Griekse Cyprioten vragen opheffing ..niemandsland Staatshoofd van Cambodja wil besprekingen in Veiligheidsraad AMERIKAANSE PILOOT VRIJGELATEN SCHADELOOSSTELLING VAN 54 MILJOEN GULDEN VOOR IN KONGO GELEDEN VERLIEZEN Rustig weekend op Cyprus Belgische christen-democraat voorzitter van Europees parlement villi li f JI 3 111 1 1 i M 11 1 Maandag 23 Dinsdag 24 maart 1964 20e Jaargang - No. 6173 Weent geen risico..verf met De verf met flexabëliteit* MASSALE VERGIFTIGING m S2*-DAN VIJFTIGSTE „MINUTEMAN" GELANCEERD Hoogwater Het weer Weerbericht MAAR KLEINE SPAARDERS WERDEN GEDUPEERD Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoof redacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 et. Losse nrs 10 ct. ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Griekse Cyprioten hebben zich zondag bij monde van de minister van Binnenlandse Zaken Polykarpos Georkatjïs voor het eerst uitgesproken voor opheffing van de strook „niemandsland" tussen de Griekse en de Turkse wijk in de hoofdstad Nicosia. In een verklaring voor het Cyprische persbureau betoogde de minister, dat „opheffing van de strook noodzakelijk is voor het her stel van de orde, omdat zij de normale betrekkingen tussen de Griekse en de Turkse Cyprioten belemmert". „De strook niemands land is een element van scheiding, niet van eenheid", aldus de mi nister. De Britse militairen die tot dusver zoveel mogelijk de orde op het eiland hebben gehand haafd, hebben herhaaldelijk ver klaard, dat de strook van essen tieel belang voor de veiligheid is. De leiding van de vredes macht van de V. N. die de taak van de Britten gaat overnemen, wil ook de strook handhaven. Er kunnen dus moeilijkheden tussen de Cyprische regering en de troepen van de V. N. ont staan. Minister Georkatjis zei voorts, dat de Grieks-Cyprische leiders „van de internationale vredes macht verwachten, dat zij met de regering samenwerkt". „Zij ver wachten ook van deze macht", zo vervolgde hij, „een volledige coördinatie op alle gebieden waar maatregelen nodig zijn om de orde te herstellen". Een Britse militaire woord- Voerder in Nicosia noemde zon- [(Adv.) dagavond de toestand „zeer rus tig". Van ernstige incidenten op het eiland was in het weekeinde geen melding gemaakt. Turkse Cyprioten profiteerden van het zachte voorjaarsweer door er met hun gezinnen op uit te trekken ten noorden van Ni cosia. Op de grote weg die hier naar de bergen van Kyrenia loopt, was veel verkeer. Op hoge punten en waar wegen elkaar kruisen, hielden gewapende Cyprioten een oogje in het zeil. Ook in Nicosia zaten zondag veel mensen op hun balkon of in café's. SCHIETPARTIJ IN NICOSIA In een der buitenwijken van Nicosia is zaterdagavond een schietpartij tussen Grieks- en Turks-Cyprioten uitgebroken. Nadat deze een half uur had geduurd, wisten de Britse mili taire autoriteiten er een eindë aan te maken. In het Soedanese dorp Milleit zijn naar verluidt een honderd tal mensen overleden door het drinken van water uit de enige put van het dorp. Drie artsen behandelen vierhonderd dorpe lingen die aan vergiftiging lij den. BRITSE TROEPEN KREGEN V. N.-INSIGNES Zaterdag zijn aan de Britse troepen op Cyprus de baretten en insignes der Verenigde Na ties uitgerèikt. KYPRIANOU IN NEW YORK De Cyprische minister van bui tenlandse zaken, Spyros Kyp- rianou is naar New York ge reisd na een ontmoeting met de Griekse premier George Papan- dreou. Minister Kyprianou zei tot verslaggevers dat hij in New York besprekingen zal hebben mte Oe Thant over de uitvoering van de resolutie van de Veilig heidsraad over Cyprus en de taak van de internationale troe penmacht op het eiland. De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdagavond met succes een minuteman-raket vanaf een ondergrondse lanceerbasis in Kaap Kennedy afgevuurd. De raket trof haar op 8.000 km af stand gelegen doel. Dit is de 50ste lancering van een minuteman-raket, sinds drie jaar geleden met het afvuren van deze raketten vanaf Kaap Kennedy (destijds Kaap Canave ral) werd begonnen. Prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, wenst een onmiddellijke bespreking door de Veiligheidsraad van de Cam bodjaanse klachten tegen de Verenigde Staten en Zuid-Vietnam naar aanleiding van de aanval op de Cambodjaanse grensplaats Sjantrea. Prins Norodom Sihanoek, het staatshoofd van Cambodja, wenst een onmiddellijke bespreking door de Veiligheidsraad van de Cambodjaanse klachten tegen de Verenigde Staten en Zuid- Vietnam naar aanleiding van de aanval op de Cambodjaanse grensplaats Sjantrea. Prins Sihanoek zou om een bijeenkomst van de Veiligheids raad hebben verzocht in een brief aan Oe Thant. Het Cam bodjaanse staatshoofd heeft ook brieven gezonden aan Chroestt- sjov en president De Gaulle. Hij vraagt hun, er bij de Verenigde Staten en Groot-Brittannië op aan te dringen akkoord te gaan met het beleggen van een con- De Amerikaanse luitenant-vlieger Harold Welch is door de Rus sen vrijgelaten. Zaterdagmiddag is hij met een Amerikaanse zieken auto van een militair ziekenhuis in Maagdenburg (Oost-Dutsland) naar West-Duitsland gebracht. Hij is in Maagdenburg vast gehouden sinds 10 maart, toen het verkenningsvliegtuig, waar in hij met twee andere Amerika nen zat, boven Oostduits gebied werd neergeschoten. Welch kwam, toen hij met zijn valscherm het toestel verliet, in een boom, waarbij hij een been en een arm brak. Leden van de Amerikaanse medische dienst hebben hem de laatste dagen kunnen bezoeken. Welch is 24 jaar. Bij hem in het vliegtuig zaten oog twee Amerikaanse officieren, de kapiteins Meivin Kessler en David Holland, 30 en 35 jaar. De Russen hebben nog steeds niet meegedeeld, dat zij deze hebben gevangen gejjomen, Hun verblijfplaats is in het westen niet bekend. Volgens ooggetuigen zouden zfj ongedeerd zijn. De Sowjet-Unie heeft de V. S. laten weten dat de twee overge bleven vliegeniers van het Amerikaanse verkenningsvlieg tuig dat op 10 maart werd neer geschoten, „In de naaste toe komst" zullen worden vrijgela ten. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dean Rusk, zondag te Washington bekendgemaakt. Het gaat om de 30-jarige Mei- vin Kessler en de 35-jarige Da vid Holland. Zij worden in een Russische kazerne in Oost-Duits- land vastgehouden, Deze foto toont Welch op een draagbaar in het gips na zijn aankomst op het vliegveld Wies- badenerbenheim. Hij werd later naar het Amerikaanse hospitaal in Wiesbaden gebracht. MAANDAG 23 MAART v.m. n.m. Breskens 10.06 10.42 Terneuzen 10.41 11.17 Hansweert 11.21 11.57 Walsoorden 11.31 12.07 DINSDAG 24 MAART v.m. n.m. Breskens 11.25 11.33 Terneuzen 12.08 Hansweert 0.40 12.48 Walsoorden 0.50 12.58 WOENSDAG 25 MAART v.m. n.m. Breskens 11.55 12.33 Terneuzen O.vO 1.08 Hansweert 1.10 1.48 Walsoorden 1.20 1.58 ferentie ter bevestiging van de neutraliteit en onschendbaarheid van Cambodja. De prins zou voorts van plan zijn schadever goeding van de Ver. Staten en Zuid-Vietnam te vragen voor de aanval op Sjantrea en andere grensschendingen. Bij de aanval zouden zeventien Cambodjanen om het leven zijn gekomen. De regering Cambodja heeft zondag in een Communiqué opnieuw melding gemaakt van incidenten aan de grens met Zuid-Vietnam. Een van deze in cidenten was een aanval op een Cambodjaanse post door een groep Zuidvietnamese militairen. Deze hadden zich na een gevecht van drie kwartier met medene ming van gewonden terugge trokken. Verder is een protestnota van Cambodja aan Zuid-Vietnam en aan de Verenigde Staten in ver band met een aanval op het dorp Chantrea bekendgemaakt. De Cambodjaanse autoriteiten stellen de regeringen van Zuid- Vietnam en de Verenigde Staten verantwoordelijk voor de aanval en eisen „onmiddellijk en onvoor waardelijke verontschuldigingen" alsook vergoeding voor de aan gerichte schade. De Sowjet-Unie heeft zaterdag Engeland opnieuw verzocht te antwoorden op haar voorstel tot het beleggen van een conferentie in Genève over Cambodja. De Russen willen de conferentie in april laten bijeenkomen. Cambod ja heeft erom verzocht. Het wil zijn grenzen en neutraliteit ge garandeerd zien. Engeland heeft in beginsel met de conferentie ingestemd, maar is van oordeel dat zij een grondi ge voorbereiding behoeft. Onderhandelingen opge schort. Zoals werd verwacht zijn de onderhandelingen die een Zuid- Vietnamese regeringsdelegatie in IETS MEER WIND. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde vul den restanten van 'n oud depres- siegebied boven West-Europa verder op. Op verschillende plaatsen vielen daarbij buien, waarvan sommige met onweer of hagel. Vooral in het Waddenge bied handhaafden zich echter ook uitgestrekte mistgebieden waarin de temperatuur niet ho ger werd dan omstreeks 5 gra den, terwijl in het binnenland temperaturen voorkwamen van ongeveer 14 graden. De begren zing van de vochtige en zachte lucht welke uit het zuiden was aangevoerd en de in de noorde lijke gebieden nog steeds aan wezige koude lucht is op een paar honderd km van ons land tot stilstand gekomen en liep hedenmorgen nog van Polen naar Sleeswijk-Holstein. Inmid dels is het hogedrukgebied in Scandinavië weer in betekenis toegenomen maar een nieuwe depressie op de oceaan gaat zich in de richting van West-Europa ■uitbreiden, zodat de koude lucht geen noemenswaardige vorderin gen in onze richting zal kunnen maken. Verwacht moet worden dat morgen overdag de winden in ons land alweer iets zullen gaan toenemen uit zuid tot zuid oost, waarbij er een kans is op wat regen. In het temperatuur- verloop komt nog weinig ver andering. meegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Veel bewolking. Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat regen of motregen en vooral aanvanke lijk ook plaatselijk mist. Zwakke, later matige, wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. Dezelfde of iets hogere temperaturen. de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh zou voeren om tot een verbeterng van de betrekkin gen te komen, opgeschort. In een Cambodjaans-Zuidviet- namees communiqué werd mee gedeeld dat de sfeer voor bespre kingen thans niet gunstig is we gens de jongste gebeurtenissen in het grensgebied. De leider van de Zuidvietname se delegatie, generaal Cao, ver klaarde vandaag op een perscon ferentie in Pnom Penh dat zijn missie was voltooid en dat het erom gaat weer een klimaat van vriendschap te scheppen. „Ik be wonder prins Sihanoek die een groot leider is. Ik bewonder ook het Cambodjaanse volk". „Ia ge loof dat dit volk de fout zal ver geven die de commando's van het Vietnamese leger in Chantrea hebben begaan", aldus de gene raal. Een vergoeding van 54 miljoen gulden voor de schade, die Belgen in Kongo hebben geleden en een nieuwe regeling voor de door de voormalige Belgische kolonie overgenomen buitenlandse schuld zijn twee belangrijke punten van het in Leopoldstad gesloten akkoord tussen België en Kongo. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, P. H. Spaak, die de overeenkomst tijdens een vierdaags bezoek aan Kongo met premier Adoela uitwerkte, heeft dit in Brussel op een perscon ferentie medegedeeld. Minister Spaak zei, dat de overeenkomst „tegelijkertijd een ZON MAAN op onder op onder Maart 23 6.36 18.58 13.20 4.59 24 6.34 19.00 14.35 5.35 einde en een begin is". De han gende financiële kwesties tussen België en het in 1960 onafhan kelijk geworden Kongo betrof fen voorts de overdracht van de aandelen in bedrijven van open baar nut en in de mijnindustrie. Aangezien deze effecten zich voor een deel in handen van particuliere maatschappijen be vinden, koi daarover geen defi nitief akkoord worden bereikt. De kwestie van de buiten landse schuld had alleen betrek king op een niet door België gegarandeerde schuld van bijna 12 miljard Belgische frank, waarvan voor een groot deel kleine Belgische spaarders het slachtoffer is geworden, door dat de Kongolese regering de verplichtingen niet is nageko- WELKOM THUIS VOOR PRINSES ANNE MARIE Prinses Anne Marie van Dene marken, de verloofde van koning Constantijn van Griekenland, is uit Athene via Genève naar Ko penhagen gevlogen. Foto: met een ferme zoen van haar vader werd zij op het Ko- penhaagse vliegveld Kastrup verwelkomd. Prins Norodom Sihanoek heeft zondag gezegd naar Peking te zullen gaan wanneer de grote mogendheden niet binnen een week een conferentie in Genève beleggen om de neutraliteit en onschendbaarheid van Cambodja te garanderen. Hij zei de geloven dat de Chi nese leiders hem zouden helpen tot overeenkomsten te komen met de leider van de Pathet Iao, prins Soephanoevong, en de pre sident van communistisch Noord- Voetnam Ho Tsji-Minh. Zeven dagen geleden had prins Sihanoek de grote mogendheden nog een week gegeven om hun standpunt bekend te maken. Hij zei niet wat er zou gebeuren als hij geen antwoord kreeg. Tijdens het weekeinde zijn 40 gezinsleden van beambten en vrouwelijke beambten van de Amerikaanse en Engelse ambas sades uit Pnom Penh naar Bang kok vertrokken. Op 11 maart werden in beide ambassades ver nielingen aangericht. men. Bij het akkoord is overeenge komen deze schuld om te zetten in een lening van 3.5 procent, gegarandeerd door beide landen. Minister Spaak merkte hierbij op, dat de rentevoet niet hoog, is maar dat daarbij dient te wor den overwogen dat het gevaar bestond, dat de Belgische spaar ders alles verloren. Minister Spaak liet zich opti mistisch uit over de financiële en economische ontwikkeling in Kongo na de recente devaluatie. Over de politieke toestand was hij minder positief. Welke rege ring heeft geen moeilijkheden?" zei hij. Hij legde er de nadruk op, dat België een bijdrage moet leve ren tot het monetaire herstel van Kongo. Wat de verdere bij stand betreft noemde hij, het feit, dat over enkele maanden 200 Belgische officieren in Kongo zuilen zijn ingeschakeld bij de reorganisatie van de strijdkrach ten. Spaak toonde zich getroffen door de ontvangst, die hem in de voormalige Belgische Kongo was bereid. Voor het eerst sinds 1960 wapperden in Leopoldstad de Belgische vlaggen en werd het Belgische volkslied ge speeld. De Belgische christen-demo craat Jean Duvieusart is zater dag gekozen tot voorzitter van het Europese parlement. Hij kreeg 57 stemmen tegen de Nederlandse socialistische afge vaardigde P. J. Kapteijn 51. Duvieusart is 63 jaar en sedert 1958 lid van het Europese parle ment. Hij is verscheidene malen minister geweest en in 1950 pre mier. Duvieusart is sedert 1949 senator. De stemming over het voorzit terschap was geheim. Men neemt aan dat de heer Kapteijn steun had van zijn eigen fractie, een aantal liberalen en verscheidene christen-democraten. Duvieusart kon rekenen op de meerderheid der christen-democratische afge vaardigden en de stem van de Gaullisten. De liberalen hadden twee jaar geleden hun steun aan een so cialistische kandidaat toegezegd in ruil voor socialistische steun aan hun toenmalige kandidaat, de Italiaanse oud-minister Mar- tino. De christen-democraten stelden deze week echter dat zij niet bij deze afspraak betrokken waren en ook niet bij een rege ling om het voorzitterschap te laten rouleren, elke twee jaar over de fracties en de nationali teiten. Een poging van de libe rale fractie-leider, de Franse oud-premier Pléven, om een nieuw rouleringsscheiha af te spreken is op het laatste ogen blik mislukt.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1