Toestand op Cyprus blijft explosief Soekarno wil Maleisi „verpletteren RADIO DE ROCK Machtsstrijd in Brazilië tussen Coulart en Lagerda Zoon voor koningin Elizabeth Twee SsJeaesiërs geslisd HET WEER DIEÜSTPLICHT IR MALE1SIE AMERIKAANS VLIEGTUIG BOVEN OGST-lllTSLAND NEERGESCHOTEN Breuk tussen de Sowjet-llnie en CStina? Turkije wil Rolz-Bennet niet als bemiddelaar Beroep van Thant op Cyprische leiders SCist met Engelse "ïatrfflueii gevonden ©o Cvprus Bolz-Bennett geen bemiddelaar Hooswater Zon- en Maanstanden Weerbericht PHILIPS M RADIO en TELEVISIE WOENSDAG H MAART 1964 20e Jaargang No. 6164__ Dinsdagmorgen is het opnieuw tot schieten gekomen in het dorp alalia op de zuidelijke hellingen van het Troodos-gebergte, dat ook maandag reeds, het toneel was van gevechten tussen Griekse en Turkse Cyprioten. Volgens een Britse militaire woordvoerder is de toestand in Malia zeer gespannen. In Ktima was het de afgelopen nacht rustig. In het dorp Kazaphani ten n. van Nicosia, waar de afgelopqp drie dagen werd gevochten, heb ben de Turks-Cyprioten hun wa pens ingeleverd aan Grieks- Cyprioten en Britse mii'tairen. De Turks-Cyprioten werden uit het dorp geëvacueerd. Ondanks de pogingen van een Britse officier om een tijdeluk bestand te bereiken is de strüd in Malia in heftigheid toege nomen. Malia is een dorpje waar men zich voornamelijk met de drui- venteelt bezig houdt. De oor spronkelijke bevolking van on geveer 600 zielen, voornamelijk Turks-Cynrioten, is de laatste tijd tot 1.200 aangegroeid als ge volg van de komst van vluchte- MINARET OP CYPRUS IN PUIN GESCHOTEN JH bleef er over van de minaret in Ktima op Cyprus, vanwaar Turkse Cyprioten zaterdag het vuur openden op de Griekse markt. Zeven Grieken werden gedood. De toren werd daarop met bazooka's in puin geschoten. De opname werd gemaakt van uit een leger-helikopter. iingen uit de omgeving. Het dorp ligt op een berghel ling De Turkse gemeenschap woont in het hoger gelegen ge deelte en de Griekse, omstreeks tachtig personen, in het lagere gedeelte. Maandagnacht zijn er in Ktima zware gevechten geleverd tussen de beide Cyprische bevolkings groepen. Een Britse woordvoer der heeft de toestand ook daar ernstig genoemd. De gehele dag zijn er Britse militairen beschoten. Zij moesten uit zelfverdediging terugvuren. Volgens een Britse woordvoer der zouden Grieken en Turken elkaar in Ktima beschieten met geweren, automatische waoens, brenguns en mortieren. De Grie ken hadden de Engelsen ge waarschuwd niet in de weg te komen, want dan zouden zij wor den beschoten. De Britten hebben aangeboden de Turkse vrouwen en kinderen te evacueren, maar de Grieken gaven daarvoor geen toestem ming De Griekse voorwaarde is de totale overgave van de Tur ken. De Grieken hebben overal in Ktima wegversperringen op gericht en de Britten krijgen geen toestemming deze te pas seren. In het strijdgebied bevin den zich honderd Britse militai ren, die alleen per radio contact met hun landgenoten hebben. Oe Thant, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft een beroep op het Griekse en het Turkse volksdeel gedaan de strijd te staken. De nieuwe gewelddaden zijn te betreurens waardiger, nu wordt geprobeerd een V.N.-nolitieleger op de been te brengen, zo zei hij. Oe Thant heeft zijn boodschap ook toegezonden aan president Makarios van Cvprus en aan de ministers van Buitenlandse Za ken van Griekenland en Turkije. Grieks-Cyprische regerings strijdkrachten hebben in een op de Turkse-Cyprioten veroverde post in Ktima een kist met 6.000 patronen met de inscriptie „re- serve van de Royal Air Force" gevonden. De Grieks-Cynrische pers be schuldigde de Britse troenen er ooenl'ik van dat zü de Turkse Cynrioten tiidens de gevechten in Ktima in bescherming haddon genomen en dat een Griekse Cy prioot door Britse militairen was gedood. In Kazaphani, waar Turkse Cynrioten een hoeveelheid wa pens aan de regeringsströd- krachten hadden gegeven, werd in een Turks-Cvnrische post een helm van het Turkse leger ont dekt, aldus is van Grieks-Cypri sche zijde vernomen. Turkije heeft José Roiz-Bennett afgewezen als bemiddelaar in de kwestie-Cvprus. De Turkse vice- premier Kemal Satir verklaarde dat het Roiz-Bennett ontbreekt aan internationaal aanzien en aan kennis van de kwestie-Cyprus. De uit Guatemala afkomstige Roiz-Bennett is lid van de staf van secretaris-generaal Thant, Na een bijeenkomst van het Turkse kabinet verklaarde Satir: „Wij hebben niets tegen de heer Roiz-Bennett persoonlijk maar het gaat om de kwaliteiten die nodig zijn om in zulk een be langrijke zaak als bemiddelaar op te treden". De Veiligheidsraad ging vorige week zonder tegenstemmen ak koord met de benoeming van een bemiddelaar en betrouwbare V. N.-kringen noemden toen Roiz-Bennett als de meest waar schijnlijke kandidaat voor deze taak. (Zie verder pag. 31 Pe politieke en militaire lei ders van Indonesië hebben met algemene stemmen president Soekarno's politiek ter „verplet tering van Maleisië" goedge keurd. Dit is meegedeeld door minis ter Soebandrio na een bijeen komst te Bogor in West-Java. Soebandrio voegde hieraan toe dat er nu nieuwe stappen zullen worden genomen. Hierop ging hjj niet verder in. Tweemaal binnen 4S uur is Soekarno nu met zijn belang- tAdv.» DROOG EN RUSTIG WEER Het K.N.M.L deelt mede: Een gordel van hoge luchtdruk strekt zich van de Balkan via Duitsland en ons land uit naar het zeegebied tussen IJsland en Schotland. In ons land zijn de luchtdrukverschillen daardoor klein en is de wind zwak. Aan WOENSDAG 11 MAART ïi-eskens rerneuzen riansweert Walsoorden DONDERDAG 12 MAART v.m. n.m. 11.57 12.24 0.32 12.59 1.12 1.39 1.22 1.49 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.45 1.20 2.00 2.10 n.m. 1.12 1.47 2.27 2.37 ZON MAAN op onder op ondet Maart 11 7.04 18.37 6.25 15.16 U 7.01 18.39 6.53 16.33 de kust woei de wind tijdelijk van zee en stroomde vochtiger lucht Nederland binnen. Gedurende de nachtelijke af koeling daalde de temperatuur in de avond alweer tot enkele graden onder nul waarbij zich plaatselijk mist begon te vor men. Heden overdag kunnen som mige delen van Nederland ge ruime tijd in de mist of onder lage bewolking blijven met mid- dagtemperaturen van drie tot zes graden: Elders zal het op nieuw droog en vrij zonnig, maar wel nevelig zijn. Daar zullen de temperaturen oplopen tot onge veer 6 a 8 graden. De wind zal iets in kracht toenemen tot ma tig en in hoofdzaak oostelijk worden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Rustig weei- Droog en nevelig weer met weinig bewolking maar in de ochtend plaatselijk mist of lage wolken, zwakke tot matige ooste lijke wind. Middagtemperaturen van 6 tot 8 graden, maar bij mist of bewolking 3 tot 6 graden. rijkste medewerkers bijeen ge weest om de houding tegenover Maleisië te bepalen na de mis- '-ïkking van het overleg tu-sen beide landen om hun geschil te regelen. De regering van Maleisië eiste bij dit overleg dat de Indonesi sche guerillastrijders uit Sabah en Serawak worden teruggetrok ken. Tijdens een buitengewone zit ting van het kabinet van Malei sië is besloten tot het oproepen voor militaire en burgerdienst plicht van mannen tussen 21 en 29 jaar. Het besluit werd genomen na het afbreken der besprekingen met Indonesië over een vreed zame regeling van de rond Ma leisië gerezen moeilijkheden. Maandagavond werden in Se rawak twee Indonesiërs gedood, toen een Maleisische patrouille in contact kwam met een groepje guerillastrijders. Een Maleisische soldaat, die gewond raakte, is later overleden. Volgens een militaire woord voerder in Koetsjing was dit groepje, dat uit veertig man be stond, op 4 december de grens tussen Indonesisch en Maleisisch B-M-nor» i-vergekomen. Zij werden maandagavond ontdekt en dooi de patrouille verspreid. Intussen heeft de Philippijnse regering in Koeaia Loempoer aan Maleisië voorgesteld in de nabije toekomst consulaire be trekkingen aan te knopen. In Manilla werd dit bevestigd door senator .Tosé Rov. die lid is van de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken en van de presidentiële paad van advies. De vestiging van consulaten in Ma nilla en Koeaia Loempoer zou de eerste stap rijn in de richting van normalisering der betrék- kingen tussen de Phiiippijnen en Maleisië. PH1UP3 Noordstrsat 103 Temeuzeü Telefoon S128 Het Amerikaanse militaire hoofdkwartier in Wiesbaden heeft meegedeeld dat een Amerikaans transportvliegtuig van het type Hercules boven Oost-Duitsland is neergeschoten. Er bevonden rich drie mensen aan boord. Het toestel was in Frankrijk opgestegen voor een oefenvlucht. De Westelijke radardienst meldde dinsdagmiddag om drie uur dat een niet-geïdentificeerd vliegtuig Oost-Duitsland binnenvloog en niet reageerde op instructies tot koerswijziging. De Braziliaanse vakverenigin gen hebben vrijdag 13 maart uit gekozen als datum voor een grote volksbijeenkomst op het plein voor het ministerie van Oorlog in het centrum van Rio de Janeiro, waar ook president Goulart het woord zal voeren. Het ziet er naar uit dat deze betoging een nieuwe krachtme ting gaat worden tussen gou verneur Lacerda van het hoofd stedelijke gebied en president Goulart, zijn grote vijand sedert jaren. De eerste reactie heeft niet lang op zich laten wachten. De oeverneur heeft de betoging verboden. Hij verordende dat vrijdag de dertiende in Rio de Janeiro een rustdag zal rijn, waarmee hij hoopt de bijeen komst haar kans op succes te ontnemen. INGELIJFD DOOR DE COMMUNISTEN? Carlos Lacerda heeft zijn be sluiten toegelicht met in een periaal memorandum te zeggen dat de manifestatie op vrijdag de dertiende een „provocatie in de stiji van de nazi's" zou zijn. Hij Is verontwaardigd omdat liet fe derale leger de veiligheid van de bijeenkomst die door de politie van Guanahara (waarvan La cerda gouverneur is) verboden is, zal verzekeren. De gouverneur schrijft dat de communisten, die de president reeds hebben „inge lijfd", nu ook het leger aan zich willen binden, „hetgeen de sol daten zal demoraliseren". De regering en de vakvereni tingen bewaren inmiddels het sti'zwijgen. Men verwacht dat president Goulart op de bijeen komst een besluit zal afkondi gen dat de regering in staat stelt de landerijen langs de federale wegen te onteigenen voor de verdeling onder de boeren. Zeker is, dat de vakverenigin gen met toestemming van de regering on de demonstratie hun i-acht willen tonen. De presi dent zal in ieder geval het woord voeren, maar wat hij zal zeggen, is nog niet bekend. De RB-66 is opgestegen van de basis te Toul-Rosières. Aangeno men wordt dat de machine is neergehaald in de buurt van de centrale luchtcorridor naar Ber lijn. Het was de bedoeling dat er aen oefenvlucht boven West- Duits'and zou worden gemaakt. De RB-66 is een verkennings vliegtuig met straalmotoren. Het Amerikaanse tijdschrift ..Newsweek" zegt dat een wes telijke spionagedienst een brief van Moskou heeft onderschept, waarin aan communistische lei ders elders wordt meegedeeld dat zij een openlijke breuk tus sen de Sowjet-Unie en China kunnen verwachten. In de brief stond dat Moskou Een vier jaar geleden genomen foto van de Engelse koninklijke familie: vader, moeder en drie kinderen, dat gisteravond werd verrijkt met een zoon. Koningin Elizabeth van Enge* land heeft het leven geschonken aan een zoon, haar vierde kind, zo is dinsdagdagavond officieel bekendgemaakt. De toestand van moeder en kind is goed. De ge boorte had om 21.30 uur dinsdag avond plaats. De dinsdag geboren zoon komt voor de troonopvolging op de derde plaats, achter Prins Char les en Prins Andrew en voor Prinses Anne. Koningin Eliza beth wordt 21 april 38 jaar. De baby werd ter wereld ge bracht in de Belgische suite, op de benedenverdieping van Buc- ingham palace, die vaak gebruikt wordt bij bezoeken van buiten landse hoogwaardigheidsbekle ders. De zoon van koningin Eliza beth is de tweede van de vier baby's van koninklijke bloede die dit voorjaar worden ver wacht. De eerste een „schrikkel- baby" was de zoon van een nicht van de koningin prinses Alexan dra, en haar man, Angus Ogilvy. Prinses Margaret en haar man, lord Snowdon, verwachten eind april gezinsuitbreiding en de hertogin van Kent, de echtge note van de hertog van Kent een neef van de koningin ver wacht haar tweede kind begin mei. Direct na de geboorte van zijn derde zoon stelde prins Philip telefonisch de koningin-moeder, prinses Margaret, prins Charles sn prinses Anne benevens de andere leden van de koninklijks familie op de hoogte. Het nieuws van de geboorte kwam voor de meeste mensen als een verrassing, daar de af gelopen dagen niets over het op handen zijn daarvan was be kendgemaakt. Direct nadat voor radio en televisie het nieuws was omgeroepen spoedden honderden nieuwsgierigen, voornamelijk vrouwen, zich naar Buckingham palace, waar een lid van de hof houding inmiddels een plakkaat aan het hek had bevestigd waar in de geboorte werd bekendge maakt. Tegen de 59-ajrige Zwitserse zenuwsneeialist dr Gerard Savoy is dinsdag in Lausanne 12 jaar eenzame opsluiting met dwang arbeid geëist. Hij wordt beschul digd van moord op een patiënte, de zeer rijke Amerikaanse Mar- jorie Winifred Bird. van Mao Tse-Toeng had geëist dat hij zijn kritiek op Chroes- jtsjov zou staken, Mao had ge weigerd en daardoor Moskou genoodzaakt een vergadering van communistische partijen te beleggen teneinde de Chinese politiek af te schilderen als het grootste gevaar voor het inter nationale communisme. Volgens het tijdschrift hebben andere communistische leiders Chroesjtsjov kunnen bewegen niet reeds in de afgelopen herfst openlijk met China te breken. In ambtelijke Amerikaanse kringen gelooft men, dat de Rus sische premier nu vastberaden is de breuk te forceren. frankering bij abonnement: Terneuzen Dfrecteur-Hoofdredaefeur t van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 -57 Administratie-adres: smidswaï Telefoon 01150—2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal: pér maand ƒ2,—: per week 48 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Temeuaen Advertentieprijs per mm 16 el; mlnhnora pér advertentie 2,40 Rubriek: Kleine Advertenties (géén hnndefs- adverfentten) 5 regels 1,10. iedere regel meer 22 ct Kleine Advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dl» Rtad 20 cent meer. Inzending advertenties te 's namiddags 3 uur. Voor het maandagnummer tot 10 uur v.ra.

de Vrije Zeeuw | 1964 | | pagina 1