BINNENLANDS NIEUWS Vuurgevecht in Kasjmier Amerikaanse ambassadeur in Japan krijgt messteek Sportnieuws ITALIAANSE INDUSTRIEEL WERD IN AMSTERDAM VERMOORD Marktberichten VOETBAL Boksen Wielrennen Pagina 5 PROCES IN ROME BEGONNEN Aartsbisschop Ramsey over de kruisiging De „Mr. Cap" niet uitgevaren jonge, belegen, oude, j Edammer of Goudse j RUBY'S NIEUWE ADVOCAAT TREKT ZICH TERUG 24 doden ijn? WITTE KRUIS U VLOT WEER FIT! A MAAKT Loting voor de Europese bekers te Amsterdam De ronde van Yunessë Woensdag 25 maart 1954 DE VRIJE ZEEUW -/ In Rome is maandag het proces begonnen tegen twee Italianen, die ver dacht worden van moord op hun landgenoot Bruno Colombo, in 1961 in Am sterdam gepleegd. De verdachten zijn En rico Prisco en Sergio Squaz zardi. Hun wordt ten laste VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal aangevoerd 4812 stuks vee, zijnde: 325 vette koeien en ossen; 779 gebruiks- vee; 530 vette kalveren; 242 graskalveren; 2671 nuchtere kalveren; 69 lopers; 15 biggen; 33 paarden; 7 veulens; 97 scha pen of lammeren; 19 weide/zuig- lammeren; 25 bokken of geiten. De noteringen waren Vette koeien; 2,804,20; Vette kalveren: 2,603,30. Alles per kg. Graskalveren350550 Nuchtere kalveren: ƒ110ƒ150; Lopers: ƒ100—ƒ125; Biggen: 6080; Slachtpaarden: ƒ260 315Schapen100145 Lammeren: ƒ120—ƒ155; Kalf- en melkkoeien: ƒ1000ƒ1275; .Vare koeien: 700ƒ985; Vaar zen; ƒ725—ƒ995; Pinken: ƒ550— 725. Alles per stuk. Overzicht: Vette koeien: aan voer ruimer, handel matig, prij zen als maandag; Vette kalve ren: aanvoer flink, handel goed, prijshoudend, prima's boven no tering; Graskalveren: aanvoer groter, handel slepend, prijzen onveranderd; Nuchtere kalve ren: aanvoer groter, handel re delijk, prijzen als vorige week; Lopers en biggen: aanvoer iets korter, handel stil, prijzen voor al niet hoger; Slachtpaarden: aanvoer matig, handel willig, prijzen hoger, vooral jonge paar den; Schapen en lammeren: aanvoer iets meer, handel goed, prijzen vooral niet lager; Kalf- en melkkoeien: aanvoer tame lijk, handel rustig, goed prijs houdend; Vare koeien: aanvoer 'even groter, handel goed, ruim prijshoudend; Vaarzen en pin ken; aanvoer iets meer, handel kalm, goed prijshoudend. De aartsbisschop van Canter bury, dr. Ramsey, heeft op aan drang van de raad in het bisdom Londen voor wederzijds begrip tussen joden en christenen, ver klaard het onjuist te achten de joden schuldig te verklaren aan de kruisiging van Christus. In een boodschap ter gelegen heid van het naderende Paasfeest zegt de Anglicaanse aartsbis schop: „Het is volkomen ver keerd wanneer mensen trachten de blaam voor het kruisigen van Christus op de joden te leggen. .Hier was de Romeinse gouver neur niet minder verantwoorde lijk. Het belangrijkste was dat de kruisiging de botsing was tus sen de liefde van God en de zon digheid en zelfzuchtigheid van de gehele mensheid. Zij die Chris tus kruisigden zijn in de waar achtige geest van de Christelijke Kerk vertegenwoordigers van het gehele menselijke ras. Wij allen moeten ons door de krui siging van Christus veroordeeld achten." Het booreiland „Mr. Cap" dat dinsdag uit Schiedam zou ver trekken om ligplaats te kiezen ten noorden van Schiermonnik oog, waar het voor de Caltex zal 'gaan boren, is niet uitgevaren. De weervoorspellingen waren van dien aard dat besloten werd .het drijvende eiland voorlopig langs de veilige kade van de werf Wilton Feijenoord te laten lig gen. gelegd moord met voorbe dachten rade en diefstal. Het lijk van de industrieel i uit Milaan is eerst verbor gen in de kofferruimte van zijn eigen auto en later be- graven in het Amsterdamse bos. De 35-jarige Squazzardi heeft i- de rechtbank verteld hoe de moord is gepleegd. Hij zei naar Nederland te zijn gegaan op zoek naar werk. Een Tunesiër had 'i hem gevraagd of hij voor hem niet aan een pistool kon komen. Toen deze het wapen niet kon betalen, had Squazzardi het zelf gehouden „om indruk op de meisjes te maken". Hij ontmoet te Prisco, die toen student was, in september 1961. Deze stelde i hem voor aan Colombo, die zich j schoenverkoper noemde. Op zekere avond had een vriend van Prisco, de student Renato Calapso, hem attent ge- i| maakt op het feit dat Colombo een stapel bankbiljetten zat te tellen. Van dat ogenblik af was het plan gerijpt Colombo te be roven. Prisco had aan Colombo, die per auto naar Italië zou gaan, om een lift gevraagd voor hem en Squazzardi. Dat was een mooie gelegenheid, had Prisco gezegd, om Colombo te vermoor- den of te beroven. „Ik durfde Prisco niet te ver- I tellen dat ik bang was", aldus Squazzardi. Van de achterbank heeft Squazzardi het dodelijke schot gelost. „Ik weet niet wat mij bezieldeik loste een schotik weet niet waar om". Zij waren naar een stille plek gereden en hadden het lijk van Colombo in de kofferruimte ge stopt. Prisco had voorgesteld met de auto over Colombo's hoofd te rijden om de schotwond onzicht baar te maken, maar Squazzar di had geweigerd. De meeste bagage van Colom bo werd in Amsterdamse grach ten gegooid. Men kocht een schop en in het Amsterdamse bos werd het lijk begraven. De auto werd ergens in Den Haag neergezet. Squazzardi zei dat Prisco later met zjjn vriend Calapso naar Italië is gegaan. Nadat Colom bo's broer Italo naar Amsterdam was gekomen om een onderzoek in te stellen, nam Squazzardi de trein naar Parijs. Volgens Prisco was het Squaz zardi die voorstelde met de auto over het hoofd van het slacht offer te rijden. Toen de rechter Squazzardi hierop wees, zei deze alleen gelogen te hebben toen hij aanvankelijk verklaarde dat Prisco het schot loste. „Al mijn overige verklaringen zijn juist", zei hij. Percy Foreman, de nieuwe verdediger van Jack Ruby, heeft in Dallas bekend gemaakt, dat hij zich uit de zaak terugtrekt als gevolg van meningsverschil len met de familieleden van de nachtclubeigenaar. Zoals gemeld nam Foreman vorige week de plaats in van de Calif ornische advocaat Meivin Belli, die niet had kunnen voor komen dat een jury op 14 maart Ruby schuldig verklaarde aan moord op Lee Oswald, en de 52- jarige beklaagde ter dood ver oordeelde. Belli werd kort na dien ontslagen, omdat de familie van Ruby ernstige bezwaren had tegen de wijze waarop de advo caat de zaak had aangepakt. Ook nam men het Belli kwalijk, dat hij toen de jury haar oordeel had bekendgemaakt, in felle bewoor dingen de procesvoering hekelde en het vonnis in grove mate on rechtvaardig noemde. „GEEN COMMENTAAR" Foreman die zondag uit Hous ton in Dallas was aangekomen voor zijn eerste gesprek met Ruby, zei dat het conflict ging over de wijze waarop hij tegen over de pers zou moeten hande len. Eén van Ruby's zusters, me vrouw Grant, had gezegd dat hij op alle vragen „geen commen taar" moest antwoorden, maar Foreman was het hier niet mee eens. De 61-jarige advocaat las een brief voor aan Ruby waarin hij deze liet weten, dat hij zich uit de zaak terugtrok. Zijns inziens was Ruby al door de pers en an dere nieuwsmedia veroordeeld, voordat het proces begonnen was. Daarom was het nodig, het publiek op de hoogte te houden van de verdere ontwikkeling van de zaak. Twee andere leden van de ver dediging, Joe Tonahill en Phil Burleson, hebben hun werk voortgezet toen Belli werd ont slagen. Zondag hadden zij een onderhoud met Foreman. Ruby wil tegen het doodvon nis in beroep gaan. Volgens des kundigen kan het verscheidene jaren duren, voor een eindbe slissing wordt bereikt. BOTSING IN VELSER TUNNEL. Files tot Amsterdam en Alkmaar. Dinsdagmorgen is drie kwar tier lang het verkeer door de Velser tunnel onmogelijk ge weest. De ene tunnelhelft was aan het verkeer onttrokken in verband met werkzaamheden; in de andere botste een militaire wagen op een auto, waarna nog drie auto's op de obstakels in reden. Het duurde drie kwar tier eer het verkeer weer op gang kwam. Inmiddels hadden zich volgens de politie aan bei de kanten van de tunnel files ge vormd die reikten tot Amster dam en Alkmaar. Bij de botsing werd een militair zó ernstig ge wond, dat hij naar een zieken huis moest worden overgebracht. De materiële schade was groot. BRAND IN PAPIEROPSLAG PLAATS TE AMSTERDAM In de opslagplaats van de oud papiergroothandel G. Jongbloed in Sloterdijk te Amsterdam is dins dagochtend een middelgrote brand uitgebroken. Toen de 15 personeelsleden terugkeerden van het koffie drinken, bleek een gedeelte van de drie jaar oude papieropslagplaats in brand te staan. Het vuur moet begonnen zijn bij de papierzaagmachine, die kort tevoren was gebruikt. De brandweer had veel moeite om het vuur te bestrijden door de hevige rookontwikkeling in het gebouw. Met zuurstofmaskers gingen de brandweerlieden naar binnen om de smeulende pakken papier naar buiten te werken, daarbij geassisteerd door het per soneel. Omstreeks het middaguur was men het vuur meester, maar de rookontwikkeling was nog hevig. In het gebouw waar de tiental len tonnen oud-papier lagen op geslagen, waren tevens drie kan toren en een woning van een van de chauffeurs gevestigd. Deze vertrekken werden niet door het vuur aangetast. De echtgenote van de chauffeur, mevr. E. van der Meer, die de koffie voor het personeel verzorgt, moest aan zien hoe haar woning werd leeg- gedragen en zich vulde met rook. „Ik ben juist klaar gekomen met de schoonmaak", zuchtte zij uit geblust. GESTOLEN WAPENS TOEVALLIG GEVONDEN In een woning aan de Kinder dijkstraat te Amsterdam zijn de zeven machinepistolen gevonden die in de nacht van 22 op 23 februari op de vliegbasis Soester- berg zijn gestolen. De marechaussee heeft als ver dachte gearresteerd de 20-jarige 'militair D. S. die in Huis ter Heide is gelegerd en op de vlieg basis werkzaam is. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De pistolen zijn aan de justitie overgedragen. Twee loodgieters deden de vondst in een donkere kelder ruimte toen zij voor een repara tie de hoofdkraan wilden dicht draaien. De ouders van D. S. zijn medebewoners van het bedoelde huis waarvan de hoofdbewoner de reparatie had opgedragen. De wapens waren opgeborgen in een stalen kast. Met een stuk metaal had D. S. de deur teruggebogen zodat hij ze zonder moeite kon pakken. Zijn verklaring, waaraan de marechaussee weinig geloof hecht, is dat hij die pistolen wel leuk vond en er wel een koper voor zou vinden om een aanvul ling van zijn zakgeld te krijgen. BRAND IN MEUBELFABRIEK De helft van de meubelfabriek van de firma Jonkers te Wezep is door brand verwoest. De scha de wordt geraamd op enkele honderdduizenden guldens. De brand brak uit na 'n exp'o- sie in de lakafdeling. De brand weren uit Oldebroek en Hatte- merbroek bestreden het vuur. Na anderhalf uur kon het sein „brand meester" worden gege ven. Het bedrijf was tegen brand schade verzekerd. De explosie ging gepaard met een felle steekvlam. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De machine-afdeling en de hoofdadministratie zijn ge spaard gebleven. De meubelafde ling. de stoffeerderij, de spuiterij en de kantoren zijn verwoest. Als oorzaak van de brand wordt aan ZWARE STRAFFEN VOOR O. A. S.-LEDEN Het Franse hof voor de staats veiligheid heeft Henri d'Armag nac, leider van een commando groep van het z.g. „geheime le ger" (O.A.S.), tot 20 jaar gevan genisstraf veroordeeld wegens „samenzwering tegen de staats veiligheid". Andere leden van de groep kregen straffen tot 18 jaar. De groep opereerde van febru ari tot juni 1962 in het gebied van Parijs. Volgens de tenlaste legging had zij vijftien moorden of pogingen tot moord, zeventien bomaanslagen en een reeks aan vallen met machinegeweren op Mohammedaanse café's op haar geweten. Vierentwintig gewapende Pa kistani zijn maandagavond na 't overschrijden van de bestands lijn in Kasjmier door Indische militairen gedood, zo heeft een officiële Indische woordvoerder dinsdag meegedeeld. Het inci dent gebeurde niet ver van Ceri aan de bestandslijn. Volgens de Indische lezing was een groot aantal Razakars (leden van een Mohammedaanse vrijwilligers- strijdmacht) maandagavond laat Indisch ggbied binnengedron gen en twee kilometer van de bestandslijn op een Indische pa trouille gestuit. De Razakars hadden het vuur geopend, dat door de patrouille was beant woord. Na een vuurgevecht van een half uur vluchtten de Ra zakars naar Pakistaans gebied terug met achterlating van 24 doden. De Indiërs maakten zes geweren, drie voorladers, een ba jonet en enkele granaten en pa tronen buit. Van Indische slacht offers wordt geen melding ge maakt. STAKING IN SPANJE Al sinds verleden week dins dag staken 3200 mijnwerkers in vier mijnen van de maatschappij „Minero-Metalurgica de Penar- roya" te Puertollano in de Spaan se provincie Ciudad Real, zo wordt uit goede bron te Madrid vernomen. De mijnwerkers zou den het werk hebben neergelegd naar aanleiding van de arrestatie van twee collega's. Eerder had den 1200 mijnwerkers een petitie ondertekend, waarin loonsver hoging, liberalisering van het vakbondswezen en het recht van staking werd geëist. Een jonge Japanner heeft dinsdag de Amerikaanse ambassadeur ?n Japan, Edwin Reischauer, met een mes in zijn been gestoken, zo heeft de Amerikaanse ambassade in Tokio meegedeeld. De am bassadeur wordt in het ziekenhuis behandeld. Een woordvoerder van het State Department zei later in Washington dat de toestand van de ambassadeur niet ernstig is, hoewel hij veel bloed heeft ver loren. De dader, een 19-jarige stu dent, had verklaard niet uit poli tieke overwegingen gehandeld te hebben. De ambassadeur werd neergestoken toen hij in zijn auto bij de ambassade wilde stappen. Een jongeman in werkkleding wierp zich op hem en stak hem in zijn rechterdij. De aanvaller werd onmiddellijk overmeesterd. De dader, die werkloos is en half blind, maakt de indruk on evenwichtig te zijn. Hij heet Sjiotani en heeft later gezegd, dat zijn daad bedoeld was als „wraakoefening in verband met de slechte politiek van de Ver enigde Staten." Het mes. waar mee hij heeft gestoken, had hij daags tevoren gekocht. Sjiotani is reeds drie keer ge arresteerd bij pogingen de Ame rikaanse ambassade binnen te dringen. De ambassadeur verklaarde te hopen dat de aanslag de vriend schappelijke betrekkingen tus sen de Ver. Staten en Japan niet zal schaden. Hij zei dat overal ter wereld geestelijk gestoorde mensen rondlopen en herinner de in dit verband aan de tragi sche dood van president Kenne dy. De ambassadeur bracht het Japanse volk dank voor de vele sympathiebetuigingen, die hem ter kennis waren gebracht. Van welingelichte zijde in To kio is vernomen, dat het hoofd- van de Japanse veiligheidsdienst, Takasji Hayakawa, van plan is zijn ontslag in te dienen omdat hij zich mede verantwoordelijk acht voor de aanslag, die hij niet kon voorkomen. Volgens de moeder van Sjioya heeft deze enige tijd in een in richting voor geestelijk gestoor den gezeten. De jongeman zal, hoewel de aanslag op het terrein van de Amerikaanse ambassade werd gepleegd, door een Japan se rechtbank berecht worden. DE GRENS TUSSEN OOST- EN WEST- DUITSLAND De Oostduitse grensbewaking is aan de grens met West-Duits- iand begonnen een dicht net van draden te spannen. Als men de draden aanraakt, wordt een lichtkogel afgeschoten of wordt er op andere wijze alarm gesla gen. Volgens de Westduitse grens politie worden er ook steeds meer mijnen gelegd. Van de 1381 km lange grens tussen Oost- en West-Duitsland is al 780 km aan de Oostduitse kant van landmijnen voorzien. kortsluiting gedacht. De uitvoe ring van de orders zal als gevolg van de brand enige vertraging ondervinden, maar van stagnatie in de produktie is geen sprake. Militairen van de genie uit We zep hielpen bij het opruimings- werk en de nablussing. De brand weren werden in hun werk ge hinderd door de lage druk op de waterleiding. SCHIPPER VERONGELUKT De 62-jarige schipper P. W. A. M. Verschuren uit Rotterdam is gisteren in Utrecht dodelijk ver ongelukt tijdens het lossen van grint uit zijn schip. Hij stond op de kade toen de vrachtwagen waarin het grind werd gestort, achteruit reed. De schipper kwam onder het rechterachterwiel te recht. Geschrokken door het ge schreeuw van de omstanders reed de chauffeur van de wagen weer vooruit, waarbij hij de schipper voor de tweede maal overreed. De heer Verschuren was op slag dood. DQDE BIJ AANRIJDING Op de voorrangsweg Helmond Eindhoven onder de gemeente Mierlo is gisteren omstreeks HET PROCES WENNERSTROEM Het proces tegen de Zweedse spion kolonel Stig Wennerstroem zal waarschijnlijk vrïj&ag W april beginnen. Wennerstroem. wordt beschuldigd van spionage voor de Sowjet-Unie. Op de foto de negen juryleden. Boven v.l.n.r.: mevr. Inga Holm- berg (45), mevr. Ella Leveausc (65), dr. Erik Grül (52) en de gepensioneerde ambtenaar Ru pert Hedin (70). Onder v.l.n.r.: De gepensioneer de politie-inspecteur Charles Carlberg (67), de bureauchef Folke Viktorin (60), mevr. Elsa Kjellgren (71), mevr. Sigrid Ulo- dig (49) en mevr. Sara Stjern- stroem (48). vier uur een aanrijding gebeurd, waarbij drie wagens waren be trokken en waarbij de heer Ver zeil uit Hilvarenbeek om het' leven kwam. Een bestelwagen stond voorgesorteerd te wachten op een tegenligger uit de rich ting Helmond. Plots kwam een vrachtwagen, bestuurd door A. uit Valkenswaard, de voorgesor teerde wagen links voorbij gere den en greep de tegenligger, waarin de heer Verzeil zat. Deze is bij aankomst in het zieken huis overleden. Hij was 59 jaar oud. GEEN OOSTDUITSE VOETBALLERS NAAR NEDERLAND Er zullen geen Oostduitse voetballers deelnemen aan het Uefa-jeugdtoernooi, dat van 26 maart tot en met 5 april a.s. in Nederland zal worden gehou den. Het „Allied Travel Office" in Berlijn heeft aan de Oostduitse voetbaljunioren het z.g. tempo rary travel document (T. T. D.) geweigerd. Het was de bedoeling van de Oostduitsers heden naar Neder land te reizen. In eerste instantie ontving de heer Brunt, secretaris-penning meester van de K.N.V.B., een mededeling van de vreemdelin genpolitie dat Nederland inreis visa met restrictie dat het Al- lied Travel Office goedkeuring moest verlenen zou verstrek ken. Het laatstgenoemde bureau heeft echter geweigerd. N ederland—Albanië wellicht 24 mei Het bondsbestuur van de K. N. V. B. heeft de Albanese voet balbond voorgesteld de ontmoe ting NederlandAlbanië voor de voorronden van het toernooi van het wereldkampioenschap zondag 24 mei a.s. te spelen. De returnwedstrijd zal vermoedelijk in november plaats vinden. De ontmoetingen met Zwitser land (Nederland is met Albanië, Zwitserland en Noord-Ierland in één groep ingedeeld waarvan de winnaar overgaat naar het eindtoernooi) zullen pas in de herfst van 1965 worden gespeeld. Het is nog niet bekend in welke periode het Oranje-team Noord- Ierland zal ontmoeten. In Amsterdam heeft dinsdag de loting plaatsgevonden voor de halve finales van de Europese voetbaltoernooien. Het resultaat is als volgt: Europese beker voor lands kampioenen: Borussia Dortmund Inter Milaan .(15 april) FC ZürichReal Madrid (21 april). Eur. beker voor bekerhouders- Glasgow CelticMtk Boeda pest (15 april)Olympique Lyon Sporting Lissabon (8 april). Ook werden de scheidsrech- ters-nationaliteiten bepaald. Voor de tweede halve finale is een Nederlandse arbiter met de leiding van LyonSporting be last. CLASSIUS CLAY BLIJFT WERELDKAMPIOEN „Classius Clay blijft wereld kampioen. Nimmer is een titel aan een bokser ontnomen op grond van religie, ras of per soonlijke meningsuitingen." Dat zei maandagavond generaal Mei vin Krulewitch, de voorzitter van de New Yorkse bokscommis- sie. De W. B. A. was het niet eens met de uitlatingen van Clay en zijn activiteiten sinds hij we reldkampioen werd. Men is op het ogenblik bezig een tegenstander voor Classius Clay te vinden. Vier boksers worden genoemd, namelijk Floyd Patterson, Goud Jones, Eddie Machen en Claveland Willisrai. De Belg Godefroy won de eer ste étappe van de ronde van Tu nesië, een rit van Bizerta naar Lamarsa over 106 km, in 2 uur 41 min. en 17 sec. 2. Marks (Oost-Dld.) z.t.; 3. Buszke (Oost-Dld) z.t.; 4. Csenar (Oostenr.) z.t.; 5. Van Rooy (Belg) z.t.; 6. Chappe (Frankr.) z.t. Landenklassement: 1. België 6.41.51; 2. Oost-Dld. 6.42.21; 3. Zweden 6.42.51; 4. Denemarken 6.43.02; 5. Oostenrijk 6.43.13; 6. Nederland 6.43.45. Van de Nederlandse renners eindigde Jan Fransen als 25ste en Roel Hendriks als 27e, beiden in dezelfde tijd als de winnaar.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5