine bedolven. „De tuberculose is ook in ons land nog steeds een ziekte van grote sociale betekenis", aldus prof. dr. P. Muntendam, direc teur-generaal van de volksge zondheid. Hij sprak in Den Haag ter gelegenheid van het feit, dat op de „Wereldgezondheidsdag" - dit jaar op 7 april te houden de aandacht zal worden ge vraagd voor één der ernstige bedreigingen van de gezondheid: de tuberculose. „Geen wapenstilstand met de tuberculose", zo luidt het motto voor deze wereldgezondheidsdag en aldus prof. dr. Muntendam dit motto geldt ook voor ons land. „De sterfte aan tubercu lose is nog steeds hoger dan van (Adv.) Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug,: De Britse posterijen hebben aan de „Itu" (Internationale unie voor telecommunicatie) in Genève hulp gevraagd om een einde te maken aan de „piraten- uitzendingen van Radio-Carali- ne", zo is woensdag door de „Itu" meegedeeld. Daar de „Caroline" de Pana mese vlag voert, zal de „Itu" de directeur-generaal van de Pana mese posterijen wijzen op de in ternationale voorschriften tegen piratenuitzendingen en hem vra gen een onderzoek in te stellen naar de zendvergunning van het schip, dat op de Noordzee bij de Engelse kust voor anker ligt, zo deelde een woórdvoerder van de „Itu" mee. Hoewel de „Itu" nakoming van haar voorschriften niet kan af dwingen hebben dergelijke stap pen er in het verleden toe geleid dat twee piraten-zenders (één bij de Nederlandse kust en één bij Denemarken) niet langer de Pa namese vlag mochten voeren. welke andere besmettelijke ziek te ook en nog steeds betekent de tuberculose een ernstige be dreiging voor de arbeidsproduc tiviteit". De directeur-generaal voor de volksgezondheid illus treerde deze stelling aan de hand van enige cijfers. Van de 5000 nieuwe gevallen van tuber culose in 1962 kjsramen er 3455 of meer dan 2/s voor in de leef tijd tussen 15 en 60 jaar, dit wil zeggen in de productieve leef tijd. Prof. dr. Muntendam, die de daling van het aantal tuber- culose-sterftegevallen markant noemde (een daling van 24,5 per 100.000 inwoners in 1963) gaf een ontkennend antwoord op de vraag of de tuberculose in ons land is overwonnen. Voortdurende zorg en waak zaamheid van regering en volk blijft geboden", zo zei hij. Het aantal latent besmette personen, die de t.b.-kiem dragen zonder zelf ziek te zijn, omvat nog een 5 miljoen Nederlanders. Ook dit feit is reden tot bezinning op de tuberculose, die met de mala ria nog steeds de ernstigste be smettelijke ziekte in de wereld is, die leven en gezondheid be dreigt en de werkkracht onder mijnt, aldus prof. dr. Munten dam. Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties in de damesbladen. Kievitseieren Woensdagmorgen werden de eerste kievitseieren in Terneuzen aangebo den aan de burgemeester door de he ren H. v. d. BijlS. Hoogsteen en C. de Blaey. Ze zijn gevonden in de Serlippenspolder en op het Maurits- fort. St. Joriswandeltocht op 4 april. De 12e Sint Joriswandeltocht georganiseerd door de Doorman- groep der N. P. V., wordt dit jaar te Terneuzen gehouden op zater dag 4 april a.s. Het ziet er naar uit dat er deze keer een record aantal deelnemers zal zijn, vooral uit België. De start heeft plaats op de Markt tussen 14.30 uur en 15.00 uur. In de afdeling A (afstand 20 km) lopen mee padvindsters, gidsen, pioniers, verkenners, voortrekkers in groepsverband en leidsters zonder groep. In de afdeling B 10 km) lopen de kabouters en de welpen mee. Dit jaar loopt het parcours ten oosten van het kanaal Terneuzen Gent. Iedere deelnemer die het par cours geheel uitloopt ontvangt een herinneringsmedaille. Wis selbekers zijn zowel voor de Ne derlandse als voor de Belgische deelnemers beschikbaar. Naast deze wisselbekers zullen er in iedere afdeling groepsprijzen worden uitgereikt Vrachtschip met pek in lossing. Waarschijnlijk zal de beman ning van het in het Zevenaardok liggende Griekse vrachtschip „Irena" zich de reis van China naar Terneuzen nog lang herin neren. Het schip dat 10.100 ton meet, is een maand geleden te Terneuzen aangekomen, geladen met pek om hier te lossen. Toen Ovet met de werkzaamheden in de „oesterput" begon, kwam men tot de ontstellende ontdekking dat de lading één rotsharde mas sa was geworden. Blijkbaar is de pek op de reis door de tropen eerst vloeibaar geworden en later weer afgekoeld. Met veel moeite heeft men met behulp van lucht- hamers eerst zoveel kunnen los sen dat het schip naar het Zeve naardok kon varen. Nu werkt men in drie ploegen van 15 man dag en nacht om het schip ver der te lossen. De werkzaamheden vorderen op deze wijze uiterst traag. Het zal nog veertien dagen duren vóór het schip geheel ge lost zal zijn. De vracht is bestemd voor een fabriek in Frankrijk die wèl een hoge rekening gepresen teerd zal krijgen. 25. Terwijl Aram trachtte Sil via te troosten, keek de dienaar begerig naar de wijnbeker die de avonturier nonchalant op ta fel neergezet had, toen hij het vertrek verliet. „De beste Spaan se wijn van Graaf Alwyn", mom pelde hij begerig. „Een drank voor edellieden. Het zou spil zucht zijn, het weg te gooien!", en na die opmerking zette hij snel met een gulzig gebaar de bokaal aan zijn lippen en met de tong smakkend van verrukking, slokte hij de wijn naar binnen. „Ha waarlijk een koppig wijntje!" Een afschuwelijke kramp deed de ongelukkige wankelen. Met een kreet liet hij de bokaal val len en wrong zich van pijn. Aram, die Silvia naar de ka mer van haar vader gebracht had, toen hij de kreet vernam, kwam aandraven. Wie kan zijn verbazing beschrijven toen hij de dienaar over de grond zag rollen van pijn! „Dronkaard!", zei de avontu rier scherp. „Schaam je je niet je als een onwaardige te gedra gen in het huis van je mees ter? „Nee, neerochelde de ongelukkige. „O, wat een smart! Ik zweer u, het was slechts een slokje, Heer. Oohhelp Maar Aram antwoordde niet. Met een doodsbleek gezicht keek hij naar de roemer die naast de dienaar op de grond was geval len. Het was de bokaal die hij had weggenomen uit de kamer van Graaf Alwyn. De bokaal waaruitde grijsaard gedronken had vóórdat zijn geheimzinnige ziekte hem had overvallen. Uitslag aanbesteding. Het gemeentebestuur van Breskens heeft aanbesteed het bouwen van een sportgebouw op het sportveldencomplex. Er werd als volgt ingeschre ven: Fa. Martens en Zn, Hoofd plaat, ƒ71.000; F. Strijdonck, Oostburg, ƒ70.790; C. Brevet, Breskens, 70.670; G. van Schoo- te, Breskens, ƒ69.572; W. Jacobs, Breskens, ƒ64.887; C. Solimans, Breskens, ƒ64.360. Voorts werd aanbesteed het bouwen van een garage met wa- genloods en kantoorruimte. Hier voor werd als volgt ingeschre ven; Fa. Martens en Zn ƒ71.990; F. Strijdonck 69.610; C. Soli mans ƒ69.000; W. Jacobs ƒ68.730 C. Brevet 68.640; G. van Schoo- te 66.395. Volleybal Op donderdag 2 april komt de volleybalclub „Luctor Vogelwaarde" in vergadering bijeen in de zaal van café Compiet. Deze vergadering is toegankelijk voor alle belangstellen den. Het ligt in de bedoeling, dat „Luctor" zicb zal aansluiten bij de Nederlandse Volleybalbond en nog dit jaar zal deelnemen aan de compe titie. Wat de accomodatie voor deze mooie sport betreft, zijn de vooruit zichten gunstig. Waarschijnlijk zal in de gemeente Vogelwaarde spoedig begonnen worden met de aanleg van een sportpark, waarin ook twee vol- leybalvelden zijn opgenomen. Jaarvergadering varkens verzekering Op de jaarvergadering van de plaatselijke onderlinge varkensverze kering is de heer R. Peersman tot voorzitter gekozen. Tot lid van het bestuur werden gekozen de heren F. van de Velde en E. de Rijck. De var kensverzekering, die vorig jaar het zestigjarig bestaan met een groot feest vierde, telt nog 42 leden. Verfraaiing Vorig jaar stelde de raad van Vo gelwaarde een crediet van 15.000, beschikbaar voor verfraaiing van de gemeente. In het kader van het ver fraaiingsplan zijn al verschillende plantsoentjes aangelegd, die straks het dorpsbeeld zullen opfleuren. Stoppel dijk heeft een fraai en ruim kerkplein gekregen. Het H. Hartbeeld, vroeger staande voor de ingang van de kerk, is opzij verplaatst en de oude bomen en struiken zijn verwijderd. Het plein is opnieuw betegeld en met een licht mast verrijkt. Met bloembakken zal het plein worden omgeven. SchotlandZweden SpanjeTurkije PortugalTsj. Slowakije EngelandOostenrijk 1—0 1—0 4—0 2—1 Winterprogram wordt afgesloten Tot besluit van het winterprogram- ma (tevens afsluiting van het tweede lustrum van Elmare) zal op zondag 5 april a.s. in het Jeugdgebouw op treden de heer J. H. W. Koevoets uit Vught met een causerie over de le gendarische boerenfiguur PATJE GUUST van 't Vogelschorre, die vele ouderen nog moeten hebben ge kend, ook omdat hij in de jaren '30 meermalen bij zijn zoon in IJzendijke op bezoek kwam. Zijn grappen zijn door de spreker indertijd te boek ge steld. Vooraf gaat een vermakelijk betoog over Soldatenhumor in lied en anec dote uit de militaire periode van de oud-luit.kol. Koevoets, waarbij hij zichzelf begeleidt op de luit. Na de dinsdag gepleegde bom aanslag op de Belgische ambas sade in Parijs, waardoor drie personen lichte verwondingen opliepen, heeft de ambassade woensdag een brief ontvangen van het „nationalistische actie front", waarin met nieuwe acties tegen het ambassadepersoneel wordt gedreigd, als België nog meer leden van de O.A.S. aan Frankrijk mocht uitleveren. Het actiefront, dat de verant woordelijkheid voor de bomaan slag op zich neemt, is eén onder deel van de O.A.S., hoewel de juiste betrekkingen tussen deze twee verzetsgroepen niet duide lijk zijn. DONDERDAG 2 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Alleman". VRIJDAG 3 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Alleman". Gebouw „De Schakel", 7.30 u.: Ontspanningsavond G.J.V. Volgens voorlopige cijfers zijn in het Paasweekeinde bij verkeerson gelukken in Frankrijk 95 mensen om het leven gekomen en ruim 1300 ge wond. Met hefschroefvliegtuigen, boten en amfibievoertuigen worden in de Oekraine mensen geëvacueerd na grote overstromingen die zich daar hebben voorgedaan, zo meldt „Tass". Het Russische persbureau zegt ver der, dat het ergste nu voorbij lijkt te zijn en dat er geen slachtoffers zijn gevallen. Een grote brand heeft dinsdag in Brooklyn negen huizen in de as ge legd. Vier kinderen uit één gezin verloren daarbij het leven. Zes men sen werden ernstig gewond. Te Be verly in de staat Massachusetts kost te een brand woensdagmorgen vroeg aan een echtpaar en zijn vijf kinderen het leven. In alle Argentijnse havens is dinsdag het werk voor 24 uur stil gelegd als gevolg van een staking onder de stuwadoors. de stormvloedramp De burgemeester van Amster dam, mr. S. van Hall, in zijn kwaliteit van president-curator van de universiteit van Amster dam en dr. F. Bender, kanselier directeur van deze universiteit, hebben woensdag in Den Haag namens tien Nederlandse univer siteiten en hogescholen de am bassadeur van Zuid-Slavië, de heer Z. Stambuk, een chèque van vijftigduizend gulden over handigd voor de herbouw van de universiteit van Skopje. Dit bedrag is bijeengebracht in een actie waartoe dr. Bender kort na de aardbevingsramp die Skopje in juli 1963 heeft getrof fen, het initiatief nam. In zijn toespraak bij de over handiging heeft burgemeester Van Hall herinnerd aan de steun en hulp die Nederland uit alle delen van de wereld heeft ge kregen na in 1953. De ambassadeur zei in zijn dankwoord dat de hulp van Nederlandse hoogleraren en stu denten aan de universiteit van Skopje een zeer op prijs gesteld deel vormt van de steun die Nederlandse organisaties en tien duizenden particulieren tot nu toe hebben verleend. Hij bracht behalve aan de universiteiten en hogescholen ook dank aan het Koninklijk Gezin, de Nederland se regering, het Roode Kruis, het Nederlandse Unescocentrum, een Protestantse vrouwenorga nisatie in Friesland en de Rooms- Katholieke organisatie „Caritas" in Utrecht. De plechtigheid werd bijge woond door enkele Zuidslavi- sche hoogleraren die in Neder land zijn voor een diplomatieke conferentie.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3