Binnenlands nieuws RADIO ER TELEVISIE SS """"""n'l.lins WoBffitlag Ï8 rasa*? 1964 ÜE VBTTE ZEEUW Fagfaa 5 DE STRIJD VOOR RASSENGELIJKHEID IN DE VER. STATEN POMPIDOU WIJST LOONEISEN AF Plezierboten sloegen tegen Londense brug Ernstig auto-ongeluk in Columbia De politie in San Francisco arresteerde zaterdag enkele tien tallen mensen, die een betoging hielden in een toonzaal van auto's naar aanleiding van de discriminatie die volgens hen door de maatschappij „General Motors" wordt toegepast bij het aannemen van personeel. „Gene ral Motors" gaf zaterdagavond een verklaring uit, waarin deze beschuldiging werd tegengespro ken. Eenzelfde demonstratie werd een week geleden bij een hotel in San Francisco gehouden. Toen werden 167 mensen aan gehouden. Te Cello w Springs in de Amerikaanse staat Ohio gebruik te de politie zaterdag traangas om ongeveer 250 studenten te verspreiden, die een betoging hielden voor een kapperszaak waar geen negers worden ge holpen. Er werden meer dan honderd arrestaties verricht. In New York keerde dominee Martin Luther King, die de lei ding heeft van de campagne der negers voor gelijke burgerrech ten, zich in een verklaring te gen de „zwarte nationalist" Mal colm die de negers heeft opgeroe pen zich van wapens te voorzien. „Er zijn belangrijke vorderingen gemaakt met geweldloze acties", aldus dominee King. „Vele van onze tegenstanders in het zui den zouden maar al te graag zien dat wij onze toevlucht namen tot geweld". Malcolm, die kort geleden brak met de sekte der „Zwarte Moslims" en zelf een organisatie oprichtte, drong er verleden week bij de negers op aan, vuurwapens te kopen en schietverenigingen te vormen „opdat, wij ons kunnen verdedi gen in tijd van nood". EXPRESSEBRIEVEN IN HET POSTVERKEER MET CANADA Met ingang van 1 april a.s. wordt in het postverkeer naar en van Canada de mogelijkheid geopend expressebrieven te ver zenden. Wat het verkeer Nederland Canada betreft, is de dienst be perkt tot die Canadese plaatsen, waar een expressebestelling be staat (in het al algemeen de be langrijkste steden). De aandacht wordt erop geves tigd, dat van andere stukken dan gewone en aangetekende brieven geen expressebestelling kan wor den verlangd. TWEE DUITSERS BIJ INBRAAK BETRAPT De Amsterdamse politie heeft twee Duitsers op heterdaad be trapt bij het plegen van een in braak in het scheepvaartbedrijf N. V. Gruno aan de Westerdoks- dijk te Amsterdam. Het zijn de 21-jarige zeeman M. B. uit Kassei en de 20-jarige messbediende C. J. H. uit Bre merhaven. De politie in Assen is hiermee werk uit handen genomen, want zij zocht al enige tijd naar M. B., die wordt verdacht van mede plichtigheid aan een diefstal van ƒ5500 bij de Nederlandse Heide maatschappij. Een kapotte ruit trok de aan dacht van in een surveillance wagen patrouillerende agenten van het bureau Marnixstraat. Premier Pompidou heeft zon dag verklaard, dat de Franse re gering met kracht haar program voor stabilisatie van de economie zal handhaven. „Door zich te verzetten tegen looneisen, waar van de stellers weten dat zij bui tensporig en gevaarlijk zijn, heeft de regering niet de gemak kelijke weg gekozen welke vroe ger werd gevolgd". De eerste- minister zei dit bij de oefening van de 46ste jaarbeurs van Lyon, waar veertien landen zijn ver tegenwoordigd. Zoals bekend is voor woensdag een protest-staking aangekondigd voor de spoorwegen, de gas- en elektriciteitsbedrijven, de poste rijen de telefoondienst, radio en televisie, het onderwijs, het Pa- rijse vervoersbedrijf en het per soneel van de verkeerstorens op de vliegvelden. Enorme verkeersopstoppingen ontstonden dinsdagmorgen in Londen nadat drie plezierboten tegen de Richmond-brug waren geslagen. Eén van de stoombo ten, de „Princess Beatrice", kwam tegen de middelste pijler terecht en zonk. De andere twee, die evenals de „Princess Bea trice", van hun kabels waren ge trokken door een abnormaal sterke stroom, bleven tegen de brug liggen, die tot nader order voor het verkeer gesloten werd. Toen zij binnenkwamen, waren de Duitsers druk bezig met vol gens de politie ondeugdelijk ge reedschap te trachten de brand kast te openen. Zij hadden bij hun aanhouding een tas met ge stolen sigaren en sigaretten bij zich. ABORTEUSE IN AMSTERDAM GEARRESTEERD De Amsterdamse zedenpolitie heeft de 48-jarige werkster C. A. H. onder verdenking van het plegen van abortus op een over leden 27-jarige vrouw gearres teerd. De werkster, al drie keer ter zake van dit misdrijf veroor deeld, heeft bekend de jonge vrouw, moeder van drie kinde ren, te hebben behandeld. Zij is ingesloten op het hoofdbureau van politie. De jonge vrouw overleed op 6 maart. Omdat de doodsoorzaak niet kon worden vastgesteld werd sectie verricht, die uitwees dat de zwangerschap was verstoord. De werkster, die van de tragische afloop van haar behandeling van de vrouw had gehoord, wat ge vlucht. Het jonge gezin woonde met de drie kinderen in bij familie. Aan de echtgenoot van de overleden moeder heeft de politie foto's van vrouwen, die zich aan abor tus schuldig hadden gemaakt, ge toond. De man wees toen de werkster aan als degeen, die zijn vrouw had behandeld. VEERBOOT DINTELSAS— SEUISHAVEN GEZONKEN De veerboot Beatrix van Den Bommel, die de dienst onder houdt tussen Dintelsas en Sluis- haven, is voor de steiger van Sluishaven gezonken. De veer boot was geladen met vrachtwa gens en personenwagens. De boot onder commando van kapitein H. Veraart vertrok maandagavond voor de laatste dienst om zeven uur van Dintel sas. Alles ver'iep normaal tot men vlak voor de Sluise haven kwam. Hier liep de boot waar schijnlijk door de zuiging, veroor zaakt door de lage waterstand, op een strekdam. Om bij de pon ton te komen moest gewacht worden op hoog water. Door de patrijspoorten ging het schip steeds meer water ma ken, zodat zowel de brandweer van Ooltgensplaat als die van Den Bommel gea'armeerd wer den. Met draagbare pompen wist men de veerboot drijvend te hou den, waardoor deze vóór de pon ton kon komen. Flier zou ais eer ste een met kunstmest geladen vrachtwagen van de veerboot rij den. Toen de vrachtwagen al met zijn voorwielen op de ponton stond, drukte de vracht het schip omlaag, waardoor het overhelde en nog meer water maakte. Plot seling zonk de boot. Dit ging zó snel, dat de 70-jarige machinist A. Kolderwijer, die in zijn kooi in het vooronder lag, ternauwer nood kon worden gered. Met een ziekenwagen werd de bejaarde machinist, die doornat was ge worden, naar een ziekenhuis in Dirks'and gebracht. De veerboot zonk tot de schoor, steenpijp. De met kunstmest ge laden vrachtwagen stond half op de ponton. Met een staaldraad werd de wagen vastgehouden. De rivierpolitie te Dordrecht en de rijkspolitie ter plaatse zijn ingeschakeld. Reeds vroeg in de echtend kwamen talrijke belang stellenden naar Sluishaven om de gezonken veerboot te bekij ken. Over de grootte van de schade is nog niets definitief bekend. CHAUFFEUR DIE DODELIJK ONGELUK VEROORZAAKTE GEARRESTEERD De Amsterdamse politie heeft de 22-jarige verhuizer H, D. uit de hoofdstad aangehouden, die er van wordt verdacht in de nacht van zaterdag op zondag op de Haagse weg de 53-jarige J. W. Elenbaas uit de Haarlemmer meer te hebben doodgereden. Het slachtoffer werd die nacht in be wusteloze toestand en met een wond aan zijn achterhoofd, ge deeltelijk op de parkeerstrook liggend aangetroffen. Op enige afstand lagen drie stukken van een sierstrip van een auto. De verhuizer heeft tegenover de recherche verk'aard, dat hij zich nu achteraf realiseert het wel geweest te kunnen zijn, die de aanrijding heeft veroorzaakt. De politie kreeg een tip van iemand die de wagen had gezien en kon toen tot aanhouding van D. overgaan. VERKEERSONGEVAL Maandagavond omstreeks half twaalf is op de weg Eindhoven Venlo ter hoogte van Someren een personenauto na een inhaal manoeuvre gaan slingeren en tegen een boom gereden. De be stuurder, de 25-jarige gehuwde A. M. A. van Drunen uit Berkel- Enschot, kwam hierbij om het leven. De naast hem zittende eigenaar van de auto, zijn dorps genoot Van G. werd licht ge wond. Het ongeluk gebeurde doordat de caravan, die achter de door de heer Van Drunen be stuurde auto was gekoppeld, de ingehaalde auto licht raakte. Hierdoor ging de combinatie slingeren en botste tegen een links langs de weg staande boom. KOOPMAN SCHOOT OP ZWAGER De rechtbank in Rotterdam heeft de 33-jarige koonman Van B. uit Rhoon veroordeeld con form de eis van de officier van Justitie wegens bedreiging tegen het leven van zijn vijf jaar jonge re zwager. De officier eiste veer tien dagen geleden zeven maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk met drie jaar proef tijd. Na een al jarenlang sluimeren de vete, die de familie van Van B. in twee kampen had verdeeld, kwam het 24 januari tot ernstige moeilijkheden toen de koopman in het woonwagenkamp in Rhoon met een 12 mm pistool een aan tal keren op zijn zwager vuurde. Bij deze schietpartij liep niemand enig letsel op. SLEEPBOOT GEZONKEN Maandagochtend is op de Rijn bij Lobith de Franse sleepboot „Fecht" gezonken. De sleepboot, die toebehoort aan de Fran se Communauté de navigation Francaise Rhenane, verdween onder water bij het draaien van de sleep, die komend uit de rich ting Duitsland, met de kop op stroom had liggen wachten voor de inklaringsformaliteiten. De bemanning van de sleep boot kwam er met een nat pak af. LAGE WATERSTANDEN De aanhoudende oostenwind heeft tot gevolg dat op de Zeeuw se stromen bij eb lage water standen voorkomen zoals sedert mensenheugenis niet is gebeurd. Zondag wees de peilschaal aan het Zijpe bij de vrachthaven te Bruinisse 3,14 meter N.A.P. aan, waarmee de lage stand van februari 1929 2,92 meter N.A. F. nog met ruim twintig cen timeter werd overtroffen. De normale ebstand is onge veer 1,50 meter N.A.P. Lage wa terstanden hebben dijk- of oever- vallen tot gevolg. Ook de veer diensten ondervinden hinder van het lage water. Zo moest de veer dienst ZijpeAanna Jacobapolder enkele uren worden gestaakt. DONDERDAG 19 MAART 1964 HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Morgengebed; 715 Lichte gram.: 7.55 Overweging; 8.00 Nws; 8.15 Strip voor de jeugd; 8.20 Inl. Hoogmis; 8.25 Plechtige Hoog mis; 9.35 Waterstanden; 9.40 Schoolradio; 10.00 Voor de kleu ters; 10.10 Stereof. uifz.: mod. orkestmuz. (gr.); 11.00 Voor de zieken; 11.45 Lichte gram.; 12.15 Leven op het land, gesprek; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Deze week: act.; 13.00 Nws; 13.15 Kamermuz.; 13.45 Voor de vrouw; 14.15 Filmmelodieën (gr.); 14.30 Geef acht op de ja ren, klankschets over de tweede wereldoorlog; 15.00 Mod. gram 15.40 Vocaal ensemble en solist; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Viool en piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Schoolzang; 17.45 Promenade-orkest; 18.15 Sport- rubriek; 18.30 Meisjeskoor en licht instr. sextet; 18.50 Sociaal perspektief, lezing; 19.00 Nws en weerpraatje; 19.10 Op de man af, praatje; 19.15 Geestelijke liede ren (gr.)19.30 Radiokrant; 19.50 Lichte gram.; 20.10 De jeugd op eigen wieken, hoorspel; 20.40 Samen uit - samen thuis, gevar. progr.22.00 Kerkorgelconcert oude Italiaanse muz.; 22.30 Nws; 22.40 Avondoverdenking: 22.55 Boekbespreking; 23.00 Rondom het kind: pedagogische etherleer gang voor school en gezin; 23.30 Klass. gram.; 23.55 Nws. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgvm.; 7.20 Lichte gram.; 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Programma-overz. Aansl. lichte gram.; 900 Gvm.; 9.10 De groenteman; 9.15 Klass. 'gram.; 9.40 Morgenwijding; 10 00 Arbeidsvitaminen gr.)10.50 Voor de kleuters; 11.00 Huishou delijke zaken, praatje; 11.15 Pa rels der muziek in mozaïek: gev. muziekprogr.11.45 Hollandse dorpen in Italië, lezing; 1200 Lichte orkestmuz. en zangsolist; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuin bouw; 12.33 Licht instr. ensemble en zangsoliste; 13.00 Nws; 13.15 Meded., event, act. of gram.; 13.25 Beursber.; 13.30 Lichte or kestmuz.; 14.00 Klass. en mod. kamermuz.; 14.30 Hou je aan je woord: progr. vol speelse en lite raire spitsvondigheden; 15.10 Licht instr. kwintet met zangsol.; 15.30 Pianorecital: mod. Franse werkjes; 16.00 Voordracht; 16.20 Lichte gram.; 17.00 Voor de jeugd; 17.55 Gesproken brief; 18.00 Nws; 18.15 Event, act.; 18.20 Uitz. van de P. v. d. A.; 18.30 Metropole-orkest en solist; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Sport- parade; 19.30 Dansorkest en zangsolisten; 20.00 Nws; 20.05 Radio Kamerorkest en solist: klass. muz.; 20.45 De Nobelprijs, hoorspel; 22.30 Nws en meded. 22.40 Act.; 23.05 Nieuwe gram.; 23.55 Nws. BRUSSEL (VI.)12.00 Nws; 12.03 Lichte muz.; 12.15 Gevar. muz.; 12.50 Beursber.13.00 Nws; 13.20 Kamermuz.; 14.00 Nws; 14.03 Mod. muz.; 15.00 Nws; 15.0S Klass. muz.; 15.45 Lichte muz.: 16.00 Nws; 16.03 Beursber'.; 16.09 Franse les; 16.24 Liederen; 16.50 Gram.; 17.00 Nws (tussen 17.00 en 17.25 rep. wielerwedstrijd); 17.15 Filmmuz.: 17.25 Voor de kinderen; 18.00 Nws; 18.03 Voor de soldaten; 18.28 Paardesport- ber.; 18.30 Kamermuz.; 19.00 Nws en radiokroniek; 19.40 Lichte muz.; 19.50 Vrije politieke tribu ne; 20.00 Mod. muz.; 22.00 Nws en ber.; 22.15 Jazzmuz.; 22.35 De zeven kunsten; 22.50 Gram.; 23.00 Nws; 23.05 Opera- en bel canto concert; 23.55 Nws. Televisieprogramma's NED.: 15.00 in de middag; 16.00 Voor de kinderen: 19.30 Van onze snortredacteur; 2000 Jour naal; 20.20 Brandpunt; 20.40 Kijk op kunst: 21.10 Een engel komt naar Babyion, toneelstuk; 22.55 Zie de mens: 5e vasten-epiloog; 23.10 Journaal. BELGIË (VI.)19.00 Zingen op het plein (Canti in piazza), film van de Italiaanse TV; 19.30 De Flintstones, tekenfilm uit bet stenen tijdoerk; 19.55 Sport: 20.00 Nws; 20.20 De buurman, TV- spel21.15 Filmnws en fragm. uit nieuwe films; 22.00 Toneelkro niek; 22.10 Nws. Een bus met kinderen, die een schoolreisje maakten, is vrijdag tussen Ipiales en Puerres in Co lumbia in een rivier gestort. Der tig scho'ieren vonden daarbij de dood. Een aantal anderen werd ernstig gewond en men vreest dat het uiteindelijke dodencijfer nog zal stijgen. ger werden aangesloten. U moet daar niet gek over denken, een toeslag van 50 Hoe kunt U dit moreel verantwoorden? De heer De Vos: Wanneer de heer Bleijenberg zegt, dat de bijdrage met 50 omhoog moet, dan betekent dat voor een viertal van deze mensen, dat de gehele bijdrage door de gemeente wordt betaald. Er zijn er namelijk 4, die presies ƒ500 moeten betalen. U ziet dus wel de moeilijkheden. Bovgndiap is er dan nog een- van 622,een van. 590,18, een van ƒ740,—,;reen van 623, en er is-er-nog een van ƒ715,van welke ge vallen dan bijna alle lasten voor rekening van de gemeente komen. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, het is dus zó, dat de P. Z. E. M. niet om een hogere bijdrage vraagt van de gemeente. Wij kunnen die 20 nu gaan verhogen, maar is het dan zeker dat dit aan de P. Z. E. M.-belanghebbenden wordt betaald. Er moet dus eerst een overeenkomst zijn met de P. Z. E. M., die dan het geld ten goede doet komen aan de belanghebbenden. De Voorzitter: Uw college heeft de vrijheid om de gemeentelijke bijdragen hoger te stellen. Ik dacht dat de strekking van het amendement wel duidelijk is. Men wil een premie van 10 welk bedrag dan ten goede moet komen aan de betrok kenen. Het amendement gaat verder dan het voorstel van Burgemeester en Wethouders en ik zou daarom eerst dit amendement aan de orde willen stellen. De heer De Vos: Het is toch wel goed, als hier over wordt gestemd, te weten, waarover wij stem men. Ik wil graag weten of de heer Bleijenberg nu hij weet dat in sommige gevallen de gehele bij drage van belanghebbenden dan door de gemeen te wordt betaald aan dit amendement vast houdt. De Voorzitter: Ik schors opnieuw de vergade ring. De Voorzitter: Ik geef de heer Bleijenberg ge legenheid tot het voorlezen van het amendement. De heer Bleijenberg. In het concept-besluit staat onder H a: „voor 18 percelen een bijdrage toe te kennen van 20 van de gemiddelde aanlegkosten ad maximaal ƒ6.000,per perceel"; en ik wil dit aanvullen met: „te vermeerderen met ƒ250,per perceel ten bate van die belanghebbenden die vóór 1 januari 1965 een bindende aanvraag tot aansluiting aan de N. V. P. Z. E. M. hebben ge richt". De heren Compiet en Weterings ondersteunen dit voorstel. De heer De Feijter: Ik ben blij dat de heer Bleijenberg het percentage heeft laten vallen en dat hiervoor een bedrag per perceel in de plaats is gekomen. Dan kan ik mij akkoord verklaren met het amendement van de heer Bleijenberg. Het amendement wordt verworpen met 5 stem men vóór en 9 stemmen tegen. Vóór stemmen de heren: Compiet, Weterings, De Feijter, Ramondt en Bleijenberg. Tegen stemmen mevr. E. Dooms-Ortelee en de heren Waverijn, Ollebek, De Vos, Fijn van Draat, Hol, Huijbrecht, Hamelink en Brakman. De Voorzitter: Thans stel ik aan de orde het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van Burgemeester en Wethouders beslo ten. 10. Mem tot het verlenen van medewerking ex artikel 72 van de Lageronderwijswet 1920 aan het bestuur van de R. K. Meisjesschool. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 11. Idem tot vaststelling van het beschikbaar te stellen bedrag per leerling over 1964 voor de scholen voor Openbaar en Bijzonder G. L. O. en U. L. O. Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. i 12. Idem tot vaststelling van het beschikbaar te stellen bedrag per leerling over 1964 voor de scholen voor bijzonder V. G. L. O.; Zonder bespreking en hoofdelijke stemming /-•or.dt cbnfwm het voorstel besloten. 13. Idem tot vaststelling van het in 1964 te De Voorzitter: Wij hebben dit jaar van Aarden geven aantal lesuren vakonderwijs aan de burg niets gezien. Als ik mij niet vergis is er ook school voor openbaar U.L. O.; van Hulst niets binnengekomen. Te Hulst kon Zonder bespreking en hoofdelijke stemming men het vorig jaar met een voordelig saldo af wordt conform het voorstel besloten. sluiten. 14. Idem tot het verlenen van een vergoeding De heer Fijn van Draat: Ik meen dat wij het over 1964 voor het vakonderwijs aan de St. verzoek om subsidie voor de uitvoering te Aar- Antoniusschool te Sluiskil. denburg hebben afgewezen, omdat wij meenden De heer Weterings: Meneer de Voorzitter, in men samen moet gaan. de stukken heb ik een potlood-aantekening ge- De heer Ollebek: Bij post 510 van de 4e wijzi- zien ik weet niet van wie dat men zich af- ging van begroting 1964 staat in de tweede alinea vraagt of dit niet te ver gaat. Op de andere aan- dat in het gymnastieklokaal aan de Leeuwenlaan vraag heb ik die niet gezien. Ik mag veronder- toestellen en gymnastiekmaterialen staan, welke stellen dat de aantekening bedoeld was voor al eigendom zijn van de gymnastiekvereniging E. M. deze aanvragen en niet alleen voor de Katholieke M. In dit lokaal staan echter geen toestellen van school. de gymnastiekvereniging. Wel staan deze in het De heer De Vos: Dit is een aantekening van ^zTgd^ Sch°°llaan- Gaarne zag ik dit ge" my. Dat wil niet zeggen dat ik het er niet mee ,Tr.. eens ben en ook niet dat ik over dit voorstel an- e Voorzitter: AArj zullen dit corrigeren, ders denk dan over de andere. Dit was de eerst Met inachtneming van vorenbedoelde wijzigin- ingekomen aanvraag die in de vergadering van §en worden deze begrotingswijzigingen vastge- Burgemeester en Wethouders nog moest worden steid. behandeld. Daar worden soms aantekeningen op gemaakt. Wij zijn het hierover overigens geheel Rondvraag, eens geworden. De andere aanvraag is later in- De heer Hamelink: Meneer de Voorzitter, ik heb gekomen en daarbij was de aantekening niet begrepen, dat een aannemer bereid gevonden is meer nodig want in principe was het al uitge- de woningen aan de Veldstraat te Sluiskil te ver maakt. Het gaat dus om vakonderwijs op de beteren, waar ik blij om ben. Ik wil verder graag lagere scholen. Het was dus even iets anders dan weten of er al een aannemer is voor de verbete- wij gewoon zijn. jring van de woningen van het Java. De heer Weterings: Dan ben ik het hiermee De Voorzitter: Die zaak is nog niet „rond", eens, maar ik zou toch gaarne zien dat op de De heer De Vos: Ik wou hieraan nog iets toe stukken dergelijke aantekeningen niet meer ge- voegen. Er is wel een prijsopgaaf, waarover nog plaatst worden. jmoet worden onderhandeld. De vraag of het voor De Voorzitter: Wij zullen hierop letten. elkaar komt, kan nu nog niet beantwoord worden. Wh zijn blij, dat het nu eindelijk in Sluiskil voor Zonder hoofdelijke stemming wordt conform elkaar is het voorstel besloten. Van gjujskii begint dus de victorie! Laten wij U. XT"glvS"S vormde school. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, de wordt conform het voorstel besloten. naar de 3e klasse. Als ik goed ben ingelicht -ie h™ h„f .„„„i,,,. gaat in de nieuwe c. a. o. voor het bouwbedrijf 16. Hem inzake lutbreiding van het Ieerpl£m Gocs a de 3e kiasse naar de 2e klasse en f' 25 Souburg van de 4e naar de 2e. Terneuzen is ech- \an de nyverheidsonderwuswet. ter 3e gebleven. Ik weet niet wat de motieven Zonder bespreking en hoofdelijke stemming hiervan zijn, maar ik meen mij te herinneren wordt conform het voorstel besloten. dat deze zijn: de na-oorlogse woningbouw en het huurpeil 17. Wem tot vMhogmg van de ta^eMluniet Goes dus van de 3e naar de 2e gaat voor 'teerste kwartaal 1964 met ƒ2.000.000. en gouburg v£m de 4e naar de 2e> dan dacht ik Zonder bespreking, en hoofdelijke stemming dat Terneuzen ten minste in de 2e klasse zou wordt conform het voorste] besloten. moeten worden ingedeeld, zo niet in de eerste klasse. Zou U dit willen verifiëren en, als dit op waarheid berust, voor Terneuzen, waar mogelijk, de nodige stappen doen ondernemen om deze zaken in het rechte spoor te leiden? De Voorzitter: Wij hebben hierover ook iets ge- 18. Idem tot wijziging van: a. de gemeente-begroting 1963; b. de gemeente-begroting 1964; c. de begroting 1963 van het woningbedrijf. De heer De Feijter: Ik wou iets opmerken hoord en ons nader geïnformeerd. Het is niet ge- aangaande post 598 van de begrotingswijziging makkelijk om te weten te komen hoe dit in elkaar 1963. Er wordt voorgesteld om 500 meer subsi- zit. Als ik goed heb begrepen is dit een zaak die die te geven ten behoeve van culturele uitvoe- primair behandeld wordt door de partijen, die bij ringen. Is deze tussentijdse verhoging van die de c.a.o. betrokken zijn, dat zijn dus de werk- subsidie ook aangevraagd? 'gevers- en werknemersorganisaties. Dit speelt zich in eerste instantie buiten de overheidssfeer afi De Voorzitter: Deze aanvraag was een onder- T deel van de gevoerde correspondentie met ons' De heer Hu,jbrecht: In de Stichting van de Ar- college. Wij zullen U die brief, als V in de buurt.oeia bent, graag eens laten zien. De Voorzitter; Laat ik zeggen: onderhandelingen waarbij de desbetreffende gemeentebesturen niet De heer Hupbrecht: Ik had nog een vraago hoord of jngeschakeld zijn. Zo dacht ik dat het hetzelfde punt. Het subsidie wordt dus toegekend wag wn G een yerder onderzoek toezeggen, aan de Stichting Cultuurspreiding geland. Jam- waarby overigens kl mee begonnen zijn. Na- mer vind ik het, meneer de oorzitter, dat tuurlijk zullen wij trachten te bereiken dat de eniiec» rtt» H,e h,ermede vastleet en voor- Mag^ yan Terneuzen ten minste wordt gebracht op het peil van de gemeenten die U zojuist heeft genoemd. De heer De Vos: Ik zou daar nog aan toe willen voegen dat deze indeling op dit moment blijkbaar alleen nog maar betrekking heeft op de c.a.o. voor de bouwbedrijven. Voor mij is het nog niet zeker dat de commissie gemeenteclassificatie van de Stichting van de Arbeid hier aan te pas komt. In eerste instantie dacht ik dat dit behandeld wordt in de raad van bestuur bouwbedrijf. Ik zou zeggen dat er voor de plaatselijke vakorga nisaties wel reden is om de hoofdbesturen, zowel de vakorganisaties als de -centrales, daarover te college die subsidie hiermede vastlegt en voor bestemt voor de Z. V. U., terwijl er in Terneuzen toch ook andere organisaties zijn, werkzaam op cultureel terrein, doch uit deze subsidiepot dus niets uitgekeerd kan krijgen. Ik had dus liever dat U die subsidie zonder meer toekende aan de Stichting Cultuurspreiding Zeeland. De Voorzitter: Wij zullen indien de raad hier mede akkoord gaat de toelichting op deze post in dien zin veranderen, dat deze subsidie wordt toe gekend aan de Stichting Cultuurspreiding Zee land zonder nadere doelstelling. De heer Weterings: Zijn er ook dergelijke aan vragen ten behoeve van uitvoering van de Mat- theus Passion te Aardenburg e» Hulst?. pap dan wij. Zij zitten bij de bron waar deze discriminatie gepleegd wordt. De heer Huijbrecht: Ik wil in dit verband dui den op het belang van een en ander voor de ge meente Terneuzen. Wij moeten bouwen en dus bouwvakarbeiders hebben en daarbij gaat het er om wat men kan betalen. In Terneuzen moet men niet in de positie verkeren dat er minder wordt betaald dan in b.v. Goes en Souburg. De Voorzitter: Ik waardeer het dat een en an der hier ter sprake wordt gebracht en U kunt er gerust op zijn dat wij dit nader onder ogen zullen zien. De heer De Vos: Zodra deze zaak bekend was heb ik het gesignaleerd en wij zijn aan de slag gegaan om te achterhalen hoe dit zit. Wij zullen niets nalaten om dit te voorkomen. Ook de vorige keer bij de herindeling in klasse 3 is er door ons college veel aan gedaan moeten worden. Wü heb ben het samen gedaan met de besturen van de vakorganisaties en wij hopen dat dit weer zal kun nen. De heer Huijbrecht: Meneer de Voorzitter, in uw Nieuwjaarsrede hebt U met enige trots ver meld dat Terneuzen de derde zeehaven van Ne derland geworden was. Terneuzen heeft zijn be staan en ontwikkeling te danken aan de scheep vaart. Ik moge opmerken dat Terneuzen jaarlijks wordt aangedaan door 7.000 zeeschepen en 50.00C binnenschepen. Gezien dit feit treft het mij bij zonder dat de Waterleiding Mij „Zeeuwsch-Vlaan- deren" met ingang van 1 maart a.s. een bijzondere beperking gaat leggen op de drinkwatervoorzie ning aan schepen. Ik geloof dat dit een discrimina tie is van de haven van Terneuzen. Deze beper king zou namelijk behelzen dat er tussen 8.00 uur 's morgens en 20.00 uur 's avonds geen drinkwater afgenomen zou mogen worden. Verder zou dit be helzen dat er in 24 uur niet meer dan 100 ms en per maand niet meer dan 1500 ms mag getankt worden. Ais U bedenkt dat er schepen zijn die meer dan 200 m-'i meenemen, dan voelt U wel hoever men daarmee komt. Zou U willen informe ren bjj de Waterleiding Mij wat hiervan de reden is? Anderzijds is het mogelijk dat uw college zich tot de Waterleiding Mij wendt en tracht: a. de regeling ongedaan te maken en b. van de Waterleiding Mij gedaan zien te krijgen dat zij dusdanige technische voorzieningen treft, dat er zowel buiten als binnen de sluis een tappunt komt waar onbeperkt water kan worden ingenomen voor de drinkwatervoorzie ning van de schepen. 'Voorts ware te bevorderen, dat de schepen in een paar uur water kunnen laden en niet dat deze schepen daarvoor een hele dag nodig hebben. De Voorzitter: Ik kan U zeggen dat wij als col lege van Burgemeester en Wethouders enkele maanden geleden een brief hebben gekregen van de directie van de Waterleiding Maatschappij, waarbij men stelde dat het noodzakelijk zal zijn dat er in het havengebied een behoorlijke regeling gaat komen om passerende of liggende schepen op bevredigende wijze te voorzien van water. Men was namelijk enigszins bevreesd dat het aantal particuliere leveranciers ontstellend zou toene men en men zou daarom een regeling willen tref fen. Hierover is advies gevraagd aan Ir. Snijders, welke mogelijkheden er zijn voor de gemeente, omdat het een rijkshaven is. Wij zullen onderzoe ken wat er gaat gebeuren en daarover nog eens overleg plegen. De heer Huijbrecht: Ik moge opmerken dat het niet gaat om het aantal mensen die drinkwater leveren. Daar is thans geen sprake van. Boven dien is dat een zaak van Rijkswaterstaat die de ver gunningen daarvoor verstrekt en die er zeker voor zal waken dat er niet te veel komen. Als er echter een bevredigende regeling wordt getroffen, dan moet die er niet op neerkomen dat het practisch onmogelijk is om drinkwater te bekomen. Deze zaak zal misschien niet hele maal op het gemeentelijke vlak liggen, doch er gens raakt het ons toch wel. Wij hebben de ont wikkeling van Terneuzen te danken aan de scheep vaart en wij moeten de scheepvaart die voorzie ningen geven, die mogelijk zijn. Ik dacht dat daar toe primair ook de voorziening van drinkwater alarmeren. Deze hebben een grotere vinger in dë|behoorde. E)r is geen enkele haven in de wereld? die zichzelf respecteert, waar een schip wordtë weggestuurd zonder voldoende drinkwater. De Voorzitter: Ik ben misschien niet geheel duidelijk geweest in mijn reaktie. Eerlijk heidshalve wil ik naar voren brengen, dat ik mij af vraag of de schuld wel geheel bij de Waterleiding Maatschappij ligt. Mogelijk gaan wij ook niet ge heel vrij uit. Wij zullen dit onderzoeken en er op terugkomen. De heer Huijbrecht: Wilt U daarin ook betrek ken het treffen van een voorziening dat er een behoorlijk tappunt binnen en buiten de sluizen komt? De heer Fijn van Draat: Ik heb een poos geleden een vraag gesteld over het lyceum en U heeft toen gezegd dat U zou informeren zodra U iets wist. Weet U al iets naders? De Voorzitter: Ik ben blij, dat U die vraag stelt. Ik heb de toezegging gekregen, dat de plannen voor het lyceum c.a. op 1 mei a.s. besteksklaar zullen zijn. Aannemende, dat dit 1 juni wordt, kunnen wij niet ontevreden zijn. Verder zal er naar gestreefd worden, dat de rijksgoedkeuring voor het cultureel centrum ook via de Rijksgebouwendienst loopt, waarmede wij hopen dat het plan in zijn totaliteit zal kunnen worden aanbesteed. Ik kan U zeggen, gezien het feit dat U nogal bezwaar had tegen het aantal van 450 zitplaatsen, dat het aantal zitplaatsen als ik het uit mijn hoofd mag opgeven vermeer derd is tot 495, terwijl er bij de uitbreiding van de toneel-accomodatie met vóór het toneel zelf een muziekbak toch nog een groot aantal mensen ge huisvest kan worden. Er zijn een aantal proble men geweest met betrekking tot de te verwachte akoestiek. Hierover heeft men een akoestisch ad viseur geraadpleegd en wij hebben goede hoop dat wij met een paar maanden U de verdere plannen zullen kunnen voorleggen, omdat uw raad for meel opdracht moet geven tot de bouw. De heer Ramondt: Aansluitend op de vraag van de heer Huijbrecht nog even dit. Straks zal de Dow gaan starten en ik hoorde dat de watervoorzie ning problemen opleverde. Is er zekerheid dat de Waterleiding Mij dit voldoende kan opvangen? De Voorzitter: Het contract van de Waterlei ding Mij met Dow Chemical is door de raad van commissarissen vastgesteld en heeft het fiat ge kregen van de directie van de Dow en daarmee is voor de komende vijf jaar de watervoorziening veilig gesteld. Verder heeft men plannen om de watervoorzie ning verder te consolideren. Ik ben ten deze gerust. De heer Bleijenberg: Vorig voorjaar hebben wij de regeling vastgesteld in de gemeenteraad betref fende de toegangsgelden voor het zwembad. Zou U ons kunnen inlichten, voor zover mogelijk en voor zover U in één jaar ervaring kunt opdoen, of deze regeling tot tevredenheid heeft gewerkt? De heer De Vos: Deze regeling heeft in het al gemeen bevredigend gewerkt. Ik heb er geen ern stige klachten over vernomen. Misschien dat er op enige punten een correctie komt, maar U zult daar tijdig van horen. De heer Bleijenberg: In het algemeen mogen wij dus tevreden zijn met deze regeling. De heer De Vos: Behoudens die correcties meen ik van wel. De heer Weterings: Mag ik nog even vragen naar de situatie ten aanzien van de abonnementen. De abonnementen zijn wel een belangrijk iets. Dat is een vaste basis van exploitatie. De Voorzitter: Dit is nog op de secretarie in behandeling. Wij komen er op terug. De heer De Feijter: Ik heb vernomen, dat, het geruime tijd geleden is dat de winkeliersvereniging een brief heeft gezonden aan de raad voor het instellen van een koopavond. Wat kunnen wij van deze zaak verwachten? De Voorzitter: Ik kan U zeggen dat wij op vrü korte termijn een voorstel zullen kunnen 4oen, Wij willen eerst de terugkeer van wethouder Be Meijer afwachten. De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5