De volgende keer het vuur Castro kritiseert revolutionaire Vakmtie-pret? shdi-pakket! Nu gratis door uw Shell-dealer wegenkaarten van Shell voor esa "wegwijze" vakantie! Ds. BALDWIN: EEN SOMBERE STEM IN DE RASSENSTRIJD PAAS600BSCHA? PAUS PAULUS Maximale prestaties Gratis autokaarten Vlot starten SHELL BIEDT MEER Zorgeloze auto vakantie SHELL heet in elke taal...,!®: DE VRITE ZEEUW Pagina 3 GEVAARLIJKE ZOMER IN AANTOCHT Achterop Versneld tempo Niet meer per milli meter TOESTAND AMERIKAANSE AMBASSADEUR IN JAPAN ERNSTIG GROTE FRAUDE IN DJAKARTA ONTDEKT JEMEN MELDT BRITSE LUCHTAANVAL INCIDENT IN NEGEV DINSDAG, 31 MAAKT 1964 De stem van een kleine en onaanzienlijke predikant in de New- yorkse wijk Harlem heeft een klankbord gekregen in de hele Ver enigde Staten ais hq zich verheft in de strijd tussen de rassen. James Baldwin spreekt hierover vandaag niet voor het eerst, maar de spanningen van de laatste tijd en de uitbarstingen van geweld die er op volgden, hebben hem opeens meer aandacht doen krijgen als een zwarte Cassandra, wiens sombere voorspellingen schijnen uit te komen. En het meeste de aandacht trekt zijn jongste boek „The fire next time" (De volgende keer het vuur) dat haast het program lijkt van de scherpe koerswijzi ging die zich voltrekt in de nu al jarenlange strijd der negers voor gelijke rechten. Een pas sage uit een rede van de 38- jarige auteur, die niet alleen om zijn beeldende taal nu zo veel gelezen is: „We staan aan het begin van een lange, hete, ge vaarlijke zomer, voor een tijd van verschrikkelijke onrust." Waar het in het kort op neer komt wat hij voorziet, is dat er geen sprake meer kan zijn van een geleidelijke aanpassing om de negerbevolking gelijkberech tigd te maken, maar dat het op een revolutionaire manier moet gaan. Hij zegt dat in de V. S. een nieuwe neger is ontstaan voor wie het een schrijnende tegen stelling wordt om te zien hoe snel de ontvoogding van de zwarte volkeren in Afrika in zijn werk gaat en hoe langzaam, slechts beetje van beetje met veel moeite en pijn, de positie van de neger in de V. S. wat beter wordt. Hij constateert het verschil in egards die voor een diplomaat uit één der nieuwe staten van Afrika in acht ge nomen worden, met de verach ting en de tegenstelling waar mee zovelen der twintig miljoen zwarte Amerikanen nog worden behandeld. Vandaar ook dat hij van een gesprek met minister Robert Kennedy terugkeerde met de bittere opmerking, dat de minis ter wat verbaasd scheen over de heftigheid van de gevoelens der negers, maar dat hij versteld stond over diens naïviteit. Dat was toen in het zuiden de eer ste ongeregeldheden waren be gonnen. Baldwin waarschuwde toen dat het niet alleen om het zuiden ging, maar eveneens om het noorden, waar de neger ook gedoemd is in een soort getto te leven, waar hij zijn kinderen naar de slechtste scholen moet sturen, waar de werkloosheid hem in de eerste plaats treft. Die problemen, aldus Baldwin, be grijpt menigeen niet, omdat hij ze niet wil zien. De blanke New- yorker weet niet wat in de stra ten van Harlem gebeurt. Intussen hééft het noorden zijn ongeregeldheden gekregen. Het is ook niet een loze rede nering van Baldwin dat juist nu, nu de negers op een paar punten enige verbetering bewerkstelligd hebben in hun positie de animo om met geleidelijkheid genoegen te nemen hoe langer hoe gerin ger wordt. Integendeel, nu enige stappen naar het doel gezet zijn, gaat iedere resterende grief des te zwaarder wegen. Vandaar ook de felheid die meer en meer de negeracties gaat bezielen. Juist die negerleiders die zich ten doel stellen met economische dwang boycot van winkels en desnoods met geweld inwilli ging van hun eisen af te dwin gen, krijgen steeds meer aan hang, omdat men ziet dat de resultaten die hiermee in feite dus door angst zijn afgedwon gen, sneller naar de vrijheid in gelijkheid de weg banen dan de moeizame gang langs gerechts hoven, die de wet moeten inter preteren en de onwillige over heid moeten gelasten een neger toe te laten op een school of ras senscheiding op een station op te doeken of een andere kleinig heid. Ieder succes dat door de me thode van krachtmeting bereikt wordt, betekent dat juist voor het volgende hard tegen hard de negers nog meer bereid zijn. Zo komen de tegenstanders in steeds gespannener verhouding tot el kaar te staan die tot een uitbar sting moet leiden: een enorm en bloedig conflict. Dat is wat Baldwin vreest. Niet wat hij hoopt en predikt. De nieuwe neger, zo meent hij in verscheidene van zijn boeken, moet ook een nieuwe blanke tegenover zich vinden. Niet een die een traditionele haat van weerszijden poogt voort te zet ten omdat die er nu eenmaal altijd geweest is, maar een die begrijpt dat een eeuw na de af schaffing der slavernij de tijd voorbij is om met detailmaat regelen millimeter voor milli meter de neger zijn rechten toe te kennen. En die bereid is ook van zijn kant in de Amerikaanse samenleving een radikale omme zwaai te maken. De redelijk denkende blanken en de redelijk denkende zwarten samen kunnen, aldus Baldwin, nu nog een eind maken aan de rassennachtmerrie. Grijpen bei- De toestand van de Ameri kaanse ambassadeur in Japan, dr. Edwin Reischauer, op wie vori ge week dinsdag een aanslag werd gepleegd, is verergerd door een inwendige bloeding. Na eni ge uren kwam er een einde aan de bloeding. De artsen achten de toestand ernstig maar niet kritiek. Dinsdag j.l. stak de 19-jarige Japanner Norikazoe Sjioja de ambassadeur met een mes in het rechterdij been, toen deze het gebouw van de kanselarij ver liet. De 53-jarige diplomaat die in Japan geboren is en hoog leraar is geweest aan de Har vard universiteit, werd na de aanslag in een ziekenhuis in To kio geopereerd. De politie van Djakarta heeft de bankier Indra Pontoan, pre sident-directeur van de Banteng- bank, gearresteerd op verden king van verduistering van open bare gelden tot een bedrag van ongeveer negentig miljoen gul den, aldus Indonesische persbe richten. Pontoan zal binnenkort met nog andere, niet nader ge noemde functionarissen van de Bantengbank, terecht staan. Pontoan heeft kortgeleden nog een bedrag van 55 miljoen roe- pia bijgedragen aan gelden, die werden ingezameld voor een te Djakarta te houden Afrikaans- Aziatisch filmfestival. Hij deed dit door op een „veiling" ten be hoeve van dit festival in het pre sidentiële paleis een door presi dent Soekarno gebruikt eetbord voor dit bedrag te kopen. den nu die kans niet dan ver vult zich iets als de bijbelse pro fetie, die in een oude negro spi ritual vertolkt, Baldwin de titel voor zijn boek gaf: God gave Noach the rainbow sign, no more water, the fire next time; God gaf Noach het teken van de regenboog; nooit meer een wa tervloed, de volgende keer het vuur. Volgens Castro heeft Fuare Chaumont, de minister van ver voer en een vooraanstaande per soonlijkheid bij de jonge revo lutionairen zich „vergist", toen hij in een vorig proces tegen Ro driguez politieke meningsver schillen ter sprake bracht. „Deze verschillen hadden in hun eigen verband, de leiding van de verenigde partij van de Cubaan se socialistische revolutie, behan deld moeten zijn", aldus de Cu baanse premier, die ook het blad „Revolution", dat het standpunt van Chaumont had verdedigd, aan de kaak stelde. De Cubaanse premier is van oordeel, dat dit blad revolutionairen ertoe ge- Premier Fidel Castro van Cuba Naar het Egyptische persbu reau uit Sana's meldt hebben Britse vliegtuigen zaterdag een aanval uitgevoerd op het Jeme- nitische dorp Harib, waardoor 25 mensen onder wie vrouwen en kinderen werden gedood. De afgevaardigde van Jemen bij de V. N. had instructie gekregen bij de veiligheidsraad een klacht in te dienen. Een Britse woordvoerder in Aden heeft verklaard, dat er een luchtaanval is uitgevoerd op een fort, dat op drie km van Herib ligt. Hij achtte het onwaarschijn lijk dat er slachtoffers onder de burgerij zouden zijn. Een woordvoerder van het Is raëlische leger heeft bekendge maakt, dat zaterdagmiddag in de Negev-woestijn drie Arabie ren zijn gedood die heimelijk op Israëlisch gebied waren doorge drongen. De Arabieren sneuvel den in een gevecht met een Is raëlische patrouille. heeft scherpe kritiek geoefend op jonge leden van de Cubaanse revolutionaire leiding wegens het te berde brengen van poli tieke meningsverschillen met de communistische partij. De pre mier deed dit in een getuigenis van meer dan vier uur in het proces tegen Marcos Arnando Rodriguez, een 26-jarige Cubaan, die ervan beschuldigd wordt vier leden van het verzet tegen de politie van Batista in 1957 te heb ben verraden. bracht heeft onderling te twis ten. STEUN AAN COMMUNISTEN Waarnemers beschouwen Cas tro's aanval op Chaumont en zijn verdedigers als een verkapte steun aan de positie van de com munistische partij. Het geschil ontstond uit beweringen, dat Ro driguez door de communistische partij was beschermd. Deze par tij zou van zijn verraad hebben afgeweten. De partijleiders hebben in dit proces ontkend, dat Rodriguez destijds instructies van hen kreeg. Paus Paulus heeft zondag zijn Paasboodschap uitgesproken na dat hij op de trappen voor de St. Pieter in Rome een mis had op gedragen. Zijn woorden werden via radio Vaticaan uitgezonden en overgenomen door talrijke stations van West-Europa, Ca nada, de Ver. Staten en Zuid- Amerika. De Paus besloot zijn toespraak met de traditionele zegen Urbi et Orbi aan de stad Rome en aan de hele wereld. Men moet, zo zei de Paus, over de universele waarde van Chris tus' verrijzenis veel nadenken, want van deze waarde wordt de zin van het menselijk drama af geleid. Zij betekent de oplossing van het probleem van het kwaad, het ontstaan van een nieuwe levensvorm: het Chris tendom. In Jezus Christus wordt het plan Gods gerealiseerd. Het se dert eeuwen verborgen geheim van de verlossing der mensheid is in Hem geopenbaard. In Chris tus zijn wij allen gered. In Chris tus loopt het lot van ieder van ons uit. In Christus vindt het menselijk drama een gelukkig einde. In Christus vinden onze smarten opluchting, in Chrsitus krijgen onze verwachtingen ge stalte. Op het historische feit der verrijzenis is het Christen dom gegrondvest. En zo groot is het licht, de kracht, het geluk, de heiligheid, die uit het door Hem in de wereld ontstoken ge loof uitstralen, dat de christe lijke godsdienst niet slechts een overvloed van vrede en vreugde de mensheid aanbiedt, maar ook daarvoor uitnodigt. Zich richtend tot degenen zon der geloof of die het geloof ha ten zei de Paus, dat zij gods dienst misschien verkeerd be zien, als anti-wetenschappelijk of als een rem voor de vooruit gang, „maar", aldus de kerk vorst, „past toch op, dat u niet de last op u neemt van onver standige dogmata, past toch op voor twijfel zonder vrede, voor de vlucht in de vertwijfeling en in het niets. Misschien zijn er on der u, die eigenlijk verlangen naar het licht. Laat hem de ogen toch openen voor het Paaslicht." Er bevonden zich naar schat ting ruim 200.000 mensen op het plein vóór de Sint Pieter. De Paus las zijn Paasboodschap in het Italiaans. Aan het einde wen ste hij de wereld in het Italiaans, Frans, Engels, Duits, Spaans, Portugees, Latijn en Grieks een gelukkig Paasfeest. rniriJfl: ot, Nü alvast plezier en straks op vakantie. Buitenlandse Shell wegenkaarten met talenboekje en jeugdpaspoort. Bij uw Shell-dealer ligt een bestel- kaartje klaar. De touring service is gratist Ga over op SHELL X-100" Multigrade, de motorolie die vlot starten en soepel rijden onder alle weersomstandigheden mogelijk maakt! Tank "SUPER SHELL" met I.C.A. Uw motor trekt sneller op, levert maximale prestatiesen u rijdt zuiniger. Dank zij I.C.A. géén voortijdige ontsteking, vervuiling van de bougies en kortsluiting! Veilig op vakantie, dus eerst een goede onderhoudsbeurt. Spreek tijdig af met uw Shell-dealer. Hij levert u ook handige Shell specialiteiten voor onderweg U vindt hier en in 't buitenland overal de vertrouwde Shell-produkten die u het rijden veilig en prettig maken. Er zijn tienduizenden(!) verkooppunten in Europa, in Nederland f900!

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3