PROVINCIAAL NIEUWS Voor de zondag Zondagdiensten PREDIKBEURTEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 14 maart 1964 Terneuzen Axel Hulst Oostburg Sluiskil NEDERLANDSE DOUANE SLAAT TOE BUIT: TWEE AUTO'S w.o. ZWAAR GEPANTSERDE EN 11.900 KG BOTER Sluis Retranchement Aanrijding Doordat de bromfietsberijder H. A. M. M. uit Vogelwaarde op het kruispunt te St Anna, rijden de in de richting Zaams'ag, geen voorrang verleende aan de berij der van een scooter C. F. D. uit Zaamslag, die in de richting Ter- neuzen reed, had donderdagavond ongeveer kwart over negen een botsing plaats tussen beide voer tuigen. De heer D. kwam hierdoor te vallen tengevolge waarvan hij zijn voet bezeerde en zijn scooter beschadigd werd. De heer M. kwam niet de schrik vrij en zijn. brommer had geen materiële schade. der opgericht, waarvan de top tot aan de hemel reikte, (Genesis 28 12.) Dat verandert het aspect volko men. Ja zeker: dat veld is er nog. En dat bed van stenen is er nog. En die eenzaamheid en die ellende en die schuld zijn er nog. Maar nu is er ookde droom. En in die droom is God. In die droom breekt God met Zijn licht door de duister nis heen, die Jacobs ziel omhult. In die droom straalt over die een zame man plotseling de luister van de tegenwoordigheid Gods. Toen droomde hü Dat zegt op zichzelf niet veel. De psycho-analyse heeft ons geleerd wat de droom waard is- De droom is de ziel in haar naaktheid. In de droom treedt wat in ons onderbe wuste leeft en woelt, uit de duiste re kelderholen ongeremd te voor schijn. Voor wie dat hiëroglyfen- schrift ontcijferen kan, is er in het boek der dromen zeker veel merk waardigs en ook veel triests te lezen. Ik vraag u: wat voor verschrik kelijke nachtmerrie we hier dan niet konden verwachten: een lu guber hol vol afgrijselijkheden. En zie daar nu de genade van deze droom. Deze droom komt ook niet van binnen, uit Jacob zelf, voort. Deze droom komt niet van bui ten, van dat wijde, donkere veld. Deze droom komt van boven. Deze droom komt van God. Terwijl Ja cob daar neerligt en uit zijn ziel niet anders kan voortbrengen dan angst en vertwijfeling, dan schuld en oordeel, komt God aan deze donkere zielepoort. God schuift hier het zwarte en trieste gordijn der menselijke psychische associa ties en complexen terzijde. God stoot de veroeste zielevensters van deze Jacob open. God doet over dit zo donkere zieleland, waar de zon totalitair is ondergegaan. Zijn licht opgaan. Godopenbaart Zich aan deze mens. God openbaart Zich. Daar hebt u het woord. Dat is wat hier ge beurt. Deze droom is: openbaring. God ontsluit Zichzelf, Zijn hart en wezen, voor deze man. Kijk, Jacob, zó ben Ik. Zo ben Ikvoor jou, Jacob! (Uit „De Stem achter U.") Schoorsteenbrand j e Gistermorgen te ongeveer hall tien ontstond een schoorsteen brandje in de woning van de heer J. A., wonende in de Mar grietstraat. De brandweer had het brandje spoedig geblust. Voorjaarsaktiviteiten van Ter- neuzense Jeugdnatuurwacht. In samenwerking met het lan delijk bestuur van de Stichting „Natuur en Jeugd" opent het bestuur van de Terneuzense Jeugdnatuurwacht de mogelijk heid voor de scholen een aanta. stekplantjes beschikbaar te stel len die door de leerlingen, on der toezicht van een leerkracht, in de klaslokalen kunnen opge kweekt worden. Voorlopig bestaat de collectie uit vier soorten n.l. begonia in de kleur rose, rood en wit; Col leus in diverse kleuren; Vlijtig liesje in de kleuren oranje, rood en rose en afrikaan (speciale soort). Deze plantjes worden door het bestuur van de J. N. W. Terneuzen gratis beschikbaar gesteld. Verder bestaat de mogelijkheid om de jeugdnatuurwachtersleer- lingen van de 5e en Ge klas van de lagere scholen, hetzij in schooltuintjes, hetzij thuis zaai bloemen te laten kweken. Hier voor worden pakjes zaad be schikbaar gesteld van Leeuwen bekjes, zomerviolieren, immor tellen en zinnia's. Voor de scho len wordt dit zaad gratis be schikbaar gesteld bij het in eigen tuin uitzaaien moet een uiterst lage prijs betaald worden. Bij planten en zaad wordt een kweekbeschrijving beschikbaar gesteld. Tot nu toe hebben verschei dene scholen hierop gunstig ge reageerd. Tentoonstelling Oud-Terneuzen Van het secretariaat van de TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de_ praktijk der artsen waargenomen door dokter A. C. S. van Breda Vriesman, Herengracht 11, telefoon 2003. Apotheek geopendKlaassen Noordstraat 54, telefoon 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene- en Wit Gele Kruis: Zuster R. Ecott, Bolwerk 4, IJzendijke, tel. 01176-497. B.g.g. 01176-535. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Schiltman, Nieuw- straat 36, telefoon 777. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de prak tijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargeno men door dierenarts J. Janssen, Stationstraat 10 te Axel, telefoon 01155—488. OOST ZEEUWS-VL.4ANDEREN ZONDAG 15 MAART 1964 NED. HERV. HERE. Axel: 10 uur en 14.30 uur Ds. P. •T. Pennings. Hoek: 9.30 uur Eerw. heer Visser, van Vlissingen; 14.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10.30 uur Ds. R. G. J. Timmers, van Hulst, (Bed. H. Doop.) Hulst: 9 uur Ds. R. G. J. Timmers. Philippine: 11 uur Eerw heer De Visser, van Vlissingen. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. W. van Meeuwen, van Hoek (Doop). Sluiskil: 9.30 uur en 11 uur Ds. E. E. Stern, van Sas van Gent. (Bid dag vor het gewas.) Terneuzen: (Noordstaat) 10 uur Ds. J. A. Poelman; 19 uur Ds. Ph. M. Becht, van Zaamslag. (Kerkhoflaan)9.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 10 u. Ds. Ph. M. Becht; 2.30 uur Ds. J. A. Poelman, van Terneuzen. GEREF. KERK Axel: 10 uur en 3 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. Ver beek. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. S. van der Veen, van Zwijndrecht. Zaamslag: 10 uur en 3 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Hoek: 10 uur leesdienst. 2.30 uur Ds. Van Doorn van Axel. Terneuzen: 10 uur Ds. C. v. d. Jagt. 16.30 uur Ds. A. Kuiper. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. L. Kleyen, van Utrecht. GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees dienst. Axel: 10 uur en 3 uur leesdienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur de heer D. C. Overduin. VOLLE EVANGELIE. GEM. (Filadelfia kapel) Terneuzen: 10 uur samenkomst. 8.30 uur n.m. bidstond. Iedere donderdagavond om 8 uur sa menkomst. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 uur Heiligingssa menkomst; 7.30 uur Verlossings samenkomst. Leidster: kapiteine H. Bierman. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7 uur en 8.30 uur Gelezen H. Mis; 10 uur Gezongen H. Mis, 19 uur Gelezen H. Mis; 14.00 uur Lof. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.30 uur en 5 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur en 9.30 uur H. H. Missen; 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 15 MAART 1964 NED. HERV, KERK. Aardenbprg: 10.30 uur Doopgezin de Kerk: „Oecumenische dienst. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans. (Bed. H. Doop); 18.30 uur Ds. L, Spaans. Cadzand: 10 u. Ds. W. C. Luuring. Groede: 10 u. Ds. H. W. Doornink. Hoofdplaat: 10 uur Eerw. Heer H. J. Begeer (Bidstond voor gewas en arbeid). Nieuwvliet: 10 uur mej. Da. H. B. de Neeling. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. H. van Dalen (Bidstond voor gewas en arbeid); 11.30 uur Jeugdkerk- dienst. Retranchement10 u. Eerw. Heer G. M. 'C. de Vries. Schoondijke: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman (Bidstond voor oogst en arbeid). Sint Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Sint Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje10 uur Ds. W. B. Bergsma (Bdistond voor gewas en arbeid). IJzendijke: 10 ur Ds. C. van Evert (Bidstond voor gewas). Zuidzande: 9 uur Jeugdkapel, de heer A. R. Kramer; 10 uur Ds. J. Brezet, van Nieuwvliet. NEDERLANDSE PROTESTANTENBOND Terneuzen: De hëer C. Lecompte, van Gent. vereniging Oud-Terneuzen ont vingen wij de mededeling dat de scheepvaarttentoonstelling nu definitief is vastgesteld van 1 tot en met 15 augustus a.s. in de bovenzaal van hotel „Centraal" bij de heer B. v. d. Ejjk. De belangstelling voor deze expositie in en buiten de ver eniging is groter dan men had durven hopen. Het aantal scheeps modellen dat is toegezegd, loopt naar de zestig in diverse soorten en afmetingen. Bovendien zijn bij de secretaris tal van belang rijke oude kaarten van de Wes- terschelde en van Zeeuws- Vlaanderen met Belgisch Vlaan deren binnengekomen. Het wordt een hele karwei een en ander te selecteren en te schikken, maar nu reeds staat vast dat Oud-Ter neuzen ons in de eerste helft van augustus veel moois en interes sants op scheepvaartgebied te zien zal geven. Jeugdnatuur wachters maak ten opstellen. Een groot aantal leden van de Terneuzense Jeugdnatuurwacht heeft gehoor gegeven aan de uit nodiging van het bestuur om deel te nemen aan een opstel wedstrijd. Vele leerkrachten der lagere scholen hebben zich de moeite en tijd getroost om deze lawine door te werken. Gemak kelijk was deze taak niet, want er waren zeer veel goede opstel len waarvan een vrij groot aan tal nog was versierd met aardi ge tekeningetjes tussen de tekst. Vanzelfsprekend is het bestuur van de Jeugdnatuurwacht alle medewerkers erg dankbaar. De prijswinnaars zijn in drie categorieën verdeeld. De hoofd prijswinnaars ontvangen het fraaie vogelboek „Wat vliegt daar?" en een jaarabonnement op het tijdschrift „Natuur en Jeugd". De eerste prijswinnaars krij gen het niet minder interessante boekje „Wat vind ik in sloot en plas?" en de overige prijswin naars worden verrast met een jaarabonnement op „Natuur en Jeugd". Hier volgt de gedetailleerde uitslag: Chr. School te Driewegen: Hoofdprijs Dinie Rouw; le pr. Anneke Verplanke en D. de Pooter; overige pr. G. Fieret en T. de Bokx. Chr. School Leeuwenlaan: Hoofdpr. Kees Oostdijk; le pr. Wim Voogt en A. Abrahamse; overige pr. Suzie Allaart en Jeanne Koster. Chr. Nat. School Sluiskil: Hoofdpr. Anneke Kaijser; le pr. Paula van Cadsand en Ad. Nieu- welink; overige pr. Sj. van de Velde en Nella van Hoeve. Herv. School: Hoofdpr. Linda Meertens; le pr. M. Villerius en Mar. Bareman; overige pr. Joh. Meertens en Mieke Jansen. R.K. Jongensschool: Hoofdpr. Peter Kneghel; le pr. Frank Wij- ne en Theo de Vos; overige pr. W. van Puyvelde en D. Heijens. R.K. Meisjesschool: Hoofdpr. Marijke de Vos; le pr. Els de Waal en Marjan Neve; overige pr. A. van den Hemel en I. van Kouteren. R.K. School te Sluiskil: Hoofd pr. Mar de Waal; le pr. A. Cort- vriendt en S. 'van Nispen; overi ge pr. A. de Brouwer en A. van de Hurk. Schippersschool: Hoofdpr. Loes de Graaf; le pr. R. van Leuven en Mar. Heide; overige pr. D. de Jonge en J. van der Laan. „De Vrije Vlucht": Hoofdpr. Emmy de Caluwé; le pr. Marg. Vermaes en R. de Visser; overige pr. Ria Jansen en Joz. Jansen. „Zonneschool": Hoofdpr. Ben- me de Zeeuw; le pr. Ad. de Vries en E. van der Peijl; overi ge pr. A. Calbo en Joan Meijer. Fabrieken Zevenberger) Annemiek Jurrij; le pr. Nico Bijl en Els Mos; overige pr. Henk Nijssen cn Tonnie Mink. Eerste flat onder dak. Het feit dat de eerste flat in Axel gisteren onder dak kwam, was voor de, bouwonderneming N. V. „Vlaco" aanleiding om burgemeester M. K. van Dijke te verzoeken de vlag in de top te willen hijsen. De burgemeester, hiertoe be reid, verscheen om 3 uur verge zeld van de wethouder van open bare werken, de heer C. van Bendegem, met de waarnemend- secretaris, de heer C. Smies, op de bouwplaats om de nationale driekleur naar de hoogste top van het bouwwerk te trekken. Na deze plechtigheid werd het gezelschap in de directiekeet van de N. V. „Vlaco" ontvangen. Hier waren aanwezig de directieleden van de N.V. „Vlaco" en de heer Rouw, architect te Zoetermeer. De burgemeester sprak hier zijn voldoening uit over de voort gang van het werk. Op 9 okto ber 1963 ging de eerste paal de grond in en thans is het werk zover gevorderd dat over een' paar maanden deze flat voor be woning gereed is. Het gemeente bestuur is verheugd over de ma nier waarop een en ander tot stand komt, alsmede over het feit, dat in dit flatgebouw cen trale verwarming en een centraal antennesysteem aanwezig zal zijn. Dit is voor Zeeland en de woningwetsector toch wel een unicum. Spreker hoopte dat dit voor jaar tijdig kan worden gestart met het plan „ratiobouw", dat voorziet in 960 woningen in Oost Zeeuws-Vlaanderen in 13 ge meenten. Ook voor dit plan heeft de gemeente een contract met de N.V. „Vlaco" en spreker ver trouwde er op, dat bij dit project ook alles even vlot zal verlopen. De directeur van de N. V. „Vlaco", de heer J. van der Poel uit Terneuzen, dankte de burge meester voor zijn woorden. Over de voortgang van het werk was hij tevreden. Er werd ge start in een lastige tijd en ook deze winter zijn er nog al wat onwerkbare dagen geweest. Niettemin was men toch maar weinig achter op het schema. Spreker vertrouwde er op, dat deze flat nog vóór de bouwvak vakantie bewoond zal kunnen worden. Contactavond Rijkspolitie. Op een donderdagavond in Het Centrum gehouden contactavond van de reserve-rijkspolitie heeft overste Van Thiel uit Middelburg medailles voor tien jaar trouwe dienst uitgereikt aan de reserve- J. Dieleman te Hoek en W. Haers te Philippine, en aan de heer H. Moeliker te Terneuzen van de verkeersgroep. Reserve-wachtmeester J. Bo- gaert te Sas van Gent kreeg het diploma als geoefend man. De heer G. Jansen te Zaamslag had beslag weten te leggen op de vijfde prijs in de wettencompe- titie. Overste Van Thiel reikte hem daarvoor een boekenbon uit. De districtscommandant had in zijn openingswoord een spe ciaal woord van welkom gericht tot de burgemeester Van Dijke van Axel, Eekhout te Breskens, De Boer te Sas van Gent, Reu- ser te St Jansteen en Kesbeke heid hij hogelijk op prijs stelde. Na de vertoning van enige films over het koninklijk bezoek aan Azië werd het toneelspel „Volpone" opgevoerd door het Zeeuws Volkstoneel uit Hulst, dat onder leiding van de heer L. Lockefeer een uitnemende ver tolking gaf van dit renaissance- stuk. Het was een goede avond die de onderlinge band tussen de mannen van de reserve-rijkspoli tie bevestigde. Hulster Gemengd Koor komt voor de radio. Men deelt ons mede dat het bekende uit meer dan 70 leden bestaande Hulster gemengd koor in drie verschillende uitzendin gen voor de radio zal optreden. Verder zal „His Masters Voice" opnamen maken voor grammo foonplaten. De wereldomroep oegint volgende week met diver se opnamen van het koor die te zijner tijd zullen worden uitge zonden. De volgende maand komt de K. R. O. naar Hulst met hetzelf de doel. Op 24 april kan men het Hulster koor dan via de K. R. O. beluisteren. Begin mei is de A. V. R. O. voornemens in Antwerpen enige opnamen te doen. Daar zullen worden gezongen het Ave Ve- rum en het Landate Dominum van Mozart en Veni Creator van Andriessen. Een en ander ge schiedt hier met medewerking van de Belgische organist L. Dries. Het ligt in de bedoeling van de A. V. R. O. deze opnamen omstreeks Pinksteren uit te zenden. Het is overigens niet de eer- •'ste keer dat men dit befaamde Hulsterse koor zal kunnen be luisteren. Ook voor de televisie hebben de kijkers er reeds ken nis mee kunnen maken. Jaarverslag Ambachtsschool. Bij het begin van het nieuwe schooljaar in 1963 telde de Oost- burgse ambachtsschool 220 leer lingen. Per 1 januari 1964 be droeg dit aantal 213. Een getuig schrift werd uitgereikt aan 29 bankwerkers, 16 timmerlieden en 14 landbouwmonteurs. Dit staat te lezen in het jaar verslag van de vereniging „Am bachtsschool voor Oostburg en omstreken" over 1963. Het verslag gewaagt voorts van de achterstand welke de uit- breidingswerkzaamheden van de school ondervonden. Men heeft nu de le deeëmber van het lopen de jaar als grensdatum voor de oplevering van het werk vastge steld. Binnen afzienbare tijd hoopt men een leraad vor het vak gym nastiek te kunnen benoemen. De bouw van het gymnastieklokaal is n.l. zodanig gevorderd dat het binnen weinige maanden in ge bruik kan worden genomen. Het bestuur spreekt er zijn voldoe ning over uit dat dan een eind komt aan de lessen die tot dus ver door niet volledig bevoegde leerkrachten werden gegeven. Van de zijde van net departement is inmiddels bericht binnengeko men dat de terreinlessen moeten worden stoggezet tot een be- vopT<3e gymnastiekleraar aanwe. zig is. Nieuwe voorzitter Bakkershond Na een bestuurslidmaatschap van ruim dertig jaar, waarvan zes jaar als voorzitter, heeft de heer J. du Bois afscheid geno men van de Westzeeuwsvlaamse afdeling van -de Nederlandse Bakkersbond. De vergadering koos tot zijn opvolger de heer H. Brakman te Nieuwvliet. Jaarvergadering' Vrouwenbond N.V.V. Donderdagavond hield de N. V. V.-vrouwenbond, afdeling Sluis kil, haar jaarvergadering in zaal Krijger. Voorzitster, mevr. M. v. Dank zij voortreffelijke samenwerking tussen enkele verspreid in het veld surveillerende douaneploegen van de centrale douane post uit Axel, gevolgd door vlot recherchewerk, is in de nacht van 12 op 13 maart een gevoelige slag toegebracht aan de smokkel handel. In totaal werden een grote gesloten veeauto, een zwaar gepantserde bestelauto, benevens 11.900 kg boter inbesiaggenomen. De waarde van de twee auto's en de boter wordt geschat op J 53.600. „Zuidlandschool": Hoofdprijs te Zuiddorpe. wier tegenwoordig- Deze actie werd donderdag, avond 12 maart 19G4 ingezet omstreeks 21.00 uur, toen de douane een grote vee-auto in het vizier kreeg, welke even later gevolgd werd door het type ge sloten bestelauto, dat de laatste tijd, veelal zwaar gepantserd, wordt gebruikt voor het smok kelen van boter naar België. Toen was vastgesteld, dat bei de wagens waren geparkeerd op een wat ongebruikelijke plaats, n.l. op een stuk bouwland onder Heikant (gemeente Sint-Jan steen). stond het voor de douane wel vast, dat hier overlading van boter, bestemd voor de smokkel naar België, zou plaats vinden uit de vee-auto in de gepantser de bestelauto. Op het moment dat de smok kelaars aan het werk waren, greep de douane in, waardoor er bij de smokkelaars grote ver warring ontstond. De vee-auto, voorzien van Ne derlandse nummerplaten en toe behorende aan de boterhande- laar T. G. te Hulst, nog groten deels geladen, kon worden in be slaggenomen, De buit aan boter, gedeeltelijk verspreid op het bouwland, bedroeg 1945 kilo gram. De inzittenden van de vee auto zagen kans in de duisternis te ontkomen. De bestuurder vein de bestel auto zag kans met zijn vehikel tijdig van het toneel te verdwij nen. Dank zij voortvarend op treden van de douane kon deze auto enkele uren later met nog 555 kilogram boter worden ach terhaald en inbesiaggenomen in een schuur op het erf van de landbouwer P. te Nieuw-Namen. P. werd van zijn bed gelicht en in verzekerde bewaring gesteld. De bestelauto bleek op diverse plaatsen zwaar gepantserd te zijn en was voorzien van vaste banden, benevens een inrichting tot het uitwerpen van zg. kraaie- poten. In deze auto werden voorts nog aangetroffen en in besiaggenomen; een grote hoe veelheid forse kraaiepoten en een zestal rookbommen. Het door de douane voortge zette onderzoek leidde naar de schuur bij de boterhandelaar A. G. te Heikant, de plaats van waar de inbesiaggenomen auto's waren vertrokken. Hier werd niet minder dan 9400 kg boter inbesiaggenomen. Het onderzoek in deze record zaak duurt voort. 22) „En jij loopt vanochtend over van beroepsgeestdrift," plaagde Ann. „Jij en onze brave dokter Adamson schijnen het, over Nick Dinaldi althans, roerend eens te zijn. Adamson is bijna niet bij zijn bed weg te slaan. Volgens mij is dat niet zo verstandig, in aanmerking genomen, dat Vries- gezicht uit dezelfde buurt als Dinaldi komt. Zeg, Sally.... heb jij er ook wel eens bij stil gestaan dat het best mogelijk is, dat onze dokter ook deel uit maakt van Amando's bende?" Omdat die gedachte zeer zeker bij Sally was opgekomen klonk haar ontkenning des te heftiger. „Weineen! Dokter Adamson heeft altijd alles wat in zijn macht lag gedaan voor de aan hem toevertrouwde patiënten. Je weet dat hij vooral belang stelling heeft voor shock en de gevolgen ervan. En als iemand een shock kan krijgen is het wel iemand, die met een paar schot wonden op straat is blijven lig gen Ann krabbelde terug. „Nu ja, ik vroeg het me maar af. Dat doet trouwens iedereen hier in huis. En.o, ja, ik moet je nog wat vertellen!" Sally, die op het punt stond, de deur uit te gaan, spitste de oren. „Ja?" „Dokter Mac is weer terug en die heeft voor vanmiddag een speciale stafvergadering belegd. Men beweert dat de eventuele sluiting vein het ziekenhuis wordt besproken." „Neen," riep Sally uit. „Neen, dat kan niet, dat mag niet!" „Ja maar ze kunnen ook niet rondkomen van lucht al leen," zei Ann nuchter. HOOFDSTUK VIII Toen Sally 's middags wakker werd, hoorde ze beneden stem men. Ze herkende die van haar moeder en de andere was, naar ze meende, die van dokter Mac. Dat kwam mooi uit! Ze had er al dagen op gewacht de dokter eens onder vier ogen te spreken! Snel nam ze een douche en kleedde zich aan. Haar moeder en de dokter zaten op de waran da in een ernstig gesprek ge wikkeld, en met een enkele blik zag Sally dat de dokter in een paar dagen jaren ouder scheen te zijn geworden. Onder de wijze, blauwe ogen lagen don kere kringen en de plooien om zijn mond waren dieper en bit terder geworden. En toen ze haar wang naar hem Ophief ontdekte ze met een schok dat alle humor uit zijn gezicht was verdwenen. „Dus het is waarvan die subsidie," zei ze. Hij keek verbaasd. „Hoe ter wereld weet jij dat nu weer?" Ze lachte. „Maar dokter Mac, weet u nu nog niet dat er in het ziekenhuis niets kan gebeuren of iedereen is er onmiddellijk van op de hoogte?" Zuchtend knikte hij. „Dat is ook zo. Maar ik verbaas me er altijd over. Soms verbeeld ik me dat ik de enige ben die iets weet; ik praat er met geen ster veling over, en tochMen sen, die in een ziekenhuis wer ken, moeten geboren gedachten- lezers zijn. Maar we hadden dit stil willen houden tot we zeker heid hadden." „Gaan ze onze subsidie tot op de helft verminderen? En wat wilt u nu doen? Of wilt u daar liever niet over praten?" Bekommerd schudde de dok ter het hoofd. „We zullen moe ten sluiten, tenzij we ze zo ver kunnen krijgen dat ze van mening veranderen. Ik heb een stafvergadering belegd, teneinde onze rapporten te verzamelen, dan kunnen we tenminste laten zien wat we doen hoeveel mensen bij ons worden opgeno men, hoeveel gevallen we in de kliniek te behandelen krijgen, enfin, van alles. Maar weet een mens ooit of zulke lieden, die alleen maar aan geld denken, het wel de moeite vinden die rapporten, al die cijfers werke lijk door te kijken? O, ik weet best, dat van die bewoners van de Krottenwijk de belasting niet rijk zal worden; en ik besef tevens, dat bijna geen een kan betalen voor opname in het zie kenhuis. Maar iemand moet ze toch verzorgen? We kunnen ze toch niet gewoon laten sterven?" Sally klopte hem op de arm. „Maak u er niet al te veel zor gen over, dokter Mac. Ik kan me niet voorstellen dat het ge meentebestuur zo kortzichtig zou zijnte denken, dat ons zie kenhuis wel gemist kan worden. U verzint nog wel iets om ze tot rede te brengen en anders komt een ander wel op een lumineus idee. Datdat voel ik." Hij probeerde te glimlachen. „Ik wilde dat ik net zo optimis tisch kon zijn als je, kindje. Er is al sprake van afbraak van het gebouw, teneinde plaats te maken voor een fabriek: een textielindustrie uit het noorden, die in deze richting wil gaan uitbreiden. En dat zou de ge meente natuurlijk geld in het laadje brengen, terwijl het zie kenhuis alleen maar handenvol geld kost." „Nietwaar, dan zijn er nog veel meer mensen die verple ging nodig hebben, die ziek kun' nen worden," meende Sally kop' pig- Mevrouw Camlin keek van het ene bezorgde gezicht naar het andere. „Dan", zei ze tegen de dokter, „Sally heeft nog niet gegeten; ik ben tegenwoordig gewend op haar te wachten, nu ze op zulke onzalige uren moet beginnen. Ik durf er wat onder verwedden, dat jij ook nog niet gegeten hebt. Of wel soms?" Even leek het of dokter Mac wilde beweren, dat hij daarnet had geluncht, maar toen knikte hij. „Daar hoeven we helemaal niet om te wedden, het is zo. Betekent dit soms een uitnodi ging om met jullie mee te eten?" (Wordt vervolgd.) Esde Blaeij, verwelkomde de aanwezigen, in het bijzonder de afgevaardigden van de afdelin gen Terneuzen en Sas van Gent en de beide sprekers voor de avond, de heer C. Hoek, districts bestuurder van het N. V. V. uit Goes, en de eveneens uit Goes afkomstige mevr. Schippers. De secretaresse, mevr. C. J. HemelsoetSnap, las daarna de notulen van de vorige jaarver gadering voor. Vervolgens gaf de voorzitster haar jaarverslag, waarin ze o.a. het bezoek aan de landdag te Hilversum en de Sin terklaasavond memoreerde. De opbrengst van de in 1963 door mevr. Hendriks verzorgde T.B.C.-collecte bedroeg 82,40. Het ledental was in het vooraf gaande jaar gedaald met 32, het geen voor de voorzitster de aan leiding was tot een dringend beroep op de leden om zoveel mogelijk actief te zijn op het ter rein van de werving van nieuwe leden. Hierna werd het woord ge voerd door de heer Hoek, die een praatje hield met als titel: De opbouw van het N. V. V. Vóór' hij- echter tot de kern van de zaak doordrong bracht hij eerst het zeer actuele vraagstuk van de lonen en prijzen aan de orde. Waar vakbondsleden al mochten denken, dat ten aanzien van dit vraagstuk door hun bonden te weinig activiteiten aan de dag werden gelegd, wist de heer Hoek een aantal punten op le sommen die het tegendeel be wezen. Zo bleef hij o.a. uitvoe rig stilstaan bij de activiteiten van de vakbonden ten aanzien van de A. O. W.-uitkeringen. Het streven van de vakcentrales is er op gericht de uitkering te bren gen van ongeveer 52,per week naar 70,per week; dit niet door middel van premie verhogingen, die neer zouden ko men op 3,8 procent per week, maar door in de verhoging te voorzien uit de algemene mid delen. Na deze inleiding kwam de heer Hoek tot de kern van zijn betoog, namelijk de opbouw van het N. V. V. Hij begon met het vraagstuk van de binding tussen leiding en leden aan de orde te stellen en wees erop, dat het in de huidige maatschappij verhou dingen nu eenmaal niet meer mo gelijk is, dat topleiding en leden elkaar persoonlijk kennen. Dat het N. V. V. een levende organi satie is, die zich bovendien .mag verheugen in belangstelling van de zijde der jongeren bewees hij met de volgende cijfers: netto ledenwinst in 1963: 15.000, waar van 54% bestond uit jongeren beneden de leeftijd van 28 jaar. In discussievorm kwamen er deze avond nog tal van facetten op het terrein van de vakbond aan de orde. Ten aanzien van de salariëring van vakbondsbestuur ders kwam de spreker met cij fers op tafel, die de dames er van moesten overtuigen, dat het beroep van vakbondsbestuurder niet bepaald een „herenbaantje" is. Zo vergeleek hij o.a. de sala rissen van het hoofd van de ju ridische dienst van het N. V. V. en een secretaris van een Kamer van Koophandel. De eerste, met een in verhouding grotere ver antwoordelijkheid kwam tot een bedrag van 15.000, terwijl de tweede, evenals de eerste purist, tot een bedrag van ƒ20.000 kwam. Vooral door het geven van de ze en andere praktische feiten wist de heer Hoek de dames zeer te boeien. Onder het genot van een kopje koffie werd hierna gepauzeerd. Na de pauze kwam mevr. Schippers aan de beurt. Zij ver toonde filmdia's over een twee tal gehouden landdagen, over de aktiviteiten van de vrouwenbond en als laatste een filmpje met als onderwerp het raden van spreekwoorden naar aanleiding van vertoonde plaatjes. De avond werd door de voor zitster gesloten. Eeuwfeest van de rederijkers kamer. De rederijkerskamer „De Oran- jebloem" zal de viering van het eeuwfeest van 17 maart a.s. enige maanden uitstellen. Men heeft gedacht aan een herdenking in de openlucht. Men kan n.l. beter de zomermaanden afwachten in verband met de weersomstandig heden. Binnenkort vindt een be spreking plaats met de heer A. van Bergen, toneeladviseur van Zeeland, over de wijze, waarop een en ander zal worden gere geld. Toneeluitvoering De voorjaarsuitvoering van het muziekgezelschap „Ons Genoe gen" zal heden verzorgd worden door de rederijkerskamer „Nut en Genoegen" van Schoondijke. Ongevoerd zal worden het fa miliedrama in drie bedrijven „Afrekening" van Johan Fabri- cius, onder regie van de heer A. P. de Roo. Verkiezing Ned. Herv. Kerkeraad De stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. gemeente heb ben vacatures in de kerkeraad als volgt aangevuld: Ouderlin gen: Mevr. S. RisseeuwRis- seeuw (herkozen) en Iz. Bas ting. Diakenen: Mevrouw S. de SmidtCauwels en de heer J. Faas. I

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 2