Italiaans vliegtuig neergestort Toeristenbezoek viel mee Aantal doden 66 Grote verwoestingen bij Neem mij nou. Zo IS het! GEZEL! IGE MENSEN STOKEN DINSDAG 31 MAART 1964 20e Jaargang - No. 6178 AARDBEVINGEN 40 DODEN Oud-minister dr. De Quay aangezocht voor de K.L.M. 'Als het koud is, hoef ik het niet eerst van De Bilt te horen. Ik merk het zo al. De hele dag buiten en de hele dag in het zadel. Mag ik dan alsjeblieft echte warmte voelen als ik thuis kom? Kolen - en niks anders!' De heer B. Idzenga, Soembawastraat 26'in Amsterdam, windt er geen doekjes om. Hier is wat hij ver der zegt over binnenwarmte na buitenkou: 'Ik zie het wel eens bij mensen waar ik kom. Daar staat dan zo'n plaatijzeren ding. Goed, er blaast verwarmde lucht omhoog. En je kan aan een knopje draaien en dan blaast ie harder. Maar er iets aan belévenho maar. Voor mij is dat bijverwarming. Niet voor de kamer waar je lééft. Daar moet leefwarmtezijn. Vuur, echt viiur. Waar je als man 's in porren kan. Een massief brok straling in een massief brok gietijzer. Dat maakt een mens door en door warm. Daar beleef je wat aan. Daarom zeg ik; kolen!' Frankering bij abonnement: Terneuzen Direeteur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek ..Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v m. Ernstige aardbeving in Alaska Alaska is vrijdag, bij het invallen van de duisternis, getroffen door een aardbeving, die tien minuten heeft geduurd en nog ster ker was dan de beruchte aardbeving van 1906, waardoor San Fran cisco zo zwaar werd getroffen. Na de grote beving deden zich nog twee lichtere aardschokken gevoelen. Officieel is zondag in Anchorage meegedeeld, dal by de aard beving in Alaska 66 mensen om het leven zijn gekomen. In het centrum van de ongeveer 45.000 inwoners tellende plaats Anchorage, waar geen enkel krachtstation meer werkt en de ver bindingen volledig zijn verbroken, is de helft van de gebouwen vernield. De havenstad Valdeze is vrijwel weggevaagd, terwijl een groot gedeelte van de havenplaats Seward in brand staat. In Valdeze wor den dertig personen vermist. In Anchorage zijn vijftig huizen over een steile rotswand de zee ingeschoven. Een tankboot, die in da haven van Seward lag, is in brand gevlogen. De Amerikaanse kustwacht waarschuwde voor mogelijke vloedgolven, die zaterdagochtend aan de kust van de Grote Oceaan gelegen gebieden en Hawaii zou den kunnen bereiken. Ook de weerkundige dienst in Japan waarschuwde dat vloed golven de gehele Japanse oost kust zouden kunnen treffen. In Anchorage verscheen een scheur van dertig meter lengte en vijftien meter breedte in de grond. Het centrum van Kodiak, op het gelijknamige eiland, is door de beving en door een daarop gevolgde vloedgolf, die een hoog te van vijf meter bereikte, vol ledig vernield. Er is echter geen melding gemaakt van slacht offers. In de Golf van Mexico heeft de aardbeving een vloedgolf van twee meter hoogte veroorzaakt. De militaire bevelhebber van Alaska meldde dat de weg tussen Anchorage en Seward door scheuren onbegaanbaar is. Hij vroeg om een mobiel hospitaal. Een later bericht uit Valdez zei dat de plaats volkomen verwoest is en dat de driehon derd inwoners naar de bergen zijn gevlucht. Het ministerie van Defensie in Washington deelde mee dat de aardbeving de militaire en bur gerluchthavens, alsmede militaire vliegtuigen en ziekenhuizen heeft beschadigd. Het militaire vlieg veld van het nabijgelegen Elmen- dorf was echter nog brukbaar. Een vloedgolf welke was ont staan door de aardschokken in Alaska, heeft zaterdag in de Noordcalifornische plaats Cres cent City aan minstens tien men sen het leven gekost. Een 50-tal inwoners wordt vermist. De 3000 bewoners waren niet gewaarschuwd voor de vloedgolf die bijna drie meter hoog was. De watermuur verwoestte gro tendeels de zakenwijk in het cen trum van de plaats. Door kort sluiting ontploften vier grote benzine-opslagplaatsen. Auto's werden als speelgoed meege sleurd en op een hoop geworpen. Meer dan 70 mensen zouden ver wondingen hebben opgelopen. Crescent City ligt nabij de grens van de noordelijker gele gen staat Oregon, op ongeveer 500 km ten noorden van San Francisco. Volgens het ministerie van De fensie in Washington lag het epi centrum van de aardbeving in het zuiden van Alaska, bij de zuid oostelijke ingang van de Prince William-baai, op enkele mijlen van de plaats Cordova. Behalve deze plaats hebben Anchorage, Seward, Kenia en Kodiak het meest van de aardschokken ge leden. Het centrum van Kodiak werd door een vloedgolf geheel verwoest, doch de bewoners had den bijtijds een goed heenkomen kunnen vinden. Blijkens rapporten van gene raal Reeves, de bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Alaska, aan het ministerie van Defensie zijn het burgers en het milaitaire vliegveld van Ancho' r ge en de daar staande vlieg tuigen verwoest of beschadigd, evenals de militaire hospitalen in deze stad. Een Amerikaanse mill tair werd ernstig gewond. De ge neraal verzocht Washington met spoed een veldhospitaal met 300 bedden te sturen. Van het burgervliegveld van Anchorage is nog slechts 1000 meter van de rolbaan onbescha digd. De verkeerstoren is on bruikbaar. Op het militaire vlieg veld Elmendorf is de verkeers toren omgevallen, doch men heeft een mobiele toren als re serve. De vliegtuigen daar heb ben schade opgelopen. De toe stellen van de Amerikaanse stra tegische luchtmacht die op een basis bij Fairbanks zijn gesta tioneerd, hebben echter niets ge leden. Volgens de officiële lijst die zaterdagavond werd gepubliceerd waren er in Anchorage drie do den en 18 gewonden. Over ver misten werd in deze stad niet ge sproken. In Valdez waren drie doden en 26 vermisten. Uit Se ward werden vier doden en 20 vermisten gemeld. Over Kodiak werd van 50 slachtoffers gespro ken, zonder dat gezegd werd of dit doden, gewonden of vermisten waren. In Cordova kwam een lid van de kustwacht om het leven. In Depoe Bay in Oregon ver dronk een kind, terwijl drie kin deren werden vermist. De schade in Alaska wordt op 250 min dollar (ruim 875 min gulden) geschat. NIEUWE AARDSCHOKKEN Een seismograaf in de stad Houston in Texas heeft zater dagavond een nieuwe aard beving geregistreerd die bijna even sterk was als die welke vrijdagavond Alaska trof. Het epicentrum zou in hetzelfde gebied liggen. Een radio-amateur in Louis ville, in de staat Kentucky, ving een boodschap van een collega in Anchorage op over een nieuwe reeks aardschokken. Volgens dit bericht waren de schokken zó hevig dat de radio-amateur in het getroffen gebied de uitzen ding moest staken. Het radiostation Calgary heeft volgens in Anchorage ontvangen berichten omgeroepen dat er aan wijzingen zijn dat de plaats Ko diak in de Oceaan wegzinkt. Het radiostation zei dat Kodiak „meer dan vier meter onder water staat" en dat de helft van de be volking van Cordoba onge veer duizend mensen worden vermist. Het Amerikaanse leger in Wash ington maakte bekend dat de 1200 inwoners van Valdez in Alaska worden geëvacueerd. Op 40 na zijn zij per vliegtuig naar het nabijgelegen Gulkana over gebracht. DE VERWOESTINGEN IN ANCHORAGE Een deskundige uit New York, die naar het door aardschokken getroffen Anchorage in Alaska was gezonden om de schade op te nemen, heeft vastgesteld dat ongeveer vijf procent van de ge bouwen volledig is verwoest, ter wijl 35 procent lichte schade heeft opgelopen. Twee blokken huizen van veertien verdiepingen zijn onbewoonbaar verklaard. De politie bewaakt het gebouw en laat de bewoners in kleine aam tallen naar binnen om hun be zittingen te halen. Vliegtuigen mogen niet laag boven de stad vliegen met het oog op gevaar voor instortingen. Het vliegveld, dat ernstig werd beschadigd, is gesloten. Reddingsploegen zoeken naar de bewoners van de huizen, die op een klif waren gebouwd. De rotswand brokkelde door de be ving af, de naar schatting 100 woningen meevoerend bij zijn val in zee. Men heeft nog geen spoor van overlevenden gevon den. De commandant van het vlieg veld Elmendorf bij Anchorage verklaarde dat het plaatsje Se ward nagenoeg volledig verwoest is. Hij was over het gebied ge vlogen. Alle bruggen en het spoorwegstation waren vernield. De vertegenwoordiger van pre sident Johnson, die de hulpver lening coördineert, Edward Mc- Dermott, is zondag in Anchorage aangekomen. Hij deelde na een inspectietocht mede, dat onder de bevolking geen paniek heerst. Een woordvoerder van de Scan dinavische luchtvaartmaatschap pij SA.S. heeft zondag te Stock holm meegedeeld, dat propeller- vliegtuigen weer kunnen landen op het internationale vliegveld bij Anchorage. Straalvliegtuigen kunnen de militaire basis Elmen dorf, op 12 km van Anchorage gebruiken. Voorlopig worden echter alleen toestellen met voorraden, mediciinen en mensen die aan het reddingswerk deel nemen, toegelaten. Bij het gebouw van de organi satie voor de bescherming van de burgerbevolking in Ancho rage komen dag en nacht men sen die vaak zonder water, elektriciteit en vooral zonder ver warming in een stad waar het nog behoorlijk koud is hun moeilijkheden uiteenzetten. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen nog aardbevin gen voor die in Anchorage ech ter nauwelijks werden gevoeld. Kodiak, dat zaterdag vrijwel geheel werd verwoest door een brand van olie-opslagplaatsen, brandde zondag nog steeds. De bewoneds van Seward, on geveer honderd km ten zuiden van Anchorage, werden zondag avond opgeschrikt door een waarschuwing dat een vloedgolf als gevolg van een nieuwe be ving naderbij kwam. De mensen moesten naar hoger gelegen ter rein vluchten maar korte tijd later werd de waarschuwing in getrokken. De meeste bewoners keerden daarop naar hun huizen terug. Volgens officiële cijfers staat tot dusver vast dat 67 mensen in Alaska door de aardbeving om het leven zijn gekomen. Ten min ste zestien worden vermist. Edward McDermott, die voor president Johnson de federale hulp coördineert, heeft verklaard dat de belangrijke visverwerken- de industrie van Alaska voor on geveer vijftig procent is ver woest. Hij had de president mee gedeeld dat er een massale fede rale hulp nodig is om de econo mie van Alaska te herstellen. In de haven van Kodiak zijn tientallen vissersboten door de vloedgolven vernield. De burgemeester van Ancho rage zei dat de schade in zijn stad ongeveer 200 miljoen dollar kan bedragen. De schade strekt zich uit tot de halve stad. De burgers zijn vastbesloten alles weer op te bouwen: „Het zal een betere stad dan voorheen wor den", aldus de burgemeester. Seismografen in Pasadena, Ca- lifornië, registreerden zondag avond een sterke aardschok waarvan het epicentrum nog niet kon worden vastgesteld en welke wordt beschouwd als een na- beving van de aarde. In Anchorage is de watervoor ziening hersteld in enkele wijken. Ook is een deel van de riolering gerepareerd. Een plaatselijke te levisiestation is sinds zondag avond weer in de lucht. De stad heeft nog voedselvoorraden voor een maand, zodat aanvoer voor het ogenblik niet nodig wordt ge acht. Eén van de zwaarst getroffen plaatsen is Valdez, waar 32 van de duizend inwoners om het le ven zijn gekomen. Ongeveer 90 procent van de gebouwen in deze visserijplaats is beschadigd. In Anchorage met zijn 100.000 inwoners zijn volgens de tot dus- vre bekende gegevens zeven per sonen gedood. Twee mensen worden vermist. De schade wordt geschat op 200 miljoen dollar. In geheel Alaska zou de schade 350 miljoen dollar bedragen. Het officiële dodental wa maan dagavond 67. Er werden toen nog minstens 16 mensen vermist. De ergrte aardbeving van de laatste tijd is die geweest welke in 1923 Tokio trof en negentig duizend doden vergde. Verder kwamen er in maart 1960 twaalf duizend mensen om toen de stad Agadir door een beving verwoest werd, 3.500 mensen in april 1960 bij een aardbeving in de zuid-Perzische steden Lar en Garash twee a drieduizend per sonen bij een serie schokken in Chili, meer dan elfduizend bij de zwaarste beving die in 1962 Perzië trof, een kleine driehon derd mensen bij bevingen in 1963 in Libië en meer dan dui zend bij de aardbeving welke nog vorig jaar het gebied van Een passagiersvliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschap pij Alitalia is zaterdagavond laat tegen de vulkaan Vesuvius te pletter gevlogen. Geen van de 40 passagiers en 5 bemanningsleden van deze Viscount heeft de ramp overleefd. Het vliegtuig was onderweg naar Rome van Napels. Een kwartier voordat het op het vliegveld Capodichino zou lan den (even over half elf Ned. tijd), viel de verbinding met het vliegtuig weg. In de richting van de Vesuvius, de enige in wer king zijnde vulkaan ter wereld, werden vlammen gezien. On middellijk trokken reddingsploe gen naar de twaalf kilometer van Napels gelegen berg, waar op 600 meter hoogte op een der hellingen het vuur woedde. De redders werden gehinderd door regen en mist en moesten van fakkels gebruik maken. De brandweer van Napels bereikte het wrak kort na drie uur in de nacht. Zij meldde dat het vlieg tuig tegen de berg gevlogen was en daarna omlaag was gegleden. Het lavabed is bijna onbegaan baar doordat het begroeid is met dicht struikgewas en de zware regenval een dikke laog modder heeft veroorzaakt. Het vliegtuig is in het gebied van de „Cresto Cardo" (distel kamp) op de rand van de kra ter van de vulkaan terecht ge komen. Deze rand wordt van de vulkaan zelf gescheiden door de „Aldio del Cavall" (poort van het paard), waardoor bij de laatste eruptie de lava naar het dorp Massa di Somma aan de Skopje in Zuid-Slavië teisterde, voet van de noord-westelijke helling van de vulkaan stroom de. Alitalia gaf later een lijst uit van passagiers, waarop geen Ne. derlandse naam voorkwam. In totaal werden 40 namen opge geven, onder wie 18 Fransen. De overige slachtoffers zijn Zwit sers (6), Amerikanen (7), Engel sen (1) en Italianen (8). Oud-minister-president dr. J. E. de Quay heeft het verzoek ontvangen zich beschikbaar te houden voor een benoeming tot commissaris en een verkiezing tot president-commissaris van de K.L.M. De heer De Quay heeft dit verzoek aanvaard. (Commissarissen worden be noemd door de vergadering van aandeelhouders op voordracht van houders van prioriteitsaan delen en de commissarissen kie zen uit hun midden de president commissaris). Ondanks kil en koud weer, be wolkte luchten, regen en zelfs enige sneeuw hebben een 450.000 vreemdelingen zich niet af laten schrikken om een Paasbezoek aan ons land te brengen. De meesten kwamen per auto, enke le tienduizenden per trein, boot of vliegtuig. In het recordjaar 1962, toen Pasen drie weken later viel, wa ren dat 750.000 en verleden jaar, met Pasen rond half april, be zochten 650.000 buitenlanders ons land. 4/2/65 dat terwijl de beetje groen Maar het feit, bollen pas een staan, behalve dan de moedigste krokusjes, dat de strandboule- vards eerder tot schaatsen dan tot plezant flaneren noodden en dat de molens in de straffe noordooster zondagsrust hielden, nog zoveel ontspannende moge lijkheden in Nederland blijken te bestaan, heeft de A. N. V. V./ V. V. V.'s de overtuiging gegeven, dat ons land desondanks een goed land is om te toeven. Op de grote wegen, waar de Porches van de rijkspolitie nijver patrouilleerden en waarboven surveillance-vliegtuigen vlogen, is het behoorlijk druk geweest. De snelheidslimieten en de gelei delijke toe- en afvoer van buiten landers hebben bijgedragen tot een regelmatige, veilige ver keersafwikkeling met slechts en kele, niet spectaculaire opstop pingen. De Nederlandse hotels en pen sions hebben de vreemdelingen stroom over het algemeen vlot kunnen opvangen. Dit blijkt uit de bemiddelingen van de logies- informatiedienst, die in 1962 maar liefst 32.000 bedroegen, verleden jaar 22.000 en thans 11.000. De indruk heeft postgevat, dat vele buitenlanders pas heden morgen de thuisreis zullen aan vaarden, omdat men de drukte van Tweede Paasdag wil vermij den. Hetgeen naar oordeel van hoteldeskundigen de gemiddelde verblijfsduur gunstig beïnvloedt. Het vreemdelingenbezoek kwam voor ruim de helft uit West-Duitsland, kennelijk mede onder invloed van de in Berlijn en Beieren gemaakte extra pro paganda. Dit was af te lezen aan de nummerborden van de auto's. In de tweede plaats kwamen Fransen uit Parijs en de noorde lijke arrondissementen. Opmer kelijk was het aantal meegevoer de Franse caravans. Voorts kwa men veel Engelsen en ook Belgi sche dagbezoekers over de gren zen. Brandpunten van belangstel ling waren de Scheveningse pier (30.000), Madurodam (25.000), Keukenhof (13.500, v. j. 6.000), de Efteling (850, v. j. 7500), Euro mast (13.500, v.j. 15.000), Blij— dorp (6.000, v.j. 13.000), Spido (10.000, v. j. 15.000), de Hoge Ve- luwe (4.000, v. j. 5.000) en het Rijksmuseum (15.000, v.j. 17.500). Over het algemeen is het museumbezoek behoorlijk tot groot geweest. De Amsterdamse rondvaartbootjes verstouwden .10.000 toeristen tegen 14.000 ver lenden jaar. In de grote steden en de klei nere plaatsen in het westen des lands is de bezetting van hotels en pensions redelijk tot goed ge weest. Amsterdam heeft nogal wat partikuliere adressen moe ten gebruiken en heeft verder groepen in plaatsen ten noorden van het Noordzeekanaal en in Zandvoort, Katwijk en Noordwijk kunnen herbergen. De café-restaurants en amuse mentsbedrijven in de centra heb ben goede zaken gemaakt. Mar ken en Volendam hebben, naar gemeld wordt, profijtelijke dagen gehad. Naar de mening van de A. N. V. V., Neerlands toeristen lokker nummer één, mag men, gezien de vroege Paasdatum en de ongunstige weersomstandig heden bepaald geen ontevreden heid over de gang van zaken koesteren. Integendeel, 't toeris tenbezoek kan als een flinke meevaller worden beschouwd. Het Soedanese ministerie van Openbaar Welzijn heeft medege deeld dat eerder in maart meer dan honderd inwoners van West- Soedan aan tyfus zijn overleden. Er zijn nog een 860 tyfuspatiën- ten in behandeling,

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1