Provinciaal nieuws DE Melk wordt weer duurder MORGHAN MAGIËR AGENDA AMSTEL Terneuzen Axel Aardenburg Hulst Othene Zaamslag Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Woensdag 1 april 1964. Dat is 'n Antstehfiasi De strijd tegen de rasongelijkheid Ds» Joh. A. Raams te Brummn 75 jaar PRIJSSTIJGING EEN CENT PER LITER 6 APRIL A.S DE „Mr CAP" HAD HET IV80EILIJK DE AARDBEVING IN ALASKA Neem risico...verf met De Doodvonnissen in Syrië Ontploffing in Belgische ambassade te Parijs Wilde „Turkse" ganzen. Degenen, die sinds zondag in de omgeving van de vijver aan de Terneuzense sportvelden wandel den zullen met enige verwonde ring en bewondering de ganzen- aanwinst in deze waterplas heb ben gadegeslagen. Het zijn twee z.g. „Turkse- ganzen". Zij ontlenen deze naam niet aan de oorspronkelijke afkomst uit Turkije. In genen dele Het zijn rasechte bewoners van de Noordzeekust. Ze kwamen voornamelijk voor ter plaatse, waar nu de Euro poort groeit. Waarschijnlijk heb ben ze evenals zovele andere vo gelsoorten (in de Braakman o.a.) rustiger oorden opgezocht. „Turkse ganzen" is de naam om het kenmerk aan snavel en kop. Van enige afstand gezien lijkt het of de ganzen een kleine rode fez op de kop hebben, met een kleinere zwarte kwast. Dit komt doordat de kophuid kaal is en roodachtig doorschijnt, de sna vel een zwarte streep vertoont, en dit op een afstand één geheel lijkt. Bij informatie werd ons door een bestuurslid van de Vogel wacht meegedeeld dat deze die ren zuiver plantaardig voedsel eten. Daarom wordt verzocht de vogels geen brood e.d. te geven. Ze vormen tegenover de ande re aanwezige vogels een minder heid. Het is te hopen, dat de „Turken" met rust worden gela ten en de rust in de vijver niet wordt verstoord. L. G. van Breen Op de algemene begraafplaats te Terneuzen is gisteren het stof felijk overschot ter aarde besteld van de heer L. G. van Breen, die vorige week op 87-jarige leeftijd te Woudenberg is overleden. De plechtigheid voltrok zich op uitdrukkelijk verzoek van de overledene in alle eenvoud. In de aula werd het woord ge voerd door een tweetal familie- gleden, de heren drs. A. H. .Rijn- berg te Wassenaar en F. ~A. de Meijer te Middelburg, die getuig den van de grote liefde die wijlen de heer Van Breen gevoelde voor zijn werk ên voor zijn geboorte plaats. Als oud-collega sprak de heer C. W. Heule te Burgh, die de kwaliteiten van de heer Van Breen schetste. De heer Van Breen, oud-water bouwkundige bij de Rijkswater staat, was, evenals zijn echtgeno te, een geboren Terneuzenaar. Hij behoorde tot de oude categorie opzichters (later technisch amb tenaren) die door zelfstudie èn door technische aanleg hoge en verantwoordelijke functies wis ten te bereiken. De verdiensten van de heer Van Breen werden dan ook van hogerhand erkend door de be noeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau bij zijn veer tigjarig jubileum. Als leerling van de bekende ir. Bertel is hij geruime tijd werkzaam geweest bij de bouw van de nieuwe sluis in het begin dezer eeuw. Na op diverse plaatsen in Ne derland als opzichter werkzaam te zijn geweest, kwam de heer Van Breen in 1914 terug in Ter- neuzen als technisch ambtenaar van de Rijkswaterstaat. Zijn volgende standplaats was Nijmegen, welke hij in het mid den der twintiger jaren verwis selde met IJmuiden, waar hij bevorderd werd tot waterbouw kundige, een functie die toender- tijd nog slechts voor weinigen was weggelegd. In IJmuiden kon hij zijn tech nische kwaliteiten ten volle uit leven op het terrein van de oever verdediging, over welk onder, werp hij ook een boek het licht deed zien. Na zijn pensionering bracht hij vaak weken achtereen in zijn ge boorteplaats door, waar water staatkundige aangelegenheden hem nog ahijd in hoge mate in teresseerden. Toen tijdens de laatste wereld oorlog de heer en mevrouw Van Breen-Donze moesten evacueren, vestigden zij zich in Woudenberg waar zij tot hun overlijden hebben gewoond. Weer eerste prijs voor Clement v. d. Bulck. Gedurende de Paasdagen heeft de 12-jarige Clement van den Bulck, leerling van de heer M. Breijdels van de Terneuzense muziekschool, weer een belang rijke trofee aan zijn lange reeks toegevoegd. Op het Nationaal Solistencon cours, dat zaterdag en op de tweede Paasdag werd georga niseerd door de Vlaardingse federatie van muziekgezelschap pen, heeft deze jonge Terneu zenaar met 74 punten weer een eerste prijs gewonnen. Hij was van de meer dan 100 solisten op velerlei instrumenten de enige Zeeuw. Het uitgevoerde werk was het Adagio uit het klarinet concert KV 622 van W. A. Mozart. Hij ontving een fraaie kriti sche beoordelingsstaat, een prach tig uitgevoerd diploma met een langspeelplaat „Taptoe Delft". Clement van den Bulck kwam met de 74 behaalde punten als 5e op de ranglijst van eerste prij zen. Het jurylid was de kapitein directeur H. C. van Lynschooten. Voor Clement van den Bulck alweer een fraai succes. Lichte aanrijding. Gistermiddag te vijf uur had een lichte aanrijding plaats waar bij twee bromfietsers waren be trokken. Op het rijwielpad in de Axel- sestraat werd de heer A. C. V. uit Terneuzen ingehaald door de heer A. H. uit Axel. Een schouderduw had tot ge volg dat beiden kwamen te val len en lichte kneuzingen oplie pen. Eerste kievitseieren gevon den. De 18-jarige Rein Stoelinga, leerling van de U.T.S. te Terneu zen en wonende in de Prins Mau- ritsstraat alhier, heeft gisteren de eerste kievitseieren op Axels grondgebied gevonden. De vinder heeft de eieren aan de burgemeester en zijn echtge note geschonken. Paasrit M. A. C. A. Op maandag Tweede Paasdag hield de M.A.C.A. „Axel" haar jaarlijks terugkerende Paasrit. Het weer werkte mee, en er was dan ook een grote belangstelling. De uitslag van de eerste tien is als volgt: auto's: 1. G. Mol, Zaamslag, 145 straf- punten; 2. mr. H. J. Q. Tichel man, Terneuzen, 156 str.pnt.; 3. J. Risseeuw, Zuidzande, 159 str. pnt.; 4. A. Liebers, Terneuzen, 168 str.pnt; 5. J. Koster, St. Jan steen, 174 str.pnt.; 6. H. J. Houg, Terneuzen, 177 str.pnt.; 7. P. En- ges, Axel, 178 str.pnt.; 8. H. v. d. Hemel, Hoofdplaat, 178 pnt; 9. A. van E&broek, Axel, 179 str.pnt. en 10. J. van Tiggelen, IJzendijke, 180 str.pnt. Motoren: 1. J. v. d. Lijke, Hoek, 211 str.pnt. Eerste zwaluw. Op het grondgebied van de ge meente Aardenburg werd zater dag vóór Pasen de eerste boeren zwaluw in West Zeeuws-Vlaan- deren waargenomen, zo meldt de vogelbeschermingswacht. De waarneming geschiedde door de landbouwer I. Versprille. Ds. Timmers beroepen Ds. R. G. J. Timmers, Her vormd predikant te Hulst, heeft een beroep ontvangen naar de Hervormde gemeente te Hans- weert. Concert Dit jaar viert de afdeling Hulst van Jeugd en Muziek haar eerste lustrum. Ter viering van dit feit zal door het nationaal jeugdorkest een concert worden verzorgd. Dit zal plaats vinden op vrijdag 3 april a.s. in het bio scoop- en concertgebouw alhier en staat onder leiding van diri gent Nico Hermans, met mede werking van de vioolsolist G. Hettema. Uitgevoerd zullen o.a. worden werken van Röntgen, Tartini, Nielsen en Roussel. Prijskaarting De alhier gehouden prijskaar ting had de volgende uitslag: le pr. J. de Bruijne te Othene; 2e pr. F. Donze te Othene; 3e pr. M. Scheele te Terneuzen; 4e pr. J. Smallegange te Othene; 5e pr. M. de Bruijne te de Grie- te; 6e pr. W. de Zeeuw te Othene; 7e pr. J. van Vugt te Terneuzen; 8e pr. M. Wieland te Othene en 9e pr. M. Verhelst te Zaamslag. Aanbesteding verbetering en onderhoud zeeweringswerken Door het bestuur van de water kering van de calamiteuze pol ders Ser Lippens c.a. werd in het directiegebouw te de Griete aan besteed de uitvoering der wer ken en leveringen tot verbete ring en onderhoud der zeewering van bovengenoemde polders. Hiervoor werd als volgt inge schreven: J. Hoogesteger te Wemel- dinge 85.900 P. de Regt te Terneuzen 85.200 P. Mollet te Hoofdplaat 85.000 W. Vlot te Sliedrecht „84.800 N.V. v/h J. M. Dekker te Papendrecht 84.700 Firma Both Van Seven- ster te Sliedrecht 84.400 Firma Warrens Zoon te Ossenisse 84.000 N.V. Aannemersbedrijf v/h B. M. van Noordenne Zoon te Hardinxveld 83.970 Behoudens goedkeuring door Gedeputeerde Staten is het werk gegund aan de laagste inschrij ver. WIE KAN ME ZEGGEN, WAAR WOON IR Een buitenlander, die ijverig had geholpen het gemiddeld gebruik van alcoholhoudende dranken „per hoofd" te ver hogen, meldde zich diep in de1 nacht bij een Haags politie bureau. Hij was de naam van zijn hotel kwijt. De man had geen flauw idee, waar hij was afgestapt. Een politieman is ook maar een mens. De agent kon het niet over zijn hart krijgen de vreemdeling gastvrijheid aan te bieden in een cel. Toen de vreemdeling met handen en voeten had' duide lijk gemaakt, dat hij met drie vrienden door de V.V.V.-lo-1 giesinformatiedienst onderdak was gebracht, werd deze dienst op het spoor van het verloren bed gezet. Door controle op de uitge schreven logiesbonnen kon men de buitenlandse genieter 1 van „Schiedam" het verloren gewaande adres bezorgen, het- 1 geen hem in staat stelde na verloop van tijd het zachtge- kookte paaseitje bij het be faamde Hollandse ontbijt in de vriendenkring te genieten. Adv.) KERKNIEUWS DONDERDAG 2 APRIL Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Alleman". 'n Man die houdt van een goed hoek, een volle lach en volle glazen Amstel. Da's een rond, heerlijk hier, fris op de tong, lekker en puur, een prachtpilsi De moeder van de gouverneur van de Amerikaanse staat Mas sachusetts, de 72-jarige mevrouw Malcolm Peabod^, is dinsdag in de Californische plaats Saint Augustine gearresteerd. Zij was naar deze stad gekomen om deel te nemen aan de betogingen tegen de rassenscheiding, die daar sedert een week worden gehouden. Mevrouw Peabody werd aan gehouden toen zij zich met vijf negervrouwen in de eetzaal van een hotel bevond, ondanks het feit dat dit hotel alleen toegan kelijk is voor blanken. In haar gezelschap bevonden zich verder de echtgenote van een Protes tantse geestelijke en een hoog leraar in de godgeleerdheid aan de universiteit van Harvard. Toen allen weigerden de zaal te verlaten werden zij in hech tenis genomen. De minister van Landbouw heeft voor het jaar 1 april 1964 1 april 1965 de richtprijs af-boerderij voor alle af te leveren melk vastgesteld op ƒ31,per honderd kilogram met 3,7 procent vet. De verrekenprijs wordt verhoogd van 32,65 tot 34,10 per 100 kg. Daardoor zal de melkprijs op 6 april één cent per liter stijgen. De nieuwe richtprijs ligt 2,< per 100 kg melk hoger dan het richtprijspeil in de afgelopen periode van vijf maanden. Deze verhoging is een gevolg van het feit dat de produktiekosten sinds het melkprijsjaar 1962/63 met ongeveer 2,per 100 kg zijn gestegen. De nieuwe richtprijs zal wor den nagestreefd met de volgen de middelen: een verrekenprijs voor de con- sumptiemelk van 34,10 per 100 kg met 3,7 procent vet; een geraamde opbrengst van 21,20 per 100 kg in de periode 1964/65 tot zuivelprodukten ver werkte industriemelk; een tevoren bepaalde uit bet landbouw-egalisatiefonds te be kostigen toeslag van 8,per 100 kg industriemelk. •fboeren 1,953 miljard gulden zal opbrengen. De richtprijsverhoging van november en die van thans moe ten in combinatie met elkaar worden gezien, meende de minis ter. Hij had de indruk dat het Landbouwschap over het hoofd ziet, dat in november reeds een belangrijke verbetering werd bereikt. De richtprijs ging toen ook met twee cent omhoog, van 27 naar 29 cent per kilogram. Men heeft toen niet exact aller lei kostenfactoren berekend, maar gestreefd naar een zo snel mogelijke inkomensverbetering voor de veehouder. De nieuwe verhoging met twee cent vertegenwoordigt de stij ging van de produktiekosten ten opzichte van het melkprijsjaar november 1962november 1963. De verrekenprijs voor de con- sumptiemelk, die van ƒ32,65 tot 34,10 per 100 kg melk met 3,7 procent vet is verhoogd, leidt tot een evenredige stijging van de consumentenprijzen voor con- sumptiemelk en aanverwante artikelen als yoghurt, pap, vla e.d. f De industriemelktoeslag van 8,per 100 kg bij het werke lijk gemiddelde vetpercentage kost het rijk ƒ349,6 miljoen, waarin op de igroting 1964 van het landbouwegalisatiefonds is voorzien. VERDERE STIJGING TE WACHTEN Tussen begin november en nieuwjaar, zo bleek uit een toe lichting die minister Biesheuvel op de genomen besluiten gaf, kan nog een tweede verhoging van de straatprijs met een cent per liter worden verwacht. Het tijdstip zal afhankelijk zijn van de ontwikkeling op de zuivel- markt. De straatprijsverhoging per 6 april a.s. komt neer op een cent per liter voor melk, pap, yoghurt e.d. en 214 cent per liter voor koffiemelk. Volgens de raming zal in het komende melkprijsjaar 6,3 mil jard kilogram melk worden af geleverd die, berekend tegen de richtprijs van 31 ct. per kg, de meent de minister, kan Neder land, gezien de E. E. G., de be staande toeslag op industriemelk van ƒ8,per honderd kg niet meer verhogen. Met de nieuwe richtprijs van 31 cent ligt Nederland 2,4 cent boven het voor de hele E. E. G. geldende minimum en 3,8 cent beneden het voor Frankrijk, Bel gië, Duitsland en ons land gel dende maximum. DE E.E.G. Op de genomen beslissing is ook de E. E. G. van invloed ge weest. In de toekomst zullen we als E.E.G.-partner elke verho ging van de melk-richtprijs moe ten realiseren door verhoging van de produktènprijzen en niet meer door verhoging van de toe slag. Ook op dit moment, zo Het booreiland „Mr Cap" dat door de Caltex is gehuurd om ten noorden van Schiermonnik oog de zeebodem te onderzoeken, heeft te kampen gehad met slecht weer en zware grond- zeeën. Men is er dan ook nog niet in geslaagd het eiland op zijn plaats te brengen en „op te zetten". Voorlopig ligt het in de monding van de Eems, negen a tien mijl ten noorden van Delf zijl beter weer af te wachten. Het op zijn plaats brengen van het eiland gebeurt door sleepboten van L. Smit en Co's internationa le sleepdienst, welke rederij ook het transport van Texas naar Nederland over de Atlantische Oceaan (5.000 mijl) verzorgde. Op de jota een warenhuis van vijf verdiepingen in Anchorage, dat gedeeltelijk is ingestort. Twee vrouwen werden onder het val lend puin bedolven. Op dinsdag a.s. 7 april hoopt ds. Joh. A. Raams, em. Ned. Herv. predikant, thans wonende te Brummen (Gld) zijn 75ste verjaardag te vieren. Hij is dan tevens 49 jaar predikant. De jubilaris werd op 7 april 1889 te Almkerk N.-Br.) gebo ren, waar zijn vader hoofd van een school was. Hij bezocht het stedelijk gym nasium te Doetinchem en stu deerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht theologie. Als student was ds. Raams sector van de studentenvereniging „Unitas Stu- deosorum Rheno Trajectina". In 1914 candidaat geworden in Friesland, werd de jubilaris 11 april 1915 te Asch (Gld.) in zijn eerste gemeente bevestigd door zijn broer ds. E. Raams. In 1917 wisselde de jubilaris zijn stand plaats met Breskens om zich in 1921 aan de gemeente Rijswijk (Gld.) te verbinden. In 1926 ver trok hij naar Kloetinge en in 1936 na 10 jaar in deze plaats te hebben gestaan, vertrok hij naar Rotterdam-Feijenoord. Ook in deze gemeente stond ds. Raams ruim 10 jaar en verwisselde zijn standplaats' daarna met Brum men (Gld.), 'waar hij tot zijn emeritaat werkzaam is geweest. Op 2 mei 1954 sprak ds. Raams aldaar zijn afscheïdspredicatie. Daar hij nog zeer vitaal was, werd hij door de gemeente Rot- terdam-Hillegersberg aangezocht om als predikant werkzaam te zijn in de Oranjewijk aldaar. Vanaf 6 juni 1954 verwisselde hij Brummen met Rotterdam-Hille- gersberg en verrichtte daar het omvangrijke werk nog steeds met toewijding en plezier en bekleed de ook hier diverse bestuurs functies. Eind augustus 1955 maakte een ernstige val een ein de aan deze werkkring. In alle gemeenten, waar ds. Joh. A. Raams het ambt heeft mogen vervullen, is hij door zijn broer ds. E. Raams, die op 10 maart j.l. op 86-jarige leeftijd te Brummen overleed, bevestigd. Belangrijke beroepen heeft ds. Raams in de loop van zijn ambts periode gehad o.a. naar Aals meer, Blokzijl, Brussel en Cura cao, Doesburg, Groningen. Rhe- nen, Rotterdam (C), Schevenin- gen, Terneuzen, Vlissingen, etc. Na afloop van de eerste we reldoorlog in 191S nam ds. Raams tijdens zijn verblijf in Breskens een krachtig aandeel in de actie tegen de annexatie van Zeeuws- Vlaanderen bij België. Hij was daar voorzitter van het antï- Annexatiecomité en had ook in het gewestelijk comité zitting. In de tweede wereldoorlog werd ds. Raams, door zijn popu lariteit en félle predikingen; waarbij hij geen blad voor de mond nam, in de jaren 1943 en 1944 door de Duitsers als gijze laar gevangen gehouden, doch uit zijn gevangenschap heeft hij toch zijn gemeente ten volle kun nen dienen. In de gemeente Brummen was de jubilaris o.a. voorzitter van het plaatselijke Rode Kruis, van de Chr. Nat. Werkmansbond en van het Chr. schaalbestuur. Ds. Raams, die nog een vrij goede gezondheid geniet, interes seert zich nog steeds voor het huidige kerkelijke en politieke gebeuren en schrijft van tijd tot tijd nog steeds in kerkelijke bla den. Volgend jaar 11 april 1965 hoopt hij zijn 50-jarig ambts jubileum te mogen vieren. (Adv.) 24. Toen Aram de deur bereikt had en zocht naar degeen die hem ge roepen had, zag hij Morghan, die op het punt stond te vertrekken. De spotvogel boog hoffelijk voor hem en zeide: „Het spijt me meer dan ik zeggen kan, dat ik het en kele uren buiten uw gewaardeerd gezelschap moet stellen, heer maar zaken van Graaf Alwyn, die hij heeft willen toevertrouwen aan mijn onervarenheid, verplichten mij helaas dit gastvrije huis voor een ogenblik te verlaten. Troost U echter, we zien elkaar binnenkort weer Hij keerde zich om als om weg te gaan, keerde plotseling terug alsof hij zich iets belangrijks her innerde. „O ja, dat is waar ook. Ik wilde U waarschuwen U mengt zich niet in zaken die U niet aangaan Dat is een gevaarlijke gewoonte, m'n beste Als vriend wil ik U waar schuwen voor veel leed, dat U an ders te wachten zou staan." Sierlijk nam hij zijn hoed af en ging weg. Aram keek hem somber na „Er klopt iets nietzei de avonturier boos. „Er zullen niet veel zand lopers omgekeerd worden, alvorens dit heerschap en ik opnieuw het zwaard zullen kruisen Wie weet wat daar nog uit voort zal ko men Silvia kwam zijn overpeinzingen onderbreken. Geluidloos was het meisje de kamer binnen gekomen en toen ze Aram bemerkte spoed de ze zich naar hem toe. „Hoe maakt uw vader het nu?" vroeg de avonturier. „Die geheimzinnige ziekte heeft hem geheel in haar macht." Zij huiverde en haar gelaat trok van angst te samen. „O Aram fluisterde Silvia. „Iets bedreigt ons. Een geheimzinnige macht maakt zich hoe langer hoe meer meester van ons en zal ons nog vernietigen. Ik voorvoel het Een te Damascus zetelende militaire rechtbank heeft tien Syriërs ter dood veroordeeld op beschuldiging van spionnage voor Israël, het heulen met de vijand en het aanmoedigen van anderen eveneens voor Israël te gaan spioneren. Zeven beklaag den zijn bij verstek veroordeeld. De vonnissen moeten nog door .de Syrische nationale revolutio naire raad worden bekrachtigd. Onder de terdoodveroordéel- den bevindt zich een Libanese predikant, die een 'radiozender in zijn kerk zou hebben verbor gen. De vrouw van de predikant kreeg vijftien jaar gevangenis straf. Drie beklaagden werden veroordeeld tot gevangenisstraf fen van maximaal vijf jaar. De predikant Jamil Koreh en twee andere veroordeelden zijn maandagnacht op het Merjeplein in Damascus opgehangen. Een aantal Griekse onderda nen, die voor Israël zouden heb ben gespioneerd, zijn vrijgelaten en zullen Egypte moeten verla ten, aldus het dagblad „Al Ah- ram" van dinsdag. De betrok ken Grieken waren in 1963 ver oordeeld tot gevangenisstraffen van twee tot 25 jaar, aldus de Egyptische krant. Een hevige ontploffing, die volgens een woordvoerder van de Belgische ambassade in Pa rijs mogelijk is veroorzaakt door een kneedbom, heeft dinsdag de bovenste verdieping van het am bassadegebouw verwoest. Drie personen werden gewond. De politie zoekt een man met een snor, die verzocht had het hoofd van een afdeling te spre ken, maar daarna verdween. Volgens de eerste berichten vond de ontploffing plaats op een toilet. Politiedeskundigen bevestig den later dat de ontploffing was veroorzaakt door een krachtige kneedbom. De Belgisch ambassadeur baron Jaspar, was niet in 't ge bouw. Hij was op de terugweg na een Paasvakantie aan de .Franse Kanaalkust. Er waren op de ambassade geen bedreigingen ontvangen. Op de vraag of de aanslag mo gelijk in verband kon staan met de geschillen tussen de Walen en Vlamingen antwoordde de woord* voerder: „Alles is mogelijk. De politie stelt een onderzoek in". Van de zijde van de ambas sade werd later gezegd dat de aanslag vermoedelijk het werk is van de Franse organisatie van het geheime leger (O.A.S.) uit wraak voor de uitlevering door België van een lid van deze or ganisatie. Verscheidene dagen geleden had een onbekende de concierge van de ambassade telefonisch meegedeeld dat er vergeldings maatregelen zouden worden ge nomen, zo werd gezegd. De Belgische regering heeft onlangs de O.A.S.'er Cabannes de Laprade uitgeleverd, die dooi de Franse politie werd gezoch; wegens zijn aandeel in de aan slag op president De Gaulle bi, Port-sur-Seine op de weg naai Colombey-les-deux-Eglises in september 1961.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2