De begrafenis van koning Paul van Griekenland Nieuwe Turkse waarschuwing Blanke politiemannen mishandelden Afrikanen Athene leek een dode stad MILJOEN DOLLAR VAN ENGELAND VOOR „VREDESMACHT AUSTRALE EN HET GESGHSL m maleis:: HET WEER VRTTDAG 13 MA ART 1964 20e Jaargang - No, 6166 Zeer dringend" A. V. R. O. maakt tv-reportage op Cyprus GEEN ONDERBREKING VAN REIZEN VIA OOST-DUITSLAND VOOR WEST-DUITSERS O© Thasit heeft Nederland om geBd verzocht De Turkse vSoot Cvprjjs en de Sowjet-Unie GODSDIENST VERVOLGING IN DE SOWJET-UNIE NEEMT TOE Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Frankering btl abonnement: 1'erneuzeD Directeur-Hoofdredacteur L ran de Sande Redaette-adres: Noordstraat 5551 Administratie-adres: Smldswaï Telefoon (Tl 150- 2(173 Gironummer 38150 Abonnementsprijs f6,— per kwartaal: per maand f2,—: per week 48 et. Losse nrs 10 et DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen AdvprtenHpprl1« per mm 16 et; mtn'mura per advertentie t 2,40 RuhrtPk- Kleine Advertpnttes tgfifin hnndets- advertentles)5 regels f 1,10. Ipdere regel meer 22 -I Kleine Advertenties M1 vniirulteetaltng. Vermelding: Rrlpvpn onder nummer, of: Adres Riirean van dit Rlad 20 pent meer Tezendlng advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummeT tot 10 nnr v.tli. Donderdagochtend is in de kathedraal van Athene voor de begrafenis van wijlen koning Paul van Griekenland een re quiemmis opgedragen. Tot de eersten die bij de kathedraal arriveerden, behoorden koning Constantijn, koningin Frederika en kroonprinses Irene. Koning Constantijn droeg het uniform van veldmaarschalk. Zijn moeder was in het zwart gekleed en droeg een sluier. In de kathedraal, waar de mis werd ongedragen door de ortho doxe Griekse primaat, aartsbis schop Chrysostomos, waren zwa re purperen en zwarte gordijnen met witte kruisen opgehangen. Op de kist met het stoffelijk overschot van de Griekse koning waren de koninklijke maar schalksstaf en de kroon neerge legd. Vier officieren met ge trokken degen hielden de doden wacht. Athene leek donderdagochtend een dode stad. Alle winkels, ban ken, kantoren van openbare dien sten en scholen waren gesloten. Koningin Frederika lag ge durende drie minuten geknield voor de kist. Zij was zo ontroerd dat zü bii het verlaten van de kathedraal haar tasje vergat. Prinses Irene g'ng terug om het voor haar te halen. Na de mis nlaatsten acht offi cieren van de koninkl'ike lijf wacht de kist op de affuit, waar mee de koning naar zijn laatste rustplaats in Tatoi, de konink lijke residentie, werd overge bracht. De affuit werd getrokken door 64 militairen van de Griek se marine. VTFÏl KONINGEN FN TWEE KONINGINNEN Onder degenen die de besra- fenis-nle"htighetd bijwoonden, waren vier koningen en twee koninHnnen en voorts vele Prin sen. hertogen en staatshoofden. Ongeveer een miljoen Grieken had zich langs d-» ronte onge steld om hmt over'eden vorst de laagste eer te bewiizen. Van maandag tot woensda" middernacht hebben een half mil'oen Grieken langs de baar met het stoffe"-'k overschot van koning Paul gedefileerd. Onder een helder blauwe lucht zette de stoet zich Sn beweging, terwijl de klokken van alle ker ken in Athene luidden en saluut schoten dreunden vanaf de Lv- cakhpfuskouvel die uitzicht biedt op de stad. Vlak achter de affuit, waaroo de met de Griekse vla or bedekte kist lag, volgden koning Con stanten en zh'n moeder, konin gin Frederika. Daarna kw?™n de andere loden van de konink lijke familie, staatshoofden. Griekse poüt'eke leiders en bui tenlandse diplomaten. KT .nnsmw*.VOOGD DROEG DE TROON De stoet, de zich om elf uur in beweging zette, bestond o.a. uit een afdeling padvinders en detachementen recruten van de marine, de luchtmacht en het leger. Daarna volgden een com pagnie van de Griekse garde en een afdeling officieren met de vaandels van hun wapen. Een groot aantal kerkelijke hoog waardigheidsbekleders werd voorafgegaan door een archi mandriet (kloostervoogd in de Griekss kerk), die de ikoon van Tinos droeg. (Deze ikoon was door een tnr- pedobootjager van het eiland Ti nos gehaald en had enige dagen naast het ziekbed van koning Paul gestaan. Er wordt wonder bare geneeskracht aan toege schreven). kontng, koningin Juliana het gelaat bedekt met een zwarte sluier en de koning van Zwe den. Daarna volgden onder meer prins Bernhard en hertogin Ma rina van Kent. Na een tocht van anderhalf uur arriveerde de stoet op de plaats waar de affuit aan een legervoertuig werd vastgemaakt voor de tocht naar Tatoi. De koninklijke familie en rle genodigden stapten daar in auto's.' HET KONINKLIJK PAAR IN ATHENE AANGEKOMEN De aankomst van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins op het vliegveld van Athene, woens dagavond. Koningin en Prins hebben gisteren, in de Griekse hoofdstad de bijzett'ng van ko ning Paul van Griekenland bij gewoond. Het paar werd begroet door prins Michael van Grieken land. 11 Turkjje heeft Amerika en Engeland woensdagavond opnieuw ge waarschuwd voor de gevolgen van voortdurende gevechten op Cyprus. In een nota aan de beide landen spreekt de Turkse rege ring er haar bezorgdheid over uit, dat de Britse troepen op Cyprus er afkerig van schijnen zich met de strijd te bemoeien. „Om ernstige complicaties te vermijden" dienen Amerika en En geland hun uiterste best te doen het Cyprische conflict tot oplos sing te brengen, aldus de nota. In de Turkse nationale vergadering heeft de oppositie donderdag geopperd dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de regerings- politiek ten aanzien van Cyprus. Nadat premier Inonu de vertrou wenskwestie had gesteld, werd het voorstel verworpen. De Britse regering heeft Thant meegedeeld, dat z'j bereid is een mil'oen dollar bii te dragen in de financiering van het V. N.-poli- tieieger voor Cyprus. ^suerska twee milfoesi Het Amerikaanse departement van Bniten'andse Zaken heeft bevestig dat Amerika maximaal twee miljoen dollar beschikbaar stelt. De kosten van het po'itieleger worden op zes miljoen dollar ge schat. Het was de wens van koning Paul in het paleis van Tatoi te worden begraven. Hij zal daar rust-en tussen de graven van ziin broer koning George de Tweede |en zijn oom, prins George van Direct na de Griekse konmk- Griekenland. Koning Paul had de lüke familie volgden de buiten- plaats met stenen aangegeven, landse staatshoofden, vooraan Elk iaar op zijn verjaardag leg- koning Boudewijn, de Deense de hij er een steen bij. lndöiiw«sleche afgekeurd De Australische minister van Buitenlandse Zaken, sir Garfield Barwick, heeft in het parlement de Indonesische politiek van con frontatie ten aanzien Van Malei sië afgekeurd. Hii zei dat voor Indonesië de tijd is aangebroken zich over zün huidige koers te beraden en de nositie waarin bet zich heeft genla.atst. aan een onderzoek te onderwerpen. De minister verklaarde dat In donesië zijn toevlucht had ge zocht tot wanen geweld om de vorming te belemmeren van Ma leisië, dat noch door zijn inwoner aantal noch door ziin militaire sterkte een bedreiging voor In donesië vormt. Volgens sir Garfield liegen de feiten er niet om. In de Malei sische staten Sabah en Serawak bevinden zich verscheidene hon derden Indonesische infiltranten. De Maleisische regering heeft bekendgemaakt dat het aantal infiltranten tüdens het bestand van tweehonderd is toes-enome" tot meer dan vierhonderd. Dit betekent dat nieuwe infiltraties hebben plaatsgevonden. De Indonesische regering heeft dit niet ontkend. Integendeel, de meeste feiten zijn door de rege ring toegegeven. De Indonesische regering heeft bevestigd leiding te geven aan en verantwoorde lijkheid te dragen voor deze groepen, zo zei de minister. Hij zei dat Maleisië dit naar de mening van de Australische regering niet kan aanvaarden. Het strekt de Maleisiërs tot eer dat zij bereid zijn geweest deel te nemen aan besprekingen om tot een staakt-het-vuren te ko men. Hun geduld en hun duide lijke bezorgdheid voor de vrede verdienen onze lof. De koers d-e Indonesië volgt, verdient inter nationale afkeuring, aldus de Australische minister van Bui tenlandse Zaken. Deze week vertrekken de ca meraman Piet van Strien en de journalist mr. G. B. J. Hilterman voor de A. V. R. O. naar Cyprus voor een beeldverslag van de on geregeldheden, hetwelk op 20 maart in de actualiteitenrubriek wordt uitgezonden. Mr. Hilter man hoopt gesprekken te hebben met president Makarios, de lei der van de Turkse beweging en Nederlanders op Cyprus. West-Duitsers en West-Ber- lijners mogen hun reizen door Oost-Duitsland op weg naar Oost-Europa en Scandinavië niet onderbreken. Dit heeft de direc teur-generaal van het Oostduitse reisbureau in Oost-Berlijn don derdag gezegd, aldus meldt het officiële Oostduitse persbureau A.D.N. Deze mededeling is in tegenstel ling met de bekendmaking op 10 maart van het Oostduitse mini sterie van Buitenlandse Zaken aan West-Duitse reisbureaus, dat West-Berlijners en West-Duitsers evenals buitenlanders op door reis door Oost-Duitsland daar konden blijven. Deze regeling zou West-Ber lijners in de gelegenheid gesteld hebben verwanten en vrienden in Oost-Duitsland op te zoeken. Maar A.D.N. 'heeft gisteren ge meld, dat de directeur-generaal van het Oost-Duitse reisbureau in Oost-Berlijn verklaard heeft, dat het verkeerd zou zijn West- Duitsers en West-Berlijners als buitenlanders te behandelen. ff De perschef van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken, Robert McCloskev, zei dat de Verenigde Staten aan Oe Thant de financiële hulp heb ben aangeboden omdat „zeer dringend" V.N.-troeoem naftr 'Gy- prus moeten worden gestuurd teneinde nieuw bloedvergieten en verlies van mensenlevens te voorkomen. De Verenigde Staten hadden eerst aangeboden Amerikaanse troepen te leveren voor het V.N.- leger, daarna besloot de regering een derde van de kosten te dra gen. Amerika heeft tevens aan geboden de troepen naar Cyprus over te vliegen. Nederland heeft een verzoek van Oe Thant ontvangen om een vrijwillige financiële bijdrage voor een vredesstrijdmaeht voor Cyprus. De Nederlandse rege ring heeft dit verzoek in over weging. Het grootste deel van de Turk se vloot kruist nog steeds ter hoogte van de Zuidturkse haven plaats Iskanderun. Vier troepen transportschepen houden zich eveneens in dit gedeelte van de Middellandse Zee op, terwijl de Turkse luchtmacht patrouille- vluchten uitvoert. Donderdagochtend om half ne gen verlieten drie onderzeeboten de haven om zich bij het eskader te voegen. De bevelhebber der ze fctrijd- krachten in Iskanderun, admi raal Ismail Sarikei, woonde met de commandant van de in deze stad gelegerde legerdivisie, gene raal Muzaffer Heper. een bijeen komst bij van militaire bevel hebbers. r C De Turkse minister voor nar tionale verdediging, Ilhami San- ;a.r, arriveerde donderdag voor een inspectiereis in Golcuk, de belang!''leste Turkse marinebasis in de omgeving van Iskanderun. Beroep ©p bevolking Vertegenwoordigers van de drie partijen in het Britse Lager huis hebben een motie ingediend, waarin zij alle Britse burgers uitnodigen financieel bij te dra gen voor de vredesstrijdmacht voor Cyprus. De oproep is ook gericht tot de bevolkingen en de regeringen van alle leden van de Verenigde Naties. «foms?©!! vasi 12 redt vijftig koeien uit brandende boerderij Een twalfjarige jongen, Ma rie van Wijlen, heeft donderdag avond vijftig koeien gered uit de brandende boerderij van zijn vader in de Noord-Brabantse niaats Oenderen. Kort nadat de boerderij in vlam werd gezet rende de jongen naar de stal, sneed de dieren los en dreef ze naar bulten. De boerderij is ge heel uitgebrand. Het vuur is ontstaan in een rijwielzaak naast de boerderij. Tn deze zaak vatte benzine vlam en dit deed enkele gasflessen ontploffen. Eén van de flessen kwam on het rieten dak van de boerderij terecht Ook de riiwielzaak is geheel uitgebrand. Deze behoorde aan een broer van landbouwer Van Wiilen. Door gebrek aan water kon de brandweer op het kritieke mo ment niet doeltreffend ingrijpen. Omwonenden hebben nog een deel van de inboedel van de boerderij kunnen redden. Een grote hoeveelheid hooi en stro ging echter verloren. De landbouwer was twee da gen terug uit het ziekenhuis. Hij heeft nu met ziin vrouw en vier kinderen onderdak gevonden in de boerderij van een andere broer. De schade wordt geschat od meer dan 100.000,De land bouwer is niet volledig tegen brandschade verzekerd. In politieke kringen in Den Haag meende men dat dit ver zoek vandaag onderwerp van be raad in het kabinet zal zijn. Bij dat beraad zal,' zo meende men, ongetwijfeld een rol spelen dat er voor Nederland veel aan gelegen 'is dat de kwestie-Cyprus niet zal leiden tot strijd tussen twee lan den van de Noordatlantisehe ver dragsorganisatie. Andreas Arauzos, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken van Cyprus, is donderdag uit Moskou naar zijn land terugge keerd, „tevreden" met de resul taten van zijn besprekingen over de „verdere ontwikkeling in de betrekkingen tussen de Sowjet- Unie en Cyprus". Arauzos heeft tijdens zijn be zoek van een week „opbouwende gesprekken" gevoerd met pre mier Chroesjtsjov en de minister van Buitenlandse Zaken, Gro- myko. De handel tussen beide landen neemt jaarliiks toe en zal nog worden uitgebreid, zo verklaar de hij. Een blanke politieman heeft donderdag voor het hoogge rechtshof in de Zuid-Afrikaanse stad Bloemfontein bekend, een geboeide Afrikaan tijdens een verhoor geslagen, elektrische schokken toegebracht en met 'n rottinkje mishandeld te hebben. De 25-jange Jacob Maree staat met vier andere blanke politie mannen en een griffier terecht op beschuldiging van moord en mishanaeling met poging tot moord. Volgens de aanklacht hebben de zes beklaagden op 3 december Izak Magalse ver moord en Philemon Makhetla mishandeld. Maree zei, dat Makhetla, Magaise en twee an dere Afrikanen die dag werden verhoord op het politiebureau van Buitfontein naar aanleiding van een diefstal van 13,5 rand (ruim zestig gulden). Hij had hen alle vier ongeveer viermaal met zijn vlakke hand geslagen .n Makhetla gedwongen, op de v'oer te gaan zitten met zijn ge boeide handen over zijn tegen zijn borst gedrukte knieën, waarna een bezemsteel tussen de armen en knieholten van de man gewrongen was. Vervolgens had men metalen plaatjes ach ter de oren van de man beves tigd en die verbonden met een elektrische generator, waarna hem „een keer of drie" een elek trische schok werd toegebracht om hem aan het praten te krij gen. Ook had Maree Makhetla met een rottinkje op de knok kels geslagen. Maree had het verhoor van Makhet'a 's avonds voortgezet. Hij had de Afrikaan op de grond gelegd en zijn voet op het hoofd van de man geplaatst. Hij ont kende oo de geboeide man te hebben staan springen. Makhetla had uiteindelijk een bekentenis afgelegd, naar deze later mee deelde, om aan verdere mishan delingen te ontkomen. Maree was daarop met de andere te rechtstaande politiemannen en de griffier naar de kamer van Makhetla gegaan, waar deze het gestolen geld verborgen zou hebben. Toen Makhetla s'echts tien rand kon tonen was Ma.ee woest geworden en had hij de man met een sjambrk (een leren zweep afgeranseld. Deze had daarop gezegd, dat de rest van het geld in het bezit was van een zekere Izak, die vervolgens werd opgehaald en naar het oolitiebureau gebracht. Maree en een tweede politieman hadden Izak opgepakt en hem van een meter hoog op de grond laten vallen. Dit werd nog tweemaal herhaald, waarna Maree zag dat Izak buiten bewustzijn was ge raakt. Hij had Izak toen naar een andere kamer gebracht en een dokter gewaarschuwd. Op een oecumenische bijeen komst in Parijs heeft prof. Oli vier Clement meegedeeld dat de geloofsvervolging in de Sowjet- Jnie sinds 1959 is toegenomen. Van 195S tot 1932 zijn 10.500 van de 22.000 kerken gesloten, is het aantal priesters verminderd van 30.000 tot 14.000, is de helft van het aantal k'oosters gesloten en zijn er slechts vijf seminaries overgebleven, waarvan er twee op het punt staan opgeheven te worden. Kinderen van 5 tot 18 jaar mogen geen kerk binnen gaan of godsdienstonderwijs vol gen. Er zijn drastische maatre gelen genomen om het dopen te verhinderen. Desondanks is de laatste jaren 60 tot 80 procent van de kinderen gedoopt, aldus prof. Clement. De bijeenkomst werd bijgewoond door ortho doxen, Rooms-Kathoiieken en orotestanten, onder wie Jean- Marie Domenach, Francois Mau- riac, R. P. Danielou, de predi kant Albert Tinet, P'erre Em manuel en prof. Nikita Struve. BEWOLKT EN MINDER WIND Het K. N. M. I. deelt méde: Boven Tennoscandia ontwik keld zich een krachtige hoge- drukgebied, terwijl boven het zeegebied westelijk van de Brit se eilanden en boven de Goh van Biscaye de luchtdruk laag bleef. Hierdoor wakkerde de ooste lijke wind in ons land aan. In de VRIJDAG 13 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.25 2.00 2.40 2.50 n.m 1.55 2.30 3.10 3.20 ZATERDAG 14 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.02 2.37 3.17 3.27 n.m. 2.32 3.07 3.47 3.57 Maart 13 6.59 /ON op onder MAAN op ondei 14 15 16 6.57 6.55 6.52 lucht die hiermede naar het noorden van ons land werd ge voerd kwamen maximumtempe raturen voor van acht graden, en ongeveer vijf graden op de Waddeneilanden en langs de Noord-hollandse IJsselmeer-kust. in het midden en zuiden werden evenwel waarden bereikt van omstreeks 12 graden. In de hogere luchtlagen dron gen wolkensluiers binnen die samenhangen met de voorste be grenzing van zachte en vochti gere lucht die zich boven Frank rijk bevindt Deze begrenzing strekt zich langs de Frans-Bel gische grens naar het zuidoosten uit. Zij maakt maar weinig vorde ring in noordelijke richting. Een depressie die in deze lucht over Zuid-Frankrijk oostwaarts trok, veroorzaakte zware regenval in het Rhónedal. Op de nadering van eerder ge noemde begrenzing neemt de wind bij ons in kracht af. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Oostelijke wind Droog weer met in de hogere 'uchtlagen wolkensluiers. Matige tot krachtige, in het Waddenge bied krachtige tot harde oostelij ke wind. Maximumtemperaturen 3 tot 7 graden in het Waddenge- bci en de noordelijke provinces en 8 tot 11 graden in het midden 18.41 7.17 17.5} 18.42 7.38 19.12 18.44 7.58 20.33 18.46 8.19 21.36 en zuiden van ons land. i. c. 3

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1