Meer dan 372 miljard! MORGHAN DE MAGIËR Scheepvaart op Twentekanaal gestremd Dr J. L. P Brants over Havo-onderwijs SLIPPARTIJEN NARIJ SCHOONDIJKE MET ZWARE MATERIËLE SCHADE LAATSTE BERICHTEN PAARDEN NOG ALTIJD BELANGRIJK IN HET BOERENBEDRIJF Zaterclag 14 maart 1964 Pagina 3 In het Terneuzense Lyceum sprak Drie gewonden in het Oostburgse ziekenhuis opgenomen KOMT THEO VAN EIJCK NAAR NEDERLAND? Coöp. Boerenleenbank «Terneuzen» RAIFFEISENBANK DF VRTJF ZFFUW Op uitnodiging van de ouder vereniging van het Petrus Hon- dius Lyceum heeft dr 3. L. P. Brants, inspekteur voor het V. H. en M. O., gisteravond in het Ly ceum voor talrijke belangstellen den een uiteenzetting gegeven over het Hoger Algemeen Voort gezet Onderwijs. Dit onderwerp is voor velen uitermate belangrijk, omdat het Petrus Hondius Lyceum één van de 15 instituten in Nederland is waar per september 1964, bij de aanvang van het nieuwe school jaar, de proef met dit nieuwe type onderwijs gaat beginnen. Vóór deze inleiding sprak de voorzitter van de oudervereni ging, de heer K. J. Hoving, er zijn voldoening over uit dat gezien de zeer grote belangstelling het con tact „oudersschool" verbetert en hij nodigde de ouders van de eindexamen-kandidaten uit om dit jaar ook bij de bekendmaking van de uitslag aanwezig te willen zijn. VORMING In het voorwoord van zijn in leiding wees dr Brants op de kri tiek die men vooral de laatste jaren hoort op het voorberei dend, middelbaar en hoger on derwijs en hij was er van over tuigd, dat deze kritiek lang niet altijd ongegrond is. Nederland gaat graag van het standpunt uit dat de middelmaat het beste is en dat is nu juist het verschil met hetgeen er in de mammoetwet gaat gebeuren. Waarom een leerling, die een bepaalde rich ting uit wil, dwingen vakken te leren die hem niet liggen of waarvoor hij geen belangstelling heeft omdat hij er tóch niet in door moet gaan. Spreker onderstreepte twee be langrijke punten van zijn betoog in hetgeen hij in het algemeen over de mammoetwet zei: in de eerste plaats moet deze raamwet inhoud krijgen en er moeten overgangsmaatregelen komen. Het eerste gedeelte van zijn betoog kwam er op neer dat de onderwijsvernieuwing duidelijk is gericht op de zelfstandigheid van de leerling, waardoor deze veel beter voor zijn intrede in de maatschappij wordt voorbereid en dat kan in feite al op de lage re school beginnen. Meer op ka rakter dan op wetenschap is de nieuwe wet gericht. Dit vraagt van de docenten plotseling een geheel andere instelling en het is duidelijk, dat de docenten van het Petrus Hondius Lyceum een zeer zware taak wacht. Dat het Terneuzens Lyceum als één van de 15 in Nederland werd aangewezen, kan als bij zonder vererend worden aange merkt,-iWant juist omdat het een experimenteren met een nieuwe onderwijsvorm is, zal het de be langstelling van geheel Nederland de betekenis van het „Havo". Na enkele punten van de mammoetwet te hebben bespro ken, ging dr Brants over tot het uiteenzetten van de bedoeling en de betekenis van het ,Havo". In de eerste plaats ,moet er, wanneer deze onderwijsvorm vol ledig is ingevoerd, daaraan voor afgaan een brugjaar. Nu is er om ven, maar dan volgt een toela gen om het Lyceum te bezoeken een advies en een toelatingsexa men nodig. Het advies zal blij ven, maar dan vo'gft een toela tingsonderzoek en ook dit is voor velerlei uitleg vatbaar. Het kan b.v. een psychologisch onderzoek zijn, dat hangt volkomen van de schoolleiding af. De brugklas is een determi- neerklas om de leraren gelegen heid te geven de leerling te ob serveren. Dus zal het nuttig zijn dat in die klas éép leraar meer dere vakken onderwijst. Het H. A. V. O. is een geheel nieuw schooltype en kan het best vergeleken worden met de M. M. S. Dr Brants zei zeer nadrukke lijk dat de H. A. V. O. beslist niet als een tweederangs H. B. S. moet worden beschouwd. Na het brug jaar, in de 2e en 3e klas, krijgen de leerlingen allemaal precies dezelfde vakken, maar in de 4e klas kan de leerling kiezen uit een aantal vakken en dit aantal is aan een maximaal en een minimaal aantal uren gebonden. In de 5e klasse kiest hij zes vakken waar van twee op talen moeten gericht zijn, n.l. Nederlands en een mo derne taal plus vier vakken waarin hij zijn keuze zodanig za' moeten maken dat dit het beste past bij hetgeen hij daarna ver der gaat studeren. Uit een en ander blijkt dat de school een zekere begeleiding zal moeten geven en een gelukkige omstandigheid noemde dr Brants dat hieraan op het Petrus Hon dius Lyceum al aandacht wordt geschonken. Na de pauze werd nog een aan tal vragen gesteld, waardoor dr Brants gelegenheid kreeg zijn inleiding, waar nodig, te verdui delijken. Tenslotte vroeg de heer Hoving aandacht voor de toneelvoorstel lingen op 20 en 21 maart a.s. in het Concertgebouw, waar leraren van het Petrus Hondius Lyceum „Bloed en Liefde" van Godfried Bomans zullen opvoeren. EEN SUCCES VOOR HET GOESE POLITIEKORPS. Een1 belangrijke diefstal op gehelderd vóórdat, de diefstal was ontdekt. Omstreeks het middernachtelijk uur werd door de Gemeentepoli tie te Goes tijdens een verkeers controle een bestelauto aange houden. Hierbij bleek, dat de lading van de bestelauto bestond uit een 134 kg wegende bronzen bus ter waarde van 600, en een 250 kg wegend bronzen kranswiel. Dit was voor de Goese politie aanleiding om de bestuurder van deze bestelauto, de woonwagen bewoner G. H. te arresteren en aan een nader verhoor te onder werpen, met het resultaat dat H. in de cel werd opgesloten. Bij het daarop door de Gemeen tepolitie te Terneuzen ingesteld onderzoek bleek de vracht van de bestelauto gestolen te zijn in de machinefabriek van de heer Van Wyk gelegen aan de mid- denkanaalarm te Terneuzen. De heer Van Wijk zal wel ten hoogste verbaasd zijn geweest, toen hij vernam dat in vjjn fa briek was ingebroken en de dief te Goes reeds achter slot en gren. del zat. GETUIGE, VERDACHT VAN MEINEED, GEARRESTEERD De 64-jarige mevr. J. M.S. uit Vught is tijdens de zitting van de Bredase kantonrechter, verdacht van meineed in een proces tegen haar echtgenoot, gearresteerd. De vrouw trad op als getuige in het proces tegen haar man, die terecht stond voor een verkeersovertreding. Op de provinciale weg IJzen- dljkeSchoondjjke hebben vrij dag in de loop van de dag in de beruchte bocht nabij de Öranje- dijk drie verkeersongevallen plaats gehad. Deze ongevallen moeten ge weten worden clan plaatselijke gladheid van de weg. Daar men voorbereidende werkzaamheden aan het treffen is om deze bocht te verleggen, lag1 er in de bocht een weinig slib, dat de weg door de er op gevalton regen ter plaat se spiegelglad maakte. In de morgenuren was het de heer M. uit Schoondijke die in genoemde bocht slipte en in de links van de weg getogen sloot terechtkwam. Met verwondingen werd hij naar het ziekenhuis te Oostburg overgebracht. 's Middags om 4 uur reed ba ron De V. uit Antwerpen, ko mende uit de richting IJzendijke, met te grote snelheid door deze bocht. Hij verloor de macht over het stuur en kwam met zijn auto eveneens in de sloot te recht De naast hem zittende ba rones F., eveneeps. uit Antwer pen, geraakte hierbij zwaar ge wond. Zij werd naar het zieken huis te Oostburg vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Nog geen kwartier later had het derde ongeval plaats. De heer B. uit Middelburg, employé van de P. Z. E. M., verloor even eens door te grote snelheid de macht over het stuur, sloeg met zijn auto tweemaal over de kop en kwam in de naast de weg ge togen sloot terecht. Door het breken van zijn voor ruit werd de heer B. er.nstig aan het gelaat gewond. Ook hij werd naar het ziekenhuis te Oostburg vervoerd. De auto werd totaal vernield en moest door een kraanwagen worden weggesleept. In alle drie de gevallen ver leende dokter J. H. Lockefeer uit IJzendijke de eerste hulp. (Adv.) SORAYA IN ROME MET NIEUW KAPSEL Ex-keizerin Soraya is voor het maken van haar eerste film in Rome aangekomen. Tot vreugde ''Jan de Italiaanse fotografen bleek, toen zij voor een wande ling door de eeuwige stad, haar hotel verliet, dat zij haar kapsel totaal had veranderd. En dat leverde dit nieuwe plaatje op. De paardenfokkerij en het paardengebruik vormen nog steeds een belangrijk onderdeel van het boerenbedrijf, zo heeft de secreta ris van de vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard", de heer Chr. A. C. Oomen, in zijn jaarverslag tijdens de algemene vergadering in Den Haag opgemerkt. Volgens cijfers van het bureau voor de statistiek bedraagt het aantal boerenbedrijven in ons land boven de vijf ha 143.586, waarvan op ruim 100.000 of 70 procent nog één of meer paarden aanwezig zijn. ne bur gemeester van het Brabantse Alphen en Riel, rar. D. 3. Th. 3. Osse, heeft de indruk, dat de met een vliegtuig van Malta naar Benghazi (Libië) gevlogen marineman, Theo van EIjck uit Riel, wel zal komen. Theo heeft waarschijnlijk in een neerslachtige brd gehandeld. In ieder geval heeft de burgemeester de ouders en de echtgenote van de marineman betrekkelijk gerust kunnen stellen. Dè scheepvaart op het gedeel te HengeloEnschede van de Twentekanalen is tot nader be richt geheel gestremd. Door een ongeval is de sluisinstallatie. bij Hengelo ernstig beschadigd. Urentong heeft gistermiddag in Hengelo in het pompstation va nhet grote sluizencomplex van Waarbeek in het Twentekanaal een enorme brand gewoed. Oorzaak was dat een pompbe diende. die tot opdracht had een gasolietank met brandstof voor de pompen te vullen, vergat de toevoer weer af te sluiten. Toen de tank, die een inhoud heeft van 1800 liter, vol was, liep deze over, waardoor de olie over de in bedrijf zijnde pompen liep. Er ontstond meteen een steekvtom, die het gehele gebouw in lichte laaie zette. Inmiddels bleven de pompen op volle kracht door werken, waardoor ernstig ge vaar voor ontploffing ontstond. De Hengelose brandweer, die met al het beschikbare materiaal uitrukte, stond met al haar wa terstralen machteloos tegen de brandende olie. Nadat de gehele voorraad droogpoeder in het vuur was gebracht, heeft men de hulp ingeroepen- van de bedrijfs brandweer van de Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie, die speciaal is uitgerust met blus apparatuur voor allerlei chemi sche stoffen. Met gevaar voor eigen leven gingen vrijwitoigers telkens op nieuw in het gebouw om te trachten de pompen uit te scha kelen. Door de dichte rookwol ken en de enorme hitte was dit nagenoeg niet mogelijk. Eerst na lange tijd gelukte het de machines buiten bedrijf te stellen. De brand heeft een zeer grote schade aangericht, doordat de j ->ompen voorlopig niet bruikbaar zijn. Daardoor zal het ook niet mogelijk zijn de sluizen tussen Hengelo en Enschede te gebrui ken. omdat het waterpeil in het laatste hooggelegen kanaaMak onrustbarend zal gaan zakken als niet gelijktijdig water wordt opgepompt. Ploegen monteurs zijn reeds begonnen met reparatiewerk zaamheden. Men hoopt over on geveer vier dagen een pomp weer in werking te kunnen stel len. Tot zolang zal het scheep vaartverkeer in het Twenthe- kanaal in ieder geval gestremd zijn. In verband met het ontplof fingsgevaar had de pohtie gis termiddag de omgeving van het sluizencomplex geheel afgezet. Enkele brandweerlieden liepen bij de blussingswerkzaamheden lichte verwondingen op. (Adv.) Burgemeester Osse is er nog niet in geslaagd contact te leg gen tussen Theo van Eijck en zijn familie. Wel kreeg hij in Den Haag zoveel inlichtingen dat hij met een gerust hart naar huis terugkeerde. Volgens hem is het nog een onduidelijke zaak of Theo in Li bië politiek asiel heeft gevraagd. Het komt hem, na zijn bezoek aan Den Haag ongeloofwaardig voor. Het is meer een kwestie van: „Ik wil hier wel blijven. Kan dat?" Dat komt volgens bur gemeester Osse ook meer over een met de mening, die de fami lieleden van Theo zich naar aan leiding van de gebeurtenissen hebben gevormd. Zijn moeder heeft helemaal geen angst ge had. Ze was wel even de kluts kwijt, maar moeders kennen hun kinderen toch altijd beter. Des te meer waarde kon de DE BRUG OVER DE OUDE MAAS In afwijking van de oorspron kelijke plannen met betrekking tot reparaties aan de verkeers- brug in rijksweg nr. 16 over de Oude Maas bij Dordrecht deelt het ministerie van Verkeer thans mede, dat nog geen enkele be slissing is genomen t.a.v. repa ratie-werkzaamheden aan deze brug. Er zal de komende week een nader onderzoek worden verricht aan de assen waaraan de ballast- kisten van de basculeklappen zijn opgehangen. Aan de hand van dit onderzoek zal worden be slist of tot een reparatie moet worden overgegaan. Dit onder dek zal geen wegverkeersstrem- sningen veroorzaken. De rijks waterstaat is trouwens volkomen overtuigd dat een verkeersstrem ming tot een minimum móet ptojrjJen geperkt. burgemeester daarom hechten aan de indruk, dat de autoritei ten in Benghazi ongeïnteres seerd tegenover de affaire staan. In Libië verleent men alle mede werking. Daar legt men dr.- Van Loon niets in de weg om met Theo te overleggen. Dr. J. B. van Loon, eerste am bassadesecretaris in Caïro, heeft Theo aangeboden hem te helpen om naar Nederland terug te keren. Of Theo al duidelijk de wens heeft uitgesproken onge acht hetgeen hem in Nederland te wachten staat, was burge meester Osse niet bekend. Ook de verblijfplaats van Theo kende hij niet, „maar ik mag aannemen dat hij op een politiebureau of zo zit", aldus mr. Osse. (ƒ3.500.000.000,—) Dat is het totaal spaartegoed bij de boerenleen banken, aangesloten bij de Coöp. Centrale Raif- felsenbank te Utrecht. Ruim 3% miljard gul den. Ook U kunt profiteren van de gunstige voorwaarden. Er ligt een spaarboekje voor U klaar bij de Walstraat 7 TERNEUZEN Noordstraat 6 AXEL Ook op de grote en ze'fs de allergrootste bedrijven blijft het paard zijn plaats innemen. De heer Oomen meende dat daar mede het belang van de bevorde ring der paardenfokkerij, gericht op de instandhouding van een eigen bron van trekkracht, dui delijk is bewezen. De op 70 procent van het to taal aantal bedrijven gevestigde fokkers en gebruikers van paar den zullen eenzelfde financiële bijdrage als aan de voorlichting en bevordering van motorisatie en mechanisaite wordt besteed met vreugde begroeten, aldus de heer Oomen. ALGEMENE SCHIPPERS- VERENIGNIG VERGADERT IN GRONINGEN Op de jaarvergadering van de a1 gemene schippersvereeniging te Groningen hebben voorzitter P. Aarnoudse en secretaris G. Hoogenboom aandacht gewijd aan een reeks problemen waar mee de binnenscheepvaart kampt. Uit het jaarverslag blijkt, dat de situatie in de binnen scheepvaart vorig jaar slechter is geworden. De tarieven zijn sinds jaren niet aangepast, een behoorlijke ijsregeling kwam niet tot stand. Met betrekking tot de leerplicht van schippers kinderen is men van regerings zijde horende doof en er is nog De voorzitter, de heer 3. A. Stols, gaf een overzicht van de ontwikkeling van de vereniging, welke dit jaar vijftig jaar be staat. Over het werk in deze periode zeide hij o.m. dat van de oprichting af tot heden 230.565 veulens, 62.032 keurstamboek- merries en 2628 keurstamboek- hengsten zijn ingeschreven. Bij de oprichting bedroeg het leden tal 1500. Bij het 25-jarig jubileum waren er ruim 8000 leden. Thans, bij het vijftigjarig bestaan, ligt het ledental in deze voor de paardenfokkerij minder gunstige omstandigheden nog steeds bo ven de 8000. Het gouden jubi- toum zal worden gevierd met een bijzondere nationale tentoon stelling in 's-Hertogenbosch op 18 en 19 september a.s. niets gedaan om ook maar een deel van de sociale achterstand in het schippersbedrijf ten op zichte van hen die aan de wal werken enigszins te verkleinen. Verheugd was men bij de ver eniging dat de organisatiezin bij de schippers toeneemt. Men was ervan overtuigd dat het aandeel van de schippers in het vervoer groter zal worden. Over de voor uitzichten voor het jaar 1964 was het hoofdbestuur optimistisch. Het toekomstbeeld tekent zich steeds duidelijker af, aldus de voorzitter. Dit beeld vervulde hem met bezorgdheid, zowel ten aanzien van het nationale als het internationale vervoer, daar de binnenscheepvaart het gevoeligst is voor de conjunctuur. PHILIPS GEVRAAGD Ook gisteren is de handel in de internationale waarden kalm geweest. Dit mede in verband met het naderde weekeinde. De stemming voor de hoofdfondsen was bij de opening nauwelijks prijshoudend waarbij het echter opviel, dat in de Philipshoek op het licht verlaagde niveau, ten opzichte van het voorgaande slotniveau, vraag aanwezig was. Van lokale zijde alsmede van die van Zwitserland werden de Philipsaandelen uit de markt ge nomen. Aangezien Amerika er gisteren niets voor voelde de stukken in deze hoek aan te bie den had dit tot gevolg, dat de vraag de overhand had. Hier door liep de prijs op van 149,80 tot 150,70. De slotprijs van eer gisteren was 150,20. Er werd in de Philipshoek weer over de iaarcijfers gesproken die, aldus de beurs, zeer binnenkort wor den verwacht en waarover men ter beurze aeer optimistisch is. Ook Unilever mocht zich op een prijs van 142,50 in een lichte 12. Maar doctor Ambrosius was niet zo spoedig afgeleid, Toen onze geleerde zijn glas Spaanse wijn ge ledigd had, richtte hij zich opnieuw tot graaf AlwtJn. „Kom!" zei h(j levendig en op nieuw ontkurkte hij zijn kruik, „Geen aarzelingen meer, neem en kele slokken van mijn uniek medi cijn en uw levensvreugde zal terug.' keren!" Graaf Aiwijn drukte zijn hand tegen zto neus, toen men hem deze onwelriekende drank voorhield. Maar opnieuw werd hij gered, hoe. wel op een onverwachte wijze, want uit de gang weerklonk een verslkte kreet. - „Wat v at, wat is dat?", stot- te.de dokter Ambrosius ontzet Aram was reeds- overeind gespron gen en snelde naar de deur. En toen hij in een paar passen bij de trap gekomen was, maakte 'n wil de woede zich van hem meester. Beneden worstelde Silvia to de ar men van da vreemdeling d.e haar met geweld wilde meevoeren. koersverbetering verheugen. AKU daarentegen gaf anderhalve punt prijs op 527Vi. Hoogovens en Kon. Olie waren fractioneel lager op resp. 628 en 153. Ge durende de gehele beursduur was de handel in de Philipshoek vrij levendig. Dit in tegenstelling tot de overige hoofdfondsen waarin weinig werd omgezet. Vergele ken met de slotprijs van de vo rige week moest AKU zich deze beursweek met een gering koers verlies tevreden stellen. Hoog ovens echter avanceerden bijna tien punten. Philips verbeterde ca. vier gul den, daarentegen daalde Kon. Olie ruim twee gulden. Unile vers bleven praktisch onveran derd. Een licht verdeelde beurs week dus voor de internationale waarden. Opmerkelijk vast blijft de stemming voor aandelen K. L. M. De vaste tendentie voor dit fonds wordt aangevoerd door Amerika, alwaar deze stukken de laatste tijd zeer vast in de markt hebben gelegen. K. L. M. werd gistermiddag geadviseerd op 73, waarmede dit fonds de ze week een koerswinst boekte van ca. zeven gulden. De scheepvaartsector had de wind vrij behoorlijk in de zeilen waardoor koers verbeteringen werden geregistreerd van een tot twee punten. Van de leidende cultures lag Amsterdam Rubber Advieskoersen Buitenlands Bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier geldend in Am sterdam op de volgende werkdag luiden: Engelse pond 10.0510.15 Amerikaanse dollar 3.583.62 Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 73.5074.00 Belg. frank (100) 7.19—7.24 Duitse mark (100) 90.5091.00 Zweedse kroon (100) 69.6070.60 Deense kroon (100) 51.7052.70 Noorse kroon (100) 49.9550.95 Zwitserse fr. (100) 83.25—83.75 Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00 Oostenrijkse schlling (100) 13.94—14.03 Portugese escudo (100) 12.50—12.65 Spons* p**et« (100 gr. coup.) 3.94—6.00 goed gedisponeerd in de markt. De staatsfondsenhoek gaf weinig verandering te zien ten opzichte van het voorgaande slotniveau. In de lokale afdelingen was 't zeer stil. Aandelen Ubbink-Da- vo werden hoger geadviseerd op de dividendverhoging tot 13 Oostenrijkse schilling (100) konidigde dubbele emissie van resp. aandelen met claimrecht en een obligatielening gröot groot 1,5 min. Claims Holland- sche Bank-Unie werden lager geadviseerd op 155 165). Het onveranderde dividend van de Nederlandsche Ford op 25 pet. bracht geen verandering in de koers van de aandelen van deze maatschappij. Beursindices Int. conc. Industrie Scheepv. Banken Handel enz. Algemeen 11/3 572.2 343.5 154.3 239.2 165.7 404.4 12/3 570.2 344.0 154.3 240.4 165.8 403.7 13/3 569.3 344.7 155.4 239.9 166.0 403.5 Nabeurskoersen AKU: Hoogovens Kon. Olies: 152.50 gb—153.00 Philips 151.50—153.00 gl Unilever: 14L50—142.00 (527%), (626) (152.70) (150.80) (142.30) (Nagekomen advertentie) Heden overleed tot onze diepe droefheid, onze lieve Zuster, Behuwd zuster en Tante Mevrouw ELIZABETH ROELIA TIMMERMANS, geb. Van den Berg, op de leeftijd van 77 jaar. L. v. d. BENT— v. d. BERG J. v. d. BENT T. v. d. BERG— DE BRUIJN. Terneuzen, 13 maart '64. Condoleantie-adres: Barendrecht Doormanplein 4.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 3