Minder bezoekers in bioscopen en bij voetbalwedstrijden Binnenlands nieuws MORGHAN DE MAGIËR KANUNNIK WERD PROTESTANT Geen verzachtende reisbepalingen voor Oostduitsers RECHTSZAKEN Zaterdag 21 maart 1964 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 INVLOED TELEVISIE OVERAL MERKBAAR MIDDENSTANDERS OVER VERTICALE PRIJSBINDING Cubaanse militaire helikopter in Florida geland Overeenstemming C. A. O. Tuinbouw veilingen NU IN EEN SPAANS KLOOSTER? BELGIë EN KONGO EUROVISIE LIEDJESFESTIVAL DE GAULLE OP GUADELOUPE BELANGRIJKE PREHISTORISCHE VONDSTEN IN TANGANJIKA In het ontspanningsleven van de Nederlandse bevolking neemt het bezoek aan openbare vennakelijklieidsinstellingen een steeds kleiner wordende plaats in. Het aantal bezoekers van bioscopen, voetbalwedstrijden, concerten en toneelvoorstellingen neemt af Eenzelfde ontwikkeling treedt op in de actieve mnziekbeoefenin- gon: het aantal personen, dat een of ander muziekinstrument be- sj>eclt, is de laatste jaren gedaald. Deze gegevens staan vermeld in een publikatie van het bureau voor de statistiek. De publikatie is de eerste in een reeks, die zal verschijnen over twee onderzoe ken naar de vrije-tijdsbesteding, die in de zomer van 1963 zijn gehouden. De ontwikkeling dateert van kort na de tweede wereldoorlog. Het tempo is echter sinds 1956 merkbaar versneld, hetgeen voor een belangrijk deel aan de op komst van de televisie kan wor den toegeschreven. Bij het on derzoek bleek ook dat het mu- seumbezoek is toegenomen. Het C.B.S.-onderzoek laat zien, dat er twee duidelijk van elkaar onderscheiden patronen van amusement bestaan: het „lichte" en het „ernstige" patroon. In het ernstige past het bezoek aan musea, het bijwonen van toneel- en concertuitvoeringen, het lezen van boeken en het spelen van piano of blokfluit. Dit patroon komt vooral voor in de sociale bovenlaag. Daarentegen is het lichte ontspanningspatroon sterk geconcentreerd in de arbeiders bevolking. Het wordt geken merkt door het bezoek aan voet balwedstrijden, een intensief kijken naar de T.V. en het be spelen van mondharmonica, ac cordeon of gitaar. Onder Gereformeerden en kerkse Hervormden vindt men een variant van het ernstige pa troon met een voorkeur voor ernstige muziek en een zekere gereserveerdheid tegenover to neel, film en- televisie. Voor de bevolking als geheel geldt dat per maand een vijfde van de bevolking boven de twaalf jaar naar de bioscoop gaat. Eenzelfde deel gaat eens per maand naar een voetbalwed strijd, terwijl de helft een of meer boeken leest. Per kwar taal bezoekt 12 procent van de bevolking boven de 12 jaar een museum en 10 procent een schouwburg, terwijl 7 procent Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft vrijdag op een persconferentie gezegd dat het nu geen geschikt tijdstip is voor enige verzachting van de beperkende maatregelen ten aan zien van reizen naar het Westen door Oostduitsers. Hij deelde dit mee in antwoord op de vraag, of de geallieerden een dergelijke verzachting ver tragen wegens het neerschieten van een Amerikaans verken- A.R.-stem over uitbreiding van de prijzenwet tot onroerende goederen Het voorstel-Vondeling om de Werking van de prijzenwet uit te breiden tot onroerende goederen zal van A.R.-kant serieus wor den bekeken, zo schrijft het weekblad „Nederlandse Gedach ten" deze week. „Eén overweging daarbij zal stellig zijn, dat nu het roerend goed wel onder de prijzenwet valt, er geen principieel verweer mogelijk is om grond- en huizen prijzen niet door de overheid in de gaten te doen houden". Wel rijst de vraag, aldus het A. R.-weekblad, of gelet op de aard der objecten met de simpe le oplossing, die de heer Vonde ling aan de hand doet, kan wor den volstaan. Het blad wil niet op de uit komst van het beraad van de A. R.-fractie in de Tweede Kamer vooruitlopen, maar constateert wel dat vast staat dat goede ar gumenten om tegen de specula tie niets te doen hoe langer hoe schaarser en schraler worden. „In een optimistische bul kan men zich nog voorstellen <lat de schaarste aan woningen niet blij vend zal zijn. Met betrekking tot de grond is dat bepaald wel het geval. Huizenbouwers en reerea- tiebevorderaars zullen steeds meer grond aan het agrarisch bedrijf onttrekken. Ons volk, dat In 1970 naar verwacht wordt 18 20 miljoen zielen zal tellen, dient reeds thans uit die ontwik- kelnig consequenties te trekken". De verbondsraad van het Ne derlands Verbond van Midden standsverenigingen heeft een motie aangenomen, waarin op de minister en de staatsscretaris van Economische Zaken een klemmend beroep wordt gedaan de voorgenomen maatregelen te gen de collectieve en individuele verticale prijsbinding op te schorten en op korte termijn met het bedrijfsleven overleg te ope nen. In de motie wordt gezegd, dat de maatregelen dreigen te worden getroffen op een moment van instabiliteit van het econo misch leven en zonder dat be kend is. wat de gevolgen van dergelijke maatregelen voor eco nomie en maatschappij zullen zijn. De spelregels voor het prijs beleid worden doorkruist zonder dat hierover een redelijk overleg met 't bedrijfsleven heeft plaats gevonden. Verwezen wordt naar de motie die de raad voor het midden en kleinbedrijf op 18 maart heeft aanvaard en waarbij eveneens op dat overleg _werd .aangédroriggii.f' ningsvliegtuig boven Oostduits gebied. Wel was nu en dan over ver zachtende maatregelen gespro ken maar tot een beslissing was het nooit gekomen, zo zei hij, eraan toevoegend dat op het ogenblik geen voornemens tot een dergelijke verlichting be staan. De Verenigde Staten stellen de Sowjet-Unie ten volle aan sprakelijk voor de terugkeer van de drie leden van de Ameri kaanse luchtmacht en van het wrak van hun neergeschoten toestel. Tot nu toe, aldus de woordvoerder, is van Russische zijde op de herhaalde Ameri kaanse diplomatieke stappen geen antwoord ontvangen. Twee republikeinse leden van het Amerikaanse congres stel den vrijdag voor dat de Verenig de Staten hun onderhandelingen met de Sowjet-Unie over een luchtverbinding tussen New York en Moskou afbreken omdat de Russen de drie vliegers niet terugzenden. Een arts van de Amerikaanse luchtmacht bracht vrijdag zijn tweede bezoek aan luitenant Ha rold Welch, één van de drie be manningsleden van de neerge schoten RB-66, die in een Rus sisch hospitaal in Maagdenburg wordt verpleegd. Hij zei dat de toestand van Welch goed is. een concert bijwoont; 15 procent van de bevolking bespeelt een of ander muziekinstrument. Een Cubaans militair hef- schroefvliegtuig is vrijdag in Key West, Florida, geland met aan boord een dode man, die kenne lijk bij een vuurgevecht om het leven was gekomen. Zodra het toestel op het vlieg veld van Key West was geland sprong een in burgerkleren ge stoken neger eruit en trachtte te vluchten. De luchthavenpoli tie wist hem echter aan te houden. In het toestel zaten nog twee mannen wier kleding bloedvlek ken vertoonde. De werkgeversvereniging voor de tuinbouwveilingen en de werknemersorganisaties hebben overeenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. per 1 februari j.i. voor het personeel werkzaam bij de veilingen. De besprekin gen waren moeilijk, omdat er ten aanzien van de invoering van de vrije zaterdagmiddag in eerste instantie geen overeen stemming mogelijk bleek. Uit eindelijk hebben de partijen el kaar gevonden op de volgende resultaten: le. Een salarisverhoging van 10 procent: 2e. een uitbreiding van de vakantie tot 15 werk dagen; 3e. de invoering van 52 vrije halve dagen, waarvan ten minste 26 op zaterdag zullen vallen en 4e. een uitbreiding van de uitkering bij ziekte en onge val, t.w. drie jaar doorbetaling van het netto-loon voor ieder personeelslid dat tenminste één jaar in dienst is. Don Francisco Lacueva, voormalig' kanunnik van Tarazona in Spanje, die in 1962 zijn functie opgaf en tot het protestantse geloof overging, is verdwenen uit Tunbridge Wells in Z.O. Engeland. Don Francisco, die met een Engelse in het huwelijk was getre den, woonde daar met zijn vrouw en haar ouders. Lacueva is kort na zijn aan komst in Engeland tot het Pro testantse kerkgenootschap der Baptisten toegetreden. Hij heeft zich ook in de Baptistenkerk te Hove laten dopen. Hij schreef een hoek „Mij Da mascus Road", waarin hij o.rn. zegt: „Ik weet dat de R. K. kerk mij er waarschijnlijk van zal be schuldigen haar te hebben ver laten, om in het huwelijk te kun nen treden, maar allen, die mij kennen, kunnen getuigen dat dit niet zo is". Vrienden van Lacuava in Tun bridge Wells verklaren dat hij kortgeleden te Londen ontmoe- VOETTOCHT OVER DE NOORDPOOL Een groep Noren is vrijdag van Alert Ellesmere, de noorde lijkste punt van Canada, ver trokken om te proberen te voet de Noordpool over te steken. De elf man staan onder leiding van de 25-jarige ski-instructeur van het Noorse leger, Björn Staib. Allen zijn geoefende mi litairen. Zij hebben honderd slee honden bij zich. De afstand schat men op 2400 km, waarover de poolreizigers tien weken den ken te doen. Sedert de expeditie van admi raal Peary in 1909 zijn geen voettochten meer naar de Noord pool gemaakt. De expeditie denkt uit te komen op Spitzber- gen of de Russische Severenay Zembla-eilanden vóór de kust van Siberië. Indonesiërs nemen Britse verzekeringsmaatschappij over De Britse „Union Insurance Society Ltd" is door de Indone sische employé's overgenomen, zo meldt het officiële Indonesi sche persbureau Antara. Volgens de vakbond zal de onderneming aan de regering worden overge dragen. De Belgische vice-premier en minister van Buitenlandse Za ken, Paul Henri Spaak, en pre mier Adoela van Kongo hebben vrijdag in Leopoldstad het ver drag voor de overdracht van de Belgische militaire bases aan de Kongolese regering getekend. De Kongolese regering heeft verzocht, hangende de goedkeu ring van het verdrag door het Belgische parlement en de rati ficatie ervan door koning Bou dewijn, de bases reeds in ge bruik te mogen nemen. Het betreft de marinebases Banane in de monding van de rivier de Kongo en de Ipases de Kitona in Neder-Kongo en Kamina in Noord-Katanga. De bases Kitona en Kamina werden oorspronkelijk ontwor pen voor de NAVO. Hun waar de wordt geraamd op meer dan 140 miljoen gulden. Minister Spaak betoonde vrij dag na afloop van zijn bespre kingen in Leopoldstad zijn tevre denheid over de totstandge- brachte financiële regelingen. Hij vond het een belangrijke dag voor de Belgisch-Kongolege betrekkingen en verklaarde er van overtuigd te zijn dat de samenwerking tussen beide lan den veelzijdig en vruchtbaar zal worden. tingen heeft gehad met paters Jezuïeten en dat hij na een van deze bijeenkomsten terneergesla gen was. Klooster bij Barcelona Een vertegenwoordiger van de Londense „Daily Mail" heeft een onderhoud gehad met Lacueva's vrouw. Deze verklaarde: „Ik heb donderdag vernomen dat mijn man zich in een nabij Barcelona gelegen klooster bevindt. Ik weet niet of ik hem nog ooit zal terug zien. Ik kan slechts hopen dat ik naar Spanje zal kunnen gaan en hem zal kunnen vinden, wan neer hij niet in staat zou zijn tiaar mij terug te keren". Zij voegde hieraan toe dat haai man alles in het werk had ge steld om Katholieken ertoe te be wegen protestant te worden. „Hij verdween na een derde sa menkomst met een priester, waarvan hij hoopte dat hij hem tot het protestantse geloof zou kunnen bekeren", aldus mevr. Lacueva. Anneke Grönloh tijdens de repe tities op het grote toneel van Tivoli in Kopenhagen, waar hedenavond de finale van het Eurovisie liedjesfestival zal wor den gehouden, Op de achter grond rechts is dirigent Dolf van der Linden zichtbaar. „Wij willen niemand over heersen, niemand onrecht aan doen en ook niemand in de wie len rijden, zoals wel wordt be weerd. Wij willen een Frankrijk met zijn genie, zijn roeping en zijn politiek", zo heeftpresident De Gaulle vrijdag in een toe spraak te Pointe-a-Pitre, Guade loupe, verklaard. Hij deelde mee, zeer onder de indruk te zijn gekomen van de hem in Mexico bereide ontvangst. On der de menigte die zijn rede aanhoorde, bevond zich een vijf tigtal betogers met spandoeken waarop stond: „Zelfbestuur. Leve Frankrijk". Nadat aan het einde van de toespraak de Marseil laise was gespeeld, hernam De Gaulle het woord. „De aanwezig heid van die belachelijke kleine groep daar doet niets af aan de luister van deze bijeenkomst", zo zei de Franse president. In Tanganjika heeft men nieuwe prehistorische vondsten gedaan, die aantonen dat zich van bijna twee miljoen jaar geleden tot om streeks het midden van het Pleistoceen twee verschillende typen mensen naast elkaar ontwikkelden. De vondsten werden gedaan in hetzelfde gebied waar de be roemde Zinjanthropus-schedel in 1959 werd gevonden. In een ver klaring van de regering van Tanganjika wordt gezegd dat ze, hoewel niet zo spectaculair als de Zinjanthropus-vondst, „weten schappelijk gezien aanmerkelijk belangrijker zijn, daar zij het bewijs leveren van de aanwezig heid van een soort mens in een veel vroegere tijd dan voorheen werd aangenomen". Nu heeft men vastgesteld dat er in Tan ganjika in het jonge pleistoceen twee verschillende typen homi- nidae voorkwamen. Het ene werd vertegenwoordigd door Zinjanthropus en is een lid van de Zuidafrikaanse australopithe- cines: het andere, een tot op heden onbekende vorm van het menselijk geslacht, door over blijfselen van een vijftal wezens met een kleine hersenomvang maar gelijkend op de mens zoals wij die nu kennen in alle be langrijke kenmerken". In de verklaring staat verder: „Dit feit is van het grootste wetenschappelijke belang en wijst erop, dat de algemeen ver breide gedachte dat er slechts drie opeenvolgende ontwikke lingsstadia bij de mens waren australopithecines, pithecanthro- pines en homo onjuist, is en dat minstens twee afzonderlijke takken zich gelijktijdig ontwik kelden." De Franse communistische partij De Franse communistische partij bereidt grote veranderin gen voor die tot doel hebben het de socialisten en andere linkse partijen gemakkelijk te maken zich met de communisten te verbinden om Gaullistische kandidaten voor de presiden tiële verkiezingen in december 1965 te verslaan. Maurice Thorez, die geduren de 40 jaar de Franse communis tische partij heeft geleid, krijgt een ere-ambt. De komende man is de plaatsvervangende secre taris-generaal Waldeck Rochet (59), die reeds enige tijd op treedt als woordvoerder van de partij. 17. De vreemdeling volgde Aram, die de grijsaard naar zijn vertrekken droeg, met boze ogen. Zijn hoofd deed hem zeer, en toen hij poogde op te staan, had hij een duizeling. De kracht waarmee de avonturier hem teneer geslagen had, maakte hem bijna machte loos, maar de goede doctor Am- brosius trok zich zvjn lot aan. „Ah, Gij gaat gebukt pncler gro te smarten en een ernstig letseli" mompelde de geleerde verheugd, zich met kleine, gehaaste stappen naar de vreemdeling spoedend. „Maar zie het eind van uw smar ten is in zicht! Zie hier, aarzel niet! Neem enkele slokken van net unieke medicijn van doctor Am- brosius en ge zult u als herboren voelen!" Vol enthousiasme bood hij de ontkurkte kruik aan, waar uit een misselijk makende damp opsteeg, die de vreemdeling hui verend het hoofd deed afwenden. „Wees niet bang! Verwerp uw genezing niet!" zei de doctor. „Slik het!" „Doctor!" riep de Stem van Sil via hem, „kom zo snel mogelijk! Mijn vader heeft uw hulp hard nodig, vrees ik!" Met een snel gebaar sloot doctor Ambrosius zijn kruik weer. „Te laat m'n beste," riep hij tegen de vreemdeling. „Men roept mij reeds, om mijn grote kennis, aan het bed van een andere patiënt. Momenteel moet ge het voor en kele uren zoder mijn grote kunde en mijn geneeskrachtige drank stellen! Ik moet me haasten om een andere ongelukkige van mijn grote kennis te laten genieten En ons vreemd heerschap besteeg trots met kleine, gehaaste passen de trap. TRACTOR TEGEN TREIN Tussen Olst en Wijhe is vrij dagmiddag even over drieën een tractor met aanhangwagen in botsing gekomen met een trein. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg. De installa tie werkte volgens de spoorwe gen normaal. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorge daan. Het treinstel werd beschadigd en de baan is tot tien over vier gestremd geweest. KLEUTER AT SLAAPTABLETTEN In het R. K. ziekenhuis te "Al melo is gistermorgen de 3-jarige Marja Makel uit Almelo overle den. Het kind was donderdag avond opgenomen, nadat het een grote dosis slaaptabletten had opgegeten. Het meisjes had die gevonden in een handtasje van haar moeder. DODELIJK VERKEERSONGELUK Op een recht weggedeelte in Roaeschool kwamen donderdag avond een personenauto, be stuurd door de 45-jarige land bouwer J. W. uit Rodeschool en een hem tegemoetkomende bromfietsberijder, de 37-jarige heer K. van der Berg uit Rode- school met elkaar in botsing. De heer Van den Berg kwam te val len en was op slag dood. Boven de weg hing een vrij dichte rook van in brand gestoken bermgras. WEGPIRAAT Na een wilde achtervolging is vrijdagmiddag in Delft een auto mobilist, die na een ongeluk was doorgereden, aangehouden. De man, de 48-jarige W. K. uit Delft, die geen rijbewijs bezat, kwam op de hoek Oostsingel Groenlandselaan in botsing met de 61-jarige motorrijder P. H. V. uit De Lier. De motorrijder en zijn voertuig bleven aan de mo torkap haken en werden een meter of twaalf meegesleurd. De automobilist bracht daarop zijn wagen tot stilstand, reed achter uit, waardoor de motor loskwam en ging er toen snel van door, achtervolgd door twee automo bilisten. Zij wisten de wegpiraat in de Mijnbouwstraat klem te rijden, maar K. kon weer ont snappen. Korte tijd later werd hij opnieuw klem gereden. Op die plaats passeerde juist een politie-auto. Uit woede heeft K. nog de wagen, die hem de weg versperde, geramd. De motorrijder is met een her senschudding in het ziekenhuis opgenomen. MOND- EN KLAUWZEER IN LAAG-SOEREN Op het bedrijf van de landbou wer S. R. in Laag-Soeren is mond- en klauwzeer uitgebroken onder de varkensstapel. Op last van de veeartsenijkundige dienst zijn twintig varkens afgemaakt. BLOEMENDAAL BEPERKT VUILOPHAALDIENST De gemeenteraad van Bloemen- daal heeft besloten het ophalen van huisvuil, dat tot nu toe twee keer per week geschiedde, te be perken tot eenmaal per week. Hiermee hoopt men niet zozeer financieel voordeel te behalen, als wel een mogelijk tekort aan arbeidskrachten op te vangen. Verscheidene raadsleden en artsen hadden om hygiënische redenen tegen dit voornemen be zwaar gemaakt. De maatregel kan tot gevolg hebben dat de inwoners van Bloemendaal een tweede vuilnis emmer nodig hebben. Ze zullen daarvoor, evenals voor de eerste emmer zes gulden per jaar aan reinigingsrecht moeten betalen. Dit betekent een verhoging van honderd procent. MAN VIEL MEISJES LASTIG De Haarlemse politie heeft in de Haarlemmerhout de 24-jarige monteur M. ten B. aangehouden, die ervan verdacht wordt een aantal meisjes lastig te hebben gevallen. De laatste tijd kwamen er bij de politie klachten binnen van meisjes, die zeiden lastigge vallen te zijn door een man met een rode baard. De politie vond die man met een rode baard. Na overbrenging naar het bureau van politie be kende deze tien tot vijftien maal meisjes van vijftien tot twintig jaar in de Haarlemmerhout en zeven meisjes in Bloemendaal te hebben aangerand. Een half uur voor hij werd aangehouden had hij nog een meisje in Bloemen daal lastig gevallen. BIJLERMEER WORDT BOUWRIJP GEMAAKT Hoewel het wetsontwerp inza ke de bestemming van de Bijler- meer (bij Amsterdam of als zelf standige stad) nog steeds niet in de Tweede Kamer is behandeld, gaat men door met het bouwrijp maken van de gronden aldaar. Dit geschiedt door Amsterdam in opdracht van Weesperkarspel, aan welke gemeente de Bijler- meer nog steeds toebehoort. De gemeenteraad van Weesperkar spel heeft een krediet verstrekt van ƒ25.000.000 voor het bouw rijp maken van het tweede ge deelte van de Bijlermeerpolder. Voorts werd voor het project Bijlermeer een vaste geldle ning aangegaan van 2 miljoen. In hetzelfde kader heeft de ge meenteraad (na een besloten zit ting) besloten tot aankoop van 5 boerderijen aan de Abcouder straatweg voor een totaal van ƒ91.000. Deze boerderijen zijn nodig in verband met de aanleg van een vervangende weg voor de Abcou derstraatweg. BOERDERIJBRAND IN HORST Gistermorgen vroeg is brand uitgebroken in de boerderij van Th. Hesen aan de Hillenweg te Horst. Een voorbijganger, die rook uit het dak zag komen, waarschuwde de brandweer en de bewoners die nog óp bed la gen. Het bedrjjfsgedeelte ging geheel verloren; 300 fokkuikens kwamen hierbij om. De oorzaak van de brand was waarschijnlijk een brandende oliekachel die bij de kuikens was geplaatst. De schade wordt op 11.000 gul den geraamd. EEN JAAR GEVANGENIS STRAF VOOR ONGELUK MET ACHT DODEN De 24-jarige vrachtwagen chauffeur H. R. uit Eerbeek, die op 4 november 1.1. op rijksweg 34 bij Borger in dichte mist als ge volg van een verkeerde inhaal manoeuvre een botsing veroor zaakte, waarbij acht Groninger scholieren de dood vonden, is door de rechtbank in Assen ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van drie jaar. Veertien dagen geleden eiste de officier van Justitie tegen R. deze maximumstraf, omdat hij geen verzachtende omstandighe den aanwezig achtte. INBREKERS VRIJGESPROKEN DOOR FOUT IN DE DAGVAARDING De officier van Justitie bij de rechtbank te Dordrecht hoorde vrijdag met spijt de uitspraak aan in de strafzaak tegen twee arbeiders, de 32-jarige J. A. de H. en de 25-jarige J. de H., bei den uit Dordrecht. Hij had we gens een door deze twee ge pleegde brutale inbraak in een café resp. 5 maanden en 8 maan den gevangenisstraf geëist. De rechtbank ontsloeg de glunderen de verdachten van rechtsvervol ging omdat op een klein onder deel de dagvaarding niet juist was gesteld. Aangezien ze niet twee keer voor hetzelfde feit voor de rechter gedaagd kunnen wor den, komen ze er wel heel goed at

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5