President Makarios naar Athene vertrokken Ktima Eindelijk overeenstemming over C.A.O. bouwbedrijf Scherp Amerikaans protest tegen neerschieten van vliegtuig Brandende puinhopen in Verdediging zal geen getuigen horen meer HET WEER Maleisië wijsi onderhandelingen af DONDERDAG 12 MAART 1964 20e Jaargang No. 6161 Spinelli naar Cyprus Griekse Cvnrieten stellen ultimatum Engeland waarschuwt Thant De vredesmacht Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Droog en zonnig Koninklijk Paar naar Athene vertrokken Mist op Schiphol NederBands schip aan de grond bij Ierland K. L. M.»tcestei bi] landing doorgeschoten Aasivaring op Noordzee Frankering b;1 abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur L van de Sande Kedaetle-adres: Noordstraai -)5—ó7 Adimtiisuaiie-adres: smiüswaï Telefoon 01150—2073 Gironuinmei 18150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Piruia P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentteprfls per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén Handels- advertenties); 5 regels 1,10. iedere regel meer 22 ct. Kleine Advertenties Dij vooruitcetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.m. Op Cyprus was het woensdagochtend over het algeméén rustig, maar op verscheidene plaatsen waar onlangs gevechten zijn ge leverd, duurde de spanning voort, zo heeft een Britse militaire woordvoerder in Nicosia gezegd. In Malia bevonden zich nog 800 Turkse Cyprioten, die dinsdag de wapens hadden neergelegd, bü een school op hooggelegen ter rein. Een voedselkonvooi kreeg toestemming Malta binnen te rijden. In Ktima, waar het woensdag ook rustig was, werd aan een konvooi van het Rode Kruis toe stemming geweigerd de stad bin nen te kGmen. Er hterst daar gebrek aan water. In het Turks-Cyprische dorp Temblos werd sporadisch ge schoten. President Makarios is inmid dels uit Nicosia naar Athene vertrokken, waar hij de begra fenis van koning Paul zal bij wonen. De Cyprische president legde vóór zijn vertrek geen verklaring af. Journalisten die in een hef- schroefvliegtuig boven Ktima hebben gevlogen, hebben grote verwoestingen waargenomen en nog brandende puinhopen. In een telegram aan Oe Thant zegt Makarios dat alles wordt gedaan om te verhinderen, dat de toestand slechter wordt. Ma karios betreurt het, dat „Turkse extremisten" opzettelijk inciden ten veroorzaken door gewapend optreden. Het telegram was een ant woord ëp een. maandag door Oe Thartt gedaan beroep op de lei ders van de Griekse en Turkse bevolkingsgroepen op Cyprus de strijd te staken. Pier Spinelli, het hoofd van het V- N.-bureau in Europa, is woensdagmorgen uit Genève ver trokken op weg naar Nicosia, waar hij zal optreden als tildelijk plaatsvervanger van generaal Gyani, de persoonlijke vertegen woordiger van Oe Thant op Cyprus die om „persoonlijke en dringende redenen" met een week verlof zal gaan. De Grieks-Cyprische autoritei ten in Kazaphani (N.-Cyprus) hebben de Britse troepen giste ren het ultimatum gesteld, dat zij het dorp woensdagmiddag om 3 uur (pl. tijd) moesten ver laten, zo heeft een Britse mili taire woordvoerder in Nicosia meegedeeld. De Britse minister van Geme nebestzaken, Duncan Sandys, heeft woensdag in het parlement verklaard dat Engeland secreta ris-generaal Oe Thant ervoor heeft gewaarschuwd, dat het niet veel langer de last van de vredes taak op Cyprus alleen kan dra gen. Sandys zei dat Engeland alle pogingen in het werk stelt om Oe Thant te helpen „zonder ver dere gevaarlijke vertraging" een vredesmacht voor Cyprus op te bouwen. Hij vervolgde: „Wij hebben de secretaris-generaal gevraagd ons donderdag op de hoogte te stel len van de vorderingen die hij heeft gemaakt en of hij verwacht te slagen. In het licht van zijn antwoord zullen we de toestand nog eens bezien', aldus Sandys die besloot met de opmerking dat Engeland deze last alleen draagt en bovendien actief wordt tegen gewerkt door hen die het tracht te helpen. Geen van de zes landen die zijn aangezocht troepen te leveren voor de vredesmacht van de V. N. op Cyprus heeft nog een defini tief antwoord gegeven, zo is door een V.N.-woordvoerder verklaard De vaste vertegenwoordigers bij de V.N. van de zes landen zul len een gesprek met. Oe Thant hebben, die hun nadere bijzon derheden zal verstrekken over de taak van de troepen Ook op Oe Thants verzoek om vrijwillige financiële bijdragen zijn nog geen toezeggingen bin nengekomen. Dan is er nog de benoemmg van een bemiddelaar in het Cy prische geschil, hetgeen evenmin gemakkelijk blijkt. TOESTAND ERNSTIG Ken woordvoerder van de Turkse regering noemde woens- dagm'ddag de toestand op Cv- nrus buitengewoon ernstig. De 'riirkse regering heeft nota's doen toekomen aan de Britse en Amerikaanse regeringen, waarin de aandacht on deze toestand ge vestigd wordt en waarin wordt herinnerd aan het recht van in terventie van Turkije op grond van artikel 4 van het garantie verdrag. President Makarios, aldus deze woordvoerder, heeft op het eiland geen zeggenschap meer. Zijn mi nister van Binnenlandse Zaken, die tot de Eoka behoort, en de communisten hebben de leiding bij de operaties. ITALIAANSE T.V. STAAKT Politiemannen hmtden de wacht bij de ingang van het hoofdkan toor van de Italiaanse radio en tv. in de Via del Babuino in Rome: sedert een week. is het personeel in staking voor betere lonen (en volgens het plakkaat links, voor betere programma's). De kijkers moeten het nu maar doen met oude films en herha lingsprogramma's Di het bestuur van de Stichting van de Arbeid is woensdag na anderhalf uur vergaderen een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor de bouw gereed gekomen. Men heeft elkaar ge vonden op het compromis-voor stel, dat de voorzitter van de Christelijke Bouwbedrljfsbond, de heer J. van Eibergen, vorige Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bij de Sowjetrussische ambas sade in Washington een scherp protest ingediend tegen 't „over ijld" neerschieten va» het Ame rikaanse RB-66-vlie.gtuig- boven Oost-Duitsiand. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van De fensie zei dat de drie beman ningsleden zich met hun para chutes hebben kunnen redden en Oost-Duitsiand zijn neerge komen. Het protest werd overgebracht door de onderminister van Bui- ZONNIG, MAAR MEER WIND De in de voorafgaande nacht ontstane mist handhaafde zich overdag hardnekkig in het wes ten en noordwesten van het land. Dit was mede een gevolg van de aanwezigheid van het koude en grotendeels nog met ijs bedekte ÏJsselmeer, waarboven de mist niet kon opussen, zoals in het oosten en zuiden van het land. DONDERDAG 12 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.45 1.20 2.00 2.10 n.m. 1.12 1.47 2.27 2.37 VRIJDAG 13 MAART Breskens Termfczen Hansweert Walsoorden v.m. 1.25 2.00 2.40 2.50 n.m 1.55 2.30 3.10 3.20 Steee het kwik hier tot 9 graden, in de mingebieden wees de ther mometer nauwelijks enkele gra den boven nul. Een tweede faktor die tot de mist bijdroeg was de zwakke wind, waardoor in- en uitstraling de belangrijkste factoren in het weergebeuren waren. Het ko mende etmaal zal er aanmerke lijk meer wind zijn. Dit hangt sa men met het laag blijven van de luchtdruk in zuidwest-Europa en een toeneming van de 'uchtdruk boven Scandinavië. In de middag zal de wind tot vrij krachtig toe nemen. Inmiddels ls dan drogere lucht uit Duitsland aangevoerd en zal de mist vrijwel overal ver dreven zijn. Opnieuw kan de temperatuur vooral in het oosten en zuiden bij zonnig weer tot om streeks 9 graden stijgen, maar in 't Waddengebied en Noord-Hol land moet op aanmerkelijk lage re temperaturen worden gere kend. ZON MAAN op onder op onder Maart 12 7.01 18.39 6.53 16.33 13 659 18.41 7.17 17.51 14 6.57 18.42 7.38 19.12 15 6.55 18.44 7.58 20.33 16 6.52 18.46 8.19 21.36 Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond Droog en zonnig weer. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Middagtemperaturen van om streeks 9 graden maar in het Wadden gebied en Noord-Hol- 21.36 1 land lagere temperaturen. tenlandse Zaken voor Europese aangelegenheden, William Ty ler, aan een lid van de Russische ambassade, Georgi Korienko, die naar het ministerie was ont boden. In de bekendmaking wordt ge zegd dat Tyler de spijt van de Amerikaanse regering heeft uit gedrukt over het feit dat het vliegtuig was verdwaald en „on opzettelijk de demarcatielijn", tussen West- en Oost-Duitsiand was overgevlogen. Tyler ver zocht de Sowjetrussische rege ring, haar gezaghebbers in Oost- Duitsiand de opdracht te geven „volle medewerking te verlenen opdat de bemanning en het wrak van het vliegtuig worden terug gegeven". Evenals een woordvoerder van het ministerie van Defensie zei den functionarissen van Buiten landse Zaken dat de drie beman ningsleden van hun parachutes gebruik hadden gemaakt. Wrak van vliegtuig ge- vonen Het wrak van het Amerikaan se vliegtuig dat dinsdag zou zijn neergeschoten, is gevonden in een dennenbos in de omgeving van de Oostduitse plaats Garde- legan. Russische militairen houden de wacht bij de wrakstukken. De correspondent van Reuter heeft het toestel zien liggen. Er ont brak een vleugel aan en het a'u- minium zag er uit alsof het door vlammen was geteisterd. Het wrak ligt halverwege tus sen de dorpen Trtistedt en Estedt in de provincie Maagdenburg op ongeveer zes km van Garelegan. Het toestel stortte neer op 25 km van de Oostduitse grens. In diplomatieke kringen in Wiesbaden werd woensdagavond verklaard dat de Russen hebben beloofd een onderzoek te zuMen instellen naar de mogelijke te rugkeer van de 3 bemannings leden van de RB-66. Zij hebben echter met geen woord over hun lot gerept. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in West-Duitsland bevestigde het bericht dat was gezien hoe de 3 mannen per valscherm het toe stel verlieten. Hij weigerde ech ter de bron van dit bericht mee te delen. Eén der bemanningsleden Een schoo'jongen in Triistedt deelde de correspondent van Reuter mee dat een van de Ame rikaanse vliegers met zijn val scherm in een boom was terecht gekomen en gewond was ge raakt. De jongen wist niet hoe ernstig de verwondingen waren. De gewonde was naar het zieken huis in Gardelegan overgebracht De jongen verklaarde gezien te hebben hoe een jachtvliegtuig het Amerikaanse toestel van achter naderde en het vuur open de. Het Amerikaanse vliegtuig vloog in brand, vóórdat het op de grond sloeg. De bemanningsleden verlieten met het va1 scherm het toestel. De eerste twee samen, de derde iets later. Hij had gehoord dat twee van hen gevangen wa ren genomen. Andere'inwoners van het dorp gaven overeenkomstige lezingen van het incident, hoewel zij iets vager in hun uitlatingen waren. week lanceerde over het systeem van prestatiebeloning. Er is overeengekomen dat een meldingsplicht zal bestaan in dien de prestatiebeloning de 2-5 procent bereikt. Hangende het onderzoek van het bureau, waar aan dit percentage gemeld moet worden, mag tot 30 procent prestatietoeslag betaald worden. Blijkt uit het onderzoek, dat op het onderhavige werk de zaak „gezond" is, dan kan doorbetaald worden tot het maximale per centage van 35, dat in de nieuwe C. A. O. is overeengekomen. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, voordat de nieu we C. A. O. erdoor was. Vorige week was men vrij optimistisch tot vrijdagmiddag bleek, dat werkgevers en werknemers in de bouw afwijzend stonden tegen over de voorwaarde van de loon- commissie van de Stichting, na melijk dat het halen van de prestatietoeslag van 25 procent op het basisuurloon vermeld zou moeten worden. Pas nadat een onderzoek van het centraal over leg voor ëe bouwnijverheid (waarin vertegenwoordigd zijn werkgevers en werknemers uit de bouw plus een lid van de Stichting van de Arbeid) de be trouwbaarheid van de tariefbo- rekening getoetst zou hebben, zo stelde toen de looncommissie, zou men mogen „doorlopen" naar het maximale percentage van 35. De toekomstige voorzitter van het C. N. V., de heer Van Eiber gen, kwam daarop met zijn com promis-voorstel, dat neerkomt op: „Melden" bij 25 procent, intus sen „doorlopen" tot 30 procent en na toetsing op betrouwbaar heid „doorlopen" tot 35 procent. Daarmee is men in de Stichting akkoord kunnen gaan. Bij de Stichting bestaat de stellige ver wachting, dat partijen bij de C. A. O. akkoord zullen zijn met deze voorwaarde. Ook bestaat-de overtuiging dat het college van rijksbemiddelaars hiermede ak koord zal gaan. Met betrekking tot de onder nemingsgewijze differentiatie van 0 tot 5 pet. zullen regels worden gesteld over de wijze waarop van deze mogelijkheid gebruik kan worden gemaakt. Tegen twee urn- woensdagmid dag zijn Koningin Juliana en Prins Bernhard met een rege- rings-Friendship van Soester- •berg vertrokken naar Athene, waar zij vandaag de begrafenis van koning Paul van Grieken land zullen bijwonen. i (Adv.) Een dichte mist legde dinsdag nacht het inkomend luchtver keer van Schiphol vrijwel lam. Woensdagmiddag om 12 uur was slechts één toestel er in geslaagd te landen en dat was als van ouds het Caravelle-lijntoestel van Finnair uit Helsinki. Twee DC8 toestellen uit Ame rika weken uit, de K.L.M. naar Brussel en de Pan American World Airways naar Hamburg. In het Europese verkeer werden ettelijke vluchten geannuleerd. Aangezien er met enkele hon derden meters zicht voldoende mogelijkheid was om op te stij gen ondervond -het uitgaand ver keer weinig vertraging. HET PROCES-RUBY De verdediging in het proces tegen Jack Ruby heeft woens dag kort na het begin van de zitting in Dallas verklaard, dat zij geen getoigen meer zal ho ren, daar zij van mening is dat haar zienswijze afdoende is uit eengezet. De verdediging heeft in totaal 16 getuigen gehoord en de open bare aanklager. De laatste getuige a décharge was de psychiater-heui o.oog dr. Manfred Gutmacher, die ver klaarde dat Ruby niet bü zijn verstand was, toen hij op 24 no vember Oswald doodschoot. De zitting werd daarna ge schorst om het O. M. de gelegen heid te geven zijn getuigen op te roepen. Het O. M. was niet voorbereid op deze stap van de verdediging, omdat dinsdag avond nog verklaard was, dat er nog 20 getuigen a décharge ge hoord zouden worden. Belli, de voornaamste verdedi ger, zei tegen verslaggevers, dat hij besloten had geen getuigen a décharge meer te horen om „de leden van de jury niet on nodig te belasten, daar zij ver moeid waren". Op de vraag of hij rekende op vrijspraak we gens ontoerekeningsvatbaarheid, antwoordde Belli: „Vanzelfspre kend". Drie deskundigen hadden immers Ruby's ontoerekenings vatbaarheid overtuigend bewe zen. Belli zei voorts dat Ruby geen verklaring voor de rechtbank zal afleggen omdat hij daar geeste lijk en lichamelijk niet toe in staat is. man na een kabinetsvergadering Premier Abdoel Rachman van tot journalisten. Maleisië heeft een voorstel van president Soeharno om de „vre desonderhandelingen" over de kwestie-Maleisië te hervatten, afgewezen. Er is geen sprake van nieuwe besprekingen, zolang Indonesië zijn guerillastrijders niet uit de Maleisische staten Saban (Nrd- Borneo) en Serawak wil terug trekken, zo zei premier Rach- Het Nederlandse schip Jan Jan Brons (487 ton) is dinsdag nacht bij Dunmore (Ierland) aan de grond gelopen. Zes bemanningsleden zijn aan boord van de reddingboot ge gaan. Drie officieren zijn op de „Jan Brons" gebleven. Het schip zit vast op een rots en is ernstig beschadigd. De IJmuidense zeesleepboot „Titan" voer van zijn bergings station in het Engelse Kanaal nabij Landsend, naar de „Jan Brons". De „Titan" die een con tract voor de berging heeft ge kregen, hoopte woensdagavond laat de kustvaarder te bereiken. Een bergingsinspecteur van Wijsmuller is per vliegtuig naar Ierland vertrokken. De „Jan Brons" is eigendom van de rederij J. Bakker te Delf zijl. Woensdagmiddag rond 13 liur is een DC 7C van de K.L.M., de PHDSN, by de landing te 'Ge nève aan het eind van de baan nog 30 a 40 meter doorgescho ten, waarbij een houten barrière werd geraakt. liet vliegtuig, be stuurd door gezagvoerder V. P. Frendo, liep schade op aan pro pellers en vleugelkleppen. De 25 passagiers konden de machi ne ongedeerd verlaten. Naaf de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld, aldus deelt de K.L.M. mee. In dichte mist zijn woensdag morgen op de Noordzee vijf mijl van de Engelse kust de Noorse coaster „Joika" (518 b.r.t.) en de Libanese vrachtvaarder „Clai re" (5411 b.r.t) met elkaar in aanvaring gekomen. Beide sché pen liepen schade op. Zij sein den geen sleepboothulp nodig te hebben. Aanvankelijk had de kapitein van de „Joika" deze hulp wel ingeroepen. De sleepboot „Schel de" van Smit en Co. uit Rotter dam en de reddingboot uit het Engelse Cromer voeren uit. i

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1