BINNENLANDS NIEUWS Een pittige zuster C,H» IT-JAARREDE Ml BEERN1NK BESTUUR LANDBOUWSCHAP TELEURGESTELD OVER NIEUWE MELKPRIJS ROOK NIET. Pagina 2 DE VRTJE ZEEUVv GRENS VAN PREMIEBETALING IS BEREIKT C.H.U.-telegram aan de Koningin Nieuwe richtprijs voor dé melk Prins Bernhard sprak op T.V. over export su pellets' Juan Carlos pretendent voor de troon Hongersnood in Nepal Overeenkomst tussen v. n. en Cyprus Vissersvaartuig op strand van Vlieland gelopen BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING Donderdag 2 april 1964 In zijn jaarrede tijdens de algemene vergadering van de Chris telijk-Historische Unie in Amsterdam gaf de voorzitter mr, H. 3. K. Beernink een breed overzicht van de nationale politieke vraag stukken en de C. H. U.-opvattingen dienaangaande. Over de verhouding C. H. U.-—A. R. zei hij, dat het tegenwoordige contact een vorm van samenwerking is, die de voorkeur verdient boven een gereglementeerde samenwerking. Hij hoopte op ver mindering van de spanning in de A.R. Aan die spanningen heeft Protestants Nederland bepaald geen behoefte. Voor de ook door de C.H.U. vu rig gewenste neutralisering van de progressiefactor in de belas tingheffing zag de heer Beernink op korte termijn geen mogelijk heid. Ofschoon de belastingdruk in Nederland „om van te rillen" is, vragen landbouwsteun, onder wijzerssalarissen, verhoging van de A. O. W., industrialisatiepoli- tiek, volksgezondheid, ontwikke- Ingshulp, afschaffing van de ge meenteclassificatie enz. enorme bedragen. Het eventueel deelnemen aan een NAVO-kernmacht doet tal van twijfels rijzen. Moeten wij honderden miljoenen gaan bij dragen aan een zaak, die door deskundigen kostbaar en over bodig wordt genoemd? Moeten wij meewerken aan een macht, die geen bijdrage tot de toch zo noodzakelijke algehele afschaf fing van kernbewapening zal leveren? zo vroeg de heer Beer nink zich af. Hij meende, dat men met ver hoging van de A. O. W.-premie uitermate voorzichtig moet zijn. De grens voor de premiebeta ling voor de volksverzekeringen is langzamerhand bereikt of al thans in zicht. Spreker kan met een geringe premieverhoging ak koord gaan. Onvermijdelijk wordt, dat bij verhoging van A.O.W. en A.W.W. een be roep op de algemene middelen moet worden gedaan. Spreker vroeg zich af of mi nister Veldkamp niet een beetje al te vlot met zijn toezegging is geweest. DE LANDBOUW De inspanningen van de C. H. U. bij de kabinetsformatie ten behoeve van de landbouw heb ben weerklank gevonden'. De overheid moet volgens de C. H. U. de boer mogelijkheden bieden een gezond bedrijf te exploite ren. Zij wil actief ook voor de kleine boeren werkzaam blijven. De kleine boer is meer geholpen met financiële steun dan met on dergang in een vrije economie. Vrije economie in de landbouw zou betekenen, dat vele agra riërs zouden worden meege sleurd in de maaistroom van de onbarmhartige en keiharde eco nomische wetten, die aan de vrije economie eigen zijn. Een positief landbouwbeleid betekent meer dan een verzameling holle leuzen, zo zei de heer Beernink, die moeite heeft de boerenpartij, die leeft bij de gratie van onte vredenheid, serieus te nemen. WONINGBOUW Over het algemeen tevreden over het woningbouwbeleid, achtte mr. Beernink toch nog te veel onbenutte bouwcapaciteit aanwezig. Hij vroeg meer vrij heid voor de gemeentebesturen en in de keinste gemeenten een proef met het laten vervallen van rijksgoedkeuringen. Spreker waarschuwde voor te veel plan ning. Telt men de prognoses van tal van gemeenten samen, dan heeft Nederland over 10 of 20 jaar meer inwoners dan Frank rijk. „Wij moeten de nodige nuchterheid betrachten en af stand nemen van te groot opge zette plannen," zo vond hij. Aan huurverhoging is niet te ontkomen, ai kan men over het tijdstip van invoering van me ning verschillen. Mr. Beernink wenste krachtige maatregelen voor het onderhoud van huizen. Excessen op het gebied van on roerend goed kunnen wellicht fiseaal worden beteugeld. PRINSES IRENE Geschokt over de geheimzin nigheid rond de geloofsovergang van Prinses Irene verklaarde mr. Beernink tenslotte: „Ik geloof, dat zij, die klaar heid kunnen brengen, er goed aan zouden doen, op de kortst mogelijke termijn opening van zaken te geven. Ons volk heeft wekenlang in een sfeer van on behagen geleefd. Door alle geheimzinnig gedoe weg te nemen, kan een gedeelte van het onbehagen verdwijnen. Gelukkig heeft deze overgang geen konsekwenties voor ons nationale koningschap gehad. De teleurstelling en droefheid bij velen in ons voik over het feit, dat Prinses Irene in de kerk der reformatie blijkbaar niet heeft gevonden, wat zij behoefde en dat zij deze kerk heeft verlaten, zal blijven. Wij weten, dat Pro testants Nederland geen juridi sche aanspraak kan doen gelden op een Protestantse vorst op de troon der Nederlanden. Wel mag gesteld worden, dat het Oranje huis historisch en traditioneel met de reformatie verbonden is en dat van ons vorstenhuis ver wacht mag worden, dat het zich van deze binding en roeping be wust is. Onze Koningin heeft, en (lat bewijst, dat zij doordrongen is van de bijzondere positie van 't Oranjehuis in ons volk, gewaakt voor de belangen van het consti tutionele koningschap. Dat ook de R.K, minister-president Ma- rijnen dit gedaan heeft, valt zeer In hem te prijzen. Met de minis ters Biesheuvel, Scholten en To- xopeus, die zich vele uren met deze zaak hebben bezig gehou den, verdient hl) de dank van het gehele Nederlandse volk. Namens de jaarvergadering van de Chr. Historische Unie werd dinsdagmorgen het volgen de telegram aan Koningin Julia na verzonden: „De Christelijk Historische Unie, in jaarvergadering te Am sterdam bijeen, met grote dank baarheid terugziende op het vele goede, dat het Oranjehuis in de loop der eeuwen voor Nederland heeft kunnen en mogen doen, spreekt de hoop uit, dat de histo rische gegroeide vertrouwens band tussen Oranje en het Ne derlandse volk zal blijven be stendigd en bidt U en alle leden van het Koninklijk Gezin Gods onmisbare zegen toe, ook in moeilijke dagen." De minister van Landbouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft dinsdagmiddag in zijn mi nisterie in Den Haag tijdens een persconferentie de nieuwe richt prijs voor de melk bekendge maakt en toegelicht. De foto toont de minister tij dens de persconferentie. Het bestuur van het Landbouwschap is teleurgesteld over de door de regering vastgestelde richtprijs van 31 cent per kg melk. Het schap had 33 cent gevraagd. Het dagelijks bestuur kreeg machti ging over deze zaak een brief op te stellen, die aan de ministerraad en aan de volksvertegenwoordiging zal worden gezonden. Het Landbouwschap wiMe vooral met de regering van gedachten wis selen over de verrekenprijs voor consumptiemelk, over de inleve- ringsprijzen voor boter en kaas en over de vleesprljzen. Er bestaat tussen regering en Landbouwschap geen verschil van mening over de toeslag voor de industrieel verwerkte melk- De 8 per 100 kg die het Schap gevraagd had, heeft de regering ook gegeven. De verrekenprijs waartoe de regering heeft beslo ten, ƒ34,10 per 100 kg, ligt ech ter 90 ct beneden wat het Land bouwschap had gevraagd: ƒ35. INLEVERINGSPRIJS BOTER STIJGT 40 CT PER KG. Voor boter gaat de inleverings- prijs met 40 cent per kg omhoog, Prins Bernhard heeft gister avond aan het eind van een televisiedocumentaire van de A.V.R.O. enkele woorden over het belang van de export ge sproken. De Prins zei, dat export „niet maar een stokpaardje is van economen, handelaren en fabri kanten, maar een harde nood zaak. Niet alleen voor ons land in zijn geheel, maar ook voor ieder van ons persoonlijk". De Prins vervolgde: „In de ontplooiing van de totale mens heid ligt besloten, dat de mate riële omstandigheden nog maar één kant op kunnen: vooruit. Zo ergens, dan geldt hier, dat stil staan achteruitgang betekent. Dit geprojecteerd op ons Nederlanders betekent, dat onze export elk jaar opnieuw met een bepaald percentage moet groeien en dat onze aandacht en onze inspanning ten aanzien daarvan geen ogenblik mogen verslap pen. Meer export kan alleen maar rkregen worden door grote investeringen in oude en nieuwe bedrijven, door grotere produk- tlviteit, dus door ervoor zorgen dat onze prijzen en onze produk- ten in het buitenland concur rerend kunnen blijven. Indien ieder van ons begrip toont voor dit soort zaken, zal het met de materiële omstan digheden van ons Nederlanders wel gaan". Niet eten terwijl u kijkt „Eet niet terwijl u kijkt", waar schuwt het Westduitse minis terie van Voedselvoorziening de mensen die aan de televisie verslaafd zijn. Het ministerie zegt dat deze verslaafden dik wijls liever haastig wat hapjes naar binnen werken dan een programma te moeten missen, door normaal een goede maal tijd te genieten. Hierdoor eten zij te veel ver keerd voedsel, waardoor zij te dik worden, wat weer ver scheidene ziekten veroorzaakt. Eten vóór het beeldscherm is vooral schadelijk voor kinde ren, omdat zij zó gespannen toekijken dat zij hun voedsel inslikken zonder het te kau wen, aldus de verklaring. „Kijk niet terwijl u eet" zou misschien beter zijn. van 3,93% tot 4,33%, dat is het huidige marktprijsniveau. De „theoretische inleveringsprijs" voor jonge kaas (theoretisch omdat kaas in werkelijkheid pas wordt ingeleverd als ze niet jong meer is) gaat 15 cent per kg om hoog, van 2,25 naar 2,40. Dat is iets lager dan de marktprijs op dit ogenblik. Men heeft na melijk de recente uitloop van de marktprijs boven 2,40, die voor al is toe te schrijven aan de lage produktie in de afgelopen winter- peripde, niet in de nieuwe inleve ringsprijs willen opnemen. Het Produktsehap zal op boter een produktieheffing leggen, ge lijk aan de verhoging van de in leveringsprijs, dus 40 cent per kg- Op kaas gaat het een produk tieheffing leggen van 29 cent, dat is 15 cent méér dan de be staande door de minister opge legde heffing, die nu gaat ver vallen. Boerenkaas wordt nu ook aan een heffing onderworpen, die echter geen 29, maar slechts 15 cent zal bedragen. (Adv.) Lekker en verfrissend f.0, Verkrijgbaar bij de betere drogist. M.S. „TRELEVAN" LIEP VAST BIJ WESTKAPELLE Het Britse m.s. „Trelevan" (5388 brt.) van de Londense rederij Hain Steamship Co. is woensdagmorgen ter hoogte van het Noorderhoofd bij Westka- pelle aan de grond gelopen. Aan het eind van de ochtend lukte het de sleepboot „Scaldis" de Britse vrachtvaarder weer vlot te krijgen. Het schip heeft zijn reis naar Antwerpen voortgezet. WILLY VERVOORT OVERLEDEN De humorist-conferencier Willy Vervoort is woensdag in een zie kenhuis te Den Haag op 58-jari- ge leeftijd overleden. Hij trad dikwijls op voor de ra dio. Bekend is zijn medewerking aan de A.V.R.O's.-Bonte Dins- dagavondtreln. Eén van de vele liedjes van Willy Vervoort, die hem grote bekendheid bracht en die uitgroeide tot een schlager was „Cheerio". Gedurende de herfst van vorig jaar werd Willy Vervoort ziek. Hij werd op Sinterklaasdag 1963 in een ziekenhuis opgenomen en kon drie maanden later thuis ver der opknappen. Drie weken gele den kreeg hij een inzinkng, die hii niet meer te boven is geko men. MEISJE VERONGELUKT Op het krU&punt Oude Lang straatDr. Ariensstraat te Til burg is woensdagmorgen de 12- jarige wielrijdster Elisabeth Brouwers, leerlinge van de mid delbare meisjesschool, aangere den door een vrachtauto, die bij het nemen van een bocht uiterst links van de weg terechtkwam. Het meisje kwam met het hoofd onder een der wielen terecht en werd op slag gedood. STAKING BIJ NEDERLANDSE BANK DUURT VOORT De staking bij de bouw van de Nederlandse Bank te Amsterdam, waarbij circa 200 bouwvakkers zijn betrokken en die medio vori ge week uitbrak, duurt onver minderd voort. De directie der aannemingsmij J. P. van Eeste ren deelde mede, dat van haar kant geen toenaderingspogingen zijn gedaan en dat zij ook niet van zins is een der ontslagen 17 arbeiders weer in dienst te ne men. De directie wacht af totdat de bouwvakkers weer aan het werk gaan voor de nieuwe C.A. O.-lonen. De moeilijkheden op dit bouwwerk begonnen met de toe passing van de nieuwe C.A,O. BOERDERIJBRAND Gisteravond is de boerderij van de landbouwer J. B. Stam, ge meenteraadslid van Callantsoog, door brand grotendeels vernield. Het gezin Stam dat negen kinde ren telt, kon zich met drie lo geetjes tijdig in veiligheid stel len. De boerderij brandde tot de grond toe af. Het voorhuis kon behouden blijven, al liep het brand- en waterschade op. De vijftien koeien en drie kal veren konden met veel moeite door buren worden gered, maar de gehele akkerbouw- en veehou derij-inventaris waaronder een vrijwel nieuwe tractor en een deel van het huisraad ging ver loren. Over de oorzaak weet men nog niets. De schade wordt geschat op 80.000 a 90.000 gulden. De heer Stam is slechts gedeeltelijk tegen brandschade verzekerd. VADER EN DOCHTER OMGEKOMEN BIJ VERKEERSONGEVAL Op de Graafseweg te Nijmegen zijn de 26-jarige heer F. den Tuinder uit Eindhoven en zijn 5- jarig dochtertje bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen de heer Den Tuinder in een bocht van de Graafseweg met zijn kleine personenauto die hij juist derdehands op een automarkt had gekocht, een vrachtauto wil de inhalen. Hij botste met grote snelheid tegen een vrachtauto die uit de tegenovergestelde rich ting kwam. Beide wagens vlogen in brand. De stoffelijke resten van de bestuurder van de personenauto konden pas worden geborgen toen de brandweer de brand had geblust en er een kraanwagen aan te pas was gekomen om de twee wrakken uit elkaar te trek ken. Toen werd ook het lijkje van het kind gevonden. De chauffeur van de vracht auto kwam met de schrik vrij. MIJNWERKER VERONGELUKT Dinsdagavond om half elf is de 23-jarige ongehuwde houwer J. G. Limbourg uit Beek in de on dergrondse werken van de staatsmijn „Maurits" te Geleen verongelukt. Het slachtoffer raakte op de laadplaats van de 548 meter verdieping bekneld tussen de zijwand en een locomo tief. Hij overleed ter plaatse. VIJF PERSONEN GEWOND DOOR NEERSTORTENDE GEVELTOP Met donderend geraas is dinsdag ochtend de geveltop van het preceel Waterlooplein 96 in Amsterdam naar beneden gekomen, waardoor vijf per sonen verwondingen hebben opgelo pen. De gevel begaf het tijdens de verhuizing van de inboedel van de bewoner van de bovenste etage, de heer K. Worms, die evenals zijn buurgenoten moet wijken voor het toekomstige stadhuis. Toen de haard, een van de laatste stukken, al bijna de begane grond had bereiktvkwam de geveltop met de bijsbalk naar be neden. Twee verhuizers, de 54-jarige M. Koopman en de 51-jarige W. Ruy- zendael, twee helpende buurjongens, de 16-jarige Tanie Ewaard en zijn 14- jarige broer Chris en de 14-jarige juist passerende scholier Jan van Bennekom werden door het vallende gesteente getroffen en moesten met bloedende verwondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. De heer Ruyzendael was het ergst ge troffen. Behalve talrijke wonden had hij een hersenschudding opgelopen. Alle betrokkenen zijn echter later in de avond naar huis teruggebracht. Voor de familie Ewaard was het een bijzonder slechte dag, want 's middags was het drie-jarig doch tertje Beppie van deze familie tijdens het spelen in het water van de nabij gelegen Amstei geraakt en in een zie kenhuis opgenomen. HEITJE—KARWEITJE VAN START De nationale actie van de Neder landse padvinders en padvindsters. „Een heitje vóór een karweitje", is gisteren officieel van start gegaan. Zeventig meisjes en jongens wierpen zich op het in afbouw zijnde bejaar dencentrum aan de Haagse Godetia- weg om het een en ander op te knap pen. De Haagse padvindersdrumband zorgde voor een muzikaal- en vrolijk entrée van de jongens en meisjes. Nadat de vlauqen waren gehesen, lapten de meisjes de ramen en trok ken de jongens spijkers uit of schrob den portalen of ruimden materialen op het bouwterrein op. De geünifor meerde jeugd had over belangstelling niet te klagen. Ook de radio en de televisie waren ter plaatse. Na ge dane arbeid was het zoet „heitjes" ontvangen uit handen van de heer A. van Eesteren, de adjunct-directeur van een aannemersbedrijf en tevens secretaris van „Lighthouse-club", een organisatie, waarmee de jeugd samen werkte en die eveneens het doel na streeft dienstvaardig te zijn voor de gemeenschap. 35) Uiteindelijk hadden Bob en zij een compromis gesloten maar wat haar betrof, niet van ganser harte. Ze zou met Bob trouwen aan het eind van zijn stagedat had ze altijd al ge wild. Maar hij zou toch uit het Me morial weggaan als een rat, die het zinkende schip verlaat, dacht ze onwillekeurig, en schudde meteen be straffend het hoofd. Bob was pas anderhalf jaar aan het Memorial ver bonden, en zij al vijf, en daarvóór had haar Vader er gewerkt, en dok ter Mac. Ze kon zich eigenlijk niet meer de tijd herinner, n, dat dit zie kenhuis niet het middelpunt van haar bestaan was geweest. Zou ze gelukkig zijn, als Bobs vrouw, wanneer hij eenmaal de as sistent van dokter Roberts was Dat hoopte hij te bereiken, dat wist ze. Ze wist ook, dat twee mensen, die wilden trouwen, allebei offers moes ten brengen. In de regel offerde de vrouw het meeste op, maar het leek haar toe, dat zulke offers blijmoedig werden gebracht. Ze ondervond ech ter niet de minste vreugde over het feit, dat Bob zich zou gaan associëren met een man als dokter Roberts. Vlak voor het aanbreken van de dag viel ze van uitputting in siaap. De maandag besteedde ze aan aller lei dingen, waar ze door de week geen tijd voor hadhet verzorgen van haar handen, het in orde brengen van haar garderobe, haar haar was sen. 's Avonds ging ze met haar moe der naar de bioscoop, en toen ze zich op haar werk meldde was ze lang niet zo energiek als anders. Ze was moe en slaperig. En toch. toen ze door het gebouw met al die overbekende geluiden en luchtjes liep, was ze nieuwsgierig naar hetgeen er zich tijdens haar af wezigheid had afgespeeld. Verheugd ontdekte ze Janet al op haar vaste plaatsje in het cafetaria. Janet zou vast allerlei bijzonderheden weten over de dingen welke Sally interes seerden. Hoe ze dat gedaan kreeg, was Sally altijd een raadsel. „Hallo 1" begroette Janet haar. ,.Je ziet er uit of je een druk weekend hebt gehad doodmoe en kringen onder je ogen 1" Sally lachte even. „Wat ben je toch een wonder van tact. Heb jij nooit last van al die verschillende tijden waarop wij maar moeten kun nen slapen Net ben ik er aan ge wend, om acht uur 's morgens naar bed te gaan, of het is zondag en dan ben ik weer helemaal van slag. Ik heb vannacht geen oog dicht gedaan" Janet rukte even met haar schou ders. „O neen, ik slaap altijd en over al. Neen, mij doet het niets. Nog wat bijzonders „Och neen. Bob heeft gisteren bij ons gegeten en gisteravond heb ik een paar vriendinnen op bezoek ge had. En jij nog wat bijzonders „Weet je nog wel, die patiënt met wie ik vorige week ben uit geweest Niets waard een echte vrouwen jager. Ik had het ook kunnen weten, die man was veel te knap. Die belt vast niet meer op." Ze aten zwijgend verder. Sally on derdrukte een geeuw. „En is hier in het ziekenhuis nog iets nieuws „Geen lor," zei Janet uit de grond van haar hart. „Dat meisjes Amanda is ontslagen, maar ze heeft zich laten inschrijven voor de nieuwe cursus en komt voorlopig elke dag als verpleeg hulp. Ze is vast heel goed en dan te bedenken dat ik haar aangezien heb voor een door en door verwend schaap, dat van geen volhouden weet." Sally schudde het hoofd. „Nieuwe cursus Ik ben bang dat er geen nieuwe cursus meer komt, Ja- net. Ik heb gisteravond geprobeerd, de Junior League te bewerken, maar die is niet buitensporig enthousiast. Mams heeft ook nooit veel met het ziekenhuis opgehadze is dan wel bereid, de zaak in de vrouwenvereni ging naar voren te brengen, maar ze doet het niet van ganser harte. En Tim Foster was zaterdagavond weer stomdronken. Als je mij vraagt, is ons hele plan al mislukt, eer het goed en wel op poten is gezet." Janet zuchtte. „Nou, ik zou de moed nog maar niet laten zakken. Die lijsten, waar we het over hadden, zijn nu klaar. Tom Brian en Vries- gezicht hebben het hele weekend be steed aan het bezoeken van verschil lende mensen, en ik geloof vast en zeker dat die mars naar het gemeente huis wel degelijk doorgang vindt. En volgens mij moet de gemeenteraad daarvan wel onder de indruk komen." Sally was verbaasd over de ernst, waarmee Janet sprak ze voelde haar eigen stemming ook weer wat stijgen. „Misschienmaar je hebt in ieder geval, gelijk, we mogen niet bij de pakken neerzitten. Hoe stelt Tim Fos ter het Janet haalde de schouders op. „Dat weet ik niet. En ik heb er ook niet aan gedacht, er naar te vragen. Maar Adamsons beschermeling, Nick Dinaldi, knapt aardig op." „Hm." Sally verwerkte het nieuws even. „Wat zal Peter blij zijn." Janet keek haaf collega scherp aan. „Je denkt tegenwoordig heel anders over hem, hè? Over Peter Adamson, bedoel ik. Ja, ik moet erkennen, dat het me meevalt, hoe hij het bericht over de eventuele sluiting van het Memorial heeft opgenomen. Ik kan niet zeggen, dat ik nu méér op hem gesteld ben dan vroeger, maar hij is in ieder geval wat menselijker ge worden." Sally lachte. „Ik ben wél meer op hem gesteld dan eerst. Maar ja, ik zou gesteld zijn op iedereen, die zou pro beren het ziekenhuis voor dokter Mac te redden." (Wordt vervolgd.) Generaal Franco heeft woens dag de voorbereiding van wet ten aangekondigd, die scheiding van de functies van staatshoofd en regeringsleider beogen. Franco, die beide posities be kleedt, had dit gezegd in eer- onderhoud met het Spaanse monarchistische dagblad „A B C" dat woensdag ter gelegenheid van het feit dat 25 jaar geleden de burgeroorlog eindigde, werd gepubliceerd. De generaal -woonde samen met zijn echtgenote een herden kingsplechtigheid bij in de val lei der gevallenen, ongeveer 60 kilometer buiten Madrid. Daar waren ook aanwezig prins Juan Carlos van Bourbon en zijn echt genote prinses Sophia. Veie Spanjaarden menen dat prins Juan Carlos Franco's belang rijkste kandidaat is voor de Spaanse troon. Ook op andere plaatsen in Spanje werden herdenkings- plechtigheden gehouden. Het Nepalese" parlementslid Rajbhandari heeft verklaard, dat een achtduizend Nepalezen door de hongerdood worden bedreigd. „Zij houden zich nog in het leven door het eten van gras, doch ook dit gras wordt nu zeer schaars", verklaarde hij tegen over een medewerker van een in de Nepalese hoofdstad Kat- mandoe verschijnend dagblad. Van officiële zijde wordt ver nomen dat de Nepalese regering met de Verenigde Staten onder handelt over de levering van 15.000 ton voedingsgraan ter leniging van het tekort aan levensmiddelen, dat naar ver wachting nog wel drie maanden zal aanhouden. Op het ogenblik worden levensmiddelen per vliegtuig uit andere delen van Nepal naar het gebied, waar hongersnood heerst, overgebracht. De Nepalese minister voor de levensmiddelenvoorziening houdt staande dat het tekort aan levensmiddelen door vervoers- moeilijkheden is veroorzaakt. In bepaalde kringen wordt dit tekort echter toegeschreven aan te grote droogte in 1963, aan de toegenomen uitvoer van Nepa lese rijst naar Tibet en het uit geven van vergunningen voor rijstuitvoer naar Pakistan. Woensdag is ip,, het hoofd kwartier der Verenigde- Naties te New York de tek^j gepubli ceerd van een overeenkomst tussen de V. N. en Cyprus, waar in onder meer is bepaald dat de V. N.-militairen zich v/ijelijk over het gehele eiland zullen kunnen bewegen. De bevelhebber van de vredes macht kan de hulp der Cypri sche veiligheidsstrijdkrachten in roepen wanneer hij dit nood zakelijk acht. Deze hulp zal dan, voor zover mogelijk, in een geest van samenwerking worden verleend. De commandant zal, indien mogelijk, met de Cyprische regering overleg plegen bij voor genomen verplaatsingen op grote schaal van V. N.-militairen, voer tuigen of voorraden over grote verkeerswegen. De overeenkomst is voorlopig door Cyprus aanvaard. Zij moet echter nog door de Cyprische regering worden bekrachtigd. Het vissersvaartuig Bree 14 is woensdagochtend vroeg op het strand van Vlieland gelopen. Het schhip is terechtgekomen op een golfbreker en lek geslagen. De reddingboot „Carlot" van de Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij voer van Ter schelling uit voor assistentie. Een reddingploeg van het red dingstation Vlieland reed met een truck naar de plaats van de stranding en kreeg contact met de bemanning, die later het schip verliet. Twee opvarenden voeren met de reddingboot „Carlot" naar Terschelling. Het derde beman ningslid is met de reddingploeg van het reddingstation Vlieland meegegaan. VOGELWAARDE Geboren 30 maartFranciscus Gijsbertus Rosalia, zoon van Aloijsius v. Damme en van Maria de Dalie. Gehuwd 23 -maartWilly Petrus Lauret, 27 jaar, wonende te Hontenisse, en Irena Emelie Eugenia de Koning, 21 jaar. Overleden 30 maartBernard Felix Cappen- dijk, 24 jaar. VOGELWAARDE Gevestigd Hendrik van den Brink en gezin, van Clinge. Vertrokken Marijke R. Ottjes, naar Hulst.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2