Mammoetconferentie met weinig zin Radio en Televisie Woensdag 25 maart 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 9 Arme ontwikkelingslanden contra rijke industriële landen UITKOMSTEN VAN DE LANDBOUWTELLING Aantallen mestvee verminderden met 108.000 GEVECHTEN IN INDIA: 129 DODEN De wereldhandelsconferentie die onder auspiciën van de V. N. in Genève begonner.' is, ral nog wel een tijdje moeten duren, it,! was het alleen maai- omdat ruim tweeduizend gedelegeerden hier aan zitten en een dergelijk gezelschap door zijn omvang alleen al niet vlot tot resultaten kan komen. Er is overigens goede reilen om niet op al te veel resultaat te hopen, daarvoor zijn de doeleinden van verscheider.'j groepen afgevaardigden te zeer uiteenlopend. En daarvoor is de achtergrond van de conferentie ook wat te bizar. Het hoofddoel is wel een aanval op de G. A. T. T., de algemene overeenkomst over handel en tarieven en waarom die wordt on dernomen is het duidelijkst door de bijnaam G. A. T. T. al snel heeft gekregen; de club der rijken. Het heeft geen zin de hele voorgeschiedenis op te rakelen, maar in het kort ging het zo. Nog voor de oorlog was afgelo pen op de conferentie van Bretton Woods in 1944 deed men al pogingen om de half ver woeste wereld te neipen weer op ae been te komen. Twee van de daar ontworpen plannen werden Uitgevoerd: de stichting van een internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank (voor weder opbouw en ontwikkeling). Het derde plan, voor een interna tionale wereldomvattende han delsorganisatie kwam niet ver der dan de naam I.T.O.: over de statuten werd men het niet eens. Achttien landen meenden dat men niet tot Sint Juttemis kon wachten en besloten in oktobei 1947 een contract met elkaar te sluiten, de overeenkomst over handel' en tarieven, die op 1 januari 1948 van kracht werd met 23 leden, die samen toen tachtig- procent van de wereld handel dreven, de rijken dus. BEGUNSTIGING Men mag het hun eigenlijk niet kwalijk nemen dat de statu ten van hun club vooral hande len over de belangen van de leden. Dat zijn onder meer be langrijke zaken als de meestbe- gunstigingsclausule, die inhoudt uat een lid gunsten die het een ander lid wil toestaan, ook alle andere leden moet verlenen. En een clausule die verbiedt eikaars importen aan maximumhoeveel- heden te binden, op enkele uit zonderingen na. Bovendien is er een instantie die eventuele ge schillen oplost. Intussen is het ledental van de club uitgebreid, ook met armen, maar de statuten zijn de oor spronkelijke gebleven, die der rijken. En de armen klagen dus wel wat over de G. A. T. T., al moeten ze toegeven dat er geen andere instantie bestaat die al thans een beetje orde schept in de internationale handel. De ar men, de ontwikkelingslanden, grepen met graagte een Rus sisch voorstel aan om de wereld conferentie te beieggen die nu is begonnen. Het Russische doel van de conferentie was de han del tussen Oost en West uit te breiden, maar de ontwikkelings landen hebben deze aanval op de hun onwelgevallige G. A. J'. T. gerichte voorstellen te steunen om een goede beurt te maken bij üe ontwikkelingslanden. Ze kun nen dat veilig aoen omdat ze zeil met tot naleving van wat ze steunen gedwongen zullen wor den, daar de industrielanden van net westen uit zelfbehoud de voorstellen toch wel af zullen wijzen. Die kunnen een oude G. A. T. T. niet gemakkelijk weg gooien voor ze een nieuwe i. T. O. (of zoiets) hebben. Ze kunnen hetzomin als de Sow- jet-Unie trouwens zelf een volslagen liberalisering van de wereldhandel bijvoorbeeld ver dragen. frankrijk dat invloed zoekt in Je „derde wereld" der ontwikke lingslanden, wil ook met enige drastische voorstellen komen m de hoop de armen gunstig te stemmen en met dezelfde zeker heid in het achterhoofd dat zijn collega's wel zullen voorkomen dat de voorstellen er door komen. Het is zeker dat de ontwikke lingslanden, nu de zwakken in de wereldhandel, kansen moeten krijgen om tot sterkte uit te groeien. De rijken zuilen hun EN DE POLITIEK probleem dat ze al verplichtin gen heeft om bepaalde geasso cieerde ontwikkelingslanden voorde'en toe te staan boven an dere. De Russische afvaardiging is niet vergeten dat het voor hen die kansen moeten gevend maar vooral gaat om uitbreiding van ze zijn er nog niet aan toegeko- de Oost-Westhandel. men daarvoor eensgezind een plan te ontwerpen in hun kleine kring. Daarom is er ook weinig hoop dat ze het in deze grote En alsof dat nog niet genoeg kring, met een overladen agenda barrières zijn voor het welslagen en een wirwar van voorstellen van deze mammoetconferentie, (zesduizend pagina's beslaat het komt er nog bij dat van twee uittreksel tot dusver al en er zijden kennelijk het besluit is ge- komt nog- veel meer bij), zullen nomen om nog wat politieke klaarspelen. Daarom ziet deze munt te slaan uit de beraadsla- wereldhandelsconferentie er gingen. De sowjets hebben al te voorlopig uit als de meest zin- kennen gegeven alle tegen de loze bijeenkomst van het jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten van de in december gehouden landbouwtelling bekendgemaakt. Deze uitkomsten hebben be trekking op de veestapel, he areaal stoppelgewassen en dt beteelde oppervlakte met win tergewassen. De totale rundveestapel bhjkt in vergelijking met december 1962 te zijn ingekrompen met bijna 8,5 Het aantal bedrij ven met rundvee is afgenomen met 5,7 De aantallen mestvee, welke niet meer tot de mestkalveren kunnen worden gerekend, ver toonde een afneming van 108.00C' stuks 32,0%). Hierbij dient Bij gevechten tussen Hindoes en Mohammedanen in de Indi- G A. T. T. omgedraaid tot hun sche plaatsen Jamsjedpoer en eigen offensief op die organisa- Roerkela, die drie dagen hebben tie die eigenlijk geen organisatie geduurd, zijn volgens zondag ont- vangen gegevens 129 mensen ge dood. De ongeregeldheden begonnen donderdag nadat een trein met Hindoe-vluchtelingen uit Oost- Pakistan door de twee plaatsen was gereden, op weg naar Mld- den-India, waar de Hindoes een nieuw leven willen opbouwen. Andere Hindoes, die met de vluchtelingen in de trein hadden gesproken, vielen Mohamme daanse winkels en woonhuizen bij het station aan. De opwinding verspreidde zich over de achter buurten en bazars van de oude stad. In Roerkela kwamen 62 en in Jamsjedpoer 67 mensen om het leven. In beide steden was het zondag rustig. De Indische regering heeft be vel gegeven treinen met vluchte lingen voortaan niet bij hoofd stations te laten stoppen, maar is maar een stuk papier met handtekeningen. De armen zeggen: niet len onrechte dat ze steeds dieper in de put raken. De Ver. Naties hebben berekend dat in 1970 de ontwikkelingslanden moeten re kenen op een nadelig saldo van tegen de honderd miljard gulden per jaar. Deze landen moeten leven van de opbrengst van grondstoffen, van erts of olie, van pinda's, cacao of rubber, van katoen of hout. Maar de prijzen daarvan dalen sterk, ten dele omdat er goedkopere vervan gingsmiddelen gevonden wor den. Voor rubber bijvoorbeeld en voor katoen in kunstvezels. MINIMUMPRIJS 'Goed, ze krijgen veel hulp, maar dat is bij eikaar nog altijd minder dan hun inkomsten uit de handel teruglopen. Zo worden de armen steeds armer, een ont-bij kleinere stations om te voor- wikkeling die de rust en de kans op vrede in de wereld niet be paald vergroot. En daarom is men in de industrielanden ook wel overtuigd dat er iets gebeu ren moet. ■Een voorstel uit de kring der armen is, dat de rijke impor teurs van grondstoffen mini mumprijzen en minimumafname garanderen, dan hebben zij een basis om hun economie op de been te helpen. Het is op inter nationale schaal zoiets als in de rijke landen zelf vaak is te zien als steun voor de eigen land bouw. De idee is niet onredelijk, maar de uitvoering wel moeilijk. En ze zou vergen dat de gedele geerden van alle 122 vertegen woordigde landen er hun onver deelde aandacht aan konden be stéden. Maar dat is niet zo. Zijn de ontwikkelingslanden er op uit voor zich een soorl sub sidiesysteem te verwerven, de V. S. zitten voorlopig meer in hun maag met het probleem van de handel met Europa die ze door de Kennedyronde als sloper van douanetarieven willen inten siveren. De E. E. G. tobt met het komen dat de verhalen van de vluchtelingen over wreedheden de Hindoes ophieuw zouden aan zetten tot waakoefeningen op Mohammedanen in India. Paspoort in Helden om te dansen Jongelui in de Noordlimburgse gemeente Helden zullen binnen kort een soort paspoort op zak moeten hebben wanneer zij wil len gaan dansen. Het gemeente bestuur heeft namelijk besloten een strengere controle te gaan uitoefenen op het bezoek aan danszalen, wegens „ongewenste toestanden die de aanwezigheid van te jeugdige personen in de zalen heeft teweeggebracht". Jongelui zullen aan de hand van een legitimatiebewijs voor zien van een foto moeten aan tonen dat zij zeventien jaar of ouder zijn. Er wordt overleg gepleegd met nabuurgemeenten om ook daar tot een strenger toezicht op het dansen te komen. te worden opgemerkt dat he. aantal stuks mestvee in decem ber 1962 bijzonder groot was (bijna 100.000 stuks méér dan in december 1961). Het aantal melk- en kalfkoei- en verminderde met 84.000 stuks (een afneming met 4,9%). De groep jongvee van 1 jaar en ouder waaruit de toekomstige melk- en kalfkoeien worden ge- recruteerd, vertoonde een terug gang met bijna 20.000 stuks (—3%). De totale varkensstapel liep terug van 3.156.000 tot 3.022.000. Het totaal aantal biggen en mestvarkens verminderde met 97.000 stuks (—3,7%). Het aantal gedekte zeugen nam eveneens af en wel van 216.000 tot ruim 187.000. De tota!e hoenderstapel is toegenomen van 38 miljoen tot 39,2 miljoen. Het areaal, beteeld met win tergranen, vertoonde een stij ging met 8,4 De oppervlakte koolzaad was in december j.l. 6,6 kleiner dan in mei 1963. MAC ARTHUR GEOPEREERD Generaal Douglas Mac Arthur heeft maandag in Washington een spoedoperatie ondergaan na kort tevoren een ernstige maag darmbloeding te hebben gehad. Hij zou de operatie goed hebben doorstaan. De 84-jarige generaal, die op perbevelhebber van de gealieer- de strijdkrachten in het Verre Oosten is geweest, werd ook al op 6 maart geopereerd. Toen werd zijn galblaas weggenomen. Plastic vuilnisemmers doen hun entree in Nederland De entrée van plastic vuilnis emmers in de grote steden (met meer dan 100.000 inwoners) zal het werk van het personeel van de reinigingsdienst verlichten. Deze vuilnisemmers zijn name lijk drie kilogram lichter dan de metalen en aangezien elk perso neelslid gemiddeld een 700 a 800 emmers per dag kan ledigen, be- tekent dit, dat ruim twee ton per dag minder behoeft te worden getild. De eerste emmers zijn gisteren verzonden naar Rotterdam, Am sterdam, Nijmegen, Maastricht en Enschéde. De emmers zijn vervaardigd door de N. V. Bril- lant te Amersfoort na twee jaar speurwerk in samenwerking met de staatsmijnen. De grondstof voor de emmers is in Beek (L.) ontwikkeld uit steenkool. De emmers zijn roestvrij en volgens de fabrikant gemakkelijk schoon te houden en bestand tegen aan tasting door zuren. DONDERDAG 26 MAART HILVERSUM I: 7.00 Nws.; 7.10 Morgengebed: 7.15 Ouver ture..., radio voor vroege men sen; 7.55 Overweging; 8.00 Nws.; 8.15 Moderne gram.; 9.00 Ver raden door een vriend, overwe- de zieken; 11.45 Van alle mark ten thuis: Plaatjes, die verschij nen, blijven en verdwijnen; 12.15 Leven op het land, gespr.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Deze week, lez.; 13.00 Nws.; 13.15 Pianorec.: Klas. muz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.15 Klas. gram.; 14.30 Gespr van Nicodemus, hoorsp.; 15.45 Oude kamermuz.; 16.00 Jezus steeds eenzamer, overd.16.30 Oude en moderne kamermuz.; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Schoolzang; 17.45 Klas. kamer muz.; 18.15 Sportrubr.; 18.30 Vocaal ensemble en sol.; Gees- tel. liederen; 18.50 Soc. perspek- tief, lez.; 19.00 Nws. en weer- praatje; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Kerkorgelmuz. 19.30 Radiokrant; 19.50 Kerk orgelmuz.; 20.00 Die Mattheus- passion van Bach; 21.30 Het gelaat van Christus, overd.;) 23.50 Gram.; 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws.; 7.10 Ochtendgymn.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws.; 8.15 Progr.-overz.; Aansi.: Lichte gram.; 9.00 Ochtend gymn.; 9.10 De groentemarij 9.15 Klas. kamermuz.; 9.35 Christus Rex, hoorsp. (3); 10.00 Lichte gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Huish. zaken, lez.; 11.15 Orgelre-c.: Oude muz.; 11.40 Moderne gram.; 12.00 Licht ensemble met zangsol.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Uit het bedrijfs leven, lez.; 12.43 Licht instru ment. kwartet en zangsol.; 13.00 Nws.; 13.15 Med'SÖ., event, act. 29) Maria Amando, die nu al weer zover was hersteld dat ze eigen lijk wel uit het ziekenhuis kon worden ontslagen, vormde een derde onderwerp van gesprek. Ze was zo knap. Ze was zo lief en zacht. Ze wilde zich laten in schrijven als leerling-verpleeg ster en men koesterde in dat op zicht de hoogste verwachtingen van haar. Toen ze eenmaal weer zover was dat ze op mocht, had ze al heel wat keren op zaal ge holpen. En tenslotte was er het geval van Frank Smith, die op zater dagavond werd binnengedragen. Op het kritieke moment drong het tot Sally, noch tot iemand anders door, wie het eigenlijk was, die daar werd binnenge bracht. Wie herkend wilde wor den als hij bewusteloos op een brancard lag, moest minstens een beroemde T.V.-ster, of een filmacteur zijn. pas dan zou men zich verbaasd hebben ge toond Sally had op zaterdagavond altijd haast. Snel at ze een hapje in het cafetaria en vloog daarna de trap af ,net of ze te laat was. Meestal was ze veel te vroeg. Maar op zaterdagavond hoorde je nu eenmaal haast te hebben, omdat er in het ziekenhuis zo veel te doen was, vooral bij de opname. Deze zaterdag vormde daarop geen uitzondering. Nog vóór het elf uur sloeg hielp Sally al bij het verbinden van een vijfjarig jongetje, dat een ketel kokend water over zich heen had ge kregen. Vervolgens moest ze de opname verzorgen van een vrouw, wier blindedarm was ge barsten, nog vóór een dokter het mens had kunnen onderzoeken. Daarna waren twee kleine jon getjes binnengebracht. Ze had den eigenlijk al lang in bed moe ten liggen, maar hun ouders wa ren uit, zoals ze onverschillig verklaarden, en uit opstandig heid en verveling waren ze maar een potje gaan vechten. Een agent had ze uit elkaar gehaald en naar het ziekenhuis gebracht en was vervolgens op zoek ge- het Memorial niet zo vaak voor gaan naar de uithuizige moeder, kwam. Terwijl Sally bloedende knie- en hoofdwonden verbond, hoorde ze de ambulance aankomen. Tubby Lawrence kondigde aan dat hij een zwaar gewonde pa tiënt bij zich had en dat het beter was, de dokter te halen. Sally liet Tom Brian oproe pen; Tub by stond in de deur opening een sigaret te roken, hetgeen tegen de regels was, en bracht verslag uit. „Ze zeggen wel eens dat het de moeite van een krantenbe richt waard is als een man een hond bijt, nou maar dit ook, en misschien vertel ik het zelf nog wel aan zo'n journalist. Z'n vrouw had een paar druppels teveel op, en toen heeft ze hem er van langs gegeven. Da's weer eens een ander verhaal, hé, zus ter? Meestal krijg je vrouwen, die in een dronken bui door hun mannen zijn afgerost. Zoiets als dit heb ik nog nooit eerder bij de hand gehad. Waar mot dat met de mannen naar toe?" Sally was nog steeds bezig de slachtoffers van allerlei zater- Terwijl Tubby en zijn zwijg zame assistent de birancard naar binnen droegen gaf hij al zijn visie op het geval: „Hartaanval," verklaarde hij kort en op een toon, die geen tegenspraak duld de. „Als die ouwe opoe Tilson niet zo zuinig was, zou hij zon der meer het hoekje zijn om ge gaan. En dat bij haar op kamers, en had het licht laten branden. En dat wilde ze natuurlijk niet, dan zou hij meer huur moeten betalen. Dat wilde ze hem dan ook vertellen, maar hij deed niet open, en toen is ze zo maar naar bmnen gegaan, en daar lag-ie. Hij is nog helemaal klam". Tubby kon zich dan wel ver gissen in de oorza ak van de be wusteloosheid maar hij had gelijk wat de lichaamstempera tuur van de man betrof. Hij was klam, en Sally nam onmiddel lijk zijn bloeddruk op. De hart slag was zeer vertraagd en, toen ze de oogleden zag ze, dat de pupillen sterk vergroot waren. Zij geloofde dat de man aarr. een diabetische coma leed, marcr ze dagse vechtpartijen te verzorgen, ;was blij, toen ze Peter Adamson toen Tubby ten tweede male op de drempel zag staan. I'(oals verscheen. Ook dit was voor het gewoonlijk nam hij eerst de- si- eind van de week niets onge- tuatie in ogenschouw, woons. Hij bracht een klein, on- j Na een snel onderzoek be ces- aanzienlijk mannetje binnen. Er tigde hij Sally's vermoeden, was niets opvallends aan hem; „Coma. Suikerziekte", mom zijn boord en manchetten waren pelde hij. versleten, hoewel de stof van I „Zal ik even suiker laten ha- het overhemd van goede kwali- len?" bood Sally aan. teit was, en hij was bijzonder schoon, hetgeen bij patiënten van (Wordt vervol gd)- of gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Dansork. en zangsol.; 14.00 So praan en piano: Moderne muz.; 14.30 Klank-omrankte levens, radiobiografie; 10.30 Operamuz.; lb.OU Van vier tot vijf, gevar. progr.; 17.00 Voor de jugd; 17.55 ije gespr. brief; 18.00 Nws.; ging rond 't mysterie van Witte Donderdag; 9.35 Waterst.; 9.40 Moderne orkestmuz.; 10.00 Voor üe kleuters; 10.10 Klas. gram.; 10.45 Kerkorgelmuz.; 11.00 Voor 18.15 Event, act.; 18.20 Uitz. van de Christ. Hist. Unie: Onder wijsvraagstukken; 18.30 Licht orK. met zangsol.; 19.00 Voor de kleuters; 19.05 Sportparade; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws.; 20.05 Strijkkwartet: Moderne muz.; 21.05 Gehoord, gezien, ge lezen; Kunstsymposion; 21.35 Sopraan en piano: Spaanse lie deren; 21.55 Voordr.22.05 Va- riété-ork. en sol.; 22.30 Nws. en meded.; 22.40 Act.; 23.05 Lichte gram.; 23.5524.00 Nws. BRUSSEL (VI.): 12.00 Nws.; 12.03 Gram.; 12.50 Beursber. en progr.-overz.; 13.00 Nws.; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nws.; 14.03 Bloemen aan de doornenkroon; 14.30 Pianorec.; 15.00 Nws.; 15.03 Klas. muz.; 16.00 Nws.; 16.03 Beursber.; 16.09 Franse les; 16.24 Kamermuz.; 17.00 Nws.; 17.15 Voor de kind.; 17.50 Symf. muz.; 18.00 Nws.; 18.03 Voor de sold.; 18.28 Paardesportber.18.30 Godsdienstige uitz.; 19.00 Nws. en radiokroniek; 19.40 Gram.; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Johannes-Passion; 22.00 Nws. en ber.; 22.15 Israëlische uitz.; 22.45 De zeven kunsten; 23.00 Nws.; 23.05 Gram.; 23.51 24.00 Nws. Televisieprogramma's NED. TV: 15.00 Voor de vrouw; 15.45 Pauze; 16.0016.15 Voor de kind.; 19.30 Voor export, document, progr.; 20.00 Journ.; 20.29 Televizier; 20.30 Achter de schermen, document.; 21.00 De dertig seconden, tv-spel; 22.15 Document, report, van de milit, vliegbasis Woensdreeht; 23.00 23.05 Journ.; 23.05—23.10 Sport in beeld: UEFA jugdtournooi. Experimentele uitz. op het tweede net (kanaal 27): 20.30 De Marcus Passie, Ge- org Phüipp Telemann. VLAAMS BELG. TV: 19.00 Teletaalles: Engels; 19.30 Sport kroniek; 19.55 Sport; 20.00 Nws.; 20.20 Ten huize van Michel van Vlaenderen; 21.05 Filmprogr.; 21.50 Nws.; 22.00—22.30 Christus onze Broeder, report, van een kruisweg gehouden in de kool mijn te Zolder.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 9