SAKARI BEMIDDELAAR TUOMIOJA VOOR CYPRUS De associatie-overeenkomst E. E. G.- Afrika Nationale maandag herdenking 4 mei 1964 De ontwapeningsconferentie in Genève Griekenland en Turkije betuigen hun instemming „ALGEMENE OORLOG NO EEN ONMOGELIJKHEID" WOENSDAG 25 MAART 1964 20e Jaargang - No. 6174 EERSTE KAMER Heem geen risico-verf met De verf met flexabiliteif ONGEREGELDHEDEN IN SEOEL (Zuid-Korea) Het weer Weerbericht Hoogwater Zon- esi Maanstanden STICHTING VAN SPAANS NATIONAAL BEVRIJDINGSFRONT STILLE TOCHT" OM HALF ACHT BELANGRIJK BRITS VOORSTEL TE WACHTEN Partij van de Arbeid zal tegen huurverhoging stemmen Miljoenenorder in Brazilië voor Nederlands bedrijf Aan het aannemingsbedrijf R. Boltje in Zwolle zijn twee werken in Brazilië gegund het uitbagge ren van de haven van Rio de Ja neiro en het maken van een nieu. we haven in Paranagua voor resp. 1990 miljoen en 995 cruzei ro (totaal ongeveer 23,5 mil joen). DE STAKING BIJ DE SABENA Frankering bij abonnement: Terneuzen Direcïeur-Hoofredacïeurf I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- actvevtentïes)5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft Turkije verzocht, akkoord te gaan met de aanstelling van de Finse ambassadeur in Stockholm, Sakari Tuomioja, als bemiddelaar in de kwestie-Cyprus. Oe Thant had maandag in Genève een bespreking van twee uur met Tuomioja, die hiervoor speciaal uit Stockholm was gekomen. De Finse diplomaat heeft al eerder belangrijke opdrachten voor de Verenigde Naties vervuld. Zo is hij met een missie naar Laos ge weest op verzoek van wijlen secretaris-generaal Dag Hammar- skjoeld. Oe Thant sprak ook met lui tenant-generaal Gyani, de bevel hebber van de vredesmacht op Cyprus, met de Turkse minister van buitenlandse zaken, Feridun Erkin, en zijn medewerker Rolz- Bennett. Generaal Gyani, die enige tijd met verlof in India is geweest, zal waarschijnlijk tot vandaag in Genève blijven. Krachtens een resolutie van de veiligheidsraad moet de bemid delaar de instemming hebben van Groot-Brittannië, Griekenland en Turkije als ondertekenaars van het Egyptische garantieverdrag en van de regering van Cyprus. Turkije wees de eerste door Oe Thant voorgestelde bemiddelaar, diens medewerker Jose Rolz- Bennett af. Volgens de Finse pers heeft aartsbisschop Makarios, de pre sident van Cyprus, laten weten dat de Griekse Cyprioten met Tuomioja als bemiddelaar kun nen instemmen. Betrouwbare kringen in An kara zeiden maandag, dat Tur kije „tevreden" is over de vor deringen van Oe Thant bij het zoeken naar een bemiddelaar en het vormen vap de vredesmacht. Wel had Turkijë enkele „ophel deringen" gevraagd over de ta ken van de V, N.-troepenmacht. Turkije wil volgens deze kringen: 1. Een vredesmacht die haar tan den kan laten zien en die doeltreffender en sneller in grijpt dan de Britse troepen tot dusver deden. 2. Een vredesmacht die zich niet bepaalt tot het voorkomen van bloedvergieten, maar wier taak zich uitstrekt tot het her stel van de normale levens omstandigheden op het eiland. 3. De strikte bepaling, dat de V. N.-rr»'V:aiï,rn en de bemid delaar alleen kunnen praten met de „wettige regering" van Cyprus. betrokken landen hebben nu dus hun fiat gegeven. De 52-jarige Tuomioja is ju rist en econocm. SCHIETPARTIJ OP CYPRUS Zeven Turkse Cyprioten heb ben maandag het vuur geopend op drie autobussen met Griekse Cyprioten die op weg waren van Larnaca naar Nicosia. De be stuurder van de eerste bus en passagiers van de tweede wer den gewond. De aanval geschiedde in het overwegend Turkse dorp Loe- roedjina. Op Cyprus werd maandag al leen in de buurt van het Turks- Cyprische dorp Louroudjina ge schoten. De Turkse Cyprioten lieten twee Grieks-Cyprische vrouwen en een 'kind vrij, maar zeven mannen worden nog door hen vastgehouden, zo deelde een Brits militaire woordvoerder mee. Volgens de politie werden drie auto's door Turkse Cyprio ten beschoten, waarbij twee men sen licht werden gewond. Een Turks-Cypriotische woordvoer der verklaarde, dat de schiet- ming van de Finse ambassadeur partij was uitgelokt door Grie- in Stockholm, zo heeft het Fo- ken, die op twee Turkse herders reign Office meegedeeld. Allevuurden. TUOMIOJA IS BEREID Sakari Tuomioja heeft zich be reid verklaard als bemiddelaar op Cyprus op te treden. De Griekse minister van han del, George Melas, toonde zich ingenomen. Hij zei dat Oe Thant nog wacht op de goedkeuring van de vier belanghebbende re geringen. TURKIJE STEMT TOE Ook Griekenland en Turkije hebben ingestemd met de benoe ming van Tuomioja, zo werd later in Genève medegedeeld. Groot-Brittannië heeft even eens ingestemd met een benoe^ De Eerste Kamer heeft zich dinsdagavond akkoord verklaard met de associatie-overeenkomst tussen de Europese Economische Gemeenschap en zeventien Afri kaanse landen. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stem ming aanvaard met aantekening dat de P.S.P.-fractie geacht wil de worden te hebben tegenge stemd. Bij de behandeling werd o.m. gewezen op de historische be tekenis van dit verdrag, dat een „bouwsteentje op de weg naar een ware solidariteit" werd ge [(Adv.) 4 Ij 11"'^ In de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel hebben zich dinsdag botsingen voorgedaan tussen vijfhonderd betogende Zuidkore aanse studenten en de politie. De betoging- was gericht tegen in Tokio aan de gang zijnde onder- AF EN TOE BUIEN Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag bewoog een trogsto ring over de Britse eilanden naar het oosten. Aan de oostzijde van deze storing voerden zuidweste lijke bovenwinden tijdelijk zach te lucht met regen naar ons land. In de avond werd echter deze zachtere lucht alweer ver vangen door van zee gekomen polaire lucht, daarin zullen van daag naast enkele opklaringen ook af en toe buien voorkomen. De wind, die op vele plaatsen uit westelijke richtingen gaat waaien, blijft aanvankelijk zwak, maar wordt later matig tot vrij krachtig uit het noordwesten. In de temperaturen wordt niet veel verandering verwacht. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Veranderlijke bewolking Veranderlijke bewolking met af en toe enige regen of enkele buien. Zwakke, later overwegend matige wind, op de meeste plaat sen uit westlijke richtingen. De zelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. WOENSDAG 25 MAART v.m. n.m. Breskens 11.55 12.33 Terneuzen O.vO 1.08 Hansweert 1.10 1.48 Walsoorden 1.20 1.58 DONDERDAG 26 MAART v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.46 1.21 2.01 2.11 1.19 1.54 2.34 2.44 handelingen met het doel de be trekkingen tussen Zuid-Korea en Japan te normaliseren. 30 studenten en 15 agenten zijn gewond geraakt. De politie maakte gebruik van gummi knuppels en traangasbommen en de betogers gooiden met ste nen. Volgens nadere berichten de den 3300 studenten aan de beto gingen mee. De demonstraties waren de grootste sinds de stu dentenonlusten welke vier jaar gelden het einde van het bewind van president Syngman Rhee inleidden. Premier Toe Soen Tsjoi riep het kabinet met spoed bijeen om over de studentenacties te' spre ken. Volgens radioberichten heb ben dertig politiemannen en een aantal studenten verwondingen opgelopen; 300 betogers werden aangehouden. De politie ge bruikte een twintigtal traangas- bommen. noemd. Aan de beraadslagingen werd deelgenomen door de afge vaardigden Van Meeuwen (K. V. P.); De Gaay Fortmann (A. R.); Van der Spek (P.S.P.); De Niet (Arb.) en Samkalden (Arb.) De R.K.-woordvoerder toonde zich verbijsterd over de vaag heid van de juridische grondslag der overeenkomst, die z.i. onge definieerd is gelaten. De heer De Gaay Fortmann noemde de overeenkomst een voorbeeld hoe nieuwe verhou dingen tussen Europa en voor heen koloniaal bestuurde gebie den kunnen worden geschapen. Hij achtte het noodzakelijk er op toe te zien, dat de baten niet in overwegende mate aan Frank rijk ten goede zullen komen. Discriminatie van de overige Europese partners dient te wor den voorkomen. Mr. L. de Block, staatssecreta ris van buitenlandse zaken, ver dedigde het wetsontwerp. „We moeten vertrouwen hebben in de doelstellingen van het verdrag", zo zeide hij. Sprekende over de voorkeurpositie van het Franse bedrijfsleven in de geassocieerde Afrikaanse landen merkte mr. De Block o.m. op, dat het Neder landse bedrijfsleven ter plaatse grote activiteiten zal moeten ont plooien. Op den duur zal dat kunnen leiden tot een gelijkheid bij de aanbesteding van Euro pese projecten in de geassocieer de Afrikaanse landen. SIGARETTEN EN BENZINE DUURDER Met 32 stemmen vóór en 25 stemmen tegen heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de om zetbelasting op sigaretten aan vaard. Het ontwerp van wet tot tijdelijke verhoging van het bijzonder invoerrecht op ben zine werd geacht in dezelfde stemverhouding te zijn aange nomen. Tegen stemden de aan wezige leden van de P.v.d.A.- fractie en van de P.S.P.-frac tie. Minister Witteveen (financiën) noemde beide maatregelen voor de volle honderd procent nood zakelijk in het geheel van de stabilisatie. De in 1963 verkregen hogere belastingopbrengst ver mindert deze noodzaak geens zins, zo voegde hij hieraan toe. De bewindsman toonde zich niet bezorgd over de vraag, of de beide voorstellen te ver gaan in de beoogde richting. Wanneer men niet ver genoeg gaat, zou een ernstig conflict in de situa tie kunnen ontstaan, zo zeide hij. De minister, die met grote na druk wees op het tijdelijk ka rakter van de conjuncturele maatregelen, sprak ook over de reeds aangekondigde voorstellen tot belastingverlaging. „We zijn nu bezig deze verlagingen in te verdienen", zo merkte hij op. Het moment, waarop deze ver lagingen kunnen worden gerea liseerd, noemde hij een conjunc tureel probleem par excellence. Van uitstel is helemaal geen sprake, zo deelde hij de Kamer mee. (Zie verder pag. 2.) (AOr.) Noordstraat 102 Terneuzen Telefoon 3128 VRACHTSCHIP BETH DRIJFT BRANDEND ROND Dit is het 2331 brt. metende vrachtschip „Beth", varende on der Panamese vlag, dat 100 mijl ten zuiden van de Dominicaanse republiek brandend ronddrijft. De bemanning is in de reddings boten gegaan. De Nederlandse sleepboot „Maas", van L. Smit en Co, welke bezig was met een karwei bij Santiago de Cuba, heeft zich met volle snelheid op weg naar de „Beth" begeven. De „Maas" is uitgerust met vele brandbestrijdingsmiddelen. Spaanse oppositiebewegingen hebben de stichting bekendge maakt van een Spaans nationaal verzetsfront om het bewind van generaal Franco in Spanje te be strijden. De persafdeling van het front heeft bekendgemaakt, dat het front vorige maand „ergens in het buitenland" is gesticht op een bijeenkomst van verscheidene anti-Franco organisaties. ZON MAAN op onder op onder M art .'.3 6.29 19.03 17.06 6.26 "7 6.27 19.05 18.19 6.46 6.25 19.07 19.31 7.03 6.22 19.08 20.41 7.20 ,:0 6.20 19.10 21.50 7.37 31 6.18 19.12 22.59 7.56 M De commissie nationale her denking- heeft de volgende richt lijnen vastgesteld voor de avond van 4 mei 1964. 1. De nationale herdenking van allen burger zowel als militair die sinds 10 mei 1940 in het belang van het koninkrijk zijn gevallen, zal dit jaar worden gehouden op maandag 4 mei. 2. Van 18.00 uur tot zonsonder. gang- zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen half stok worden gehangen. 3. Te 19.30 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan 'n „stille tocht", die zal aanvangen van 'n punt, dat niet verder dan onge veer 30 minuten verwijderd is van de plaats in de gemeente waar de slachtoffers de dood hebben gevonden of wel zijn be graven. 4. Van 19.45 uur tot 30 secon den voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. 5. Van 20.00 uur tot 2 minuten daarna zal op de herdenkings- wordera genomen. Aan de bur gerij wordt verzocht deze plech tige stilte overal in acht te ne men. 6. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen worden af gelegd. Vlaggen en vaandels zullen niet worden medegevoerd; Toespraken zullen niet worden gehouden. 7. In aansluiting aan en in overeenstemming met boven staand programma zullen in de kerken of in andere gebouwen herdenkingsbijeenkomsten wor den gehouden. 8. Met het oog op het karak ter van deze nationale herden kingsavond is het gewenst, dat de burgemeesters er voor zorg dragen, dat die avond geen open bare vermakelijkheden worden geboden. Gedurende de periode van 18 tot 21 uur dient de bui tenverlichting, zoals neon en lichtbakken, gedoofd te zijn en mag geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse 9. In overleg met het hoofd bestuur van de Nederlandsche bioscoopbond wordt de leden van die bond verzocht bij de ex ploitatie van hun zaken op pas sende wijze rekening te houden met het karakter van de natio nale herdenkingsavond. Op de ontwapeningsconferen tie in Genève heeft de Brazili aanse minister van Buitenlandse Zaken dinsdag voorgesteld het gedeeltelijke kernstop verdrag van Moskou uit te breiden tot ondergrondse kernontploffingen van boven een bepaalde sterkte die door de bestaande registra tiesystemen gemeld en gelocali- seerd kunnen worden. Hij zei dat de ingewikkelde kwestie van de controle het voornaamste struikelblok voor een dergelijke overeenkomst blijkt te vormen. De Braziliaanse bewindsman toonde zich voorstander van het plaatsen volkomen stilte in acht radioprogramma's. „Een algemene oorlog is in onze tijd van kernwapens een onmogelijkheid", aldus president Johnson dinsdag op een te Wash ington gehouden vakbondsbij eenkomst. Hij vervolgde: „De volken moeten bereid zijn door rede tot overeenstemming te komen in- plaats van hun toevlucht te ne men tot agressie. Er zijn mensen die mij troepen willen laten zenden, zodra zich ergens een internationale crisis voordoet. Er is mogelijk een tijd geweest waarin de opperbevelhebber zijn onderhebbenden kon gelasten de strijd te beginnen. Maar de we reld is veranderd en dat geldt ook voor de wijze, waarop men moet optreden tegen bedreigin gen van de vrede", aldus John son. De president zei verder dat ar moede en werkloosheid in de Verenigde Staten slechts kunnen worden overwonnen, wanneer er een einde wordt gemaakt aan 't rassenonderscheid. plan om het voorgestelde niet- aanvalsverdrag tussen de landen van de N. A. V. O. en van het Pact van Warschau te verruimen tot een universeel niet-aanvals- verdrag, dat door alle landen zou moeten worden ondertekend. De Indiase afgevaardigde Tri- vedi zei dat de conferentie in principe het plan-Gromiko, dat voorziet in omvangrijke vermin dering van wapens in de eerste fase van de ontwapening en in een streng beperkt aantal kern raketten in het bezit van de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie tot de ontwapening voltooid is, moet aanvaarden. De Russische afgevaardigde Tsarapkin juiste de Indiase ver klaring toe, die naar hij zei in aanzienlijke mate het werk van de conferentie ten goede komt. De Britse minister Thomas, die zich donderdag tot de con ferentie zal richten, zal een belangrijk Brits voorstel ont vouwen, zo werd uit betrouw bare kringen vernomen. Het staat nu al vast dat de 1951 per week tien gulden huur Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. tegen de huurverhogings plannen van de regering zal stemmen. Dit heeft de fractie voorzitter dr. A. Vondeling in een televisie-uitzending aange kondigd. In tegenstelling tot de huiseigenaren meent dr. Vonde ling, dat er de laatste dertien jaren wel het een en ander met de huren is gebeurd. Wie in De Belgische luchtvaartmaat schappij Sabena maakt nader bekend, dat ondanks de staking van technische controleurs de diensten normaal zullen worden gevlogen. moest betalen, betaalt nu veelal 22 en gaat volgens dr. Vonde ling op 1 juli 25 betalen. Het kernbezwaar van de P.v.d.A. tegen de voorgestelde verhoging is, dat de meeste huurders er geen betere woning door krijgen. Het onderhoud van de wonin gen noemde dr. Vondeling vaak gebrekkig, maar ook het woon- gerief laat alles te wensen over. Om dit punt gaat het volgens dr. Vondeling, want een huur verhoging heeft alleen zin, als je er als huurder wat van terug krijgt. Dr. Vondeling herinnerde er aan dat bij de huurverhoging van 1957 de helft van de verho ging in een pot moest worden gestort, waaruit dan te zijner tijd verbeteringen zouden kunnen worden gefinancierd. Een soort van gedwongen spaarsysteem voor de huiseigenaren noemde de heer Vondeling deze maat regel, die door de vorige rege ring ongedaan werd gemaakt. Als het systeem zou zijn voort gezet, zou er volgens een ruwe schatting ƒ500 miljoen in de pot zijn gestort, waarvoor naar zijn mening heel wat oude wo ningen hadden kunnen worden verbeterd.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1