Een nieuwe lente-Een nieuwe VOOR VROUW ut: VKI|E ZEEUW Pagina 5 Zaterdag 14 maart 1964 MET VERF EN KWAST - EEN NIEUW CONTRAST! - meer kleur in uw HET is weer schoonmaaktijd. Een schoonmaaktijd, die niet alleen de huismoeders infecteert, maar ook tal van huisvaders. Is er niet overal een bijzondere drang naar interieurvernieu wing merkbaar Het gezinsinkomen laat echter vaak niet toe, dat men daar volop vaklieden bij inschakelt, dus doen de huis vaders het zelf, waarbij ze wonderen verrichten, alleen al door met wat kleur te gaan werken. CONTRASTERENDE WANDEN De Nederlandse verf fabrikanten hebben deze vernieuwingsdrang en de wil tot zelf doen goed verstaan. Hun kleurenspecialisten ont wierpen kleurenwaaiers met volkomen op elkaar afgestemde kleu ren, waarmee zelfs de grootste leek op kleurengebied nauwelijks meer kwaad kan. Bovendien bereiden ze een verfsoort, die zich bijzonder gemakkelijk laat verwerken, direct een opvallend goede „deklaag" geeft en een uiterst vakkundige voorbehandeling van de te schilderen vlakken met grondverf of plamuur niet meer zo dringend noodzakelijk maakt. Het zijn veelal plastic verven, die zowel met de kwast als met de verfroller kunnen worden verwerkt. Zo'n verfroller is een schuimrubberen roller, die vele malen sneller doet werken dan de kiuast en dus bijzonder handig is voor het schilderen van grote wandvlakken. Een praktisch hulpmiddel dus om de moderne kleur- opvatting in het interieur te verwezenlijken. Die moderne opvattingen gaan nu zelfs zover, dat men zijn be- hang-wanden in dezelfde kamer verschillende kleuren geeft. Men verft daartoe de papierwanden met in laboratoria geperfectio neerde verfsoorten, die sommige mensen er zelfs toe brengen een goedkoop nieuw behang op de wanden te gaan overschilderen. stelt in feite zijn eigen eisen. Nog duidelijker wordt dit, als u bedenkt, dat de warme kleuren, als bijv. rood, rood bruin, oranje en geel de eigenschap hebben, dat ze naar ons toekomen. Ze maken een ruimte kleiner. Koude kleuren daarentegen als blauw, blauwgroen en derge lijke zijn wijkende kleuren, doen dus een ruimte groter schijnen. Welke kleuren? HOEWEL met de moderne tinten weinig kwaad gedaan kan worden, is het voor de lief hebbers van belang met en kele fundamentele regels rekening te houden. Zo zal een verstandig schilder een kamer op het zuiden, waar in de zomer het felle zonlicht op staat, wat tempe ren door groene of grijsgroe ne kleuren te gebruiken. Een op het noorden gelegen ka mer stemt men prettiger door toepassing van geel en be scheiden soms rood. Het licht uit deze windstreek dat hard en blauwachtig is, wordt er iets warmer door. Men ziet, elk vertrek in huis Hoe doen we het HEBT V het plan een vertrek twee kleuren te geven, dan doet u er het beste aan de lichte kleur te gebruiken voor de wand met de raampartij en de donkere tint voor de tegenoverliggende muur. Onze tijd heeft de kleur weer ontdekt, na het kleurloze tijd perk (de bruine periode") van het begin van deze eeuw en het daarop volgende mo- notome crème en wit. Niets let ons nu meer om aan de slag te gaan. Het is nauwe lijks meer „mannenwerk" te noemen. Bent u van plan de trap toch maar zelf te vervenDenkt u er dan vooral aan niet alle treden achter elkaar te schil deren. Behandelt u ze liever om en om, dan kunt u de trap tenminste nog gebruiken, al is de verf nat. Is de verf goed droog, dan kunt u de andere treden onder handen nemen. Komt er een loper op te liggen, laat dan het midden vrij als u aan het werk tijgt. De vlekken VERSE verfvlekken kunnen met terpetine of benzine gemak kelijk verwijderd worden, maar u doet er verstandig aan een stofjas of overall te dra gen. Hard geworden verfvlekken in stoffen geven meer moeite. Groene zeep kan uitkomst geven, maar dan moet u eerst proberen of de stof daar wel tegen kan. Is dit wel het ge val, dan de verfvlek met de zeep inwrijven en er pas na vele uren goed en voorzichtig uitwassen. Verfspatten op glas kunnen ge makkelijk met een scheer mesje of scherp aardappel- STRAKS wordt het lichter, warmer, plezieriger, straks wordt het lente! Dan hangen wij onze dikke duffelse wintermantels weer in de kast, bergen wij onze warme, wollen wanten, handschoenen, bontlaarzen en sjaals voor een halfjaartje op. Voorlopig hebben zij afgedaan! Straks bloeien de bloembollen en boomgaarden. Wij gooien de ramen wagenwijd open, slaan weer aan het bezemen, borstelen, boenen, schrobben, schuieren, kloppen, poet sen, kwasten en wassen. Straks ontwaken wij uit onze winterse slaap, kijken uit naar de komende zomerse da gen, petticoats, blouses, blazers, shorts, slippers, khaki- broeken en jeugdige katoenen jurkjes' Straks trekken wij met drom men van duizenden, naar bos sen, bermen, bergen, stranden, sloten, plassen, meren, heide- en heuvellandschappen. Het doet er niet toe waarheen, maar in ieder geval naar buiten, verweg van die stampende, stinkende stad! Wij gaan op vakantie! Even weg uit die dagelijkse drukkende, slepende plezierig prikkelende geur van dennen en loof! Dan spelen de zachte warme zon- nenstralen op onze bleke, zover mogelijk ontblote huid een speels ballet. Voor het echter zover is, wordt er nog veel, zeer veel gepiekerd en gesproken over die steeds Weer klemmende vraag: „Wat zullen wij doen dit jaar?" Over stelpende stapels brochures, fol ders, tijdschriften en kranten worden bestudeerd als nooit tevoren. De zomerse garderobe wordt zorgvuldig (en door de vaders zorgwekkend) bekeken en drastisch aangevuld. Wij halen het kampgerei weer van zolder, maken het schoon, vul len aan waar nodig en pakken weer in, klaar voor de start! Door duizenden enthousiaste watersportliefhebbers wordt nu dagen lang geschuurd, gelakt, geteerd en geverfd, om maar zo gauw mogelijk te kunnen ge nieten van de wijde watervlak ten, hetzelfde water waarop nog niet zolang geleden werd ge schaatst. Zo zien wij, dat een nieuwe lente weer leven in de vakantiebrouwerij brengt. Een nieuwe lente betekent echter niet alleen nieuw leven, maar ook een nieuwe Hiswa EEN BEGRIP Zo langzamerhand is de ten toonstelling Hiswa/Goed kamp, die haar poorten vanaf 10 uur 's morgens de 17e maart a.s. tot 22.30 uur de 26e maart in het nieuwe Amsterdamse R.A.I.-ge- bouw geopend zal houden, uit gegroeid tot de grootste West- europese watersport-, kampeer en caravantentoonstelling, die alles maar dan ook alles op dit gebied toont. Van opblaasbare rubberbootjes en kano's tot een motorjacht met een waterver- plaatsing van 47 ton. Maar niet alleen bootjes, boten en com plete zeevaardige jachten zijn hier vertegenwoordigd. De kam- peerliefhebber kan er eveneens zijn hart eens duchtig ophalen aan een keur van tenten en kam peeruitrustingen en wat dies meer! Bovendien is de A.N.W.B. aanwezig met een grote inlich- u van harte met raad en daad bijstaan op het gebied van kam peren en watersport maar te vragen is. Noviteiten op boten-, caravan- en kampeeruitrustingengebied zijn er te over. Het zou dwaas heid zijn deze allemaal op te noemen. Een enkele willen wij gaarne even aanstippen: dat is dan de papieren slaapzak, mo menteel nog in experimenteel stadium, maar bij gebleken grote belangstelling zal deze toch zeer zeker spoedig op de markt komen. De prijs van zo'n slaap zak zal naar alle waarschijnlijk heid slechts ƒ6,zijn. Deze slaapzak zal 3 tot 4 weken mee gaan (een vakantie), een nadeel is echter dat het papier (nog) bijzonder ritselt. Verder tippen wij een 25-delige panneset, geheel uit aluminium vervaardigd, incl. kopjes en scho teltjes voor vier personen voor de prijs van ƒ39,50. De Nederlandse en de buiten landse industrie, van Amerika tot Japan gezamenlijk op de im mense vlakte van de Amster damse R.A.I. vertegenwoordigd laten zich weer van hun beste zijde zien, om het ons straks als wij weer met vakantie gaan, nog luxueuzer, nog gemakkelijker en nog gezelliger te maken. De watersportliefhebbers, hun aan tal groeit met de dag, zullen straks met hun ook alweer gro tere en comfortabeler boot of jacht weer over de wijde wateren scheren, genietend van rust, zon, lucht en water. WILL MOONS. mesje worden verwijderd! Een vetvlek in het behang kunt u niet zonder meer overplak- ken. Het beste kunt u de vlek eerst met lak of vernis be werken, anders komt het vet zeker na verloop van tijd weer door het nieuwe papier. U denkt er wel aan het stuk je reparatie-behang af te scheuren en niet precies af te knippen? Afgescheurde rand jes zijn namelijk dunner en daardoor minder opvallend. Kwasten zetten we na gebruik direct in terpentijn of terpen tine. Een flinke fles houden we bij 't schilderen bij de hand, want verf die niet op de juiste plaats is terecht ge komen, vegen we er zó mee weg zolang ze nog niet opge droogd is. BETTY TEELING. MIGRA AANVALLEN VAN HALFZIJDIGE HOOFDPIJN door overgevoeligheid voor bepaalde be standdelen door te sterke verdringing van agressieve neigingen door te grote eerzucht gepaard met per fectionisme MIGRAINE is geen gewone hoofdpijn, het is een op zichzelf- staande ziekte. Het meest kenmerkende van dit lijden is wel de eenzijdigheid, d.w.z. de hoofdpijn zit meestentijds maar aan één kant, links öf rechts. Gedurende een migraineaanval is de patiënt meestal misselijk, vaak wordt er ook geklaagd over duizeligheid. Tijdens de aanval bestaat er een typische buitengewone gevoeligheid voor licht- en geluidsprikkels. Ook dit optreden in aanvallen is één der karakteristieke ver schijnselen van migraine. In de tussen die aanvallen gelegen perioden ondervindt de patiënt geen last. In zo'n acute toestand zijn migrainelijders helemaal „van de kaart", zij trekken zich dan doorgaans terug in een stil en donker vertrek. migrainelijders zich op ge zette tijden leren ontspannen en niet langer doorwerken dan tot er een toestand van „aangenaam vermoeid zijn" is bereikt. Als liefhebberij is een sport waarbij spieractiviteit van het lichaam wordt vereist, een zeer geschikt tegenwicht tegen de geestelijke ver moeienissen. Het is een ge lukkige omstandigheid, dat migrainelijders meestentijds zeer intelligente mensen zijn, daardoor is de mogelijkheid aanwezig dat zij het nodige begrip voor deze curatieve maatregelen kunnen opbren gen. Dr. ALFREDA BRIEDÉ LENTEBODEN Ondanks koude, gure winden laten de crocussen zich niet langer in de grond houden: overal in de hoofdstad, waar de afdeling beplantingen vóór enkele maanden duizenden bolletjes in de grond heeft ge stopt, wordt het grastapijt op gefleurd door de kleurige len teboden. lENILd tingenstand, waar deskundigen Kwark is een zeer voedzaam en smakelijk zuivelprodukt. Het krijgt langzaamaan wat meer bekendheid. Gen wonder overi gens, want vooral de magere kwark is zeer geschikt bij een vermageringsdieet, omdat er veel eiwit en praktisch geen vet in uoorkomt. En hoe velen van ons „lijnen" tegenwoordig niet, voor geschreven door een arts of uit eigen vrije wil. De roomkwark tegenwoor dig ook verkrijgbaar is een verrukkelijk nagerecht, dat ge combineerd met allerlei vruchten in vele variaties op ons menu kan voorkomen. Hierin komt na tuurlijk wel vet voor (60% in de droge stof). Wanneer ter plaatse geen kwark te koop is kan men zelf maken, hoewel men 't niet hele maal hetzelfde krijgt als bij het fabrieksprodukt (recept onder het weekmenu). ZONDAG: gebonden champig nonsoep, kalfsgehakt spéci ale, worteltjes, aardappelen abrikozen rijstpudding. MAANDAG: stoof peertjes, ge bakken aardappelen, plak ge bakken boterhamworst, yog hurt met vanillevla. DINSDAG: andijvie, gebakken kaasplak, aardappelen, kwarkf lensjes. WOENSDAG: Waldorf slaat je, bietjes, gebakken spek, aard appelpuree. DONDERDAG: boerenomelet, aardappelen, sla, rödkröd met vanillesaus. VRIJDAG: champignonragoüt in rijstrand met tomatensla öf visragoüt in rijstrand met to matensla, chocoladepudding met slagroom. ZATERDAG: kaasbouillon, boe renkool met worst. ZELF MAKEN VAN KWARK Breng VA liter melk op onge veer 40° en vermeng deze met 3/i liter karnemelk. Laat dit mengsel dik worden op een lauwwarme plaats (b.v. in een teiltje me warm water). Laat deze massa uitlekken in een doek die op een vergiet is gelegd. Van bovengenoemde hoeveelheid melk houdt men ongeveer 500 g kwark over. BETREKKELIJK JONGE THEORIE f OVER de oorzaak van de ziekte, die migraine heet, kan men verschillende opvattin gen tegenkomen. Al geruime tijd bestaat de mening dat deze aanvallen, evenals bij voorbeeld hooikoorts en ast ma, veroorzaakt zouden wor den door allergie, d.w.z. door een overgevoeligheid voor bepaalde bestanddelen in het v'óêdsel in dé inademings- lucht. U kunt ook de theorie tegenkomen, dat migraine be rust op een te sterke verdrin ging van agressieve neigin gen. Het opkroppen van woe de en ergernis zou bij daar toe voorbeschikte personen aanleiding geven tot stoornis sen in een aantal hersencen tra, waardoor de hierboven beschreven aanvallen te voor schijn geroepen zouden wor den. Weer een heel ander ge zichtspunt is nog niet zo lang geleden gelanceerd door de Amerikaanse psychiaters Mar- cussen en Wolff. Zij hebben vorm gegeven aan de visie waarbij er van wordt uitge gaan dat migraine zich voor namelijk manifesteert bij personen die zeer gespannen leven. Het is aan deze, be trekkelijk jonge theorie, dat wij hier enige afzonderlijke aandacht willen schenken. BEDOLVEN ONDER PLICHTEN VOLGENS de doktoren Marcussen en Wolff zijn de meeste lijders aan migraine opvallend eerzuchtig. Alles wat zij doen willen zij in de meest perfecte vorm laten geschieden. Deze neiging tot perfectionisme verbiedt hen verantwoordelijkheden aan anderen af te staan. Voor hun persoonlijk leven leidt dit tot een situatie waarbij zij bedolven dreigen te raken onder de vele plichten. Zul ke mensen gaan daardoor steeds harder werken. Zo ont staat er telkens een onmoge lijke toestand, het streven naar het onmogelijke wreekt zich in de catastrofale aan vallen van hoofdpijn, gepaard gaand met een zeer ernstig ziektegevoel. Hier eist het lichaam dus als het ware van de geest eens even absoluut op te houden met al die over matige en krampachtige in spanning. Het is in zulke gevallen, volgens de geleerden die deze opvatting huldigen, de taak van de behandelende genees heer om de patiënten te hel pen bij het vinden van een andere wijze van reageren op de diverse dagelijkse ge beurtenissen. Dat is dan geen gemakkelijke opgave. ZEER INTELLIGENTE MENSEN DE patiënten dienen, vol gens Marcussen en Wolff, te leren zich van him kramp achtige en opgeschroefde levenshouding te ontdoen. Verder zullen ze om te be ginnen minstens een vierde gedeelte van de op zich ge- homen bezigheden moeten laten schieten. Voorts is het nodig dat de Doe jij er nog aan NA de bekendmaking van het Amerikaanse rapport en het begin van de actie tegen het roken onder de Nederlandse jeugd, ben ik er op uit getrokken óm over dit probleem eens' een babbeltje op te gooien tussen jonge men sen. Ik wilde wel eens weten hoe zij op al die wijze woorden hadden gereageerd en of de conclusie van de rookdeskundigen ook invloed zou hebben op het rookgedrag van de Neder landse tieners. Ik liep een expressobar binnen, omdat ik wist dat hier het ontmoetingscentrum van tieners bij uitstek is. Een schrale scherpe sigaretten en pijptabakgeur, vermengd met die van kof fie en cacao, drong diep tot in de verste ver takkingen van mijn neusholte door, toen ik de draaideur achter mij zoevend tot stilstand hoorde komen. Ik zette mij aan een tafeltje tussen een groepje jongelui van een jaar of 18-19 en bestelde een kopje heerlijke zwarte koffie. Zo bij het genot van dit pittige drankje liet ik mijn blikken onderzoekend ronddwalen. Het viel mij op, dat er slechts eentje aan ons tafeltje een sigaret tussen zijn lippen liet bungelen, terwijl twee anderen aan een pijp lurkten, alsof het een heerlijke zuurstok was. „Waarom rook je?", vroeg ik, na een inleidend babbeltje. OM DE DUIZEND WEKEN - „Dat is toch niets bijzonders", klonk het terug uit de mond van een pijpsmoker. „De meesten doen het". Hij zocht naar een ver klaring hiervoor maar deze kon hij niet geven. Een niet-roker zei: „Het is zo, dat ik vroeger veel, om niet te zeggen zeer veel rookte. Dat „vroeger" moet je met een korreltje zout nemen, want dat is pas veertien dagen geleden. Ik ben er er mee opgehouden, en het valt me nu des te meer op, dat anderen roken; je gaat er veel meer op ietten". Bang of verstandig Een jongen met sigaret tussen zijn lippen bood er mij ook eentje aan. -doch ik weigerde beslist en zei, dat ik niet meer rookte. „Je hebt zeker ook dat televisiefilmpje gezien", zei hij, „en nu ben jij natuurlijk ook bang geworden, net als die andere lafbekken". Ik gaf eerlijk toe, dat dat filmpje bij mij de doorslag had gegeven. Maar ik zei hem tevens, dat het be slist niet alleen een kwestie van angst of van narigheid was, die mij ertoe dreef er mee op te houden. De twee andere jongens, die zich tot nu toe niet in ons gesprek hadden gemengd, begonnen zich ermee te bemoeien. Allebei waren zij het met mij eens, dat ieder normaal denkend mens toch wel aan het denken ge bracht wordt, als hij dit alles over het roken van sigaretten hoort en ziet. Zo'n kostbaar onderzoek wordt toch niet voor niets ingesteld en de uitslag liegt er toch echt niet om. Eén van de twee pijprokers was zelf ook aan de sigaret verknocht geweest, maar ook hij had ingezien, dat hij er iets aan moest gaan doen. Het was hem heus niet gemakkelijk ge vallen, zo vertelde hij en in het begin kon hii helemaal niet aan zo'n geval in zijn mond wennen. Gelukkig ging het .nu wat beter en volgens hem zou het niet lang meer duren, of hij zou pijp roken alsof hij niets en nooit an ders gedaan had. De sigarettenroker vond het allemaal nogal overdreven, volgens hem waren èn het Amerikaanse rapport, de verschillende publicaties van sigarettenrokende artsen, èn het televisiefilmpje je reinste bangmakerij. Hem zouden ze niet zo ver krijgen dat hij om schakelde, laat staan er mee ophouden. Hij wil de het voor zichzelf niet zo moeilijk maken. Jammer voor deze knul dat hij het bij het verkeerde einde had. Het valt niet mee Ik kan me goed begrijpen, dat het moeilijk valt om er af te komen, en ik durf te zeggen dat het mij om de drommel niet is meegeval len zover te komen, als ik nu ben, maar één ding kan ik jullie wel vertellen, ik ben er ontzettend dankbaar voor en bijzonder blij mee. Dat iemand niet met roken wil ophouden kan ik me goed indenken, maar dat iemand het risico wil lopen ernstig ziek te worden vind ik toch wel zeer eigenaardig en zeer onnatuur lijk. Maar ja, het valt echt niet mee als je gewend bent veel te roken, er ineens rigoreus mee te stoppen. Ikzelf zag het, toen ik er vanaf wilde komen, als een soort zelftucht iedere dag wat minder te gaan roken, totdat ik helemaal niet meer naar een sigaret verlangde. De jongens in deze tent hadden het alle maal op een andere manier dan ik gedaan. Eén was er van sigaret op pijp overgegaan. Een ander was er totaal mee opgehouden in eens. En weer een ander rookte om er af te komen slechts halve sigaretten. Uit dit korte gesprekje met deze lui bleek wel, dat de Nederlandse jonge mensen over het algemeen van het roken van sigaretten willen aikomen, een enkele uitzondering daargelaten. Gemeenschapsverslaving Wij vroegen ons af hoe het nu eigenlijk komt, dat iemand de brand in zo'n wit staafje steekt, het tussen zijn lippen stopt en er aan gaat zuigen. Na veel heen en weer gepraat en gissingen kwamen wij tenslotte tot de conclu sie, dat het hier waarschijnlijk gaat om een soort gemeenschapsgevoel. Je ziet het al op de lagere scholen, dat kleine jochies peukjes van de straat oprapen en de bij elkaar verkregen eindjes verwerken tot „echte" shaggies, die zij dan op een stil plekje oproken. Als je aan dit soort activiteiten niet mee doet, dan ben je een bangerik, een slungel en nog veel meer. Je loopt de kans te worden uitgestoten, omdat je niet in deze gemeenschap past. Je staat moederziel alleen! Welke jongen wil dit nu? Wanneer je later naar een hogere school gaat, ligt dit probleem toch wel een ietsje an ders. Hier rookt bijna iedereen en vanzelf ga je ook meedoen. Het is hier niet de gemeen-, schap die je uitstoot, je voelt het eerder als een soort plicht mee te roken. Doe je het niet dan pas je er met bij. Dus wat doe je? Je steekt een sigaret op, ondanks dat je het niet „lekker" vindt. Gelukkig zijn er toch nog van die sterke persoonlijkheden, die ondanks alles zoals liet gemis aan die gezellige sfeer welke een sigaret kan scheppen, het gevoel van zeker heid dat zo'n wit rolletje tussen je vingers je geeft, die houdinggevende kracht tegen dit rolletje tabak „neen" zullen blijven zeggen. Deze mensen getuigen van een sterk stand vastig karakter, Maar even gelukkig komen er steeds meer mensen bij die inzien, dat zij verkeerd zijn geweest. Laten zij dan onthouden, dat hij die zijn fouten erkent, geen bewijs van zwakheid, maar juist een bewijs van kracht ten toön spreidt. WILL MOONS.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 5