Nog geen Paasdrukte op Nederlandse wegen Wijziging staatsloterij en sporttoto Ideologische ruzies tussen China en Rusland RUSSISCHE DELEGATIE VOOR C P.N -CONGRES KREEG VISA VJ.-TR0EPEN OP CYPRUS MOETEN STRIKT ONPARTIJDIG ZIJN IE ONTWAPENINGSCONFERENTIE GENEVE Voorlopige verkeersgegevens West-Europa VRIJDAG 27 MAART 1964 20e Jaargang - No. 6176 ARRESTATIES IN ENGELAND NOGMAALS SOEKARNO OVER BUITENLANDSE HULP Engeland weigerde visum aan Tsjombe MAXIMUMPRIJS TOTO WORDT 100.000 Hoogwater Zon- en Maanstanden ONDER HEDENDAAGSE SPANNING GRAVEN IN DE OUDHEID Het weer Weerbericht Engels voorstel voor internationale controle Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V, v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Op de avond van Witte Donderdag bood de Westeuropese weers gesteldheid een nogal triest beeld. Daaruit kon voorshands worden afgeleid, dat speciaal voor de feestdagen ingestelde omleggingen en snelheidsbeperkingen, ondanks hun theoretisch nut, in de prak tijk weinig effekt zullen sorteren. Uitgaande van de mededeling, dat het weer in België ongeveer hetzelfde als in Nederland zal zijn, (somber, mistig wellicht, maar in elk geval nat en kil), voorziet Parijs grote drukte, maar vooral in zuidelijke rich ting. Zelfs wordt aangeraden de route Nationale 7 maar liever te vermijden, alleen al omdat er nogal wat omleidingen wegens herstel in dit trajekt gedecre teerd zijn. Maar in Frankrijk zal het, haar wordt verwacht, ook al vochtig en bewolkt zijn. Op de hooggelegen trajekten, speciaal in de Pyreneën, ligt nog sneeuw. Voor de Spanjeroute kunnen sneeuwbanden of sneeuwkettin gen bepaald geen kwaad, maar ook op de toeleidingswegen van dit gebergte is voorzichtigheid de meest beminnelijke moeder van de porcelein-verkeerskast. In West-Duitsland heeft het „dagje eerder vrij" al niet on aanzienlijke vormen aangeno men, hetgeen uit de voorname lijk zuidwaarts gerichte ver keersdrukte wordt afgeleid. Daarom is flink doorrijden er Voor het eerst in de geschiedenis van de communistische partij heeft de Nederlandse regering een buitenlandse communistische delegatie visa verstrekt teneinde in Amsterdam het congres van de Nederlandse partijgenoten bij te wonen. Dat geschiedde voor een officiële uit drie leden bestaande Russische delegatie. Het C.P.N.-congres, dat zater dag begint en dat bovendien bei de Paasdagen in beslag zal nemen, wordt gehouden in ge- HET SPROOKJE VAN DE KRANTENVER KOPER Krantenventer Abdel Ra- zek Hefni uit Cairo zal niet gauw vergeten dat vriende lijkheid loont. Enkele maanden geleden zou hij op het vliegveld van Cairo een krant verkopen aan een Amerikaan die haast had om zijn vliegtuig te halen. De Amerikaan wilde met een dol larbiljet betalen, maar dat weigerde de venter, omdat hij geen buitenlandse devie zen mocht aannemen. Hij zag dat dit een tegenvaller voor de Amerikaan was en gaf hem toen de krant maar voor niets. Enige dagen later kreeg Hefni een brief van de Ame rikaan met de mededeling dat hij voortaan een maandelijk se uitkering van c.a. 225 gul den zou krijgen. Maar wie schetst Hefni's verbazing toen hij woensdag nog een brief kreeg; dit keer van het hoog gerechtshof van de staat Cali- fornië. Hierin stond dat de miljonair Richard Koughwas overleden en dat deze hem, Hefni, tot zijn universele erf genaam had aangewezen. Hefni, die 21 jaar is, moet zijn militaire dienstplicht nog vervullen, maar na zijn ont slag uit de dienst wil hij een ziekenhuis en 'n moskee laten bouwen in de wijk waar hij woont en een grote krant op richten met kantoren in de hele wereld. bouw Marcanti te Amsterdam. Donderdag omstreeks het mid daguur kwamen de Russische gasten op Schiphol a:<n, waar zij werden begroet door de Russi sche ambassadeur in ons land, de heer I. I. Toegarinov, en later in de speciale kamer voor de ont vangst van belangrijke personen door een achttal Nederlandse partijgenoten, onder wie twee léden van het dagelijks bestuur, de heren T. Jager (tevens lid van de Tweede Kamer) en J. Wolft. Na het congres zal de delegatie nog enkele dagen in ons land blijven vóór zij tegen het einde van de volgende week naar Mos kou terugkeert. In Engeland zijn donderdag vier leden van het „comité van 100", een bekende anti-kern bombeweging, gearresteerd. Zij worden ervan beschuldigd een wetsartikel te hebben overtre den, dat het aansporen tot een overtreding van de wet op de staatsgeheimen strafbaar stelt. De gearresteerden zullen voor de rechter worden geleid. Twee van hen, mej. Arrowsmith en Brian McGee, zouden vandaag en morgen een protestmars lei den naar een Amerikaanse lucht machtbasis in Zuid-Engeland. De beide anderen zijn David Tho mas en Chris Cowley. De vier gearresteerden werden later op een borgtocht van on geveer 500 gulden elk tot 12 april op vrije voeten gesteld. Zij worden er voorts van be schuldigd bepaalde personen te hebben aangezet tot het hinde ren van politieambtenaren in de buurt van een verboden plaats, met name het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Ruislip, nabij Londen. op tal van trajekten niet bij. Donderdagavond was de gemid delde snelheid op de autoweg FrankfortMannheim maar een kleine dertig kilometer. De Duit se verkeerspolitie tracht de over bezette routes door redelijke omleggingen te ontlasten. Ook in West-Duitsland is het grauw weer met hier en daar regen. Uit Oostenrijk kwam tot dus ver alleen maar de mededeling door, dat het in het midden van dit land plaatselijk glad is. Zwit serland meldt voor de noordkant van kanton Wallis tegen de Al pen en Graubünden dalende tem peraturen met wat neerslag op 800 meter boden de zeespiegel, overgaand in sneeuw. Later ko men er wellicht opklaringen met temperaturen van 710 graden. Aan de zuidkant van de Alpen bestaat lawinegevaar op 2000 2400 meter vanwege opklaringen en plaatselijk zware bewolking en regen. Tot 1 april heeft Zweden bui ten de grote autosnelwegen een maximumsnelheid van 90 km per uur ingesteld. Een klein onderzoek leerde, dat op de Nederlandse wegen sedert het namiddagspitsuur nog geen extra drukte op de wegen is geconstateerd. Voor de tweede maal binnen 24 uur heeft president Soekarno een aanval gedaan op de buiten landse hulp aan Indonesië. Na woensdag in een toespraak de Amerikaanse ambassadeur te hebben toegevoegd: „Loop naar de hel met jullie hulp", zei de Indonesische president donder dag: „Wij zullen niet bedelen of ons leven verkopen om dollars te krijgen. Wij moeten voor ons zelf zorgen. Wij zouden stom zijn als wij niet voor voldoende eten voor de mensen zouden kunnen zorgen". De president, die sprak ter ge legenheid van de installatie van de nieuwe produktiviteitsraad, sprak van buitenlandse zijde af komstige beweringen tegen als zou Indonesië in economisch op zicht- ineenstorten. Hij herhaalde zijn woensdag reeds geuite op merking, dat Indonesië „rijk aan minerale hulpbronnen" is. Engeland heeft voor de tweede maal aan ex-president Tsjombe van Katanga een visum gewei gerd voor een privé bezoek aan Enge'and. Zaterdag had Tsjom be bij de Britse ambassade in Madrid een verzoek daartoe in gediend, maar dit kon niet wor den ingewilligd, omdat hij geen geldig paspoort of ander reisdo cument kon overleggen. Ook in december jl. was aan Tsjombe op dezelfde gronden reeds een visum geweigerd. In plaats van maximaal vier loterijen zal de Staatsloterij per jaar ten hoogste zes loterijen houden. De maximumprijs in de Sporttoto, thans gesteld op een bedrag van ƒ50.000 aan één deel nemer, zal gelijk getrokken worden met de hoofdprijs in de Staats loterij en dus 100.000. Dit zijn twee belangrijke wij zigingen van de huidige wette lijke bepalingen op het gebied van de kansspelen, welke wij- «zigingen zijn neergelegd in de nieuw ontworpen „wet op de kansspelen." Dit wetsontwerp is gisteren bij de Tweede Kamer ingediend. Naar het oordeel van het ka binet moet een levenvatbare sporttoto in ons land worden toegestaan, doch deze behoort wel te worden gekanaliseerd. Een der factoren van deze „ka nalisatie" is de maximum-inleg die wordt gehandhaafd. Wel is in het ontwerp van wet voorzien in een maximum-inleg (mede als gevolg van de gestegen wel vaart en enige verdere waarde vermindering van het geld) van ƒ2,50. Deze bedroeg tot dusver 2,00. De suggesties van de „Stichting nationale Sporttotali- sator" tot verhoging van het prij- zenpercentage en van het per centage dat aan andere kosten mag worden besteed (een verho ging van 40 tot 50 procent) en tot het doen 'vervallen van het geschrift dat als regel niet meer dan één prijsvraag per week mag worden georganiseerd zijn afge wezen. Ook het voorstel tot de invoering van een vervangende uitslag voor niet-gespeelde wed strijden is in het wetsontwerp niet aanvaard, omdat het werken met fictieve uitslagen een onzui ver element zou brengen in het systeem der spörtprijsvragen. Met de nieuwe bepalingen voor de staatsloterij wordt niet beoogd, het debiet van de staats loterij uit te breiden. „De op zet van de nieuwe regeling is de staatsloterij aan te passen aan de gewijzigde omstandigheden", aldus de Memorie van Toelich ting. In dit verband wordt er aan herinnerd, dat het levenstempo veel sneller is geworden dan 2 eeuwen geleden, toen de Staats loterij werd ingesteld. De voorgestelde wijzigingen houden, behalve verandering van het aantal te houden loterijen van vier tot zes per jaar, voorts in: elke loterij bestaat uit ten hoogste vijf series van 100.000 loten en elk is verdeeld in vijf bewijzen van aandeel (in plaats van zes series van 21.000 loten waarbij elk lot bestaat uit 20 aandelen). De prijs per heel lot (geldig voor alle vier klassen) is 20, verdeeld in vijf aandelen van 4,(thans 80,verdeeld in 20 aandelen van ƒ4,Het po pulaire „twintigje" in de staats loterij blijft bij de nieuwe rege ling onder de naam van een „vijfje" bestaan. Alle nummers blijven mee spelen tot het einde van de lote rij. Bij de huidige regeling was men uitgeschakeld van verdere deelneming zodra het nummer in één der klassen uitlootte. De prijskans blijft dus bij de nieuwe regeling, als men ook voor de volgende klassen betaald heeft, voortbestaan tot het einde van de loterij. De aanspraak op een prijs ver valt na verloop van één jaar na de laatste trekkingsdag van de loterij, waarop het lot betrek king heeft (bestaande verja ringstermijn is 3 jaar). Bij ministeriële beschikking zal het trekkingssysteem wor den herzien. Het bepalen van het aantal loten per serie op 100.000 biedt de mogelijkheid om de prijsnummers aan te wijzen door het trekken van één of meer eindcijfers, hetgeen een versnel ling zomede een werk- en kos tenbesparing oplevert. Het klas sikale stelsel, waardoor men in één loterij van klasse tot klasse kan meespelen tegen betaling van een gedeelte van de inleg, wordt dus in principe gehand haafd. In het wetsontwerp tenslotte zijn ook bepalingen opgenomen over de zogenaamde speelauto maten. Voor zover deze automaten als hazardspel zijn aan te mer ken, zijn ze verboden en zullen ze dat volgens het ontwerp ook blijven. Toestellen waarmee niet, althans niet bewijsbaar, hazard spel wordt bedreven, diene niet zonder een zekere controle van overheidswege te kunnen wor den geëxploiteerd. Zij bieden n.l. aldus de Memorie van Toe lichting een verleiding voor minderjarigen en voor zwakkere figuren om binnen korte tijd een aanzienlijk geldbedrag te ver spelen ten bate van de exploi- tant. Vele gemeenten hebben in hun politieverordening regelen op dit punt gesteld. In het ontwerp wordt deze ma terie niet geheel overgeheveld naar de rijkswetgever. De be doeling is slechts landelijk iets meer uniformiteit te bereiken. De exploitatie van zgn. speel automaten zonder vergunning zal volgens deze bepaling ver boden zijn, maar de burgemees ter wordt bevoegd verklaard tot het verlenen van een vergun ning. De Canadese militairen die deei uitmaken van het V. N.- leger op Cyprus, hebben donder dag van hun commandant, de Indiase generaal Prem Gyani, te horen gekregen dat zij „strikt onpartijdig" moeten zijn en het volk van Cyprus hun moeilijk heden met de grondwet zelf moe ten laten oplossen. VRIJDAG 27 MAART v.m. n.m. Breskens 1-31 1.56 Terneuzen 2.06 2.31 Hansweert 2.46 3.11 Wa'soorden 2.56 3.21 ZATERDAG 28 MAART v.m. n.m. Breskens 1.08 2.31 Terneuzen 2.43 3.06 Hansweert 3.23 3.46 Walsoorden 3.33 3.56 ZON MAAN op onder op onder Maart 27 6.27 19.05 18.19 6.46 28 6.25 19.07 19.31 7.03 29 6.22 19.08 20.41 7.20 30 6.20 19.10 21.50 7.37 31 6.18 19.12 22.59 7.56 Ondanks de spanningen op Cy prus gaan de, voornamelijk door vrouwen verrichte, oudheidkun dige opgravingen in Salamis hij Famagustadoor. Als de dienst het toelaat gaan de Canadese soldaten van de V. N.-strijd macht op het eiland een kijkje nemen bij dit interessante werk. China en de Sowjet-Unie mo gen hun ideologische ruzie in de politieke commissie van de raad voor Afrikaans-Aziatische solida riteit in Algiers niet voortzetten. Dit verbod werd donderdagoch tend bekendgemaakt door de voorzitter, de Algerijn Moham med Jazid, die zei dat er andere belangrijke zaken te bespreken waren. Ook tijdens de zitting van woens dagavond was het tot een ern stige onenigheid tussen de beide afgevaardigden gekomen, Nadat de ruzie zo'n twee uur had ge duurd, moest de vergadering worden geschorst. Volgens deelnemers aan de zit ting van woensdagavond had China het recht gevraagd te mo gen antwoorden op de aanval die Rusland eerder op de dag had ge daan op de Chinese redevoering. Dit verzoek werd ingewilligd. De Chinese afgevaardigde lanceerde hierna een aanval op de Sowjet- russische politiek. Onder meer beschuldigde hij Rusland ervan Cuba tijdens de crisis in 1962 in de steek te hebben gelaten, Kon go te hebben bedrogen door erin te berusten dat troepen van de Ver. Staten naar dit land werden gezonden en van het verstrekken van wapens aan India om China aan te vallen. Hierop antwoordde de Rus door China te beschuldigen van „leugens, verdraaiingen en val se voorlichting". Hij zei dat eer ste minister Loemoemba zelf om V. N.-troepen had gevraagd. Verder beweerde hij dat de Chinese hulp aan de Algerijnse opstandelingen nooit op ernstige schaal had plaatsgevonden en dat China niet te hulp was gekomen toen Cuba werd bedreigd, WEINIG WIND Luchtdrukstijgingen boven het noorden van de Noordzee bracht een verbinding tot stand tussen een hogedrukgebied boven Scan dinavië en een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje. Deze rug van hoge luchtdruk breidt zich over de Noordzee naar het zuiden uit. Voor het weer in ons land is van belang een kleine depressie, die donderdagavond bij de Waddeneilanden lag. Deze depressie trekt opvullend lang zaam naar het zuiden. In ver band hiermee zal er de komende 24 uur nog veel bewolking zijn, waaruit plaaselijk enige regen of motregen zal vallen. Ook komt vooral in het Waddenge bied. plaatselijk mist voor. De wind zal zwak en veranderlijk zijn en later draaien naar oos telijke richtigen. Het koude weer houdt aan. meegedeeld door het K. N. M. I. geldig tot vrijdagavond. Aanhuodend koud. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of lichte motregen en in de kustprovincies kans op mist. Zwakke tot matige wind aanvankelijk veranderlijk, later draaiend naar oostelijke richtin gen, aanhaudend koud. Groot-Brittannië heeft donder dag op de 17-landenontwape- ningsconferentie in Genève een plan ter tafel gebracht dat voor ziet in het uitwisselen van com munistische en westelijke waar nemingsposten die het risico van een oorlog moeten verminderen. Het 14 punten bevattende voor stel, dat werd ingediend door de Britse onder-minister van bui tenlandse zaken Thomas, betrekt voor het eerst Noord-Amerika, de Sowjet-Unie en Europa in het te controleren gebied. Uit welingelichte kringen werd vernomen dat het Britse voorstel van tevoren uitvoerig met de westelijke geallieerden in de Navo-raad was besproken. Volgens het plan zou een sys teem van waarnemingsposten op strategische punten de interna tionale spanning en het risico van een verrassingsaanval ver minderen en het pad effenen voor verdere vooruitgang bij an dere ontwapeningskwesties op de Geneefse conferentie, die in feite in een impasse is geraakt. RUSSISCHE VOORWAARDEN Reeds eerder is van Ameri kaanse zijde een suggestie ge daan voor de uitwisseling van waarnemingsposten maar het nieuwe Britse plan is het meest gedetailleerde van westelijke kant tot nog toe. In juli vorig jaar gaf Chroes- jtsjov te kennen belangstelling voor de gedachte van instelling van waarnemingsposten te heb ben, maar bij nadere onderhan delingen daarover werden van Russische kant voorwaarden ge steld waar het westen niet mee akkoord kon gaan zoals het kern- wapenvrij maken van Duitsland en vermindering van de troepen sterkte in Europa. Vorige westerse voorstellen omtrent maatregelen tegen ver rassingsaanvallen zijn door de Russen van de hand gewezen, zoals in het bijzonder het voor stel van president Eisenhower in 1955 voor het scheppen van een „open lucht". De westerse vertegénwoordi- gers verleenden krachtige steun aan het Britse plan. De Russische afgevaardigde, Tsarapkin, verklaarde echter dat het voorstel niets nieuws" in hield, maar hij zegde toe het te zullen bestuderen. Tsarapkin zei ook: „Om dit plan te kunnen inpassen in een ontwapeningsschema moet de in stelling van waarnemingsposten worden gekoppeld aan het weg halen van de kernwapens in Oost- en West-Duitsland en aan een vermindering van de sterkte der in Midden-Europa gelegerde militaire eenheden." Daarop lanceerde Tsarapkin een aanval op West-Duitsland en op de Verenigde Staten, omdat dit laatste land de bondsrepu bliek militaire hulp verleent. De Rus noemde het onlangs door Polen gedane voorstel om de hoeveelheden kernwapens in Midden-Europa op het bestaande peil te handhaven „positief". „Aanvaarding van dit plan zou het de Duitse vergeldingzoekers onmogelijk maken zich van kern wapens meester te maken", zo meende hij. De Amerikaanse afgevaardigde Fisher, die zich eveneens vóór het Britse voorstel uitsprak, ver klaarde dat Amerika er zeker van was dat het mogelijk zou zijn te verhinderen dat de waar nemingsposten voor spionage- of De bijna duizend Canadezen vormen met de Engelse militai ren de eerste elementen van het V. N.-leger, dat in de nacht van donderdag op vrijdag om vier uur met zijn werk is begonnen. De Finse, Zweedse en Ierse con tingenten volgen nog. Generaal Gyani zei tegen de Canadezen in hun kamp vlakbij Nicosia: „Ons enige en eenvou dige doel is al het mogelijke te doen hen (de Cyprioten) te hel pen voorkomen dat de vijande lijkheden opnieuw uitbreken en te verzekeren dat zij hun moei lijkheden onder vreedzame om standigheden kunnen oplossen." In een communiqué van de V. N. werd gezegd dat het V. N.- leger voorlopig zal bestaan uit het Canadese contingent en de Engelse troepen die er nu zijn, verminderd met degenen die door het Canadese contingent» zijn vervangen. Er werd niet in ge zegd of het V. N.-leger van de vuurwapens gebruik zal mogen maken bij het vervullen van zijn plicht. Het communiqué gaf geen verdere bijzonderheden. Donderdag was het rustig op het eiland. HET FINSE CONTINGENT De commandant van het Finse contingent, dat als onderdeel van de V. N.-vredesmacht naar Cy prus zal worden gezonden, heeft medegedeeld, dat het contingent omstreeks 25 april voor vertrek gereed zal zijn. Het zal bestaan uit 43 officieren en 707 man schappen. Uit Stockholm zijn de eerste troepen van het Zweedse contin gent vertrokken. Zij worden daar vandaag verwacht. Het,Zweedse contingent bestaat uit 700 man schappen en 12 officieren. andere heimelijke doeleinden zouden worden gebruikt. „Wij denken aan een stelsel, dat geheel toegankelijk zou zijn voor de regering van het land, waarin de posten zouden zijn gevestigd! Elke onjuiste hande ling der waarenmers, die de wijze, waarop men van de waar nemingsposten gebruik maakt, verdacht zou maken, zou een ernstig nadeel betekenen voor de uitvoering van het voorstel, dat juist ten doel heeft vertrou wen te kweken", aldus Fisher. v

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1