Een Engelsensemble Over wasmachines gesproken m k «ie JONGE VROUWEN VAN NU EN VROEGER EEN VAN ONZE ZWAKKE PLEKKEN Tandheelkunde: belangrijk deel van de gezondheidszorg Het gemak dient de huisvrouw, maar let wel op de kwaliteit Raadgevingen voor jonge, onervaren wasmachinebezitsters ONS GEBIT.... de tandartsen, gezien hun geringe ge talsterkte, al de conserverende ar beid, die eigenlijk gedaan moet wor den, beslist niet aankunnen. dr. ALFREDA BRIEDé. xsxsxsxsxs>Gxëxsx§xsx§x§x§>Gxsxëxs> Wij hebben geen krachtige tanden en kiezen meer nodig! In plaats van de korrels van het graan met ons gebit fijn te maken laten wij die arbeid door zware molenstenen verrichten. De graankorrels ko men keurig verpulverd in huis. Bij onze geciviliseerde tafelen eten we- het fruit niet meer met schil en al, we pellen de vruchten netjes af met een vruchtenmesje, soms maken we er een compote van, en enkele keer zelfs „moes". Wie kauwt er nog wortelen in rauwe toestand fijn? In de meeste gezinnen worden ze gekookt en gestoofd tot ze zo gaar zijn als boter. Nee, verge leken bij vroeger tijden heeft ons gebit niet veel te doen. KAUWEN OP RAUWE WORTEL Nu stellen de bestrijders van het tandbederf het meestal zó voor, alsof ieder mens het leven begint met een goed gebit en dat de tanden en kie zen daarna verprutst worden door het gebruik van slappe kost en het on voldoende hanteren van de tandenborstel. Toch liggen de kaarten in deze een beetje anders! Let wel, ook wij ad-i viseren de moeders hun kleuters op een rauwe wortel of een broodkorstje te laten kauwen en al van jongsafaan een gewoonte van het dagelijks tanden poetsen te maken. Maar dat doen we dan meer om zo gunstig mogelijke voorwaarden te scheppen voor het minder krachtige gebit van de heden daagse mens. We moeten bij dit alles immers goed voor ogen houden, dat de alge mene achteruitgang van het gebit een proces is, dat zich nu eenmaal in de loop van een eeuwenlange ontwikkelingsperiode van de mensheid aan het voltrekken is. KANSEN VOOR DE ZWAKKEN Tegenwoordig kan, in tegenstelling met de vroegste tijden, de mens heel wel in leven en ook gezond blijven met een zwak gebit. De verfijnde be reiding van zijn spijzen en de keuze van zijn voedsel laten dit toe: hij kan het best buiten stevige tanden en kiezen stellen. Zo is ook op dit ge bied waar te nemen, dat bij de ont wikkeling van een cultuur de zwak ken de sterken steeds meer gaan evenaren in hun levensmogelijkhe den. De steeds verergerende degeneratie van het menselijk tandstelsel is een feit en het ziet er niet naar uit, dat dit proces kan worden gestuit. Steeds meer kinderen brengen in aanleg zwakke tanden en kiezen mee. Dit betekent echter niet, dat het er niet toe doet, hoe die tanden en kiezen behandeld worden, omdat er toch geen eer meer aan te behalen zou zijn. Het is juist omgekeerd: verwaar lozing van het toch al onheugelijke gebit veroorzaakt al zeer vroeg grote narigheid. Daarom mag geen enkele ANDERHALVE KIES MEER Wie wel eens de kinnebak van een oermens heeft gezien, hetzij in een museum, hetzij op een afbeelding in een boek, is ongetwijfeld geschrok ken van de geweldige kaken. En niet alleen dat die kinnebak veel forser en lomper was dan de onze: er ston den ook meer elementen in. Onze vroegste voorouders bezaten nog een vierde kies, waar wij al he lemaal geen weet van hebben. Bij ons is de derde, de zogenaamde ver standskies, zelfs al een ongelukkig restje geworden. Het is thans een element dat laat tevoorschijn komt en waar we, als gevolg van z'n ge ringe deugdelijkheid, meestal ook gauw weer afstand van moeten doen. De tanden en kiezen zijn om zo te zeggen het slachtoffer van de cul tuur, want al de levensgewoonten van de moderne mens werken mee tot de achteruitgang van het gebit. In onze tijd doen alleen een paar pri mitieve volkeren in het hartje van Afrika, in de poolstreken en op een paar eilanden in de Stille Zuidzee daar niet aan mee. IN VELER OGEN zijn het Frankrijk en Italië die de toon aangeven in de mode. Maar er zijn nog andere be langrijke modecentra in Europa, zoals Engeland en Duitsland, die elk een belang rijke toon meespelen in het modeconcert. Bovendien mo gen we niet vergeten, dat het een Engelsman was die in Frankrijk de basis legde voor de beroemde Franse mode. Echt, de Engelsen weten er ook wel iets van en dat zien we bijvoorbeeld in het prach tige Engelse cape-ensemble op onze illustratie. Het geheel is vervaardigd uit een prachtige schots-ge ruite wollen stof en bestaat uit een gladde rok, waarop in dit geval een zwart truitje wordt gedragen (doch waar voor men ook een mooie blou se of iets dergelijks kan ge bruiken) en dan het fraaiste onderdeel van het geheel, de cape. Het is een werkelijk schit terende creatie, deze cape, ze heeft iets klassieks en toch iets sportiefs. Van binnen is zij gevoerd met zacht zwart nappaleer. De randen aan de voorzijde en de kraag zijn dubbel doorgestikt, terwijl er opzij ruime openingen zijn, waardoor de armen of han den naar buiten kunnen wor den gebracht. Deze cape-man tel sluit met drie forse kno pen. Het gehele ensemble is echt iets aparts en getuigt van een voorname Engelse stijl. ELLY MARTINS. (Nadruk verboden) methode om het gebit in zo goed mo gelijke conditie te houden worden veronachtzaamd. VERZORGING MELKTANDEN Tandbederf is een afwijking, die reeds het melkgebit veelvuldig aan tast, met al de gevolgen van dien. Wat zouden de ouders alle klachten die daaruit voort kunnen vloeien, zo als pijn, slechte eetlust, hangerigheid en infecties, graag aan hun kinderen besparen. Gelukkig ontwikkeld zich, met het voortschrijden van onze cultuur, de tandheelkunde tot een belangrijk on derdeel van de gezondheidszorg, zo wel wat betreft het voorkomen als het genezen van ziekten. Helaas moeten er voorlopig nog veel te veel tanden en kiezen door „trekken" worden verwijderd, omdat <S>SXS><5><S><5XS>SXSX5E>«X5>S>«XS>S>«X5>«>S>«XS><S><S><ë>«l !>>®XSXS>«XSX5>«><SXSXSX (Adv.) ZONDER ONTBIJT NAAR SCHOOL IS FOUT Zoals onlangs in West-Duitsland statistisch werd vastgesteld, gebruikt de helft van het Duitse volk de lunch niet thuis. Dit percentage zal niet veel verschillen van dat in Neder land. Gemeenschappelijke maaltijden in de familiekring komen steeds minder voor. Zelfs het ontbijt wordt in vele gezinnen, door verschil in werktijden, het aanvangsuur van de scholen, enz., vaak niet meer geza menlijk gebruikt. Toch is de betekenis van een rus tige, gemeenschappelijk gebruikte maaltijd zeker niet te verwaarlozen. Een onderzoek naar de eetgewoon ten van schoolgaande kinderen gaf schrikbarende cijfers. Ruim 33 van de Duitse kinderen gaat zonder ont bijt naar school, 33 neemt een paar haastige happen als ontbijt en slechts een derde geniet een rustig, volledig ontbijt alvorens naar school te gaan. Het merendeel van de schoolgaande kinderen wordt in de be'angrijkste groeiperiode in hun gezondheid en concentratievermogen geschaad. N.et alleen op een te volle maag, maar ook op een lege studeert men niet vlot. WE verbazen ons eigenlijk al niet meer over de steeds weer nieuwe vin dingen en verbeteringen op huishoudelijk gebied, die telkens opnieuw onze aandacht vragen. Natuurlijk zijn we geïnteresseerd als we plannen hebben iets nieuws aan te schaffen. Maar al zijn we dat niet van plan, dan is het toch goed, steeds een open oog te hebben voor alles wat aan de markt komt. Tegen de tijd, dat we zelf iets nodig hebben, staan we dan niet zo vreemd tegenover alles wat we in de winkels zien en behoeven we ons ook niet sprongsgewijs over te schakelen op het allernieuwste. Vooral ook voor verloofde, jonge vrouwen is het verstandig steeds open te staan voor het vele nieuwe. De tijd is nu eenmaal voorbij, dat een meisje bij haar huwelijk dezelfde pannen koopt, die moeder al zo lang gebruikte, dat ze een wasmachine neemt, die haar moeder zo goed bevalt, of dat ze op gas of elektra gaat koken, omdat ze thuis nooit anders zag. „Stilstand is achteruitgang". Een oud gezegde, dat veel waarheid bevat, dat weten we allemaal. Vele waslustige dames hebben al eens een oogje laten vallen op zo'n vol-automatische wasmachine, zo'n sprookjesmachine, die helemaal van zelf vóórwast en verwarmt, nawast, veel malen spoelt en centrifugeert. ^SXSxSXSxS>^<SxS>^>^K-^S>«i>^>^XS>iSS>eg>&XS>^^>^!XSXS>^XSv<S><iSXS<S'<S>&XS>^><. In het voorjaar hebben we op de boerderij weer biestmelk en mis schien zijn we wel eens in de gele genheid dit heerlijke produkt te be machtigen. Biest is de eerste melk, die afgescheiden wordt na de geboor te van het jonge dier en ze heeft een andere samenstelling dan de gewone melk. Het eiwitgehalte (voorat albn- mine) is zeer hoog, waardoor biest melk bij koken zou gaan schiften. Daarom wordt de biest voor gebruik in pap geweld, d.w.z. langzaam, on der voortdurend roeren tot 80° verhit. Smakelijke gerechten van biest gemaakt zijn o.a. biestebrij, biestkoekjes, waarvan de recepten onder het weekmenu staan. ZONDAG: eiertoastjes met radijs ge garneerd, cotelette suisse, aard appelen, andijvie, caramelpud- ding. MAANDAG: tomatensoep met kaas bruine bonen, aardappelpuree, gebakken uien, appelmoes. DINSDAG: bruine bonensoep, spina zie, aardappelen, gebakken kaas- plak. WOENSDAG. Irish stew, tutti frutti met vanille vla. DONDERDAG: eierragoüt, witlof, aardappelpuree, kwark of Bul gaarse yoghurt. VRIJDAG: stoofschotel spruitjes, aardappelen en kaas öf niertjes, gebakken grutjes met stroopsaus. ZATERDAG: dikke macaronisoep met groente en blokjes kaas, fruit. BIESTKOEKJES Laat een halve liter biest wellen en vervolgens uitlekken in een vochtige doek. Vermeng de overgebleven mas sa met 100 g tot room geroerde boter, 100 g bloem en iets zout. Laat dit mengsel opstijven. Rol vervolgens het deeg uit tot een niet te dikke lap en steek er met een glas rondjes uit. Leg deze 2 aan 2 op elkaar met wat jam ertussen en druk ze aan de ran den goed op elkaar. Bestrooi de koekjes met wat suiker en bak ze in 15 minuten in een matig hete oven gaar. BIESTEBRIJ Meng gewelde biest met maïzena (40 g op 1 liter biest) en bind dit onder goed roeren. Geef de biestebrij met boter en witte basterdsuiker. FRANSE VOORJAARS- EN ZOMERMODE „Fleur", een rose tuniek van tweed welke juist iets korter dan de rok is gehouden. Aan beide kanten een diepe split en een steekzak. De bij behorende sjaal en het hoedje zijn van zalmkleurige organdi. yS><SyS^SXS>^XSXSr^<SXS>'SXl-rSXSXS^X; 0 Kalkspatten van het witten ver dwijnen door deze af te nemen met water en azijn. 0 Sportjasje van suède kunt u schoonmaken met heel fijne staal- wol (nr. 0 0). Als het jasje ge maakt is van glad leer moet u het laten behandelen door een chem. wasserij. 0 Als u wol langer weekt dan b.v 15 minuten vermindert de veer kracht sterk. X8XaXs>^<S><3XS*ë>««XS*®«3><3KSx=><öXSX3><3><S> Een uitvoerige enquête onder jonge vrouwen in de leeftijdsgroep van 1835 jaar in Amerika gehouden, leidde tot de conclusie, dat de jonge vrouw van tegen woordig een steeds verfijnder smaak ontwikkelt, maar met het kopen van voor haar onbekende produkten voorzichtig is. De jonge vrouw lijkt in veel opzichten op het meisje uit de generatie van haar moeder, maar op bepaald gebied wijkt zij belangrijk af, breekt ze met traditie en stelt hogere eisen. Ze is beter in staat haar eigen be slissingen te nemen dan haar moeder was, dank zij de geheel veranderde levenswijze van het jonge geslacht. Wanneer de jonge vrouw omstreeks 18 jaar is en de middelbare school heeft verlaten, ondergaat haar gehele levenswijze een belangrijke verandering. Ze voegt zich bewust bij de volwassenen en breekt met de_ conventies van haar schooltijd. Als consumente is ze zéér belang- rijk. De Amerikaanse vrouwen in de onderzochte leeftijds groep vormen de grootste, best opgevoede, de beweeg- lijkste en de meest kwaliteits-bewuste groep die ooit bestond. Uit de enquête blijkt dat de jonge vrouw, wat smaak betreft, zich op het gebied van kopen nauwelijks meer laat beïnvloeden door vriendin of moeder. De kwali teit en afwerking van het produkt vindt ze belangrijk. Ze koopt vertrouwde merken. Ze winkelt voorzichtig en selectief. Ze houdt van losse, gemakkelijk zittende kleding, die bij haar persoonlijkheid past. Ze volgt de grote lijnen van de mode, in het bijzonder wat betreft de kleur. Haar kleren moeten eenvoudig, chic en per soonlijk zijn. Op het gebied van de inrichting van haar huis als ze gaat trouwen blijkt 61% een geheel andere smaak te hebben dan die van haar moeder. Ze is enthousiast over synthetische stoffen; ze weet meest al heel precies de voor- en nadelen ervan. De jonge vrouw in de V. S. bezoekt meer musea, schouwburgen, concerten, sportevenementen en bioscopen, ze gaat veel meer met vakantie dan haar moeder op die leeftijd. Ze trouwt ook jonger. Veel van wat hier over jonge Ameri kaanse vrouwen wordt gezegd geldt, dunkt ons, ook voor de Europese. Bij de veelheid van merken is het heel moeilijk een keus te maken. Vakkundige adviseurs kunnen met u bespreken welke machine het beste is afgestemd op de behoefte van uw gezin, uw portemonnee en uw woon- ruim'te. Opvallend mooi is een nieuwe was automaat, die het grote voordeel heeft een apart ingebouwde centri fuge te bezitten met een zeer hoog toerental, zodat de was inderdaad strijkdroog te voorschijn komt. Voor de wolwas en het fijne nylon wasje heeft de machine een extra spaar- gang programma. KEMA-keur veiligheid WASMACHINES kunnen gevaar lijke apparaten zijn. Van de zijde van de faorikant mag men betrachting van de grootste veiligheid verwach ten. Verstandig is het daarom alleen goedgekeurd materiaal te kopen. Er is de vrijwillige controle van de n.v. K. E. M. A. Dit instituut is opgericht in 1927, omdat ons land na ae eerste wereldoorlog werd overstroomd met buitenlandse elektrotechnische ma terialen en toestellen van doorgaans inferieure kwaliteit. De n.v. K. E. M. A. initiatief van de gezamen lijke elektriciteitsbedrijven in Neder land, de stroomleveranciers dus ging samen met het bedrijfsleven normen vaststellen, waaraan deugde lijk elektrotechnisch materiaal had te voldoen. Elke fabrikant, die verze kerd wil zijn, dat aan de verkoop van zijn toestellen geen belemmerin gen in de weg gelegd zullen worden, zendt zijn toestellen naar Arnhem. Goedkeuring betekent voor de ko pers een behoorlijke garantie, dat men met een veilig en deugdelijk ap paraten in de handel, die gevaar voor kant is het een waardevol verkoop argument, waarvan hij in zijn re clame e.d. een dankbaar gebruik kan maken. Desondanks zijn er elektrische ap paraten in de handel ,die gevaar voor de gebruiker kunnen opleveren. Er zijn nog altijd mensen, die ter wille van een lage verkoopprijs om dei- wille van de concurrentie dus - de veiligheid verwaarlozen. Zo zijn er diverse toestellen in de handel, die slechts zijn voorzien van een onbe kende merknaam zonder duidelijke vermelding van de herkomst. Men kan dergelijke apparaten beter niet kopen. De N.V. KEMA eist voor „de gewone keuring van toestellen voor huishoudelijk gebruik met elek trische beweegkracht" dat er onuit wisbaar moet zijn aangegeven de naam van de fabrikant of diens wet tig gedeponeerd fabrieksmerk. Er zijn dus geen lacunes, wanneer op de materialen en toestellen het goedkeuringsmerk van de K. E. M. A. voorkomt. Een apparaat met bijvoorbeeld een metalen handvat, dat reeds bij een gering defect een stroomgeleider zou worden naar het lichaam van degene, die ermee werkt, zal nooit het goed keuringsmerk van de KEMA krij gen, omdat zo'n toestel niet voldoet aan de eis van het keuringsartikel, waarin staat, dat „alle handvaten, bedieningsknoppen en andere delen, die bij normaal gebruik en ingescha keld toestel voortdurend worden om vat, en die bij een defect onder span ning kunnen komen te staan, van isolatiemateriaal moeten zijn of van een deugdelijk isolerend omhulsel moeten zijn voorzien. „Volgens arti kel 10 moeten onder spanning staan de of stroomvoerende delen zijn aan gebracht op isolatiemateriaal, dat te gen verwarming bestand, niet brand baar en voldoende sterk is. W asmachinegeheimen VERDEEL het wasgoed in: zeer vuil goed, minder vuil goed, wit goed, gekleurd goed, het tere wasgoed, dat wat gekooRt kan, en dat wat niet ge kookt kan. Alles moet apart worden behandeld. Weeg het goed van te voren, zodat het niet kan gebeuren, dat de machi ne te vol wordt. Het wasgoed moet vrij in de kuip kunnen draaien. „Verdrink" de machine niet. Te veel water is net zo fout als te wei nig. otop niet te veel wasmiddel in de machine, maar houdt u aan de voor schriften, die op het pak staan. Laat de machine niet tè lang draai en. Het goed zal er namelijk niet be ter door gewassen worden, integen deel, het te lang draaien in het vuile sop, zal het goed minder helder ma ken. Laat tere weefsels nooit in de zon drogen. Was nieuwe, geappreteerde stoffen, of stoffen we'lke zijn gesteven niet tegelijk met ander wasgoed in de ma chine. Door het schuren van de harde vezels tegen de teerdere weefsels zul len deze laatste te veel hebben te lij den. Gekleurd goed is zeer vaak gega randeerd „wasecht" en „kleurecht". Maar niet altijd. Als de stof rueuw is, en nu bent niet zeker van de kwa liteit van de verfstof, maak dan een puntje van de stof nat en druk deze natte punt uit tussen twee witte lap pen. Als de kleur een beetje afgeeft, pas dan op. Laat het goed niet weken en was het niet tegelijk met ander goed in één sopje. Als de kleur erg afgeeft, was dan niet zelf, maar stuur het goed naar de stomerij. BETTY TEELING. TIPS u KUNT NIET ALLES WETEN 0 Strooi wat zout op de bodem van de bakoven, en u hebt vrijwel geen last van aanbranden tijdens het bakken. 0 Geel geworden bloemkool kookt u met iets melk, dan zal deze groen te weer wit worden. 0 Vuurvaste schotels en vuurvaste bakjes, die nieuw zijn, zet u vóór het gebruik een halve dag in warm, zout water. 0 Water waarin eieren gekookt zijn, is zeer geschikt voor het verwij deren van aanslag op zilveren le pels en vorken. 0 Jonge kaas snijdt u gemakkelijker met een. warm mes. Korstloze kaas met een draad.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 10