Jury verwijst Ruby naar electrische stoel Johnson 100 dagen in Witte Huis Deferre valt nationalisatie van De Gaulle aan SOEKARNO WIL VRIJWILLIGERS VOOR „VERPLETTERING" VAN MALEISIE HET WEER 1 - Maandag 16 Dinsdag 17 maart 1964 20e Jaargang - No. 6168 Verrassing Hoger beroep duurt twee jaar Amerikaanse pers over Ruby „Vergissingen" NIEUWE VORM VAN CHANTAGE PRINS BERNHARD EN PRINSES BEATRIX IN DE VER. STATEN BRITSE ONDERNEMINGEN OP OOST-JAVA GENAAST DEMONSTATIE TEGEN KERNWAPENS IN BRUSSEL en in de Verenigde Staten DEMONSTRATIE IN ISTANBOEL VEROORDELINGEN IN MAROKKO ONLUSTEN IN DAHOMEY KLEIN INCIDENT OP CYPRUS SCHENDING NAVO-LUCHTRUIM LAWINE EIST VIJF DODEN AARDSCHOKKEN IN ZWITSERLAND SAN DOMINGO VRAAGT UITLEVERING VAN TRUJILLO JR. Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5537 Admmtstratie-adres: Smldswaj Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per Kwartaal? pér maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 et. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; min'murs per advertentie 2,40 Rubriek' Kleine Advertenties (RWn hnndels- advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 et Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Bripven onder nummer, of; Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer. Inzending advertenties te '9 namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Jack Ruby is schuldig bevonden aan moord op Lee Oswald, de Lee Oswald, de vermoedelijke dader van de moord op president Kennedy. De jury bestaande uit vier vrouwen en acht mannen, heeft hem naar de elektrische stoel verwezen. Rechter Joe Brown heeft echter verklaard, met zijn vonnis te zullen wachten om de verdediging in de gelegenheid te stellen verzoeken in te dienen. De verdediging had reeds verklaard beroep te zullen aantekenen. nen tien dagen worden ingediend. De rechter zal het verzoek waar schijnlijk afwijzen. De verdediging zal dan beroep aantekenen bij het hof van ap pèl van de staat Texas, gevestigd in de hoofdstad Austin. Zij heeft hiervoor drie maanden tijd. Ver moedelijk zal het hof de zaak niet vóór oktober in behandeling nemen, aangezien het in de zo mer op recès gaat. De uitspraak van de jury luidde: „Wij, de jury, achten de verdachte schuldig aan moord met boosaardige opzet en voor bedachten rade, zoals in de ten lastelegging stond en wij stellen de doodstraf vast". De twaalf gezworenen hadden twee uur en 19 minuten precies nodig alvorens tot een éénparige beslissing te komen. Het is niet vaak voorgekomen, dat een Amerikaanse jury zo'n korte tijd nódig had voor een besluit. Ruby hoorde zijn terdoodver oordeling onbewogen aan. Hij zat met gekruiste armen en was omringd door zijn advocaten. Ruby had Oswald doodge schoten in november, enkele aa- gen nadat president Kennedy werd vermoord. Oswald werd neergeschoten in het hoofdkwar tier van politie in Dallas. In het proces, dat een maand geduurd heeft, had de verdedi ging gezegd, dat de 52-jarige nacntciubeigenaar zó oneven wichtig was toen hij Oswald neerscnoot, dat hij niet in staat geweest is goed van kwaad te onderscheiden. Na de voorlezing van de uit spraak werd Ruby onmiddellijk door een schild van politieman nen omgeven. Het strenge oordeel van de ge heel uit blanken en Protestanten bestaande jury was voor de meeste waarnemers, die een mil dere uitspraak hadden verwacht, een verrassing. Verwacht wordt, dat de ver dediging van Ruby bij het hof van appèl van Texas in hoger beroep zal pogen te gaan. Ruby blijft in de gevangenis van Dal l&s. De verdediging van Ruby heeft zich fel uitgelaten over de uitspraak van de jury en o.m. de mening verkondigd dat de jury te snel een beslissing heeft ge nomen, in aanmerking genomen dat er verklaringen waren van 66 getuigen. De juryleden verlieten het ge rechtsgebouw in politiewagens. Het merendeel van hen heeft er de voorkeur aan gegeven, voor lopig nog niet naar huis terug te keren en eerst enige tijd op een „geheim adres' 'te verblijven. Naar de mening van de officier van Justitie Henry Wade zullen met het doorlopen van de proce dure van het hoger beroep min stens twee jaar gemoeid zijn. Dat zou betekenen, dat het vaststel len van een eventueel tijdstip voor een terechtstelling pas na verloop van deze periode moge lijk is. De „New York Times" schreef zondag naar aanleiding van de terdoodveroordeling van Ruby onder meer; „De doodstraf U een barbaars anachronisme in onze rechtsorde, maar een onderdeel van de wet. Ruby heeft zijn kans gekregen voor de rechtbank de rechtvaardigheid van het von nis zal in hoger beroep worden overwogen. Dit zijn elementen van het Amerikaanse rechtsbe stel, de rots, waarop onze natio nale grootheid is gebouwd. Geen van ons mag het recht in eigen hand nemen. Dat zou leiden tot het einde van alle orde en vrij heid". De „New York Herald Tri bune" schreef, dat het proces „een sceptische wereld ervan moest overtuigen, dat het ver moorden van Lee Oswald een persoonlijke daad was: dat het niet, zoals de meeste Europeanen en een niet onbelangrijk aantal Amerikanen h'ebben beweerd, ontsproot aan een samenzwering om Oswald tot zwijgen te bren gen. In hoeverre het proces erin geslaagd is deze indruk weg te nemen kan niemand zeggen: een verklaring vanuit een samen zwering trekt nu eenmaal meer aan dan de misdaden of geestes stoornissen van een enkeling. Maar er is geen enkele aanwij zing naar voren gekomen, dat Ruby's daad in verband moet worden gebracht met een ander of een groep. Het was, dat moet het volk inzien, een daad van een enkeling het gevolg, niet een onderdeel van de tragische moord op president Kennedy", aldus het blad. Het eerste was de verdediging in het proces-Ruby na de uit spraak van de jury te doen staat, is het vragen aan rechter Brown om een nieuwe behan deling van de zaak. Als reden zal worden aangevoerd dat de rech ter „vergissingen" heeft begaan. Een dergelijk verzoek moet bin- Foto: Persfotoografen drin gen op, als bewakers Ruby, na het uitspreken van liet vonnis, de rechtszaal uit geleiden. Als het hof het beroep ver werpt, zal de verdediging in be roep gaan bij het hooggerechts hof in Washington. Volgens de wet van Texas stelt de jury het schuldig of onschul dig vast en bepaalt zij ook de straf. Besluit de jury tot de doodstraf, zoals hier het geval is, dan stelt de rechter de datum van de terechtstelling niet vast dan nadat het hof in Austin het beroep heeft afgewezen. Districtsprocureur Henry Wade heeft verklaard dat het zeker twee jaar zal duren vóórdat alle mogelijkheden tot uitstel of re visie zijn uitgeput. Een „Boeing-707" van de „American Airlines", met 52 passagiers op weg van Chicago naar San Diego in Californië, maakte zaterdag een ongebrui- ke'ijke tussenlanding te Denver naar aanleiding van een anoniem telefoontje over een bom die zich aan boord zou bevinden. De luchtvaartmaatschappij was telefonisch gewaarschuwd, dat men het toestel langs elektro nische weg in de lucht zou laten ontploffen als zij er niet onmid dellijk voor zou zorgen, dat een bedrag van 200.000 dollar op een zekere plaats zou worden afge leverd. Het vliegtuig werd nauw gezet doorzocht, maar weer werd geen bom gevonden. Het toestel koos met vijf uur vertraging weer het luchtruim. De federale recherche stelt een onderzoek in. Prins Bernhard en Prinses Beatrix zijn zaterdag in New York aangekomen voor een be zoek van tien dagen aan de Verenigde Staten. De Prins zal van 20 tot 22 maart de volgende bijeenkomst, in Williamsburg; (Virginië), van de Bilderberg-confarentie leiden. Naar ver'uidt verblijven de Prins en zijn dochter bij vrienden in de buurt van New York. Zestien Britse ondernemingen op Oost-Java zijn door werkne mers in bezit genomen, zo deelde het Indonesische persbureau An- tara zaterdag mee. Het noemde geen namen van ondernemingen, doch zei dat zij waren gelegen in de gebieden van Bandjoewangi en Djember, waar rubber, thee en tabak worden verbouwd. Vele duizenden Belgen, van wie het merendeel studenten, hebben zondag in Brussel deel genomen aan een „anti-atoom- mars" voor het afschaffen van de kernwapens. In slagzinnen werd niet alleen de vernietiging van alle atoomwapens geëist, maar ook een niet-aanvasver- drag tussen de landen van de Noordatlantische verdragorgani satie en van het Pact vn Wr- schu. „Het leger naar het museum" waseen ander opschrift, dat in de stoet, die door de straten van het Brusselse centrum trok, werd meegedragen. „Beverlo moor denaars" werd uitgeroepen als nrotest tegen de verantwoorde lijk militairen voor het ongeval bij een militaire oefening, waar bij enkele weken geleden drie dienstnlichtigen om het leven kwamen. De dit jaar voor de derde keer gehouden „anti-atoommars" tel de oo kenkele delegaties uit an dere landen, waaronder uit Ne derland. President Johnson van de Ver enigde Staten heeft zondagavond voor de Amerikaanse televisie gezegd dat hij graag zou zien dat president De Gaulle het op het punt van de buitenlandse poli tiek meer met Amerika eens is. De Franse erkenning van Pe king noemde de president niet verstandig voor Frankrijk, noch voor de vrije wereld. In een interview over zijn eerste 100 dagen in 't Witte Huis beloofde Johnson dat zijn rege ring, boven alles, zal ijveren voor behoud van de vrede. Over de Franse erkenning van China zei hij verder „dat dit Frankrijks buitenlandse politiek is, niet de onze, hij (president De Gaulle) vond het verstandig deze koers te volgen en dat is een zaak die hij zelf uitmaakt". Uit de vraag of de Franse stap Pekings kansen od toelating tot de Verenigde Naties heeft vergroot zei de president dit niet te honen, noch te geloven. Over de crisis in Zuid-Vietnam zei Johnson dat de nationale vei ligheidsraad begin deze week het verslag over de oorlog tegen de Vietcong, dat minister McNamara na zijn bezoek aan Vietnam heeft President Soekarno heeft de Indonesische jongeren opgeroe pen, zich als vrijwilligers te melden om Maleisië te helpen „verpletteren". In een toespraak in zijn paleis te Djakarta tot ongeveer veertig politieke en militaire leiders, le den van het diplomatieke korps en buitenlandse verslaggevers zei hij; „De premier van Maleisië heeft duidelijk laten uitkomen dat hij niet bereid is tot overleg met mij om het geschil om Ma leisië te regelen. Hij heeft zelfs in zijn land de mobilisatie afge kondigd. Nu doe ik in antwoord op zijn handelwijze een beroep op alle Indonesische jongeren, zich zelf op te geven als vrijwilligers en wij zullen ze niet alleen op leiden in het militaire vlak, maar ook voor verhoging van de pro- duktia." Soekarno zsi nog: „Tijdens de West-Irlaneampagne riep ik ook de Indonesische jeugd op voor vrijwillige dienstneming waarna er zeven miljoen zich meldden om naar West-Irian te worden ge bracht. Ik vraag hun nu, zich weer op te geven om Maleisië te verpletteren." President Soekarno verwierp beschadigingen, dat hii een on ruststoker of een oorlogshitser zou zijn en voegde daaraan toe: „Ik ben slechts de spreekbuis van het Indonesische volk en wat ik zeg is de stem van het volk." Maleisische militairen zochten intussen maandag in de buurt van Kota Baru in het noorden van Malakka de kust af naar Indonesische wapens en infil tranten. De Maleisische regering is naar verluidt de mening toe gedaan, dat Indonesische duik boten op verscheidene plaatsen agenten aan land hebben gezet. Ook in Zuid-Malakka en Singa pore is melding gemaakt van landingen In het overstromingsgebied van de Amerikaanse rivier de Ohio is zondag het water gaan zakken na een schade te hebben aangericht die wellicht meer dan 350 miljoen gulden zal bedragen. Elf personen kwamen bij de overstromingsramp om het leven en het Rode Kruis in Washing ton maakte bekend dat, volgens de eerste ramingen, meer dan 21.500 huizen in vijf staten zijn beschadigd of vernield. Een hachelijke toestand ont stond zondag in Canneltn, In diana, toen de rivier een gat in de waterkering sloeg. 200 bewo ners moesten hier worden ge- evacueerd. Bij Louisvfle in Kentucky is het water nog niet gedaald. De stad is echter veilig achter een muur van zandzakken. Na de vlucht die president Johnson vrijdag over de boven loop van de Ohio had gemaakt begonnen de getroffen staten om de federale hulp te verzoeken die hij had beloofd. Naar schat ting zijn in totaal 110.000 perso nen door de overstromingen ge troffen. In Istanbul hebben zondag tienduizend Turkse studenten en arbeiders een betoging nabij het universiteitsgebouw gehouden, waarbij een beroep op de rege ring werd gedaan het leger naar Cyprus te sturen. Sprekers de den aanvallen op president Ma- karios en er werd een afbeel ding van de aartsbisschop ver brand. Ook werd kritiek geoefend op premier Inonu van Turkije aan wie de vraag werd gesteld, „hoe lang hij het volk zou misleiden". Een Turkse Cyprioot zei dat de Turkse gemeenschap op Cyprus geen vertrouwen meer heeft in de Turkse regering. Intussen verklaarde de Turkse minister van Voorlichting, Ali Ihsan Gogug, in Ankara dat Tur kije met zijn dreigement om troepen op Cyprus aan land te zetten, zijn doel heeft bereikt. Door de waarschuwing van de regering in Ankara werd de overbrenging van troepen voor de vredesmacht van de V. N. naar Cyprus genaast. Dit had weer een massale moordpartij op de Turk se Cyprioten verijdeld. Volgens welingelichte kringen zal de Turkse nationale verga dering vandaag in buitengewone zitting bijeenkomen. Premier Inonu zou dan een overzicht van de jongste ontwikkeling geven en steun vragen voor het rege ringsbeleid. De tegen-kandidaat van gene raal De Gaulle voor het Franse presidentschap, G. Deferre, heeft zaterdagavond in Luik verklaard voorstander te zijn van een Europese politieke unie. De pe riode van de overheersing door de twee blokken in de wereld is thans voorbij, zei hij, en voor Europa is het ogenblik gekomen elke voogdijschap of overheer sing af te wijzen. Het middel hiertoe noemde hij de politieke unie van Europa. De burgemeester van Marseil le en socialistisch volksvertegen woordiger voegde hier aan toe, dat de Europese landen afstand moeten nemen van de huidige Franse politiek. „Ik ben van oor deel, dat de door generaal De Gaulle verdedigde onafhanke lijkheid volstrekt voorbij is ge streefd. Alle landen, hoe groot zij ook zi.in, zijn van elkaar af hankelijk". Deferre antwoordde in Luik op vragen van journalisten, na te hebben deelgenomen aan een bijeenkomst van de raad van Europese gemeenten. Hij zei daarbij wat het Spaan se verzoek om onderhandelingen met de Europese economische gemeenschap betreft „niet goed in te zien, hoe het Franco-be wind zijn plaats zou kunnen krij gen in een democratische instel ling". Wel stemde hij in met het Franse besluit tot erkenning van communistisch China over te gaan, hoewel hij critiek had op het feit, dat Frankrijk daarbij In Rabat zijn zaterdag elf per sonen ter dood veroordeeld na dat zij schuldig waren bevonden aan een komplot om koning Has san te vermoorden en aan een poging tot omverwerping van het regime, in juli j.l. Acht van de elf werden bij verstek veroor deeld. In totaal stonden ongeveer honderd mensen terecht, van wie 84 ter zitting aanwezig waren. Drie kregen levenslang, 35 wer den vrijgesproken en de anderen werden veroordeeld tot gevan genisstraffen variërend van een tot twintig jaar. Het proces begon in novem ber. In januari trokken de ver dedigers zich terug uit protest tegen herhaalde afwijzing van hun pogingen om „de onrege1- matigheid van de instructie" te bewijzen. Sindsdien voltrokken de zittingen zich zonder dat van de zijde der verdedigers of be klaagden iets in het midden werd gebracht. Premier Ahomadegbe van Da homey heeft zaterdag bekendge maakt, dat Dahomeyse troepen het vuur geopend hebben in Parakoe en dat er enkele doden zijn gevallen. Voorts zijn er tal rijke leden van de ordemacht, zowel militairen, gendarmes als politiemannen, ernstig gewond tijdens botsingen die zich zater dag hebben voorgedaan, aldus het Dahomeyse regeringshoofd. De opstandelingen hebben naar hij verder heeft meegedeeld art sen en verplegend personeel aangevallen die de gewonden wilden helpen. Uit zijn mededelingen blijkt voorts, dat opstandelingen bran den hebben gesticht, telefoon verbindingen hebben doorgesne den, een spoorweg hebben be schadigd, een vliegve'd hebben aangevallen en een brug hebben vernield om de komst van ver sterkingen voor het herstel van de orde te verhinderen. De premier van Dahomey heeft oud-president Huber Maga en enkele van zijn ministers er van beschuldigd door hun spil zucht Dahomey in de ellende ge stort te hebben. zijn bondgenoten heeft gene geerd. Voordat hij naar Luik door reisde had Deferre zaterdagmid dag een bijeenkomst met twee socialisten uit België en Neder land. Aan een lunch in een res taurant in Brussel voerde hij be sprekingen met vice-premier P. H. Spaak en de vice-voorzitter van de commissie van de E.E.G., dr. S. L. Mansholt. Aangenomen wordt, dat de Europese vraag stukken werden besproken in het licht van de komende presidents verkiezingen in Frankrijk. Een Brits legervoertuig is zaterdag ongeveer vijf kilometer van Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, op de weg naar Limas sol beschoten. Een Britse sol daat werd licht gewond. De Cy prische minister van Binnen landse Zaken, Georgadjis, heeft een onderzoek gelast. Eer woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van jus titie heeft vrijdagavond gezegd dat met een grondradar „tal loze" schendingen van het NA- VO-iuchtruim door vliegtuigen van het Sowjet-blok znjj vastge steld. Hij zei niets te weten over het aantal en of NAVO-vliegtui- van het Sowjet-blok zijn vastge- hebben waargenomen. Amerikaanse functionarissen zeiden dat deze schendingen meestal ontstonden doordat de vliegtuigen van hun koers af weken. „Een vliegtuig dat bij de grens een grote bocht maakt, kan een paar kilometer het NAVO- luchtruim invliegen", zeiden zij. In het algemeen wordt dan door NAVO-vliegtuigen gewaar schuwd dat het moet landen, met tekens als het neerlaten van het landingsgestel en het schom melen met de vleugels. De Navo- vliegers moeten de indringer identificeren en melden. Zij „gaan niet op eigen gezag tot vijandelijke daden over", aldus de woordvoerder. opgesteld, zal bestuderen. Hij zei het verder met de opvatting van wijlen president Kennedy eens te zijn dat andere zuidoost- Aziatische landen zullen volgen indien Zuid-Vietnam aan het communisme verloren gaat. In antwoord op een vraag zei Johnson dat hij een gesprek met premier Chroesjtsjov pas wense lijk acht als verwacht kan wor den dat daardoor de vraagstuk ken kunnen worden opgelost. Hij herinnerde er aan dat in novem ber de Russische vice-premier Mikojan dit met hem eens was. Ook werd de president een, vraag gesteld over het huidige geschil tussen de Verenigde Sta ten en Panama. Hij zei er niet aan te twijfelen dat beide par tijen tot het besluit zullen ko men om aan de conferentietafel plaats te nemen. Maar de Ver enigde Staten, aldus de president, kunnen niet instemmen met eni ge voorwaarde om over een nieuw verdrag inzake Panama- kanaalzóne te onderhandelen. Berichten over een verwijde ring tussen hem en minister van Justitie Kennedy betitelde pre sident Johnson als „krante praatjes". President Johnson besloot het interview, dat door drie t.v.- netten werd uitgezonden, als volgt: „Wellicht ben ik geen groot president, maar zolang ik hier (Witte Huis) ben zal ik pro beren een goed president te zijn". Vijf skiërs, van wie drie vrou wen, zijn zaterdag om het leven gekomen toen een lawine in de Franse Alpen bij Val d'Isere een groep van acht skiërs bedolf. Al len waren afkomstig uit Lyon. In Noord-Zwitserland hebben zich zaterdag aardschokken voorgedaan waardoor in Zurich, Bern en Bazel muren scheurden en schoorstenen omlaag tuimel den. Deskundigen noemden de schokken de hevigste van een reeks van 140 trillingen die zich in de afgelopen vier weken deden gevoelen. De Dominikaanse regering heeft haar ambassadeur in Ma drid zaterdag opgedragen van Spanje de uitlevering te vragen van Rafael Truji'.lo junior, een zoon van de voormalige dictator, en drie ex-officieren die thans in Spanje wonen. De Dominikaanse minister van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat om hun uitlevering is ver zocht in verband met de moord op zes mannen die ervan werden beschuldig, op 30 mei 1961 ge neraal Rafael Trujillo te hebben gedood. De drie ex-officieren om wier uitlevering ook is gevraagd, zijn generaal Fernando Sanchez en de kolone's Gilberto Sanchez Rubirosa en Luis José Leon Es- tevez. Deze laatste is een schoon zoon van de gedode dictator. AANHOUDEND KOUD Het K. N. M. I. deelt mede: Boven Scandinavië wist zich dit weekeinde een krachtig ge bied van hoge luchtdruk te handhaven. Van een Oceaande pressie daarentegen, die weste lijk van Ierland in de richting van IJsland koerste, splitste zich een deel af. Dit gaf aanleiding tot het ontstaan van een afzon derlijk lagedrukgebied, dat zich over Frankrijk naar het zuid oosten verplaatste en vanmorgen de Adriatische Zee bereikte. Tengevolge van deze ontwik keling wakkerde vooral zondag in onze omgeving de oostenwind sterk aan. Zowel in het Wadden gebied als op een groot deel van de Noordzee stond geruime tijd een volle storm. Abnormaal lage waterstanden tot 2 meter lager dan nor maal werden gisteren langs de Groningse en Friese kust ge meten. De baan van het lagedrukge bied was aan zijn noordkant ge markeerd door een bijzonder om vangrijk gebied met langdurige sneeuwval. Het strekte zich uit ZON MAAN op onder op onder Maart 23.1? 17 6.50 18.48 8.41 18. 6.48 18.49 9.06 19 6.45 18.51 9.37 0.42 20 6.43 18.53 10.17 2.01 van zuidoost-Engeland over noord-Frankrijk en zuid-Duits- land tot in Oostenrijk en Honga rije. Vandaag staat het weer te* dele onder invloed van een rug van hoge druk, maar een volgen de Oceaandepressie, die Europa nadert, zal spoedig de wind uit oost tot zuidoost doen aanwakke ren. De aanvoer van koude gaat daarom door en de komende nacht zal het in het gehele land weer vriezen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Meer wind Droog weer met weinig bewol king. Tot krachtig en aan de kust mogelijk tot hard toene mende wind tussen oost en zuid oost. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. Morgenmid dag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. DINSDAG 17 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. nJS. 3.55 4.22 4.28 4.57 5.08 5.37 5.18 5.47 18 MAART v.m. n.m. 4.30 4.57 5.05 5.32 5.45 6.12 5.55 6.22

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1