De Paasbloem oe riekten wy de kinderkamer in MENN VAR DE WEEK VOOR WIE GEZELLIG WIL FRITUREN DE Passiebloem heeft haar naam ontleend aan het lijden van Christus, zij geniet derhalve in de dagen rond Pasen onze bijzondere belangstelling. Wellicht is het aardig te weten, dat volgens de legende aan de voet van het kruis een klimplant stond, die zich langs het kruis omhoogwerltte en die met haar koel aandoende bladeren het lichaam van Chris tus tot een lichte vertroosting werd. De legende verhaalt er verder van hoe een geopende bloemknop een laatste hulde bracht aan Hem, die door de mensen was verlaten. Toen Christus van het kruis werd afgenomen, werd de bloem door het volk ontdekt en het moet voor hen wel een openbaring geweest zijn toen men. bemerkte, dat de bloemen van deze plant als het ware de werktuigen der kruisiging in het hart droegen; een hamer en nagels omgeven door een doornenkroon. Hieraan moet deze plant de passende naam „Passiebloem" te danken hebben. DEZE klimplant is oor spronkelijk afkomstig uit Zuid-Amerika, maar we treffen haar ook hier te lande wel aan. Zij is van het plantengeslacht van de familie der passifloraceeën, waarvan er ruim 300 soor- t ten bestaan. In Nederland komen er slechts enkele voor, o.a. een met witte bloem, rose welriekende kransbloem en oranjebes. Er zijn er, die we als ka merplant kunnen behande len, ja zelfs als tuinplant. Voor potplant komen hoofd-i zakelijk in aanmerking de variëteit Constance Elliott, met haar witte boel men en de Imperatrice Eugenie, een grootbloemige meer violet kleurige bloem. De liefhebber die over enige ruimte beschikt, zal ongetwijfeld met het bezit l vari deze plant benijd wor- i den door bezoekers, die er j vol bewondering naar zul- len staren. Een lichte serre of een kamer waarin vele ramen en waarin tevens de zon vrij spel heeft, is een zeer goede plaats voor deze met recht prachtige plant. DE VERZORGING 'S WINTERS stelt zij praktisch geen eisen, als we er voor zorgen, dat zij in een omgeving staat van 5 tot 10 graden C. Indien zij gedurende deze tijd aan de wat droge kant ge houden wordt, zal zij het beste kunnen overwinteren. Men kan haar 's zomers buiten ingraven, als we de beschikking hebben over een beschutte plaats, maar dan dienen we wel te zorgen voor een bedekking met turfmolm, wat dennetak- ken of nog beter met een kleedje. Het hindert niet als zij boven de grond bevriest, in het voorjaar komen nieuwe scheuten tevoorschijn en ih de zomermaanden zal zij weer in volle bloei staan. Kweken in huis gaat eveneens, maar men moet dan zor gen voor een ruime pot, waarin we lange dunne stokken steken (langs de rand) waarlangs de ranken zich omhoog zullen moeten werken. Aan de top der stokken binden we de stokken met stevig touw of een ijzerdraadje aan elkaar; in de loop der groeitijd zullen deze stokken geheel bedekt wor den met ranken, waaraan zich de bloemen zullen-vormen, die tot diep in de herfst kunnen standhouden. De plant stelt er prijs op, dat voor veel frisse lucht gezorgd wordt en eveneens houdt zij gedurende de zomermaanden van veel water en van tijd tot tijd van mest. Wordt de plant te hoog, dan mag zij na de winter ingesnoeid worden, zodat ze in deezlfde pot kan blijven staan, waardoor zij derhalve niet nog meer plaats zal gaan innemen. Wij zijn ervan overtuigd, dat iedereen er zeer veel eer zal inleggen met deze bij uitstek historische plant. (Nadruk verboden.) Gezinsleven en gezondheid In de schoonmaaktijd De kenmerkende vormen van de Passiebloem: van boven naar beneden nagels, hamers, doornenkroon, bloemblaadjes, hechtranken en blad. HET HUIS MET BEZEMEN GEKEERD p TROUWE huisvrouwen, veelgeplaagde dames, zeerbenijde mevrouwen, zuinige en ijverige werk ezel tjes, spilzieke en gemakzuchtige huismusjes, mag de dokter zich ditmaal eens speciaal met uw lieve gezondheid bezighouden? Daar is alle aan leiding toe, want de grote schoonmaak is immers weer in aantocht! Zo goed als in de carnavalsvierende streken de prinsen der zotheid ieder jaar als een soort natuur verschijnsel wederkeren, zo raakt heel vrouwelijk Nederland, als het tegen maart en april loopt, on herroepelijk van de kook, omdat er, kost wat het kost, MOET worden schoongemaakt. Het voorjaar laat geen enkele echte vrouw onberoerd DE schoonmaak, die vol gens mijn vaste overtuiging dus evenzeer als een natuur verschijnsel moet worden be schouwd, aangezien ze berust op vreugde over de terugkeer van de lente en de daarmee gepaard gaande behoefte aan innerlijke èn uitwendige ver nieuwing, laat geen enkele echte vrouw onberoerd. Zelfs degenen, die anders alles nogal gemoedelijk op vat en niet zo nauw kijken, kunnen het nu niet meer ver dragen, dat de gordijnen door gerookt zijn en dat er in uit hoeken flarden van spinne- webben hangen te wiegelen. Wat moet er met meneer? DE mannen hebben zich bij al de te ontwikkelen activi teiten maar gewoon neer te leggen. Zij doen dat met meer of minder gratie, d.w.z. de één moppert harder dan de ander. Maar, o schoonma kende huismoeder, zorg toch allereerst, dat de psychische hygiëne van uw gezin niet in het gedrang komt. U kunt daar veel meer aan doen dan u denkt! Ontvang uw echtgenoot niet in onver warmde kamers, die naar boenwas ruiken en waar geen stoel mag worden verzet „om dat alles nu schoon is". Onthaal uw man ook niet op een ontvangst met ver op geheven ramen waardoor de voorjaarswind naar binnen giert. Zet hem geen geïmpro viseerde maaltijden voor, om dat u er de tijd niet af wilt nemen om behoorlijk te ko ken en bekoorlijk te dekken. En wat met de kinderen? ZORG er voor dat u er niet als een vogelverschrikker uit- trnmzmz: m ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM D. 10Q.9G.G5 ziet met verwarde haren, met opgestroopte mouwen, op uit getrapte sloffen en met krin gen van vermoeienis onder de ogen. Daar mag u een an der niet tegenaan laten kij ken. Want aan uw eigen behoef te tot vernieuwing voldoen is heel aardig, maar beüenk bij dit alles toch dat uw man ook maar een mens is, dat hij be slist geen zin heelt om m eigen huis gebrek aan com fort te lijden en dat hij ook niet tegen een afgetobde en verpieterde vrouw aan wil kijken. En als u kinderen hebt: die vinden het weliswaar een leuke verandering ais alles o,. z'n kop staat, maar u moet bij al dat geschoonmaak niei vergeten dat ze thuiskomend uit school misschien natte voeten hebben en dat daar dari iets aan gedaan dient te worden. Bovendien moeten ze ergens kunnen zitten om hun huiswerk te maken. Geen opgewarmde kliekjes DIT alles betrof dan de ge zondheid van uw gezinsleven. Uw eigen gezondheid mag u echter evenmin verwaarlozen. Loop daarom niet bloots hoofds en zonder vest het bal- con op om de matrassen te gaan bewerken. Zorg dat u in de schoon maaktijd geen nachtrust te kort komt en dat uw voeding voldoet aan normale eisen. Volstaan met opgewarmde kliekjes „om tijd te sparen" is dus verkeerd. Verse groenten zijn altijd nodig, maar vooral in het voorjaar. Een halve liter melk of melkkost bezorgt u de onmisbare eiwitten en nog vele andere nuttige stoffen. En geef uzelf en de uwen iedere dag wat vitaminerijk fruit. Gezonde beweging TENSLOTTE dit: een nog jonge en gezonde vrouw kik kert er dikwijls van op als zij enkele systematische gym nastische oefeningen doet. De meeste dames komen niet op die gedachte, want ze hebben naar hun idee al wel lichaams beweging genoeg. Dat is ook wel zo, maar al het vermoeiende gedwongen bukken, rekken en knielen, dat in de schoonmaaktijd wordt gedaan, kan heel goed enig tegenwicht krijgen door wat gezonder en harmoni scher bewegingen. dr. H. G. v. d. KLAAUW. (Nadruk verboden.) Zondag-maandag is het weer Pasen en in vele gezinnen zul len naar hartelust weer eieren gekleurd en beschilderd wor den. Ook de huisvrouw probeert in het Paasmenu eiergerechten in te lassen, maar om de huis vrouw ook van de zondagen te laten genieten mogen deze menu's niet te bewerkelijk zijn. Onder het weekmenu vindt u enkele suggesties. ZONDAG: Eiersla; tong met zure saus en champignons, doperwtjes, aardappelpuree; Paastaart. MAANDAG: Champignonsoep; frituureieren, gemengde sla, patates frites; geflambeerde perziken met slagroom. DINSDAG: Tongragoüt met rijst en worteltjes; griesmeelpud ding met bessensap. WOENSDAG: Gehakt, rode kool, aardappelen; hangop met geraspte appel. DONDERDAG: Gevuld broodje met kaasragoüt; champig non-omelet, aardappelkoek jes, rauwe witlofsla. VRIJDAG: Zwitserse eieren (of gebakken visfilets), andijvie, aardappelpuree. ZATERDAG: Kop bouillon; ma caroni met ham en kaas. EIERSLA 6 hardgekookte eieren, 50 g in blokjes gesneden kaas, 2 appels, 2 schijven ananas, 25 g gemengde noten. Snijd 5 eieren in blokjes en vermeng deze met de gesnipper de appels, de blokjes kaas en de klein gesneden ananas. Roer er voorzichtig 2 lepels mayonaise doorheen. Leg de eiersla op een met slablaadjes bedekte schotel en strooi er de grof gehakte no ten overheen. Het achtergehou den hardgekookte ei in plakken snijden en gebruiken als gar nering. VELE aanstaande moeders houden zich ongetwijfeld bezig met de voor bereidingen dfe zij dienen te treffen in verband met de komst van hun kindje. Deze moeders zijn te benijden, want wanneer het kindje in het voor jaar geboren wordt is dit in wezen de prettigste tijd die men zich kan wen sen. De natuur vernieuwt zich en we WAAROM APART? hebben de goede, wanne en zonnige tijd voor ons. Dat zijn allemaal plus punten voor een jonggeborene. Naast de aanschaf van allerlei, dat wij in eerste instantie voor baby nodig hebben zoals luiers, truitjes, hemdjes, sokjes, mutsjes, cape of jasje enz., zijn er nog andere zaken die onze aan dacht vragen. ALS het even kan, willen we ons kindje graag een eigen kamer tje geven. Nu is dat soms niet mogelijk, maar wie het even kan doen, zal het beslist niet nalaten, temeer, daar zo'n eigen kamertje zowel voor de baby als voor onszelf bepaalde voordelen heeft. In het eigen kamertje kan baby ongestoord rusten of spelen, zon der dat het gestoord wordt door rumoer tijdens de slaap of tijdens het spel, waardoor het kan worden afgeleid. Het behoeft niet in een bedompte, rokerige ruimte te verblijven, maar heeft in het eigen kamertje volop frisse lucht. Voor de ouders is er het voordeel, dat zij niet steeds behoeven te fluisteren en op de tenen te lopen, dat er zonder bezwaar kan worden gerookt in de kamer, dat het niet erg is als iemand per ongeluk eens de deur laat openstaan en zo meer. Het kind is vrij en wij zijn vrij! Daarom is voor beide partijen een kinderkamertje aan te bevelen. Spelen met kleuren ALS we nu zo'n kinderkamer gaan inrichten, dan zullen we met verschillende dingen reke ning moeten houden. Zo'n ka mer moet ruim en fris zijn. Ook al is de ruimte bescheiden, dan kunnen we toch een illusie wekken, door in dit kamertje slechts het hoognodige te plaat sen, waardoor het idee van ruimte gewekt wordt. Boven dien is er veel te bereiken door de manier waarop de kamer wordt geschilderd en behan gen. In zo'n kamertje zijn fris se, lichte pasteltinten nodig, waarbij we gerust de ene wand geel en de andere lichtblauw kunnen maken. Zo'n kinder kamer moet speels zijn en dat kunnen we bereiken door met die frisse kleuren te spelen. We moeten daarbij natuurlijk wel oppassen dat zij harmoniëren. Maar dat is tenslotte een kwes tie van smaak. Ook heel leuk is het om de onderkant van de wanden tot Pluto en dergelijke. Zoiets doet het erg goed op de kinderka mer. Vilt of borduurwerk WIE een klein beetje handig en artistiek is, kan trouwens zelf ook de leukste dingen ma ken langs de wand. We kunnen ze maken van opgeplakt vilt, dat eerst in model werd uitge knipt. We kunnen prachtige fi- op een hoogte van ongeveer 1,20 meter boven de plint met een licht, fris behangetje te be plakken, terwijl daarboven de kleurige muurvlakken komen. Het behang wordt dan afge werkt met een leuke kinder- rand, zoals die in de behangers zaken te koop zijn. Op zo'n rand komen echt gezellige plaatjes voor, zoals bijvoor beeld sprookjesfiguren, dieren, dwergen of beroemde figuren uit strips en tekenfilms zoals Donald Duck, Micky Mouse, guren in eenvoudige steken op linnen zetten of wat al niet meer. In onze illustratie vindt u daarvoor een leuk voorbeeld. Wie deze figuren wil gebrui ken, behoeft ze alleen maar vergroot over, te nemen door nieuwe ruiten te trekken en daarin steeds de zelfde lijnen over te nemen die in de bij gaande kleine ruitjes voor komen. Het grote papier kunt u dan gebruiken als patroon. Er is nog iets, waarop we bij het inrichten van de kinderka mer moeten letten. De kamer moet heel gemakkelijk schoon en stofvrij te houden zijn, dus daar moeten we met het plaat sen van een en ander rekening mee houden. Geen dingen op de kinderkamer die stofnesten zouden kunnen worden. Let op de tocht DAN is er nog het probleem van de tocht. Dikwijls hebben we er geen flauw idee van, hoeveel tocht er nog uit de kie ren van ramen en de deur kan komen. Zorg er voor, dat ra men en deuren als het ware hermetisch sluiten. Op gemak kelijk en doeltreffende wijze is er veel te bereiken met een voudig tochtstrip, dat zelf klevend is en dus gemakkelijk kan worden verwerkt. Dit ma teriaal van schuimplastic plak ken we in de sponningen van deuren en ramen waar dat no dig is. U zult bemerken dat uw ramen en deuren daarmee voortreffelijk sluiten. Vermoe delijk is dit goed sluiten van ramen en deuren in de komen de zomermaanden nog niet zo urgent, maar wanneer het na jaar eenmaal zijn intrede doet, zoudt u zich niet behoeven te verwonderen als u de gordijnen voor de ramen zag wapperen. Dan zal het al te laat zijn en kan de kleine al een kou te pakken hebben. Tref daarom tijdig uw maatregelen. Voor de gordijnen voor de ramen kiezen we uiteraard ook een liefst effen, frisse, lichte kleur. Er is ook heel leuke gor dijnstof in de handel die speciaal voor kinderkamers wordt gemaakt en voorzien is van allerlei leuke figuren. Bij het inrichten van de kin derkamer moeten we steeds in gedachten houden, dat het een kamer voor een kind moet worden. Kinderen houden van licht, van lucht, ruimte en fris heid, aan al die wensen moeten we als het even kan tegemoet komen, zodat het kind zich in die kamer ook echt prettig en op zijn gemak voelt. Dan heb ben we ons doel .bereikt. Het inrichten van zo'n kamertje is voor vader en moeder beslist een leuke bezigheid, waarbij zij kunnen profiteren van hun handigheid en zij hun artistiek gevoel kunnen uitleven. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden.) ««.X «ZVV5ÜKT Z =,ROOt> A =ORARje DE o&bh allemaal wit. net zwarte-pupillen O - GEEL- BRjlN tsj =r WIT WJGOflRENI EK. ZWAKTgORPUpeN. (I «GRflSN BLAUW fe'J OS KAT KAN ?IT /N KfffS OF5 WIT) SsjgayajjJa»

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 10