op Amerikaans voorstel ontwapeningsconferentie Groothertogin van Luxemburg wil aftreden mm POLITIEKE SAMENWERKING TUSSEN AR EN CHU? OP CYPRUS WERD WEER GESCHOTEN GENTSE WETHOUDER OVER NIEUWE SCHEUE-IUNVEIBINIHNG VRIJDAG 20 MAART 1964 20e Jaargang - No. 6171 STAKING RIJ AIR FRANCE HET MYSTERIE DER BLAUWE HELMEN „GENT ZAL ZICH ER NOOIT NEERLEGGEN" BIJ Voor het eerst onder de Alpen door AARSHERTOG JAN WORDT GROOTHERTOG OOK BRAZILIAANSE MILITAIREN NAAR CYPRUS IN DE N C R V EN HET CNV KAN HET WEL (Roolvink) MELKACTIE IN FRIESLAND KUNSTMAAN GELANCEERD MARINEVLIEGTUBG UIT LIBIË TERUG Theo van Eyck nog niet terug Hst weer Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredacteur: I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan'" ƒ2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Adverfentienrüs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek ..Kieine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermeldng: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Rlad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Amerikanen hebben de Russen donderdag op de ontwape ningsconferentie in Genève voorgesteld een gelijk aantal bommen werpers te vernietigen. De Amerikanen zouden him bommenwer pers van het type B-47 en de Russen hun bommenwerpers van het type TOE-16 naar de sloper moeten brengen. De Amerikaanse afgevaardig de Adrian Fisher meende, dat beide partijen 20 stuks per maand moeten vernietigen. Het zouden bommenwerpers moeten zijn, genomen uit de voorraad voor operationeel gebruik. De Ver. Staten waren bereid in dit tempo twee jaar lang door te gaan. Ook waren de Amerika nen genegen het totale aantal te vernietigen bommenwerpers te vergroten door aan deze maan delijkse hoeveelheid een over eengekomen aantal toe te voe gen. Dit aantal zou genomen moeten worden uit de voorraad, opgeslagen en bestemd voor een spoedmobilisatie. Amerika was verder bereid te onderhandelen over de wijze waarop de vernietiging gecon troleerd diende te worden. Vol gens Fisher zou die controle „be trekkelijk eenvoudig" moeten zijn en niet meer moeten onhou- den dan waarneming van de vernietiging op opslagplaatsen, door beide landen hiervoor aan gewezen. Het gaat hier om atoombom menwerpers. De B-47 is een zes- motorige straalbommenwerper, die zonder nieuwe brandstof in te nemen 6500 km vliegen kan. De ontploffingskracht van de lading kernbommen, die een B-47 kan meenemen, is groter dan die van alle vliegtuighom men samen, die in de loop van de laatste wereldoorlog door alle oorlogvoerenden werden neergeworpen. „VREUGDEVUUR". De Rus Tsarapkin kon het Amerikaanse voorstel over een „vreugdevuur" van verouderde Amerikaanse en Russische bom menwerpers niet aanvaarden. Het ging hier niet om werkelijke ontwapening. Het pentagon wil de alleen maar van dit zaakje profiteren om de Amerikaanse luchtvloot te moderniseren met toestellen van het type A-U. Men kan, aldus Tsarapkin, dan pas van werkelijke ontwapening spreken als men het Russische voorstel aanvaardt, namelijk totale vernietiging van alle bom menwerpers, nieuwe en oude. Tsarapkin vond, dat het Rus sische voorstel voor terugtrek king van troepen in het buiten land de voorrang moest hebben. Hij verwees naar het neerschie ten van het Amerikaanse vlieg tuig boven Oost-Duitsland, nog niet zo lang geleden. Deze „in vasies" vond hij maar heel erg. Zij konden voorkomen worden als de Amerikaanse troepen zou den worden teruggetrokken. De Amerikaan Fisher zei dat de Ver. Staten hun verontschul digingen hadden aangeboden voor het vliegen boven Oost duits gebied, maar geprotesteerd hadden tegen het overijlde neer schieten. Hij betreurde het, dat de Russen een nieuw element op de conferentie naar voren hadden gebracht, dat niet direct bevorderlijk was voor het werk. Tijdens de Paas-periode zul len bijna 800 stewards en stewar dessen van de Franse luchtvaart maatschappij Air France drie dagen lang staken uit protest tegen de afwijzing van hun eis om een loonsverhoging van vijf procent. De data van de staking moeten nog worden vastgesteld. Van de zijde van het vliegveld Orly werd meegedeeld, dat de staking tot gevolg zal hebben, dat op die dagen alle toestellen van Air France op de grond zul len blijven. Bij een gehouden referendum hadden 789 der betrokkenen zich vóór en 6 zich tegen de staking uitgesproken. In het Turks-Cyprische dorp Shaziveran, 64 kilometer ten wes ten van Nicosia, is donderdagochtend vroeg een gevecht uitgebro ken, waarbij mortieren worden gebruikt, aldus een Britse militaire woordvoerder. Het schieten begon om 5.45 uur (4.45 Ned tijd) plaatselijke tijd en was anderhalf uur later nog niot opgehouden. De woordvoerder zei dat Griek se Cyprioten het dorp hebben omsingeld. De toestand ter plaatse was gespannen omdat de Turken wegversperringen had den aangebracht. Het incident is het eerste sinds tien dagen geleden, toen in Ktima en Malia in het zuid westen van het eiland werd ge vochten. Van de zijde der Cyprische Genk de tweede Belgische haven na Antwerpen, maakt ernstige bezwaren tegen de nieuwe verbinding tussen de Schelde en de Rijn, zoals die vorig jaar tnssen België en Nederland is overeengekomen. Deze bezwaren zijn de afgelopen weken reeds geuit bij de voor bereidingen voor de behandeling van het wetsontwerp tot goed keuring van de overeenkomst in het Belgische parlement. De Gentse wethouder voor havenkwesties, G. van den Daele, heeft het verdrag een „zwaard van Damocles boven het hoofd van de Gentse Rijnvaart" genoemd. De tunnel onder de Grote Sint Bernhardpas, Europa's eerste tunnel voor wegverkeer onder de Alpen, welke donderdag of ficieel werd geopend, is woens dag aan de internationale pers gepresenteerd. 1500 Italiaanse en Zwitserse arbeiders hebben vijf jaar gewerkt aan deze tunnel van 5,8 km, bij de bouw waar van 17 mensen om het leven zijn gekomen bij arbeidsongevallen. In de tunnel, welke twee rij banen heeft, mag niet worden ingehaald. De foto laat zien hoe de auto's met genodigden woensdag de eerste tocht onder de Alpen maakten. Groothertogin Charlotte van Luxemburg heeft de Luxemburgse regering woensdagavond in kennis gesteld van haar wens af te treden. regering werd gezegd dat ge vechten uitbraken nadat rege ringstroepen de Turkse Cyprio ten hadden verzocht de wegver sperringen te verwijderen eu „de wapens die zij illegaal in bezit hadden in te leveren". De Turken hadden hierop geant woord dat zij de wegen vrij zou den geven, maar de wapens niet wilden inleveren. Daarna werd „met zware wapens op de rege ringstroepen geschoten", zei hij. Minstens twee Grieken zouden hierbij zijn gewond. Ghaziveran is een dorp met 506 inwoners, dat de laatste tijd is aangegroeid tot 700, doordat Turkse Cyprioten uit de omge ving tijdens de onlusten er hun toevlucht hebben gezocht. Nadat het vuren was gestaakt kwamen dt V.N.-vertegenwoor- digers Pier Spim-J'i <m generaal- rnajoor Mike Carver, bevelheb ber van de Britse troepen, naar het dorp om een vredesregeling tot stand te brengen. Het inci dent was het ernstigste sedert tien dagen. Ook in Kalochorio, een Turks- Cyprisch dorp ten Z.W. van Gha ziveran, werd enige tijd gescho ten. Er bevinden zich thans bijna zeshonderd van de duizend man van het Canadese V.N.-contin- gent op Cyprus. BLAUWE HELMEN. Op drie plaatsen op Cyprus heeft men leden van de Grieks- Cyprische hulppolitie gezien, die dezelfde blauwe helmen droegen als die welke de troepen van de V. N. plegen te dragen. De Britse militaire autoriteiten toon den zich zeer verbaasd hierover. Er wordt overleg gepleegd met de Cyprische politie over deze zaak. Het Braziliaanse ministerie van Marine heeft meegedeeld dat Brazilië een bijdrage van 260 ma riniers die onder leiding staan van 10 officieren, zal leveren aan de V.N.-vredesmacht voor Cy. prus. De mariniers zullen zondag a.s. met Braziliaanse militaire vliegtuigen naar Cyprus worden overgebracht Hun uitrusting zal later met het Braziliaanse vlieg- dekschip „Minas Gerais" worden verzonden. De groothertogin heeft woens dag premier Pierre Werner en regeringsleden ontvangen en haar besluit meegedeeld. Ver wacht wordt dat zij zal aftreden vóór 7 juni, de dag waarop al gemene verkiezingen worden ge houden. De premier zal de Lu xemburgse Kamer van Afgevaar digden één van de komende da gen van het besluit van de groothertogin op de hoogte bren gen. De nu 68-jarige groothertogin volgde haar zuster, die was af getreden, op 9 januari 1919 op. In hétzelfde jaar trouwde zij met prins Felix van Bourbon-Parma. Haar zoon, aartshertog Jan, zal haar nu opvolgen. De groother togin meent dat zij na een 45- jarig bestuur plaats moet maken voor haar zoon. Groothertog Jan is gehuwd met prinses Josephine-Charlotte van België. Hij is 43 jaar. Hun Hier de groothertogin en prins Felix van Luxemburg tijdens hun staatsiebezoek aan België. Foto: Op het stadhuis in Brus sel bood burgemeester Lucien Cooremans de groothertogin Brussels kant aan, terwijl koning Boudewijn zich met prins Felix onderhield. kinderen zijn prinses Marie- Astrid (10 jaar), prins Henri, die nu kroonprins wordt en acht jaar is, prins Jan (7 jaar) en diens tweelingzusje prinses Marga- retha. In mei 1961 maakte groother togin Charlotte bekend dat zij een deel van haar bevoegdheden aan haar zoon had overgedragen, die daarna de titel „stadhouder" droeg. Aan het hof en op het kabinet van de premier heeft men de ge ruchten, dat de groothertogin spoedig zal aftreden, tegenge sproken. Het aftreden van grootherto gin Charlotte zou officieel be kend worden gemaakt in de Ka mer van Volksvertegenwoordi gers door de minister-president. In hofkringen wees men erop, dat groothertogin Charlotte in september nog de koning van Noorwegen zal ontvangen, die dan naar Luxemburg komt. Voorts legde men er de na druk op, dat het niet erg waar schijnlijk is dat de groothertogin zal aftreden vóór de verkiezin gen. Premier Werner heeft laten weten dat hij op 25 maart een officiële verklaring over de ge ruchten zal afleggen in de Ka mer van Volksvertegenwoordi gers. Van betrouwbare zijde'is mee gedeeld, dat de premier dan de afgevaardigden in kennis zal stellen van de wens van groot hertogin Charlotte om af te treden ten behoeve van haar oudste zoon prins Jan. De groot hertogin zou echter niet direct, maar in de loop van 1964 af treden. De „samenwerkingscommissie" uit de A.R. en C.H. kiesvereni gingen van de gemeente Velsen heeft een openbare vergadering gehouden over het onderwerp „Samengaan of samenwerken van A.R. en C.H." In een artikel in het blad „Het Volk" schrijft hij, dat het verdrag de toekomst van de Gentse Rijnvaart bedreigt. „In dien het zonder meer wordt goedgekeurd, dan kunnen op een zeker "ogenblik de schepen uit Gent worden verplicht door de haven van Antwerpen te varen om de Rijn te bereiken. Dat is voor Gent onaanvaard baar". Hij wijst er op, dat het ver drag Nederland slechts ver plicht o.ii één vaarweg die van Antwerpen naar de Rijn open te houden, terwijl het voor andere waterwegen, die o.m. door Gent worden gebruikt, vol ledige vrijheid van handelen be zit. Wethouder Van den Daele be toogt, dat door het aanleggen van een zijkanaal van Bergen op Zoom naar Waarde een op- 'ossing kan worden bereikt voor le Gentse bezwaren, „Zij die denken, dat door het huidige verdrag zonder meer het netelige waterwegenvraag- stuk, dat gedurende meer dan een eeuw de verstandhouding met Nederland in de weg heeft gestaan, nu voor goed is opge lost, vergissen zich. Gent kan en zal er zich nooit bij neerleg gen". Donderdagmorgen om half elf begon in Sneek de melkactie van de vrije boeren in Friesland. Het was de bedoeling 180 liter aan de burgers te verstrekken tegen een prijs van 40 cent. Hiervan zou 5 cent bestemd zijn voor de Sneker melkhandelaren. De gemeentepolitie greep ech ter in. Na verkoop van enkele tientallen liters werd de wagen met melkbussen, alsmede de halve-litermaten in beslag ge nomen. Men nam deze beslissing op grond van het feit dat geen ventvergunning zou zijn geven. Van de Amerikaanse raketbasis Kaap Kennedy is donderdag een kunstmaan gelanceerd, die een serie gegevens over de ionosfeer moet leveren en die voor het eerst zal worden nagegaan met nehulp van een „laser", een gerichte dunne straal buitengewoon sterk licht. De bedoeling is de ionosfeer over de gehele wereld in kaart te brengen. Om de juiste plaats van de kunstmaan tijdens haar omloop te bepalen, wordt een „laser"-straa! op één van de 360 prisma's in de kop van de kunst maan gericht die daarna wordt teruggekaatst naar het Dunt van uitgang, het station Wallops in Virginia. Men wil de „laser" in de toekomst gebruiken voor inter planetaire verbindingen. De kunstmaan weegt iets meer dan 50 kilo. Haar baan ligt op een hoogte van ongeveer 1.250 km en komt in de omgeving van de po len doordat de hoek met de eve naar 70 graden is. Twee uur na de lancering maakte het bureau voor lucht en ruimtevaart bekend dat men het spoor van de satelhet kwijt was en dat men niet wist of hij wei in zijn baan was gekomen. Later werd bericht, dat men de kunstmaan als verloren be schouwt. De motor van de derde trap heeft slechts 22 seconden gewerkt inplaats van de 40 se conden die nodig waren om de snelheid te geven welke vereist was om in een baan om de aarde te komen. Het was de eerste maal dat een lancering met behulp van een Delta-raket mis'ukte sinds in mei 1960 de eerste poging om met dit tyne raket te werken op een mis lukking was uitgelopen. Sinds dien waren 22 lanceringen van Delta-raketten gelukt. Mr. H. K. J. Beernink, voor zitter van de C.H.U. en fractie leider in de Tweede Kamer, achtte de verschillen, die tussen de beginselprogramma's van beide partijen bestaan niet noe menswaardig. Ook de histori sche verschillen, die Kuyper en Lohman ongeveer 70 jaar gele den uit elkaar deden gaan, vond hij niet meer van belang. Wan neer men zich echter afvraagt of het mogelijk is tot een fusie te geraken, stuit men op het probleem van de kerkgenoot schappen, die geen eenheid vor men. De heer Beernink, die met leedwezen constateerde dat deze verschillen er zijn, was van mening, dat met de tegenstel ling Hervormd-Gereformeerd rekening moet worden gehou den. De samenwerking en het con tact tussen de beide Kamerfrac ties zijn op het ogenblik beter dan ooit. Wanneer echter nu tot een fusie zou worden overge gaan, zou men de zaak forceren. Vele randkiezers zouden dan af vallen en dit zou brokken maken, die niet meer zijn te helen. Het Kamerlid B. Roolvink (A.R.) zag de kerkelijke ver schillen niet zo groot. In de wereld komen sterke machten op, zoals het communisme, die tegen het christendom zijn. Het is dus verzamelen geblazen. Zou den er randkiezers afvallen, aan de andere kant brengt ons kiesstelsel, dat gunstig is voor grote partijen, weer een zetel winst mee, wanneer men voor de Tweede Kamer met een ge zamenlijke lijst zou uitkomen. Samengaan kan in de N.C.R.V., in het C.N.V., waarom dan niet in de politiek, zo vroeg hij zich af. Hij hoopte, dat op korte ter mijn een gezamenlijk program ma kan worden vastgesteld. Uit de discussie kwam nog de gedachte van een christelijk- Om dertien minuten voor zes donderdagmiddag is op het vlieg kamp Valkenburg van de marineluchtvaartdienst geland de Grum man S 2a „Tracker", nummer 153, die door vliêgtuigmaker Theo van E. zaterdag 7 maart j.l. in zijn eentje van Malta naar Benghazi was gevlogen. De vliegtuigmaker bevindt zich nog in Libië. Eerder op de middag was de 36-jarige luitenant ter zee-vlieger H. J. Haverman met een „Nep tune" van de M.L.D. uit Malta op het vliegkamp aangekomen. De heer Haverman was com mandant van de groep vliegtui gen die de laatste weken op Mal ta was gedetacheerd. Deze groep werd gevormd door twee „Nep- tune"-Tange afstand patrouille vliegtuigen en twee „Trackers" met bemanningen en grondperso. rieel, totaal 47 man. Hij heeft op een persconferen tie een schets gegeven van de gebeurtenissen van 7 maart tot nu toe. Daaruit bleek o.m. dat de vliegtuigmaker-elektromon- teur Van E. vliegtechnisch gezien een knappe prestatie heeft ver richt met de vlucht van Malta naar de airstrip Merryfield, drie mijl ten zuiden van Benghazi De 21-jarige jongen heeft zaterdag 7 maart 's morgens de sleute1s gehaald, met een andere dan zijn eigen naam voor ontvangst gete kend, de „Tracker" 153 genomen en het vliegveld verlaten. Tegen zeven uur steeg hij op en tegen twaalf uur 's middags kwam er he richt uit Libië dat hij daar was geland met nog voor drie kwar tier brandstof aan boord. Verder is gebleken dat de jon gen zonder hulp de vlucht heeft voorbereid. Hii moet zelf ai ge ruime tiid voorbereidingen heb ben getroffen. Vóór zijn vlucht heeft hii een kast van één der Nederlandse „Trtacker"-vliegers opengebroken om daaruit de vliegkleding en de kaartentas te halen. De heer Haverman kon niets meer voor de vliegtuigmaker, doen toep hii zaterdagmiddag 7 maart in Benghazi arriveerde, nmdst de eerste minister van Li bië al in de zaak was gemengd en de zaak langs diplomatieke ka nnen werd geleid. Dp heer Waverman kend° Van E. niet. Hii heeft achteraf ge hoord dat deze iongen st**"** maar verzoeken deed om terug geplaatst te worden bn de vlie- geronle'ding waarvan hii. om dat hii die niet met suoces volbracht, was verwijderd. Van E. is een gesloten iongen die alles zelf ver werkt. Hij is een goede eiektro- monteur. nationale pers op landelijk ni veau naar voren. Beide inleiders bleken hiervoor wel te voelen. ZACHTER Het K. N. M. I. deelt mede: Ten westen van Ierland be vindt zich een depressie die een zuidwestelijke luchtstroming ver oorzaakt .in de omgeving van het Kanaal. Hiermee wordt zachte lucht aangevoerd waarvan de voorste begrenzing zich uitstrekt van Oost-Engeland naar België. Dit front, dat vergezeld gaat van een omvangrijk regengebied, zal in de ochtend ook het noorden van het land bereiken zodat het hele land in belangrijk zachtere lucht komt. Hierin komen ook enkele op klaringen voor. De wind is over wegend matig en draait naar zuidelijke richtingen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zachter Aanvankelijk plaatselijk nog wat regen, overigens zwaar be wolkt, me tenkeie opklaringen. Overwegend matige zuidelijke wind. Zachter. VRIJDAG 20 MAART v.m. n.m. Breskens 6.02 6.38 Terneuzen 6.37 7.13 Hansweert 7.17 7.53 Walsoorden 7.27 8.03 ZATERDAG 21 MAART v.m. n.m. 7.08 7.50 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 7.43 8.23 8.33 8.25 >.05 Maart 20 6.43 21 6.41 ZON op onder MAAN op onder 9.15 22 6.38 18.53 18.55 18.56 10.17 11.08 12.10 2.01 3.12 4.12 V I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1