Per 1 juli huren omhoog mei 10 en 12,5 procent Defensie bezuinigt RADIO DE KOCK Canadese militairen op Cyprus aangekomen „DE SCHELDE'' ZOEKT BEDRIJFSWINST BUITEN SCHEEPSBOUW DIENSTPLICHTIGEN EERDER NAAR HUIS BEZOEK AAN NEERGESCHOTEN AMERIKAANSE PILOOT GRIEKSE KONING HERDACHT IN DE TWEEDE KAMER TURKIJE: RECHT TOT INTERVENTIE Het weer Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankerlng bfl abonnement: Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Snnfle Rertartle-adres: Noordstraat 55 -57 Administratie-adres: smldawai Telefoon 0115(1- 207 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. E VRIJE ZEEUW WOENSDAG 18 MAART 1964 20e Jaargang - No. 6169 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Temeuzen Advertentfpprtts per mm 16 et; mtn'miir# per advertentie t 2,40 Ruhriek- Kleine Advertenties Igóén timidefs- advertentles)5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 Kleine Advertenties b!1 voorulthetaltng. Vermelding- Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 eent meer Tnzpnrilng advertenties te '8 namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot '0 uur v.m. een relatief hoge huur betalen in vergelijking met hen die eerder gebouwde huizen bewonen. Hij vindt dat een algemene huur- compensatle voor die bewoners Per 1 juli zullen de huren omhoog gaan met respectievelijk 10 en 12,5 procent. Het eerste percentage geldt voor woningen in grote steden. De verhoging van 12,5 procent geldt voor alle andere plaatsen. De huurverhoging geldt alleen voor woningen die vóór 1957 gereed gekomen zijn. De Stichting van de Arbeid is gevraagd naar haar oordeel over eer. compensatie in de loonsfeer voor deze huurver hoging. De regering hoopt het oordeel van de Stichting snel te vernemen. Pit is het voornaamste uit een wetsontwerp dat minister Bo- gaers bij de Tweede Kamer heeft ingediend. In de bij het ontwerp begeleidende toelichtingen zegt de bewindsman met deze huur verhoging in de eerste plaats een harmonisering van de huurprü- zen op het oog te hebben. Hij zegt dat zich voora] bij de na- ooriogse woningen aanmerkelijk verschillen in de huren voordoen, die hun ooi-zaak voornamelijk vinden in de fluctuaties in de bouwprijzen die zich in de loop van de jaren hebben voorgedaan. De komende huurverhoging zal gedifferentieerd zijn. Globaal ge nomen als volgt: huizen die ern stige gebreken vertonen of niet voldoende zijn onderhouden b'ij- ven buiten de verhoging, tenzij hierop de huurverhogingen van 1.960 en van 1962 niet van toe passing ziin geweest Alle vóór 1 januari 1957 ge bouwde woningen met uitzon dering van een aantal premie woningen vallen automatisch onder de huurverhoging. Voor de na 1 januari 1957 tot stand gekomen woningen en de niet automatisch onder de huur verhogingen vallende vóór 1957 gebouwde woningen kan, ingeval het huurneil beneden dat van de jaren 1945 tot en met 1956 ge reed gekomen woningen zou ko men te liggen, de huur op ver zoek worden verhoogd tot het pei1 van de eerder gebouwde wo ningen. De na 1960 voltooide hui zen zullen echter vrijwel zeker buiten de huurverhoging vallen. De minister stelt zich op het standpunt dat de bewoners va.i huizen die na 1957 gebouwd zijn en waarvan een groot deel niet of slechts gedeeltelijk onder de huurverhoging zal vallen nu al een verlichting van hun lasten zal betekenen. De bewindsman merkt ook op dat het niet in de bedoeling ligt gezien het oogmerk van de huurverhoging de subsidies voor nog te bouwen huizen naar aanleiding van die huurverho ging te verminderen. De kloof tussen de huren van nog te bou wen en van bestaande huizen zou door een derge'ijke verlaging op nieuw worden verbreed, hetgeen het streven naar evenwicht zou verstoren. Wè] zullen in het alge meen, zoals gebruikelijk, de sub sidies voor bestaande woningen worden verlaagd als de huurver hoging hierop van toepassing is. Tijdens de jaarvergadering van de maatschappij „De Schelde" heeft de president-directeur, de heer J. W. Hupkes, medegedeeld, dat de scheepsbouwprijzen nog steeds slecht zijn. Er wordt thans gewerkt op standaardisatie en in de richting van speciale schepen, welke andere werven minder gemakkelijk kunnen bouwen. Aange zien er voor vaste prijzen wordt gecontracteerd stelt de scherpe ioonstijging en de stijging van de prijs voor scheepsbouwstaal De Schelde voor moeilijkheden. De bedrijfswinst zal niet uit de scheeps bouwsector moeten komen. Op dit ogenblik is de verdeling in de scheepsbouwsector 85 procent nieuwbouw en 15 procent reparatie. Als de nieuwe Scheldepoortwerf functioneert, hoopt men te komen tot een 50 procent verdeling. Van de orderportefeuille, die 285 min beloopt, is 40 procent bestemd voor export. Bij benadering neemt de scheepsbouw 60 a 65 procent van de activiteiten in beslag en de overige produktielijnen van „De Schelde" 40 a 35 procent. Wat de afschrijvingen betreft werd verklaard, dat deze de ver vangingswaarde zo zuiver moge lijk benaderen. Er bestaat geen vrees voor onderbezetting. Op de vraag of de winstmogelijkheden voor opdrachten uit communis- Dienstplichtig personeel dat door het nemen van bepaalde be zuinigingsmaatregelen bjj de landmacht overcompleet wordt, zal vervroegd met groot verlof worden gestuurd. Er zullen verder maatregelen worden genomen om het boven 'de organisatie aanwe zig zjjnde aantal dienstplichtigen zoveel mogelijk te reduceren. Dit zegt de bevelhebber der landstrijdkrachten, luitenant-ge neraal F. van der Veen, in een brief waarin hij zijn onder-com mandanten inlicht over bezuini gingsmaatregelen bij de land macht. Over het beroepspersoneel dat door de reeds genomen of nog te treffen maatregelen vrij komt, zegt generaal Van der Veen dat het op de eerste plaats zal wor den ingedeeld bij de voor de Navo bestemde eenheden, ter vervul ling van bestaande vacatures die tot nu ioe noodgedwongen door dienstplichtig personeel moesten worden vervuld. Het overige be roepspersoneel zal met een tijde lijke tewerkstelling rekening moeten houden. De bevelhebber der landstrijd krachten stelt dat aangezien de verdediging van West-Europa nu verder oostwaarts gevoerd za] worden dan voorheen het geval was, de taak van de territoriale troepen een andere inhoud heeft gekregen. Die troepen hebben nog steeds tot taak het mogelijk te maken dat de verder oost waarts optredende Navo-eenhe- den het gevecht zullen Wijven voeren. Inplaats van gevechten te voeren in groter verband moeten de territoriale eenheden thans meer de beveiliging van het Ne derlandse nationale gebied ver zekeren, in nauwe samenwerking met de organisaties op het gebied van de civiele verdediging. MARECHAUSSEE BLIJFT AAN DE GRENZEN. De bevelhebber der landstrijd krachten zegt dat een en ander tot gevo'g heeft dat ook het commando ondersteuningsstrijd krachten kan worden opgeheven. Het grootste deel van de taken van dit commando zal worden overgenomen door de territoriale bevelhebbers. In de brief zegt generaal Van der Veen ook dat een deel van het door de adjudant-generaal gedane werk zal worden overge nomen door de opperofflcier per soneel kon. landmacht. Hetgeen overblijft van dat werk zal door een chef personeel onder per- soonhjk toezicht van de bevelheb ber landstrijdkrachten worden uitgevoerd. Verder geeft hij enkele argu menten die geleid hebben tot het opheffen van de lichte „Lua". Hij zegt dat naarmate de Westeuro- pese verdediging meer naar het oosten werd verplaatst ook de di recte samenhang tussen Navo- operaties en territoriale lucht verdediging verminderde. De toe name van de snelheid der vlieg tuigen en de ontwikkeling van geleide projectielen heeft de kans dat Nederlands grondgebied nog zou worden aangeva'len door vliegtuigen die door onze lichte „Lua" zouden kunnen worden onderschept, verkleind, aldus ge neraal Van der Veen. Over de inkrimping van het korps commandotroepen zegt de bevelhebber dat „wat het zwaar ste is ook het zwaarste moet we gen." De commandotroepen zul len worden ingekrompen tot één parate compagnie. Daarnaast zal ter verhoging van de gevechts- waarde van het personeel der voor de Navo bestemde eenheden door het korps commandotroepen een stormschool worden gevorm een stormschool worden ge vormd. Het aantal parate compagnieën van het regiment-Van Heutsz zal worden verminderd en vervan gen worden door honden. Over wogen is de grensbewaking op te dragen aan een andere instan tie dan de marechaussée, maar nader is beslist dat vooralsnog geen verandering in de taken van dit wapen zal worden doorge voerd. De bevelhebber der landstrijd krachten eindigt zijn brief mei een oproep om zuinig te zijn. „Voer een zuinig beheer van ge bruiksgoederen en let op een zo goed mogelijke wijze van gebrui ken en onderhouden van het ma terieel", zo bindt hij zijn onder- commandanten op net hart. tische landen groter zijn dan voor opdrachten uit Westerse landen, antwoordde de heer Hupkes dat men in communisti sche landen uitstekend is inge licht over de prijzen op de scheepsbouwmarkt. Geen fabriek in. Ter neuzen Op de verkoop van de Bijker- werf te Gorinchem is een be hoorlijke boekwinst gemaakt, maar deze zaak moet nog verder afgewerkt worden. De werf in Israël, waarmee De Schelde een contract heeft lopen, komt, wat de nieuwbouw betreft, langzaam op gang. Het ligt niet in de bedoeling in de vestiging, welke De Schelde beoogt in Temeuzen, grote investeringen te doen. Het gaat niet om een fabriek, maar om een werkplaats. Voor de reparatiewerf Schel- depoort verwacht de directie in de toekomst voldoende bezetting. De heer Hupkes deelde mede, dat een meningsverschil over de bouw van een tanker in op dracht van de Norness Shipping- Cy, op bevredigende wijze door arbitrage is opgelost. Verder werd medegedeeld, dat het wa ter is toegelaten in de nieuwe dokken van de Scheldepoort werf in het Zuidsloe. In mei wordt het bedrijf geopend. De Schelde had belangstelling voor de levering van hoofdafsluiters voor het aardgasnet, maar men slaagde er niet in een opdracht te krijgen. Er is voorts belang stelling voor de constructie van gaspompstations. Kreupelhoutbrand drong door tot buitenwijken van Los Angeles Honderden mensen moesten worden geëvacueerd toen een grote kreupelhoutbrand maan dagavond buitenwijken van Los Angeles bereikte. Ruim dertig huizen werden een prooi van de vlammen. De brandweer trachtte met man en macht de brand de ergste sinds jaren te be dwingen. Dreigende staking bij Amerikaanse spoorwegen Vijf Amerikaanse vakbonden van spoorwegpersoneel zullen vandaag een staking afkondigen, ter ondersteuning van hun eisen van hogere lonen en betere ar beidsvoorwaarden, alsmede als irotest tegen het dreigende ont slag van duizenden stokers van diesel-lokomotieven. Gevreesd wordt voor de mo gelijkheid van een algemene spoorwegstaking in de Verenig de Staten. De spoorwegmaatschappijen hebben de minister van Arbeid, Wirtz, gevraagd snel in te grij pen om een „nationale ramp" te voorkomen. Een Amerikaanse officier heeft maandagmiddag een bezoek ge bracht aan een van de drie inzittenden van het op 10 maart boven Oost-Duitsland neergeschoten Amerikaanse vliegtuig, die in een ziekenhuis in Maagdenburg wordt verpleegd. Van Amerkaan: s zijde werd bekendgemaakt dat de Russische militaire autoriteiten de mo gelijkheid hiertoe hadden geopend. Verder werd meegedeeM dat de verwondingen van de vlieger niet ernstig zijn. Over het lot van de twee andere inzittenden van het vliegtuig is nog niets bekend. De Russen hadden geweigerd inlich tingen over hen te verstrekken. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bij de Sowjet-Unie verdere stappen ge daan voor de vrijlating van de drie vliegers en de teruggave van de wrakstukken van het vlieg tuig aangekondigd. Hjj wees op het feit dat de Amerikaanse mili taire verbindingsgroep in Pots dam nog steeds geen toestem ming heeft ontvangen om de plaats te bezoeken waar het ver kenningsvliegtuig is neergestort. (Adv.) Noordstraat 102 Temeuzen Telefoon 3128 Barbara Hutton trouwt met Laotiaanse prins De schatrijke Amerikaanse Barbara Hutton heeft meege deeld, dat ze van plan is in het huwelijk te treden met de Lao tiaanse prins Dioan Vinh. Het huwelijk zal vermoedelijk bin nenkort worden gesloten in de Mexicaanse stad Cuernavaca, waar Barbara Hutton een fraaie woning heeft. De prins, die voor ingenieur heeft gestudeerd en sinds enkele jaren de schilder kunst beoefent, Is boeddhist en Barbara Hutton heeft er, naar het schijnt, in toegestemd, het geloof van haar toekomstige echtgenoot aan te nemen. ZWEEDSE PRirSESSEN MET VERLOOFDES In Stockholm heeft naar traditie het Zweedse Amarantherbal plaatsgevonden, dat werd bijge woond door de koninklijke fami lie. De verloofden van de prin sessen Margaretha en Desiree waren ook van de partij. Op de foto links prinses Margaretha met haar verloofde de Engelse zakenman John Ambler, rechts prinses Desiree met haar aan staande echtgenoot, de Zweedse baron Nielas Silfverschioeld. Staande herdacht de Tweede Kamer gisteren de overleden Griek se koning. De voorzitter, mr. F. J. F. M. van Thiel zei, dat deze vorst, om wie zijn familie en volk rouwt, zich in dienst van zijn volk stelde en zich daarvoor tot het laatste toe rusteloos heeft ingespannen. De minister van Justitie, mr. Y. Scholten, sloot zich namens de regering bij deze woorden van rouw en waardering aan. Het Griekse koninklijke gezin ver loor een man en vader, het volk een in brede lagen geliefde vorst. De gedachten van de regering gaan ook uit naar zijn zoon, die op zo jonge leeftijd tot het ver vullen van een zware taak is ge roepen. Koning Paul zal in onze her innering voortleven als een be kwaam en beminnelijk vorst, die in bijna twee decennia in be langrijke mate bijdroeg tot de rust en de opleving van zijn land, aldus minister Scholten. -I- Maandagavond zijn op Cyprus twee vliegtuigen aangekomen met de eerste Canadese militairen voor de internationale vredesmacht. De militairen, ter sterkte van een compagnie, werden op het vleg- veld van Nicosia ontvangen door de Braziliaanse g eneraal-majoor Carlos Pavia-Chaves, die optreedt ais bevelhebber van de vredes macht in de plaats van de Indiase generaal-majoor Gyani, die met verlof is. De Britse militairen die zullen worden opgenomen in de V.N.- vredesmacht zullen blauwe ba retten of helmen dragen en V.N.- banden om de armen hebben. Het zal de eerste maal sinds de Ko reaanse oorlog zijn dat militai ren van een grote mogendheid, die permanent lid van de Veilig heidsraad is, actief ztelen deel nemen aan een V.N.-operatie. De Britten zullen ongeveer de helft van de troepenmacht vormen. Hun eigen bevelhebber zal onder generaal Gyani plaatsvervangend commandant zijn. De datum waarop de vredesmacht opera tioneel wordt, moet nog worden bepaald. De rest van de Canadese mili tairen er komen er ongeveer duizend wordt tegen het week einde op Cyprus verwacht. Van de zijde van het bureau van Oe Thant is meegedeeld, dat het nog wel „enkele dagen" za1 dure vóór Zweden, Finland en Ierland gereed zijn met de vorming van een contigent. Wat betreft de aanstelling van een bemiddelaar voor de kwestie- Cyprus zijn nog geon vorderingen geboekt. Een verenigde vergadering van het Turkse parlement heeft met nagenoeg algemene stemmen de regering bevoegdheid verleend om zonodig op Cyprus te inter veniëren. De regering had hierom gevraagd met het oog op de Griekse verklaring dat een Turk se landing op Cyprus ooriog tus sen beide landen tot gevolg zou hebben. De vergadering werd achter gesloten deuren gehou den. Het recht tot interventie op Cyprus bezit de Turkse regering op grond van het garantieverdrag maar zij behoeft toestemming van het parlement om een oorlog te beginnen. Politieke waarnemers vestig den er de aandacht op dat de besloten parlementsvergadering twee doelen diende, nj. de we reld te waarschuwen dat het Turkije nog steeds ernst is en de stromingen in eigen land achter de regering te verzamelen. De leider van de Cyprische ver tegenwoordiging bjj de Verenig de Natie, Zeno Rossides, heeft bij da president van da Veiligheids raad geprotesteerd tegen de machtiging, die de Turkse volks vertegenwoordiging haar rege ring heeft gegeven om, indien deze dit noodzakelijk acht, troe pen op Cyprus aan wal te zet ten. Rossides verklaarde dat het niet in de bedoeling van Cyprus ligt om een officiële bijeenkomst van de raad te verzoeken ter be spreking van de door hem „ern stig" genoemde ontwikkeling in het Cyprische vraagstuk, welke hij door het Turkse besluit ge schapen achtte. De Cyprische vertegenwoordi ger zei dat hij secretaris-gene raal Oe Thant had verzocht zich „met deze ernstige zaak bezig te houden op de door hem (Thant) juist geachte wijze." Denemarken zal voor 75.000 dollar deelnemen in de kosten van het V.N.-leger op Cyprus, zo heeft de Deense premier, Krag, dinsdagochtend na een kabinets bijeenkomst in Kopenhage be kend gemaakt. De Oostenrijkse regering heeft aangeboden 54 man geneeskun dige troepen naar het eiland te zenden. België zal een bedrag van 100.000 dollar bijdragen in de kosten van uitzending en onder houd van de ordemacht van de V.N. op Cyprus. Dit besluit van de Belgische regering is dinsdag aan secretaris-generaal Oe Than; van de V.N. meegedeeld. OOSTELIJKE WIND Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Scandinavië handhaaft zich een gebied van hoge lucht druk. Het veroorzaakt in onze omgeving oostelijke winden waarmee koude lucht wordt aan gevoerd. In de hogere luchtlagen be vindt zich boven Duitsland een depressie die aanleiding geeft tot enkele sneeuwbuien. Deze depressie beweegt zich in de richting van ons land, in ver band waarmee er meer bewol king zal zijn terwijl hier en daar een sneeuwbui kan vallen. De temperaturen zullen over het al gemeen wat lager zijn dan maan dag. medegedeeld door het K. N. M. I.. geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Veranderlijke bewolking met hier en daar een sneeuwbui. Ma tige tot vrij krachtige oste'ijke wind. Iets lagere temperaturen dan gisteren. WOENSDAG 18 MAART v.m. n.m. Breskens 4.30 4.57 Terneuzen 5.05 5.32 Hansweert 5.45 6.12 Walsoorden 5.55 6.22 DONDERDAG 19 MAART v.m. n.m. Breskens 510 5.41 Terneuzen 5.45 6.16 Hansweert 6.25 6.56 Walsoorden 6.35 7.06 ZON MAAN op onder op onder Maart 18. 6.48 18.49 9.06 19 6.45 18.51 9.37 0.42 20 6.43 18.53 10.17 2.01 21 6.41 18.55 11.08 3.12 22 6.38 18.56 12.10 4.12 23 6.36 18.58 13.20 4.59 24 S.34 19.00 14.35 536

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1