Dreigende burgeroorlog in Brazilië Belgische artsen in staking President Goulart treedt af Minister Soebandrio in Nederland Het weer President Goulart uit Rio de Janeiro vertrokken ZIJ VERDEDIGEN DE „GROTE PRINCIPES" VAN DE GENEESKUNDE Laatste beroep van Belgische regering aan de artsen Weerbericht Rooswater Zon- en IVIaanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Direcfeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 2 APRTL 1954 20e Jaargang - No. 6180 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adtez Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In Brazilië dreigt een burgeroorlog, nu twee van de vier Brazi liaanse legerkorpsen in opstand zijn gekomen en zich gereedmaken naar Rio de Janeiro op te rukken. De opstand is uitgebroken naav aanleiding ran de hervormingsvoorstellen van president Joao Gou lart, die volgens militaire leiders de deur openen voor het commu nisme. De eigenlijke stoot tot de opstand vormde echter het feit, dat de president een muiterij van matrozen en mariniers onbestraft liet. Gouverneur Ademar Barros van Sao Paulo deelde woensdag in een radiotoespraak mee, dat troepen van bet tweede leqerkorps opmarcheren naar Rio de laneiro om „het com munisme uit Brazilië te verdrijven". Hij voegde daaraan toe „Ik ben vol vertrouwen in de overwinning". Hij sprak over Goulart als de „ex-presi dent" en zei dat zijn mannen zich in de staat Minas Gerais ten noorden van Rio bij het vierde legerkorps zou den aansluiten, dat zich reeds aan de grens had opgesteld. In Rio de Taneiro zelf zit gouver neur Carlos Lacerda, een fel tegen stander van de president, opgesloten in zijn met zandzakken versterkt pa leis. dat omsingeld is door tweedui zend regeringsgetrouwe militairen. Gezagsgetrouwe troepen van 't eerste legerkorps trekken op tegen het op standige vierde leqerkorps in Minas Gerais. De bankgebouwen in Rio zijn gesloten oproerige menigten hebben naar verluidt levensmiddelenbedrijven geplunderd. Het spoorwegpersoneel is in staking gegaan en het onder com munistische leiding staande algemene vakverbond heeft een nationale sta king afgekondigd uit solidariteit met president Goulart. Gouverneur Barros heeft verklaard, de steun van de marine te hebben. Een woordvoerder deelde voorts mee, dat de gouverneur ook rekent op de steun van zestig procent van de lucht macht, die de beschikking heeft over 650 vliegtuigen en 30.000 man per soneel. Volgens de gouverneur staat zijn collega van Rio Grande do Sul, waar het derde legerkorps is gele gerd, achter hem. Het is nog niet be kend, aan welke kant dit legerkorps staat. Ook de gouverneurs van Santa Catarina, Parana en Goiaz zouden zich aan de zijde van gouverneur Barros hebben geschaard. In Rio de Janeiro werd over de radio bekendgemaakt, dat de gouver neurs van de staten Bahia, Sergipe, Pernambuco en Rio Grande do Norte de regering hun steun hebben be tuigd. Generaal Jair Dantas Ribeiro, de Braziliaanse minister van oorlog heeft laten weten dat uit alle delen van Brazilië troepen onderweg zijn om de regering te helpen. Zo is uit Parana een eenheid op weg naar Sao Paulo. De minister deelde voorts mee, dat in Brasilia, de federale hoofdstad, ge zagsgetrouwe troepen de toestand volledig in de hand hebben en dat er volmaakte rust heefst. President Gou lart staat voortdurend telefonisch in contact met de gouverneurs die hem trouw gebleven zijn. Volgens generaal Ribeiro staan aan de rivier de Parai- buna gezagsgetrouwe en opstandige troepen tegenover elkaar. Daar heb ben opstandelingen de federale hoofd weg van Rio naar Brasilia versperd. Het radiostation van de op standelingen in Minas Gerais heeft gemeld, dat zich woensdag ochtend belangrijke eenheden aan hun zijde hebben geschaard. Zo zouden het 105de bataljon ar tillerie en het regiment „Sam- paio", die uit Rio de Janeiro naar Petropols waren gezonden om de opstand te onderdrukken, zich hebben aangesloten bij de „con- stitutionelen" (opstandelingen) Van regeringszijde werden deze berichten „fantasie" genoemd. FORT VEROVERD Eenheden van de kustartillerle, die zich tegen de regering hebben gericht, hebben zich woensdag middag meester gemaakt van het fort van Copacabana, dat de toe gang tot de baai van Guanabara bestrijkt. Nar het schijnt heeft de bezet ting geen enkele tegenstand ge boden. Volgens onbevestigde berichten uit Sao Paulo zou te Alfonso Arinos in de staat Minas Gerais een treffen hebben plaats gehad tussen regeringstroepen en op standelingen. Het radiostation „Marynk Wei- ga" in Rio de Janeiro heeft een boodschap van maarschalk Lott die tijdens de crisis in Brazilië in 1961 minister van Oorlog was uitgezonden waarin deze een beroep doet op de strijdkrachten de constitutionele overheid in de persoon van president Goulart te eerbiedigen. DE BRAZILIAANSE STRIJDKRACHTEN De totale sterkte van het Bra ziliaanse staande leger wordt ge raamd op 120.000 man. Voorts zijn er 200.000 tot 250.000 reser visten, die direct kunnen worden opgeroepen. De dienstplichtigen bij het leger dienen één jaar bij de para te troepen, waarna zij acht jaar tot de reserve van deze troepen behoren. De luchtmacht de grootste in Zuid-Amerika beschikt over 650 vliegtuigen en 30.000 manschappen. Tot de uitrusting van de luchtmacht behoren oude re typen straaljagers, middelzwa re bommenwerpers en jager bommenwerpers en herkennings- eenheden. In Brazilië zijn 1100 militaire- en' burgervliegvelden. De marine omvat 1700 officie ren en 41.000 manschappen, waartoe 10.000 marniers behoren. De vloot bestaat uit 50 grote oor logsschepen. Hiertoe behoren een vliegdekschip en drie onderzee boten. OPSTANDIGE TROEPEN RUKKEN OP Gouverneur Barros van Sao Paulo heeft woensdagmiddag be kendgemaakt, dat de troepen van de staten Sao Paulo en Minas Gerais zich op ongeveer vijftig kilometer van Rio de Janeiro aaneen hebben gesloten om sa men op te rukken naar de gewe zen Brazilaanse hoofdstad. Een afdeling mariniers die de federale regering trouw zijn, heeft het paleis van Guanabara aangevallen, waar gouverneur Carlos Lacarda zich heeft ver schanst. De aanval was slechts van korte djiur en werd aan een „misverstand" toegeschreven. In de straten van Copacabana wordt de „overwinning der de mocratie" op carnaval-achti ge wijze gevierd, terwijl velen ter kerke gaan om God te danken voor de redding van Brazilië van het communisme". In de staat Guanabara be schouwt men de overwinning reeds als bereikt, doch gouver neur Barros van de staat Sao Paulo, die zich het eerst bij de opstand aansloot, waarschuwde woensdagavond, dat de overwin ning nog niet volledig is en dat nog steeds gevaar bestaat van ingrijpen van de kant der bur gerij. Gemeld wordt dat president Goulart een besluit, om af te tre den, bij het Braziliaanse Congres heeft ingediend. President Joao Goulart is met onbekende bestemming uit Rio de Janeiro vertrokken. In Recife hebben federale troe pen die zich bij de opstandelingen hebben aangesloten, de woning van de gouverneur omsingeld. President Goulart zou naar de hoofdstad Brasilia vertrokken zijn, zo werd van de zijde van het presidentiële paleis meegedeeld. President Goulart zou uit Rio de Janeiro zijn vertrokken, nadat het eerste leger naar de opstan delingen was overgelopen. Gou verneur Lacerda van de staat Guanabara, waarin Rio is gele gen, verklaarde in een televisie uitzending dat Goulart was afge treden na zich de gehele dag schuil te hebben gehouden. Generaal Ribiero, de minister van Oorlog, die dinsdag op last van president Goulart het bevel over het Braziliaanse legér op zich had genomen, zou een ern stige inzinking hebben gehad. Dinsdag had hij, in verband met zijn nieuwe taak, het ziekenhuis verlaten waar hij in het afgelo pen weekeinde een operatie had ondergaan. Woensdagmiddag is de Indo nesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, tevens eerste vice-premier van zijn land, met zijn vrouw op Schiphol aangekomen. Hij werd begroet door zijn Nederlandse collega, minister J. M. A. H. Luns, terwijl mevrouw Luns een bos tulpen aanbood aan mevr. Soebandrio. Minister Soebandrio werd ver gezeld door zijn plaatsvervan ger Soedjarwo Thondronegoro. Voor dit eerste bezoek, dat de Indonesische minister weer aan Nederland bracht sinds 11 jaren, was op het platvorm een ere haag van de marechaussée op gesteld, die stram salueerde toen de Indonesische gasten de trap afdaalden. Bij de begroeting on der aan de trap was voorts de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, dr. Moh. Sjarif, aan wezig. De aankomst werd van de dakpromenade gadegeslagen door enkele honderden Ambonezen en Indonesiërs. Er viel geen en kele wanklank. Een 20-tal Papoeastudenten, die zich eer der op de dag met spandoeken op de luchthaven actief hadden getoond, lieten zich niet meer zien. Zij waren kennelijk met stille trom vertrokken en had den de komst van minister Soe bandrio niet afgewacht. Intussen waren er op de lucht haven uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen. Er was veel politie op de been, zowel rijkspolitie als rechercheurs in burger en leden van de K.L.M.- en de luchthavenpolitie. OOK SOEKARNO NAAR NEDERLAND In een korte verklaring, die hij in vlot Nederlands terstond na zijn aankomst in de Ica-hal aflegde voor pers, radio en tele visie, zei minister Soebandrio dat president Soekarno hem naar Nederland had gestuurd als het ware om te symbolise ren dat de verhoudingen tussen Indonesië en Holland weer nor maal zijn en dat Indonesië er erg op gesteld is die betrekkin gen te verstevigen. Vervolgens heette minister Luns zijn ambtgenoot welkom in Nederland. „Het'verheugt de Nederlandse regering te kunnen constateren, dat de betrekkin gen zich in een opgaande lijn bewegen", zo zei hij, „en ik ge loof dat dit bezoek om tweeër lei reden nuttig zal zijn. Ten eerste zal het een psychologische werking hebben, doordat de aan wezigheid van minister Soeban drio bewijst, dat onze verhou dingen weer normaal zijn en ten tweede omdat wij thans gelegen heid krijgen diverse problemen samen door te nemen." In antwoord op de vraag of president Soekarno naar Neder land zal komen, zei hij: „Dat plan is nog altijd in de lucht, maar ik geloof dat we dit nu juist eens kunnen bespreken. Aan de andere kant zou ik zeg gen: Laten wij even wachten tot het publiek in Nederland rijp is om de president te ont vangen". Minister Luns riep uit, dat hij het daarmee volkomen eens was. PAPOEA'S DEMONSTREER DEN OP SCHIPHOL. „Waar blijft onze zelfbeschik king?" en „Het plebisciet voor zelfbeschikking moet doorgaan", waren enkele in het Engels ge stelde slagzinnen, die een twin tigtal in Nederland gebleven Papoea-studenten op spandoe ken ontvouwden bij de aankomst van de Indonesische missie op Schiphol. Zij werden met zachte overreding door rijkspolitie er op gewezen, dat zij er beter aan deden de spandoeken weg te doen. In afwachting van de komst van minister Soebandrio, die pas uren later werd ver wacht, deden ze dat dan ook. Op andere spandoeken werd gesproken over „Indonesisch ko lonialisme in Papoealand" en over onrecht, dat Indonesië „een ander ras heeft aangedaan". De leider van de groep stu denten, de heer Ben Kasiepo, die bij een bank werkt en 's avonds zijn studie in de eco- De Belgische artsen zijn woensdag een totale staking van onbe perkte duur begonnen na onderhandelingen met de regering die tot in de nacht voortduurden. Men was dertien uur onafgebroken bijeen geweest en kon het niet eens worden over de geschillen die waren ontstaan door de nieuwe ziekte- en invaliditeitsverzekering. Over vrijwel alle principiële kwesties werd overeenstemming be reikt, maar de onderhandelingen werden verbroken door onenig heid over de financiële kwesties. Er zal alleen een wachtdienst worden ingesteld voor dringende gevallen. Premier Lef vërklrsrde kort na afloop van de bespre kingen dat de regering een nood- regeling zal treffen om de gevol gen van de staking te verzach ten. Indien nodig zöu een bevel tot vordering van het medische korps worden uitgegeven. Hij achtte een staking van de art sen ontoelaatbaar, daar deze een beroep uitoefenen dat in feite een monopolie-positie heeft. In de loop van dinsdagnacht was bekend geworden, dat de artsen een hoger honorarium verlangden dan in de ziekte- en invaliditeitswet wordt bepaald. Zowel werkgevers als werk nemers maakten bezwaren tegen een verhoging van de bijdragen, die uit de grotere uitgaven van de ziekenfondsen zouden voort vloeien. Dr. Thone, de voorzitter van de centrale artsenorganisatie het verbond van syndicale Ka mers verklaarde na afloop van de mislukte conferentie, dat ..de grafdelvers van een hoog staande geneeskunde hebben be sloten de krachtproef te wagen om het medisch korps te doen buigen en om de zieken aan po litieke doeleinden te onderwer pen". Hij verklaarde, dat de Belgi sche artsen „met het uiterste geduld" hebben getracht „de grote principes van de genees kunde te verdedigen". Dr. Thone voegde hieraan toe, dat het verbond van geneesheren de voorzitters van Kamer en Senaat zal verzoeken in het ge schil met de regering te bemid delen. De nieuwe wet op de ziekte en invaliditeitsverzekering werd vorig jaar door het parlement goedgekeurd en is op 1 januari van dit jaar in werking ge treden. Van de zijde van de Belgische artsen is van het begin af aan een heftige campagne tegen de nieuwe regelingen gevoerd, die naar hun mening niet alleen de vrijheid van de geneeskundie, maar ook het beroepsgeheim aantasten. Vorige maand werd besloten tot een „bestand", nadat toen reeds een dreigende staking was afgewend. Dit „bestand", dat diende om verder overleg tussen de regering en artsen mogelijk te maken, liep dinsdagnacht om 12 uur af. nomie voortzet, vertelde dat bij de overname van Nieuw-Guinea alle studiebeurzen voor in Neder land studerende Papoea's waren ingetrokken. Velen van hen ver trokken naar Indonesië, waar zij hun studie zouden mogen voort zetten. „Daarvan is in de praktijk weinig terechtgekomen", aldus de heer Kasiepo. „Marcheren en het vervullen van allerlei taken ten dienste van het land noem ik geen studeren". Volgens de laatste inlichtin gen, die vóór de mislukking van het overleg bekend werden, was de regering bereid de honoraria voor ziekenfondspatiënten te verhogen tot 50 franks voor een consult, 85 frank voor een huis bezoek en 100 frank voor de specialisten (resp. 3,60, 6,10 en ƒ7,20). De artsen eisten echter 10 frank méér voor een consult, 15 frank méér voor een huisbezoek en 20 frank méér voor specialis ten. i Ned. Mij Geneeskunst over Belgisch artsen conflict Het dagelijks bestuur van de Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst verklaart met betrekking tot het in België ontstane artsenconflict dat het zich niet kan begeven in een oordeel over deze interne Belgische aangelegenheid. Voor zover dit conflict onrust kan hebben verwerkt in Nederland, verklaart het dagelijks bestuur van de maatschappij dat de Nederlandse artsen zich uit tra ditie en overtuiging verplicht achten de gevraagde medische hulp onder alle omstandigheden te waarborgen. Reacties in België op artsenstaking De eerste reactie op de artsen staking in België is woensdag ochtend uit Charleroi gekomen. De arbeiders van de ijzer- en staalfabrieken zijn in optocht naar het centrale ziekenhuis in deze stad getrokken om te demonstreren tegen de artsen, die zouden hebben geweigerd patiënten te behandelen omdat zij niet als „dringende gevallen" werden beschouwd. De directie van het ziekenhuis sprak dit echter tegen. Een aantal arbeiders bleef aan het werk om de fabrieken in be drijf te houden. De naar schatting 2.000 arbei ders trokken door het centrum van Charleroi met borden waar op stond geschreven: „Neen aan de artsen". Zij begaven zich naar hét gebouw van de artsenvereni ging, waar de luiken waren neergelaten en riepen vijandige kreten aan het adres van de ge neesheren. Zij werden toegesproken door een socialistische vakbondslei der, die aankondigde dat arbei ders post zouden vatten voor huizen van artsen. Hij deed een beroep op de betogers naar hun werk terug te keren. De beto ging verliep zonder incidenten. Uit verschillende plaatsen ko men berichten, dat artsen in zie kenhuizen en klinieken hebben besloten voor de duur van de staking de inrichtingen niet te verlaten omdat zij vrezen moei lijkheden te ondervinden. In de Waalse provincies Luik en Luxemburg is sedert de vo rige week verreweg het grootste deel van de artsen reeds met „onbepaald verlof" gegaan. De artsen in Luik hebben be sloten tevens een „administra tieve staking" te beginnen, het geen onder meer tot gevolg heeft dat zij geen overlijdensattesten zullen verstrekken. Parlement moet oplossing vinden „Het moet voor iedereen dui delijk zijn, dat de nieuwe ziekte en invaliditeitswet nooit zal wor den toegepast". Dit hebben gis termiddag woordvoerders van de nationale federatie van de Bel gische geneesheren op een pers conferentie medegedeeld. Zij verklaarden geen volledige gegevens te hebben ontvangen over het opvolgen van de sta- kingsoproep. In geen enkele pro vincie is het percentage van de artsen, dat in staking is gegaan, minder dan 90 en in enkele pro vincies bedraagt het zelfs meer dan 94, zeiden zij in antwoord op vragen. Op de persconferentie werd herhaald, dat niet de financiële eisen van de artsen, maar ge neeskundige beginselen hebben geleid tot het mislukken van de besprekingen en het uitroepen van de staking. De afgevaardig den van de vakbonden, die aan het overleg hebben deelgenomen, werden ervan beschuldigd op een mislukking te hebben aan gestuurd. „Indien deze afgevaar digden dezelfde houding blijven aannemen, is een verdere be spreking onmogelijk", zo werd gezegd. Om uit de huidige im passe te komen, werd op de mo gelijkheid gewezen dat het par lement gebruik maakt van het initiatiefrecht tot wijziging van de wet. Het bestuur van de nationale federatie waarschuwde de re gering voor de gevolgen, die het vorderen van artsen zou hebben. „Bovendien zal de overgrote meerderheid van de artsen in het buitenland verblijven", zo werd verklaard. De Belgische regering heeft woensdagavond een „laatste" be roep gedaan op de artsen om zich niet aan hun plichten te ont trekken. De oproep werd gedaan in een communiqué, dat na af loop van een speciale kabinets vergadering werd gepubliceerd. De minister van Sociale Zaken, Leburton, verklaarde, dat in ver scheidene streken van België „weinig" geestdrift onder de art sen bestond om de wachtwoorden op te volgen. Tegenover de verklaringen van de artsenorganisatie, dat de nieuwe ziekte- en invaliditeits wet definitief van de baan is, merkte de minister op, dat de nieuwe wet „zal worden toege past met inachtneming van de omstandigheden". Een tweede bijeenkomst was bijeengeroepen door de minister van Binnenlandse Zaken, Gilson, die de gouverneurs van de negen Belgische provincies had ontbo- deden om de ontwikke'ingen te bespreken. Eén van de onderwerpen van bespreking werd gevormd door de mogelijkheid van een strafver volging tegen artsen, die weige ren hulp te verlenen aan in le vensgevaar verkerende personen, een plicht die is omschreven in het Belgische wetboek van straf recht. Russisch-Hongaarse besprekingen in Boedapest In Boedapest voerden dinsdag middag de leden van de Russi sche delegatie, die momenteel Hongarije bezoekt, besprekingen met leden van de Hongaarse re gering. De foto toont rechts de Rus sische premier Chroesjtsjov, ver der v.r.n.l.: de eerste secretaris van de communistische partij in de Oekraïne, Shelest, de voor malig Russische ambassadeur in Hongarije, Andropov, en de mi nister van Buitenlandse Zaken van de U.S.S.R., Gromiko. Links de Hongaarse president Istan Dobi en premier Kadar. Bomaanslagen in Makassar Bij een tweetal bomontploffin gen in Makassar zijn dinsdag vier mensen gewond geraakt. President Soekarno had dins dag een bezoek aan Makassar willen brengen, maar dit ging niet door, omdat hij ziek was. Van officiële zijde in Djakarta is intussen meegedeeld dat de president weer beter is. Volgens ambtenaren van de veiligheidsdienst hadden enkele jongens in Makassar plastiek bommen bij een boom neerge legd. Het onderzoek wordt voortgezet. AANHOUDEND SOMBER EN KOUD WEER De -luchtdrukverdeling wordt gekenmerkt door de aanwezig heid van een hogedrukgebied boven IJsland en omgeving en een gordel vanlage luchtdruk boven Spanje, Zuid-Frankrijk en het Middellandse-Zeegebied. Hiertussen bevindt zich- een groot gebied waarin met noord oostelijke winden onverminderd koude lucht wordt aangevoerd waarin veel bewolking voor komt. Uit deze bewolking valt op de meeste plaatsen wat regen, mogelijk hier en daar vermengd met wat natte sneeuw. De zuidelijke begrenzing van de koudere lucht strekt zich via het Alpengebied naar de Kar paten uit. In het noordelijke Middellandse-Zeegebied liggen de overdagtemperaturen om streeks de 13 tot 17 graden, maar de depressies verlenen het weer daar een nogal wisselvallig ka rakter. mdegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Koude noordoostelijke wind Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen wat motregen, in het noorden moge'ijk vermengd met natte sneeuw. Matige tot vrij krachtige, in het Waddenge bied tijdelijk krachtige noord oostelijke wind. Nog steeds koud. DONDERDAG 2 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden VRIJDAG 3 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.53 5.28 6.08 6.18 APRIL v.m. 5.30 6.05 6.45 6.55 n.m. 5.13 5.48 6.28 6.38 n.m. 5.54 6.29 7.09 7.19 ZON MAAN op onder op onder Apr. 2 6.13 19.15 0.06 8.44 3 6.11 19.17 1.10 9.17

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1