Geen overeenstemming over houding jegens Spanje Finse bemiddelaar volgende week naar Cyprus Nieuwe Russische kritiek op West-Duitsland fiets! LEXINGTON Spionagegroep in West-Duitsland opgerold blijf jong. DONDERDAG 26 MAART 1964 20e Jaargang - No. 6175 E. E. G.-MINISTERRAAD: VREDESMACHT BEKEND Indonesië „onder bepaalde voorwaarden" akkoord met topconferentie over Maleisië Hoogwater Zon- en Maanstanden Repatriëring doorn in het oog der Sowjet-autoriteiten Het weer Weerbericht ENGELAND DRINGT AAN OP ONDERHANDELINGEN OVER CAMBODJA Ffrankering bij abonnement: Terneuzen Oirecteur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nurrimer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. „Het zou oneerlijk zijn bij Spanje illusies te wekken, die geen |tegratie in de gemeenschap. In de tweede brief van 17 februari werkelijkheid kunnen worden". Met deze woorden heeft de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, P. H. Spaak, woensdag in de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap in Brussel elke mogelijkheid van de hand gewezen, dat Spanje onder de huidige omstandigheden met de E. E. G. zou kunnen wor den geassocieerd. Hij kreeg daarbij de volledige steun van de Ne derlandse staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. L. de Block. De betrekkingen met Spanje werd door de ministerraad van de Europese Gemeenschap be- (Adv.) Ver koudheidsbacil Ier» zijn als de dood voor sproken naar aanleiding van een nieuw schrifttelijk verzoek van de Spaanse regering aan de E. E. G. om inleidende besprekin gen. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, bleek daarbij ge steund door de Duitse staatssec retaris van Buitenlandse Zaken, R. Lahr bereid de mogelijk heid van een associatie van Spanje met de E. E. G. onder ogen te zien. Het was echter vooral minister Spaak, die zich tegen deze ge dachte verzette. Hij maakte het daarbij zijn collega's uitermate duidelijk, dat dit voor België een belangrijke politieke kwestie is. De Belgische minister herin- Dit doosje betekent: nerde aan de eerste brief van de protektie tegen infekt ie Spaanse regering van 9 februari 1962, waarin werd verzocht om associatie met de E. E. G. en in- van dit jaar werd dat verzoek niet ingetrokken. Hij verklaarde, dat daartegen stelling moet wor den genomen, omdat het „voor de E. E. G. onmogelijk is het hui dige Spanje, dat niet voldoet aan de democratische beginselen waarop de gemeenschap zich ba seert, te aanvaarden". Spaak voegde daar aan toe, dat een associatie van een Euro pees land alleen een eerste stap kan zijn naar een volledig lid maatschap en dat dit dus ook een Spaans lidmaatschap van een eventuele politieke unie zou gaan betekenen. Zowel minister Couve de Mur ville als staatssecretaris Lahr trachten tijdens het debat het Spaanse verzoek van de politieke aspecten te ontdoen. Zo zeide de Franse minister, dat de moge lijkheid van een associatie van Spanje met de gemeenschap „een meningsverschil tussen de E. E. G.-landen is, dat niet aan Spanje behoeft te worden medegedeeld".- Dit zou naar zijn mening tijdens de inleidende besprekingen met Spanje kunnen worden medege deeld, zei hij, er op aandringend dat deze eerste stap zou worden gezet. Bijzonder heftig keerde minis- PRINS BERNHARD EN PRINSES BEATRIX TERUG IN NEDERLAND Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn woensdagochtend op de luchthaven Schiphol terugge- kerd van een bezoek van tien dagen aan de Verenigde Staten. Zij hebben ondermeer in Wil liamsburg de Bilderbergconfe- rentie bijgewoond. ter Spaak zich tegen staatsse cretaris Lahr, die verklaarde dat „het regiem in Spanje steeds liberaler wordt". „Ik zie daarvan geen enkel te ken", antwoordde Spaak. „De jongste vonnissen zijn daarvan zeker geen aanwijzing". Het is minister Spaak, die een formule zal trachten te vinden voor een antwoord van de E. E. G. op de Spaanse stap. De ba sis daarvan zal zijn, dat een as sociatie van Spanje met de ge meenschap thans onaanvaard baar is, maar dat de E. E. G. wel bereid is te spreken over con crete vraagstukken, waarvoor Spanje als gevolg van het be staan van de E. E. G. zich ziet geplaatst. Staatssecretaris De Block stel de daarbij, dat daarbij van het begin af aan duidelijk moet wor den gesteld dat een dergelijke gesprek onder de huidige om standigheden niet tot een asso ciatie zal kunnen leiden. Overigens ging ook dit de Italiaanse delegatie te ver. Bij het ontbreken van een Italiaanse minister op de vergadering be perkte de Italiaanse woordvoer der er zich toe te verklaren, dat hij in het geheel de Spaanse ver zoeken niet in behandeling wen ste te nemen, voordat de E. E.G. een aantal algemene beginselen over de associatie van landen met de gemeenschap heeft uit gewerkt. Verwacht wordt, dat de kwes tie op de eerstvolgende bijeen komst van de E. E. G.-ministers van 13 tot 15 april in Brussel opnieuw aan de orde zal komen. NEGENTIENJARIGE NEDERLANDER IN BELGIË VERONGELUKT De negentienjarige H. d. B. uit Dalem (G) is dinsdag om het leven gekomen, toen zijn .v.i o op de weg naar Antwerpen in de Belgische plaats Wuustwezel slipte. De auto botste met grote vaart tegen een boom, die in de lengte werd gespleten. De Finse ambassadeur in Stockholm, Tuomioja, die ais bemid delaar der Verenigde Naties op Cyprus is aangewezen, heeft woens dag in Genève een onderhoud gehad met Oe Thant, die voor dit gesprek zijn terugkeer naar New York een etmaal had uitgesteld. Ambassadeur Tuomioja sprak de verwachting uit over zeven tien dagen op Cyprus te zullen arriveren. Hij zal de volgende week eerst naar New York gaan voor over leg met de secretaris-generaal en later naar Cyprus doorreizen. Generaal Gyani, die gisteren in Nicosia werd verwacht, zal „in de loop der komende dagen" officieel het commando over de V. N.-politiemacht op zich nemen De in de resolutie van de vei ligheidsraad vastgestelde perio de van drie maanf cn zal begin nen op de dag, waarop generaal Gyani het commando op zich neemt. Dan zal tevens de V. N. macht operationeel worden. DEFERRE BIJ JOHNSON .President Lyndon Johnson heeft op het Witte Huis burgemeeser Gaston Deferre van Marseille ontvangen. Zoals bekend, is De ferre tegenkandidaat van De Gaulle bij de nieuwe verkiezin gen voor het presidentschap. (Adv.) Ook u kunt een fiets cadeau krijgen! Lees de advertenties in de 'damesbladen. De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebati- drio, heeft woensdag in Bangkok verklaard, dat de Indonesische regering „onder bepaalde voorwaarden" instemt met door de Phi- lippijnen gedane voorstellen tot regeling van de kwestie-Maleisië. DONDERDAG 26 MAART v.m. n.m. Breskens 0.46 1.19 Terneuzen 1.21 1.54 Hansweert 2.01 2.34 Walsoorden 2.11 2.44 VRIJDAG 27 MAART v.m. n.m. Breskens 1.31 1.56 Terneuzen 2.06 2.31 Hansweert 2.46 3.11 Walsoorden 2.56 3.21 ZON MAAN op onder op onder art «3 e.29 19.03 17.06 6.26 N 6.27 19.05 18.19 6.46 ;J8 6.25 19.07 19.31 7.03 >29 6.22 19.08 20.41 7.20 30 6.20 19.10 21.50 7.37 31 6.18 19.12 22.59 7.56 Maandag j.l. had vice-president Pelaez van de Philippijnen een beroep op Indonesië gedaan om in te gaan op de eis van Malei sië, dat de Indonesische troepen uit Maleisisch-Borneo moeten worden teruggetrokken alvorens er van politiek overleg sprake zou kunnen zijn. Door inwilli ging van deze eis zou een topcon ferentie tussen Maleisië, Indone sië en de Philippijnen mogelijk worden. Volgens gezaghebbende krin gen in Manilla zullen president Soekarno van Indonesië, presi dent Macapagal van de Philip- pijneii en premier Abdoel Rach- man van Maleisië begin mei in Tokio bijeenkomen. Men ver wacht echter niet, dat deze top conferentie officieel zal Worden bekend gemaakt vóór de alge mene verkiezingen in Male's'ë, die op 25 april worden gehoud n. President Soekarno zal in de eerste week van mei naar Mani1 la komen, alvorens naar Tokio door te reizen aldus deze zegs lieden. De Philippijnse regering heeft van de Indonsische regering nog geen bericht ontvangen over een bezoek van Soekarno aan Manil la. Van Sowjetzijde is opnieuw een aanval op West-Duitsland ge daan Ditmaal kritiseerde de „Prawda", het orgaan van de commu nistische partij, het werk van de repatriëringsafdeling der West- duitse ambassade in Moskou. Deze afdeling houdt zich bezig met Sowjetburgers van Duitse afkomst die in overeenstemming met de bepalingen van het in 1958 tussen beide landen gesloten verdrag naar West-Duitsland willen emigreren. In een artikel onder de kop „Wraakzoekers met filantropen- masker" schreef de Prawda woensdag dat de Westduitse am bassade contact zoekt met bewo ners van het gebied Klaipeda (het voormalige Memel) en probeert deze mensen financiële steun te geven. Het blad haalt een aantal mensen uit dat gebied aan die verklaarden dat de Westduitse ambassade hen had benaderd, maar dat zij hadden geantwoord niet naar Duitsland gerepatrieerd te willen worden. „Evenals in de tijd van het Derde Rijk zijn er in de Bondsrepubliek figuren die hun poten naar de Sowjet-Unie uitstrekken", aldus de Prawda, die verder verbolgen is over het feit dat in post van de ambassade In Ka'. uhe is dinsdagavond officieel bekendgemaakt dat de Westduitse politie erin is ge slaagd een groep spionnen te ontmaskeren die voor oostelijke landen werkte. De leden van deze groep waren speciaal voor sabotagedaden opgeleid. In Hamburg, Bremen en in het Ruhrgebied werden 15 personen ontdekt die allen tot de spio- de radio hun opdrachten ont vingen. Twee van hen wisten naar Oost-Duitsland te ontkomen. Als leider van de groep fungeerde de 52-jarige rentenier Alfred Weise uit Dessau. Hij zou sinds 1955 voor een inlichtingendienst van een oostelijk land hebben gewerkt en met vervalste iden titeitspapieren talrijke reizen door de bondsrepubliek hebben gemaakt. Hij bevindt zich nu in voorlopige hechtenis. De taak van deze sabotageploeg was vol gens de Westduitse inlichtingen nagegroep behoorden en die over'in het geval er een oorlog zou dreigen of zou zijn uitgebroken sabotagedaden te plegen of van uit Oost-Duitsland naar de bondsrepubliek gekomen sabo teurs een basis voor hun daden te verschaffen. De leden van het complot zou den veelal oudere communisten zijn. De oudste zou 70 jaar zijn. De meesten van hen waren vroe ger op werven en in grote be drijven in Hamburg werkzaam geweest. In de bossen in de om geving van Hamburg hadden zij bergplaatsen voor sabotagema-» teriaal aangelegd. Deze werden echter nog leeg aangetroffen, al dus een woordvoerder van het openbaar ministerie in Karls ruhe. oude Duitse namen voor plaatsen in het gebied van Memel zijn ge bruikt. De Westduitse ambassade stelt thans een onderzoek in naar de in de Prawda genoeme afzonder lijke gevallen. Een woordvoer der zei dat de ambassade niet het initiatief neemt om Sowjet-bur- gers van Duitse afkomst tot emigratie te bewegen. Zij han delt slechts na ontvangst van aanvragen. Geld werd gestuurd na een uitdrukkelijk verzoek van de betrokkenen om hen te helpen bij de formaliteiten die nodig zijn voor hun vertrek uit de Sowjet- Unie. In bevoegde kringen wordt aangenomen dat de nog voort durende repatriëring de Sowjet- autoriteiten een doorn in het oog is. Volgens de ambassade wach ten nog enige duizenden mensen op vertrek naar de Bondsrepu- biek. Men merkte op dat tot dus ver nooit een officieel Russisch protest tegen de bedoelde acti viteit was ontvangen. Overigens wordt Sowjet-burgers de toe gang tot de ambassade bijzonder moeilijk gemaakt. Iedereen die geen gegronde reden voor zijn bezoek kan opgegeven, wordt weggestuurd. Zoals bekend zijn de betrekkin gen tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie op het ogenblik slecht. De Sowjet-Unie beschul digde reeds op 7 maart West. Duitsland ervan de meest agres sieve staat van Europa te zijn. DE V. N.-STRIJDMACHT Een woordvoerder van gene raal Gyani, de commandant van de internationale strijdmacht der Ver. Naties op Cyprus, heeft op een persconferentie gezegd dat er op het ogenblik geen enkele geschreven instructie bestaat waarop de V. N.-vredesmacht zich zou kunnen beroepen. Vol gens deze woordvoerder heeft Oe Thant met de betrokken re geringen alleen de rol van de internationale strijdmacht be sproken. IERSE TROEPEN VOOR CYPRUS De Ierse regering zal 600 mi litairen naar Cyprus sturen, waarschijnlijk begin april, zo is dinsdagavond in Dublin bekend gemaakt. De Ierse minister van buiten landse zaken, Frank Aiken, heeft dit aan Oe Thant meegedeeld. Aiken heeft in zijn brief aan Oe Thant geschreven dat de Ier se militairen onmiddellijk zullen worden teruggetrokken, wanneer Engeland, Griekenland of Tur kije interventie plegen op pogen het eiland met geweld te ver delen of een oplossing op te leg gen. (Adv.) uit de zuiverste tabakken NOORDWESTELIJKE WIND. Een depressie boven het mid den van de Noordzee trekt op vullend naar het zuidoosten, ter wijl een krachtige rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilan den zich naar het oosten en noordoosten uitbreidt: Hierdoor ruimt in ons land de wind naar het noordwesten en neemt tot matig of krachtig en langs de kust tijdelijk tot hard toe. Kou dere en enigszins onstabiele lucht zal van de Noordzee bin nenstromen. Naast opklaringen kan ook hier en daar een bui voorkomen. De temperaturen komen op een lager niveau. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Iets kouder Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar een bui, maar later ook opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde noordwestelijke wind. Iets kouder. Gróot-Brittannië wil er samen met de Sowjet-Unie bij Cambod ja, Thailand, de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam op aandringen, zo spoedig mogelijk de vier-par- tijenonderhandelingen te begin nen als voorgesteld door prins Sihanoek, het Cambodjaanse staatshoofd. In een dinsdag gepubliceerde nota aan de Sowjet-Unie zegt de Britse regering, dat zij niet veel heil ziet in het beleggen van een internationale conferentie over Cambodja zonder dat daartoe de nodige voorbereidingen zijn getroffen. (Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie traden gezamen lijk als voorzitters op van de Geneefse conferentie van 1954 die een einde maakte aan de oorlog in de toenmalige Franse Indo-Chinastaten Vietnam, Laos en Cambodja). De Britse rege ring acht het tot stand brengen van de vier-partijen-onderhan- delingen de nuttigste bijdrage die de twee voorzitters van de Ge neefse conferentie momenteel kunnen leveren tot een vermin dering van de spanning in jiet betrokken gebied en de voorbe reiding van een internationale conferentie. Intussen zond prins Sihanoek dinsdag een brief in niet mis te verstane beantwoordingen aan de Britse minister van Buiten landse Zaken, Butler, waarin hij deze van een dubbelzinnige hou ding beschuldigde en verweet, het voorstel voor een Geneefse conferentie over Cambodja in de ijskast te hebben gestopt. Het staatshoofd van Cambodja zei deze houding niet te kunnen' be grijpen waar Cambodja nog steeds te lijden had van „bloe dige agressie van Amerikaans- Zuidvietnamese troepen". De prins merkte op, dat eerdere voorstellen over conferenties in kleine kring waren getorpedeerd en dat een grote conferentie in Genève nu de enige nog open staande weg is voor het verkrij gen van de „wettige garanties waar wij aan vasthouden". i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1