Turkije waarschuwt Makarios RADIO DE KOCK Regering wil verticale prijsbinding verbieden Nota over het ontwapeningsvraagstuk Spoedig politietroepen naar Cyprus HET WEER TURKS DREIGEMENT Cyprus wijst Turkse nota af Politieleder gevormd Nederland draagt bij aan Cyprus-eperatie ZATERDAG 14 MAART 1964 20e Jaargang - No. 6167 PHILIPS RADIO en TELEViSIE Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden DE UITVAART VAN DE GRIEKSE KONING GESPREK TUSSEN DE GAULLE EN BEN BELLA Het neergeschoten Amerikaanse vliegtuig Moeilijkheden met Japans vaccin Vlootschandaal in Sebastopol Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van fle Sande Redactie-adres: Noordstraa» 55—6? Administratie-adres: Smldswaj Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maand f2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen. AdvertentfpprHs per mm 16 ct; mlntmura per advertentie 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén tmndels- advertentles)5 regels f 1,10. Iedere regel meer 22 ct Kleine Advertenties hij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Rlad 20 cent meer Tnzendlng advertenties te '8 namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vrijdagochtend meegedeeld dat de Turkse regering aan aartsbisschop Makarios een nota met het karakter van een waarschuwing heeft gezonden. Afschriften zijn aan de ambassadeurs van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Griekenland in Ankara overhandigd. Met het oog op de ernstige toestand opj Cyprus heeft de Turkse regering in een boodschap aann Oe Thant gezegd dat de Griekse Cyprioten niet naar behoren hebben gereageerd op de gematigde houding van de Turkse regering. Ook hij is van de waarschuwing aan Makarios op de hoogte gebracht. Diplomatieke kringen in Anka ra zeiden dat Turkije president Makarios heeft gewaarschuwd dat het verplicht is van zijn recht op interventie gebruik te maken, wanneer de gevechten op het eiland niet ophouden. ERNSTIG BEZORGD De Griekse regering is „ern stig bezorgd" over de Turkse waarschuwing en de Turkse vlootbewegingen. Zij blijft vast houden aan haar besluit om met alle middelen beslissend te rea geren op iedere eenzijdige Turk se actie op Cyprus. Van betrouwbare zijde is ver nomen dat Griekse vloöteenhe- den opdracht hebben gekregen de manoeuvres tussen Kreta en de Dodekanesos-eilanden te her vatten. Twee weken geleden tij dens het hoogtepunt van de cri sis om Cyprus hield de Griekse vloot daar ook oefeningen. Een woordvoerder van de Cy prische regering zei vrijdagoch tend in Athene, dat Cyprus zo wel de inhoud als de vorm van de Turkse nota „onaanvaard baar" acht. Hij voegde er aan toe dat de Cyprische leiders in de nota een poging zien om de re solutie van de veiligheidsraad te „torpederen". Griekse regeringskringen zei den dat de Turkse nota „niet door nieuwe gebeurtenissen was gerechtvaardigd". Het was de laatste dagen op Cyprus rustig geweest, zo zeiden zij. Minister Kostopoulos zei later tot verslaggevers dat hij de Turkse ambassadeur, Nedim Ver- ysel ïlkin, vrijdag had ontboden en hem had 'gezegd „dat geen enkele Griekse regering een een zijdige Turkse interventie op Cyprus zou aanvaarden zonder afdoende Griekse reactie". Hij had Ilkin ook gezegd dat de Turkse waarschuwing niet ge rechtvaardigd is. De Griekse minister had de Amerikaanse en Britse ambassa deurs op de gevaren gewezen, die de Turkse nota voor de vei ligheid van het eiland inhoudt. TURKSE BEDRIJVIGHEID In de Turkse marinehaven Is- kenderun heerste vrijdagochtend grote bedrijvigheid. Op de rede lagen 25 oorlogsschepen, terwijl zich aan boord van transport schepen troepen embarkeerden en zware wapens en munitie werden ingeladen. Volgens persberichten in Athe ne heeft de Griekse generale staf de officieren bij de generale staf van de NAVO in Izmir op gedragen zich gereed te maken om naar GrieJajiuspid terug te keren. Ongeveer 5.Ö00 Turkse studen ten hebben vrijdag in Ankara een betoging gehouden.. Studen ten van elke faculteit voerden het woord. Zij deden een beroep op de wereldopinie om een einde te maken aan het „bloedbad" op Cyprus. Later begaven zij zich (Adv.) Noords (raat 102 Terneuwu Telefoon 3128 OOSTELIJKE WIND Twee belangrijke luchtdruk systemen bepalen thans het weer in geheel Europa. Een krachtig hogedrukgebied met het centrum nabij Leningrad en een diepe de pressie op de oceaan ten westen van Ierland. De drukverschillen tussen deze luchtdruksystemen, nemen nog langzaam toe. In ons land nam de wind vrijdag tijde lijk af nadat een frontale zone in de hogere niveaus over ons land was geschoven. Aan de grond vorderde de zachte lucht, die de-, ze frontale zóne begrensd, juist tot over de zuidelijke provincies. De frontale zóne maakt echter weinig vorderingen meer in noordelijke richting. Verwacht wordt, dat de zuidoostelijke tot oostelijke wind vandaag weer zal toenemen tot matig of vrij krach- tig in het zuiden en tot krachtig of hard in het noorden van het land op de nadering van een tweede frontale zóne, die thans in Bretagne reeds flinke regenval medegedeeld door het K.N.M.I. té De Bilt, geldig tot hedenavond. Half tot zwaar bewolkt Half tot zwaar bewolkt met in hoofdzaak in het zuiden van het land enige regen. Matige tot krachtige en langs de Wadden- kust krachtige tot harde wind tussen oost en zuidoost. brengt Deze frontale zone zal later in de zuidelijke provincies weer regen brengen. De temperaturen zullen van daag uiteenlopen van omstreeks drie graden in het noorden tot omstreeks 8 graden in het zuiden van het land. ZATERDAG 14 MAART v.m. n.m. Breskens 2.02 2.32 Terneuzen 2.37 3.07 Hansweert 3.17 3.47 Walsoorden 3.27 3.57 ZONDAG 15 MAART v.m. n.m. Breskens 2.38 3.09 Terneuzen 3-13 3.44 Hansweert 3.53 4.24 Walsoorden 4.03 4.34 MAANDAG 16 MAART v.m. n.m. Breskens 3.15 3.46 Terneuzen 3.50 4.21 Hansweert 4.30 5.01 Walsoorden 4.40 5.11 ZON MAAN op onder op ondet ■M 14 6.57 18.42 7.38 19.12 15 6.55 18.44 7.58 20.33 16 6.52 18.46 8.19 21.36 naar het mausoleum van Kemal Ataturk, waar een delegatie bloemen neerlegde. De studen ten voerden een pop mee, die aartsbisschop Makarios voorstel de met een mes in zijn hand. Premier Inonu van Turkije heeft vrijdagmiddag verklaard tot vrijdagavond laat op de re actie der Cyprische regering op de jongste Turkse nota zou wachten. „Als de door ons gestelde voor waarden geen reactie onder de Grieken op Cvnrus onleveren, zal ik een landing uitvoeren", aldus zou de premier op een par tijbijeenkomst hebben verklaard. Uit Athene is gemeld, dat pre sident Makarios na een telefoon gesprek met Nicosia besloten heeft onmiddellijk naar Cyprus terug te keren. Oorspronkelijk lag het in zijn bedoeling nog een Persconferentie in Athene te hou den. In een verklaring voor de pers zei Makarios de Turkse nota niet te hebben verwacht en deze niet gerechtvaardigd te achten. „Wij zullen elke aanval op Cvprus met alle ons ter beschikking staande middelen, met moed en vastberadenheid afslaan en zijn bereid ons tot de laatste man toe op te offeren voor de verdediging van onze vrijheid", aldus Maka rios verder. Op zijn beurt be schuldigde hij de Turkse Cy prioten ervan een situatie te t ewillen scheppen waardoor zij de Turkse regering een reden zouden kunnen verschaffen in te grijpen. Het Turkse dreigement achtte hij bedoeld om de uitvoe ring van de door de Veiligheids raad aangenomen resolutie te verhinderen. Volgens persberichten hebben gezaghebbende kringen in Isken- drun meegedeeld, dat daar 15.000 militairen onder wie mariniers aan boord van Turkse schepen zijn gegaan. De militairen waren in volledige gevechtsuitrusting. In een uitzending van de Cy prische radio, in Tel Aviv opge vangen, wordt gezegd dat de re gering van Cyprus de Turkse no ta onaanvaardbaar acht. Cyprus zegt tn zijn antwoord aan Turkije, dat het Turkse drei gen met militaire interventie de toestand op het eiland zeer heef verslechterd. De Cyprische radio onderbrak het programma om de tekst van de nota aan Turkije bekend te maken. De Turkse nota is onaanvaard baar, zo wordt gezegd, omdat zii een nieuwe inmenging betekent in onze binnenlandse aangele genheden. De inhoud is aanstoot gevend en de manier van indie nen onbeleefd. De Cyprische regering zegt verder; „Op het ogenblik wordt op Cyprus nergens geschoten. A's de Turken het bestand bre ken, ligt de verantwoordelijkheid bij hen". Cyprus zegt dat het garantie verdrag Turkije niet het recht geeft eenzijdig tot actie over te gaan. Oe Thant heeft aan de Veilig heidsraad meegedeeld, dat het politieleger voor Cyprus is ge vormd. De secretaris-generaal zei dat hij Turkije dringend heeft ver zocht matiging te betrachten. De raad kwam hedenochtend om 0.20 uur (Ned. tijd) bijeen. De eerste troepen die binnen kort op Cyprus zullen aankomen worden, naar Oe Thant meedeel de, geleverd door Canada, Zwe den en Ierland. Afgelopen nacht nog vertrokken er Canadese of ficieren naar het eiland. De Nederlandse regering heeft naar aanleiding van het verzoek van de secre taris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, om een financiële bijdrage in de kosten van de Cyprus- operatie voor drie maanden besloten een bedrag bij te dragen tot een maximum van 100.000 Amerikaanse dollars. De staatssecretaris van Economische Zaken drs. J. A. Bakker heeft gistermiddag een onderhoud gehad met vertegenwoordigers van het verbond van Nederlandse werkgevers, het Nederlands Ka tholiek Werkgevers Verbond, het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers in Nederland en de raad van overleg voor de handel over de maatregelen die de regering heeft aangekondigd op het gebied van verticale prijsbinding. Dit onderhoud vond plaats op uitnodiging van de staatssecre taris. De regering overweegt col lectieve verticale prijsbinding en in bepaalde gevallen ook indi viduele verticale prijsbinding te verbieden. De verbonden hebben als hun standpunt naar voren gebracht, dat naar hun mening de proble matische voordelen van de door de regering beoogde maatregelen voor de nationale economie als geheel en met name voor de consumenten niet opwegen tegen de concrete nadelen daar van voor het bedrijfsleven. Zij menen dat verticale prijs binding in haar diverse vormen een overwegend nuttige rol ver vult in het verkeer tussen pro ducent, handel en consument in ">ns land, terwijl de minister van Economische Zaken krachtens de 'wet Economische Mededinging 'e. allen tijde op kan treden tegen overeenkomsten op dit gebied die strijdig met het algemeen belang worden geacht. De verbonden zien dan ook geen aanleiding om dit systeem te vervangen door een algeheel of gedeeltelijk verbod met een stelsel van ontheffingen. Zij heb ben reeds eerder te kennen ge geven dat deze benadering voor hen onaanvaardbaar is. Pe verbonden zijn van oordeel dat het zeer de vraag is of de be oogde maatregelen ten aanzien van verticale prijsbinding het door de regering verwachte ef fect op het algemene prijsniveau zullen hebben. „Het is daarentegen aan geen twijfel onderhevig dat zulke maatregelen in een aantal sec toren van het bedrijfsleven de concurrentieverhoudingen ern stig kunnen verstoren. Een ver bod van collectieve verticale orijsbiriding, büv., zou in de eer ste plaats werken ten nadele van de kleine fabrikant die niet, zo als zijn grotere collega's, instaat is zelfstandig de nakoming van de door hem vastgestelde prijs te bewerkstelligen. Aantasting van individuele verticale prijs binding kan o.a. tot gevolg heb ben dat de concurrentieverhou ding tussen het geïntegreerde bedrijf dat eigen winkels bezit, en de niet geïntegreerde onder neming ten ongunste van de laatste wordt gewijzigd", zo ver klaren de verbonden in een pers bericht. „Ook dient hierbij de aandacht te worden gevestigd op de als gevolg van een verbod van ver ticale prijsbinding optredende concentratie van verkooppunten en het ondoorzichtig worden van de markt, hetgeen niet in het belang van de consumenten kan worden geacht." De verbonden hebben tijdens het onderhoud met de staats secretaris gewezen op het zeer bijzondere belang van verticale prijsbinding voor de fabrikanten van merkartikelen. De ervaring leert immers dat een frequent en/of plaatselijk variërende prijs veelal wantrou wen wekt ten aanzien van de constante kwaliteit van het be trokken artikel en grote schade aan de reputatie van het merk kan berokkenen. Ook de positie van de produ centen van gebruiksgoederen, waarvoor de consument een zekere service kan verlangen, is door de verbonden belicht. Koning Constantijn begeleide gisteren zijn moeder, koninigin Frederika, die huilt, naar de laatste rustplaats van de vorst in Tatoi. Achter hem loopt prin ses Sofia. 0 Van de zijde van het Deense hof is officieel medegedeeld, dat het huwelijk tussen koning Con stantijn van Grieken'and en prin ses Anne-Marie dit jaar zal wor den voltrokken. De datum zal zo spoedig moge- Ujk worden bekendgemaakt. President Ben Bella van Alge- rië, die gisteren na zijn officieel bezoek aan Zuid-Slavië, uit Bel grado was vertrokken, arriveer de in de loop van vrijdagmiddag op het vliegveld van Melun, van waar hij onmiddellijk doorreisde naar- Chateau de Champs voor een onderhoud met president De Gaulle. Het plan voor dit onderhoud, dat ongeveer anderhalf uur heeft De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vrijdag een nota over het ontwapeningsvraagstuk toege zonden aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel. De Kamer had om een derge lijke nota verzocht en de minis ter-president, mr. V. G. M. Ma- rijnen, had laatstelijk op 1 aug. j.l. de Kamer een dergelijke nota toegezegd. In de nota wordt gezegd dat hoe belangrijk ontwapening ook moge zfjn, toch niet uit het oog kan worden verloren dat be perkte of ingrijpende wapen reducties dan wel uitschakeling van oorlog als hanteerbaar mid del van buitenlands beleid niet automatisch de vrede brengt. Slechts een overspannen opvat ting van ontwapening kan lei den tot de conclusie dat ontwa pening gelijk is aan vrede. Het is de opvatting van de Sowjet- Unie. Politieke tegenstellingen zullen echter bij het wegvallen van de wapens heviger kunnen oplaaien. Het Westen beoogt door ont wapening te komen tot 'n wereld waarin staten en volkeren in vrijheid en vrede zullen kunnen leven en samenwerken en waar in het gebruik van oorlogsge weld zal zijn uitgeschakeld als ©en instrument van nationaal beleid. Ter bereiking van dit doel zal algemene en volledige ont wapening onder doeltreffende internationale controle noodza kelijk zijn. Na een overzicht over de meningsverschillen tussen de Sowjet-Unie en het Westen en enkele mededelingen over de nog niet voldoende methoden tot opsporing van wapens van massavernietiging, wordt gezegd dat de urgentie van het bereiken van overeenstemming over al gemene en volledige ontwape ning geen afbreuk mag doen aan het streven om tussen de grote mogendheden zo spoedig moge lijk tot meer beperkte overeen komsten op ontwapeningsgebied te geraken. geduurd, was tot dusver geheel geheim gehouden. Na afloop van het onderhoud vertrok Ben Bella, die op het vliegveld van Melun werd be groet door de Algerijnse minis ter van buitenlandse zaken Bou- teflika weer per hefschroefvlieg- tuig naar Melun, vanwaar hij de reis naar Algerië voortzette. Even later verliet ook'presi dent De Gaulle Chateau de Champ' per hefschroefvliegtuig. De Franse president was daar in de loop van de middag onver- vacht per hefschroefvliegtuig aangekomen. Dit was de eerste maal, dat Ben Bella en De Gaulle elkaar ontmoetten. Bovendien was het de eerste keer, dat Ben Bella weer voet op Franse bodem zet te na zijn vrijlating op 18 maart 1962 na enkele jaren van gevan genschap en internering. De ontmoeting was met de grootste geheimhouding omge ven. Naar het schijnt waren de voorbereidingen voor de komst van Ben Bella op het vliegveld Orly, die daar waren getroffen, voor zijn doorreis naar Algerië louter genomen om de pers om de tuin te leiden. Later werd in een communi qué medegedeeld, dat tussen bei de presidenten de betrekkingen tussen Frankrijk en Algerië aan en beschouwing werden onder worpen, waarbij zij uiting gaven aan hun bereidheid tot handha ving en uitbreiding van de po litiek van samenwerking in het belang der twee landen. Bovendien bespraken zij, aldus het communiqué verder, de ver schillende aspecten der interna tionale situatie. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ontbood donderdag de Russische ambas sadeur in de V. S., Dobroynin, en liet hem weten dat het neerge schoten toestel beslist geen spionagevlucht maakte en dat de Verenigde Staten van de Russi sche autoriteiten verwachten, dat ze de drie bemanningsleden van het toestel „onverwijld'' vrij- lat .Dobryr'n had een onder houd van een kwartier met Thompson, voormalig Ameri kaans ambassadeur in Moskou en nu de voornaamste deskun dige van het State Department voor Russische aangelegenheden. In Japan is opschudding ont staan naar aanleiding van de dood van vier baby's die behan deld waren met een Japans vac cin tegen poliomyelitis. Een vijfde baby is verlamd. Hoewei prof. i'adao Takamat- soe van de medische faculteit van de universiteit van Tokio heeft verzekerd, dat twee van de baby's die donderdag overleden, aan een ernstige ingewandsstoór- nis leden die niets te maken had met het vaccin, helt de openbare mening over naar een andere mening. In een vijftigtal steden heeftde overheid besloten het inheemse vaccin voorlopig niet meer te gebruiken. Op een bijeenkomst van de ministerraad betoogde de minis ter van Volksgezondheid, Koba- jasji, dat de geruchten over de schadelijkheid van de entstof door communisten in de wereld zijn gebracht. De bedoeling van hen zou zijn, de toepassing van het uit de Sowjet-Unie ingevoerd vaccin te bevorderen. Tot dusver zijn aan Japanse kinderen 40 miljoen doses levend vaccin tegen kinderverlamming toegediend. Hiervan waren slechts 300.000 doses in Japan geproduceerd. De hoofdingenieur van de technische dienst in de Russische vlootbasis Sebastopol blijkt kans te hebben gezien, een geheel flottielje vaartuigen te verduis teren. Dit wordt gemeld in het jongste nummer van „Rode Ster", het orgaan van de Russi sche strijdkrachten. De hoofdingenieur. Konstantin Vidmont, die in Sebastopol een algemeen geacht man was, be gon zijn iTegale activiteit met het ontvreemden van dertien scheepsmotoren en enige hon derden onderdelen die hij aan amateur-vissers verkocht. Toen dit ongestraft bleef, ging Vid mont met hulp van een marine officier de vloot van de school voor adelborsten „inspecteren". Een aantal vaartuigen zocht hij uit voor een organisatie van de stad Sebastopol. Later „vorder de" hij verscheidene schepen van de jachtclub en een reeks mili taire vaartuigen. Op deze wijze verdween een heel flottie'je. Voor vrijwel iedereen in Se bastopol was de arrestatie van Vidmont een grote verrassing. In officiële redevoeringen placht hij felle kritiek te oefenen op men sen „die zich aan l\et bezittingen van het, volk vergrijpen".

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1